Noord -JTt olland Hoe zit dat met ons energieverbruik? Check it out! Provincie Noord-Holland stimuleert jongeren BIJ VERMINDERING ENERGIEVERBRUIK Noord-Holland digitaal Lid van Provinciale Staten Rita Weeda, PvdA - - N242 van Roskamsluis tot Smuigelweg zo goed als klaar Veilig zwemmen? Even de provincie bellen... Nationaal Landschap Laag Holland: oer-Hollands landschap moet behouden blijven Win een gratis fietstocht langs de wereld beroemde molens van Laag iHolland Meer mogelijkheden dankzij] dualisme Lid van Provinciale Staten Ton Hooijmaijers, WD MEER PROVINCIE NIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL Lekker belangrijk! juni 2004 42* editie P R O V I N C I E Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem Eindredactie Arne Padt, tel (023) 514 35 94, fax (023) 514 41 55, e-mail pagmanh@noord-holland.nl. Jong geleerd is oud gedaan: het lijkt een dooddoener, maar het werkt! Het is de filosofie achter het onderwijspakket Check it Out voor middelbare scholieren. In vier lessen passeren allerlei effecten van klimaatverandering de revue. Scholieren lichten hun eigen school door op energieverbruik en stellen hierop een eigen energieplan samen. Ook komen concrete maatregelen voor vermindering van het energieverbruik thuis aan de orde. Via de Zvvemwatertelefoon komt u er snel en makkelijk achter hoe hel gesteld is met de kwaliteit van het zwemwater in Noord-Holland. Ook op de website van Noord-I lol land treft u uitgebreide informatie aan. Zo ziet u op een interactieve kaan in één oogopslag hoe hel met het zwemwater bij u in de buurt is gesteld, en leest u verder van'alta over de controles. Kijk op www.noord-holland.nJ en ga naar 'Beleidsinformatie'. Klik vervolgens op 'Water' en daarna op 'Activiteiten'. Daarna klikt u ten slotte op 'Zwemwaterkwaliteit'. In de zomer maanden kunt u ook op het zwemwaterplaatje op de homepage klikken. Het enthousiasme voor het project was groot onder de leerlingen. Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Holland De provincie Noord-Holland voert een actief klimaatbeleid. Naast diverse grote en kleine projecten gaat er ook veel aandacht uit naar bewustwording. Voor het schooljaar 2003-2004 stimuleerde zij bijvoorbeeld het gebruik van bovenstaand lespakket. Het werd grabs ter beschikking gesteld en scholen die meededen kregen een grabs zonnepaneel. Check it Out begint met een videofilm over klimaatverandering en de effecten hiervan in rijke en arme landen. Vervolgens maken de leerlingen een berekening van de CO. die op school en thuis, door direct en indirect energieverbruik, wordt uitgestoten De uitkomst wordt vergeleken met de uitstoot van gemiddelde Nederlanders en andere wereldburgers. Simpele reken voorbeelden illustreren de mogelijke besparingen, waarbij duurzame oplossingen de voorkeur krijgen. Aan de hand van het lesmateriaal werken de bovenbouwleerlingen van HAVO/VWO concrete acbeplannen uit Ter afsluibng heeft de provincie in mei en jum vier regionale bijeenkomsten voor circa vierhonderd scholieren georganiseerd in Hoom, Haarlem, Schagen en Alkmaar Op het programma stonden presentabes van acbeplannen, discussies tussen scholieren en locale bestuurders en statenleden, een klimaatquiz en een presentatie van een expedihelid van Fair Nature over onderzoek in het Noordpoolgebied Met Check it Out heeft de discussie over de klimaatproblematiek een nieuwe stimulans gekregen onder jongeren. Omdat hun belang op het spel staat. Meer informatie: Philippine van der Kleij, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 39 86. e-mail kleijp@noord-holland.nl. Er zit schot in de werkzaamheden tussen Roskamsluis en de Smuigelweg. Een maand eerder dan gepland ging het kruispunt N242 (Roskamsluis) al voor het pinksterweekend weer open. En het prettigste komt nog. Naar het zich nu laat aanzien zal voor augustus de hele reconstructie van dit deel van de N242 zijn afgerond. Maanden eerder dan gepland! Na oplevering van het project zal de verkeersstroom ingrijpend gewijzigd blijken. Voor dit deel van de N242 is een reeks van maatregelen