Textielkunst Iny Nahuys in wachtkamer huisartsen RTL4 op Texel voor 'make-overs' 8 Vliegveld ondergaat tweede deel reconstruct! 'In alles wat je doet, groei je naar wat je bent' Finse kleding in Weverstraat 96 Analfabetisme maakt je kansloos giro194800 .TEXELSE COURANT' Kermis met grote katapult Wie zijn dit? J$edri)Vighe id Korenproject van muziekschool Wat ik zeggen W( Bankje Agrariërs op excursie - -t VRIJDAG 18 JUNI 2004 ook begeleidende teksten bij ge schreven, Pompei, levende historie, zou het goed doen als educatief en cultureel project.' Nahuys zou ook op Texel haar werk meer bekendheid willen geven, maar heeft voor het inrichten van een grote tentoonstelling, gezien haar leeftijd, wel enige hulp nodig. Naast Pompéi heeft zij nog ruim dertig andere wer ken staan. De afmetingen van haar werk variëren van dertig bij veertig centimeter tot één bij één meter. Al les tezamen goed voor een grote ruimte. Iny Nahuys woont op het adres Plevierstraat 7. De Koog. tel. 317972 Tekst en foto Come Timmer De kermis strijkt woensdag 14 juli neer op de Nikadel in De Koog en is tot en met zondag 18 juli dagelijks open van 13 00 tot 23 00 uur. Attrac ties zijn er onder meer de botsauto's, een 'swing bob', 'tornado', 'trip', 'beach jumper', diverse handigheids- spelen. schiettent en kramen met lek kernijen. De 'klapper' dit jaar is de 'katapult', het grootste elastiek van Europa, van circa vijftig meter hoog. Op de eerste dag begint rond 22.30 uur een grote laser- en vuurwerk show. Bijgaande foto werd in 1957 gemaakt ergens in De Koog of omgeving Ver zamelaar Jaap Schoen wil graag weten wie er op staan afgebeeld en waar de foto werd gemaakt. Wie meent mensen of situatie te herken nen, kan contact met hem opnemen via tel. 319580 Den Burg is sinds een paar weken een zaak in Finse kleding rijker. In het pand Weverstraat 96 tegenover de apotheek is Hans Leushuis be gonnen met Finse Mode Texel. Het pand stond geruime tijd leeg, na dat Sabrina Veldman er was ver trokken met haar bloemenzaak. Leushuis verkoopt dameskleding die ook in Finland is vervaardigd. Exclu sief wil Leushuis de kleding met direct noemen, maar veel plaatsen waar Finse kleding wordt verkocht zijn er met in het land. De kleding kenmerkt zich door de veelkleurigheid. 'In de zomer is het veel katoen en in de win ter zie je veel wollen stoffen.' Leus huis, die zich in mei op Texel ves tigde, is filiaalhouder van het bedrijf Brusman Agencies in Driehuis, dat een aantal Finse modezaken in het land exploiteert. Leushuis komt oor- Een gelegenheidskoor - met leden van het Muziekschool Kamerkoor en Amici Cantus en andere zan gers - en een professioneel bege leidingsorkest geven zondag 30 januari 2005 een concert. Het op treden is een project van Muziek- en Dansschool Texel. Het programma zal bestaan uit mu ziek van Vivaldi ('Gloria'), Mozart ('Te Deum, Ave Verum') en Texelaar Ed de Boer, die speciaal voor deze gelegen heid een koorwerk heeft geschreven, 'Ave Nobilis Maria', dat dus met het concert z'n première beleeft. Naast de leden van de twee genoemde Texelse koren zijn anders zangers welkom om mee te doen. Er geldt wel een maximumaantal, mede afhanke lijk van de samenstelling van de ver schillende stemgroepen. Hoge eisen worden met gesteld, maar de zangers moeten in staat zijn de muziek zelf standig in te studeren. De algehele muzikale leiding is in handen van Dyo Wassink, geassisteerd door Lida Wels als repetitor. De repetities, die van start gaan op 9 september, worden gehouden op donderdag en in de laatste periode voor het concert ook op zaterdag. Inlichtingen en opgave bij de Muziek- en Dansschool, telefoon 313493 (Lida Wels), bij voorkeur vóór 25 juni. De school hoopt de samenstelling voor de zomervakantie rond te heb ben. Deelname kost €65,-. Nel en Cor en Gijs de hond ka 24 jaar op Texel. We zijn eraa slaafd. Lekker rustig, prachtn wandelen en te fietsen. Als vi een fietstocht naar 'ons' huisje gaan, fietsen we altijd nog t langs de waddenkant naar 0 end. Wat we dan zo erg missen bank bij Nieuweschild en bij ck Elk jaar denken we: zou er nu staan? Maar nee hoor. 24 ja» den stonden we makkelijk op* schuine talud, maar nu we de gepasseerd zijn, wordt alles to: stram en stijf. Vandaar ons vj aan de gemeente of een gulle om een paar banken. Het mi ons ook een bank zijn met re (dus gesponsord). Ook hebtx geen bezwaar tegen een kleur het maar goed zit. We weten heel veel mensen zijn - ook Te* - die dit heel graag willen. Bs baat is onze dank dan ook vers kelijk groot. Hopelijk zal dezei eens uitkomen. Nel en Cor van IJm. spronkeli|k uit Almelo en werkte de afgelopen jaren in het westen van het land. 