'Hoe mensen toch met dieren omgaan' ielerkampioenschap 7 tot laatst toe spannend Monument voor wijlen 'ome' Jan van Boven Gouden momenten TEXELSE COURANT sstival Montreux Ruiters naar Barsingerhorn Texelronde Crosslopen Zwemdiploma's Tuusrondje was 'grensverleggend' Vinke wint ronde van Westerland G ro 999 OINSDAG 22 JUNI 2004 rielrenners gaven elkaar weinig cadeau. clubkampioenschap van ervereniging Texel was span- lot het laatste moment. In e categorieën bij de senioren oeg het verschil na het laatste drie onderdelen slechts één Het clubkampioenschap ging een spannende strijd naar ke van Lingen. Bij de jeugd Klaas Uitgeest de beste. Na >p werd een monumentje ont- voor erelid 'ome' Jan van Bo- die 2 maart jongstleden over- ierste onderdeel, dat op vrijdag- id werd gehouden, bestond uit jjdrit. De senioren reden 16 kilo- >r in de buurt van Oudeschild, de i kreeg 8 kilometer voor de wie- tet werd duidelijk een strijd voor lalisten, voor renners die graag In rijden. In de A-poule won iert Boersen en bij de B-rijders Anede Ridder de sterkste. Klaas iest was de snelste in de jeugd- jone. Op zaterdagmiddag stond alle categorieën een punten- i en een afvalwedstrijd op de in Den Burg op het programma, ede onderdelen kwam het aan ffirsmzicht en sprintsnelheid, ninder dan op het vermogen om leters lang heel hard te rijden. De enkoers, waarin onderweg en op nish punten te verdienen waren de snelste sprinters, werd in de «Ie een prooi voor Gauke van in en in de B-poule voor Rien iwer. De jarige Klaas Uitgeest aes dat hij van de jeugdrenners Metten van het wielrennen het beheerst en won opnieuw Hij levigde daarmee zijn koppositie il algemeen klassement. De se in kregen twee nieuwe koplo- Van Lingen in de A-poule en yKingma in de B-poule, afvalwedstrijd, waarin na elke e de laatste renner uit de wed strijd werd genomen, moest dus de beslissing brengen Bij de jeugd hiel den de koplopers het langste stand, waardoor er geen verandering in hun rangorde meer optrad. Bij de senio ren was dit heel anders. Al in de eer- (foto Joop Rommetsj Brouwer hadden na twee onderdelen evenveel punten verzameld en wie het langst stand wist te houden in de afvalwedstrijd zou 'overall'-winnaar worden. De jeugdige Van der Vis zette alles op alles om de geroutineerde ste tussensprmt miste Harry Kingma de aansluiting met de groep, waar door hij zijn leidende positie ver speelde. Wie in de B-poule zou gaan winnen, bleef tot het laatste moment spannend. Ferry van de Vis en Rien Brouwer voor te blijven, maar hij slaagde net met, waardoor Brouwer de titel in de B-poule pakte. In de A-poule was Gauke van Lingen met alleen de snelste, maar ook de slimste. Met Niels Jimmink had hij Op de plek vlak achter het hek, waar 'ome' Jan van Boven de renners van 'zijn' duppie altijd aanmoedigde, staat sinds zaterdag een ludiek monumentje. De onthulling zorgde voor emoties bij zijn weduwe en kleinzoon Dorian. (foto Joop Rommets) VERVOLG VAN PAGINA 1 «et. De muzikanten die nu in de 1 zitten, ken ik allemaal van eer projecten. Het zijn allemaal top- Schater vroeg ook Belinda van len, de vrouw van wie wordt be rd dat zij de beste stem van Texel t. De 36-jarige zangeres werkte èxel en aan de overkant aan tal producties mee en speelde in chillende (gelegenheid)bands. 'exel werd zij bekend met de Van 'den Bluesband en als zangeres de Big Band. 'Ik vind het echt istisch om in Montreux te zingen. Ije voorstellen, al die toppers die 'hebben gespeeld en daar staan 'an ook.' Niettemin hoopt zij met en doorbraak. 