'rovincie houdt hoorzitting Ontwikkelingsbeeld 'Laat Texel afzonderlijk ebied zijn in streekplan' 5 Jardkundige waarde Texel )epaalde visie streekplan Fusie Rabobank TEXELSE COURANT mm. Setijdencentrale en windmolens blijven mogelijk DS wilden duurzame bescherming' Meten effecten ontwikkelingen landbouw beperkt Chronologie Ontwikkelingsbeeld Strandtent mag nog niet hele jaar open zijn Rabobank in cijfers Zwembad zoekt filmsterren NSDAG 22 JUNI 2004 gemeente wil bij de Provinciale jtencommissie Ruimtelijke Or- ,ing en Volkshuisvesting beplei- dat Texel als afzonderlijk ge- j wordt opgenomen in het twikkelingsbeeld Noord-Hol- d Noord. Op die manier moet gens de gemeente in het nieuwe !ekplan beter maatwerk kunnen rden geleverd om de dorpen in toekomst leefbaar en vitaal te iden. Statencommissie is donderdag het eiland om de indieners van lenkmgen tegen het concept- wikkelingsbeeld te horen. Dat leurt zowel 's middags als 's inds tijdens openbare bijeenkom- nn schietsportcentrum Ödysseus )en Burg. gemeente drong er in haar beden- jen aan Gedeputeerde Staten i) eerder dit jaar ook al op aan om el vanwege de eilandpositie als jnderlijk en vierde gebied op te ten in het Ontwikkelmgsbeeld. bestaat nu uit de gebieden West- island. Noord-Kennemerland en j van Noord-Holland (inclusief el). Het verzoek werd mede inge- id naar aanleiding van de ophef ontstond toen bleek dat GS zo de bouw van nieuwe huizen als uitbreiding van lokale bedrijven- em grotendeels op slot wilden en. Een groot deel van eiland i bestempeld als uitsluitings- ied. Daarnaast heeft Friesland indeling van de Kop van Noord-Hol land betekent niet dat de biizondere positie van Texel niet wordt mee gewogen. Er wordt de nodige aan dacht aan Texel afzonderlijk besteed. In de Regionale Woonvisie en de Regionale Bedriiventerreinenvisie kan Texel zijn eigen bijdrage leveren en eigen positie innemen.' Over dat laat ste wil de gemeente toch meer dui delijkheid hebben van de provincie. Gedeputeerde Staten geven het ei land in de herziene versie van het concept-Ontwikkelingsbeeld de mo gelijkheid om toch lokale bedrijven terreinen bij de dorpen uit te breiden, maar dat moet dan wel worden 'af gewogen tegen andere belangen en tegen de behoefte aan bedrijven terreinen in de regio'. De gemeente wil bij de Staten commissie het verzoek indienen van die door GS voorgestelde afweging af te zien om verrassingen in de toe komst te voorkomen De uitbreiding van lokale bedrijventerreinen op het eiland voor lokale bedrijven staat vol gens de gemeente los van de wens van de provincie om bedrijven meer te bundelen op regionale bedrijven terreinen. GS verstaan onder lokale bedrijven ondernemingen die voor het bedrijfseconomisch functioneren afhankelijk zijn van de binding met de gemeente waar ze zijn gevestigd. Ook moeten ze een aantoonbare functie of historische binding hebben met het gebied. Wat betreft de mogelijkheden om aan Het Archeologisch Diensten Centrum uit Bunschoten deed begin november 2002 onderzoek naar de bodem in de vierde fase van De Mars (De Volmolen). De aardkundige waarde van het gebied leidde vorig jaar tot de beslissing van GS om Den Burg Oost tot 'uitsluitings- gebied' te bestempelen m plaats van 'stedelijk gebied'. daan. De gemeente hoopt meer dui delijkheid te krijgen over bouw mogelijkheden in de toekomst. Mo menteel heeft de gemeente volgens een woordvoerster overigens alleen Ir vier eilanden ook als apart ge- d opgenomen in de streekplan- Jaar Nota van Beantwoording, een ;tieop alle bedenkingen, schrijven ■geen reden te zien Texel als vierde ■onderlijk gebied te benoemen. 