Vakantiekrant Cjroen ZwarL-Jexeh het harL., Meningspeiling loopt uit op teleurstelling IJsjes likken tijdens stralende Avondvierdaagse Schorsing sloop schuur Zevenhuizen gevraagd LR Buren stappen naar rechtbank Trekker kantelt, inzittenden met de schrik vrij Meningspeiling over raadhuis Veerboot wijkt uit voor walvis Jaarverslag Fanfareleden geslaagd T E X E LS E'^COU RANT BEZORGER m/v _JJnder de pomp Scheldemusch a Burgemeester Loopgravengevecht teel verschil in opkomst verkiezingen Collecte MLDS Kappen bomen vereenvoudigd Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Texelveld 1912 Ijsbaan 317 Geldige stemmen 2229 Blanco/ongeldig 580 Opgeroepen 10573 Niet verschenen 7764 Opkomstpercentage 26,6 De honderden deelnemers aan de Avondvierdaagse van deze week hadden de weergoden aan hun zijde. Geen druppeltje regen, lekker wandelweer De organiserende wandelsportvereniging Het Gouden Boltje had voor de vier avonden ver schillende routes uitgestippeld, met het begin- en eindpunt steeds in Den Burg. Over leuke paadjes en langs schilderachtige plekjes en bermen die volop stonden te bloeien. Onder de deelnemers veel schoolkinderen, zoals een grote groep van de Bruin vis uit Oudeschild, die stevig door stapten. Maar op z'n tijd ook een pauze inlasten, zoals woensdag avond langs de Hemmerkooi, toen moeders de wandelaars verwenden met ijSjeS. IFotoGtfanjnmmemari Zijn eerste reis als kapitein bij Teso zal Richard Koopman uit Den Hoorn zich lang heugen. Toen hij aan boord van veerboot Schulpen- gat donderdagmorgen om kwart voor acht de haven van Texel na derde, moest hij uitwijken voor een walvis van zeven tot acht meter, die recht op hem afzwom. Koopman: 'Ik voer richting 't Horntje toen ik een paar honderd meter voor het schip water omhoog zag spatten. Ik dacht eerst dat het een zeehond was die capriolen uithaalde. Toen ik de verrekijker erbij pakte, zag ik dat het iets veel groters was, dat leek op een walvis, en dat er water in de lucht werd geblazen.' Om zeker te zijn, vroeg Koopman machinist John Ta- kes naar de voorzijde van het schip te lopen 'Hij kon het beter zien. Het was inderdaad een walvis. Omdat het beest recht op ons af bleef zwem men, ben ik maar uitgeweken. Uitein delijk ging het vlak langs het schip. Er leunen meestal wel toeristen over de reling, die moeten het hebben gezien. De walvis zwom in de richting van de vuurtoren van Den Helder Ik heb meteen de verkeerscentrale gewaar schuwd, omdat er vrij veel schepen op zee zaten.' Na de melding start ten de Phoca van LNV en de Stern van het NIOZ een zoekactie, maar die leverde niets op. Koopman vermoedt dat het om een uit de koers geraakte dwergvinvis gaat. Bij het provinciaal bestuur verscheen deze week de publieksversie van het jaarverslag over 2003. Hierin is een opsomming te vinden van de activi teiten gedurende het afgelopen jaar en worden aansprekende projecten en resultaten behandeld. Na de ver kiezingen in mei 2003, ging de coali tie van CDA. WD, GroenLinks en D66 aan de slag met onder meer stede lijke vernieuwing, het provinciaal waterbeleid, stimulering van toeris tische projecten en projecten op cul tureel en sociaal gebied. Ook was er veel aandacht voor het milieu en ver scheen in het najaar de Agenda Re creatie en Toerisme 2004-2007- Het jaarverslag geeft ook een overzicht van inkomsten en uitgaven en een beeld van de provincie Noord-Hol land als werkgever. Geïnteresseerden kunnen het jaarverslag (gratis) aan vragen bij de provincie, tel. 023- 4154300, of downloaden via website www.noord-holland.nl. De