Feest Thijsseschool in kledij jaren vijftig Texelaars treden op tijdens Montreux Jazz Festival Jongen stuurt Oerol naar Texel 'Zo groot als nodig zo klein als mogelijk' Cjroen ^warL-Jexels 'm het harL, Politie is klaar voor ulp bij hartstilstand Geweldige eer gevraagd te worden "^11 .»v.,\ Fusie Rabobank houdt gemoederen bezig Gratis ruit repareren? Onder invloed achter het stuur Van Rijsselberghe wint Regiocup Ontwikkelingsbeeld m Wielrennen Redders schieten catamaran te hulp TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER nordeelland IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11887 DINSDAG 22 JUNI 2004 TEXELSE» COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Texelse politie is vanaf van- ond (dinsdag) uitgerust met vier ifomised Externe Defibrillatoren EO's) om eerste hulp te kunnen rlenen aan mensen met een rtstilstand. Drie wagens en de jtor van het korps zijn gisteren orzien van de AED's en in totaal agenten zijn opgeleid om ermee werken. komst van de AED's is een mitia- geweest van politieman Adriaan rkaart. De Raboton schonk begin jaar €20.000, zodat de AED's kon- worden gekocht en de agenten geleid. Het Texelse politiekorps is enige in Nederland dat over de paratuur beschikt. De Raad van oldcommissarissen vindt dat pverienmg niet de hoogste priori- van de politie is, maar korpschef Brink van de politie Noord-Hol- d Noord gaf uiteindelijk toch toe- mming, omdat de AED's alleen Texel zijn bedoeld, de apparatuur kunnen elektri- pnkkels worden toegediend aan een falend hart. Met de aanschaf wil de politie een bijdrage leveren aan de zorg. Op het eiland moet gemiddeld zo'n twintig keer per jaar een reanimatie worden toegepast en zo'n vijf keer daarvan is de politie eerder aanwezig dan de brandweer. Dat komt mede door de uitgestrektheid van het eiland en het feit dat de poli tie ook surveilleert als de ambulance piketdienst heeft. De vier AED's komen overeen met de defibrillatieapparatuur van de ambu lances, zodat ambulanceverpleeg- kundige meteen gebruik kunnen ma ken van de apparatuur van de politie. De twee AED's die op de motor en de strandjeep gaan, zijn stof- en spuitwaterdicht zodat ze niet hoeven te leiden onder een rit over het strand. Collega's zijn volgens Verkaart en thousiast over de apparatuur. De af gelopen maanden maakte de politie het twee keer mee dat zij eerder bij een hartstilstand waren dan de am bulance. In beide gevallen werd, nog zonder de AED's, met succes een reanimatie uitgevoerd. jolitie betrapte een 30-jarige man Dudeschild in de nacht van don- dag op vrijdag rond 0.30 uur op de iderweg toen hij met drank op iter het stuur zat. De blaastest es uit dat hij 330 ug/l alcohol in zijn adem had, de helft meer dan toege staan. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een boete. Een nacht later bleek bij een controle in de Dorpsstraat in De Koog ook een 43-jarige automobilist uit Amersfoort te veel te hebben gedronken. Hij blies 435 ug/l en kreeg een rijverbod van vier uur en een boete. Gehuld in kleding uit de jaren vijftig liepen diverse leerlingen en ook som mige ouders vrijdagavond rond bij de jarige Thijsseschool. Voorafgaand aan de grote reünie was er op het schoolplein alvast een feest voor de huidige leerlingen. De kinderen kon den er diverse oud-Hollandse spelle tjes spelen. De grote reünie werd bezocht door zo'n zevenhonderd mensen. De regen weerhield hen er met van het schoolplein op te zoeken Wethouder Nel Eelman (Onderwijs) verrichtte de officiële opening. Voor velen werd het na soms jaren een ver rassend weerzien of hernieuwde ken nismaking met oud-klasgenoten en meermalen ook met oud-leraren. (Foto Jeroen van Hattum) Drveel muzikanten is het de ul- me wens: optreden op een »t, wereldberoemd festival voor groot publiek. Voor Ger haler en Belinda van Diesen is een droom die werkelijkheid rdt. De Texelaars spelen op 14 15 juli op het Montreux Jazz stival, een evenement waar ook ipers als Van Morrison, Alicia js, Deep Purple en Santana op podium verschijnen. 