Meiden 'even' naar 5ortugal voor Oranje lannen blijven thuis bij de kinderen Thema sport inspireert amateur-kunstenaars Van Rijsselberghe in top NK surfen Judoka's derde in Flevoland Schuijl en Keijser seniorkampioen Sportvissen Driekamp TX71 Marlon Petta wint brons Bootwedstrijd Eerste vrouw haalt koetsiersbewijs Zweefvliegen - TEXELSE JCOURANT Dorian van Rijsselberghe is afge lopen weekeinde in de derde wed strijd om het Nederlands kam pioenschap surfen op de derde plaats geëindigd. De 15-jarige Texelaar presteerde erg goed in de categorie jeugd, waarin de deelne mers niet ouder dan 19 jaar mogen zijn. De wedstrijd van afgelopen week einde werd gehouden bij Almere en bestond uit vijf manches. Tijdens de eerste vier, die zaterdag werden ge varen, kregen de deelnemers te ma ken met een harde wind, die vooral in het voordeel was van de surfers die veel hadden getraind. Zondag, toen het bijna windstil was, stond slechts één manche op het programma. Die was echter dermate lang, dat het opnieuw een zware wedstrijd werd Van Ri|sselberghes oudere broer Adriaan had het bij de senioren veel moeilijker. Hij had door het afronden van zijn studie minder kunnen trainen dan hij gewend was en ontdekte dat hij in de harde wind van zaterdag veel moeite had om bij te blijven. Op de eerste dag was een plaats bij de snel ste tien zelfs nooit voor hem wegge legd. Een dag later herstelde hij zich goed en eindigde hij bij de enige manche die werd gevaren als derde. Hij kon echter niet meer voorkomen dat hij in het tussenklassement van de negende naar de zevende plaats zakte. De beste drie in dat klasse ment zijn respectievelijk Ben van der Steen. Ramses Landman en Ron Ruiter. Adriaan van Rijsselberghe vaart de komende weken geen wedstrijden, waardoor hij zich helemaal kan rich ten op de wereldkampioenschappen in de categorie Experience. Dorian van Rijsselberghe doet komend weekeinde bij Aalsmeer mee aan de Regio Cup Midden. doka's Sharon Prins en Dennis fors van budovereniging Shima den afgelopen weekend mee de Open Flevolandse Kam- enschappen in Lelystad. Beiden 9en extra trainingen in Den Hel- 'en wisten op een derde plaats eindigen. nnis Weyers scoorde in de klasse 30 kg direct in de eerste helft al dfugo met een doorstuur-worp. In •veede helft kwam de stand ge en hi| verloor zijn eerste partij door n houdgreep. In de tweede wed- Wkwam hij met een koka al direct achterstand, maar hij corrigeerde door zijn tegenstander af te straf- "neteen kubinage (heupworp). In 1 derde partij had hij geen kans en 'am hij achter te staan met een 13 on een houdgreep tegen. Een 'do plaats was het hoogst haalbare lor hem. "hgenote Sharon Prins had in haar 6(tot dertig kilo) meer tegenstan- Haar eerste partij verloor ze met d üoed vastzittende houdgreep, ln de tweede ronde won ze met |[s' oen wazan-score met een o- °"°loshi (beenworp) met meteen daar achteraan een houdgreep als afmakertje. Haar derde partij verloor ze van wat de latere winnaar zou zijn. In de laatste ronde haalde zij alles uit de kast en scoorde gelijk een koka met o-soto-gan (beenworp). Direct daarna scoorde zij een vol ippon met een heupworp. Piet Schuijl uit De Koog en Petra Keijser hebben zondag op de Texelse golfbaan de titel seniorkampioen ver overd in een wedstrijd voor vijftig plussers. De spelvorm was stroke- play met verrekening van