Entomologen vinden veel nieuwe soorten Meer dat we deelden, ian dat ons scheidde' ïeloofsbeleving in Oudheidkamer Zorgen om toekomst huiszwaluw F amilieberichten de bolder Eef en Iet Eelman Voce TEXELSE J COURANT' Zilveren Maan zoekt winnaar Drie natuur- en milieuorganisaties reiken in september voor de derde keer de Zilveren Maan uit, de prijs voor vrijwilligerswerk in de natuur of voor het milieu in Noord-Hol land. ledereen die een enthou siaste vrijwilliger of vrijwilligers- groep kent, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor natuur, milieu of landschap in Noord-Holland, kan deze voor de prijs voordragen. De Zilveren Maan is bedoeld om mensen in het zonnetje te zetten die al jaren hun handen uit de mouwen steken of anderen enthousiast weten te maken voor vrijwilligerswerk op het gebied van natuur, milieu of land schap. De prijs is een initiatief van de Milieufederatie Noord-Holland. Land schap Noord-Holland en IVN Consu lentschap Noord-Holland. De Zilve ren Maan werd in 2002 voor het eerst uitgereikt. Arend de Jong ontving toen de prijs voor zijn vrijwillig onder zoekswerk naar bosuilen in Noord- Holland. Vorig jaar ontving de Ver eniging tot Behoud van de Hek- slootpolder de prijs voor het al meer dan twintig jaar lang op enthousiaste en ludieke wijze aandacht vragen voor de bescherming van deze pol der bij Haarlem. De prijs bestaat uit een beeldje van mevrouw Zwaag en ontleent zijn naam aan een in Noord- Holland vrijwel uitgestorven dag vlinder. Aanmeldingen voor de Zilveren Maan dienen uiterlijk vrijdag 13 augustus binnen te zijn bij het IVN Consulent schap Noord-Holland, ledereen kan een persoon of organisatie nomi-ne- ren. De uitreiking vindt plaats in het Groene Maandweekend van 11 en 12 september. Meer informatie en een aanmeldingsformulier is te verkrijgen bij het secretariaat van het IVN Consulentschap Noord-Holland, te lefoon 0251-650783, de Informatie winkel van Landschap Noord-Hol land, telefoon 0251-362762 of de Milieufederatie Noord-Holland, tele foon 075-6351598. Het formulier kan ook worden aangevraagd via e-mail- adres consulentschap.noordholland @ivn.nl. In Oosterend zijn momenteel de meeste nesten te vinden. Onder de dakrand van een woning aan de Schoolstraat was het maandag een komen en gaan van huiszwaluwen naar een viertal nesten onder de daklijst. Met droefheid geven wij kennis dat geheel onverwacht mijn tweelingbroer en mijn zwager is overleden Anton Hartog op de leeftijd van 57 jaar. Kees Hartog Jans Gieles Texel, 12 juni 2004 Pater Witteplein 26, Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 15 juni van 19.00-20.00 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147, Den Burg. Een korte overdenking zal worden gehouden op woensdag 16 juni om 14.00 uur in het uitvaart centrum, waarna we Anton naar zijn rustplaats op de Algemene begraafplaats te Den Burg zullen begeleiden. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in het uitvaartcentrum. Correspondentie-adres: C.P. Hartog, Schilderend 75, 1791 BC Den Burg. Een vrije vogel wandelend met de hond vrolijk collegiaal grapjesmakend Maar bovenal 42 |aar tuinman Onze Anton Hartog heeft mooi gebloeid in de grote tuin van Texel Hij was niet alleen een collega Anton was mijn maatje Ben Op 16 juni 2004 is het 40 jaar geleden dat onze ouders en grootouders elkaar het ja-woord gaven. Zij vieren dit op zaterdag 26 juni. U bent van harte welkom om het bruidspaar te feliciteren in Hotel Den Burg, Emmalaan 4 van 17 00 tot 18.30 uur. Jolanda en Meby Hessel en Tessa Leendert en Connie Jet, Daan en Teun Welkom, Lef, «ze