■joe staat het met de kwaliteit van onze raadsleden? lij Keukencentrum Texel TEXELSE g COURANT 1 fat ik zeggen wou... Raadhuis (24) Voorlichting voor zwangeren DINSDAG 14 JUNI 2004 eteen glimlach. Standaart staat lekend om zijn soms onnavolg- ffatnBuilen vtfyilwoofdelijLbtid <fe ieJ^.lle de dagelijkse politiek op Texel "oei ik me slechts zijdelings; de 'Wring is aan anderen. Wat er in de atselijke politiek omgaat en wordt toten, verneem ik dus meestal via riioTexel of andere media. Dat doet arschijnlijk iedereen of dat kan ie- wn doen als die daar zin in heeft, als het iemand niet aanstaat, rea- die naar 'de politiek'. Dat werkt ,uu|1ijk niet altijd (zie de aanleg van ^rste rotonde op de Pontweg). 131 de invloed van de 'burger' is "oonlijk erg groot; er wordt altijd Mng mee gehouden, wtvolgende; al een paar jaar is het Wentehuis niet meer berekend op ™en die in een hedendaagse 'atschappij van zo'n instelling wor- 3'erlangd. Doordat steeds meer jen op het bord van de gemeente enüelegd, moet er door de laren heen meer personeel komen. Maar ook de bevolking maakt veel meer ge bruik van gemeentelijke diensten. De publieksvriendelijkheid moet worden verbeterd, maar de ruimte is er eigen lijk niet. Toen men na veel moeite een CWI-vestigmg op Texel kon houden, werd als eis gesteld dat die gekoppeld moest zijn aan gemeentelijke instellin gen De eis van goede toeganke lijkheid werd nog groter dan voorheen. Tevens werd het gebouw afgekeurd door de ARBO-dienst, een organisa tie die de arbeidsvoorwaarden contro leert. Voor sommige bedrijfstakken staan de richtlijnen van de ARBO- dienst ter discussie. Een slagerij zou bijvoorbeeld gladde vloeren moeten hebben uit het oogpunt van hygiëne, maar stroeve vloeren vanuit veiligheidsoogpunt. Maar dit soort zaken heeft natuurlijk niets te maken met een gemeentehuis. Het gemeen tehuis hoeft niet meteen dicht. Binnen vijf jaar moet de situatie in orde zijn. En sindsdien is de gemeenteraad be zig te bestuderen wat de beste oplos sing is, want dat is haar taak. En een tijdelijke oplossing (verbouw, plaatsing van containers) was daar een onder deel van. Vorig |aar is de bevolking uitgenodigd mee te denken, want een situatie als bij de bouw van het huidige gemeen tehuis wilde men voorkomen Daar kwamen bedroevend weinig mensen op af. Totdat de gemeenteraad met de grootst mogelijke meerderheid be sloot om nieuwbouw te verkiezen bo ven het opknappen en oplappen van een gebouw waarvan iedereen al 35 jaar zegt dat het lelijk is en waarvan energiegebruik en klimaatbeheersing bij de bouw geen aandachtspunt zijn geweest. Dat speelde nog met. Toen verschenen er ingezonden stukken in de krant. Verdachtmakingen, twijfel aan de rekenkunst van mensen, ver keerde voorstelling van zaken, kortom alles wat aan een spannende ver-jaar- dagsroddel kan worden ontleend. Is de informatie onvoldoende geweest? Het college moet daarover nadenken, want die beheert de afdeling PR De media moeten daarover nadenken, want die hebben al die tijd bij de raads- en commissievergaderingen gezeten, zoals overigens ook de rest van de bevolking zou kunnen doen. maar op enkele uitzonderingen na niet deed! De Texelse Courant deed ook een duit in het zakje. Het enquête-formu lier heb ik met gekregen (nee-nee sticker) en ik heb niet de moeite ge nomen het op te halen. Maar ik be grijp dat 91 meent dat noch voor nieuwbouw, noch voor het oplappen van een afgeschreven gebouw (dat hoor je toch in dertig jaar te doen?), de gevraagde 13 miljoen euro mag worden besteed. Vervolgens snap ik niet goed wat we daarmee moeten. Eigenlijk schaam ik me voor het ge brek aan erkenning van ons eigen personeel en bestuur. Dit werkt in ie der geval niet erg motiverend. Een miskenning van degenen die