Vakantiekrant Cjroen "Zwartsjexels in het harL. Onduidelijkheid over jigendom Eyercoogh Schoon duinwater via leiding naar hoeve Kilstee Bredere havenmond Teso-haven klaar De Gele Lis TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER flrjan Groet b.v. Slijterij-Wijnhandel De Wit v.o.f. )ntbindende voorwaarde in deal Spetterende show Oranjefans Gemeenteraad Grafbeeldje ontvreemd Zeldzaam mos in Ploegelanden Te veel gedronken Te hard gereden Linedancing Meningspeiling ongeldig? Boogaard mag schuur slopen >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11885 DINSDAG 14 JUNI 2004 C/rta "Zwtrt- Jixth to hé hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAK HET BESTE J UBILEUMKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ,'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.95 Auch mit deuechem Text Gntls bijl.ge TEXELSE COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 juni 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. (Advertentie) (Advertentie) Met twee spetterende voorstellingen van de eigen productie Alice in Won derland heeft Muziek- en Dansschool Texel zichzelf een prachtig cadeau gegeven voor haar vijfenveertigste verjaardag. Pagina 2 Vriendinnen Marina Dros en Rita Heethuis reizen zaterdag naar Portu gal af om het Nederlands Elftal aan te moedigen in de wedstrijd tegen Tsjechië. Pagina 7 Vonge week hield de redactie het col lege van b en w kritisch tegen het licht. Deze keer is de gemeenteraad aan de beurt. Stuurlui aan wal reppen over gebrek aan routine, te weinig kennis, dat het ontbreekt aan per soonlijkheid en dat het duale stelsel onze volksvertegenwoordigers par ten speelt. Pagina 9 Op de Algemene Begraafplaats in Den Burg werd afgelopen week een grafbeeldje ontvreemd. Het beeldje, dat een kip voorstelde, moet zijn weggehaald tussen woensdag en vrijdag, toen de echtgenote van de man die er begraven ligt de diefstal ontdekte. De vrouw roept de dader op het beeldje terug te zetten op de plek waar het werd weggehaald. Wie het vindt en niet weet waar het graf is, kan het beeldje ook neerzetten bij de ingang van de begraafplaats of bij het schuurtje waar gereedschap wordt opgeslagen. Boswachter Kees Bruin stuitte on langs in de Ploegelanden op het zeer zeldzame zwart hauwmos. Lang geleden werd dit mos ook op Texel gevonden, toen in de omge ving van de Tureluur. Ook werd het eerder aangetroffen op Terschel ling en op enkele plekjes in het bin nenland. Zwart hauwmos is een levermos dat bijzondere sporenkapsels vormt. Deze lijken op grassprietjes en kleu ren zwart als de sporen rijp zijn. Kees kige gelijkenis met levermossen, zo- Bruin vond het mos toen hij de plan- als het bekende parapluutjesmos. ten in de Ploegelanden bekeek om de resultaten van het natuurontwik- kelingproject te volgen. Het mos staat op meerdere van de in 2001 afgeplagde plekken, vaak samen met het al eerder gevonden zeldzame teer guichelheil, dat hier in groten getale voorkomt. Hauwmossen vormen een zeer aparte groep. In evolutionaire zin zijn het de oudste nog bestaande land- planten Meestal worden ze samen behandeld met levermossen waar mee ze nauw verwant zijn. Vegetatief vertonen ze dan ook een oppervlak- Een 27-jarige man uit Den Burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 4.15 uur betrapt op het rijden onder invloed. Hij trok de aandacht door met hoge snelheid in een auto over de Beatrixlaan te rijden. Bij con trole bleek hij bijna het dubbele te hebben gedronken van wat is toege staan. Hij kreeg een proces-verbaal. De politie heeft vrijdagmiddag op de Pontweg nabij Den Burg acht be stuurders bekeurd wegens te hard nj- den. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur, waar 60 nog net is toegestaan. De controles werden uitgevoerd met een zogehe ten lasergun, een handbediend laser apparaat. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end wordt vrijdag vanaf 20.30 uur een linedance-avond gehouden. De toe gang is gratis. Arno Kuip van hoeve Kilstee en Piet Prins van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier kijken toe hoe Kees en Johan Duinker uit Oosterend een leiding onder de Nleuwlander- WOg boren. (Foto Gerat? Timmerman) Een ondergrondse leiding die de sloten aan weerskanten van de Nieuwlanderweg met elkaar ver bindt, moet er onder meer voor zorgen dat het land van Arno Kuip van hoeve Kilstee minder last van de droogte heeft. De leiding van 11 centimeter die onder de weg door loopt, werd maandag aangebracht met behulp van de gestuurde boor installatie van de firma Duinker uit Oosterend. De cultuurmaatregel komt voort uit het project Boeren Water, dat onder deel is van het Masterplan Water Texel. Daarin werken landbouwers samen met het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier aan water beheersplannen die op individuele bedrijfssituaties zijn toegesneden. In Waalenburg deed zich de situatie voor dat het waardevolle drangwater uit het Koogerveld bijna via de kort ste weg naar gemaal Krassekeet stroomde, om daar in zee te worden geloosd. Zonde, want in tijden van droogte zijn de landerijen gebaat bij zoet water. Door op bepaalde plaat sen stuwen te plaatsen en door het boren van een leiding onder de weg door kan het water via een vrij sim pele ingreep in het slotenstelsel bij Kilstee in Waalenburg worden geleid. Veehouder Arno Kuip is blij met de ingreep. 