zijn zielsgelukkig met jou-! Viiuyaya- kosgeldutgüscel meiek, Senc $ok semyorusz! We noemen je tVenus Korbuaz Onze engel U geboren op dinsdag 8 juni2004 out 11.35 uur, hg iveegt 2890gram. Margret Laan Hakan Korkmuz Stuyoesantstraat 31-2 1058 A K Amsterdam 020-689 64 94, doakorkmaz beebiescte.nl Wilt cc kern bewonderen, graag eerst even bellen Wij rusten van, 13.00 tot 1500 uur Na 9 maanden met i'n 3-(jes in 1 bed nam ik een groot besluie v/ant mijn papa en mama wilden er nie( uif. Daarom ben ik maar gegaan en dus slaap ik in mijn eagen bedje voorbaan- Majn naam is 14 juni 2004.1S24 uur, 3435 gram- Mijn papa en mama iijn Marcel Barcnds Manska Daalder en mijn grofc broer heef Kylian- Dc Wiffsfraa* 10,1792 BP Oudeschild. Q 0ZZZ 313577 V/il je mijn vingers en feenfjes {ellen, kom dan langs, alleen graag wel even bellen- DINSDAG 14 JUNI 2004 '■secretaris Bas Drost, organisator van het weekend, bezig met het uitzoeken van kevers en wantsen uit het kadaver van een meeuw (Foto Enk van dar Spek) t Eierlandse Duinen. en van de Nederlandse En- lologische Vereniging hebben rlopig de handen vol aan het I ïwerken van de waarnemingen ze het afgelopen weekend op el hebben gedaan. Ze hebben >n de duizend verschil-lenden icten gedetermineerd, waaron- diverse soorten die niet eerder zijn waargenomen. Het van de bevindingen zal pas lr een jaar klaar zijn. Texel was voor het eerst sinds 65 jaar de insectenliefhebbers van de hun jaarlijkse waarnemings- jkend op Texel hielden. Ze trokken roepjes het hele eiland over, maar ïn vooral actief in nationaal park Duinen van Texel, met toestemming en medewerking van Staatsbos beheer. Aan het weekend werd mee gedaan door 42 leden die waren on dergebracht in groepsverblijf De Stolp in Den Hoorn. Insectenwereld De insectenwereld is zo omvangrijk en gevarieerd, dat het voor één per soon ondoenlijk is om aandacht te geven aan elke soort. Een NEV-lid houdt zich dan ook bezig met één bepaalde groep van insecten. Er zijn mensen die gespecialiseerd zijn in vliegen, anderen in bijen, wespen, (waterjkevers, wantsen, snuitkevers, kakkerlakken of vlinders, waarbij bij vlinders ook nog onderscheid wordt gemaakt tussen grote en kleine soor ten (macro en micro). Tijdens de waarnemingsweekends - ook wel zomervergaderingen ge noemd - vormen ze groepjes van gelijkgestemden die de omgeving controleren op de aanwezigheid van hun favoriete insecten, deze op naam brengen en soms ook prepareren en meenemen als bewijsmateriaal. De aanwezigheid van insecten hangt af van de tijd van het jaar, de aard van het landschap en de begroeiing. Het ligt voor de hand dat in de zomer de meeste soorten zijn te zien, vooral bij zonnig weer. Hoewel de zon zich pas op het laatst liet zien, kregen de entomologen het afgelopen weekend een goed beeld van wat hier aan insecten voorkomt Veel groepen meldden dat ze soorten hadden ge zien die met eerder op Texel of op andere Waddeneilanden waren waar genomen. Kakkerlakken De groep die zich bezig hield met kakkerlakken heeft al een voorlopig verslag uitgebracht. Daaruit blijkt onder meer dat de bleke kakkerlak Ecobius pallides) en de heide- kakkerlak (E. panzeri) die eerder res pectievelijk op het NTKC-kampeer- terrein bij de vuurtoren en in de Korverskooi aan de Ruigendijk wer den gezien, opnieuw aanwezig ble ken, maar dat ook twee nieuwe soor ten werden ontdekt. In het Paradijs in de Dennen werd de noordse kakker lak (E. lapponicus) gezien en in de Seeting ten zuiden van De Koog de boskakkerlak (E. sylvestris). Laatstge noemde soort is in het hele wadden gebied niet eerder gevonden. De