handicap en er deden 21 golfers mee. Piet Schuijl stak in zeer goede vorm en na aftrek van handicap had hij de acht tien holes in 72 slagen netto ge- 'speeld. Hans de Leeuw en Henk Wijsman hadden er ieder 75 nodig, maar De Leeuw eindigde hoger op de laatste negen holes en werd tweede. Bij de dames blonk Petra Keijser uit. Zij had 73 slagen nodig voor de acht tien holes. Tweede werd Ria Timmer (74 slagen), derde Manty Wijsman (75). Longest drives werden geslagen door Ria Timmer en Henk Wijsman, de neary door Piet Schuijl. DINSDAG 14 JUNI 2004 afwezigheid van titelhouder dyVinke, die elders wedstrijd- ilichtingen heeft, belooft het tjkse clubkampioenschap van leivereniging Texel erg span- i) te worden. De wedstrijd ilt gehouden op vrijdag 18 en srtJag 19 juni. Ook niet-leden men meedoen, maar zij komen in aanmerking voor de titel. het verleden werd het club- ipioenschap beslist in één wed- i Twee jaar geleden sloeg de miging echter een andere weg in moesten de renners verspreid rtwee dagen drie onderdelen af- ken. De meest constante renner Jit zich een jaar lang club- ipioen noemen. Het nieuwe con- itsloeg aan, zodat het ook dit jaar aangehouden. De strijd wordt Jagavond geopend met een tijd- iver 16 kilometer, die wordt verre- i op het bekende parcours nabij leschild. Zaterdagmiddag wordt de wielerbaan op sportpark Zuid •en Burg een puntenrit en een ilwedstrijd verreden. I belooft een spannende strijd te 'den, want de kampioenen van ig jaar doen niet mee of rijden in i andere categorie. Jordy Vinke, vong jaar de A-poule won, rijdt srs. Thomas Boom, titelhouder in B-poule, jeugdkampioen Ferry 'der Vis zijn door hun goede pres es in het vorige seizoen gepromo- 'dnaar respectievelijk de A- en de mule. In de A-poule zijn een paar ishebbers. Gauke van Lingen en as Hoven deden onlangs mee aan Tour de Lasalle in Den Helder en leren in een goede vorm. Maar t Niels Jimmink wordt onder de favorieten geschaard en van Robbert Boersen wordt verwacht dat hij zich als specialist vrijdag in de tijdrit een goede uitgangspositie voor de rest van het kampioenschap verwerft. Ferry van der Vis heeft als nieuweling bij de B-renners direct al een paar wedstrijden gewonnen, maar zal in de tijdrit moeten afrekenen met en kele geroutineerde concurrenten. Andere favorieten voor de titel zijn Menno Goënga, John Daalder en Harry Kingma. De jeugdcategorie heeft dit jaar een explosieve groei doorgemaakt. Ongeveer tien jeugd- renners draaien wekelijks hun rond jes op de wielerbaan. Klaas Uitgeest was telkens oppermachtig, maar werd in de laatste wedstrijd verras send geklopt door Rick van der Vis. Samen zijn zij de grote favorieten voor de titel bij de jeugd. Het programma begint vrijdag om 19.00 uur bij Oudeschild met de tijd rit voor de jeugd, die 8 kilometer rijdt. Om 19.15 en 19.30 uur gaan respec tievelijk de B- en A-renners van start voor een tijdrit over 16 kilometer. Za terdag gaat de jeugd om 13.30 uur op de wielerbaan in Den Burg van start voor een puntenrit over 15 ronden. De B-poule volgt om 14.00 uur voor een puntenrit over 25 ronde. De A- poule rijdt vanaf 14.30 uur 30 ronden. Tenslotte zijn er afvalwedstrijden. De jeugd rijdt 10 ronden en gaat om 15.00 uur van start. De A- en B-poule rijden gezamenlijk vanaf 15.30 uur. Aan het eind van de dag. rond 16.15 uur, wordt een monument onthuld