Ruitersport in 1961 t Waa rom ruitersport Robin Hoods in spé richten hun pijlen Sterntjes vinden rust op de Razende Bol Eerste wedstrijden op atletiekbaan Klasse (n)we*k .TEXELSE COURANT I Sportverleden m> Waddengemeente op kerkdag PKN at ik zeggen wou. Raadhuis (25) Kampstra en Eelman winnen voorronde Bouwen Oost nader bekeken Meer subsidiL muziekschocM Extra geld vo|e, Kompasschoi Legionellaregels sterk versoepeld Looptrainingen Leerlingenraad Kompasschoi VRIJDAG 18 JUNI 2004 Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en Is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: promotie voor de 'ruitersport' in 1961. Onder de kop 'Waarom ruiters port?' besteedde de Texelse Cou rant van vrijdag 10 juni 1961 op de voorpagina ruim aandacht aan een rapport van Texelaar J. Agter, waarin hij promotie maakte voor zijn geliefde tak van sport, die op Texel kon worden beoefend bij De Waddenruiters. 'Op de rug van het paard ziet men de wereld gans anders, dan staande met beide benen op de grond. Men komt onder de bekoring van de afwisse lende kadans van stap, draf en galop. Men gaat zich vrij en frank gevoelen. Zittend te paard kan men op plaatsen komen, waar men anders niet zo spoedig komt. Men leert hierdoor meer belangstelling tonen voor de schoonheid van de vrije ongerepte natuur, die zich iedere keer weer op nieuw in andere vormen aan ons weet te openbaren Het paarrijden leert ons onszelf te zijn.' Aldus citeerde de Texelse Courant uit het rapport van Agter. De ruitersport, 'van oudsher in onze plattelands bevolking verankerd', mocht zich na 1945 in een groeiende belangstelling verheugen, met name in Nederland, Duitsland en Frankrijk. De verslagge ver meldt dat leden van De Wadden- ruiters tweemaal per week achter Flevo (aan het Schilderend) bijeen kwamen om onder leiding van in structeur J. Schoorl te proberen 'het paard zo onder de knie te krijgen dat het gehoorzaamt als er een hindernis moet worden genomen'. Vergevor derde plannen waren er daarnaast om een ponyclub te beginnen. 'Reeds diverse leden hebben zich gemeld.' Geïnteresseerden konden zich nog melden bij S. van Egmond. Daarnaast werd een keuring van het hoefbeslag aangekondigd voor 'merrièn' van drie jaar en ouder. De keuring was een initiatief van de paardensportvereniging en de Smedenbond. 'De boer moet beden ken dat het uiteindelijk niet alleen de smid is die een standje verdient als een paard niet goed beslagen te voorschijn komt', promootte de ver slaggever, die bij een kijkje achter Flevo kennelijk diep onder de indruk was geraakt. 'De ruitersport mag een der mooiste sporten genoemd wor den. De prachtige dieren te zien ga lopperen, luisterend naar de stem van de baas, is werkelijk een bezoek aan het oefenterrein waard.' Agter zag ook een belangnjke sociale rol voor de sport weggelegd. 'De lan delijke ruitersport is met enkel en alleen een vorm van ontspanning. Zij is veel meer. Zij ontwikkelt lichaam en geest, zij leert beoefenaren tegensla gen. overwinnen. In ruimer verband gezien helpt de landelijke ruitersport mee om ook de plattelandsjongeren voor te bereiden op een plaats in de maatschappij.' Een dubhele hindernis moet worden genomen. Ruller en puard in volle uctic. Do instructeur, de heer J. Schoorl kijkt gespannen toe of het /.al lukken. Xu. het lukte en vol energie ging hot op de volgende hindernis af. O'-f' ri:ni; b/i.ir: D-i' v - r. - Vyfi- r. .-re. In rn De redactie van de Texelse Courant ruimde van 10 juni 1961 in voor de promotie van de een flink stuk op de voorpagina van de krant ruitersport. Jeugdige boogschutters meten hun krachten tijdens het zogeheten flightschieten, waarbij de pijl zover mogelijk moet worden wegge schoten. (Foto Gerard Timmerman) Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, was het motto van de boog- schietuitwisseling die zondag werd gehouden onder auspiciën van handboogvereniging De Eiland- schutters. Vierentwintig jonge schuttertjes, afkomstig van Texel en van de overkant, spanden al dan niet voor het eerst de