'De de randen van de buitendorpen nieuwe huizen te bouwen, hoopt de gemeente expliciete uitspraken te horen van de provincie. In haar Nota van Beantwoording schrijven GS nu alleen dat op bestaande rechten voor uitbreiding geen inbreuk wordt ge- bij Oudeschild uitbreidingsplannen aan de rand van het dorp. Dat gaat om nieuwe huizen die op het Mieland moeten komen. In de herziene conceptversie hebben GS, naar aanleiding van alle bezwa ren, al het slot verwijderd op de bouw van 550 nieuwe woningen in Den Burg Oost, 51 woningen in Den Burg West en de 19 woningen op 't Zoute- land in Den Hoorn. De functie van die drie locaties is in de herziene versie alsnog gewijzigd van uitsluitings- gebied in stedelijk gebied. Ook de tweede fase van het nieuwe bedrijventerrein in Oudeschild (twee hectare) en de passantenhaven van Waddenhaven Texel zijn alsnog als stedelijk gebied aangewezen. De gemeente wil van de provincie ook weten wanneer beeldkwaliteits plannen, die worden voorgeschreven door het nieuwe Ontwikkelmgsbeeld, moeten worden toegepast. De plan nen moeten worden opgesteld voor nieuwe ontwikkelingen op nog niet bebouwd terrein. 'Er moeten meer derde beschrijvingen worden ge maakt bij ontwikkelingen, dus het is Ijrovincie blijft ijveren voor de lmvan een getijdencentraie in (Marsdiep. Gedeputeerde Sta- Iwillen bij het rijk een verschui- Tjvan de grens van de Planolo- |che Kernbeslissing Waddenzee ij aanvragen, zodat de bouw Inologisch mogelijk moet wor- 'KB staat een getijdencentraie nu I toe, omdat deze wordt aange- Jkl als gebouwd object. Voor het InjfTeamwork Technology BV uit Tewind was dat vorig jaar een van ■edenen om zich terug te trekken liet duurzame energieproject. De Vogel- en Habitatrichtlijnen maakten het de initiatiefnemer eveneens las tig een getijdencentraie te realiseren in het Marsdiep. Windenergie blijft eveneens hoog op de agenda staan in het Ontwik- kelingsbeeld. Op Texel heeft de pro vincie een strook grond tussen de Pontweg, de Nieuwlanderweg en de Ruigendijk opgenomen als zoek- gebied voor windmolens. Dat staat beschreven in de zogeheten Wind- kansenkaart die de provincie vorig jaar vaststelde. Ook polder Eierland, de haven van Oudeschild, de Prins Hendrikpolder en een gebied tussen de Vuurtorenweg en de Stengweg bij De Cocksdorp zijn zoekgebieden. In de Nota van Beantwoording schrijven GS mogelijk ook windmolens toe te staan in kustgebieden die onder de werking van de Vogel- en Habitat- richtlijnen vallen. Dat gebeurt als de ontwikkeling van windmolens op land achter blijft bij de meerjaren- doelstelling. Als voorbeeld wordt een windmolenpark bij de Wieringermeer- dijk genoemd. Uit de nota komt niet naar voren of ook kustgebieden van Texel in beeld zijn. De gemeente staat op het stand punt dat er geen windmolens in open gebieden moeten komen. In de Structuurvisie 2020 is vermeld dat er geen draagvlak voor windmolens op het eiland is. GS stellen dat windmo- aardkundige waarde van de [else bodem heeft een belang- rol gespeeld bij het bestem- n van een groot deel van het «d als uitsluitingsgebied in het "ept-Ontv/ikkehngsbeeld. Dat d uit de Nota van Beantwoor- )van Gedeputeerde Staten. begnp 'aardkundige waarde' was 9 jaar aan de orde in Haarlem i Provinciale Staten het provm- 6 Bodembeschermingsbeleid uit "t herzagen. Texel heeft veel td waarop dat begrip van toepas- is. 