'Het is it fantastisch als je daarvoor rdt gevraagd', aldus de 47-ja- Schafer. N Texelaars maken deel uit van de Inner Roots Disciples, de band reggaezanger Kulcha Far I. Deze rationale, multiculturele band itaat uit zeven ervaren muzikanten onder meer Gambia, Zimbabwe I. Naast beide Texelaars de band nog een Nederlander, rien Davers, drummer en mede- ichter van de populaire Neder- dse band Skik. Tijdens het entiendaagse festival is Kulcha I gevraagd voor twee optredens, woensdag 14 en donderdag 15 Schafer blijkt de link tussen alle muzikanten en de zanger. De Strender muzikant houdt zich de laat ste jaren naast musiceren steeds meer bezig met het produceren van CD's. Onder zijn eigen label Luny Music bracht hij de afgelopen jaren diverse CD's uit en werkte hij samen met tientallen muzikanten uit binnen- en buitenland. De laatste was die van de Afrikaanse reggaezanger Kulcha Far I, die in 2000 in Afrika doorbrak met zijn debuut-CD Africa is my roots. Dat leverde de in Zimbabwe geboren en in Amerika woonachtige zanger twee toptienhits op in zijn geboorteland en in Zuid-Afrika. Via relaties in de muziekwereld kwam Schafer in contact met Kulcha Far I en werd een tweede CD opgenomen: African Rasta. 'De opnames zijn op Texel gemaakt. De helft van de songs zijn door mij geschreven, de teksten en de overige nummers zijn van Kulcha zelf', vertelt Schafer. Als pro ducent nam hij de taak op zich de CD, die in december werd uitge bracht, in Europa te promoten. 'Ik heb CD'tjes rondgestuurd naar kleine en grote festivals in de hoop dat ze er wat in zagen. Tot mijn schrik kreeg ik na enige tijd een mailtje uit Montreux.' Daarin deed de organisa tie van het beroemde festival Schafer een voorstel voor twee optredens. Eer Rijk worden ze daar niet van. 'Je mag het logo van Montreux gebruiken en je krijgt opnamen van je eigen optre den. Meer levert het met op, maar het is natuurlijk een enorme eer als je daarvoor gevraagd wordt.' Op het festival, dat duurt van 2 tot en met 17 juli, treden zo'n tweehonderd bands en artiesten op. Een groot aantal daarvan, waaronder de 'Texelse' band, doet mee aan een wedstrijd, waarbij vier bands worden uitgeko zen die op de opening van het vol gende festival mogen spelen. Omdat Schafer op de CD de meeste partijen voor zijn rekening nam, moest de band worden uitgebreid voor de optredens in Montreux en enkele andere festivals. 'Ik speel van alles. Drums, gitaar, toetsen, balafoon (Afrikaanse xylofoon red.), mond harmonica, verschillende percussie instrumenten, noem maar op. Maar dat kan tijdens een optreden natuur- Lees verder pagina 7 De gerr.eerrte Texel is bereid net financieringstekort van Oerol aan te vullen tot een maximum van 400 duizend euro op jaarbasis Daarmee zou Texel 2ich de komende vier jaar verzekeren van de komst van hel festival De organisatie kan hiermee de continuïteit van Oerol tot en met 2008 garanderen Zo ongeveer begon de tekst die festivalbezoeker N'iels Winter, uit eigen initiatief, voorlas aan wie het maar horen wilde 'Ik dacht dat als mensen echt zouden denker dat Oerol zou vertrekken, ze nog harder hun best zouden doen om het hier te hou den. ftet levert