Texel in de gemeentelijke belastingen bij de goedkoopste van Nederland weten te houden. Niet alleen nu, maar ook straks. Deze week konden we stemmen over de plaats van een nieuw gemeente huis; persoonlijk vind ik de inspraak wat karig, maar voor beslissingen hebben we een raad die hiervoor zijn nek uitsteekt. Graag zou ik meer in spraak zien voor de nieuwe invulling van de Groeneplaats. En nu hoop ik vooral dat de Gemeen teraad zijn rug recht houdt en zich met laat ringeloren door slagen onder de gordel. Om de prijs hoeven ze het niet te laten, want daar zit nauwelijks verschil in. Argumenten als zou het gemeentehuis nog goed zijn, zeggen me mets; bijna alle of alle ruil- verkavelingboerderijen zijn ook nog goed, maar worden niet meer ge bruikt. Een bedrijfsgebouw is niet per se zijn levensduur pas voorbij, wanneer er instortingsgevaar dreigt. Ik hoop dat de hele gemeenteraad zorgt dat we over een paar jaar een gemeentehuis hebben, waar we met zijn allen nou eens trots op kunnen zijn. Een ge meentehuis dat alle ontwikkelingen Maricoweg 6 - Den Burg - S 0222 31 24 47 van de komende dertig jaar aankan en niet een opgelapt zootje, waarvan we maar moeten afwachten wanneer het weer niet aangepast is aan de tijd. En waarvoor het park zou moeten worden opgeofferd, wat een veel gro tere waarde vertegenwoordigt dan een deel van de Texelaars zich lijkt te realiseren. En laten we ons met zijn allen richten op een nieuwe inrichting van het centrum, om het attractiever te krijgen en om het uitstraling te ge ven. Jaap Vlaming, Den Burg Onder de titel 'Hoe bevalt het Gemim?' wordt op donderdag 8 juli een voorlichtingsavond voor zwang eren en partners gehouden in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Er wordt gesproken door verpleegkun digen, verloskundigen, kinderartsen en gynaecologen. Als de omstandig heden het toelaten, vindt er boven dien een rondleiding door verlos kamers en couveuseafdeling plaats. De voorlichtingsavond duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan bij het Patiënten Service Bureau, tel. 0223-696346. relativeren en zich bij kritiek persoon lijk aangevallen kan voelen en dan heftig van zich af bijt, zoals recente lijk naar aanleiding van de enquête over het raadhuis. Zijn principiële houding kan zich op emotionele wijze uiten, zoals tijdens het debat over noordse woelmuis, waarbij hij razend uit de vergadering wegliep. Al eerder genoemd is de moeizame verhou ding met Jan Koolhof ('Koolhof zal het er wel niet mee eens zijn, maar.Gelijk de Texelse GL-tradi- tie toont hij initiatief door de parkeer- nota en een alternatief landschaps beleidsplan te presenteren. Hoewel lid van de oppositie, lijkt het regelma tig alsof Oosterbaan en GL deel uit maken van het college, met wie hij het opvallend vaak eens is. Daar waar de coalitiepartijen vorig jaar hevige kritiek hadden op de begroting, steunde GL deze. Oosterbaan is een overtuigd voorstander van de kanjer projecten. Verschil met de brood nuchtere Peter Bakker is dat Ooster baan kwesties meer vanuit de progressieve GL-achtergrond bena dert en zich wel eens minder goed kan verplaatsen in de heersende op vatting op Texel. Hij is met zijn bijzon dere gevoel voor humor in staat de spanning te breken. zich aan de afspraken houdt. Meer dan eens leest hij zijn verhaal tijdens de eerste ronde voor vanaf een pa piertje. Maar hij is geen politicus die zich overtuigend in de discussie mengt en aandacht trekt met initiatiefvoorstellen. Henny Festen (GroenLinks) opereert wat in de schaduw van Oosterbaan, maar neemt als nieuwkomer geen blad voor de mond en kan op bitse toon zelfs ongeremd blijk geven van haar (persoonlijke) mening. Samen met Oosterbaan vormt ze in deze raad een goede tandem, waarbij de