'Ik ben adviseur geweest op het gebied van Scandinavische meubels en de afgelopen vijf jaar werkte ik in een Finse modezaak in Vlaardingen. Daar gaf ik ook advies over Finse kunstnijverheid en Finse sieraden. Ik ben op Texel gekomen, doordat ik ben getrouwd met een Texelaar. Ik wilde hier een zaak in Finse mode be ginnen en het bedrijf zag dat wel zit ten.' Leushuis is blij met de locatie te genover de apotheek. 'Met kleding zit ik liever met in de Binnenburg, want daar wordt toch veel friet gegeten. Dan loop je het risico dat mensen met vette vingers aan de kleding zitten.' De zaak is dagelijks geopend, met uitzondering van zondag en dinsdag. Leden van de agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel gaan dinsdag 29 juni op excursie naar Lelystad. Op het terrein van PPO- AGV bezoeken ze een demonstratie dag over gewasbescherming. Naast demonstraties met spuitmachines zijn er stands en proefvelden, die in zicht bieden in de nieuwste ontwik kelingen. Het betreft een dagvullend programma. Afhankelijk van de be langstelling reizen de Texelaa1 bus. Aangezien de ocfi bijeenkomst in Lelystad al orr uur begint, nemen ze de boo 7.00 uur. Verwacht wordt datf zeischap om 18.00 uur weer te op Texel. De kosten van deel zijn nog met bekend. De ens Lelystad bedraagt €12,50, groepen krijgen korting, mitsze reserveren. Een rekening daarom later. Opgave is tot c 22 juni mogelijk bij voorzittei Hin, tel. 318244. 3 Ze had die grote bus van RTL4 wel zien staan, maar dat ze voor haar kwamen, had niemand verteld. Tot haar grote verrassing werd mede werkster Hedwig Postma van de RST gisteren bij de receptie van camping Kogerstrand in De Koog overvallen door een televisieploeg. Eerder deze week viel ook Teso-medewerkster Karin de Boer al ten prooi aan RTL4. Beide dames kregen een metamor fose aangeboden van het televisie programma Lijn4, dat dagelijks tus sen 10.00 en 12.00 uur wordt uit gezonden. In een grote bus die RTL- 4 naar het eiland had laten overvaren, werden ze onder handen genomen door kapper en visagist Mari van de Ven. In Lijn4 presenteert Van de Ven het wekelijkse item 112 Man waarin hij telkens iemand een make-over geeft Beide dames werden in de kapsalon, die in de bus is gevestigd, stijlvol gekapt en van make-up voor zien. De Boer was door medewerker Alex Cofino van Teso aangemeld voor het programma, nadat RTL4 contact had opgenomen met de veerdienst 'Ik wist dat ze zouden komen en ik moest met de boot mee naar de over kant om ze op te halen. Daar bleek dat ze speciaal voor mij waren geko men.' Ook de Groningse Postma, die een vakantiebaan heeft bij de RST, was door haar werkgever aangemeld bij RTL4. Wanneer de opnames van Postma worden uitgezonden, is nog niet bekend. De make-over van De Boer is te zien op woensdag 7 juli. De rubriek 112 Mari wordt elke woens dagochtend uitgezonden. Drie sfeervolle uitingen van textiel kunst sieren sinds kort de wacht kamer van huisartsen Jacqueline Dros en Jan Hoekstra. Wie binnen komt, wordt direct getroffen door de levendige uitstraling van de werkstukken. Bij het woord textiel kunst denkt menigeen waarschijn lijk aan applicatiewerk, wandkle den met opgenaaide lapjes, maar het werk van Iny Nahuys (78) uit De Koog, hoewel compleet vervaar digd uit stofjes, stijgt ver uit boven een gewoon wandkleed, hoe mooi ook. derland.' zegt ze hierover Er volgden vier seizoenen bij de Opera van Gent, waar zij tientallen (hoofd)rollen in ope ra's en operettes vertolkte, zo meldt haar curriculum-vitae. In deze pe riode begon zich al voorzichtig haar artistieke talent op het gebied van naaldkunst te ontwikkelen. Omringd als zij was door prachtige kleding en decorstukken, liet zij in de wachttij den tussen de actes