boog. Dat gebeurde buiten op het land van Jan Hin, nabij de sportschiethal, waar jonge leden van de Eilandschutters en gastverenigingen Zeemacht en WSOV uit Den Helder wedstrijden hielden. Eerst werd geschoten op een zogeheten clout, een markeur die de jeugd van een afstand van 60 tot 125 meter. Verassend was hoe som mige kinderen die nog nooit aan een dergelijke wedstrijd hadden meege daan meer geroutineerde leeftijdge nootjes de baas waren. Bij de aspi ranten kwam Lars Veldhuis van de Eilandschutters met 88 punten als winnaar uit de bus. Bij de junioren Naast de voor publiek afgesloten ligplaats voor zeehonden is op de Razende bol nu ook een plek aan gewezen die tijdelijk wordt afge sloten om rust te bieden aan broe dende dwergsterns. Een klein deel van de oostelijke punt van de zand plaat is inmiddels met borden af gezet. Dat gebeurde vooruitlopend op het besluit dat b en van Texel dinsdag hebben genomen. Wie de borden ziet, moet een eindje omlopen, eventuele honden aan gelijnd houden en niet vliegeren in de buurt of iets anders doen dat de vo gels zou kunnen verstoren. Half juli wordt de maatregel weer opgeheven, want dan kunnen de jongen vliegen. Nieuw Het is de eerste keer dat dwergsterns zich op de Razende Bol vestigen. De kleine kolonie van negen paren werd ontdekt door de bemanning van de Phoca, het bewakingsvaartuig van het ministerie van LNV, dat wordt ge bruikt voor de controle op de naleving van de regelgeving in het Wadden gebied. De dwergstern is de kleinste Europese stern, die graag broedt op 'dynamische' plaatsen bij de grens van water en land. Naast zijn formaat is hij herkenbaar aan zijn gele poten en snavel en wit voorhoofd. In heel Nederland broeden zo'n 300 paren. In het najaar maken de vogeltjes een reis van 6000 kilometer om te over winteren aan de Afrikaanse westkust. Onopvallend Recreanten hebben vaak met in de gaten dat ze zich in een kolonie dwergsterns bevinden. De nesten vallen totaal met op. Feitelijk worden de eieren zomaar in het zand tussen de schelpen gelegd en kun je er mak kelijk op trappen. Bij de nieuwe ko lonie op de Razende Bol is dat gevaar groot, want op dit het dichtst bij Texel gelegen gedeelte komen regelmatig mensen. Door het tijdelijk afsluiten van de ko lonie maakt het college gebruik van een bevoegdheid die is neergelegd in artikel 9 van de Gemeentelijke Veror dening Waddengebied, waarin staat dat een gebied mag worden afgeslo- 3 Cr /j ft fi Verspringen tijdens de eerste officiële wedstrijden van AVT op de nieuwe baan. Atletiekvereniging Texel (AVT) heeft zaterdag haar eerste officiële wedstrijden gehouden op de nieuwe atletiekbaan. Zo'n 35 kin deren namen het tegen elkaar op in acht verschillende onderdelen. Voor diverse leden van AVT waren de wedstrijden ook meteen een test hoe zij het er zelf vanaf brachten als jury leden. De leden volgden aan de over kant een speciale opleiding. Jelle Lubach en Henk Tromp gingen aan de haal met de overwinningen in de categorie junioren A/B. Lubach kwam het verst bij het hoogspringen en het verspringen. Tromp pakte de winst bij het kogelstoten en de wed strijden op de 100 en de 600 meter. In de categorie junioren C/D deelden Robert Witte en Eldin Honingh de prijzen. Witte was het sterkst bij het kogelstoten, het hoogspringen en de sprint over 100 meter. Honingh was de beste bij het verspringen en de 600 meter. In de groep pupillen A sleepte Wout Kliek vier van de vijf overwinningen in de wacht. Hij was het sterkst bij het balgooien, versprin gen, de sprint op de 60 meter en de 600 meter. Alleen bij het hoog springen moest Kliek zijn meerdere erkennen in Nick Hennink. Nikay Sangers kwam het best voor de dag bij de pupillen B/C door het versprin gen, de sprint op de 40 meter en de 600 meter te winnen. Sanne de Kruif won het balgooien en Marit Zijm het hoogspringen De Protestantse Waddenge meente Texel was zaterdag aan wezig op de eerste landelijke kerk dag van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), die werd gehou den in de Jaarbeurs