heidekakkerlak (die prijs stelt op open zandhellinkjes met beschutting van verspreide plantengroei) is de enige soort die op meerdere locaties tussen de Slufter en de Bollekamer werd waargenomen. Ook de mensen die geïnteresseerd waren in wantsen za gen soorten die met eerder op het eiland werden gesignaleerd. Verrassing De entomologen stuitten soms op een volslagen verrassing. De kever tjesmensen kwamen een mestkever tegen waaraan werd aangenomen dat hij gezien de eisen die hij aan zijn leefomgeving stelt helemaal niet op Texel zou kunnen voorkomen. Nog meer dan andere waddeneilanden biedt Texel diversiteit aan biotopen (gebieden met verschillende speci fieke leefomstandigheden), wat vooral zit in de pleistocene kern (Hogeberggebied). De hier aanwe zige Zandkuil is Nederlands enige insectenreservaat dat door recente beheersmaatregelen, met name het herstel van een waterplas, steeds rij ker wordt. Ben Brugge van de insectenafdeling van het Zoölogisch Museum in Amsterdam is nauw be trokken geweest bij het opknappen van de kuil. Het afgelopen weekend stuitte hij hier op verbluffend hoge aantallen rupsen van de Sint Jans vlinder die bezig waren zich te ver poppen. Op grond daarvan voorspelt hij een explosie van kleurige Sint Jansvlinders rond de langste dag, de feestdag van Sint Jan. Vooral de duinen van Texel zijn rijk aan insecten. In het agrarische ge bied is veel minder te beleven, met name door het ontbreken van voch tige hooilanden met kwel. In het oos ten en zuiden van het land zijn gebie den waar meer valt waar te nemen. De msectologen zijn echter meer dan tevreden over hun waarnemingen in het afgelopen weekend. In elk geval was het succes groter dan in het vo rige weekend in 1939. De 15 deelne mers toen meldden in hun verslag dat het heet en droog was en dat de vondsten erg waren tegengevallen. Het gaat niet goed met de huis zwaluw op Texel. Het aantal nesten is sinds het begin van de jaren ze ventig schrikbarend teruggelopen, evenals het aantal broedplaatsen waar het vogeltje nog wordt gesig naleerd. Redenen voor Vogel werkgroep Texel om de huis zwaluw uit te roepen tot Vogel van het Jaar 2004 en een offensief te starten om deze zwaluw weer in aantal te laten toenemen. De delichon urbica, oftewel de huis zwaluw, heeft de twijfelachtige eer om dit jaar als Vogel van het Jaar door het leven te gaan. 'Daarvoor komen soorten in aanmerking die be dreigd worden of in aantal sterk zijn achteruitgegaan. Verder telt mee of wij het idee hebben dat er iets tot ver betering van de stand gedaan kan worden', vertelt Adriaan Dijksen van de vogelwerkgroep. Het bestuur, dat een rapport over de huiszwaluw heeft opgesteld, hoopt dat extra aandacht voor het vogeltje en een betere voor lichting positief zullen bijdragen aan de zwaluwstand. De huiszwaluw is ongeveer dertien centimeter groot, heeft een slank lichaam, een korte nek en lange vleugels. De rug en kop zijn blauw/zwart, staart en vleugels zijn zwart van kleur. Het opvallendste kenmerk is de witte stuit, die scherp afsteekt bij de donkere rug en staart. Het vogeltje maakt in zijn broed gebied gebruik van menselijke bouw werken om een nest te bouwen. Bij voorkeur wordt een nest gebouwd onder een witte of in ieder geval lichte dakrand of dakgoot. Waarschijnlijk broedt de huiszwaluw al van oudsher op Texel. Jac. P. Thijsse maakte in 1890 in publicaties al melding van deze zwaluwsoort als broedvogel. Sinds 1971 zijn seneuze tellingen bijgehouden. Toen werden tweehonderd nesten geteld. Na een tragisch dieptepunt in 1995, toen slechts 35 broedparen werden ge teld, bleef de