ter nagedachtenis aan het recentelijk overleden erelid ('ome') Jan van Bo ven. De prijsuitreiking begint om 16.30 uur. De jongste van de broers Van Rijsselberghe was zelfs zó snel, dat hij zich knap handhaafde in de mid denmoot bij de senioren, die steeds gelijktijdig van start gingen. In het tussenklassement staat hij nu tweede. In totaal bestaat het kam pioenschap uit zeven wedstrijden. Slechts twee vissers waren zaterdag naar het strand van paal 15 gekomen voor de wedstrijd van de sportvis club Theo Buren ving twee botten en een zeebaars, met een gezamenlijke lengte van 108 cm. Frans Bos ein digde als tweede met twee botjes van bij elkaar 35 cm. De volgende wed strijd wordt gehouden op 26 juni op het strand bj paal 9. Aanvang 18.00 uur. Veertig leden van zwemclub TX17 vertrekken vrijdag met de boot van 17.00 uur naar Gieten voor de jaar lijkse uitwisseling. De clubleden ke ren zondag in de loop van de middag weer terug. Leden vanaf 14 jaar kam peren, de jongeren overnachten bij gastgezinnen. Zaterdag- en zondag ochtend worden er wedstrijden ge zwommen, zaterdagmiddag kunnen de kampeerders mountenbiken of klootschieten en gaan de andere (jon gere) leden met het gastgezin op stap. Voor hen wordt 's avonds een bonte avond gehouden. Het turnteam van GVT mocht dan vijfde worden op een turnwedstrijd in Purmerend, Marlon Petta kon met een bronzen medaille voor zijn Indi viduele prestatie huiswaarts keren. Zes sterke teams uit Noord-Holland met ieder zes turners in de gelederen werkten in een snelle vaart de zes toestellen af. De voorgeschreven oefenstof is- voor de meeste turners vrij eenvoudig, zodat het op de afwer king aankwam Alleen Marlon Petta van GVT viel uiteindelijk met een puntentotaal van 57,00 punten in de pri|zen (gemiddeld 9.5 per toestel). Lars Bosma werd met een half punt minder achtste. Nieuw in de ploeg van GVT waren Allard de Wit en Michiel Vlaming. Zij weerden zich uit stekend, maar konden het niveau van de oudere turners nog niet halen. Ricardo de Wit (55,1 punten) en Mike Bosma (54,0) complementeerden het team. In een drie uur durende wedstrijd werden zaterdag z^ven soorten vis gevangen. Dit gebeurde tijdens de eerste bootviswedstrijd van het sei zoen, georganiseerd door de Water sportvereniging. De vangsten waren goed, maar de opkomst was slecht, wat wellicht te wijten was aan de weersomstandigheden. Er stond een harde westenwind, met uitschieters naar kracht 6 in de buien. De vier vis sers vingen zeventien vissen, met een totale lengte van 4,92 meter. Groot ste vis was een paling van 54 centi meter, gevangen door Ton Dorst. Ver der werd er gul gevangen, steenbuik, bot, flint, knorhaan en zelfs een schar. Op 17 juli wordt weer een boot- wedstrijd gehouden, van 17 00 tot 20.00 uur. Uitslag 1 Nico Tessel (8 vissen. 2.26 meter); 2. Map van der Zwaag (4 vissen, 1,10 m). 