Den Hoorn toneel van Texelse Lamsvleesdag ac Streekmerk Waddengoud waarborg Texels lamsvlees Toch betonpad op strandslag paal 21 Parachutespringen op strand van De Koog <1wekkeboom koopt Parels lamsvleeskroket JT rnToom Goes a .TEXELSE COURANT WIER "RRDIO TEXEL MET VER KfcER51U FORMATI e\ DE WRCHT TUD NQRR DE BRwWD BEDRRRGT 2 UUR Soms is de boot aan bij brand Veel interesse reünie school Tangoavond Rood wit blauw Thuiszorg op huisbezoek Texel in top 100 Elsevier beste woongemeenten Stayokay Vakantiehuis tijdelijk bewoond VRIJDAG 18 JUNI 2004 lil in Den Hoorn is zondag 27 juni I toneel van de eerste Texelse msvleesdag, een proeverij met i doel de exclusiviteit van eekproduct beter te benadruk- n. Op de dag presenteert fabri- sni Cold Food, producent van wekkeboom, de Texelse lams- eeskroket, die is ontwikkeld door illem ('Parel') Roeper. slagerij Goënga, die gespecialiseerd is in lamsvlees en die als standhouder een demonstratie geeft op de lamsvleesdag. Andere stands op Klif worden bemenst door twaalf Texelse restauranthouders die echt Texels lamsvlees op het menu hebben staan Zi| bereiden allerlei gerechten waarin lamsvlees is verwerkt, varië rend van haute cuisine tot een tdenker Willem Roeper en Moniek Provoost van fabrikant Cold Food van Kwekkeboom et de Texelse Lamsvleeskroket. lamsvleesdag is een vervolg op de ccesvolle opening van het nsvleesseizoen vorig jaar op Texel, n dag die veel publiciteit gene- ïrde. waardoor de bekendheid van I Texelse lamsvlees er op vooruit- ig, evenals de afzet. De lamsvlees- g moet tot een traditie uitgroeien wijd en zijd bekend is en die met me gasten van het eiland in aan- ling moet brengen met de bijzon- ekwaliteit van het Texelse pré salé «vlees. 'Want de toeristen zijn ners onze ambassadeurs. Door de «I van steeds meer toeristen is de consumptie van het lamsvlees genomen', vertelt Hans Zijm van (Foto Gerard Timmerman) lamsvleespizza. Het resultaat is een culinaire proeverij, waarbij de bezoe kers kunnen zich kunnen verlekkeren aan allerlei koude en warme lams- vleeshapjes. Van de partij is bijvoor beeld Jan Wolter Timmerman, van restaurant La Tienda in De Koog, die door hem zelf ontwikkelde lams- vleespaté presenteert. Om het voor de koks spannend te maken, mogen de bezoekers op een formulier hun voorkeur uitspreken voor een ge recht, waarna de winnaar in het zon netje wordt gezet. De hapjes worden tegen kostprijs geserveerd. Ter ver maak is er live-muziek en entertain ment. Speciaal voor kinderen voert de crew van Klif 12 een show op. Verder geeft Sjirk Brans een demon stratie schapenscheren. De culinaire proeverij begint om 15.45 en duurt tot 19.00 uur Kroket Bi|zonder onderdeel van het evene ment is de presentatie van de door Willem Roeper ontwikkelde lams vleeskroket. 'Ik ben al dertig jaar aan het kokkerellen en ongeveer net zo lang probeer ik gerechten te verzin nen die eraan bijdragen dat het Texelse schaap op het eiland kan blij ven.' Dat resulteerde in een brede collectie producten, variërend van kaas tot schapenmelkijs, dat behalve lekker ook een uitkomst is voor men sen die allergisch zijn voor koemelk. Het was zijn werkgever Geert Bosscha van eetcafé Bruintje Beer die Roeper op het idee bracht een lamsvleeskroket te ontwikkelen. 'Ze vielen in de smaak, zodanig dat ik bijna gek werd van het draaien van al die kroketten. Ik was er de halve nacht mee bezig. Ik zocht naar een productielijn, maar het viel met mee om die te vinden Totdat ik in 2002 Nederlands kampioen ijsmaken werd en er een journalist naar Texel kwam. Toen kwam ook dat verhaal van die kroket naar buiten.' Het verhaal be landde op het bureau van de direc teur van fabrikant Cold Food uit Zaandam, producent van onder meer het kwaliteitsmerk Kwekkeboom, die het recept van lamsvleeskroket kocht van Roeper en voor wie de Texelse kok bij presentaties nu en dan mag opdraven. Moniek Provoost van Cold Food omschrijft de kroket als 'een culinaire kroket met een uitgekiende kruidenmelange, met onder andere tijm en rozemarijn, wat uitstekend past bij het Texelse lamsvlees'. 