getroffen die de verkeersveiligheid en de doorstroming tussen Alkmaar en Leeuwarden sterk ten goede komen. Parallel aan de bestaande weg is een nieuwe tachhg-kilometerweg voor snelverkeer aangelegd. De oude weg is een vijfbg-kilometerweg voor bestemmingsverkeer geworden. Kruispunten zijn overzichtelijker gemaakt, de verlichhng is verbeterd en er zijn verschillende verkeers lichten geplaatst. Over de Roskamsluis in de Langedijker Vaart is een nieuwe brug voor lokaal verkeer gelegd en de bestaande brug is verbreed. Voortaan kunnen snel- en langzaam verkeer dus moeiteloos gescheiden blijven. De reconstructie van de N242 is onderdeel van het provinciale Bereikbaarheidsoffensief voor de regio rond Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk (HAL). Doelstelling van dit offensief is een algehele verbetering van de veiligheid, leefbaarheid en bereikbaarheid. In een regio als de HAL, die de laatste jaren zo'n stormachbge ontwikkeling heeft doorgemaakt, is een energieke aanpak van de infrastructuur een absolute noodzaak De provincie investeert er dan ook miljoenen in. Behalve de N242 wordt ook de N245 gereconstrueerd en zijn er meerdere vrije busbanen, fietspaden en fietsbruggen gepland. Het Bereikbaarheids offensief werkt! Meer informatie: Ferry Corslen, Hoofdopzichter, tel. 06-53 25 02 38, e-mail corslenf@noord-holland.nl. raastaaemsêr - J" - Tot 1 oktober worden alle zwemwaterplaatsen in Noord-Holland regelmatig gecontroleerd. Foto: provincie Noord-Holland Van 1 mei tot 1 oktober worden alle officiële zwemplaatsen in Noord-Holland regel matig gecontroleerd. Is het water veilig? Geen bacteriën? Geen parasieten? Bij onraad wordt onmiddellijk ingegrepen. Zoals vorig jaar in IJmuiden. Vanwege een parasiet werd het hele Binnenmeer uitgebaggerd. Zwemmen in zee of zomaar ergens in een plas of meer is één van de vele zomerse genoegens die Noord-Holland te bieden heeft. En er wordt druk gebruik van gemaakt. Gelukkig gaat de kwaliteit van het Nederlandse zwemwater nog steeds vooruit. Dit bleek onlangs uit het jaar lijks onderzoek van de Europese Commissie naar de kwaliteit van het Europese zwemwater. Ook in Noord-Holland is vooruitgang geboekt. Maar er wordt dan ook hard gewerkt om het zover te krijgen Eens in de twee weken voeren de Waterschappen en Rijkswaterstaat op vaste plaatsen controles uit. Als ïjkpunt zijn zevenenzestig natuurlijke locaties, waaronder bijvoor beeld Het Twiske in Oostzaan en Geestmerambacht in Alkmaar, uitgekozen. Op basis van deze controles verschaft de provincie de hele zomer door informatie. Zij doet dit via regionale dagbladen, de provinciale website, de kabelkrant en NOS teletekst pagina 725, maar ook via een speciaal en gratis telefoonnummer: 0800-998 67 34. Voorts is er een folder met informatie over officiële zwemplaatsen en hun voorzieningen, over de kenmerken van schadelijke bacteriën zoals de blauwalg en over eerste hulp in geval van besmetting. Deze folder is te downloaden vanaf www.noord-holland.nl en verknjgbaar bij gemeentehuizen, bibliotheken, VW's en via het al genoemde gratis nummer - 0800-998 67 34 - van de Zwemwatertelefoon. Even bellen dus... Met zijn openheid, sloten, weilanden, koeien en weidevogels is het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal en ten zuiden van de lijn Alkmaar-Hoorn het archetype van een Hollands landschap. Niet voor niets is het onlangs door het Rijk als nationaal landschap aangewezen. Dit unieke Hollandse land moet voor toekomstige generaties behouden blijven! Eind mei hebben alle bij dit gebied betrokken organisaties de oprichting van een Stichting Nationaal Landschap Laag Holland in gang gezet. Doel is het behoud van de karakteristieke agrarische veenweiden die stukje bij beetje dreigen te verdwijnen. Want in de laaggelegen natte veengebieden is landbouw duurder dan elders terwijl het waterbeheer er, door de dalende bodem en klimaatsveranderingen, steeds ingewikkelder wordt. Steeds meer boeren sluiten hun bedrijf. En samen met hen dreigt ook dit oer-Hollandse landschap te verdwijnen. Samenwerking moet uitkomst