DEK na zeventien jaar weer op concours 'Iets organiseren om het gezellig te maken' Surfmarathon over wad van start in Den Helder Jitzetten paden maïsdoolhof begonnen t Vaalder rotonde onderdeel verkeersexamen Nieuwe pachters Eierlandsche Huis TEXELSE g COURANT Seniorenwoningen aan Gasthuisstraat Zomerdrive klaverjassen Vrouw onwel 'Het dorpshuis is er voor alle Cocksdorpers, van jong tot oud. Dus gaan we daar ook leuke din gen voor organiseren.' Een en thousiast geluid van Annemiek van Beek-Boon en Evelien Koorn- Boon, twee zussen die vanaf dins dag 1 juni de nieuwe pachters zijn van het Eierlandsche Huis. Don derdag (vanavond) schenken ze van 20.00 tot 22.00 uur een openingsborrel. zoals tafeltennis, darten, een drop ping en andere dingen.' EK-voetbal Een ander initiatief betreft de EK- voetbalavonden die de komende zo mer op het programma staan. De wedstrijden van het Nederlands elf tal kunnen op een groot scherm wor den bekeken. Bijzonder is ook het internetcafé, dat op de zolder is gemaakt. 'Het is be doeld voor vakantiegangers, maar ook voor seizoenswerkers die hier niet over een PC beschikken. Kunnen ze hier lekker het internet op.' Verder zal het Eierlandsche Huis open zijn tijdens veremgmgs- en andere activi teiten. En dat zgn er nogal wat. 'Ten nis, volleybal, gym, biljarten, aerobic, klaverjassen, toneel, de playback- show, de Plattelandsvrouwen en noem maar op. Ook vergaderingen, van ondernemers, de sportvere niging, het Actiecomité Stop Vlieg- hinder en anderen. In principe zijn we van maandag tot en met zaterdag open van 18.00 uur tot 1 00 uur. Zon dag is het Eierlandsche Huis normaal gesproken open van 17.00 tot 20 00 uur. Op die tijden worden ook snacks verkocht. Mensen die 's avonds eens geen zin hebben om te koken, kun nen hier voor iets eenvoudigs te recht.' Hoewel het frituren van snacks geen hogeschoolwerk is, komt de ervaring die Koorn als kok heeft opgedaan vast van pas. Ze werkt al vanaf haar vijftiende in de horeca, waarvan de laatste zeven jaar bij strandpaviljoen Paal 28 in de bediening. Van Beek heeft ook horeca-ervaring, maar werkt al enige tijd in de plaatselijke Plus-supermarkt. 'Maar we wilden beiden graag iets voor onszelf begin nen. Toen we deze kans kregen, heb ben we die met beide handen aange pakt.' DONDERDAG 3 JUNI 2004 is éen plekje waar het niet goed groeit. Daar zitten mogelijk aaltjes in de grond.' Van Heerwaarden meldt dat er 'maïstransplantaties' op komst zijn. Goed maïs dat later wordt weg- geschoffeld om de anderhalve meter brede paden te laten ontstaan, wordt verplaatst naar de plek waar het zaai goed minder tot wasdom is geko men. Het nauwkeurig uitzetten van de stokken en de touwen neemt on geveer tweehonderd tot tweehon derdvijftig uur in beslag. Bij de ingang van het labyrint, dat een oppervlakte van ongeveer één hec tare heeft, is een cabine geplaatst waar bezoekers kaartjes kunnen ko pen en versnaperingen kunnen halen. Voor de cabine wordt een zogeheten courtyard ingericht, waar kinderen straks spelletjes kunnen spelen Voordat mensen het doolhof ingaan, krijgen ze tekst en uitleg van een medewerker en worden ze voorzien van een vlag waarmee ze kunnen zwaaien als er wat aan de hand is. Biesboer: 'De medewerkers kunnen dan meteen naar die mensen toelo pen. Zij kennen de weg.' Het doolhof is straks bereikbaar via de toegangs weg van De Krim. Op het park komen langs de weg bewegwijzeringbordjes te staan, zodat bezoekers pas in het doolhof hoeven te beginnen met dwalen. Auto's en fietsen kunnen bij Heerwaarden, Erwin van der Linde en Ronald Biesboer waren gisteren met bamboe en touw het ontwerp van Adrian Fisher uitzetten voor het nieuwe maïsdoolhof op De Krim. (Foto Jeroen van Hottum) t honderden meters touw en JJ8 itallen bamboestokken zijn