'Niet eentje die je bij de snackbar uit de muur trekt.' De eerste kroketten wor den aangeboden aan burgemeester Joke Geldorp en tv-kok Ramon Beuk, bekend van zijn programma Born 2 Cook. De tv-kok zal de kroket zelf bereiden, evenals andere lamsvlees- gerechten. 8 - ofe - iookj De jarige Thijsseschool in Den Burg kan zich opmaken voor veel bezoek. Zo'n zevenhonderd mensen hebben zich opgegeven voor de reünie die zaterdag wordt gehouden ter gele genheid van het 50-jarig bestaan. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.30 uur inschrijven. De reünie begint om 14.00 en duurt tot 17.00 uur. Leerlin gen, ouders en grootouders vieren het jubileum vanavond (vrijdag) al met een schoolfeest waarbij zij in kleding uit de jaren vijftig wordt verwacht. IP hebbers van de Tango Argentmo, ze nu beginners of gevorderden rzijn vrijdag 25 juni welkom bij een «avond van Muziek- en Dans- iool Texel in d'Ouwe ULO. Docen- zijfi aanwezig om desgewenst wijzingen te geven. De avond Jintom 20.30 uur. Deelname kost Nadere informatie kan worden tiewonnen bij de school, tel. 3493. VERVOLG VAN PAGINA 1 rsdat nog hebben in Texels Belang de VVD. Nel Eelman, die het ord voerde namens de drie wet- uders, antwoordde behoedzaam Izij het vertrouwen nog hebben. Ze Iblijken het afhaken van beide par- m wel extra jammer te vinden, xJat de fracties en het college in de orbereidingen gezamenlijk zijn op- tokken. 'Het college heeft vertrou- in dit project en wij gaan ermee der We blijven de partijen daar- inlichten en ook Texels Belang e WD zullen we die informatie -h blijven opsturen.' Ze sprak de wachting uit dat de twee partijen •gelijk later alsnog instemmen met project als het college een dietaanvraag voorlegt aan de 1. Ze baseerde die uitspraak op goed beluisteren van de beide tijen raad stemde uiteindelijk met 8 mmen voor en 6 stemmen tegen hulppost. Raadslid Roelie Bakker Texels Belang was afwezig. De dkeuring van de raad betekent rtdat de bouw van de hulppost al 'een kan beginnen. De politie, één n de andere roodwitblauwe part 's, moet nog een definitieve beslis- •9 nemen. Een woordvoerder van Politie Noord-Holland Noord zei dit beslissing waarschijnlijk wordt "omen na nieuw overleg tussen Partners in juli. 'Maar we hebben gsteeds de intentie ermee door te 3,1 Als de bouw doorgaat, wordt oralsnog alleen het deel voor Mweer, politie en ambulance ge- ,vd Het tweede gedeelte, voor 9r meer de Texelse huisartsen, "Hater aan bod, omdat het vertra- 9 heeft opgelopen door het vertrek Corbis Plus. ?duur de bouw gaat worden, is 9 niet precies vastgesteld. De to- kosten zijn tot nu toe telkens schat op tien miljoen euro. Burge- f3,er Geldorp liet weten dat het *96 met een kredietaanvraag bij raad komt, als de architect een Jamma van eisen heeft opge- :i(j De architect kan daarmee aan als de betrokken partners hun Rekening onder de samenwer- Dsoveréenkomst hebben gezet. Waddengoud wordt het streek merk dat waarborgt dat Texels lamsvlees daadwerkelijk van het eiland komt. De Stichting Wadden- groep heeft zich samen met de Stichting Stimulering Texels Pro duct, in overleg met onder meer de Texelse schapenhouderij, ingezet voor deze echtheidsgarantie. Het eerste certificaat wordt afgegeven aan veehouder Marcel Witte van boerderij Concordia, tijdens de eerste Texelse Lamsvleesdag die zondag 27 juni