m *_r.»-.< Kampeerders: 'De gemeente doet niks' 6 Jeugdraad OSG kiest voor biljart op school Voetbal haters online Strand paal 21 slecht toegankelijk wwwXQXQlwereldwijd.n Gooise belangstelling voor sterrenwacli TEXELSE COURANT' \\/at ik zeggen wou... Hulp Dames Deuce promoveren I Gewonde bij aanrijding DINSDAG 14 JUNI 2004 1 I l^jjHJ|IIW ij ii__ Leerlingen van de OSG vormden vrijdag op het raadhuis een jeugdraad. Ze deden dat in het kader van maatschappijleer. (Foto Jtroen w De OSG kan zich opmaken voor de komst van een poolbiljart. Derde klassers die vrijdag met elkaar een jeugdraad vormden, hebben dui zend euro beschikbaar gesteld om een biljarttafel in de aula van het schoolgebouw aan de Haffel- derweg te laten plaatsen. Het was de derde keer dat de jeugd- raad bi] elkaar kwam. Zesendertig leerlingen van de klassen 3TA en 3TB (theoretische leerweg van het VMBO) waren een dag te gast op het raad- huls om wegwijs te geraken in lokale democratie. In vier groepjes werd gewerkt aan concrete voorstellen, waarover aan het eind van de och tend onder leiding van wethouder Nel Eelman werd gediscussieerd en ge stemd in een afsluitende jeugdraads- vergadering. Elke groep mocht drie vertegenwoordigers aan de jeugd raad laten meedoen. Naast het poolbiljart presenteerden de leerlingen ook plannen voor de plaatsing van meer prullenbakken in het centrum van Den Burg, de aan schaf van meubels voor het toekom stige nieuwe woonhuis van het Maartenhuis en de realisatie van een zogeheten 'groene fietsenplan'. Dat laatste plan was een Texelse afge leide van de witte fietsenplannen uit grote steden, waarbij fietsen ter be schikking werden gesteld voor geza menlijk gebruik. Vincent Beens, Morten Eschweiler en Willem-Joop Koomen kwamen met het poolbiljart op de proppen. De achterliggende gedachtegang was eenvoudig: ze vervelen zich als ze een tussenuur hebben. Duur was hun plan niet te noemen. Navraag bij een verhuurbedrijf in Leeuwarden had ze geleerd dat ze voor €75,- per maand een tafel zouden kunnen huren. Met een paar potjes per dag (€1,- per potje) zouden ze de kosten eruit kun nen halen en zelfs winst maken. Bal len, keu en krijt zouden kunnen wor den ondergebracht bij de conciërge. Wat ze met de eventuele winst zou den kunnen doen, had het groepje nog met bedacht. Het biljartplan stond enigszins in con trast met de wat ideëlere gedachte gangen achter de andere plannen. De bedenkers van de extra vuilnisbak ken wilden een bijdrage leveren aan het tegengaan van zwerfvuil in het centrum. De leerlingen die meubels wilden aanschaffen hadden eerst aan het Tesselhuus gedacht, maar von den dat het Maartenhuis ook wel eens belangstelling verdiende en de bedenkers van het groene fietsenplan wilden een bijdrage leveren aan een beter milieu op het eiland. Knelpunt bij hun plan was dat er logistiek veel bij zou komen kijken. Weinig reëel klonk het om voor de duizend euro zo'n honderd fietsen aan te schaffen. Na de discussie staakten de stem men tussen het fietsen- en het biljart plan, waardoor er nog een aparte keuze moest worden gemaakt tussen beide plannen Wethouder Eelman gaf de leerlingen het advies te kijken naar het plan dat het meest haalbaar was. Ze vertelde er ook meteen bij dat de twee afgevallen plannen geen slechte plannen waren, maar dat die nou eenmaal minder stemmen had den gekregen. Bi| de tweede stem ming ging de voorkeur collectief uit naar de biljarttafel. Docent maat schappijleer Rudi Serlé. met collega's maatschappijleer de kartrekker van de lesdag op het raadhuis, temperde de verwachting dat