Terschelling toch ook veel geld op. Ik heb het aan een paar honderd mensen verteld, en het gerucht werkte wel: mensen begonnen ook mij te vragen of ik het al gehoord hac, dat Oerol naar Texel zou gaan.' Overigens bleken veel Randstedelingen het wel een handig idee te vinden als Oerol minder ver weg zou zijn Volgend jaar in het Vondelpark' (KD) Uit de editie van zondag 20 juni van de Niemandskrant, het nieuwsblad van het Oerolfestival op Terschelling. Windsurfer Dorian van Rijsselberghe heeft zondag in Aalsmeer de Regio cup Midden-Nederland bij de jeugd gewonnen. Hij was over vier manches veruit de snelste en kon zich onder winderige omstandighe den (kracht 4 tot 4,5) zelfs meten met de beste senioren. In het algemeen klassement eindigde hij op de ze vende plaats. De jonge Texelaar had zelfs nog wel wat hoger kunnen ein digen als hij in de eerste manche niet te laat was vertrokken. Hij was het parcours nog aan het verkennen toen het startschot al werd gelost, waar door hij als allerlaatste op weg ging. Van Rijsselberghe herstelde zich knap en haalde nog acht van zijn ze ventien concurrenten in, maar een toppositie zat er met meer in. s -.-j1 .X-' ren Belinda van Diesen: 'Het Is een geweldige eer als ze Je vragen In Montreux op te treden.' Wat gaat er na de fusie van Rabobank Texel met de Rabobank Kop van Noord-Holland gebeuren met hef bankgebouw op de Groeneplaats? Blijft de Texelse identiteit wel behouden binnen de nieuwe fusiebank? Hebben de Texelse leden straks nog wel in vloed en wat gebeurt er met de Raboton? Vragen te over naar aan leiding van de voorgenomen fusie, waarover de leden komend najaar een besluit moeten nemen. In het jaar dat Rabobank Texel het 100-jarig bestaan viert, gaan de be sprekingen over de voorgenomen fusie met de Rabobank Kop van Noord-Holland onverminderd door. Niet alleen achter de schermen, een flink aantal leden gaf onlangs gehoor aan de uitnodiging voor een discussiebijeenkomst over de fusie. Zakelijk gezien lieten ze zich door directeur Leo Timmers wel overtui gen van de noodzaak van een fusie, maar gevoelsmatig willen velen de zelfstandigheid graag behouden. De fusie gaat alleen door als tijdens de ledenvergadering komend najaar mi nimaal driekwart van de leden er z'n goedkeuring aan geeft. Noodzaak De bank realiseert zich dat wie de steun van driekwart van de leden nodig heeft, goed moet communice ren met de achterban. De eerste aan zet daartoe werd al gegeven tijdens de ledenvergadering afgelopen na jaar. toen de Rabobank de fusie plannen bekend maakte. Verder zijn er doorlopend gesprekken met twee klankbordgroepen, waarin zo'n vijftig leden zitting hebben. Tijdens de ledenbijeenkomsten op 7 en 8 juni wist voorzitter Jan van der Vis te melden dat de gesprekken en onder handelingen een stuk zijn gevorderd en dat de noodzaak tot de fusie on verminderd is. Toch kan ook directeur Leo Timmers niet ontkennen er een dubbel gevoel bij te hebben. 'Het gaat goed met de bank, alle lichten staan op groen en dan toch fuseren? Maar juist in een periode dat het je goed gaat. kun je tijdens het onderhandelingsproces met de an dere partner veel meer punten sco ren dan wanneer je dat vanuit een zwakke positie doet. We zouden de fusie nog wel een tijdje kunnen uit stellen. maar dat zal onze onder handelingspositie verzwakken en is op de lange termijn nadelig voor de bank. Het gaat erom dat de nieuwe bank een krachtige, zelfstandige bank wordt, waarin we onszelf her kennen en waarmee we weer jaren vooruit kunnen.' Kennis Timmers somde een aantal redenen op die volgens hem en het bestuur noodzaken tot een fusie met de overkantse bank. Bijvoorbeeld de behoefte aan meer kennis. 