op Klif in Den Hoorn wordt gehouden. Hoewel steeds meer restaurants op het eiland echt Texels lamsvlees op de menukaart hebben staan, zijn er nog steeds eethuizen die hun gasten lamsvlees van elders voorzetten. Om de gasten de zekerheid te geven dat wat er op het bord ligt daadwerkelijk in een Texels weiland heeft gelopen, is een systeem ontwikkeld dat de echtheid garandeert en het streek- poduct daarmee een meerwaarde geeft. De certificatie wordt gedaan onder de richtlijnen van Streek producten Nederland, een landelijke onafhankelijke organisatie (www. erkendstreekproduct.nl). De uitvoe ring is in handen van de Stichting Waddengroep. Dit is een organisatie waarin onder meer Marc van Rijsselberghe actief is en die zich bezighoudt met het stimuleren van duurzame regionale producten in de Waddenstreek. Dat gebeurt onder meer via marketing, afzetbevordering en nieuwe teelten. Om voor het regio keurmerk Waddengoud in aanmer king te komen, moet het Texels lams vlees aan een waslijst aan voor waarden voldoen. Zo moeten de lam meren bijvoorbeeld minimaal hon derd dagen in een Texels weiland hebben doorgebracht en zijn er eisen op het gebied van voeding, transport en milieu. Bijzonder criterium is dat de betreffende boer typisch Texels landschapselementen in stand moet houden, zoals tuinwallen en kolken, maar dat er ook aan nestberscherming moet worden ge daan. Het zijn eisen die verband hou den met duurzaamheid en die zijn ingebracht door de Stichting Duur zaam Texel, die financieel heeft bijge dragen aan de certificatie van het Texelse lamsvlees. Onafhankelijk Critici menen dat met het keurmerk Waddengoud wordt voorbijgegaan aan de Texelse exclusiviteit van het lamsvlees. Van Rijsselberghe: 'De reden dat voor Waddengoud is geko zen, is dat Kwekkeboom de lams- vleeskroketten alleen in productie wilde nemen als de certificeerder boven de partijen staat. Een Texelse controle-instelling zou die onafhan kelijkheid met kunnen waarmaken, omdat je met bedrijfsbelangen hebt te maken. De Stichting Waddengroep heeft een Europese certificeerder in dienst, waar we zelfs als Wadden groep geen invloed op kunnen uitoe fenen. Daardoor heeft het keurmerk Waddengoud, een wettelijk gedepo neerd registratiemerk, een betrouw bare uitstraling. Het mooie van de Waddengroep is ook dat er in het bestuur veel mensen zitten met be langrijke maatschappelijke posities. Daar kun je nog wel eens een beroep op doen. Die onafhankelijkheid was voor Kwekkeboom héél belangrijk. Natuurlijk hebben en houden we hier het keurmerk Echt Texels. Daar be staan wel regels voor, maar er wordt niet steekproefsgewijs en onafhanke lijk gecontroleerd of de producenten zich daadwerkelijk aan de voorschrif ten houden.' De eerste boer die het keurmerk Waddengoud mag voeren is Marcel Witte van hoeve Concordia in Spang, een vaste leverancier van slagerij Goënga. Als enige schapenhouder mag hij lamsvlees leveren voor de Texelse lamsvleeskroket. Het certifi caat wordt hem uitgereikt tijdens de Texelse Lamsvleesdag De Texelse lamsvleeskroket draagt ook het streekmerk Waddengoud, dat garan deert dat het vlees in de snacks ook daadwerkelijk van Texel komt. Hier voor is een speciaal protocol ge maakt, waarin de hele productiewijze stap voor stap staat beschreven en dat wordt gewaarborgd door Cold Food. Belangrijke voorwaarde is dat er uitsluitend echt Texels lamsvlees in wordt verwerkt, dat is erkend als streekproduct Thuiszorg Kop van Noord-Holland (TKN) begint volgende week een on derzoek om de ouderdoms- problematiek In de provincie in kaart te brengen. TKN heeft hiervoor aan de hand van bestaande modellen een eigen methodiek ontwikkeld. Eerst worden de huisartsen benaderd en