het poolbiljart ogenblikkelijk zou kunnen worden besteld. Volgens hem was het beter te wachten tot de nieuwbouw achter de rug is. In de huidige aula is te wei nig ruimte voor zo'n tafel. De leerlin gen hadden daar overigens al wel een alternatief voor bedacht. Het bil jart zou op de plaats van de voetbal tafel kunnen staan en die tafel zou dan naar de kantine van het gebouw aan de Emmalaan kunnen verhuizen. Leerlingen Rachelle Snijder, Marianne Langveld en Laura Tjepkema beslo ten op eigen initiatief een vervolg te geven aan hun plan om meubels voor het Maartenhuis aan te schaffen. Eelman adviseerde hen het plan via de mogelijkheid van burger participatie als voorstel aan de ge meenteraad voor te leggen. 'We heb ben er al verschillende personen voor gebeld en we vinden het een goed plan', aldus Rachelle en Marianne. 'We kunnen beter doorzetten, dan dat we nu iedereen weer moeten afbellen.' Het zal je maar gebeuren. Je bent een vrouw van zeventig jaar, een week endje op Texel en dan val je op zaterdag over een stoeptegel bij de supermarkt in De Koog. Gevolg: een grote schaafwond en een behoorlijke snijwond boven het oog. Gelukkig is er een hulpvaar dige toerist met een mobiele telefoon die zijn hulp aanbiedt en besluit om medische hulp in te roepen. Eerst naar de supermarkt om aan telefoon nummers te komen. Zij is als toeriste op Texel en omdat de verwondingen met ernstig genoeg lijken om een zie kenauto te laten komen, belt hij naar het daarvoor aangewezen nummer (327270) Hij wordt automatisch doorverbonden (dat is overigens ook het enige wat er op dit nummer ge beurt, want de medische post is niet geopend), maar verder dan een 'telefoonstem' over wachtenden die er voor hem zijn komt hij niet. Inmid dels zijn wij dus al twintig minuten verder Het volgende nummer probe ren dan maar (321143). Wederom de 'telefoonstem' dat er wachtenden vóór hem zijn. Na een minuut of tien geeft hij het op. De op de grond zit tende gewonde vrouw heeft inmid dels al drie pakjes met zakdoeken verbruikt om het bloeden te stelpen. Het volgende nummer - in Den Hel-' der - dan maar. Het nummer voor 'spoedeisende medische hulp'. Ge lukkig wordt de telefoon nu wel be antwoord en hij geeft keurig door wat er aan de hand is en wat de toestand van de gewonde is. Dit blijkt niet vol doende, want het slachtoffer moet zelf nog even telefonisch al haar ge gevens doorgeven, waarna terugge beld gaat worden over het vervolg Inmiddels blijkt de dienstdoende huisarts bij de kassa van de super markt te staan, dus dat kan niet mooier. Even vragen of hij bij de ge wonde vrouw die naast de ingang van de supermarkt ligt wil kijken. Het antwoord was een duidelijk 'nee'. Dat is niet de procedure en hij is zojuist telefonisch opgeroepen. Dan gaat, inmiddels ruim drie kwartier na de val, de mobiele telefoon en wordt de vrouw verwezen naar de praktijk van de dienstdoende arts. De behulp zame toerist biedt na de nodige aan wijzingen te hebben gekregen over de te rijden route aan haar te bren gen. Ik zie hem direct al de verkeerde kant op rijden, maar ik ga ervan uit dat zij daar toch nog zijn aangeko men. Nu was dit een 'gewonde' die alles gelaten over zich heen liet ko men en zich eigenlijk nogal bezwaard voelde dat haar deze hulp werd ge boden. Maar dit alles meemakende zou je een volgende keer toch beslui ten (ook al is het dan geen 'spoed') toch maar 112 te bellen en een am bulance te laten komen. T. Jilderda, De Koog. fTi.nJiij.l'.iUy "^>7?Wr> n'ïV 9 Terwijl ook bij bezoeken aan het internet de beeldschermen oranje kleuren, is