in Utrecht. De Waddengemeente had een stand waar zij liet zien hoe de kerk zich in haar omgeving wil presenteren. De kraam was versierd met scha pen, schelpen en informatie over de gemeente. De Waddengemeente presenteerde zich met een 'visitekaartje' dat was samengesteld tijdens een bezin ningsweekend dat de kerkenraad in februari had gehouden. Tijdens dat weekend werd gesproken over aan sprekende momenten en wat deze zeggen over hoe de gemeente eruit moet zien. Dat leverde twintig 'visite kaartjes' op. waaruit de gemeentele den het beste konden kiezen. De uit eindelijke tekst luidt: 'De Protestantse Waddengemeente Texel is een ge meenschap die warmte wil uitstralen, die ruimte wil bieden aan eikaars mening, die er wil zijn voor elkaar zoals Jezus ons geleerd heeft en die geïnspireerd door de verhalen uit de bijbel een rechtvaardige wereld ver wacht en daaraan in woord en daad wil werken.' De zeven stappen om het op het visitekaartje gestelde doel te bereiken, werden ook op de lande lijke kerkendag getoond. Zowel de omschrijving van het doel als de stap pen om er te komen, werden door bezoekers van de beurs enthousiast ontvangen. De Waddengemeente is inmiddels bij stap zes: 'De gemeente presenteren in de omgeving'. Ge dacht wordt aan het uitgeven van een folder, maar daarnaast zijn er ook themaweekends, met workshops, zang en lezingen. Verder profileert de kerk zich met de al gehouden poëzie- dienst, de dienst in verband met het jubileum van de haven van Oude- schild, de historische dienst in de feesttent bij Oosterend Present, de mzamelactie 'Gered gereedschap', het openstellen van de kerkgebou wen voor bezichtiging en verzorgt de gemeente elke maand een stukje over de kerk in de verschillende dorpsbladen. De kerkdag was ook de afsluiting van de campagne 'heel maken wat ge broken is', waarvoor de Wadden gemeente oud gereedschap heeft opgehaald, dat hergebruikt zal wor den in ontwikkelingslanden. De cam pagne werd afgesloten met een ten toonstelling over de thema's gebroken en geheeld. Daniël van der Zee, Sarah van der Vis en Rob Legierse van de cateche- satiegroep brachten een powerpoint- presentatie van foto's uit Oosterend van dingen die stuk of juist geheeld waren. De in totaal ruim tweehonderd kunstwerken werden aan het eind van de dag geveild ten bate van 'Kerk in actie'. Sommige journalisten checken hun informatie niet goed, waardoor een artikel onjuiste informatie kan bevat ten. In het geval van de menings peiling over het raadhuis ligt de ver keerde interpretatie volgens mij echter duidelijk bij de politiek. En daarin lijken ze eensgezind (op een enkeling na). 'Teleurstellend dat de opkomst slechts 2229 was', 'te lage opkomst op iets mee te doen'. Mij, en met mij nog velen, was duide lijk dat je tegen nieuwbouw kon stem men door niets in te leveren of niets in te vullen. Het lijkt mij dan ook zo klaar als een klontje dat de lage op komst betekent dat de uitkomst van de meningspeiling hetzelfde is als de uitkomst van de onlangs gehouden enquête. Gelukkig trouwens dat er bij de Texelse Courant het initiatief wordt genomen wél iets te doen met deze vraag vanuit de bevolking, want het lijkt wel of politiek Texel collectief de kop in het zand steekt. Of is er soms sprake van bewust verwarring te zaaien hoe tegen te stemmen om hoe dan ook een nieuw gemeentehuis neer te kunnen zetten? Je voelt je als burger op deze manier weer eens niet serieus genomen. Maar dit kan toch niet het einde van het besluit zijn? won clubgenoot Werner Kuip met 78 punten. Aansluitend mocht de jeugd de boog spannen om de pijlen zo ver mogelijk weg te schieten (flight schieten). Tot verbazing van de orga nisatie werden afstanden van meer dan 200 meter gehaald. Uitslagen: Aspiranten 1 Lars Veldhuis (Eilandschutters) 88 punten, 2. Lex Feskens (Zeemacht) 66, 3. David Parlevliet (Eilandschutters) 65. Junioren: 1 Werner Kuip (Eilandschutters (78). 