vervolgens worden de ouderen thuis bezocht of uitgenodigd voor een spe ciaal ouderenspreekuur. Aan de hand van een vragenlijst worden vervol gens eventuele problemen in beeld gebracht. Op deze manier probeert TKN problemen op tijd te signaleren en de benodigde zorg te leveren. Aan de huisbezoeken of spreekuren zijn geen kosten verbonden. Meer inlich tingen zijn te verkrijgen bij het meld punt Thuiszorg van TKN, tel. 0223- 650222 Texel scoort een 72ste plaats in een onderzoek van weekblad Else vier naar gemeenten waar het het best wonen is. Het weekblad zette daarvoor alle 489 gemeenten in het land op een rij en vergeleek ze op 22 punten met elkaar. Het onderzoek kan met een korreltje zout worden genomen. Texel scoort minpunten op het feit dat er geen zie kenhuis is en omdat het als eiland in de categorie 'moeilijk bereikbaar' valt. Volgens Elsevier is het eiland beter te bereiken met de trein dan met de auto. De bereikbaarheid met de auto wordt 'zeer matig' genoemd en de bereikbaarheid met de trein 'matig'. Die conclusies worden ove rigens ook bij de andere Wadden eilanden getrokken. Het eiland scoort punten op het ge bied van histonsch woningaanbod en de aanwezigheid van winkels, huis- en tandartsen, sportaccommodaties, uitgaansgelegenheden en cultuur voorzieningen. Openbaar groen, grootte van de huizen, onderwijs, verpleeg- en verzorgingshuizen en plantsoenen wordt ook goed bevon den. Het eiland komt redelijk uit de bus in de categorie 'weinig misdrij ven' en matig als het gaat om verkeersveiligheid. De welvarendheid wordt als zeer matig beoordeeld, de economie als redelijk. In vergelijking met de buren komt Texel er goed vanaf. Den Helder scdort slecht met een 381ste plaats. Terschelling staat op de 128ste plaats, Vlieland op de 237ste, Schiermonnikoog op de 302de en Ameland op de 303de plek. Elsevier trekt overigens bij alle eilan den de conclusie dat ze beter bereik baar zijn met de trein dan met de auto. Met de welvarendheid blijkt het, met uitzondering van Terschelling, overal matig tot zeer matig te zijn. Geholpen door shovelchauffeur Marcel Bakker legt strandhuisjesverhuurder Jan van der Star van paal 21 een betonplaat op de juiste dlbk. {Toto Gvranl Tlrnnerwar) De steile strandopgang bij paal 21 is donderdag alsnog verhard met betonplaten. Vorig week deden boze kampeerders van camping Koger- strand in deze krant hun beklag over het uitblijven van voorzieningen, waardoor het strand met name voor mindervaliden niet bereikbaar is. De noodkreet was gelezen door de WD, die naar aanleiding hiervan woens dagavond een motie over de strand- slagen indiende. Maria van der Spek: 'Onze stranden zijn een belangrijk visitekaartje van Texel. Maar niet al onze stranden zijn goed bereikbaar. Dat is geen goede zaak voor onze inwoners en gasten.' De motie van de WD om de toegankelijkheid van de stranden te verbeteren kreeg steun van de overige fracties. Uitgesproken werd het voornemen het slag bij paal 21 te verharden en op korte termijn te inventariseren welke strand opgangen minder toegankelijk zijn. Frank Bastiaanse, hoofd afdeling Gemeentewerken (en geen directeur, zoals de vorige keer vermeld, red.), belde het goede nieuws nog dezelfde avond door naar strandpaviljoen- houder Jan Hoek van Beach Inn en strandhuisjesverhuurder Jan van der Star. Die hadden op dat moment zelf al het initiatief genomen om het slag te verharden. Met hulp van shovelchauffeur Marcel Bakker wer den gisteren 32 betonplaten neerge legd, waardoor er een verhard en rolstoelvnendelijk pad is ontstaan dat loopt tot het vlakke gedeelte van het strand. Burgemeester en wethouders nemen binnen een maand een besluit over een extern advies dat zij hebben aangevraagd