Paul Heerwaarden, Erwin van der deen Ronald Biesboer gisteren lonnen met het uitzetten van de den in het toekomstige maïs- olhof op vakantiecentrum De Volgens planning gaat het yrint begin volgende maand sn. n staat het maïs ongeveer tot iphoogte en dan kun je al niet er zien hoe je moet lopen aldus sboer. De recent gestopte verte- iwoordiger van de Texelse Media mt samen met Van Heerwaarden ten der Linde het bedrijf Labyrint el .dat het maïsdoolhof komende ner exploiteert. Het maïs, dat eind il werd ingezaaid door Johannes i Heerwaarden en Nico Roeper op 1 voormalige driving range van De n, staat inmiddels zo'n vijftien dimeter hoog. I het touw en de stokken marke de drie deze dagen het ontwerp de befaamde ontwerper Adrian ter speciaal voor Labyrint Texel akte. Hoe het ontwerp eruit ziet, jden de heren bewust nog even ie«n. Vooralsnog houden ze zich srst mee bezig dat overal goede komt te staan. 'Het gaat alle- goed', aldus Biesboer, 'maar er 5", strs el li VÉ de ingang worden geparkeerd. Voor Van Heerwaarden betekent het doolhof de realisatie van plannen waar hij al een paar jaar mee liep. Hij wilde aanvankelijk een maïsdoolhof aanleggen op een stuk land van de gebroeders Van der Linde aan de Krimweg, maar dat liep spaak op de agrarische bestemming. De politieke partijen waren met bereid de bestem ming van het land te laten omzetten. Op De Krim voldoet het labyrint vol gens Biesboer binnen de eisen, om dat het terrein al een recreatieve be stemming heeft. Vorig jaar kon Van Heerwaarden al eens proefdraaien met een labyrint dat tijdelijk ter gele genheid van Oosterend Present was aangelegd. Dat trok in vier dagen tijd bijna vierduizend bezoekers. Labyrint Texel is inmiddels aangewe zen als de vertegenwoordiger van Adrian Fisher in Nederland, België, Luxemburg en Duitsland. Het bedrijf helpt mee bij de realisatie van andere doolhoven van Fisher in Elburg en Tegelen. Volgens Biesboer hebben meer gegadigden zich aangemeld voor de aanleg van een labyrint. 'We verwachten over een paar jaar tien tot twaalf doolhoven te hebben aange legd Het labyrint op De Krim is naar verwachting tot half oktober geo pend. De entree bedraagt €3,50 voor volwassen en €2,50 voor kinderen. In het nog met lang geleden gereno veerde dorpshuis zullen de twee Cocksdorpers zich met snel vervelen. 'Het is voor ons nog nieuw, we moe ten er eerst onze weg maar eens weten te vinden.' Tijdens een rond leiding door het in 2001 gereno veerde gebouw, maakt de omvang van het complex zelfs indruk op het tweetal zelf. 'Het is een grote ruimte, je moet gewoon iets organiseren om het gezellig te maken.' Aan initiatief geen gebrek. Op woensdag- en op zondag zijn er bingo-avonden, dinsdagavond wordt geklaverjast, in juli en augustus is er op donderdag avond een drive-in-show met de Texelse DJ's Peter en Bart (BPR- Catsen op de vrijdagavonden zal er regelmatig een kinderdisco worden gehouden. Alle activiteiten worden via de agenda van de Vakantiekrant aangekondigd. 'In de wintermaanden willen we hier op vnjdag weer jeugd club gaan houden, voor jeugd van 12 tot een jaar of 18. Zelf hielden we vroeger ook van die jeugdclub avonden en we vonden dat hartstikke gezellig. Gewoon leuke dingen doen, Evelien Koom en Annemiek van Beek. de nieuwe pachters van het Eierlandsche Huis. Ze zuchten wel eens wanneer een bepaalde passage voor de zoveel ste keer over moet. En niet ieder een is even blij met de extra inge laste repetities. Toch gaan de leden van Door Eigen Kracht (DEK) zater dag voor het eerst sinds zeventien jaar weer eens naar een concours. Het fanfareorkest van de Hoornder muziekvereniging laat z'n kwalitei ten beoordelen tijdens een wed strijd in het Zuidhollandse Gorin- chem. Het initiatief komt van Mat- hieu Vulto, die sinds bijna twee jaar dirigent in Den Hoorn is en de deel name als 'een uitdaging' be schouwt. menteel 36 muzikanten. De bezetting is met optimaal, vindt ook voorzitter Herman Bakker. 