'Daarvoor ga ik er heen. Ik ben niet zo ambitieus en "ooit de drang gehad om een ère in de muziek te maken. Het iwoon lekker om te zingen.' Ook afer heeft niet de illusie dat hij in seriand wordt 'ontdekt'. 'Het zou zijn als ie er bekender door il en dat de band wat extra werk r Tournee ■ha Far I speelde nog met eerder zijn Europese 'gelegenheids- '1° ieder geval zullen we pro- 'n om voor Montreux nog een keer samen te repeteren. Verder 61 de bedoeling dat deze band 'vel een poosje bij elkaar blijft, |lv'egaan ook op tournee.' Be- eop het Montreux Jazz Festival n Kulcha Far I en The Inner Roots ■'Pies ook op het Africa Festival in en op het Irie Vibes Roots Fes- 'n België, Verder zijn er volgens ruim tien opties voor optre- "olgend jaar. 'We willen probe- ve de band in deze samenstel- een paar maanden per jaar bij elkaar kunnen brengen voor een tour nee. Kulcha onderzoekt momenteel de mogelijkheden voor een Ameri kaanse toer en er is belangstelling vanuit Australië.' De opnamen van Montreux zullen worden gebruikt voor een nieuwe CD. Daarvoor zoekt Schafer nog spon sors. Naast enkele overkantse bedrij ven hebben zich volgens de Oost- erender ook enkele Texelse par ticulieren aangemeld die willen bijdra gen aan het project. Reggae Het festival in Montreux heet nog steeds jazzfestivalmaar is de laatste jaren een podium voor tal van muziekstijlen en dus ook voor de reggae van Kulcha Far I en zijn Inner Roots Disciples. 'Dat is het leuke van Montreux Alles is er mogelijk. In Ne derland zijn heel weinig festivals waar reggae is te horen en Texelaars hou den al helemaal met van reggae.' Toch is Schafer geen fervent aanhan ger van deze muziekstijl. 'Ik vind ei genlijk van alles leuk, als het maar muziek is.' Voor Van Diesen is het de eerste kennismaking met reggae. 'Ik heb van alles gezongen, maar nog nooit reggaenummers, dus dat is wel grappig. Ik ben benieuwd.' Behalve nummers van de nieuwe CD en het debuutalbum wordt ook Afrikaanse muziek ten gehore gebracht. 'Kulcha zingt een paar nummer in Shona. de taal die in Zimbabwe wordt gespro ken, en ik ga proberen om dat ook te doen', aldus de zangeres, die doordeweeks in de horeca werkt en een marktkraam bestiert. Hun 'mo ment of fame' duurt per optreden anderhalf uur. 'Of we dat vol krijgen? Makkelijk! We hebben al een repertoirelijst gemaakt en komen op dik twee uur muziek uit.' Woensdag speelt de band vanaf 22.00 uur in de Renaissance Jazz Bar en donderdag vanaf 18.00 uur in La Rouvenaz tij dens de zogeheten Under the Sky Concerts. Tekst en foto Louise van der Sluis Verschillende leden van rijvereniging De Waddenruiters hebben zondag als voorbereiding op de kring kampioenschappen van volgend weekend meegedaan aan een wed strijd in Barsingerhorn. De resultaten waren minder dan afgelopen week in Den Helder, maar opnieuw wisten Nona van der Vis en Thirza Weel een tweede prijs te winnen, in respectie velijk de klasse Z1 en M2. Bovendien waren de punten hoog genoeg voor een winstpunt. Andrea Keijser (M1), Feiko van der Laan (M1) en Gerard Roeper (L1reden zich niet in de prij zen, maar de eerste twee haalden beiden twee winstpunten; Gerard Roeper behaalde één winstpunt. Bij de pony's reed het M-viertal een keurige proef die beloond werd met 154 punten en een eerste prijs. Indi vidueel waren er voor Silve Schoorl (M1) een eerste en een tweede prijs en twee winstpunten. Priscilla Noor- lander behaalde een tweede prijs en