[Toeristen betrekken bij invullen centrum' Rotonde Rozendijk nog dit jaar 'gegund' iscussie herinrichting Groeneplaats Handboogschieten in 1977 £r WEEÏGE H£TZEtC£g?] .TEXELSE J COURANT- truF NOL) VOLGENS m HEBBËÜ1 WO WEM HIER BTGR9VEN **;f) <=o5ea; Buitrugje leggen, niemand zeggen Ook geld provincie voor fietspaden Wejnjg belangstelling voor hoorzitting ircheologisch Walvis Open tuin Buitrug Sportverleden Vee! wind bij eerste Texelronde DtfJÏXjRÓ t vrijdag 25 JUNI 2004 risten worden mogelijk betrok- bij de herinrichting van de neplaats. Burgemeester en louders opperen het idee hen enquêtes of passanten- jzoeken te benaderen. De ieke partijen kunnen zich vol de week uitspreken over het lollege vindt het belangrijk dat /akantiegangers hun zegie kun- Idoen over de vraag hoe de Jneplaats er in de toekomst uit «zien. Het centrum van Den Burg jt volgens burgemeester en wet- lers door de herinrichting naast lokale functie ook een belangrijke (stische functie krijgen en daarbij [niet worden voorbijgegaan aan ierist zelf 'Met name de koop- lil zal voor een belangrijk deel let toerisme komen.' .■■JmllRoe stelt de raad voor om 10,- uit te trekken om bureau uit Amsterdam herinrichtings in te laten opstellen. Onder- londer toeristen moeten volgens een woordvoerder van de gemeente onderdeel van de opdracht aan BRO worden. Het idee is nog niet concreet uitgewerkt. 'De tijd is waarschijnlijk ook tekort om dit seizoen nog enquê tes te houden Het Amsterdamse onderzoeksbu reau komt als goedkoopste uit de bus van drie externe bureaus die de ge meente een offerte hebben gestuurd om herinrichtingsplannen op te zet ten. BRO zegt daarvoor in totaal bijna €50.000,- nodig te hebben. Het col lege wil bewust wat meer geld be schikbaar stellen, zodat ze tijdens de voorbereidingen met bi| de raad hoeft aan te kloppen voor een aanvullend krediet. De kosten worden ten laste gebracht op de gelden die voor de Kanjerprojecten zijn gereserveerd. BRO wil een stedebouwkundige be nadering hanteren bij de herinrich ting. Dat bleek eerder tijdens een pre sentatie aan enkele raadsleden. Ook wil ze aandacht besteden aan de (globale) financiële haal-baarheid van de plannen. BRO gaat er vanuit elf bijeenkomsten nodig te hebben Bur gemeester en wethouders willen de discussies over de herinrichting laten verlopen via een klankbordgroep met geïnteresseerde burgers en een stuurgroep met de fractievoorzitters van de politieke partijen. Bedoeling is dat BRO plannen ontwikkelt die ver volgens stap voor stap via de klankbordgroep aan de stuurgroep worden voorgelegd. De plannen die uiteindelijk uit de bijeenkomsten voortkomen, worden aan burge meester en wethouders voorgelegd, waarna die een herinrichtingsplan opstellen waarover de gemeenteraad een beslissing neemt. De gemeente begint met de discus sies over de herinrichting van de Groeneplaats. omdat de gemeente raad vorig jaar het besluit heeft geno men elders een nieuw raadhuis te bouwen. De discussies over de her inrichting van het centrum en de ver plaatsing van het raadhuis waren door het college bewust uit elkaar gehouden. De herinrichting van het centrum zou pas aan de beurt komen als de discussie over het raadhuis was gevoerd. RffToOM GOE< Q Zf-ob- 2öü4 uit 1828 waarop te zien is hoe vroeger de gracht rond het centrum van Den it hebben gelopen. Ook is er te zien dat er weinig bebouwing was in het cen- tratie uit het boek "t Lant van Texsel') 'ongetwijfeld een rol gaan spelen'. Volgens hem heeft de gemeente het altijd als argument gebruikt om te kie zen voor de bouw van een nieuw raadhuis in plaats van