'Provinciale Staten van W-Holland vonden dat gebieden aardkundige waarde in aanmer- I moeten komen voor een duur te bescherming. Daarom hebben [deze gebieden opgenomen als taingsgebied', aldus GS. destempelen van een groot deel Texel als uitsluitingsgebied was fan de hoofdoorzaken van alle 'motie die eind vorig jaar ont- 'd Ontwikkelingen op het eiland Iden daardoor grotendeels op te worden gezet. Alleen een ik grond tussen Den Burg en De een deel van polder Eierland de Prins Hendrikpolder werden 'lewezen als zoekgebieden, waar r«e ontwikkelingen mogelijk zou- ain. De gemeente diende eerder paar bij de provincie het bezwaar dat het 'niet-bewonen van gebie- met aardkundige waarden geen [^9spunt diende te zijn'. De VW hij de provincie aan dat de [wi|zing van zoek- en uitsluitings- Wen op basis van alleen de kundige waarden 'een wat te WO uitgangspunt was'. Inmid- hebben GS alsnog de bouw van 'Zeshonderd huizen bij Den Burg I91 Hoorn toegestaan. "is een woordvoerster van de 'He moet onder aardkundige "lede 'biotopische, landschap pelijke en cultuurhistorische waar den' van de grond worden verstaan. De gemeente heeft inmiddels een archeoloog in de arm genomen om de ontwikkeling van de nieuwe wo ningbouw te begeleiden. Tot nu ge beurde dat alleen eerder bij de reali satie van nieuwe huizen aan de Cor Bremerstraat in Oosterend. GS stel len in hun Nota dat de archeologische waarden in Den Burg Oost voorals nog geen belemmering vormen voor de toekomstige ontwikkeling van de wijk, maar dat er verder wel rekening mee moet worden gehouden. GS voegen eraan toe het jammer te vin den dat het beeld was ontstaan dat er In uitsluitingsgebieden absoluut niets meer mogelijk was, omdat dat volgens hen niet het geval was. Het provinciebestuur benadrukt in de herziene conceptversie dat het 'oude land' van Texel een bijzondere status heeft vanwege de zeer waardevolle aardkundige waarden als de Pleistocene kern onder de Hogeberg. De stichting BAST en agrarische natuurvereniging De Ueuw hadden de provincie erop gewezen dat het oude land en de Hogeberg in het concept aardkundig gezien op eén hoop waren geveegd met omlig gende gebieden. Het Hogeberg- gebied staat al sinds 1994 te boek als 'bijzonder kwetsbaar natuurgebied'. GS merken op dat het hoogste punt van de Hogeberg en de Steilrand zijn aangewezen als aardkundige monu menten, waardoor ze extra bescher ming genieten. Dat laatste gebiedje is een stukie klif in keileem, ontstaan door golfslag van de zee bij Den Burg, dat bedekt is met dekzand. Het be lang van aardkundige waarden komt mede voort uit het Verdrag van Malta, dat volgend jaar van kracht moet worden in Nederland Dat bepaalt dat veel beter moet worden omgegaan met historische bodemschatten. Landbouweffectrapportages hoe ven van Gedeputeerde Staten al leen te worden gehouden als gron den grootschalig aan hun functie worden onttrokken. Bij kleine ont wikkelingen kan het opstellen van een beeldkwaliteitsplan voldoende zijn. Vanuit de landbouw en de politiek is bezorgd gereageerd op het Ontwikkelmgsbeeld, omdat de indruk was gewekt dat voor alle ontwikke lingen in de toekomst mogelijk landbouweffectrapportages, verge lijkbaar met milieueffectrapportages, zouden moeten worden uitgevoerd. GS laten weten dat beide beleids instrumenten niet nodig zijn om schaalvergroting of verbreding van de landbouw mogelijk te maken. In de herziene conceptversie van het Ontwikkelingsbeeld wordt een lans gebroken voor het produceren van streekproducten, speciale teelt, agrotoerisme en natuurbeheer om de verbreding in de landbouw te stimu leren. 'Texel biedt kansen voor agra rische bedrijfsvormen die minder af hankelijk zijn van ontwikkelingen op de internationale markt.' Doorlees van pagina 1 en externe regelgeving worden aan getrokken. Zo moeten banken via certificering, al dan niet collectief, aantonen dat ze een bepaalde kwa liteit en kennis in huis hebben. 'Hier zijn bevoegdheden aan gekoppeld.' Als Rabobank Texel niet aan be paalde eisen voldoet, dan zal Rabobank Nederland de bevoegd heid van Texel om zelfstandig be paalde financieringen (momenteel maximaal €3,75 miljoen) te mogen verstrekken, tot eenderde terug draaien. 