'De klant vraagt steeds ingewikkelder producten. Vroeger waren er drie hypotheekvormen, nu meer dan der tig. Maar ook op het gebied van fi nanciële planning en oudedags voorzieningen wordt het aanbod steeds complexer. Daarbij is het zo dat Texel beperkt is van omvang, maar in samenstelling zeer divers. Dat genereert een beperkte, maar zeer uiteenlopende vraag.' Gevolg van de eilandsituatie is ook dat de bank door de beperkte omvang van het eiland niet de groei kan bewerk stelligen die voor een gezonde toe komst eigenlijk nodig zou zijn. Door dat het personeelsbestand eerder afneemt dan groeit, is het nodig dat steeds minder medewerkers meer kennis in huis hebben Maar dat is juist tegengesteld aan de groeiende behoefte aan kwaliteit en specialisa tie. 'Hierdoor ontstaat een span ningsveld Verder is het zo dat we als gevolg van uitval, bijvoorbeeld door ziekte, kwetsbaarder worden. Dat geeft een hogere belasting van de mensen die dit moeten opvangen Daarnaast is het zo dat bij een "kleine" vestiging als de Texelse de carrièremogelijkheden beperkt zijn, wat het werken bij de bank minder aantrekkelijker maakt.' Andere belangrijke reden om te fuse ren is volgens Timmers dat de interne Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 De gemeente wil bij de Provincie be pleiten dat Texel als afzonderlijk ge bied wordt opgenomen in het Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord Op die manier moet in het nieuwe streekplan beter maatwerk kunnen worden geleverd om de dor pen leefbaar en vitaal te houden. Pagina 5 Het clubkampioenschap van Wieler vereniging Texel was spannend tot het laatste moment. In beide catego rieën bij de senioren bedroeg het ver schil na het laatste van drie onderde len slechts één punt. Pagina 7 Reddingboten Beursplein 5 en de Zalm zijn zondagmiddag een catamaran te hulp geschoten die door averij stuurloos was gewor den. Omdat er geen communica tiemiddelen of noodsignalen aan boord waren, kon de bemanning zelf geen alarm slaan. Pas nadat Jaap Groen het schip vanaf de vuurtoren had gelokaliseerd, kon de catamaran worden geborgen. De catamaran, eigendom van de zeil- school bij paal 33. had om 12.30 uur het strand verlaten. Aan boord waren twee mannen, onder wie de nieuwe eigenaar van de school. Tijdens het zeilen brak de verstaging. waarmee de mast overeind werd gehouden. Toen het vaartuig een uur later nog niet terug was, werd vanaf het strand alarm geslagen. Daarop startten de Beursplein 5 en de Zalm een zoek actie. waarbij ze vanaf de vuurtoren werden geholpen door oud-Beurs- pleinschipper Jaap Groen. Na een kwartier ontdekte hij de catamaran tussen paal 28 en de Eierlandse strekdam, ongeveer een halve mijl uit de kant. Opmerkelijk was dat een andere catamaran, die ook was gaan zoeken, het kapotte vaartuig op korte afstand was gepasseerd. Vermoede lijk als gevolg van de hoge branding had de bemanning niets gezien. Toen de Zalm en de Beursplein om 13.45 uur ter plaatse waren, werd de ka potte catamaran geborgen en naar het strand gesleept. De actie toont volgens reddingbootschipper Charles Douma andermaal het nut aan van het bemensen van de vuur toren. 'Je ziet maar weer hoe je op zee zomaar ongemerkt kunt verdwij nen. Als Jaap Groen niet op de vuur toren zou hebben gezeten, zou dit schip in nood nooit zo snel zijn op gemerkt.' (Advertentie) Zie pagina 6 (Advertentie) tytui rLrJhHt 1» 4* kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE d iFCtlGQtDWINKIlS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1