3. Cees Kalis (3 vissen, 0.80 m); 4 Ton Dorst (2. vissen, 0.76 m). Miek Jimmink uit Den Burg is zater dag als eerste Texelse vrouw ge slaagd voor het koetsiersbewijs dubbelspan. Samen met negen an dere kandidaten werd zij door examinator Vietor beoordeeld bij het op- en aftuigen en het rijden door de straten van Den Burg. De paarden waren beschikbaar gesteld door cursusleider Piet Beers en zijn assis tenten Jan Schaap en Hans Boom. Het dubbelspan was van Miek Jimmink. De geslaagden zijn: Enkels- pan: M.R. Hartman, M.C.A. Kamstra- Bakker, H.C. Kooger, A.A. Kouwen- hoven, S.A.A.B. Lap, J.D. de Ridder, H.J. Witte. Dubbelspan; D.M Jim mink, F.R.J. van Lare, J.R. Boom. Motorzweefvliegclub Texel houdt zondag van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Bezoekers kunnen de drie vlieg tuigen van de club bekijken en infor matie inwinnen over het volgen van opleidingen. De motorzweefvlieg club, die vier instructeurs heeft, is gecertificeerd om motorzweefvlieg- opleiding te geven. Bezoekers krijgen ook tekst en uitleg over het lidmaat schap. 'Scholieren en studerenden hoeven bij ons de eerste drie jaar geen contributie te betalen', aldus secretaris Adri van der Vliet. Jonge ren kunnen vanaf hun veertiende be ginnen met het halen van hun vlieg brevet. De motorzweefvliegclub is gevestigd in een hangar op het vlieg veld naast het nieuwe vliegveld restaurant. i op de zes mannen kiest liever voor een avondje bier en jtbal, dan een romantisch avondje met hun vrouw. Zo bleek sen enquête van bureau Intomart. Misschien bij een nog gro- aantal mannen heeft de zondagavond maar één onderwerp de agenda: Studio Sport, Wanneer de klok zeven slaat, gaat bord op schoot en wordt er voetbal gekeken. Vrouw en kin- en moeten zich die anderhalf uur zelf maar zien te verma- Een beeld dat in veel families herkenning zal oproepen, niet in de huishoudens van Rita Heethuis en Marina Dros. Texelse vriendinnen reizen zaterdag 19 juni naar Portugal um het Nederlands Elftal aan te moedigen in de wedstrijd en Tsjechië. Een kennismaking met twee Oranjefans. kaartjes pri|ken op tafel. Fel- eerde tickets die op 19 juni toe- g zullen verschaffen tot het idio Municipal de Aveiro, het sta- i waar Oranje de tweede jj ewedstri|d zal spelen. De Texelse voetbalfan. Al ruim zeven jaar is ze lid van de officiële Oranjefanclub, ruim voordat dat lidmaatschap noodzake lijk werd om kaartjes aan te kunnen kopen. 'Ik heb lidnummer 1530. Dat is redelijk laag. Rita heeft een veel ho- landse competitie wel een beetje, maar ik ben geen vaste kijker van Studio Sport.' Fantastische sfeer Ook Dros heeft geen voorkeur voor een bepaalde club in de Nederlandse competitie. 'Clubvoetbal is zó an ders. Dan zijn er twee kampen in het stadion en kan er een heel agressief sfeertje hangen. Bij een interland is dat bijna nooit zo. Vaak is er dan maar één vak met supporters uit een ander land en is de stemming heel anders. Ik vind het indrukwekkend. De sfeer is fantastisch. Het is eigenlijk niet te beschrijven als je er nooit bij geweest bent.' Heethuis heeft alleen nog maar overwinningen van Oranje meege maakt. Dros maakte ook nederlagen mee. 'Dan is de sfeer bedrukt en is wen hebben er zin in. De reis is iregeld. 's Morgens vroeg vliegen aar Portugal, waarna ze per bus het plaatsje Aveiro en het sta- reizen. Direct na de wedstrijd rekt de vlucht terug naar Neder- 'Het is belachelijk veel geld voor dagje, maar daar moet je maar aan denken', vertrouwt Rita thuis de verslaggever toe. De idinnen tellen dik vijfhonderd per persoon neer om 'hun' inje in actie te zien. 'Dit doe je één en dan moet je gauw vergeten hel kost', vult Manna Dros aan. ach, Het WK in 2006 is het in Island, dan kunnen we weer met auto.' De 34-jarige makelaars- istente en moeder van Owen (4) ,ois (7 mnd.) is al van jongs af aan ger nummer. Bij de inschrijving werd het gemiddelde daarvan genomen en kregen we gelukkig toch kaartjes toe gewezen.' Al diverse malen bezocht zij een wedstrijd van het Nederlands elftal. En Studio Sport mist zij hoog uit als dat noodzakelijk is. 