niet iedereen zo gechar meerd van voetbal, laat staan van het net gestarte Europees Kam pioenschap, waarop ook Neder land in actie komt. Een aantal voetbalhaters heeft zich verza meld in de antivoetbalclub, opge richt door een Texelaar. Teun Eelman uit Oosterend is al dat voetbal beu en laat dat weten ook. Vorig jaar richtte hij een website op voor voetbalhaters. Zij kunnen op de clubpagina hun frustraties kwijt, steun zoeken bij 'lotgenoten' en genieten van anti-voetbalmoppen, want het zijn zware tijden voor voetbalhaters. Zijn club heeft in middels bijna honderdvijftig leden, waarvan slechts een klein aantal actief meedoet. 'Ons bezwaar is dat het je door de strot wordt ge duwd. Ik hoop dat ze alles verlie zen, dan is het zo snel mogelijk afgelopen', liet Eelman zich ontval len in een artikeltje in het dagblad Trouw. De Texelaar hekelt de pres taties van de in zijn ogen over- betaalde Nederlandse 'helden'. 'Eén trap in de lucht en ze hebben weer een ton verdiend. Het is een schande.' Overigens valt het niet mee om de anti-voetbalsite te vin den. Daar gaat een flinke spe tocht aan vooraf. Eelman maai zijn fanclubpagina via clubs. Omdat zijn site is aangemerkt een achttienplus-pagma, moest de antivoetbalclub onderbreng in... de rubriek seks. Dat beteki dat bezoekers achttien jaar ouder moeten zijn. Controle opi leeftijd is er echter met, wantp tentiële leden moeten zelf hun Ie tijd invullen. Via de subrubri sekshumor volgt dan eindeli|ki Anti Voetbalclub. Geïnten seerden kunnen lid worden zich (gratis) aan te melden. Nieu leden worden eerst aspirant-lid krijgen door tenminste één ke deel te nemen aan het forum to gang tot meer onderdelen, zo de chatbox, het nieuws en hetf toalbum. De site is opgemaakt: het standaardstramien Clubs.nl, maar valt op doorg: taalgebruik. Dat wordt ook ontmoedigd: 'Praat en doe mes het forum, het hoeft niet al te kj derachtig te zijn, we zijn tenslo boven de 18; scheld dus gerust: voetbalzooi de hel maar in!', luidt de inleiding bij het forum,I adres: http://fan.clubs.ni/a voetbal. Het dames distnctsdubbelteam 2 van tennisvereniging Deuce werd werd niet alleen kampioen in de donder dagcompetitie, maar won ook de promotiewedstrijd tegen Juliana- dorp met 3-1Volgend jaar komt het team daarom uit in de eerste klasse. Om deze promotie luister bij te zet ten werden de dames na afloop van het afsluitingstoernooi door team leidster Cobie Kooiker in de bloeme tjes gezet. Op de foto van links naar rechts: Ineke de Porto, Marga Maas, Nelly Kager, invalster Petra Koon Marieke Teernstra en Cobie Ko: (Foto Hamt 1 w Voor de foto willen de actievoerders zich wel een keer wagen aan de klim. V.l.n.r. Piet van Oers, Frieda Schaap, Els Duin en Theo Duin. Een groep vaste gasten van cam ping Kogerstrand is boos. Boos op de gemeente omdat het strand van paal 21 dit jaar wederom moeilijk bereikbaar is. Boos omdat er weer geen betonnen platen op het strandslag liggen. 'Je zou hier je stoeltje eens moeten neerzetten, zo rond een uur of vijf, als de men sen weer naar huis gaan. Nou, dan kan je lachen', zo stelt Els Duin uit Zandvoort. 'Ouderen, mensen die slecht ter been zijn en ouders met een bolderkar komen bijna niet naar boven hier, zo steil is het. En de gemeente doet niks.' Met echtgenoot Theo komt zij al tien tallen jaren naar Texel en sinds eind jaren zeventig heeft het echtpaar een vaste standplaats vlakbij het pad dat naar het strandslag leidt. 