fractie eenheid uitstraalt. Ze toont initiatief en is kritisch in kwesties die betrekking hebben op medische zorg, bijvoorbeeld het ambulance vervoer, waarvoor ze al enkele initia tieven achter haar naam heeft. En ohTangs haalde ze cfê^ObliciTêTf mêT" haar voorstel om de pil. nu die uit het basispakket van het ziekenfonds gaat, door de gemeente te laten ver goeden. Met dat soort voorstellen haakt ze in op de actualiteit. Eric Hercules, de tweede man bij de PvdA, is nadrukkelijk wél aanwezig. De PvdA'er heeft meestal een verhaal klaar. Al snel na zijn entree in de raad maakte hij furore door de kwestie Panorama aan te zwengelen. Nadat de notulen van de besloten zitting boven water waren gekomen en de deal een voldongen feit bleek, legde hij zich er met tegenzin bij neer. Her cules is een uitgesproken type voor het duale systeem en schuwt de con frontatie met. Hij behoort tot het kleine groepje politici dat opvalt en de gemeenteraad kleur geeft. In dat op zicht profileert hij zich beter dan Schaatsenberg. Soms in negatieve zin. Doorzijn onbekendheid met pro tocol en procedures komt de onerva ren Hercules geregeld in aanvaring met de burgemeester, die geen kans onbenut laat hem terecht te wijzen. Zijn affiniteit ligt vooral op het gebied van cultuur en welzijn, waarbij hij het initiatief niet schuwt. Hij diende bij voorbeeld een motie in die er toe leidde dat van de kanjerprojecten de vernieuwing van de OSG prioriteit kreeg. Tevens was hij de aanjager om de openbare bibliotheek op de agenda te houden, waarover hij cultuurwethouder Annie Hin regelma tig 'doorzaagde'. Het leidde ertoe dat de gemeente geld beschikbaar stelde voor onderhoud. Maar zijn interesse heeft ook zijn grenzen. In de discus sies over het landschapsbeleidsplan hield hij zich bijvoorbeeld afzijdig. jge week hield de redactie het college van b en w kri ll tegen het licht. Deze keer is de gemeenteraad aan de lirt. Stuurlui aan wal reppen over gebrek aan routine, te jnig kennis, dat het ontbreekt aan persoonlijkheid en dat duale stelsel onze volksvertegenwoordigers parten jelt. Tijd om ons af te vragen hoe het is gesteld met de jliteit van de raadsleden. Halverwege deze raadsperiode de redactie de verschillende politici de revue passe- detailleerde opmerkingen, bijvoor beeld over de inhoud van nota's, on voldoende wordt opgepikt, met als resultaat dat hij tijdens een volgende zitting zijn verhaal moet herhalen. Groeskamp is bij TB duidelijk de tweede man naast Standaart. Een uitglijder maakte hij tijdens de tweede hoorzitting over het raadhuis, waar bij hij tot verbazing van de insprekers vertelde dat TB al vóór de bijeen komst een standpunt had ingeno men. De discussie over het iepziekte- beleid, waarin TB er tot het eind toe voor pleitte de verloren strijd tegen de iepziekte ten koste van veel geld toch voort te zetten, maakt duidelijk dat Groeskamp iemand is die - ondanks ilang), frac- nieuwe inzichten en argumenten - van de grootste Texelse niet gauw op zijn standpunt terug- is nieuw in de raad, maar wekte komt de indruk dat hij meedraaide it circuit. Met uitzondering van I loorzitterschap van de raads- I lissie Grondgebied, zetelt hij mig raadslid) niet in een raads- lissie. Daardoor kan hij zijn po- ei publiekelijk alleen kwijt tij- raadsvergaderingen. Als I lerwerd hem aanvankelijk ver- |HH de discussie in de raads- lissie teveel op z'n beloop te la- lij heeft bijgeleerd, want hij leidt I lergaderingen inmiddels met ;e hand. Soms té. Toen de klok half elf aanwees, het tijdstip BMgSS ip is afgesproken dat vergade- in worden beemdigd, hief Klaart de bijeenkomst op. Op dat lent hadden insprekers uit De hun zegje nog niet kunnen met als resultaat dat die de vol de keer moesten terugkomen, idaart