voorgenomen sloop van de stolpschuur van de familie Boog aard op Zevenhuizen moet worden opgeschort, totdat de commissie Bezwaarschriften zich over de kwestie heeft gebogen. Buurman Miedema eiste gisteren voor de bestuursrechter in Alkmaar dat de sloopvergunning wordt geschorst. De rechter zag spoedbelang in de zaak en doet maandag al uit spraak. Volgens Miedema moet de bezwa- rencommissie van de gemeente zich eerst uitlaten over de lopende beroepsprocedure rond de bouwver gunning die de gemeente aan de fa milie Boogaard heeft verleend. De familie wil op de plek van de schuur graag een nieuwe stolpwoning bou wen. De gemeente vindt dat prima en verleende de benodigde sloop vergunning (voor de schuur) en bouwvergunning (voor de nieuwe woning). Miedema, eigenaar van een stolpwoning met twee voor verhuur bestemde vakantiebungalows op Zevenhuizen, diende bezwaar in. Dat werd in eerste instantie verworpen, maar eind deze maand buigt de bezwarencommissie zich opnieuw over zijn bezwaren. Volgens Miedema ontstaat er een onomkeerbare situatie als de schuur al is gesloopt voordat de commissie uitspraak heeft kunnen doen. De buurman is niet tegen de bouw van de nieuwe woning, maar wil dat in de bouwvergunning een aantal voor waarden wordt opgenomen. Bijvoor beeld dat een deel van de schuur blijft staan of dat materialen worden her gebruikt. Als de schuur voortijdig wordt gesloopt, is dat volgens hem met meer mogelijk. Boogaard vindt dat de sloop zo snel mogelijk moet plaatsvinden, omdat het gebouw een gevaar voor de omgeving begint te vormen De schuur is oud en verval len en dakpannen verpulveren zodra ze worden aangeraakt. Volgens de eigenaar levert het ook gevaarlijke situaties op als er kinderen rondom de schuur spelen, wat nog wel eens voorkomt. De gemeente Texel heeft geen problemen met de sloop, om dat aan alle eisen van de sloop- verordening is voldaan. Een woord voerder van de gemeente sprak tijdens de zitting over een 'oude en bouwvallige stolpschuur'. De familie Boogaard uitte het ver moeden dat de bezwaren van de buurman niet direct met de sloop en de nieuwbouw te maken hebben, maar dat een 'conflictje' uit het ver leden meespeelt 'Vroeger hadden we prima contact met de heer Miedema, tot we een veehouderij zijn begonnen. Hij wilde namelijk graag samen met ons boeren, maar wij za gen dat niet zitten. Sindsdien worden we dwars gezeten', aldus Gré Boog aard. Omdat de sloophamer in prin cipe al klaarstaat, besloot bestuurs rechter W. Oosterbroek de gebruikelijke periode van uitspraak binnen zes weken aanzienlijk te ver korten. De rechter doet maandag ochtend al uitspraak. Zes leerlingen van de Muziek- en Dansschool, allen lid van één van de Texelse fanfarekorpsen, hebben met succes de zogenoemde Hafabra- examens afgelegd. Zij werden zowel getoetst op hun theoretische kennis als op praktisch-muzikale vaardighe den. De geslaagden zijn trompettist Stefan Drijver (lid van Excelsior), saxofonisten Gemma Drijver en Martine Berbée (DEK) en Henny Dek ker (KTF) en bugelspelers Lianne Brouwer en Jasper van de Sande (Excelsior). (Advertentie) tart ÜMejrL Wij zijn per direct op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in de omgeving Hoornderweg, Hemmerweg Hier wonen ongeveer 25 abon nees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. unemtu I Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 (Advertentie) Gratis bijlage TEXELSE COURANT jpflERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11884 VRIJDAG 11 JUNI 2004 Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 