een winstpunt in de M1 en Rianne Broekman een eerste prijs en een winstpunt in de L1. Bij het springen wist Priscilla Noorlander met Flame het technisch gebouwde parcours als beste in de klasse B te ronden en verdiende daarmee de eerste prijs. Zondag strijdt een groot aantal Waddenruiters en Kleppertjes in Hippolytushoef om startbewijzen voor hét Noordhollands Kampioen schap. Handboogvereniging Eilandschutters houdt zaterdag en zondag voor de 27ste keer de Texelronde. Dit |aar wordt het evenement gehouden op het C-veld van Texel'94 aan de Haffelderweg. Het toernooi begint op beide dagen om 9.30 uur. In verband met de veiligheid is gedurende het toernooi de omringende wielerbaan afgesloten voor alle verkeer. afgesproken snel te demarreren, om zodoende concurrent Robbert Boer sen op achterstand te zetten. Zouden ze in de slotronde samen overblijven, dan 'mocht' Jimmink de laatste sprint winnen, waarna Van Lingen nog pre cies één punt op zijn medevluchter zou overhouden. Het pakte uit als gepland, waardoor Van Lingen de clubtitel overnam van Jordy Vinke, die op Wieringen aan een wedstrijd meedeed (en won). De derde plaats ging naar Thomas Boom, die door had wat Van Lingen en Jimmink van plan waren en samen met hen het peloton ontvluchtte. Robbert Boer sen miste de slag en hoewel hij in het peloton uiteindelijk het langst stand hield, was zijn vierde plaats onvol doende voor de eerste of tweede plaats in het klassement en zakte hij naar de derde plaats. Nadat de punten waren geteld, ston den de renners samen met zijn fami lieleden stil bij het overlijden van 'ome' Jan van Boven. De oud-Am- sterdammer heeft veel betekend voor het wielrennen op Texel en bekleedde vele functies binnen de verenging. In 1982, bij het tienjarig bestaan, werd hij tot erelid benoemd, maar ook daarna bleef hij actief. Zijn verbon denheid met Wielervereniging Texel bleek ook uit zijn laatste wens; geen bloemen op zijn kist, maar geld voor de clubkas. Ter nagedachtenis be sloot het bestuur daarom bij het club gebouw een monumentje te plaat sen. Het gedenkteken, dat werd onthuld door Van Bovens weduwe en kleinzoon Dorian van Rijsselberghe, bleek even ludiek als symbolisch: een Amsterdammertje (verkeerspaalt|e) op een voetstuk. Op de ingemetselde maquette staat één van zijn gevleu gelde woorden: 'Handen aan het stuur, want een fiets kost duur!', met als toevoeging 'Ome Jan van Boven voor altijd erelid WV Texel'. Een lid van de familie Van Boven bedankte de vereniging voor het mooie gebaar en verraste ten slotte met de mede deling dat de as van de overledene is verstrooid rond de wielerbaan. Uitslagen A-poule- 1.Gauke van Lingen, 43 punten; 2. Niels Jimmink, 42; 3.Robbert Boersen, 40; 4,Thomas Boom, 34; 5.Ruben van Vliet, 30. B- poule. 1 .Rien Brouwer. 412.Ferry van der Vis, 40, 3 Arie de Ridder, 39; 4.Harry Kingma, 36; 5 Menno Goënga, 31Jeugd 1 Klaas Uitgeest, 45 (maximumaantal), 2, Rick van der Vis, 42; 3.Werner Kuip, 39; 4.Mike Brouwer, 34; 5.Mlck van der Steeg, 31; 6.Denise Betsema, 31; 7 Erwin de Ridder, 30; 8.Daan Grisnigt, 24. Atletiekvereniging Texel (AVT) houdt deze zomer zes crosslopen op hét strand bij de Krim (paal 28) en zes bij De Koog (paal 21). De crosslopen bij de Krim worden gehouden op woensdagavond, aanvang 19.30 uur, de eerste keer op 7 juli. Er kan wor den deelgenomen op de afstanden 4 en 8 kilometer. De jeugd loopt 1200 meter. De crosslopen bij De Koog worden gehouden op zondagochtend, aan vang 10.00 uur. Hier kan worden deelgenomen op de afstanden 5,3 en 9,3 kilometer. Ook hier loopt de jeugd 1200 meter. De eerste wedstrijd bij De Koog wordt gehouden op 11 juli. De eerste van de zes crosslopen van ZDH in Den Hoorn, die de deelne mers door de Bollekamer voeren, wordt gehouden op 16 juli. Deelne mers kunnen ruim 4 en ruim 8 kilome ter lopen, de jongste jeugd loopt 1 kilometer. De start is steeds om 19.30 uur. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in de kantine aan de Witteweg. In zwembad Molenkoog haalden 119 kinderen vrijdag hun zwem diploma. In de stromende regen zwommen 26 kinderen af voor het A-diploma, 34 voor het B-diploma en 59 voor het C-diploma. Van de deelnemers kwamen er 81 via het schoolzwemmen en Henk Keyser en Caroline Sprenkeling konden twee A-diploma's uitreiken aan kinderen uit de MRT-lessen. De volgende examens worden afge nomen op vrijdag 30 juli. Diploma A: Niels van Beek, Charèl Jilderda, Mike Koorn, Amanda Bar- horst, Kaya van Benthum, Wesley van den Berg, Cloë Alana Deelman, Yorgo Helleman, Danny Hooger- heide, Iris Kooy, Mattijs Lap, Danny Saalmink, Kris ter Steege, Paulien Robijn, Floor Roeper, Isabelle Scher mer, Maartje Schreve, Isabelle Schulze, Renate Smidt, Erwin Veeger, Leon Verra, Jeroen Visser, Amaya Maria Vorsteveld, Sander Witte, Bnan Witte, Iris Witvliet. Diploma B: Marije Bakker, Suzanne Bakker, Cor Bijpost, Robby van Dijk, Tobias den Braanker, Kevin Evers, Robin Graaf, Robert de Haan, Katja van Hall, Aster Isa Hendriks, Esmay Hin, Imke Hottentot, Naomi van Hou ten, Nikky Joseph, Lisette Koopman, Debby Kuiter, Mascha van Liere, San- der Maat, Siedse Monsma, Karei den Ouden, Sandor Pool, Sheila Scholl, Vera Schouten, Arman Sjachov, Wou ter van Tatenhove, Michiel Vlaming, Quincy van der Veen, Jet van de Water, Sandra van de Water, Evert Witte, Alysa van Zuilen, Lise van Zuilekom, Benjamin de Boer. Diploma C: Inge Duinker, Jordi van der Linden, Sabrina Bakker, Joren Bakker, Martin Betsema, Joëlle den Braanker, Toon Boersen, Anne- Maartje Dros, Mathijs Duin, Daniël Eelman, Hendrik Gieze, Thomas Gremmen, Mitchel Groszpietsch, Shari Huisman, Thijs Leppink, Na- tasja Eelman, Renske Ellen, Mark Eveleens, Camilla Haag, Jos Hal- sema, Eva van Haren, Iris van Heenngen, Myren Helleman, Coen Hendriks, Thessa Ekker, Kimberley Evers, Mara Huizmga, Walid Ismail, Marijn Kaat. Larissa Klaassen, Cheryl Koning, Koen Koster, Nimh Oudhof, Jerry Rump, Vincent van Schie, Ralph Slik, Patrick Smit, Roy Stapersma, Claudia Stolk, Michelle Trap, Cornells Trap. Jordi Uriot, Joost Venneker, Jan Jelle van der Vis, Yanthe Visee, Fieke Vos, Marieke de Vries, Etienne de Vries, Robin Waerts, Youp Wehnes, Timon van der Werff, Laura Wester- laken, Tom Winkel, Allard de Wit, Aldo Witte, Marieke Witte, Bram ten Wolde, Michael Zegers, Jeroen van Os. In zwembad Molenkoog behaalden vrijdag 119 kinderen in de stromende regen een zwem diploma. iFolo nie rei oe SrrMI Slechts negen van de twintig aan gemelde catamarans gingen zon dag van start voor het jaarlijkse Tuusrondje. In de buien die over het eiland trokken, kregen de zeilers te maken met windkracht vijf tot zes en ook de hoge golven op de Noordzee waren indrukwek kend. De tussenstop bij paal 9, waar de zeilers een lunch kregen aangebo den, zorgde voor spektakel in de branding. Eén catamaran moest met een gescheurd zeil afhaken, de ande ren gingen ongeschonden weer door de branding de zee op voor het laat ste traject. Op het strand bij paal 33 gingen de zeilers gezamenlijk aan tafel voor een welverdiende maaltijd. De ervaren zeilers hadden een fan tastische tocht gehad, zeilers met minder ervaring vonden het rondje 'grensverleggend'. Tijdens de brie fing had Jan Schouwstra de deelne mers voor een enerverende tocht gewaarschuwd. 