over het toekomstige hostel van Stayokay. Dat liet wethou der Nel Eelman weten tijdens de bespreking van de geza menlijke hulpverleningspost. De zaak-Stayokay is van groot belang voor de zaak-hulppost vanwege een ontbindende voor waarde in de grondruilovereen komst die de gemeente en Stayokay twee jaar geleden slo ten. Zolang Stayokay geen on herroepelijke bouwvergunning voor het hostel aan de Haffelder- weg op zak heeft, kan de ge meente met definitief beschikken over het Eyercooghterrein aan de Pontweg waar de hulppost moet komen. Stayokay beschikt vooralsnog niet over een onherroepelijke bouwvergunning, omdat het col lege nog geen uitspraak heeft gedaan over een bezwaren procedure van omwonenden te gen die bouwvergunning. De commissie Bezwaarschriften, die de bezwaren begin maart behan delde, heeft het college wel ad vies gegeven, maar op basis daarvan wilde het college eerst aanvullende informatie die ver volgens naar een externe advi seur ging. 'We hebben ons met gerealiseerd dat het lang stil is geweest', aldus Eelman. Volgens haar wordt het proces weer opgestart als over het extern ad vies besluiten zijn genomen Op de avonden van 24 juli, 31 juli en 11 september mag het Para centrum Texel parachutesprongen uitvoeren op het strand van paal 19 bij De Koog. De parachutisten doen aansluitend mee aan een bar becue in het strandpaviljoen. De sprongen op het strand tussen 8 00 en 20.00 uur zijn bedoeld als aardigheidje voor professionele springers uit diverse landen die hun sport regelmatig op Texel komen be oefenen. Het is de bedoeling dat éen beperkt aantal van hen aan de strandsprongen meedoet. Ze worden bij loting aangewezen. Het strandgedeelte waar de para's terechtkomen, wordt met linten afge zet en medewerkers van het para centrum zijn aanwezig om alles in goede banen te leiden. Ook de reddingsbrigade is paraat voor het geval parachutisten in zee terecht zouden komen In verband met de kans daarop moeten de para's ook een zwemvest dragen. Voor een der gelijk evenement is toestemming nodig van de grondeigenaar, in dit geval Rijkswaterstaat. Maar omdat het betreffende strandgedeelte is verpacht aan de gemeente, werd het paracentrum verwezen naar b en w. Die zijn dus akkoord gegaan, nadat ze informatie hadden ingewonnen over de risico's. De luchtvaartpolitie liet desgevraagd weten dat het Texelse paracentrum 'een professio nele club' is waar men vertrouwen in kan stellen. Het centrum voert al regelmatig para- sprongen uit op het strand van Vlieland. Twee jaar geleden ging daarbij wat mis. Door plotseling noodweer met zware windvlagen kwamen springers in zee terecht, maar ze konden in veiligheid worden gebracht Bij onderzoek bleek dat het paracentrum geen enkel verwijt kon worden gemaakt. Het paracentrum is voornemens ook in volgende seizoenen parachute sprongen op het strand uit te voeren. B en w zullen daaraan meewerken als de ervaringen van dit seizoen gunstig zijn en de nieuwe activiteit opnemen in de strandnota. Het college gaat ermee akkoord dat een woningzoekende vrouw voor een beperkte tijd permanent gaat wonen in een der vakantie appartementen van het complex Het Kerckeland aan de Schu- makersweg. Betrokkene voldoet aan de criteria om in aanmerking te komen voor de artikel 17-ver- gunning die in dergelijke gevallen nodig is. Tegen de voorgenomen vergunning was bezwaar gemaakt. De indiener meldde dat de aanvraagster overlast veroorzaakt voor de beheerder en andere bewoners en het huishoude lijk reglement met naleeft. Het college heeft dit bezwaar ongegrond ver klaard omdat het betrekking heeft op het privaatrecht en dus niet van pla nologisch belang is

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5