Texelse op eerste missie naar Irak 'Niet alles geloven wat je leest over Irak' Drie strandslagen snel beter toegankelijk Strijbosschool: 'We schrokken ons r| Eerst wonen, dan werken EK-ruilbeurs Schuur met veranda moet worden gesloopt (jeslacigd Marlies Dankers dr. in geneeskunde Epilepsie For COURANT .TEXELSE A Jan.Heln vet Strijbosschool kampeerde 'Toen ik hoorde dat ik zou worden uitgezonden, vond ik het wel mooi. Eindelijk doe je iets waar je voor hebt geleerd. Maar nu het dichter bij komt, heb ik wel minder zin om te gaan. Het ergst vind ik om thuis achter te laten.' Annette Krijnen uit Oudeschild vertrekt volgende week woensdag naar Irak. De 19- jarige Texelse maakt als soldaat eerste klas deel uit van de SFIR, Stabilisation Force Iraq, die helpt bij de wederopbouw van Irak. Vier maanden lang zal zij zich in Camp Smitty in As Samawah bezighou den met de bevoorrading en de foerage in het kamp, waar onder meer een hospitaal is onderge bracht. Annette Kri|nen, blonde haren, blauwe ogen Een gezonde Hol landse meid met blosjes op de wan gen. Ze is nuchter over haar uitzen ding naar het door aanslagen en onrust geteisterde land, dat sinds de val van dictator Saddam Hoessein in maart 2003 wanhopig probeert te werken aan de wederopbouw. 'Je weet dat als je bij de Landmacht zit, dat je uitgezonden kunt worden. Dat hoort erbij.' Ze was dan ook niet ver rast toen ze in januari te horen kreeg dat zij in juni zou worden uitgezonden als ze haar rijbewijs C, nodig om met een viertons vrachtwagen te mogen rijden, zou halen. Aldus geschiedde. Krijnen maakt deel uit van eenheid 421, de Hospitaal Compagnie uit Ermelo. Daar kwam ze terecht na haar vooropleiding tot militair. Toen wist de Texelse al dat zij chauffeur wilde worden bij een geneeskundige eenheid. 'Dat leek me gewoon mooi. Ik wilde eerst helemaal de verzorging in. maar dit bevalt me beter.Dit voor jaar werd ze na het voltooien van haar studie beèdigd tot soldaat eerste klas. De pittige trainingen die daaraan vooraf gingen, liggen haar nog vers in het geheugen. 'We werden af en toe flink gedrild. Vooral de bivak trainingen. waarbij je in je ondergoed te water moest met je bepakking bo ven je hoofd, waren zwaar.' Van de twintig meiden die aan de opleiding begonnen, zijn er nog slechts vier De gemeente trekt €10.500,- uit voor het beter toegankelijk maken van de stranden bij paal 19,19,5 en 21 bij De Koog. Door diverse maat regelen zoals het aanbrengen van verharding zullen de strandtoe- gangen begaanbaar worden ge maakt voor mensen met een han dicap, ouderen, kinderwagens en bolderwagens. Aanleiding zijn de verzoeken van strandexploitanten, strandbezoekers en een recentelijk aangenomen mo tie van de WD in de gemeenteraad. De voorzieningen zullen direct wor den aangebracht, zodat ze dit sei zoen nog kunnen worden gebruikt. Op basis van de oude strandnota waren de strandslagen 9,17 en 28 al bruikbaar gemaakt voor slecht-ter- beenzijnden. Later kwamen daar nog Annette Krijnen: 'Je kunt je er wel druk om maken, maar dat heeft geen zin. Je moet er toch heen. over. 'De rest is allemaal afgevallen. Of ze vonden het te zwaar of ze raak ten geblesseerd.' Haar huidige een heid bestaat voor ongeveer een kwart uit vrouwen. Voorbereiding De afgelopen tijd stond voor eenheid 421 in het teken van de voorberei- Annette Krijnen tijdens haar beëdiging in april van dit jaar. ding. 'We hebben regelmatig oefenin gen gehad, waarbij een realistische situatie werd nagespeeld. Dan moes ten we een hospitaal opbouwen en moesten we aan het werk, zoals we dat ook daar moeten doen.' Daar naast kregen de militairen lessen over Irak, waarin de verschillen tussen Nederland en Irak tot uitdrukking kwamen. 