uitbreiding aan de Groeneplaats. De werkgroep Texels Monument van de Historische Vereniging, waarvan ook Van Noort lid is, schreef in mei een ingezonden brief in de Texelse Courant waarin ze haar zorgen uitte over de 'onderbelichting' van het feit dat een deel van de Groeneplaats en het ach terliggende park beschermd zijn Het gegeven is van belang, omdat de gemeente op het punt staat de dis cussie over de herinrichting van de Groeneplaats op te starten. n volgens hem voor rekening e verstoorder ofwel degene die en heeft met het gebied. Vol- Van Noort zou het goed zijn als verwachten kosten van een nonderzoek worden meegeno- m de plannenmakerij voor de leplaats. Hij vermoedt dat zo'n :oek aardig in de papieren kan 'Alleen als je de fundering van adhuis zou laten staan, hoefje ïhijnlijk met naar de ROB.' ns een woordvoerder van de ite zal de beschermde status Gedeputeerde Staten stellen €443.750,- beschikbaar voor de uitvoering van drie infrastructurele projecten op Texel. Het betreft de aanleg van een rotonde op de krui sing Pontweg-Rozendijk en van fietspaden langs de Grensweg in de Dennen en tussen de Pontweg (bij hoeve Aurora) en het Waalen- burgerdijkje. De totale kosten zijn beraamd op €785.000,- (exclusief BTW). De projecten werden in september vorig jaar aan de provincie voorge dragen, samen met de plannen van andere gemeenten in Noord-Holland- Na een vergelijking heeft het provin ciebestuur nu gekozen welke werk zaamheden voorrang genieten Deze zijn op de zogenoemde A-lijst ge plaatst. Om het geld te kunnen innen, moeten de gemeenten vóór 15 de cember van dit jaar starten met de uitvoering. De gunning aan eén of meer aannemers (die het werk mo gen gaan uitvoeren) geldt als start van een project. Kan een gemeente niet aan deze voorwaarde voldoen of kan ze de rest van de aanlegkosten met zelf betalen, dan houdt de pro vincie het geld in de knip en komt een project op de B-lijst in aanmerking. Op deze reservelijst'staan nog eens vijf Texelse projecten: de reconstruc tie van de kruising Postweg-Molen laan bij De Cocksdorp en het duur zaam veilig inrichten van de Thijsse- laan en de Wilsterstraat in Den Burg, van de Postweg binnen de kom van Zuid-Eierland en van toegangswegen van recreatiegebieden als de Dennen Ekomstige bestemming van het opgraven in ieder geval de its prioriteit had. Het karkas zou s alleen maar verder verrotten, ist risico dat uiteindelijk me- wat aan het skelet zou hebben Brna deed de graafmachine het Bweer', aldus Oosterbaan. Tot daadwerkelijk opgraven wilde het uiteindelijk toch niet komen. Er ging opeens een auto stuk en daarna stond het water te hoog om nog aan de slag te gaan. Gisteravond hoopte de bergingsploeg dat ze vrijdag ochtend toch met het opgraven zou kunnen beginnen. EcoMare wil het skelet graag in haar museum huis vesten. Het centrum wi|st erop dat zij voor het verkrijgen van het dier de officiële wegen heeft bewandeld, de bergingskosten voor haar rekening neemt en beschikt over een onthef fing op de Natuurbeschermingswet om de buitrug in huis te mogen heb ben Beide Vlielander musea hebben die ontheffing niet. 'Maar waar hij uit eindelijk komt, is niet belangrijkste', aldus Oosterbaan. 