fTlets Vakantiekmnt Cjroen ^wartsjexeh in het harL, Spinozapremie voor vetenschapper NIOZ Dn Ploeteren en genieten tijdens 27ste Ronde om Texel Moens wil patstelling Brakestein doorbreken KNRM voorkomt zinken kokkelaar ros ^Nederlandse Nobelprijs' uitgereikt Gedeputeerde maakt rondje over Texel Poolse schilders aangehouden Raadsvergadering Snelheidsduivel Onder invloed Gevangenisstraf en behandeling voor wurgpoging Mega-voorstelling Enquête raadhuis Open tuinendag Meningpeiling: A-veld, ijsbaan, blanco of niet? TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER A c t i SBB vervangt barbecues PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11883 DINSDAG 8 JUNI 2004 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 of. dr. ir. Jaap Sinninghe Damsté n het Koninklijk NIOZ is gisteren Verscheiden met de Spino- jremie van de Nederlandse Or- lisatie voor Wetenschappelijk derzoek (NWO). Het is de eerste er dat de hoogste wetenschap- ijke onderscheiding in Neder- d aan een onderzoeker van het )Z is toegekend. Sinninghe Damsté irestigieuze Spinozapremie wordt wel de 'Nederlandse Nobelprijs' wnd. Hij wordt sinds 1995 jaar- iuitgereikt aan maximaal vier we- schappers die door voortreffelijk, rtrekend of inspirerend onder- Mot de top van de Nederlandse errschap behoren. Aan de onder- ieding is een geldbedrag van €1,5 oen verbonden voor wetenschap- jk onderzoek. ninghe Damsté, hoofd van de af- 09 Mariene Biogeochemie en cologie van het NIOZ, krijgt de erscheiding voor zijn biologisch, logisch en chemisch werk aan iiele moleculen in sedimenten :r de afgelopen vijftien tot twintig r.Op basis van moleculair onder- ik van chemische fossielen uit de lbodem kan hij uitspraken doen het klimaat en klimaats- anderingen op aarde tot miljoenen in terug. Zijn bevindingen leidden der meer tot herziening van theo- !n over de wereldwijde koolstof- ïgloop en zwavelcyclus. Op basis zijn onderzoek kunnen ook uit raken worden gedaan over te ver- ichten klimaatsveranderingen in de ikomst. Directeur Jan de Leeuw het NIOZ toonde zich gisteren zeer verheugd over de toekenning van de Spinozapremie. 'Het is fantas tisch. We zijn er erg blij mee Het is prachtig voor hem dat hij de prijs heeft gewonnen en het is mooi dat het een bedrag van EUR1,5 miljoen oplevert dat vrij besteedbaar is.' Het geld wordt gebruikt voor onderzoek op het NIOZ en de Universiteit Utrecht waar de 44-jarige Sinninghe Damsté sinds vorig jaar hoogleraar moleculaire paleontologie is. Tijdens de uitreiking, die plaatsvond bij het NWO in Den Haag, hield de laureaat een korte lezing over het Krijt. In dat tijdperk, ongeveer negen tig miljoen jaar geleden, werden fos siele brandstoffen als olie en gas ge vormd doordat veel organisch materiaal neersloeg als sediment op de bodem. Sinninghe Damsté en zijn onderzoeksgroep stelden vast dat het materiaal goed bewaard bleef, doordat de oceaan toen zuurstofvrij was. Het koolstofdioxidegehalte in de lucht was vier tot tien maal hoger was dan tegenwoordig en de zeespiegel was 250 meter hoger dan nu. Recent ontdekte hij dat oerbacteriën in ocea nen ondanks de afwezigheid van zonlicht in staat zijn koolstofdioxide op te nemen. Daarmee werd meer duidelijkheid verkregen over een hoe veelheid koolstofdioxide die tot dan toe werd gemist in de koolstof kringloop. De andere wetenschappers die gis teren werden onderscheiden met de Spinozapremie waren chemicus Ben Fermga, pedagoog Rien van IJzen- doorn en sterrenkundige Michiel van der Klis. Het is voor Sinninghe Damsté de tweede keer dat hij een prijs van het NWO krijgt. In 1993 ont ving hij al een Pionier-subsidie, nadat hij in 1988 aan de Technische Univer siteit Delft cum laude was gepromo veerd in de organische geochemie. In 1984 studeerde hij aan dezelfde uni versiteit cum laude af in de analyti sche milieuchemie. Hij trad in 1993 in dienst bij het NIOZ, waar hij in 2002 Jan Boon opvolgde als hoofd van de afdeling Mariene Biogeochemie en Toxicologie. Volgens de jury van het NWO rechtvaardigen zijn prestaties, veelzijdige interesses, productiviteit en leeftijd hoge verwachtingen voor de toekomst. Sinninghe Damsté heeft ruim driehonderd publicaties op zijn naam staan, waarvan twintig in Science en Nature. Volgens kenners is de wetenschapper de laatste tien jaar een 'spin in het web van de biogeochemie' en leidt hij op het ge bied van biogeochemie één van de beste onderzoeksgroepen ter wereld. 