'We hebben ook adviezen gekregen over dingen die je daar wel en juist met moet doen. Als vrouw is het daar toch anders. Vrouwen stel len niks voor in dat land, daar moet je rekening mee houden.' Een film over Camp Smitty moet de overwegend jonge militairen een in druk geven van hun verblijfplaats voor de komende vier maanden. In totaal biedt het kamp in As Sama wah, dat vijf kilometer buiten de stad ligt, onderdak aan zd'n 750 militairen. Krijnen wordt verantwoordelijk voor de bevoorrading en de foerage. Om de soldaten te laten wennen aan de verzengende hitte in het Arabische land, krijgen ze na aankomst in Irak eerst een trainingskamp in Shaiba. 'We moeten daar steeds langer en met steeds zwaardere bepakking de woestijn in om te wennen aan de warmte.' Dat is geen overbodige luxe. Recent werd in Irak een tempe ratuur gemeten van 66 graden Cel sius. Gemiddeld is de temperatuur in juli tegen de 50 graden, In die ex treme hitte moeten de militairen in vol ornaat en zo nodig met bescher mend scherfvest hun taken verrich ten. Doden Hoewel zij nog nooit een zwaarge wonde of dode van dichtbij heeft gezien, is Krijnen daarvoor niet be vreesd. 'Je weet vooraf toch niet hoe je reageert. Dat moet je afwachten Het heeft geen zin je daar op voor hand druk over te maken.' Ook dat het eerste Nederlandse slachtoffer in Irak is gevallen, deert haar niet. 'Na tuurlijk schrik je even als je dat hoort, want sinds ik weet dat ik er heen ga, volg ik het nieuws over Irak met meer interesse. Maar het maakt me met Rogier Krüger en Heidi Amende zouden op de benedenverdieping van het pand Achterom 4 in Den Burg een ontwerp- en commu nicatiebedrijf mogen beginnen als ze zelf in dit pand zouden wonen. Zolang dat niet het geval is, krijgen ze geen vergunning. Achterom 4 is eigendom van G. de Wit in Oosterend. Het is eigenlijk een schuur met een opslagfunctie, maar in 1996 is via een artikel 19-proce- dure vrijstelling gegeven voor het gebruik van de bovenverdieping als woning, die momenteel wordt ge huurd door mevrouw J. Brinks. Dat laatste is het probleem, want volgens de vrijstellingscriteria van het beleid inzake 'beroeps- en bedrijfsmatige activiteiten vanuit de woning' moet de betrokken ondernemer er zelf wonen. Als daaraan in dit geval niet de hand zou worden gehouden, ont staat volgens b en w aanzienlijke precedentwerking. Het probleem zou zijn opgelost als Kruger en Amende met mevrouw Brinks van woning zouden ruilen. Ze wonen en werken nu in Vogelenzang 15, maar daar wordt het te krap en ze zijn daarom al lange tijd op zoek zijn naar wat anders De garage-berging aan het Achterom zou ideaal zijn. Niet eens de hele oppervlakte is nodig. Ruim vijftig vierkante meter zou ge noeg zijn, de rest (dertig vierkante meter) kan berging blijven ten be hoeve van de bovenwoning. Of het alsnog betrekken van de woning - eventueel door ruil - een haalbare kaart is durven ze niet te zeggen. 