teller vorig jaar steken op 79 nesten 'Het is natuurlijk moei lijk om dat in aantallen uit te drukken, maar het zou mooi zijn als het aantal nesten weer boven de honderd komt.' Volgens Dijksen moet dat mogelijk zijn, omdat de omstandighe den op Texel in principe prima zijn voor huiszwaluwen. Modder Voor de terugloop in de soort, die lan delijk nog sterker is dan op Texel, is moeilijk een oorzaak aan te wijzen. Deskundigen denken aan een com binatie van factoren. Het aantal insecten is in de loop van de twintig ste eeuw fors teruggelopen. Huis zwaluwen met jongen hebben dage lijks zo'n negenduizend insecten nodig. Verder is de hygiëne rond woningen en boerderijen vergroot en worden meer bestrijdingsmiddelen gebruikt. Ontwikkelingen die voor de natuur niet zonder gevolgen kunnen blijven. Op Texel wordt het ontbreken van voldoende modder als de be langrijkste oorzaak gezien. Huis zwaluwen hebben modder nodig om een nest te maken. Volgens Dijksen zijn door de ontwatering van het agrarisch land sinds de ruilverkave ling sommige stukken land minder modderig of drassig geworden Bo vendien is een groot aantal kolken verdwenen en zijn boerenerven door erfverharding minder modderig. 'Je ziet hier ook dat er minder natte plek ken zijn en dat de modder van min der goede kwaliteit is voor de zwaluw. Aan de overkant hoeven ze hun nest in het voorjaar alleen maar wat op te knappen, terwijl hier het hele nest uit elkaar valt en de zwaluwen in het voorjaar weer opnieuw moeten be ginnen.' De broedperiode begint eind mei De eieren worden door beide ouders uitgebroed. Dat duurt twintig dagenDaarna blijven de jongen nog zo'n drie weken in het nest. Tegen woordig zijn vooral broedgevallen te vinden in De Cocksdorp, De Waal, Oudeschild en Den Hoorn en telt het buitengebied slechts enkele nesten. In Den Burg werd het laatste broed- paar gesignaleerd in 1995. Hulp Texelaars Hoewel natuurlijke omstandigheden moeilijk zijn te beïnvloeden, is er vol gens Dijksen veel te doen om de omstandigheden voor de huiszwaluw te verbeteren. 'We hopen op huis- zwaluw-vriendelijk-gedrag en betrok kenheid van mensen bij het broeden.' De belangrijkste hulp die geboden kan worden is het creëren van mod der. 'Bij de volkstuinen van Ooster end wordt bijvoorbeeld een stukje modder natgehouden. Modder ma ken is niet zo'n probleem, maar je moet het nathouden, anders is het nutteloos', vertelt Dijksen. Door meer natte plekken te maken, zou ook het broedgebied weer uitgebreid kunnen worden Verder kunnen ook kunst nestjes van het zogeheten houtbeton zwaluwen tot broeden verlokken. In de handel zijn nestplanken te koop met twee kunstnesten erop. In over leg met agrariërs zal worden bekeken of het mogelijk is in mei en juni de randen van kolken nabij de dorpen kaal te houden, zodat ook daar modderplaatsen ontstaan. Naast hulpmaatregelen breidt de vogel werkgroep ook de inventarisatie uit. In alle dorpen zijn tellers aangesteld die tevens dienen als contactpersoon voor mensen die een nest willen mel den. Er wordt onder meer geïnventa riseerd hoeveel tweede broedsels er zijn, wat het broedresultaat is en waar de vogels foerageren Ook de situe ring van de nesten en de kleur van de gevels en daklijsten wordt in kaart gebracht. Texelaars die meer willen weten over het huiszwaluwproject, kunnen con tact opnemen met Adriaan Dijksen, tel. 319231 of Andn Binsbergen, tel. 318470. Tekst en foto Louise van der Sluis 1750. Uit de tentoonstelling blijkt sterk dat de katholieken de meeste waarde hechtten aan memorabilia, die niet zelden geacht werden bij te dragen aan het contact