juni 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. lijlandse cipressen is mogelijk hele maal geen kapvergunning meer no dig. Het college moet daarover nog een apart besluit nemen, nadat de nieuwe verordening is vastgesteld. Voor (monumentale) beeldbepalende bomen moet nog wel per definitie een kapvergunning worden aangevraagd. Er wordt een lijst opgesteld waarop komt te staan welke bomen op het eiland beeldbepalend zijn. De ge meente is daarvoor al een paar jaar aan het inventariseren Voor het kap pen van wegbeplanting en eenrijige beplanting op of langs landbouw gronden is volgens de vereenvou digde verordening evenmin een kap vergunning meer nodig. Voorwaarde is wel dat het gaat om niet-geknotte populieren of wilgen. Ach< stemmen voor de Partij li et Noorden op Texel? ebben ze m Het Noorden ze- c 9edacht dat ze een eigen cu">pese parti/ hadden? Het Nederlandse dubbeldeks- vliegtuigje Scheldemuschéén van de publiekstrekkers bij de opening van het Texelse vliegveld Vlijt in 1937, is sinds deze week als schaalmodel te bewonderen in het Luchtvaart museum. Pagina 6 Joke Geldorp-Pantekoek is van alle burgemeesters die de laatste decen nia op Texel de revue zijn gepasseerd de meest spraakmakende. Met nog een jaar te gaan, en daarna wellicht een nieuwe periode van nog vier jaar, besprak de raad deze week achter gesloten deuren haar functioneren, waarbij naar verluidt kritische noten werden geplaatst. Pagina 7 Het gebeurt niet dagelijks dat twee Texelaars de strijd aangaan met twee machtige multinationals. Endemol en Pfizer. Ze zijn bereid om tot het uiter ste 'hun recht' te halen. De inzet liegt er met om: een claim van vele tien tallen miljoenen euro's. Michael Mógling en Antoinette van Rossum zijn op oorlogspad. Pagina 12 Is minder dan de helft van de kie- trs die voor het Europees parle- ient hebben gestemd heeft niet isegedaan aan de meninsgpeiling ier het raadhuis. Daarmee heb- [n ze gehoor gegeven aan de iroep om op die manier tegen de suwbouw van het raadhuis te emmen. De vereiste veertig pro nt werd bij lange na niet gehaald. De trekker van een landbouwer uit Eierland, die op een weiland langs de Nieuwlanderweg distels aan het be strijden was, belandde woensdag middag in de sloot. Het ongeval ge beurde doordat een voet van een jonge bestuurder van het koppelings pedaal schoot, waarna de trekker wegschoot en in de sloot kantelde. De twee inzittenden bleven onge deerd, de trekker liep wat schade op. maar met onherstelbaar. Later op de dag kon de trekker uit de sloot wor den getakeld. (Foto Gerard Timmerman Met speciale aandacht voor kanker in de dikke darm gaan volgende week collectanten van de Maag Lever Darm Stichting (MLDS) langs de deur om geld in te zamelen voor voorlich ting over en onderzoek naar aandoe ningen van het spijsverteringsstelsel. Hoewel dikkedarmkanker (een ziekte waaraan jaarlijks 4500 mensen over lijden) dit jaar extra aandacht krijgt, zet de stichting zich op meerdere fronten in voor maag-, lever- en darmpatienten, vaak in samenwer king met patiëntenorganisaties. Ook biedt de MLDS een platform aan wetenschappers en artsen, met de nadruk op het uitwisselen van kennis inde2809 kiezers die wél hun stem brachten, hebben 580 mensen anco gestemd. Een klein deel om- ilze zich niet In de locatie konden nden, maar het merendeel omdat geen nieuw raadhuis willen. Van agene die wél aan de menings- 'ilmg meededen, sprak het over- ■ote een voorkeur uit voor het xelveld. Voor Europa stemden 53,3 ocent van de kiesgerechtigden, in