577 catamarans gingen zaterdag morgen van start voor de 27ste Ronde om Texel, een evenement dat met 41 geaccrediteerde pers vertegenwoordigers meer aandacht van de media trok dan ooit tevoren. Terwijl voorin de professionals stre den om de hoogste eer, ploeterden en genoten elders in het deelnemers veld honderden recreantenteams. Ze finishten allen ver achter de olympi sche winnaars Mitch Booth en Herbert Dercksen. Een verslag van het Rondje verderop in deze krant. (Foto ftevnco Geel) Gedeputeerde Albert Moens (GroenLinks) gaat proberen de patstelling waarin de plannen met hoeve Brakestein zijn beland te doorbreken. Natuurmonumenten, de trekker van het plan, wil het his torische pand en de omgeving van dit deel van de gouden driehoek weer de oude glorie terug te bren gen en er een informatiecentrum vestigen, maar kan de kar finan cieel alleen niet trekken. De kwes tie was één van de onderwerpen die werd besproken tijdens het werkbezoek dat Moens vrijdag aan Texel bracht. De gedeputeerde werd tijdens zijn tocht op sleeptouw genomen over een groot deel van het eiland. Er werd geluncht aan boord van de loods- botter Texelstroom, een bezoek ge bracht aan de schapenboet in De Nederlanden en een andere stop was ingelast op camping De Bremakker van de familie Koning. Daar kon Moens zien hoe deze Texelse ondernemersfamilie het begrip Bemensen van de Vreemde- jendienst heeft bij een controle van hotel/horecabedrijf aan de Ikaanweg vrijdagavond vier >lse schilderlieden aangehouden niet in bezit bleken te zijn van de He, geldige documenten. De schil- <s waren in dienst van een irkants schildersbedrijf, dat dertioudswerkzaamheden aan het lel verrichtte. De bedrijfsleider van hotel laat weten dat hem door het irkantse bedrijf was verteld dat het nlders betrof die wél over de ver- Ie papieren beschikte en dat hij I wist dat het illegalen betrof. Ze 'aangehouden voor veder onder- ek een overgebracht naar het po lbureau. Beddengoed en houten planken aan de binnenkant en een matras aan de buitenkant tegen het gat. Met die provisorische afdichting hebben Texelse duikers en de be manning van de Texelse redding boten donderdagmiddag op de Waddenzee een zinkende kokkel boot uit Harlingen gered. De kokkelaar, de HA2 van de familie Visser uit Harlingen, was aan het eind van de middag ter hoogte van De Cocksdorp in de problemen geraakt, nadat het tegen een obstakel onder water was gevaren. Het obstakel, ver moedelijk een oud anker, veroor zaakte een vuistdik gat in de voor plecht, waarna het schip water begon te maken. 'Er stond een meter water in toen wij arriveerden', aldus schip per Charles Douma van de Beurs plein 5 uit De Cocksdorp. Met behulp van pompen van de Beursplein en de Zalm uit De Koog werd de kokkelaar nabij de ingang van 't Kiltje droog gemaakt Ook een brandweerpomp en enkele brand weerlieden werden met De Zalm overgevaren naar de HA2 om stand by te zijn. Duikers Jac. en Gerd-Jan Betsema repareerden ondertussen provisorisch het gat en inspecteerden de romp op eventueel nog andere gaten. Daarna werd de kokkelaar door de reddingboten naar paal 33 gesleept, waar ze op het strand werd gezet. Vrijdagochtend kon de Harlinger weer vertrekken, nadat me dewerkers van Texdok 's nachts op het strand het gat hadden gerepa reerd. Volgens schipper Douma was de kokkelaar vermoedelijk met ge zonken als er met zou zijn ingegre pen, maar had het schip wel veel meer averij opgelopen. De KNRM was tot half negen in de avond bezig met de redding. Aan boord van de HA2 waren een man, een vrouw en een hond. De kokkelaar was aan het werk geweest ten oosten van Texel. duurzaamheid invulling geeft. Hij zag hoe in de bednjfsvoering zoveel mo gelijk rekening wordt gehouden met de natuur en het milieu en hiervoor de Gouden Milieubarometer kreeg toe gekend en dat de familie Koning bij voorbeeld niet schroomt om in de afvalcontainer klimmen en zelf het afval te scheiden. Groene stroom, milieuvriendelijke schoonmaakmid delen, schemerschakelaars, zonne panelen zijn voorbeelden van duur zaam beheer. Het kampeerterrein kent hoge natuurwaarden, op het ter rein van de chalets is zelfs een kreek gegraven. 