'Ik heb zelf gevoetbald bij De Koog. Ik vind het gewoon een prachtig spelletje', aldus de inwoonster van De Waal. Vriendin Rita Heethuis kreeg het voetbal met de paplepel ingegoten. Met haar va der bezocht zij diverse malen wed strijden van AZ en Ajax en in 1988 maakte zij de huldiging van het Ne derlands elftal mee in Amsterdam, na een succesvol EK. De 35-jarige on derwijzeres, moeder van Wesley (6) en Britt (2) is nu geen fan meer van een bepaalde club. 'Ik volg de Neder- iedereen na afloop teleurgesteld, maar evengoed is het nog leuk.' De meiden laten zich tijdens de wedstrij den met onbetuigd als echte Oranje fan. Een tas vol oranje-items en rood- wit-blauwe relikwieën uit de afgelopen jaren komt op tafel. Net als de fotoboeken, waarin de Texelaars in de meest uiteenlopende Oranjeoutfits op de foto staan. 'We weten nog niet wat we deze keer aantrekken. Misschien kopen we nog wel wat nieuws. Jn ieder geval een petje op, want dat is wel lekker met die hitte daar.' Niet alleen aan de wedstrijd in Portugal gaat een ver kleedpartij vooraf. De fans volgen ook de andere wedstrijden van Neder land, thuis voor de buis. 'We kijken al jaren met een hele groep vrienden Aanvalluhi De Texelse oranjefans Marina Dros en Rita Heethuis zijn er klaar voor. naar de wedstrijden van Oranje. Heel gezellig. Vroegen keken we met z'n allen in de kroeg, maar sinds de kin deren er zijn, gaan we om beurten bij iemand thuis zitten. Dan wordt het hele huis versierd en dossen we ook ons zelf uit in oranje', vertelt Heethuis. Tijdens die wedstrijden zitten ook de mannen van Dros en Heethuis voor de buis. 'Zulke wedstrijden vinden ze wel leuk, maar verder interesseert voetbal ze gewoon niet zo. Het boeit ze niet om naar een wedstrijd te gaan. Romein is wel eens mee geweest. Als het er dan om spant, gaat hij een bier tje halen omdat het dan lekker rustig is bij de bar. Wat dat betreft kun je hem wel mee hebben', grapt Dros over haar 34-jarige echtgenoot. Ook André van den Berg, de man van Heethuis, boeit het bijwonen van een wedstrijd in het stadion niet 'André gaat liever naar de Weissensee om te schaatsen of skiën. Dat vindt hij leu ker.' Voetbalkennis Hun aanwezigheid bij wedstrijden leidt niet zelden tot leuke reacties van de overwegend mannelijke fans. 'We zijn al eens op de foto geweest met een groep buitenlandse fans die het heel grappig vonden dat wij bij een voetbalwedstrijd waren. Er wordt meestal heel positief gereageerd.' Zijn de dames ook echte kenners? 'Nou, eerlijk gezegd zit ik er nu nog met zo in. Meestal begint dat wel als het toernooi is gestart, maar ik denk dat ze zeker door de groeps wedstrijden komen en de kwartfinale bereiken. Misschien zelfs wel de halve finale', aldus Heethuis. 'Dat ligt er aan wie er worden opgesteld. Met die jonge jongens wordt het wel wat. En zeker die Tsjechen moeten we nu wel eens kunnen pakken', aldus Dros. Zij denkt dat Nederland het tot de halve finale schopt en tipt Portu gal als winnaar. Heethuis ziet in Frankrijk een favoriet. De opstelling laten de dames aan de deskundigen over. Een aantal spelers kennen ze wel. 