Zee en muziek bepalen beeld Hakze van paal 17 (ippenvel in de Royal Wim Trap Schuurhal Project Dirk Hakze begonnen op strand lectronic Climate Control én ayjgatiesysteem met kleurenscherm op de Opel Vectra Maxx*. Nu van €4010,- VOOr 199, Lbh J COURANT deelnemers Model Racing IKUHH Eyercoogh Kinderen welkom iri Hopmans boet OPEL DEALER RENTENAAR jzz wekte hilariteit met hun bijzondere uitdossingen. fekartingbaan ctenen zaterd; cestart van de (Advertentie) *Vraag naor de voorwoorden bij de Opel dealer. TPYPI cp c DINSDAG 14 JUNI 2004 Opel. Fresh thinking - better cars. Met enige verwondering of juist bewondering liepen de eerste toe schouwers en voorbijgangers gis teren tussen de tientallen grote witte panelen door die sinds een paar dagen in een grote cirkel op het strand bij paal 17 staan. Tot en met 24 juli beschildert de Friese kunstenaar Dirk Hakze dagelijks één of twee panelen, zodat uitein delijk een bijzonder panorama van de omgeving ontstaat. Gekleed in zijn vertrouwde met verf besmeurde jas en voorzien van zon nebril, gebreide muts en koptelefoon beschilderde Hakze maandag de eerste van de in totaal 58 panelen Texel is de laatste van de Neder landse Waddeneilanden waar Hakze is neergestreken met zijn bijzondere project The Colors of Music. Zijn schilderijen zijn geen gewone weergave van de omgeving De be wegingen van de kwast en de roller in zijn handen laat hij leiden door het ruisen van de zee en de muziek die hij zachtjes hoort op zijn koptelefoon. Is de combinatie van de geluiden kalm, dan is de kans groot dat een schilderij rustig oogt. Spookt het op het water of heeft hij een druk stuk muziek te pakken, dan is het goed mogelijk dat een schilderij wild en onrustig wordt. Speciaal voor de Texelse schildenjen luistert Hakze de komende zes weken dagelijks naar de zevende symphonie Angel of Light van de Finse componist Einojuhani Rautavaara. Hakze verdeelde het klassieke muziekstuk in 58 delen, die hij eindeloos herhaalt, éen voor één, totdat het bijbehorende schilderij af is. Bedoeling is dat uiteindelijk de hele symphonie zich laat aflezen in het geschilderde panorama van paal 17. De diepere achtergronden leken gisterenmiddag nog aan de meeste bezoekers voorbij te gaan. De mees ten liepen voorzichtig rond tussen de panelen, keken van een afstandje toe of maakten een praatje met de schil der. 'Het is met mijn stijl, maar ik vind het wel leuk om te zien', zegt toerist Johan Roorda als hij de cirkel verlaat. Cees en Margretha Niermeijer uit De Koog maken een praatje met Hakze terwijl die de acrylverf laat drogen. 'We zijn speciaal voor hem gekomen, nadat we over hem hadden gelezen', vertelt Margretha Niermeijer. De twee zijn onder de indruk van de ambiance waarin de kunstenaar werkt. 'Als je zo ziet hoe een schilderij tot stand komt, spreekt het veel meer aan dan wan neer je het in een galerie ziet hangen', zegt Cees Niermeijer 'Het is heel mooi om te zien.' Henk van der Veen uit Groningen zit ondertussen rustig in het zonnetje bij de koptelefoons waarop mensen kunnen meeluisteren naar de muziek die Hakze hoort. Ze liggen er voorals nog onberoerd bij. Van der Veen hielp mee bij het opbouwen en het vervoer van de 58 panelen en heeft er met een een week vakantie op het eiland aan vastgeknoopt. 'Bij zijn projecten op Vlieland en Borkum heb ik ook meegeholpen. De panelen staan bij mij thuis opgeslagen in de schuur.' Vijf dagen lang waren de twee bezig met het boren van palen in het zand waaraan de 58 panelen zijn beves tigd. Het materiaal is bestand tegen weer en wind. Foto's Toeriste Mieke Verzijl vraagt zich een eindje buiten de cirkel af of het toe gestaan is foto's te maken van Hakze. Het antwoord is volmondig 'ja'. De kunstenaar uit Sneek kijkt er met van op dat mensen de eerste dagen nog voorzichtig de cirkel betreden. 