plaatste zichzelf in de kij- :oen hij het functioneren van de lemeester en het college aan de stelde en Geldorp ervan be- ildigde te dominant te zijn en til te gaan aan de gemeente- Het leidde tot een confrontatie, ij Standaart bakzeil haalde en mblemen werden geweten aan jualisme. Als een volleerd politi- hij de affaire naar buiten toe stukken en initiatieven die hij Ze zijn goed bedoeld en maar voor velen onbegrij- waardoor ze eindigen als Hij straalt wel per- uit en een kwaliteit is ook TB, een partij waarin wel wat rondlopen, goed bij elkaar Ie houden. De fractie straalt uit. Willem Vlas (TB) staat bekend om zijn doordachte ideeën, met verhan delingen die tot achter de komma zijn doorgerekend. Maar ook een cijferaar wiens plannen en alternatieven soms met moeite worden begrepen door zijn toehoorders. Typerend is een langdurige uiteenzetting waarbij zelfs de immer meeschrijvende wethouder Nel Eelman de pen neerlegde en op merkte dat hij zijn verhaal maar moest inleveren bij een ambtenaar. Sympa thiek, maar door zijn stijl, waarbij hij bijvoorbeeld zijn verhaal opleest, en bij gebrek aan prikkelende politieke uitspraken geen aansprekende poli een man die in de raad ofscussle*aangaat.*Ffij is' beter thuis in de rol van neutrale voor zitter van de raadscommissie Welzijn. Vlas lijkt meer iemand die thuishoort in de denktank van zijn partij en ge knipt is voor een rol op de achter grond. Hij is een uitdrager van de langetermijnstrategie van TB. te krijgen. Een andere verdienste is haar inspanning om ouderenbeleid te maken, een wens die al langer leeft bij de Ouderenbond. Wat haar ont beert is politieke diepgang. Toen ze het Maritiem en Juttersmuseum ter verantwoording riep over de finan ciën las ze haar kritische verhaal voor vanaf papier Het was duidelijk dat het verhaal was ingefluisterd door Piet Standaart, die zich op de pu blieke tribune zat te verbijten. Tot een verdere discussie kwam het niet. Toen ze het museum - overdreven gesteld -zo'n beetje tot de grond toe had afgebrand, gaf ze de medewer kers aan het eind van haar voorgele zen verhaal uit eigen beweging een compliment voor de geleverde in spanning, typerend voor haar mense lijke instelling. Jan Koolhof (CDA) is het langst zittende raadslid, die uitstraalt dat het politieke vuur in hem bijna is opge brand. Hij blinkt niet uit door grote dossierkennis, zijn betogen lijken soms wat uit de losse pols te komen. Groot geworden in het oude politieke systeem leunt Koolhof graag op de inbreng van het college van b en w en is het duale systeem niet aan hem besteed. Geen politicus die altijd even consequent is. Bijvoorbeeld in de kwestie Panorama, toen hij van de daken schreeuwde dat de manier waarop de transactie met Harry Wuis tot stand was gekomen schandalig was. Maar toen het puntje bij paaltje kwam, legde Koolhof zich er toch bij neer. Hij is kritisch als het op kosten beheersing aankomt en draagt uit dat de OZB met meer dan trendmatig mag worden verhoogd. De landbouw heeft nog steeds een goede belangenbehartiger in hem, hoewel hijtegen stemdetoen het college een 'ton wilde uittrekkenvoor agrarisch natuurbeheer. Hij heeft een moei zame verhouding met Arthur Ooster baan van GroenLinks, twee kemphanen die elkaar regelmatig in de haren vlogen. Maar de vete lijkt minder heftig, wellicht doordat Kool hof milder is geworden. ter van de commissie Middelen leidt ze de vergadering op zakelijke wijze. Met pittige uitspraken weet ze de aandacht op zich te vestigen. Als partner van een akkerbouwer spreekt ze de taal van het platteland en ligt ze goed bij de agrarisch achterban van haar partij. Als vrouw heeft ze ook feeling met andere aspecten van de samenleving. Politieke insiders slui ten niet uit dat deze raadstermijn