'We zouden nog wel een paar bugels, een trompet en een bariton kunnen gebruiken. Verster king hebben we van één gastspeler, Kees Keyser, die bas speelt. Wél is de slagwerksectie de laatste tijd vrij sterk uitgebreid.' Vulto verwacht dat de jury er rekening mee houdt dat een korps uit een klem dorp z'n beperkin gen kent. 'Je kunt wel conservato riumstudenten inhuren, maar dat wordt ook afgestraft. Bovendien heb je daar zelf weinig aan. Je wilt toch dat de jury je eigen kwaliteiten beoor deelt, met die van muzikanten die helemaal geen lid zijn.' Bakker: 'Het aardige is dat wij een orkest hebben met oude en jonge muzikanten, rijp en groen, iedereen zit door elkaar. De jongste Birgit Wilner, is een jaar of tien. De oudste, Wim-Jan Bakker, is rond de zeventig. Sommigen hebben veertig jaar ervaring, anderen zijn nog maar net begonnen.' Inspelen DEK vertrekt zaterdag met de boot van 8.00 uur en hoopt drie uur later in Gorinchem te arriveren. De leden kunnen er eerst wat sfeer proeven en naar collega's van andere korpsen luisteren. De middagpauze wordt gebruikt om in te spelen op het po dium, een voorrecht dat DEK geniet omdat het korps direct na de pauze als eerste aan de beurt is. Om warm te spelen en de zenuwen wat kwijt te raken, laten de Hoornders eerst het stuk Locus iste van Anton Bruckner horen. Vulto: 'Eén van de grote vra gen is hoe de akoestiek is. We spe len in een sporthal, maar dat zegt met zoveel. Om iedereen scherp te hou den en te laten beseffen dat een or kest overal anders klinkt, heb ik be wust de laatste repetitie (vanavond, red.) in de Hoornder kerk gepland. Dat voorkomt dat de leden op de au tomatische piloot doorgaan.' Het voorspeelwerk, dat voor de be oordeling nog niet meetelt, wordt gevolgd door een verplicht werk. de Zwaanriddersage van Jan Bosveld. Het middeleeuwse verhaal gaat over een ridder die trouwt, maar op voor waarde dat hij zelfs zijn echtgenote zijn naam niet noemt. Wanneer hij zich verspreekt, schendt hij het ver- inden uitsteken als je afslaat, in- tn nodig stoppen als je een "nangskruising oversteekt en oral goed uitkijken. Dat waren boodschappen die leerlingen ideThijsseschool uit Den Burg De Akker en Timotheusschool Oosterend gisteren meekregen 'ens hun praktisch verkeers la I !men- Utr? ,2 ft hun oranje hesjes vormden de Mieren een opvallende verschij- 8 in het verkeer. Dat het uitgere- gisteren regende was lastig, &rde meeste leerlingen maakten 9een punt van. 'Want we zijn met "i suiker', vertelde een zich stoer ies£ jagende knaap, die tijdens het lobten op het vertreksein overigens dwf ''schuilde in het fietsenhok van De [jet *er In koppels van twee reden ze bed ^orP U|t. in de richting van Den ekff Want dat is immers de route die de wigend jaar, als ze naar het voort- ze' onderwijs gaan, ook fietsen. Al 'dekruising Koningsweg-Ooster- dervveg werden hun verrichtingen °°rdeeld door een moeder. 'Ze rl* Mpen keurig voor kruising en kij- ipe' n9oed naar links en rechts. Alleen kuitl 'geten ze wel eens hun hand uit te it rt"' vol9encle 'hindernis' be de nieuwe rotonde bij De Waal Lely een oogje in het zeil Ze stoppen, kijken goed uit, vergeten wel eens richting aan was zijn commentaar. La ter zouden ze nog twee rotondes passeren, die bij de Welkoopwinkel en bij garage Grisnigt, op de kruising Bernhardlaan-Wilhelminalaan-Em- malaan. Hier was het verkeers wethouder Corrie Heijne die het verkeersgedrag van de jeugd beoor deelde. 'Niet alle leerlingen letten even goed op, steken hun hand uit als ze de rotonde verlaten en niet ie dereen rijdt over het fietspad. Ik heb er zelfs eentje gezien die dwars over de rotonde reed.' Maar gemiddeld genomen was Heijne wel te spreken over de rijstijl. 