'Dat ben ik gewend van de vorige projec ten. Ze betreden toch mijn wereld. Maar iedereen kan komen kijken naar wat ik doe of een praatje maken. Het is allemaal toegankelijk.' Het project van Hakze kost €22.000,-. Een deel daarvan wordt gesponsord door de gemeente, de WV, Grandhotel Opduin en strandpaviljoen De Zee ster. De schilderijen kosten €1200,- per stuk en zijn te koop bij Hakze op het strand. Als het project is afgelo pen, kunnen de kopers hun werk mee naar huis nemen. Hoewel er op een deels beschilderd paneel na nog weinig te zien was wist Hakze gisteren al meermalen de belangstelling voor een vervolg bezoek te wekken. Toeriste Jannie Straks zei de komende anderhalve week nog wel eens te komen kijken. Dat gold ook Texelaars Sietse Vermeulen en Florian Julius, die eveneens bij toeval tegen het project aanwandelden. Julius: 'Ik ben wel benieuwd hoe het t eruit gaat zien als hij een paar weken verder is.' aandeAkenbuurt zaterdag 33 deelnemers van de derde competitie van Model Racing Texel. Er zelfs zoveel deelnemers aan lectro-klasse dat er twee groe- werden gevormd Om acht uur redstrijdleider Theo Bakker het ne licht en ging de eerste chevan start. Klassementsleider Pool liet een knap' staaltje werk door de overwinning voor zich eisen. De tweede plaats was Jan Hollemans, met daarachter Barhorst. De uitslag van de de manche was gelijk aan de fi, maar in de derde en laatste che bracht Ed Witte spanning in veld door de strijd aan te gaan Hollemans. Dit deed hij zo goed net voor hem «eede eindigde. itweede groep electrorijders was itnid aanmerkelijk verrassender in de eerste groep. De eerste J'Che werd gewonnen door Simon naast moet nog een plan worden ssteld voor de omgeving van het we gebouw om verkeers- üemen te voorkomen. De bedoe- s dat het fietspad naast de Pont beschikbaar wordt gesteld als angsweg voor de vrijwilligers van 'andweer, zodat zij snel bij de ka- kunnen komen, en dat de op s' zo veilig mogelijk wordt ge kt. Ook moet gemeente formeel Mn aanlegvergunning aanvra- bijde provincie, zodat er vanaf terrein een ontsluiting kan worden rraakt naar de (provinciale) Pont- Geknipt de plannen doorgaan, wordt de Die in eerste instantie gericht op bouw van een nieuw onderkomen brandweer, politie en ambu- De bouw van het gedeelte 3,111 de huisartsen moeten komen, taarachteren geschoven. Het pro- 1S in tweeén geknipt, nadat ,0|s Plus (de voormalige Thuis- 31 in april uit het project stapte. Plaats is ingenomen door de htng Wonen Texel, die bereid is 6'reden als nieuwe verhuurder graten aan huisartsen. Bekeken ™nu of het project eventueel kan en gecombineerd met huur- Kramer, de tweede door Sander Vermeulen. De derde manche van deze groep was verreweg de span nendste van de avond. Na de start kwamen zowel Vermeulen, Kramer als Daan Grisnigt goed weg. Aange spoord door eikaars goede rijgedrag werd de gemiddelde snelheid steeds hoger. Aan kop was het stuivertje wisselen en werd het minste stuur- foutje door de concurrentie afge straft. Toen de vijf minuten racetijd erop zaten, reed Grisnigt voorop, op twee seconden gevolgd door Ver meulen die op zijn buurt weer twee seconden voor Kramer reed. De over winning ging naar Yvar Pool. die daar mee zijn positie aan de kop van het klassement verstevigde. De tweede plaats was voor Grisnigt, gevolgd door Hollemans, Vermeulen.en Bar horst. In de eerste manche van de brand stofklasse nam Patrick Bakker vrijwel meteen na de start de leiding en zou deze niet meer afgeven. De strijd om de tweede plaats ging lange tijd tus sen Peerke Reijnders en Jelle Schouwstra en werd uiteindelijk be woningen die snel zijn om te vormen tot verhuurbare ruimten. Het ziet er naar uit dat de gemeente naast eige: naar van het brandweergedeelte (zo als gepland) ook eigenaar wordt van de ruimten voor de ambulancedienst en het GHOR (Geneeskundige Hulp verlening bij Ongevallen en Rampen) Dat laatste levert geen extra kosten op, omdat de gemeente een kosten dekkende huur wil vragen. Met uitzondering van Texels Belang en de WD zei een meerderheid van de politieke partijen eind mei tijdens een commissievergadering Middelen door te willen gaan met het kanjer project. Texels Belang en de WD vreesden dat de kosten te hoog zou den oplopen. Burgemeester en wet houders hopen, volgens de stukken die aan de raad werden gestuurd, dat nog deze maand een samenwer kingsovereenkomst wordt getekend tussen de betrokken partners, waarin zij definitief onderschrijven door te willen gaan met het project. De ge meente erkent in haar stukken dat er