'Heel vroe ger was er een trap die tot het strand leidde. Later liep vanaf het slag een pad langs het duin naar beneden. Dat was prima. Weer later is ook dat ver anderd. Nu loopt het slag recht naar beneden en is het voor veel mensen bijna onmogelijk om omhoog te klim men.' Duin, zelf slecht ter been, con stateerde dat veel toeristen en Texelaars die bij paal 21 naar het strand willen met hetzelfde probleem kampen. Vorig jaar startte zij onder de andere campinggasten een handtekeningenactie en met Piet van Oers, eveneens een vaste gast van Kogerstrand, zocht zij contact met de gemeente. 'We hebben een brief ge schreven en de handtekeningen daarbij gedaan. Het heeft een half jaar geduurd voordat ik eindelijk be richt terugkreeg. Schandalig.' Van Oers valt haar bij: 'Ook ik ben diverse malen bij het raadhuis geweest om te vragen of de brief al was behandeld en of er al meer bekend was. Iedere keer werd ik weer met een kluitje het riet in gestuurd.' Ook Frieda Schaap, woonachtig aan de Boodtlaan (in de Nederlanden), is boos. Zij kwam toevalligerwijs in contact met de campinggasten, omdat zij wilde we ten of ook anderen problemen onder vonden met de klim vanaf het strand. 'Ik hoor het ook van veel hotelgasten die hier aan de Boodtlaan verblijven. Veel oude mensen kunnen hier het strand niet meer op.' Betonplaten Twee jaar geleden was het strand wel goed bereikbaar, omdat de gemeente toen rijplaten op het slag had neerge legd. Vorig voorjaar lagen er wel betonplaten op de parkeerplaats bij paal 21maar werden die met naar het slag gebracht en verdwenen ze vervolgens, 'Waar ze heen zijn, we ten we niet. We vermoeden dat ze overgebracht zijn naar de opgang bij hotel Opduin. Blijkbaar was het daar wel nodig.' Dit jaar was er helemaal geen betonplaat meer te bespeuren op de parkeerplaats. De camping gasten, wier actie wordt gesteund door Jan Hoek, exploitant van strandpaviljoen Beach Inn en Jan van der Star, die de strandhuisjes daar exploiteert, vinden het gemeentelijke beleid onbegrijpelijk. 'Hier ligt de grootste parkeerplaats en er loopt een uitstekend begaanbaar en ver hard pad naar het strand, maar de gemeente beweert dat de opgang niet geschikt is voor invaliden. Daar gaat het ons ook met om. We praten liever over mindervaliden en die kun nen hier prima komen. Er komt hier bijvoorbeeld regelmatig een man met een booster. Die snort hier vrolijk naar toe.' Jan Hoek, uitbater van Beach Inn, heeft naar eigen zeggen al aan geboden om de platen neer te leg gen. 'Maar zelfs dat helpt niet, want de gemeente wil het gewoon niet.' Blauwe vlag Volgens Piet van Oers is er vorig jaar een gesprek met de wethouder ge weest, maar leverde dat niets op. 'Er is een bepaalde onwil. Ik weet niet waar dat vandaan komt De ge meente zegt simpelweg dat mindervaliden die bij De Koog naar het strand willen maar naar paal 20 moeten, omdat het strand daar wél goed bereikbaar is. Nou daar zijn maar vijf invalidenparkeerplaatsen waar je maximaal twee uur mag staan, terwijl het parkeerterrein bij paal 21 nooit vol is en je de hele dag gratis kunt staan.' Volgens de Texelgangers zou er dit jaar opnieuw worden bezien of er betonplaten op het bewuste slag zouden komen. 'De argumenten die wij aangaven vond De Wijk (Jaap de Wijk, de toenmalige directeur van Gemeentewerken, red.) acceptabel, maar we hebben niks meer gehoord en er is niks gebeurd. Ik kots op die gemeente. Ze doen niks en ze liegen je voor', vult een woedende Els Duin aan. Eind mei maakte de gemeente trots bekend dat alle Texelse strandslagen een Blauwe Vlag hebben gekregen. Deze internationale onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan stran den en jachthavens die aan de ge stelde voorwaarden voldoen Daar onder vallen onder meer een goede bereikbaarheid en goede voorzienin gen voor gehandicapten. De stran den van paal 19, 19.5 en 21 kregen dispensatie voor hun matige bereikbaarheid voor invaliden en kre gen daardoor toch een Blauwe Vlag. 