voor Merkel bach een inwerkperiode is om over een paar jaar Nel Eelman als wethouder op te volgen. Gerard Weijers (CDA) is de solist binnen de fractie van het CDA en neemt regelmatig een afwijkend standpunt in. Dit geheel in lijn met de positie in zijn vorige partij. TB, waarin hij ook niet binnen de partijdiscipline paste. Recent voorbeeld is de eigen koers in het vraagstuk over het raad huis, waarin hij zich, in afwijking van de overige CDA'ers, tegen de nieuw bouw keerde. De verzekeringsman uit Oudeschild beschikt over een ei gen achterban en komt op voor de belangen daarvan Weijers is vooral kritisch bij financiële vraagstukken, zoals verhoging van de OZB. Hij heeft de gewoonte zijn punten op gewich tige wijze te presenteren, maar bij ontleding van zijn verhaal pakt de argumentatie nog wel eens mager uit. Binnen het CDA is hij geen kopstuk. Zijn kritische houding komt hem goed van pas als lid van de Commissie Bezwaarschriften, waarin hij de be langen van burgers die zich door de gemeente gedupeerd voelen serieus neemt en ambtenaren soms behoor lijk kan doorzagen en op strenge toon toespreekt. Maria van der Spek (WD) draait al wat langer mee. Haar betogen voert ze op felle toon, soms op het drammerige af, waarbij ze in verga deringen niet schroomt ook de derde termijn te benutten, een stadium waarin ze doorgaans in herhaling ver valt. Te vaak valt ze terug op zaken of initiatieven uit een ver verleden, om aan te geven dat haar partij - histo risch visionair - het toen ook al had gezegd. Onderwerpen die raakvlak ken hebben met het toerisme hebben haar speciale interesse. Ze staat kri tisch en zelfs wantrouwend tegen over het college. Recent voorbeeld is de uitbarsting over de bedden transactie tussen Oase en De Toe komst. Eerder botste ze over de arti kel 19-procedure met betrekking tot de uitbreiding van camping De Koorn-aar, waarbij ze in aanvaring kwam met wethouder Nel Eelman. Ze heeft impulsieve trekjes. De oude achterban van de WD herkent in haar inbreng met altijd het liberale gedachtegoed. Martin Trap (WD) is de vrolijke noot binnen de politiek, die met zijn grol len de lachers op zijn hand weet te krijgen. Een raadslid met een groot voorkomen, maar politiek geen zwaargewicht. Als lijstduwer werd de populaire Texelaar met voorkeur stemmen gekozen, waardoor hij on bedoeld weer in de gemeenteraad belandde. Trap is geen man van de details en blinkt met uit door grote dossierkennis, maar is wel een poli ticus die gevoel heeft voor wat er leeft onder zijn aanhang. Geen raadslid dat de leiding naar zich toetrekt, maar meer iemand die meegaat in de stroom en geen zware discussies aangaat. Zijn meest memorabele ini tiatief dateert alweer uit de vorige periode, toen hij de suggestie deed voor een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester. In deze periode liet hij zich onder meer van horen in de dis cussie over de nieuwe school. Arjen Boerhorst (WD) heeft de hooggespannen verwachtingen die kiezers van hem hadden nog met waargemaakt De man die een ver antwoordelijke positié in de zorg sector bekleedt, slaagt er niet in op te vallen in de raad, of het moeten die twee keer zijn geweest dat hij tijdens deze raadsperiode vader werd. Boer horst wekt in de gemeenteraad de indruk dat hij meer kan dan wat er uit komt. Wellicht dat zijn baan, de schapenhouderij en het ouderschap teveel tijd vergen om voldoende aan het raadswerk toe te komen en hij er niet in slaagt een duidelijke politieke koers te varen. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) laat merken dat hij langer meedraait in de Texelse politiek. De onzekerheid die hij in de vorige termijn nog wel eens ten toon spreidde, is verdwenen, hij oogt meer ontspannen en is inmid dels gepokt en gemazeld in de poli tiek. Oosterbaan is tijdens deze pe riode uit de schaduw getreden van voorganger Peter Bakker. Hij is een bevlogen politicus, die het raadswerk heel serieus neemt, moeite heeft met Frans Visman (D66) weet vanuit zijn underdogpositie de politiek nog wel eens een duwtje in een bepaalde richting te geven. Maar hij staat wel eens alleen, zoals toen hij het raad huis opnieuw in stemming wilde brengen. Wellicht door zijn werk bij de bank, maar ook door zijn ontspannen stijl en scherpe geest, een raadslid dat vertrouwen wekt. Als Visman zegt dat het kan, dan zal dat wel zo zijn, is al snel de gedachte. Een doordacht spreker en bovendien een rekenaar die in nota's van het college bij punt 3A derde kolom nog even de reken fout eruit haalt. Een politicus die ge voel heeft voor wat er leeft onder de Texelaars Toen hij na het vertrek van Pieter de Groot in de raad aantrad, dacht menigeen dat het met D66 op Texel wel zou zijn afgelopen. Maar met zijn onafhankelijke geluid wist hij toch heel wat kiezers aan zich te bin den, zelfs bijna genoeg voor twee zetels. Een man die meerzijdig inzet baar is, want als eenling behapt hij meerdere portefeuilles. Merkbaar is dat hij thuis de nodige voorstudie verricht. Kenmerkend is zijn rustige stijl en zijn droge humor, wat met wil zeggen dat hij bij iedereen even ge liefd is. Een discussie gaat hij niet uit de weg. Roelie Bakker (TB) is geen daad krachtig raadslid met een doorwrocht politiek verhaal, maar ze heeft wel uitstraling en is als mens een aan sprekend uithangbord voor TB. Veel Texelaars kennen haar, ze is makke lijk aanspreekbaar en vertaalt de op vattingen zoals de mensen het vin den. Vanwege haar verschijning en manier van optreden een verfrissend element in de raad, die aandacht heeft voor het menselijk aspect. Voor beeld daarvan is haar ijver om de rea lisatie van een kunstijsbaan op de Groeneplaats op de politieke agenda Marian Merkelbach (CDA) is een nieuwkomer, die zich in de paar jaar dat ze in de raad zit heeft ontwikkeld van een buitenstaander tot een ge dreven politica, die de indruk wekt dat ze zich goed in de stukken ver diept. Een kritisch raadslid, die de politiek serieus neemt en met beide benen midden in de Texelse samen leving staat. Tot veel persoonlijke wapenfeiten heeft haar inbreng nog met geleid Bekendste voorbeeld is haar initiatief om de subsidie voor de kinderopvang ten goede te laten ko men aan minder draagkrachtigen, waarin ze haar vasthoudendheid eta leerde. Het voorstel keerde vele ma len terug op de agenda. Als voorzit- Alfred Schaatsenberg (PvdA) be hoort tot de nieuwkomers in de raad, waarmee gelijk een handicap is aan geroerd: het ontbreken van routine Net als bij TB is ook bij de PvdA de oude fractie geheel verdwenen. De nieuwe raadsleden hebben tijd nodig om zich in te werken. Schaatsenberg is een man van weinig woorden, geen politicus die een duidelijke visie uit draagt. Een raadslid dat tijdens de vergaderingen wel eens wat ver moeid oogt, wat wellicht verband houdt met de diensten die hij draait als kapitein bij Teso. Hij is een man die onderwerpen tijdens de voorbe reidende vergaderingen met de (steun)fractie degelijk voorbereid en P Groeskamp (Texels Belang) is nieuwkomer in de raad die zich it heeft moeten inwerken Hij lalt het beeld uit van een man die alles wat wordt verteld klakke- iaanneemt. Hij is kritisch en geeft dat TB niet aan de leiband van college wenst te lopen. Een be- Jitzame politicus, die meestal to point is en de indruk wekt goed "bereid naar vergaderingen te ko- ri-Zijn handicap is dat hij ook lang 'het woord kan zijn, waardoor de dacht verslapt en zijn uitgebreide, letailleerde inbreng en soms ge-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9