'Tot nu toe deden de sloten eigenlijk alleen dienst voor de afvoer van overtollig water. In de zomer was er geen doorstroming en werd het slootwater steeds zouter. Doordat er nu schoon water uit de duinen wordt aangevoerd, ontstaat er doorstro ming. Dat is beter voor het milieu en ik hoop er in droge periodes profijt van te hebben.' Op andere delen van Texel bestaan soortgelijke projecten. In de Prins Hendrikpolder hebben Kees en Johan Duinker een leiding onder de Pontweg geboord, met de bedoeling het slotenstelsel op het land van on der meer de gebroeders Timmer van zoet water te voorzien. In Eierland wordt een soortgelijke ingreep ge daan op het bedrijf van Bram de Rid der. In De Naai bij Den Hoorn zijn stu wen geplaatst in sloten rond het land van Arie Lap Op alle genoemde be drijven wordt al enkele jaren het grondwater gepeild. Door de aanvoer van zoet water wordt verwacht dat de kwaliteit van het grondwater zal ver beteren. Jan O. Stolk van 't Horntje meent dat de met de stemming voor het Euro pees parlement gecombineerde meningspeiling voor het raadhuis ongeldig is. Hij wil een uitspraak in die zin uitlokken en heeft voorzitter Axel Lap van het stembureau van Den Hoorn gevraagd proces-verbaal op te maken. Stolk verwijst naar de handleiding op de achterzijde van de huis-aan-huis bezorgde kandidaten lijst, waarop met foto's werd uitge legd hoe je moet handelen. Daarin stond dat het naast het aangeven van een van de twee bouwlocaties ook mogelijk was blanco te stemmen, maar er werd met vermeld dat men het stemmen ook gewoon achter wege kon laten Stolk vindt dat mis leidend. 'Velen zullen niet hebben beseft dat een blanco stem wel de gelijk meetelt'. Axel Lap heeft de klacht voor verdere afhandeling ge deponeerd bij de betreffende afdeling van het raadhuis. n de gemeente al definitief be kken over de grond van de ercoogh aan de Pontweg om er ttoekomstige centrale hulpver- lingsgebouw te bouwen? Het is i cruciale vraag geworden. Het Iwoord laat al een paar maan- n op zich wachten. Ook de ge- icnteraad, die woensdag moet sluiten of zij door wil gaan met Ikanjerproject, lijkt het voorals- g zonder een duidelijk antwoord moeten stellen. I antwoord op de eigendoms- estie is afhankelijk van de oepsprocedure rond de bezwaren omwonenden hebben ingediend len de bouwvergunning die de ge- enle aan Stayokay heeft verleend x de bouw van het nieuwe hostel het voormalige B-veld van SV iel aan de Haffelderweg. Ge- snte en Stayokay tekenden in ]2 een overeenkomst waarin ze sloten de grond onder de srcoogh (Stayokay) en het B-veld meente) met elkaar te ruilen, zo- ze beide met hun plannen aan de g konden. nvan de ontbindende voorwaar- mn de deal was echter dat de ge ënte pas definitief over het acooghterrein kan beschikken als iyokay een onherroepelijke bouw- gunmng heeft en daadwerkelijk n de slag kan en dat is nog steeds Sduidelijk. Hoewel de bezwaren al }n maart werden behandeld door commissie Bezwaarschriften stthet college sindsdien nog niet «weten of de bezwaren van de menden gegrond of ongegrond idso verklaard. De bouw van het we hostel ligt al geruime tijd stil. Jat de voorzieningenrechter eer- ditjaar bepaalde dat de bouwver- ïiing geschorst blijft tot zes we- i nadat burgemeester en wet- uders de bezwaren gegrond of gegrond hebben verklaard, n woordvoerder van de gemeente gisteren te hopen dat er binnen «week duidelijkheid komt over de waren. De commissie Bezwaar- hnften heeft weliswaar een advies J het college gegeven, maar naar nleiding daarvan heeft het college ambtelijke afdeling om aanvul- deinformatie gevraagd. 