sprake is van een 'gecompliceerd project', waarbii sprake is van relatief hoge investering. Het project gaat naar verwachting ongeveer tien mil joen euro kosten. De definitieve bouwkosten kunnen pas worden be paald als de aanbesteding heeft plaatsgevonden De gemeente hoopt het werk nog dit jaar te kunnen aan besteden, omdat er sprake is van zeer scherpe aanneemsommen. Wordt de bouw later aanbesteed, dan pakt de totale bouwsom vermoede lijk zo'n vijf procent hoger uit. De Friese kunstenaar Dirk Hakze (links) is gisteren begonnen met zijn project The Colors of Music op het strand bij paal 17. De komende zes weken beschildert hij 56 panelen. (Foto Jeroen van Hattumi Marc Schuijl had in de derde manche zijn handen vol om de afgeslagen auto's weer aan de praat te krijgen. (Foto Andró van Stnen) slist in het voordeel van Schouwstra. Mare Schuijl, Ane Koopman en Gijs Praamstra moesten met technische problemen naar de kant. Door een aanrijding met broer Patrick kwam favoriet Dennis Bakker niet verder dan de zesde plaats. In de tweede manche reden de gebroeders Bakker voorin het veld. Patrick voorop, ge volgd door Dennis. Maikel Pool eiste de derde plaats op. In de derde manche wist Pool met ruime voor sprong op Patrick Bakker de over winning voor zich op te eisen Mare Schuijl en Wouter van Strien hadden ondertussen hun handen vol in de pits om de afgeslagen autootjes weer aan de praat te krijgen en los ge raakte uitlaten weer vast te maken. De derde plaats was voor Adri van Rossum vlak voor Jelle Schouwstra. Patrick Bakker was de winnaar van de avond. Reijnders, die nog met zo lang lid is tweede. Daarachter kwa men Pool, Van Rossum en Schouws tra. Jos Smit was oppermachtig in de eerste manche van de stockcars. De strijd om de tweede plaats ging tus sen de gebroeders André en Wouter van Strien. De laatste won met ander halve seconde voorsprong. In de tweede manche kreeg Smit zijn mo tor met aan de praat en ging de over winning naar Frans Prins. Daarachter eindigden Wouter en André van Strien. Vóór de derde manche had Smit het euvel weer verholpen en stond hij met een volle tank aan de start. Ook deze manche wist hij te winnen. De gebroeders Van Strien reden achterin het veld, de tweede plaats ging naar vader Gerrit. Frans Prins werd derde. Aan het eind van de avond was Wouter van Strien eer ste, Prins tweede en Smit alsnog derde. De volgende competitieavond wordt gehouden op 3 juli. Meer informatie en alle uitslagen zijn te vinden op website www.modelracingtexel.nl. Kinderen van acht tot twaalf jaar kunnen deze zomer deelnemen aan het nieuwe natuurprogramma Boet Binnenstebuitendat spe ciaal voor Staatsbosbeheer werd ontwikkeld door nationaal park Duinen van Texel en de deelnemers een kijkje gunt in het leven van de familie Hopman, die rond 1925 in De Nederlanden woonde. Rond het huisje van Jacob Hopman, zijn vrouw Petronella en hun acht kin deren stonden wat schuurtjes en de schapenboet, die behalve voor de opslag van stro en gereedschappen ook werd gebruikt als stal voor een paar koeien. In de duinen eromheen liepen zo'n 100 schapen en om het huis wat kippen. Eén van de kinde ren, Cornells, had een bijzondere voorliefde voor alles wat met de na tuur te maken heeft en trok er graag op uit om naar vogels te kijken, insecten te vangen of dieren op het spoor te komen. Zo kwam hij regel matig thuis met meeuweneieren of een gestroopt konijn. In de boet had hij een eigen hoekje waar zijn tafel stond en waar hij wat spulletjes be waarde. Hij hield ook een dagboek bij van alles wat hij vond en ondernam. Deelnemende kinderen krijgen een kopie van dit dagboek mee en bele ven al lezend en speurend dezelfde dingen als Cornells destijds. Vogels bekijken met verrekijkers, zoeken naar dieren die hun sporen hebben achtergelaten, vangen van waterin secten met een netje en braakballen pluizen van roofvogels. Het nieuwe programma wordt in juli en augustus elke woensdagmiddag aangeboden. Het begint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Deel name kost €3.