'Maar helemaal uitgesloten is het niet.' Het gemeentebestuur zou blij zijn als het zou lukken, want kleinschalige, vernieuwende bedrijven worden voor de Texelse economie op prijs gesteld, zoals blijkt uit de Structuurvisie 2020. Bij Albert Heijn in Den Burg wordt zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur een ruilbeurs gehouden van 'oranje- koppiez en -lijffiez'. Bij aankoop van €20,- aan boodschappen ontvangen klanten van AH een 'koppie' waarop één van de spelers of trainers van het Nederlands elftal staat afgebeeld. Deze passen op één van de vijf ver schillende 'lijffiez' die gratis worden verstrekt bij bepaalde actiepro ducten. Inmiddels is er een drukke ruilhandel in 'koppiez' en 'lijffiez'. Als de schuur die zonder vergun ning op het terrein Oorsprongweg 72 in Eierland is gezet niet vóór 1 november is gesloopt, moet de ei genaar een dwangsom van €50,- per dag betalen, een bedrag dat kan oplopen tot €15.000,-. De betrokkene had totaal drie gebou wen op zijn erf gezet. Twee daarvan konden met een beetje soepelheid nog als vergunmngvrij worden aange merkt, maar de grotere schuur die ook nog van een veranda was voor zien, stond er illegaal. De controle rende ambtenaren hebben nog beke ken of achteraf een bouwvergunning mogelijk was, maar dat was met het geval. Het gebouw staat namelijk voor de voorgevelrooilijn, wat volgens het bestemmingsplan met mag. De man heeft geprobeerd de zaak te redden door erop te wijzen dat het betreffende schuurtje (kolenhok) al jaren op deze plek staat en dat hij er alleen maar onderhoud aan heeft gepleegd. De gemeente meent ech ter dat er veel meer is gebeurd: totale vernieuwing en aanmerkelijke vergro- paal 12, 15 en 20 bij. De voorzienin gen bestaan uit parkeerplaatsen voor gehandicapten, aanwezigheid van strandrolstoelen, steltonplaten en/of rolmatten De strandexploitanten zelf zorgden voor een invalidentoilet. Bij de slagen 19,19,5 en 21 werd het tot dusver voldoende gevonden om de bovenlaag te mengen met hooi en werd verharding achterwege gelaten, mede met het oog op de steile hel ling van het duin De organisatie die de Blauwe Vlag toekent had daar geen problemen mee, omdat er ge noeg stranden overbleven die wel voor gehandicapten toegankelijk waren, zodat het kwaliteitskenmerk evengoed werd toegekend. Dat be tekende dat ontheffing werd verleend van de verplichting om toegankelijk te zijn voor invaliden. Naar aanleiding van verzoeken van de exploitant en bezoekers van het paviljoen 21 werd aanvankelijk besli verbetering van de toegank van de resterende strands bekijken in het kader van 4 strandnota, maar nu is er du achter gezet. Bij 19 en 19. wellicht beperkingen wat de dingsmogelijkheden betreffi zal nog worden beoordeeld.! tie zal m elk geval een stuk verbeterd. Wat het beheer van de voorj betreft, wordt ook bij de strandslagen de oude lijn Als betonplaten kunnen woi legd, worden die gekocht i gemeente, die ook zorgt voo opslag De strandexploitante dat ze elk seizoen worden ne en opgeruimd. Elke exploit: daarvoor een jaarlijkse vei van ongeveer €1.500,-, een dat telkens aan het gestegen wordt aangepast. bang, en bovendien moet ik er toch heen. Er is ons ook al verteld dat met alles waar is wat er via de kranten en de televisie over Irak wordt verteld. Veel dingen worden verdraaid of aan gedikt.' Hoewel zij niet veel meer werkuren zal maken dan in Nederland, komt de Texelse het kamp niet af. 'Dat mogen we niet. Het is te gevaarlijk. We moe ten ons er zien te vermaken.' Een meegebrachte gameboy, boeken en radio moeten voor de nodige ver strooiing zorgen. 'Op het kamp is ook televisie en er is een fitnessruimte waar je kunt trainen, dus ik zal me wel vermaken. En we hebben een leuke ploeg met een paar gezellige meiden erbij, dat scheelt.' Thuisfront Met nieuwsgierige ongeduld wacht Krijnen haar uitzending af. Woensdag 30 juni vertrekken de troepen vanaf vliegveld Eindhoven. Zaterdag heeft zij op Texel nog een afscheidsfeestje. 'Dat ik thuis moet achterlaten, vind ik erg', vertelt de Texelse, die een twee lingbroer en een oudere zus heeft. Vooral het feit dat ze haar tweeling broer Jacob, die op de visserijschool in Urk zit, vier maanden niet zal zien, wringt. 