'Die aan- Hende informatie is naar een ex- ne organisatie gestuurd voor oordeling en die beoordeling heb- nwe nog niet binnen.' Inhoudelijk nden er gisteren nog geen mede ogen worden gedaan over het nes van de commissie Bezwaar- Mften aan het college. Op basis arvan moet het college de bezwa- igegrond of ongegrond verklaren, bezwaarmakers, die hebben aan- kondigd naar de Raad van State te stappen als ze in het ongelijk worden gesteld, zijn inmiddels zwaar geïrri teerd over het uitblijven van de reac tie van burgemeester en wethouders. Tijdens de behandeling begin maart had voorzitter Hans Roeper van de bezwarencommissie nog gezegd dat de bezwaren tegen de bouwvergun ning prioriteit zouden krijgen, van wege de belangen die ermee zijn De onherroepelijke bouwvergunning voor Stayokay is één van de meer dere voorwaarden waaraan nog moet worden voldaan om het pad voor het hulpverleningsgebouw te effenen. Dat blijkt uit een overzicht dat burge meester en wethouders aan de poli tieke partijen hebben gestuurd. De gemeente heeft op diverse punten meer geld nodig dan oorspronkelijk aangenomen. Er is onder meer een tekort van €455.600,- ontstaan op de verwachte grondopbrengsten van het Eyercooghterrein. De gemeente had bedacht dat zij het gehele terrein (10.556 vierkante meter) aan het pro ject kon toe berekenen, wat €1.055.600,- had moeten opleveren. De oppervlakte werd begin dit jaar echter teruggeschroefd naar 6000 vierkante meter, nadat diverse part ners hadden aangegeven dat hun budgetten niet toereikend waren. Het toeberekenen van zesduizend vier kante meter aan het kanjerproject levert de gemeente €600.000,- op en dat is €455.600,- minder dan aanvan kelijk berekend. De maximale opper vlakte van het toekomstige gebouw bedraagt 3941 vierkante meter. De gemeente is naar verwachting een paar ton extra kwijt aan de aanleg van parkeervoorzieningen bij het toekom stige gebouw. Die kosten kunnen niet, zoals eerder werd aangenomen, volledig ten laste worden gebracht van het project. De gemeente ver wacht dat zowel die extra kosten als de ontbrekende €455.600,- kunnen worden opgevangen binnen de totale grondexploitatie van Den Burg West. waarvoor de provincie recent toch toestemming gaf om er de komende tien jaar 51 nieuwe woningen te bou wen. Het parkeerterrein moet open baar worden. De gemeente heeft ook €695.000,- extra nodig voor de reali satie van de kantine en een instructie- ruimte in het toekomstige gebouw. De bedoeling was dat de betrokken partners die kosten gezamenlijk zou den delen, maar daar zagen de an dere organisatie tijdens de onderhan delingen vanaf. De twee ruimten komen nu exclusief ter beschikking van de brandweer. Als andere orga nisaties in het gebouw er gebruik van willen maken, zullen ze moeten hu ren. Lees verder pagina 5 i familie Boogaard mag haar destolpschuur aan Zevenhuizen 'pen. Dat heeft de bestuurs- Jhter in Alkmaar gisteren be- ald. Buurman Miedema, die om horsing van de sloopvergunning 1 gevraagd, werd in het ongelijk steld. 1 'echter zag geen reden om de *>P voor bepaalde tijd uit te stellen, "toelichting op het vonnis was er 9 niet. Die wordt over een paar ten bekendgemaakt. De zaak was s vorige week voorgekomen en "wege het spoedeisende karakter dde rechter besloten versneld uit- "aak te doen. 'familie Boogaard had bij de rech- betoogd dat de sloop zo snel °9e|ijk moet beginnen, omdat het 'bouw een gevaar voor de omge- '9 begint te worden. De familie wil J de locatie een nieuwe stolp- Ml"Q bouwen. Miedema had om ttel gevraagd, omdat de commis- Bezwaarschriften nog uitspraak dat doen over zijn bezwaren. Vol- ■"shem zou er een 'onomkeerbare 'natie' ontstaan als de schuur on russen wordt gesloopt. Miedema !l bi| de rechter weten dat hij niet 9e"de komst van de nieuwe stolp- 0r"n9 is, maar hij wilde dat de ge ënte in de bouwvergunning na- voorwaarden zou opnemen over gebruik van materialen uit de oude chuur. De nieuwe verbrede havenmond van de Teso-haven op 't Horntje is klaar. Rijkswaterstaat heeft de afgelopen maanden de oude havenhoofden la ten vervangen door twee nieuwe, waardoor de toegang verbreed Is van zestig naar bijna negentig meter. De nieuwe doorvaart tussen de remmingspalen is zevenentachtig meter geworden. De monding werd verbreed voor de komst van de nieuwe Dokter Wagemaker, die vol gend jaar zomer inde vaart komt. Het werk werd uitgevoerd door de aannemerscombinatie Daalder uit Alkmaar en De Klerck uit Werken dam. De nieuwe havenhoofden zijn aan de buitenkant voorzien van een flinterdun laagje aluminium, dat het staal van de damwanden volledig moet afzonderen van het zeemilieu Rijkswaterstaat verwacht dat de nieuwe havenhoofden door die beschermingslaag een levensduur van zo'n zeventig jaar hebben. De nieuwe hoofden zijn net als de oude toegankelijk voor publiek om de boot uit te zwaaien. Uitzwaaiers staan voortaan wel iets lager. De oude hoof den lagen op vijf meter boven NAR de nieuwe hebben een hoogte van drie meter boven NAP. (Foto Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1