door nadenkend de mooie stoffen door haar handen glijden en 'als vanzelf' ontstonden uit restjes stof. kraaltjes, lintjes en oude toneelkleding de eerste 'schilderij- subtiele kleurschakeringen ontstaan, die het geheel een schilderachtige uitstraling geven Voile en vele kleu ren tule nemen hierbij een belangrijke plaats in. Alle mogelijke lapjes en stofjes van katoen, wol en linnen in alle mogelijke dessins, fluweel en velours, flardjes kant. lintjes, kraaltjes, goud- en zilverdraad, je kunt het zo gek niet verzinnen, of wordt door haar gebruikt. In de wachtkamer van de artsen Dros en Hoekstra aan de Molenstraat, waar in de gang aan kunstenaars de gelegenheid geboden wordt hun Iny Nahuys bij 'De Golf', één van de drie werkstukken die sinds kort de wachtkamer van huisartsen Dros en Hoekstra opluisteren. De andere stukken verbeelden het Meer van Chogmas en het dorp Castel-Sardo op Sardinië. Door het toevoegen van tule en voile in de meest uiteenlopende kleuren krijgen de werkstukken de uitstraling van een olieverf. Nahuys is, zover zij weet, de enige textielkunstenares in Nederland die zich op deze manier in stof uit. Carrière en leven van de in Amsterdam geboren Nahuys zijn kleurrijk te noemen. Door diversiteit, door woonomgeving (Gent, Amster dam, kasteel Groot Hoenloo, een koetshuis in Vorden en Texel), door ontmoetingen en samenwerking met vele 'groten' (Fien de la Mar, Ank van der Moer, Ko van Dijk, Harry Mulisch). Interessant om te zien is hoe al deze lijnen uiteindelijk samenkomen in haar persoonlijkheid en haar werk van nu. Haar artistieke talenten zijn bepaald met uit de lucht komen vallen. Haar vader zat graag achter de schilders ezel en van haar moeder heeft zij ongetwijfeld haar zangtalent geërfd. Koos zij aanvankelijk voor een teken en schilderopleiding aan de Nieuwe Kunstschool in Amsterdam, na ver loop van tijd schakelde zij over naar een zangstudie aan het conservato rium. Zij was twee jaar lang als lyri sche sopraan verbonden aan de Hoofdstadoperette. 'Met mijn klas sieke opleiding eigenlijk beneden mijn waardigheid, maar ja, er was op dat moment geen ander werk in Ne tjes' Intussen was hun dochter Laura ge boren. had haar man (filosoof Eldert Willems) een vaste aanstelling gekre gen aan de Universiteit van Amster dam en verhuisde het gezin terug naar de hoofdstad. 'Al dat heen en weer gereis naar Gent was voor mij geen uithouden en leidde ertoe dat ik een punt achter mijn zangcarrière besloot te zetten, al trad ik nog wel af en toe op, maar met meer met een vast contract.' Het van haar vader geërfde talent, dat al aan de Nieuwe Kunstschool een flinke aanzet had gekregen en tijdens de operapauzes in stof zijn uitweg had gezocht, kwam met kracht naar voren. 'Bij alles wat je doet, groei je naar wat je uiteindelijk bent.' zegt ze, in gedachten verzonken peinzend voor zich uit kijkend. 'Beeldende kunst is mijn wézenlijke kunst. Dat ben ik zelf, onvervangbaar. Zangeres sen zijn er genoeg en ze zijn te ver vangen. maar dit werk komt uit mij zelf en is uniek. Ik zou niemand anders weten die dit ook zo doet.' De textielschilderijen van Nahuys la ten een grote variatie in onderwerpen zien. Ze maakt landschappen, por tretten, stillevens en abstracte colla ges. De werkstukken worden 'opge bouwd' uit vele lagen, vaak transparante stoffen, waardoor er werk tijdelijk te exposeren, hangen nu drie grote kunstwerken van Nahuys. Woensdagmiddag werden de ten toonstelling in aanwezigheid van wethouder Annie Hin van Kunst en Cultuur en een klem gezelschap ge nodigden plechtig geopend. 'Deze drie stukken zijn permanent,' ver klaart Jan Hoekstra. 'Wij zijn grote bewonderaars van het werk van Iny en vinden dat ze bijdragen aan een goede en verzorgde sfeer in onze wachtkamer' Nahuys, die al zeker een veertigtal exposities op niet geringe locaties in de Benelux op haar naam heeft staan, heeft zich de laatste twee jaar beziggehouden met zo'n vijfendertig werkstukken over de in 79 na Chris tus bedolven stad Pompei en de Vesuvius. 