'Ze zijn nog nooit zo lang bui ten elkaar geweest, dus ik ben heel benieuwd hoe dat gaat', vult moeder Chris aan. Zelf heeft ook zij ge mengde gevoelens over de uitzen ding van haar dochter naar Irak. 'Ja, nou ja. Na de voorlichtingsfilm die wij als ouders hebben gezien, ben ik er wel anders tegenaan gaan kijken. Maar het blijft toch oorlogsgebied.' Moeder en dochter zijn vastbesloten zoveel mogelijk contact te houden via de moderne communicatiemiddelen, zoals internet. 'Maar via de mail mag je niet zoveel vertellen, dus ik denk dat ik vooral veel brieven zal schrij ven', aldus Annette Krijnen. Foto's van alle dierbaren heeft zij al inge pakt. 'Genomen op een feestje. Staan ze er tenminste allemaal la chend op!' Tekst en foto Louise van der Sluis Oud-Texelse Marlies Dankers is aan de Universiteit van Leiden ge promoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Haar promotie-onder- zoek Differential Immunogenicity of HLA Mismatches: relevantie voor nieuw matchin strategieën draagt eraan bij dat de slagings- kans van orgaantransplantaties beter kan worden voorspeld en dat er daardoor efficiënter gebruik kan worden gemaakt van schaarse donororganen. Het immuunsysteem is van belang voor de bescherming tegen bac- teriële en virale infecties. Helaas kan het immuunsysteem ook worden ge activeerd na een orgaan- transplantatie, wat kan leiden tot af stoting van het orgaan, omdat de cellen als lichaamsvreemd worden herkend. Het onderzoek van Dankers spitst zicht toe op het complexe ge bied van afstotingsreacties. Voor het onderzoek werd onder andere bloed afgenomen van meer dan duizend zwangere vrouwen, waarbij hun kin- Immunotoxicologie. Dit werd door een stage Gezondheii lichting (GVO) bij de Urt Utrecht. In augustus 1999 b ze haar doctoraalexamen Van november 1999 tot jant werd zij aangesteld als ass opleiding (AIO) bij de Immunohematologie en Blo fusie van het Leids Umvers disch Centrum, alwaar hel proefschrift geschreven on werd verricht. Sinds 16 janii is Dankers werkzaam onderzoeker bij het Integraal centrum Rotterdam. ai Marlies Dankers. deren werden geanalyseerd op anti- lichamen en immuunreacties. Aan het onderzoek van de 27-jarige Dankers, die is geboren op 't Horntje, ging veel studie vooraf. Haar VWO- diploma haalde ze aan de OSG in Den Burg, waarna ze biologie stu deerde aan de Universiteit van Utrecht. Tijdens deze studie liep ze stage onder begeleiding van dr. R. Pieters bij Research Institute for Toxicology in de vakgroep De collecte voor het Epileps die onlangs werd gehouden het eiland €5232,57 opj €438,57 meer dan vorig jaa: brengst was als volgt verde Hoorn €214,81, De Koogf Den Burg €2841,58, 0: €582,48, De Waal €170,5! schild €315,93, Eierland €23 Cocksdorp €288,17. Naas zoek en voorlichting verzorg! lepsie Fonds vakanties vooi met epilepsie. ting. Het oude opstal had nog onder het overgangsrecht kunnen vallen bij gedeeltelijke vernieuwing of geringe uitbreiding - niet meer dan tien pro cent. Betrokkene had ook aangevoerd dat de schuur was aangegeven op een tekening, die hoorde bij een aanvraag voor het uitbreiden van de woning op het perceel De gemeente stelt ech ter dat daarmee geen vergunning is gegeven voor het nu in het geding zijnde opstal. De bouwvergunning had uitsluitend betrekking op de uit breiding van het woonhuis. Van handhavingsmaatregelen kan alleen worden afgezien als er con creet uitzicht bestaat op legalisering, maar dat is hier niet het geval en de schuur moet