-, opgeven is noodza kelijk. Dat kan bij EcoMare, tel. 317741. Sopraan Kann ten Cate viel op door haar stem en opvallende kostuums. (Foto's Ben Oostra) bij de vocale kwaliteiten van de band tot uiting kwamen. Van bijzondere klasse was ook Jan Kühne, die zijn vaardigheid onder meer liet horen als solist in My way, dat werd uitgevoerd samen met het koor, het orkest en de Small Buzz en dat vocaal werd onder steund door het publiek, dat aan het slot geen genoeg kon krijgen van Queens We are the champions, dat in de tot Royal Wim Trap Schuurhal omgedoopte bollenschuur tot vijf keer toe werd herhaald. Piet Bakker, muzikant en vader van de dirigente, stak zijn bewondering met onder stoelen of banken. 'Ik ben nu 57 jaar muzikant, maar zoiets moois als de Prom heb ik nog nooit meegemaakt.' Met dank aan Henme Oostra Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl «vol, prachtig, ontroerend. Een jp uit de reacties van de bezoe- van het Promconcert dat don- lag en vrijdag werd gehouden i bloembollenschuur van Wim jn Oosterend. Excelsior, het nenadekoor, sopraan Karin ten B en de Small Buzz zorgden er rdat bewoneraars het kippen- ,p de armen kregen. De tot concerthal omgetoverde bollenschuur zat donderdag en vrijdag helemaal vol. ;an alleen maar op Texel', sprak .nthousiaste bezoeker over het ekevenement dat voor de derde werd gehouden en waarbij de ne was opgebouwd uit iskisten. Twee avonden die bol den van de variatie, met muziek jiteenliep van klassiek tot easy ling en van pop tot Nederlands- meezingers. Voor elk wat wils gebracht in een sfeervolle am- ce en uitgevoerd op een manier H velen diepe bewondering ach- ij. Zelfs bezoekers die zich uit sfdheid hadden laten meeslepen hun partners, zeiden na afloop e het met hadden willen missen, groot compliment aan de orga- ,e. de vele vrijwilligers, Wim Trap et in de laatste plaats de muzi- enzelf. Die waren er in overvloed, orbeeld het Promenadekoor van vrouwen en mannen sterk, dat een groot deel was opgebouwd den van verschillende Texelse j. De animo en het plezier van de Ise vocalisten waren dermate I dat de organisatie zelfs een illi|st heeft moeten aanleggen, lerrassing van de avond was itenCate, de sopraan die in bin- en buitenland bekendheid ge en die was gestrikt door Betty ;er, de dirigente en koorleider, bij Je algehele muzikale leiding van 'romconcert in goede handen was en die op de voor haar kenmer kende wijze het programma char mant en humoristisch aan elkaar praatte. Pech was er donderdag avond, toen een ontplofte lamp er voor zorgde dat de stroom uitviel. Toen de Small Buzz daarop akoes tisch verder speelde, dachten toe schouwers dat dit bij de show hoorde en begonnen met lichtjes te zwaaien. Kostuum Het eerste deel van de muzikale avond was klassiek getint, waarbij orkest en koor zowel afzonderlijk als gezamenlijk voor het voetlicht traden, zoals bij Moment voor Morncone, waarbij koor en orkest als een geo liede twee-eenheid klonken, een re sultaat van zo'n zes weken repeteren. Aanzienlijk korter hadden de Texelse muzikanten kunnen oefenen met Karin ten Cate, om precies te zijn anderhalf uur. Betty Bakker kent haar, onder meer van een promconcert in Broek op Langedijk, waar Bakker optreedt met het fanfare dat ze daar dirigeert. De zeer ervaren sopraan, met wie veel fans naar het eiland waren meegereisd, zong met zoveel routine dat het leek alsof er weken lang was gerepeteerd. Enig show element is de zangeres niet vreemd, bij elk nummer verscheen ze in een andere kostuum, dat paste bij het nummer. Een eervolle vermelding is er ook voor Excelsior, dat op hoog niveau en vooral vrijdagavond ontspannen speelde. Het ene moment opzwe pend, het andere ingetogen. Een rol was ook weggelegd voor het publiek, dat bij tijd en wijle uit volle borst mee zong, zoals bij Land of Hope and Glory, en op gevoelige momenten voor sfeer zorgde door te zwaaien met de lichtjes die bij de ingang wa ren uitgereikt. Veel bewondering was er voor de band Small Buzz van Jaap Dros en zijn mannen, die bij hun op komst voor hilariteit zorgden. De ene keer door in lange leren jassen te verschijnen, de andere keer door een andere uitdossing. De muzikanten speelden een breed repertoire, van popsongs tot het gevoelig gezongen We'll meet again van Vera Lynn, waar-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5