'Maar de uiteinde lijke beslissing om het water op te gaan ligt bij jezelf', meldde hij tijdens de briefing. Toen tijdens de tocht het gerucht ging dat de KNRM op zoek was naar een vermiste zeiler, ontstond er ongerust heid bij familieleden die op het strand bij paal 9 stonden te wachten. De drie volgboten van het Tuusrondje meld den echter vanaf het water dat de hele groep nog compleet was en de melding niet van hen kwam. Het bleek te gaan om een andere catamaran, die bij de vuurtoren zijn mast was verloren. 'Wij zijn constant mét drie volgboten bij de zeilers ge bleven en wij zijn niemand uit het oog verloren', aldus Schouwstra. Jordy Vinke heeft zaterdag op We ringen de Wielerronde van Wester land gewonnen. De Oosterender bleef op de streep medevluchters John Halfweg en Marcel de Koning voor. Zijn Wieringer concurrenten moesten het onderspit delven in de zware wedstrijd, waarin Vinke eveneens de Damsterbergprijs pakte. De Wielerronde van Westerland trok veertig deelnemers. Dat aantal stemde de organisatie tevreden, aan gezien veel wielrenners zich op voor hand niet wagen aan deze wedstrijd, waarin een steile klim is opgenomen. Bovendien zorgde de op televisie uit gezonden EK-voetbalwedstrijd tus sen Nederland en Tsjechië voor con currentie. Gelijk vanaf de start werd er hard gereden. Bergop was dit zo zwaar, dat groepjes renners al snel achterop raakten, terwijl diverse deel nemers zelfs vroegtijdig de strijd staakten. Jordy Vinke, John Halfweg en Marcel de Koning, die al vroeg uit het peloton ontsnapten, reed bergop sterk. In tegenstelling tot Rick van Stralen, de winnaar van vorig jaar, die de kopgroep een voorsprong zag nemen die uitgroeide tot anderhalve minuut. Pas in de finale van de wed strijd, die 35 ronden van 1,4 kilome ter telde, kwam een aanstormend groepje nog dichterbij, maar de ach tervolging bleek te laat ingezet. 'We werkten goed samen', vertelde Jordy Vinke na afloop, 'dan ben je in het voordeel op zo'n parcours.' Zeven ronden voor het einde pro beerde Vinke weg te spnngen. Maar De Koning en Halfweg waren te zeer gebrand op een overwinning voor eigen publiek om de Texelaar zomaar te laten gaan. In het vervolg werkten de drie nauw samen om het peloton voor te blijven, waarna Vinke in de laatste bocht voor de finish opnieuw demarreerde. Ditmaal had hij wel succes. In de sprint om de tweede plaats won Halfweg van De Koning, die vorig jaar nog als tweede ein digde. Bij de prijsuitreiking in de feesttent van het Westerlander Dorpsfeest waren weinig wielrenners meer aan wezig, ondanks dat de voetbal wedstrijd op vijf tv's voor iedereen goed te volgen was. De winnaar vond het jammer: 'Je njdt bij de recreanten, gezelligheid na afloop van de wed strijd hoort er ook bij. Bij mij gaat het wielrennen vóór het voetbal. Ik doe gewoon zelf liever aan sport dan er naar te kijken.' Grootspraak was dat niet, want de laatste keer dat Vinke in Westerland meereed, was in 1988, toen hij er als veertienjarige een jeugdwedstrijd reed op het moment dat de EK-voetbalfinale tussen Ne derland en Rusland werd gespeeld. Uitslag 1.Jordy Vinke (Oosterend); 2.John Halfweg (Den Oever); 3.Marcel de Koning (Hippoly tushoef); 4.Ronald