'Als zelfstandige bank zal het in de toekomst moeilijk worden om de benodigde certificaten te behalen. Als we met meer zelf over grote kre dieten kunnen beslissen, gaat dit ten koste van onze slagvaardigheid. Want als de aanvraag voor een groot krediet eerst naar Rabobank Neder land gaat, duurt dat enige tijd. Juist die korte lijnen zijn de kracht van onze de vraag of er met mogelijk dubbel werk wordt gedaan.' De middag hoorzitting van de Statencommissie duurt van 13.30 tot 17.30 uur. De avondsessie duurt veel korter van 19.30 tot 20.00 uur. Bezwaarmakers die zich tevoren hadden gemeld bij de provincie worden gehoord door de Statencommissie. Naar verwachting neemt Provinciale Staten in septem ber een definitief besluit over het Ontwikkelingsbeeld. Het concept-Ontwikkelings beeld hield de gemoederen flink bezig op het eiland. Geschrok ken en boos werd er gereageerd op de plannen van GS. De boos heid was des te groter, omdat de voorbereidende projectgroep van de provincie zelfs een dag op het eiland was geweest om de inbreng van Texel op het nieuwe streekplan mee te ne men. Een korte chronologie. '18 november 2003 Uitbreiding van lokale bedrijven terreinen en woningbouw worden sterk aan banden gelegd. Het col lege schrikt zich 'lam' van de plan nen. Burgemeester Qeldorp gaat ogenblikkelijk naar verantwoorde lijk gedeputeerde Henri Meijdam om haar onvrede te uiten. '25 november Het concept blijkt ook een streep te zetten door de nieuwbouwwij ken in Den Burg Oost, Den Burg West en Den Hoorn. De provincie ziet de gebieden met langer als stedelijk gebied, maar als uitslui tingsgebied. '28 november Burgemeester Geldorp doet een oproep aan organisaties op het eiland om gezamenlijk in actie te komen tegen de plannen. Ze sluit met uit naar de Raad van State te stappen om het concept gewijzigd te krijgen. *12 december Het college krijgt unaniem steun van de gemeenteraad in haar strijd Geldorp en wethouder Nel Eelman moeten er tijdens de raadsvergadering wel aan trekken om het de raadsleden duidelijk te maken dat het eiland zwaar in de problemen dreigt te komen. Wet houder Eelman wijst erop dat de provincie voorbij is gegaan aan diverse bestemmings- en uitbrei dingsplannen van de gemeente. 6 februari Meer dan honderd Texelaars uit alle geledingen van de samenle ving bezoeken op het raadhuis een informatieavond over het concept- Ontwikkelingsbeeld. Vertegen woordigers van de eveneens ge schrokken dorpscommissie kon digen aan oproepen te versprei den onder hun dorpsgenoten zo dat zij kunnen reageren op de plannen. *13 februari Gedeputeerde Meijdam belooft te bekijken of Texel mogelijk toch meer woningen mag bouwen. Ge deputeerde Hans Schipper erkent dat Texel er met goed vanaf komt in het Ontwikkelingsbeeld. De po litieke partijen op het eiland bena deren hun collega's in Provinciale Staten om naar het eiland te ko men. Bijna alle provinciale fracties komen hun licht opsteken. *20 februari De provincie wordt overspoeld met Texelse bezwaren tegen de plannen. Ruim achthonderd Texe laars en organisatie op het eiland reageren. Dat is goed voor drie kwart van de bedenkingen die in totaal worden ingediend in de Kop van Noord-Holland, West-Fries land en Noord-Kennemerland. 14 mei Texel mag tot 2014 toch ruim 600 nieuwe woningen bouwen in Den Burg Oost, Den Burg West en Den Hoorn. Gedeputeerde Staten er kennen dat zij ten onrechte een streep door de drie meuwbouw- locaties hadden gehaald. lens alleen in kustgebieden mogen komen als ze 'landschappelijk opti maal worden ingepast'. De WD. te genstander van windmolens, schreef in haar bedenkingen dat het gesteggel rond windmolens op Texel moet ophouden. De Wadden vereniging sprak zich uit tegen wind molens rond Den Burg, de Prins Hendrikpolderen polder Eierland. De provincie blijft ernaar streven de uit stoot van koolstofdioxide in Noord- Holland terug te dringen. GS zeggen de veehouderij te willen versterken door Texel mogelijk de status van Provinciaal Landschap te geven. 