dus weg, aldus hebben b en w besloten Aan de Hogeschool Inholland (voor heen Hogeschool Alkmaar) slaagde oud-Texelse Miranda S.M. Bakker (24) voor het diploma Opleidingen Leraren Basisonderwijs. Bakker spe cialiseerde zich in het katholiek on derwijs, haar afstudeerproject betrof het gebruik van muziek(instrumenten) in het onderwijs. We zijn op 9,10 en 11 juni op kamp geweest. We kampeerden tussen de wilde planten en bossen bij Kees Kikkert bij Den Hoorn, de wildste camping van Nederland! Eerst gingen we tenten opzetten, dat was een hele klus. We haden eerst op school de tenten een keer opgezet om te controleren of alles compleet was, zoals de tent- stokken en de haringen. Siem Zijm kwam een grote legertent brengen, die we samen hebben opgezet. Om 10.00 uur gingen we naar de kazerne van de Mok. We kregen een rondleiding van een korporaal en gingen naar de boten, wapen kamer en de relaxplaatsen (de bar) kijken. We mochten ook allemaal in de boten en ook een mitrailleur vasthouden. Daarna gingen we naar een legervoertuig, dat ook door het water kan. We mochten er allemaal zelf mee rijden (het is een automaat). Toen was het af en gingen we met de fiets terug naar de camping. We gingen de tenten inrichten en legden de slaapzakken en kussens neer. Daarna ging groep 8 naar de Spar om boodschappen te doen, voor het avondeten en chips voor 's avonds. Tevoren hadden we in de klas een boodschappenlijst gemaakt. Op internet zochten we naar goedkope dingen. Ook heb ben we zelf het kampboekje ge maakt. Daar stond in wat we alle maal gingen doen en hoe laat alles begon. En wat ie allemaal mee moest nemen voor op kamp. Toen het avond was gingen we met Jan Kikkert mee. We gingen op de fiets naar de duinen. Hij liep met ons over de Hors. Het was een hele wandeling, maar het is de moeite waard. Hij maakte allemaal griezelgrappen! Hij sloeg in de bosjes bijvoorbeeld heel hard op trommels. We schrokken ons rot.' Toen we om 02.00 uur terugkwa men gingen we slapen. De volgende dag hadden we eerst ontbijt, daarna gingen we om 11.00 uur naar Cape Holland in Den Helder. Het is een museum/ speelhal. We deden eerst opdrach ten in het reddingbootmuseum. Toen we dat af hadden mochten we onze gang gaan. Er is een bootje dat naar beneden schiet en dan lump je op het water. We zijn wel een stuk of vijftig keer ge weest Je kunt er van alles doen: bootjes varen, in het VOC-schip kijken, er is een museum en een kinderspeelhal met een hele grote boot waarin je kunt klimmen. Om 17.00 uur gingen we naar de boot. Op de haven aten we een patatje. sG Op de camping hebben we stoppertje gespeeld. Dat ir gewoon tussen de planten hebben daar allemaal paadje maakt en zowat elke dag de pen gevoerd Dat was best t pig, want er kwamen meeuwen op al dat brood al avond deden we een zelfver nen spel, levend stratego maakten teams. Groep 1 bes uit Pieter Langeveld, Geel van der Star, Jamie Wijtten, F Wijtten en Melanie Bakker. G 2 uit Wesley Stroo. Chris Terpstra. Rick Vis, Thomas men en Jacob Witte. Het g« van Pieter had gewonnen, groep moet z'n vlag verstof Die moest je proberen te W Je kon elkaar ook tikken, t kaartje hoger was, mocht andere hebben. De bom kort! door de mineur worden gepï de maarschalk alleen don spion. Daarna moesten we De volgende dag hebben geten en daarna de tent opg ken. Toen gingen we naar CS om te zwemmen en daarnai fiets naar school, waar ouders ons stonden op te" ten. Het was een succesvol! We hopen dat u heeft genotf het stukje VRIJDAG 25 JUNI 2004 H 1 H I X H X.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6