bieden. Zo gaan de waterschappen de waterhuishouding aanpassen. De natuurorganisaties gaan samen met de boeren een duurzaam beheer ontwikkelen Op hun beurt krijgen boeren de kans om aan te haken bij de recreatieve voorzieningen van natuurorganisaties, om hun inkomsten te verhogen. En de provincie en gemeenten gaan zich inspannen om een structurele financiering rond te krijgen. Gedacht wordt aan provinciale en gemeentelijke gelden, maar ook aan rijksbijdragen en aan een verruiming van de Europese subsidieregeling voor 'boeren onder natuurlijke handicaps'. Want er zijn miljoenen euro's nodig om de Laag-Hollandse boeren en natuurbeschermers in staat te stellen hun waardevolle maar arbeidsintensieve werk te doen. Meer informatie: secretariaat bedrijfsbureau Nationaal Landschap Laag Holland, tel. (023) 514 46 56, e-mail koIsterc@noord-holland.nl. In onze vorige editie ging de prijsvraag over de iep. Wij vroegen onder welke Nederlandse naam deze boom nog meer bekend was. Het juiste antwoord was olm Dit najaar zullen tien gelukkigen zich eigenaar van een prachtige jonge iep (of olm) kunnen noemen. Deze maand besteden wij aandacht aan het Nationaal Land schap Laag Holland. Belangrijk onderdeel van dit landschap zijn de oude droog makerijen met hun wereldberoemde molens. Fietsen in deze contreien is een oer- Hollandse belevenis Wie er op een mooie zomerdag met z'n tweeën, op gratis ter beschikking gestelde fietsen, een van de vele molenfietstochten wil maken, moet ons melden hoeveel molens de provincie Noord-Holland nog over heeft. Zijn dat er: a. 199 b. 138 c. 105 In hartje Laag-Holland staan tien keer twee huurfietsen op de inzenders van het juiste antwoord te wachten Stuur uw oplossing naar: Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mail paginanh@noord-holland.nl. ...politiek dichter bij de burger... Foto: Ted Jansen, provincte Noord-HollaniW Toen ruim een jaar geleden de nieuwe State werden geïnstalleerd, was er iets veranderd iol de statenzaal. Dankzij het dualisme hadden del statenleden meer mogelijkheden om hun rol a' volksvertegenwoordiger waar te maken. En c heeft zeker iets opgeleverd. Statenleden zoeki de burger op, ze leggen als fractie of als commiss veel werkbezoeken af. Mensen weten de staten] leden vaker te vinden. Maar is nu ook politieke debat levendiger geworden? Da net dualisme hebben Statenleden meer mogelijk] heden om zelf initiatief te nemen en het Colleg| van Gedeputeerde Staten kritisch te volgen, i gekozen vice-voorzitter van Provinciale Statd (een nieuwe rol in het dualisme) zou ik op c punt meer actie willen. Debatten kunnen kort en bondiger. Nu is het vooral het CoLlegt programma dat de politieke agenda bepaalt. V' als Statenleden moeten meer tegengas geven. V zijn de enigen die de politiek dichter bij d?| burger kunnen brengen. Rita Weeda, Rubensstraat 50a, 1077 MT Amsterdan e-mail hjui@xs4all.nl. I t&ssssssssssss ...onnodige regels laten verdwijnen... Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Hollm Uw stem heeft mij gekozen in het provindad bestuur. Nou en, denkt u? Ik zal u vertellen wal ik zoal doe. Als voorzitter van de commissi Ruimtelijke Ordening beoordeel ik bijvoorbee bestemmingsplannen in gemeenten en als 1 van de commissie Sodale Infrastructuur let i* vooral op voldoende uitruklocaties voor ambu lances. Ik probeer de beroepspolitici zo nodig of hun huid te zitten en onnodige regels te lal® fes verdwijnen! Want het stoort mij dat er we habitatrichtlijnen zijn, maar dat plekken VOO! een verpleeghuis amper gevonden kunne» worden. Door het dualisme valt het niet mee on veranderingen tot stand te brengen. Je moet inji vrije tijd veel lezen en met anderen praten. Wan' ja, 50% moet het met je eens zijn. Dualisme is doj geen tovermiddel. Waarom ik dit dan toch blij! doen? Mensen, mijn kinderen, kennissen (en u dus ook!) hebben recht op een openbaar beshn» dat beter of ten minste niet slechter is dan wil we nu hebben! Ton Hooijmaijers, Oldenaller 12,1081 HK Amsterdam e-mail lon@movebv.nl.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 10