'Het leuke van het ob serveren is dat je bijzonder rijgedrag ziet. Een fietser reed in de verkeerde richting en een groep Engelse scho lieren stapte af en passeerde de ro tonde over het trottoir. Bij het passe ren van het fietspad ontstond hierdoor een hele opstopping.' In totaal 39 leerlingen deden mee aan het verkeersexamen, een samenwer king tussen 3VO (voorheen Veilig Ver keer Nederland) en de basisscholen. De route door Den Burg eindigde bij het gemeentehuis en op zo'n twintig verschillende plekken langs het tra ject maakten ouders aantekeningen over het verkeersgedrag, die tijdens de verkeerslessen zullen worden be sproken. geven'. B en w werken volgens de burge meester 'met vreugde' mee aan de artikel 19-procedure die nodig is voor de bouw van 22 gestapelde seniorenwoningen aan de Gast huisstraat in Den Burg. De locatie wordt zeer geschikt ge vonden omdat hij op loopafstand ligt van het Sint Jan-wijksteunpunt en omdat de geplande bouw goed aan sluit bij de seniorenwoningen aan de andere kant van de straat. De woningen, die worden voorzien van een liftinstallatie, worden ge bouwd in opdracht van de Stichting Wonen Texel. Het terrein is volgens het geldende bestemmingsplan van 1965(1) echter bestemd voor open baar groen en openbare en bijzon dere gebouwen. Met de artikel 19- procedure wordt daar een mouw aan gepast. Klaverjasclub Den Burg begint maan dag met de open zomerdrives. Deze worden elke maandag vanaf 20.00 uur gehouden in het gebouw van Kotex aan het Paelwerck. Deelname kost €3,50 per koppel. De laatste keer dat DEK aan een con cours meedeed, was in 1987, toen nog onder leiding van dirigent Klaas Modder. Onder zijn opvolger, Tammo Lenting, werd wel opgetreden op fes tivals, waar prestaties minder van belang zijn. In Lentings laatste pe riode groeide langzaam de behoefte om weer eens naar een concours te gaan, maar kwam het er niet meer van. Onder diens opvolger, Mathieu Vulto, is het eindelijk weer eens zo ver en gaat DEK zaterdag naar Gorinchem, waar acht korpsen van uiteenlopend niveau zich aan het oordeel van een deskundige jury on derwerpen. Opvallend, want het Hoornder fanfareorkest stond jarenlang bekend als gezellig, maar van een met bijster hoog niveau. Temeer daar Vulto zijn muzikanten heeft aangemeld voorde vierde divisie, wat niet eens de laag ste is. In het nieuwe systeem bestaan vijf divisies. In de eerste spelen de beste korpsen, met muzikanten die (bijna) allemaal aan het conservato rium studeren. Vulto: 'Ik denk dat wij goed genoeg zijn voor de vierde di visie. Je kunt je wel inschrijven voor de vijfde, met de bedoeling snel te promoveren, maar de ervaring leert dat de jury het niet waardeert wan neer een korps in de vijfde divisie moeilijke stukken speelt. En dan kun je je wel aan makkelijkere wagen, maar dat is dan weer geen uitdaging. Ik hoop dat ik de goede beoordeling heb gemaakt, want dit is mijn verant woordelijkheid. Degradatie zou be paald geen stimulans zijn.' Het fanfarekorps van DEK telt mo- Het fanfareorkest van DEK doet zaterdag in Gorinchem voor het eerst sinds zeventien jaar weer eens mee aan een concours. (Foto arclwl Texelse Courant) trouwen van God. Vulto: 'Een werk met heel veel klank, alle klank schakeringen komen naar voren. Met harmonische partijen, maar ook agressieve delen - met name bij de trombones en bassen - en hele lyri sche en melancholische Een uitda ging voor de dirigent.' Daarna staat een vrij werk op het pro gramma, waarbij DEK heeft gekozen voor Dacota van de bekende fanfare componist Jacob de Haan. Ook met dit stuk kunnen dirigent en korps zich uitleven, want het tragische verhaal over de slachting onder de Sioux-m- dianen is uiterst afwisselend. 