'Die vulkaan in al zijn schoonheid, maar ook in alles wat hij kan aanrichten aan verwoesting, fas cineert mij enorm. Ik ben er tweemaal geweest, heb de opgravingen gezien, heb me gepoogd te verplaatsen in de mensen van die tijd. In het verschrik kelijke moment toen hun leven en stad door de alles verzengende wolk van giftige gassen vernietigd en door gloeiende lavastromen in een oog wenk werd bedolven. Ik heb het on derwerp, de vulkaan, de uitbarsting, fresco's en steenmassa's op verschil- lende manieren vormgegeven en er RST-medewerkster Hedwig Postma wordt bij de receptie van Koogerstrand overvallen door kapper Mari (zwarte jas) en een camera ploeg van het programma Ujn4 van RTL4. foto Jeroen van Hattum) UNESCO Centrum Nederland Anno 2004 zijn wereldwijd zo'n 862 miljoeh mensen analfabeet, het merendeel is vrouwy Zij I kunnen lezen noch schrijven en behoren «4 de allerarmsten. Ontwikkeling en armoedebestrijding begint met onderwijs De meeste analfabeten wonen onder de evenaar, in ontwikkelingslanden, ook de zogenaamde 'functioneel analfabeten'. Deze mensen hebben met genoeg scholing gehad om zich staande te houden in de huidige informatiemaatschappij Stelt u zich eens voor dat u niet kunt lezen of schrijven, wat zou u allemaal niet (meer) kunnen doen? Door functioneel analfabeten bij te spijkeren, staan zij sterker op de arbeidsmarkt Het UNESCO Co-Actionprogramma bereikt met zijn kleinschalige projecten een duurzaam, lokaal ontwikkelmgseffect. Dit programma voert de VN-Millenniumdoelstelling uit 'basisonderwijs wereldwijd toegankelijk te maken voor iedereen' Steun deze projecten door te doneren op gironummer 194800 Hans Leushuis in de nieuwe Finse modezaak in het pand Weverstraat 96. (Folo Jeroen van Hattum) Aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel werkt momenteel aan de tweede fase van de reconstructie van het vliegveld, die vorige week van start is gegaan. Daarbij onder gaat de oorspronkelijke landings baan een ingrijpende opknapbeurt en worden sloten gegraven en vergraven en van natuurvrien delijke oevers voorzien. Het is de bedoeling dat de nieuwe baan in de loop van de zomer van 2005 in ge bruik kan worden genomen. De oude landingsbaan had dringend behoefte aan een opknapbeurt Het terrein was ongelijk en droogte- gevoelig, maar kampte ook snel met wateroverlast. Zelfs zodanig dat er tgdens strenge winters op kon wor den geschaatst. Bij de reconstructie is er rekening mee gehouden dat het landen en opsti|gen van vliegtuigen gewoon door kan gaan. Bi] het eer ste deel van de reconstructie werd het westeli|k deel van het vliegveld aangepakt, vorige week is gestart met het andere deel. De oorspronke lijke landingsbaan van bijna 1200 meter lengte is gefreesd en ge draineerd, waarbij de drains op het meest natte deel op vier meter af stand van elkaar zijn gelegd. De baan wordt daarna geploegd, waarna grond die afkomstig is uit de sloot over het land wordt verspreid, waar bij ongelijkheden in het terrein wor den weggewerkt. Om de door- latendheid van de grasmat bij lang durige regenval te verhogen, wordt het bovenste deel van de grond be handeld met lava. Om te voorkomen dat het zand komende zomer gaat stuiven, zal stuifdek worden aange bracht Komende herfst wordt de baan ingezaaid. Verwacht wordt dat de grasmat in de zomer van 2005 sterk genoeg zal zijn voor het opstij gen en landen. Tot die tijd is de lan dingsbaan ongeveer tachtig meter richting Postweg verplaatst. Momenteel is een dragline druk doende de steile kant van de be staande sloot langs de landingsbaan te vergraven tot een flauwe, natuur vriendelijke oever. Deze sloot wordt doorgetrokken langs de zogeheten paradriehoek, een grasveld waar pa rachutisten landen. Probleem bij het graven van deze sloot vormde een compenseerplaat, een punt op het vliegveld waarop de grondwerktuig- kundige het kompas van hun toestel kunnen ijken. Omdat deze pB cies in de baan van de te grave lag en niet kon worden verplai besloten een bocht in de sloot brengen, zodat deze erlangsl Als alles volgens plan verloopt derde en laatste fase van dei structie, een taxibaan van hw tare voor de verkeerstoren, i einde van 2005 zijn voltooid Een kraanmachinist van aannemer De Vries en Van der Wiel verlengt op het vliegveld een sloot, die een natuurvriende (Foto Ge**1'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8