2 Peter Zijm (Eilandschutters) 72, 3. Michael Rison (Zeemacht) 59 ten ter bescherming van natuur waarden. Volgens hetzelfde artikel werd jaren geleden ook de veel grotere zee hondenligplaats aan de andere kant van de zandplaat afgesloten. Dit re servaat is vooral belangri|k voor de grijze zeehond. In 1994 waren hier nog maar acht grijze zeehonden, thans zijn het er ongeveer honderd. Janneke Kampstra en Ed Eelman wonnen dinsdag op de Texelse golfbaan de voorronde van de strijd om de Arendsen-de Wolff- trofee. Met maar liefst 42 punten mogen zij de Texelse Golfclub op 1 september vertegenwoordigen in de landelijke finale. De Arendsen-de Wolfftrofee is een wedstrijd voor senioren met een han dicap tussen 12 en 30. De spelvorm is mixed greensomewaarbij beide spelers afslaan om vervolgens met de beste bal verder te spelen. De tro fee is vernoemd naar een echtpaar dat veel voor de seniorengolfsport gedaan heeft. Tweede werden Els Postma en Koos Jongebreur met 36 punten, derde Fre Brinks en Ferry van Tatenhove (33). Pieter-Jan Kooger en Danny Wes- terlaken zijn alternatieven aan het bekijken voor hun bouwplannen op Oost. Bekeken wordt in hoeverre het toch mogelijk is de rand van het groene hart te ontzien. Het bekijken van alternatieve plannen werd woensdagavond bekendge maakt tijdens de raadsvergadering. Westerlaken en Kooger zijn met om liggende buren om tafel gegaan om te bezien welke mogelijkheden er zijn. De politieke partijen stemden in met een verzoek van wethouder Nel Eelman om vooralsnog geen voor- bereidmgsbesluit te nemen voor de bouw van zes recreatiewoningen op het terrein Oost 48-62 en vier nieuwe woningen aan de andere kant van de weg aan de rand van het midden terrein. Eelman vroeg de partijen te wachten, totdat er een definitief plan op tafel ligt. Het voorbereidings- besluit is nodig om bij de provincie een artikel 19-procedure (op de wet Ruimtelijke Ordening) op te starten om de bouw mogelijk te maken. Vol gens Kooger was het duidelijk dat er teveel weerstand begon te rijzen te gen de plannen en daar willen hij en Westerlaken niet aan voorbij gaan. 'Dan kun je ervoor kiezen om toch gewoon door te gaan of je kiest er voor alternatieven te bekijken. Dat betekent nu wat tijdverlies, maar je voorkomt er mogelijk tijdverlies mee in een later stadium. We willen een verantwoordelijk beleid voeren.' Op Oost zijn de meningen verdeeld over de plannen. Bij de politieke partijen begon recent twijfel te ontstaan. Het CDA had erop aangedrongen alter- natieven te bekijken. De gemeentelijke subsidit I Muziek- en Dansschool wordt met €26.353,- per jaai trokken. De verhoging mts eind maken aan het strut exploitatietekort dat is on: door de naar verhouding sl stegen loonkosten. De genu lijke budgetsubsidie, die ja wordt opgetrokken met hel indexcijfer, biedt daarvoor doende compensatie. De school had om meer ge, Het verzoek was de subsidie passen met €27.162,-, plus hel tureel maken van de incidente sidie van €6.353,-, wat zourj men op een jaarlijkse verhogin €33.515,-. Het college heeftd ier niet volledig gehonoreerd en\» mee de verantwoordelijkheid» bedrijfsvoering zoveel mogeliji school leggen Zonder extra subsidie zou de: haar activiteiten drastisch inperken. Dat de indexering iter subsidie niet toereikend was gestegen uitgaven te dekken doordat de loonkosten in de kunstzinnige vorming meer dan het algemene prijspeil, hem niet zozeer in de stijging eigenlijke lonen, maar in allen cundaire arbeidsvoorwaarden de verplichting om docentefnc contract van meerdere jaren bieden. Vóór 2002 viel het expt tekort nog mee, maar daarre Ri zich een snelle stijging voor.h »f het aantal lesuren ongeveer oir bleef. rei if De Kompasschool in Den krijgt van de gemeente exti a'! en is daardoor in staat drie pen in stand te houden. Mii drie groepen - ongeacht hel aantal leerlingen - wordt nt kelijk geacht voor goeden» skl woord onderwijs. Voor he 2004/2005 wordt €5.000,- ge veerd. Voor de langere wordt gedacht aan een ext drage van de andere schole Het samenwerkingsverband Samen Naar School (WSNS; om het extra geld omdat de Kr school op de teldatum (1 slechts dertig