'Er zit ten langzame, maar ook heel snelle stukken in, waarbij de muzikanten op de toppen van hun kunnen moeten spelen.' Het slotstuk, El bimbo van C. Morgan, in een arrangement van Naohiro Iwai, is weer een stuk lichter en telt voor de jury bovendien niet mee bij de beoordeling. Het jury rapport verwacht Bakker niet meer te zullen horen. 'We zullen om half ze ven weg moeten om de één-na-laat ste bootte kunnen halen.' Vulto: 'Mis schien kunnen we het onderhands alvast meeknjgen, als het af is.' Stimulans Zowel Bakker als Vulto noemt deel name aan het concours een stimu lans. 'We hebben met z'n allen beslo ten weer eens mee te doen. Natuurlijk wordt er nu wel eens geklaagd. We repeteren de laatste tijd twee keer per week en tijdens de repetitie gebeurt het nogal eens dat een bepaald stuk een paar keer opnieuw moet Maar uiteindelijk denken we er als orkest beter van te worden. Natuurlijk is het wel zaak dat we die stukken in ons repertoire houden. Want ook ons ei gen publiek verdient het om ze te horen. Het zou jammer zijn als je ze voor deze gelegenheid instudeert en er vervolgens nooit meer iets mee doet.' Van vrijdag op zaterdag, even na mid dernacht, werd op het strand van De Koog tussen paai 19 en 20 een vrouw onwel. Haar toestand liet zich aan vankelijk zo ernstig aanzien dat zij met de truck van de KNRM-wipper- ploeg van het strand werd gehaald. Op de Badweg werd ze overgeladen in de gewone ambulance en naar het ziekenhuis gebracht. l'igen uit Oosterend passeren tijdens het verkeersexamen de rotonde van De Waal (Foto Gerard Timmorman) Havenrestaurant Lands End in Den Helder is zondag om 10.45 uur het startpunt van de 23ste surf marathon Den Helder-Cocksdorp vice versa. Deze marathon is opge nomen in de selectieprocedure van de Texel Race, de surfrace om Texel. De wedstrijd staat voor het eerst on der leiding van Adriaan van Rijsselberghe, de Texelse surfer die volop actief is in het Europese surfcircuit en binnen de organisatie het stokje heeft overgenomen van Wieb van den Berg. Laatstgenoemde vindt het na tientallen jaren als trek paard te hebben gefunctioneerd tijd om af te bouwen. Was het vorig jaar nog Van den Berg die werd geassis teerd door Van Rijsselberghe, deze editie helpt de routinier de jonge surfer, die een sportopleiding volgt aan het CIOS en de organisatie van de surfmarathon als eindstudie- opdracht heeft gekozen Volgens het oude draaiboek gaan de plankzeilers kort na vertrek van de veerboot uit Den Helder op weg naar Oudeschild, waar tussen een betonningsboei en het havenhoofd door moet worden gevaren. Deze maatregel voorkomt dat de surfers over het hele wad uitzwermen, waar door een verantwoorde beveiliging ondoenlijk zou worden Hierdoor is de wedstrijd voor het publiek ook beter te volgen. Na deze controlepost zetten de surfers koers naar de Vlakte van Kerken, waar ze rond een controleboot moeten surfen. Hierna koersen ze af op het surfstandje bij Dijkmanshuizen, waar de finish van de eerste manche is. Nadat iedereen zich heeft afgemeld en van nieuwe energie is voorzien, wordt gestart voor de tweede en laatste manche. Deze gaat naar Den Helder, waar ter hoogte van Lands End een denkbeel dige finishlijn ligt. De eerste windsurfers worden er omstreeks 16.00 uur verwacht De surfers worden beveiligd door volgboten. Om gestrande zeilers op te pikken, rijdt een auto met trailer langs de dijk. De organisatie van deze tot klassieker uitgegroeide marathon verwacht opnieuw vele Nederlandse topsurfers aan de start. Dit komt on der meer doordat de twintig eerst- aankomenden een startbewijs ont vangen voor de Texel Race, die op 18 september wordt gevaren. De prijs uitreiking is om 17.00 uur in Lands End.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9