Ariëns (Medemblik); 5. Kees van Wonderen (Warmenhuizen); 6.Niels van Stralen (Heertiugowaard); 7.Jan Metselaar (Den Oever); 8 Rick van Stralen (Waarland); 9 Rogier Couwenhoven (Nieuwe Niedorp); 10.Hans van Wonderen (Warmenhuizen). Help de vluchtelingen van Soedan In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is op gezet door de Texelse Courant, in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. In deze tweede aflevering het echtpaar Jan Kloosterman (86) en Ina Kloosterman-Beukering (84) uit Den Burg. Aan de buitenrand van Diemen, te gen de Ringdijk aan, ligt een klem landje waar wat kippen rondscharre len. Het enige wat de landelijke stilte zo en nu dan doorbreekt, is het ge luid van een voorbij denderende goe derentrein. Op een avond horen Jan en Ina Kloosterman het indringende geluid van een jankende hond. De volgende dag ontdekken ze tussen de kippen een nieuwe bewoner, een jonge, wat schuwe bouvier. Verbaasd kijken ze elkaar aan, niet begrijpend waaronrf iemand hier een hond stalt. Het heeft er niets, zelfs geen onder dak. Dagelijks lopen ze even bij de hond aan, die al snel op de uitkijk zit en uitgelaten komt aanrennen als ze de mensen herkent. Verlangend kijkt de hond naar de tas van de vrouw. 'Zou ze weer wat lekkers bij zich hebben?' Gretig hapt ze naar het pakketje dat tevoorschijn wordt gehaald. Schrok kend werkt ze het vlees naar binnen. Ze laat zich gewillig aanhalen. 'Niet alle mensen hebben het slecht met haar voor.' Jan en Ina zijn verheugd als na enkele weken eindelijk een soort behuizing op het landje is ge plaatst. Een grote houten kist, welis waar aan de voorzijde open, maar het biedt toch wat bescherming tegen de regen. Treurig ligt de hond op de grond. Geregeld heft ze haar kop en spitst ze de oren. Niemand, een diepe zucht ontsnapt haar. Met doffe ogen staart ze in de verte, snuft eens in de lucht en sjokt naar de schamele beschut ting van de kist. Die avond komen Jan en Ina laat thuis van een korte vakantie. Ina hoort het gejank van de hond, zo klagelijk dat ze geen rust meer heeft. Ze moet er even heen. Het is aardedonker en het stroomt van de regen. Samen ploeteren ze door het modderige land. Jan, gewa pend met een zaklantaarn, schijnt haar bij. Ach, wat is de hond blij als ze de haar bekende stemmen hoort. Ze piept en gromt van vreugde. De handen, die haar toereiken, begroe tend met haar ruwe tong. De regen slaat tegen de kist en de oude slaap zak waar ze op ligt, is doorweekt. Jan en Ina zijn boos. 'Hoe mensen toch met dieren omgaan.' Hier moét iets gebeuren, desnoods met behulp van de dierenbescherming. Zo ver laat de eigenaar het met komen en Jan en Ina nemen het verwaarloosde dier onder hun hoede. Het is niet de eerste hond die op deze manier een goed thuis krijgt en zeker ook niet de laatste. De poes springt op tafel en duwt met zijn pootje. 'Hé ouwe, nu wil ik weer even aandacht.' Jan en Ina Kloosterman-Beukering. Jan aait de poes over zijn bol en roert in het stapeltje foto's. 'Kijk, daar heb je haar. Dat is ons lieve bouviertje, de schat. Wij zijn waarschijnlijk veel te goed voor dieren.' In 1983, als de kinderen het ouderlijke nest hebben verlaten, verhuizen Jan en Ina naar de Warmoesstraat in Den (foto Edo Koovnan) Burg. Ook hier waken zij, in samen werking met de dierenbescherming, over het welzijn van de dieren en worden zij bekend als het echtpaar dat dagelijks de eenden van de Elemert voert.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7