'Toch is het een slechte zaak. De gemeente schermt met die Blauwe Vlag, maar ondertussen doen ze er hier niks aan. Waarschijnlijk krijgt paal 21 die onderscheiding volgend jaar met meer, omdat het hier niet in orde is. Dat kost geld! Vooral Duitsers hechten veel belang aan die vlag', aldus Theo Duin. Al enkele weken kijken de kampeerders hoopvol uit naar medewerkers van de gemeente die toch platen komen leggen. 'Tever geefs. De moed zakt ons in de schoe nen. We hebben geen trek om weer die mallemolen op te starten en weer bij de gemeente aan de bel te trek ken. Het levert toch niks op.' Verbaasd De huidige directeur van de Dienst Gemeentewerken, Frank Bastiaanse, reageert verrast op de aantijgingen. 'Ik ben verbaasd dat er niks met de reacties van de betreffende mensen is gebeurd. Als dat zo is, dan is dat niet goed te praten. Zelf ben ik dit jaar in ieder geval niet benaderd en heb ik ook geen signalen ontvangen over deze onvrede.' Volgens Bastiaanse hebben zes van de negen Texelse strandslagen voorzieningen voor mensen met een handicap. 'Ik kan me voorstellen dat er mensen gebruik willen maken van dat strandslag, maar het heeft toch te maken met de toegankelijkheid. Paal 21 is toch las tig te bereiken.Er zijn strandslagen die gunstiger liggen.' Hij geeft aan dat ook vanuit de Vereniging van Strand- exploitanten niet specifiek is aange drongen op een betere toegankelijkheid van het strand bij paal 21 .De rijplaten die twee jaar ge leden op het slag werden neergelegd, waren daar bij wijze van experiment geplaatst. 'We hebben toen via de reddingsbrigade gepolst hoeveel ge bruik daarvan werd gemaakt en dat bleek heel summier.' Niettemin zet Bastiaanse de deur op een kier. 'Ik wil best nog wel eens contact hebben met deze mensen en ik zal het nog eens met de wethouder opnemen. Wellicht kan er een heroverweging plaatsvinden, maar het blijf! kostenafweging.' Volgens gemeentewoordvoerder wordfs ook naar het totaalplaatje gek: 'Dan gaan we dus ook ma paviljoenhouder praten, wanl zullen er ook faciliteiten gereafc moeten worden voor gehandica; zoals een invalidentoilet.' Tekst en foto: Louise van der Bij een aanrijding op de Wilhelm laan is zaterdag een 17-ja bromfietster uit Oudeschild gew geraakt. Rond het middaguur bö ze frontaal op een even oudefiet uit Den Burg, waarbij ze verwon: gen opliep aan arm en heup. Defi ter liep bij de val een geblesses arm en enkel op. Het ongeval stond toen de bromfietster het A terom wilde inrijden en daarbij haar bromscooter op de verkee weghelft kwam. de Kees Ribbens van Volkssterrenwacht De Jager praat een groep leden van de afdeling 't Gooi en omstreken van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde in Ecomare bij over de spiegelkijker van de vere niging. Aanleiding voor hun komst was het 70-jarig jubileum van hun vereniging, dat secretaris Gerard Peet, getrouwd met een oud-Texelse, aangreep om een uitstapje naar Texel te organiseren. De liefhebbers volg den in EcoMare een lezing van Kees Veth over het NIOZ. Professor Kees de Jager hield een voordracht de invloed van de kosmos op lutie van het aardse leven. Aan tend nam het gezelschap onda geleiding van Ribbens en 1 Molenaar een kijkje in de obse'1' post bij EcoMare. ui ki

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6