'Het gaat er in eerste instantie om dat het skelet bewaard kan blijven.' EcoMare heeft voorgesteld het skelet een periode op het Friese eilanden tentoon te stellen als het geconserveerd is. en het Hogeberggebied. In het verle den gebeurde het nogal eens dat een project van de B-lijst in tweede in stantie alsnog financiële steun kreeg Een bekend voorbeeld is het fietspad de Boerenroute, dat zonder het geid van de provincie met had kunnen worden gerealiseerd. Ook voor de projecten op de huidige B-lijst geldt dat ze alleen doorgaan als ze alsnog worden met geld van de provincie worden gefinancierd. Wél heeft de gemeente uiteraard het recht ze voor volgend jaar opnieuw voor te dragen De financiering is voor een deel af komstig van de proyincie zelf en voor een deel van de rijksoverheid In de meeste gevallen gaat het om vijftig procent van de totale kosten. Het fietspad langs de Grensweg wordt echter zelfs voor zeventig procent be taald. De gunning moet dus voor 15 de cember rond zijn, maar wanneer de werkzaamheden daadwerkelijk be ginnen, staat nog met helemaal vast. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat de aanleg van de ro tonde volgend voorjaar van start gaat Het fietspad bij Aurora, dat de Pontweg en het Waalenburgerdijkje met elkaar verbindt, wordt gezien als een belangrijke aanvulling op 'de ver binding tussen oost en west', waar door vooral de strandslagen bij paal 15 en 17 beter bereikbaar worden voor publiek uit het oostelijk deei van het eiland. Tuinliefhebbers kunnen zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur hun hart ophalen op de open tuinendag van Frits en Marry Bakker in Bargen. De toegang tot de tuin bedraagt €2,-, inclusief koffie of thee. Een stormloop werd het niet, maar de instanties en organisaties die wat in te brengen hadden, waren aanwezig. De Statencommissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting hoorde gisteren in schiet sportcentrum Odysseus zo'n 25 tot 30 organisaties die bedenkingen hadden ingediend op het concept- Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord. Onder hen waren onder meer alle dorpscommissies. De 'gewone' Texelaar liet het afweten. Wethouder Nel Eelman, die samen met de an dere collegeleden de gehele hoorzit ting bijwoonde, vond de lage op komst aan de ene kant teleurstellend, maar aan de andere kant had ze de indruk dat wel alles wat gezegd moest worden was gezegd. 'Ik heb er wel een tevreden gevoel over', liet ze na afloop weten De lage opkomst was volgens haar ook een uiting dat de Texelaar vertrouwen hebben in de wijze waarop het gemeentebestuur, samen met negenhonderd bezwaar makers, in actie is gekomen tegen de (oorspronkelijke) plannen van de pro vincie. 'Ook is de kook er al wel vanaf, omdat Gedeputeerde Staten ons al is tegemoet gekomen.' Lia Duinker hield een katerig gevoel over aan de hoorzitting Zij had de Statenleden willen schetsen hoe Oosterend volgens de oorspronke lijke plannen over tien jaar een spook- dorp had zullen zijn, maar ze werd afgekapt door de voorzitter omdat ze over haar tijd heen ging. Volgens planning bespreekt de Staten commissie op 2 september alle wij zigingen in het concept-streekplan. Naar verwachting wordt het op maandag 11 oktober vastgesteld door Provinciale Staten. Wethouder Eelman toonde zich gematigd opti mistisch over de^floop. 'Ik heb geen signalen dat de Statenleden anders zullen beslissen dan wat nu in de Nota van Beantwoording van Gede puteerde Staten staat. Een groot deel van de stoelen bleef gisteren leeg tijdens de hoorzitting van de provincie over het Ontwikkelingsbeeld. (Foto Jeroen ven Hattum) "ank werd de acht meter lange buitrug dinsdagmiddag versleept naar een ander plekje op de Vliehors waar ze al een paar u aa"spoelen werd begraven. De Vlielandse buitrug Megaptera novaeaniiae) is de vierde die in anderhalf jaar tijd op de Neder landse kust aanspoelt. Tot 2002 kwam de veel zuidelijker levende walvis nauwelijks voor in deze gebieden. Het gaat om