opkomst waarmee het eiland nu boven het landelijke gemiddelde «39,1 procent uitsteekt, maar ook «zienlijk meer dan de opkomst op xel in 1999 van 38.3 procent. De (klaring zou kunnen zijn dat xelaars zich meer voor Europa zijn lan interesseren, maar waarschijn- ier is dat ze door wel te stemmen w Europa en niet voor het raad- iiS, aan wilden geven tegen de suwbouw te zijn. In totaal nam 26,6 ocent van de kiezers deel aan de sningpeiling, een percentage m ook de 580 blanco stemmen meegerekend. Na de enquête van Texelse Courant, waaruit bleek dat driekwart tegen de nieuwbouw .opnieuw een duidelijk signaal aan gemeenteraad. Van de geldige "stemmen waren er 1912 voor Texelveld en 317 voorde ijsbaan. it het opkomstpercentage te nas, wordt deze meningspelling orde raad niet als bindend be- iouwd. Over de vraag hoe de uit moet worden geïnterpreteerd en Her nu moet gebeuren, werd gis mond in het raadhuis na het be id worden van de uitslag hevig speculeerd. 'We kunnen niet doen al we oogkleppen op hebben en fivoon verder gaan', zei Piet Waart (Texels Belang). 'Wat dui- oor het kappen van bomen met tn stamdoorsnede van minder in 15 centimeter of een stam- mtrek van minder dan 47,12 cen- meter hoeft in de toekomst nau- elijks meer vergunning te worden mgevraagd. Dat blijkt uit een ver- invoudigde kapverordening die gemeente heeft opgesteld, vereenvoudigde verordening is igenomen in de gewijzigde Alge- Ene Plaatselijke Verordening, waar- ei de raad volgende week woens- 19 een besluit neemt. Ze vervangt huidige die nog uit het begin van iaren tachtig dateert en voor- hi|ft dat per definitie een vergun- igmoet worden aangevraagd. 'In P'aktyk ging het er al wel anders "toeen dat wordt nu vastgelegd', dus een woordvoerder van de ge- iente. slamomtrek of stamdoorsnede Mten worden gemeten op een ngtevan 1,3 meter vanaf de grond, de gemeten waarden hoger dan Pectievelijk 15 of 47,12 centime- dan moet wel een vergunning !fden aangevraagd. Voor fruitho ek coniferen, kronkelwilqen en delijk is, is dat we dit te snel hebben gedaan. We zijn er niet in geslaagd om de Texelaars van de noodzaak van de nieuwbouw te overtuigen. Dat mag je ons aanrekenen. We moeten hierover eerst met de raad in discus sie. Ik denk dat we de Texelaar beter moeten Informeren waarom we dit besluit hebben genomen. En als ie dereen daarna nog vindt dat we een ander besluit moeten nemen, wie ben ik dan om dat met te willen. Maar zo'n besluit moet wel goed onderbouwd zijn.' Gerard Weijers (CDA), die zitting had in het stembureau in Oudeschild, toonde zich teleurgesteld over de uit slag. 'Die opkomst voor de menings peiling valt me echt tegen. Echt heel jammer dat de ondergrens van 40 procent met is gehaald. Ik had in Oudeschild 16 weigeringen. Mensen die achter de computer stonden en zeiden dat hun keus er met bij zat. Dat is me nog nooit gebeurd. En wat te denken van 51 mensen die blanco stemden. Het merendeel omdat ze tegen zijn.' Over de interpretatie van de blanco/ongeldige stemmen ver schilden de meningen, 'Als je wilt weten wat de kiezer ermee bedoelt, moet |e het ze persoonlijk gaan vra gen', vertelde gemeentevoorlichter Frans Hopman De uitslag van dé meningspeiling komt er volgens Hennie Festen (GroenLinks) op neer dat de raad er niets wijzer van is ge worden. 'Het enige dat we eruit kun nen halen, is dat 1912 Texelaars een nieuw raadhuis op het Texelveld wil len en dat 317 mensen voor de ijs baan kiezen.' Meer over de verkiezingsuitslag elders in deze krant

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1