tussen de mens en de hemel. Protestanten waren veel soberder en zagen met of nauwelijks een rol weggelegd voor tastbare za ken, met uitzondering voor het ge drukte woord. Dat de scherpe tegen stellingen van vroeger inmiddels zijn verdwenen, bleek bij de inrichting, waarbij vrijwilligers van de drie ge zindten onder leiding van museum medewerkers Maarten Roeper en Gerrit Gerrits eendrachtig samen werkten. Gerrits vertelde in zijn openingstoespraak dat een vrouw van katholieke huize de hervormden en doopsgezinden wat plagerig had gevraagd: 'Weerom benne jullie ei genlijk weggaan met die mooie spul len?' Tekenend voor de goede onder linge verhoudingen was ook dat de vrouwen bij de opening samen de tentoonstelling bekeken en herinne ringen ophaalden aan de eerste com munie, zondagschool en andere ge beurtenissen. Organist Hans de Goede luisterde de opening op door muziekstukken ten gehore te brengen die typerend zijn voor één van de geloofsrichtingen en juist met bij de andere twee worden gespeeld. De show werd gestolen door Gerrit Gerrits, die voor zijn openingstoespraak de preekstoel beklom in de doopsgezinde kerk, waarnaar door ruimtegebrek in de Oudheidkamer was uitgeweken. Hij haalde op smakelijke wijze herinne ringen op aan zijn jeugd in de jaren vijftig in Plan Zuid, waarin hij als leer ling van de openbare Thijsseschool soms samen met de Roomsen optrok tegen de Christelijken. Een andere keer werden de bakens verzet en vocht hij juist met zijn gewezen vijan den tégen de Pauselijke troepen. 'Het was één van de laatste keren dat ik heb meegedaan aan een Godsdien stige oorlog', vertelde Gerrits 'We beseften dat er meer was wat we deelden, dan dat ons scheidde. Zo kwamen de katholieken naar onze kerstboom kijken en bewonderden wij bij hen de kerststal.' Onderdeel van de expositie is ook de tuin van de Oudheidkamer, waarin kruiden zijn geplant die in de bijbel voorkomen of een andere link leggen met het geloof, zoals Roomse kervel, Lieve-Vrouwe-bed-stro en Sint Jans kruid. De samenstellers van de tuin, schoonzussen Tineke en Nieteke Roeper, hebben uitgebreide informa tie over deze planten verzameld. De tentoonstelling is te zien tot en met vrijdag 7 januari. Het museum is op doordeweekse dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. w opening van de tentoonstelling werden gretig herinneringen aan religieuze gebeurtenissen van vroeger opgehaald. (Foto Joop Rommcts) geloofsbeleving op Texel tus- 11700 en 1950 is het onderwerp ide nieuwste tentoonstelling in Oudheidkamer, die vrijdag werd jpend en die de naam De nders, de bane en de cente ift meegekregen. De naam ver st naar het bekende - zij het wat reotype - beeld, dat rooms-ka- ilieke gezinnen vooral kinderrijk ren, de leden van de hervormde kde belangrijkste functies in de atschappij bekleedden en de opsgezinden het vermogendst ren. directe aanleiding voor de ten- nstelling vormden de brieven van achttiende-eeuwse zeemans- Aagje Luijtsen (die eerder cen- stonden in de Oudheidkamer), m haar eenzaamheid voortdurend «ilp van God inriep en steun vond laar geloofsovertuiging. Om een ild te kunnen geven van de rol die Sodsdienst op het eiland speelde, het kleine museum in Den Burg (oorwerpen aan te leveren die van ing waren in de religie. De oproep i niet aan dovemansoren gericht, il zo'n twintig Texelaars reageer- en boden communiediploma's, Plenties, wijwaterbakjes, heiligen- ifdjes, wandborden met religieuze ken, foto's van plechtige kerke- gebeurtenissen en andere objec- aan. De oudste is een bijbel uit

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3