'Van der Vaart en Sneijder en Johnnie Heitinga. Die moet Advocaat in ieder geval opstellen', vindt Dros. Over de uitslag van de wedstrijd Ne- derland-Tsjechië zijn ze het eens: dat wordt 2-1 voor Nederland. Vaste ri tuelen voor een wedstrijd hebben ze met en bijgelovig zijn de Texelse fans naar eigen zeggen ook niet. 'Nou, een beetje toch wel. We hebben met de vriendengroep in 2000 een oranje kaars gekocht die we tijdens elke wedstrijd aan hadden. Tot ze verlo ren. Toen hebben we hem meteen weggegooid!' Tekst en foto Louise van der Sluis 'Topprestaties zie je elke dag overal. Als je ze maar wilt zien.' Re lativerende woorden in een tijd waarin topsporters en -kunste naars volgens velen overmatig worden beloond. Ze werden uitge sproken door Albert Hoven, voor zitter van de 50-jarige Sportraad, bij de opening van de thema tentoonstelling Sport in Kunst vrij dag in Tusse de Banke. Hoven, die er geen geheim van maakte be paald geen kunstkenner te zijn, schetste de overeenkomst tussen kunst en sport. 'De essentie is de beleving van beide.' Voor de tentoonstelling hadden ama teur-kunstenaars zich laten inspireren door sport. Het had geleid tot enkele tientallen kunstwerken, uiteenlopend in niveau en variërend van acrylverfschilderijen tot keramiek, waarin allerlei vormen van sport wa ren verwerkt. Bijzonder was een keramische uitbeelding van Fia Joustra, die op het idee was gebracht door een formatie parachute springers. 'Hoog in de lucht vormen ze de meest prachtige figuren. Het is heel vluchtig, want het duurt maar een paar tellen. Dat heb ik gepro beerd weer te geven.' Alsof het een stilleven betrof, hing de van klei ge bakken formatie in de lucht. 'Een aanmoedigingsprijs waard', oor deelde een jurylid. De kunstenares zelf, die nog maar kort lessen volgt bij Ellen de Vries, toonde zich kritisch over haar eigen werk. De vormen die ze graag had gezien, waren er in de oven niet uitgekomen. 'Maar het mooie van kunst is dat je jezelf steeds kunt verbeteren.' Van veel meer gewicht, maar dan let terlijk, was een schaakbord van keramiek, gemaakt door Cobie Bakelaar. Vijftig kilo klei had ze in de stukken verwerkt. Het krijgt een plaatsje in de tuin van de familie Opvallend en creatief was een skatebord, met daarop de afbeelding van de vuurtoren. Het was gemaakt door Joke Cofino, die het had ge combineerd met een schilderij van een skater, tegen de achtergrond van de vuurtoren. Voor iemand die slechts een jaar schilderles volgt een knap staaltje werk. Veel bewondenng was er ook voor het werk van de docente die haar les had gegeven. Cécile de Boer. Als liefhebber van wandelsport schilderde ze haar wandelschoenen, tegen een wat surrealistisch aandoende rotskust. Haar echte, wat afgetrapte schoe nen, had ze erbij tentoongesteld. Haar werk 'Mijn sport in kunst' le verde haar de Kwaliteitsprijs op van de jury, die bestaat uit leden van de gemeentelijke adviescommissie Kunst en Cultuur, die de tentoonstel ling ook had ingericht. Of het publiek dezelfde smaak heeft, zal nog blijken, want ook de bezoekers mogen hun voorkeur geven. De tentoonstelling is geopend tot en met maandag 28 juni. Cécile de Boer toont haar wandelschoenen, die terugkeren in haar schilderij 'Mijn sport in kunst', dat van de jury de Kwaliteitsprijs kreeg. (Foto Gerard Timiverman)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7