leerlingen had.l it tal is bepalend voor de formal het schooljaar 2004/2005 houdt dat de basisbekostigmi rijksoverheid voor drie groei toereikend is. Het extra geld| probleem op te lossen komt deels van WSNS, dat veel hecht aan een driegroepige Kr school voor maximaal 45 lei WSNS bekostigt 1,5 leerkr: de Kompasschool en houdt! weinig geld over voor andeii activiteiten, zodat een beroejj gemeente werd gedaan. Het aantal Kompasleerlingeri daald van 44 in 2002 naarS jaar. De daling is veroorzaakt^ project WSNS, waardoor met leerproblemen in veel toch op een reguliere school blijven. De regels die door de overheid in 1999 werden uitgevaardigd ter voorkoming van legionellabe- smetting, worden versoepeld. De Gewestelijke Gezondheidsdienst is tot het inzicht gekomen dat het risico in tal van situaties zo klein is, dat geen preventieve maatregelen meer nodig zijn. Drie jaar geleden schreef de ge meente verschillende organisaties aan over de noodzaak tot het laten uitvoeren van een risico-inventarisa tie. Daarbij ging het om alle gebou wen met een collectieve leidingwater- installatie, zoals appartementen complexen, sportscholen, zwemba den en horecagelegenheden. Het zelfde jaar zijn bij scholen en sport gebouwen die eigendom zijn van de gemeente risicoanalyses uitgevoerd en andere eigenaren zijn gewezen op de verplichting om een dergelijke analyse te laten uitvoeren. In oktober 2002 werden de regels al iets terug gedraaid en nu is dit opnieuw ge beurd, waarbij is bepaald dat geen maatregelen meer nodig zijn voor die categorieën gebouwen die bij nader inzien weinig of geen risico opleve ren, zoals sportcomplexen, kinder centra, dorpshuizen, horecabedrijven en scholen. De eigenaars dëarvan hoeven ook geen logboek meer bij te houden. Zwembaden zijn wel ver plicht door te gaan met legionel- lapreventie, want die worden gere kend tot de categorie 'middelmatig risico'. Betrokkenen krijgen binnenkort schriftelijk bericht van b en w over de wijziging. De looptrainingen van AVT van Coby Bakelaar (op dinsdagmiddag) en Cees Timmer (dinsdagavond) komen vanaf komende week te vervallen en worden gedurende de zomermaan den vervangen door één algemene looptraining voor senioren. Deze wordt op maandag gehouden en gaat steeds om 19.00 uur van start bij het Turfveld in de Dennen. De trainin gen onder leiding van Margot van der Ven op donderdagavond op de atletiekbaan (aanvang 19.00 uur) gaan wél de hele zomer door. Sjakkeliene Klaassen, Den Burg. Leerlingen van de Kompasschool. Wij, de leerlingen van de Kom passchool, hebben laatst een leerlingenraad opgericht. Er wa ren ook verkiezingen. Er waren drie kandidaten: Michiel Wier- inga, Geeta Haarsma en Robbie van Dijk. Alle drie voerden zij flink campagne. Door de hele school hingen posters van de verschil lende deelnemers, 's Middags in de grote pauze mocht iedereen stemmen. Ze kregen een kaartje met een plaatje van de drie deel nemers. Voor degene die jij koos moest je een kruisje zetten op het papiertje. Tafel voor tafel mocht iedereen een papiertje in de stembus doen. Na de grote pauze werden alle stemmen ge teld door Mariët, de logopediste, en Sjoerd, leerling van de middenbouw. Later die middag werd iedereen bij elkaar geroe pen voor de uitslag, ledereen zat met spanning te wachts Michiel Wieringa had de mes stemmen gekregen van 1 nc Kompasschool. Hij is voorzit van de eerste leerlingenraad' er de Kompasschool geworden .1 leerlingenraad mag meedei* jje over dingen die de leerlin? jaj aangaan, bijvoorbeeld we' bli boeken er besteld moeten on den voor de bieb. Ook hebber lV laatsteen activiteit bedacht® >r het schoolkamp. Alle leerling: ïs mochten verteilen wat ze e ;e vonden, de leerlingenraad h® srii besloten welke activiteit m werd. De leerlingen kunnen" bi gen of opmerkingen opschnp' \j\ en in de postbus van leerlingenraad doen. Hie'O' wordt gepraat en de leerling ook bericht terug. Volgend/ komen er nieuwe verkiezingen een nieuwe leerlingenraad.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6