een jong vrouwtje van acht meter lang, dat nog vers was. De eerder aange spoelde kadavers waren te ver rot om het skelet nog te kunnen gebruiken. Volgens een preparateur van natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden moet het mogelijk zijn het skelet van de Vlielandse dame te be houden. Door het verslepen en ingraven, is het beschadigd ge raakt, maar het kan worden ge lijmd. Volgens EcoMare is het op merkelijk dat in anderhalf jaar tijd vier buitruggen zijn aangespoeld. Als mogelijk oorzaak worden ver anderingen in de temperatuur en visserijdruk genoemd. EcoMare trekt een vergelijking met de toe name van bruinvissen, die hun gebruikelijke gebied hebben ver laten om voedsel te zoeken, en zeevogels in het noordelijke deel van de Noordzee die bijzonder slechte broedresultaten hadden door gebrek aan voedsel. Vol gens bioloog Arthur Oosterbaan is de buitrug het vrolijkste dier onder de walvissen. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de eerste Texelronde van de handboogschutters in 1977. Honderdtien handboogschutters, onder wie acht Texelaars, deden zondag 24 juli 1977 op het terrein van Texelse Boys mee aan de eer ste Texelronde. Het evenement, dat komend weekeinde voor de 27ste keer wordt gehouden, had nogal te lijden van de 'straffe wind'. Desondanks spraken de bestuurs leden van de organiserende vere niging Eilandschutters, die drie jaar eerder was opgericht, van een 'erg succesvol toernooi, waarvan men veel geleerd heeft' Aldus valt te lezen in de Texelse Courant die de dinsdag erop verscheen. De straffe wind was het gesprek van de dag en volgens de meeste deel nemers nogal van invloed op de be haalde scores. 'Pijlen die met minder stevige bogen op de roos werden losgelaten, raakten nogal eens op drift. Ze kwamen daardoor met recht op de rozen terecht, zodat ze afknap ten. Op deze manier gingen ongeveer 50 pijlen verloren Bij pijlen met een waarde tussen ƒ11,- en ƒ17,- bete kende dit een flinke schadepost.' Overigens constateerde de verslag gever grote verschillen. 'Het meest gebruikte materiaal voor de pijlen was aluminium Er werd echter ook met glasfiberpijlen geschoten De waarde van de gebruikte bogen ver schilde nogal. In de vijfde klasse kan men nog wel terecht met bogen van ongeveer ƒ300,-, maar in de hoogste klasse ligt de gemiddelde waarde op ruim ƒ1000.-.' De Texelronde werden dankzij be middeling van bestuurslid Hank Witte van Texelse Boys op het terrein van de voetbalclub, achter de sporthal, gehouden. De reguliere oefenavon den van de Eilandschutters vonden plaats op een speelweide aan de Emmalaan. maar dat terrein was door het ontbreken van een kantine onge schikt. 'Het oorspronkelijke voorstel om de speelweide in de Dennen voor de Texelronde te gebruiken, had hier door al eerder schipbreuk gelopen', meldde de verslaggever, die toen nog niet kon weten dat veel latere toer nooien wél in het bos zouden worden gehouden. De deelnemers waren afkomstig van elf verenigingen uit Noora-Holland. Onder hen voormalig Nederlands kampioen W. Minten van de vereni ging Noordkop uit Den Helder. Hij maakte zijn favorietenrol meer dan waar. Na 60 pijlen te hebben verscho- ten (30 over 25 meter en 30 over 35 meter) won hij de eerste klasse met 480 punten, 38 punten meer dan clubgenoot T Felen en J Wouters van Zeemacht De beste Texelaar was Henk Witte. Hij legde met 432 punten beslag op de vierde plaats. De eerste Texelronde van de boogschutters had flink te lijden onder de harde wind, meldde de Texelse Courant van zondag 24 juli 1977.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5