'We willen wel weten wat dat concreet betekent', aldus een woord voerster van de gemeente. 'Als het een beperking inhoudt, zijn we er met zo happig op.' Net als in het huidige streekplan maakt de provincie de keus om uitbreiding van recreatie- en verblijfsgebieden te laten plaatsvin den op landbouwterrein en met in natuurgebieden. Benadrukt wordt dat ook in uitsluitingsgebieden beperkte uitbreiding mogelijk blijft. Voor bollenteelt schrijven GS dat het Ontwikkelingsbeeld geen beperkin gen stelt aan de wisselteelt. GS wil len niet beginnen aan een verbod op de bollenteelt in inzijggebieden (zandgrond waar bestrijdingsmid delen in het grondwater terecht kun nen komen), ook al zijn ze er niet van gecharmeerd. 'Maar een verbod ach ten we niet haalbaar, gelet op de ge schiktheid van de productiegrond en het economisch belang van de sec tor. We gaan er wel vanuit dat op ter mijn steeds beter wordt voldaan aan de milieuvoorwaarden.' Landschaps- zorg had gepleit voor een verbod van bollenteelt op grote delen van de Hogeberg, zodat inzijggebieden ge vrijwaard zouden kunnen blijven van vervuiling door bollenteelt. ,7 Alle politieke partijen cp het eiland benaderden de afgelopen maanden hun collega's in de provincie om de Texelse situatie in het con cept-Ontwikkelingsbeeld onder de aandacht te brengen. Op vrijdag 20 februari lieten Frans Visman en Astrid van de Wetering van D66 Statenleden het toen nog doorstreepte bouwgebied van Den Burg West zien. Strandtenthouders mogen hun pa viljoens vooralsnog niet het hele jaar rond exploiteren. Gedepu teerde Staten willen daarover pas een besluit nemen als een pilot- project met jaarrond exploiteren in Zandvoort is afgerond. Dat is de reactie van GS op de be denkingen van Texelse strandtent houders, de vereniging Strand- exploitanten Texel en vakantie centrum De Krim Zij hadden er be zwaar tegen aangetekend dat GS in het concepX-Ontwikkelingsbeeld niet de mogelijkheid heeft willen opne men om strandpaviljoens jaarrond open te laten blijven. De vereniging Strandexploitanten schrijft door mid del van jaarrondexploitatie en uitbrei ding van de bedrijven aan kwaliteits verbetering te willen doen. GS merken op dat jaarrondexploi- teren op zich niet pertinent wordt af gewezen Er wordt gewerkt aan het opzetten van een zogeheten kust zonering en daann wordt, op basis van de ervanngen in Zandvoort, be schreven waarop de Noordhollandse stranden jaarrondexploitatie kan wor den toegestaan. De gemeente staat op het standpunt dat strandtenten het hele jaar door open moeten kun nen zijn. De enige twee paviljoens op het eiland die nu het hele iaar mogen draaien, zijn Paal 9 en Paal 28, maar die liggen met op het strand maar in de duinen. bank.' Timmers verwacht dat na de fusie de ontstane bank zelfstandig mag beslissen over kredieten tot €5 miljoen. Bankgebouw Belangrijke vraag is of Texel binnen die nieuwe organisatie nog wel wat heeft in te brengen. Volgens Timmers wel. 