'We zijn nu eenmaal graag Lees verder pagina 5 In verband met de voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland op het EK op dinsdag 15 juni is de vergadenng van de gemeenteraad verschoven naar woensdag 16 juni, aanvang 19.30 uur. Een 30-jarige inwoner van Uden ge bruikte zaterdagmiddag de Pontweg als racecircuit. Nadat zijn buitenissig hoge snelheid de aandacht van een surveillerende agent had getrokken, werd vastgesteld dat de automobilist met 159 kilometer per uur door de Prins Hendrikpolder reed, waar een maximum van 80 km/u geldt. Hij ne geerde daarnaast een rood verkeers licht. Omdat hij de maximumsnelheid met meer dan 50 km/u per uur over schreed, moest de man zijn njbewijs inleveren Een 43-jarige inwoner van De Cocksdorp werd in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Ruijslaan in De Koog betrapt toen hij onder in vloed van alcohol toch auto reed. Hij blies 400 ug/l, bijna het dubbele van wat is toegestaan. Hij kreeg een pro- ces-verbaal. De rechtbank in Alkmaar heeft de 29-jarige man uit Den Burg die er van werd verdacht dat hij zijn moe der had geprobeerd te wurgen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Daarnaast moet hij zich onder behandeling laten stellen voor zijn persoon lijkheidsstoornis en krijgt hij ver plichte begeleiding bij de Brijder Stichting in verband met zijn drank- en drugsprobleem. Hij moet zich laten behandelen op de Forensisch Psychiatrische Afdeling van De Dijk in Heiloo. Dit is een spe ciale afdeling voor personen met een psychiatrische stoornis die in aanra king zijn gekomen met justitie. De Brijder Stichting moet hem helpen af te komen van zijn forse drank- en drugsgebruik. Naar eigen zeggen dronk hij soms wel drie liter sterke drank per dag en gebruikt hij al sinds jonge leeftijd allerlei soorten drugs Het grootste spektakel uit het 45-ja- rig bestaan van Muziek- en Dans school Texel. Dat belooft Alice in Wonderland te worden, de jubileum voorstelling waaraan wordt meege werkt door zo'n 300 leerlingen, do centen en andere betrokkenen. Pagina 2 Uit de enquête over het raadhuis blijkt dat verreweg de meeste Texelaars geen nieuw raadhuis willen. Terwijl de gemeenteraad zich tot twee keer toe voorstander heeft verklaard. Dat legt een flinke druk op de plaatselijke po litici. Pagina 6 Voor de vierde keer in haar tienjarig bestaan organiseert tuinclub Spriet een open tuinendag. Pagina 5 Welke uitleg geeft de gemeente aan een blanco stem? Over die vraag heerst bij veel tegenstanders van een nieuw raadhuis nog onduidelijkheid. 'Een blanco stem is wettelijk ongel dig, maar telt wel mee voor het opkomstpercentage', vertelt Marit de Porto van de gemeente, verantwoor delijk voor de organisatie van de ver kiezingen en meningpeiling. 'Door blanco te stemmen zegt de kiezer in feite dat hij of zij uit de geboden op ties (ijsbaan of Texel-veld. red.) geen keuze kan maken. Dat wil met zeggen dat iemand die blanco stemt het raadhuis op de Groeneplaats wil. Dat kan net zo goed in De Cocksdorp zijn. De gemeente verbindt er geen con clusie aan.' Wie tegen een nieuw raadhuis is, kan dit volgens schnjvers van ingezonden brieven in deze krant beter kenbaar maken door wél te stemmen over Europa en niet over het raadhuis. (Advertentie) yrrea ^mrrLjiifli ttbd ken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE drog 1st er Ij. parfumerie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Gratis bijlage 1 EXELSEi -'COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 juni 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. De straf is overeenkomstig de eis die officier van justitie M. Eissing twee weken geleden formuleerde. De rechtbank acht de man schuldig aan een poging tot doodslag op zijn moe der. Hij zou haar op 18 november vorig jaar hebben geprobeerd te wur gen, nadat hij dronken thuis was ge komen. De verdachte deed de ten lastelegging af als 'een onzinverhaal' en 'natte vingerwerk van het slecht functionerende politiekorps'. Maar uit het dossier en uit de eerste aangifte van de moeder bleek wel degelijk zijn schuld. Op foto's zijn forse blauwe plekken bij het slachtoffer te zien en de woonkamer was een ravage. De psychiater en de psycholoog die hem onderzochten, vonden dat de man hulp nodig had, een oordeel waar de rechtbank zich bij aansloot. 'financièle steun van het nationaal Duinen van Texel heeft Staats- sbeheer de drie barbecues aan de ndweg vervangen. De oude barbe- "s waren door veelvuldig gebruik weersinvloeden versleten. De 'Wie werden in samenspraak met ontwikkeld door Tatenhove uit raeschild. Ze zijn gemaakt van fsfwij staal, wat de levensduur zal "engen. 'barbecues zijn vrij te gebruiken en °9en alleen met houtskool worden stookt. Dit niet alleen vanuit het Wunt van brandveiligheid, maar me' bet oog op de levensduur. Bij stoken met hout looDt de temoe- tuur nampl k lh Vanuit de boot van Slmon Gerritsen is te zien hoe de Harlinger kokkelaar HA2 slagzij maakt op de Waddenzee ter hoogte van De Cocksdorp. J vee' hoger Op. Me( behulp van de Beursplein, de Zalm en de brandweer werd het schip drijvende gehouden. (Foto Jemen van Hattum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1