'Doordat we vanuit een sterke positie onderhandelen, kunnen we een grote invloed op de toekomstige bank uitoefenen. Binnen de nieuwe coöperatie krijgen we een afdeling Texel, die de bevoegdheid krijgt een derde van de Ledenraad te kiezen. Deze Ledenraad is hét instrument om invloed te houden op de toekomstige ontwikkeling. De Raad van Commis sarissen (binnen de huidige bank de Raad van Toezicht) en het bestuur van de nieuwe bank gaan in totaal uit tien leden bestaan. Hiervan worden er tijdens de fusievergadering vijf door de Texelse leden gekozen. Dat is, gezien ons aandeel in de bank, meer dan waar we recht op zouden hebben. Deze vijf leden behartigen binnen de organisatie de Texelse be langen. Bijvoorbeeld ten aanzien van het voortbestaan van de Raboton.' De mate waarin Texel in de toekomst vertegenwoordigers houdt binnen bestuur en Raad van Commissaris sen, wordt in de statuten vastgelegd. De discussie over de inhoud van de statuten is nog gaande. Veelgestelde vraag is wat er na de fusie met het bankgebouw op de Groeneplaats gaat gebeuren. Timmers: 'Het komt met te koop, we houden hier gewoon het huidige kan toor, met ongeveer dertig medewer kers (momenteel 40, red Betrokkenheid De zakelijke argumenten konden nog niet iedereen overtuigen, zo bleek tij dens de ledenbijeenkomsten. Vrees bestaat bijvoorbeeld dat het met bij de fusie met de twee banken uit de Noordkop zal blijven en dat over vijf jaar heel Noord-Holland één Rabo bank is, waarin Texel mets meer heeft te vertellen en waarin van de huidige betrokkenheid weinig is terug te vin den. Dit in navolging van bijvoorbeeld het voormalige waterschap Texel, dat in amper tien jaar twee keer is gefu seerd. Andere voorbeelden zijn de zuivelfabriek en Aankoopcentrale Texel. Maar volgens Timmers is die vrees onterecht 'De kracht van onze bank is de gigantische betrokken heid We zouden ook wel gek zijn als Enkele cijfers: waar Rabobank Texel een balanstotaal van €272 miljoen heeft, krijgt de fusiebank een balanstotaal van €875 mil joen. Het aantal medewerkers groeit van 39 naar 135, Van alle Texelse klanten Is 23 procent lid (2300), bij de overkantse banken is 13 procent lid. Bij de fusiebank stijgt dat naar 16 procent. Het streven is dat 20 procent van de klanten lid wordt. we het succes dat we in al die jaren hebben opgebouwd na de fusie gaan afbreken. Wat dat betreft kunnen we leren van andere banken, die bij de centralisatie zijn doorgeschoten en te ver van de klant af zijn komen te staan. Elke bank heeft z'n optimale grootte. Hier is die bereikt als de twee banken uit de Noordkop met elkaar fuseren. We zeggen daarom: zo groot als noodzakelijk, zo klein als moge lijk. Verder fuseren zou ten koste gaan van de betrokkenheid en is daarom niet gewenst.' Zou grootschaligheid niet kunnen omslaan in arrogantie, zoals andere banken wel wordt verweten? Tim mers: 'Juist door groter te worden, kunnen we de dienstverlening op het eiland handhaven en verbeteren. Qua service en diensten zullen onze klan ten er nauwelijks iets van merken De klant moet ook in de toekomst voor elke vorm van service op Texel terechtkunnen.' Leden die willen meediscussiëren over de toekomst van de bank, kun nen zitting nemen in een klankbord groep die hiervoor is opgericht. Fusievergadering De eerste fusievergadering zal plaats vinden op 26 oktober Omdat voor een geldig besluit minimaal 75 pro cent van de leden (1800) aanwezig moet zijn, is de verwachting dat het benodigde quorum niet wordt ge haald. Daarop volgt een tweede ver gadering op 16 november, waarop de stemming wel rechtsgeldig zal zijn. Kinderen uit de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs die het leuk vin den een weekend lang filmacteur te zijn, kunnen op 26 en 17 juni deelne men aan het filmkamp van zwembad Molenkoog. In twee dagen wordt hier een film opgenomen, die na montage voor een groot publiek in première gaat. De film wordt opgenomen door Johan Hoogerheide en komt voor de deelnemers beschikbaar op DVD. Deelname aan het kamp kost €30.-. inclusief maaltijden, slaapplaats en een DVD van de film. Aanmelden kan bij het zwembad, het aantal plaatsen in beperkt Voor meer informatie tel. 313373 of 06-53128598.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5