Agrifirm verhuist naar Meijertebos raktijkles natuurkunde: leerlingen Hogeberg lanceren waterraket Ges/aa#d lerte ambtenaar fluit ware machine terug Mildere controle legionellabacterie Triatlon nog niet volgeboekt Geld voor water jtslcuigd Bezoek ledenbestuur en directie TEXELSE g COURANT (jtslaagd ocent muziekschool geeft concert GEZOCHT: Horeca-instellingen, scholen, kin dercentra en sportcomplexen hoe ven niet langer meer aan legio- nellapreventie te voldoen. De eige naren van de gebouwen hoeven niet langer verplicht risico-inventa risaties uit te voeren en logboeken bij te houden. Dat heeft de ge meente de eigenaren deze week in een brief laten weten. Vakantieparken en zwembaden moe ten wel legionellacontroles blijven houden Het inperken van de maat regelen komt voort uit een herziening van de maatregelen die de overheid nam na de legionella-uitbraak op de Flora in Bovenkarspel in 1999. Toen stierven meer dan twintig mensen aan de gevolgen van de besmetting Het ministerie van Volksgezondheid bepaalde daarna met een zogeheten Algemene Maatregel van Bestuur dat alle eigenaren van gebouwen die zijn aangesloten op een collectieve waterleidingsinstallatie een verplichte risico-inventarisatie moesten uitvoe ren. Op advies van de Gezondheids raad heeft het kabinet de aanpak teruggeschroefd. Volgens een woordvoerster van de gemeente be tekent het inperken van de maatrege len niet dat gebouweigenaren de af gelopen jaren voor niks aan preventie hebben gedaan. 'Het kan ook geen kwaad om door te blijven gaan met het doorspoelen van de leidingen. Stel dat er wat gebeurt en er besmet ting zou uitbreken, dan kun je als or ganisatie zeggen dat je toch altijd de maatregelen hebt uitgevoerd.' 'Texelse kwarttriatlon niet voor watjes', schreef een journalist en kele jaren geleden en dat stoere imago wordt gekoesterd. 'Het zwemmen bij vloed in de Wadden zee en het fietsen door de meestal winderige noordkop van het eiland geeft deze kwart altijd een bijzon dere dimensie', maakt de organi satie propaganda voor de 21ste triatlon, die zaterdag 10 juli wordt gehouden. De inschrijving voor de triatlon, die een vaste kern van trouwe deelne mers heeft die vaak een korte vakan tie aan het evenement vastknopen, loopt goed. Het maximum van 15 Texelse trio's, die de wedstrijd in estafetteverband volbrengen, is in middels bereikt. Wel is er nog plaats voor individuele deelnemers, waar van er 115 worden toegelaten. Om de triatlon in goede banen te leiden, zijn op de dag zelf zo'n 70 vrijwilligers actief. Het eerste onderdeel gaat om 14.15 uur van start bij Dijkmanshuizen, waar de deelnemers een kilometer moeten zwemmen. Het startschot wordt gelost door 'tante' Nel van Boven, als hommage aan haar on langs overleden echtgenoot 'ome' Jan van Boven, die niet alleen veel heeft betekend voor de wielervere niging, maar ook hand- en spandien sten verrichtte bij de triatlon. Daarna wacht de deelnemers een rit per ra cefiets van 40 kilometer, die hen via rotganzenreservaat Zeeburg en de polders Het Noorden en Eierland naar het pare termé bij dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild brengt. Als laatste moeten de atleten twee ronden van 5 kilometer door en rond Oudeschild hardlopen. De finish ligt bij 't Skiltje. Aanmelden kan bij Wil Braam, tel. 314238 of wabraam@texel.com. Provinciale staten stellen €400.000,- beschikbaar voor projecten die tot doel hebben de verdroging te be strijden, het water de ruimte te geven of de kwaliteit van het wa ter te verbeteren. Met dit besluit werkt de provincie mee aan het realiseren van de doelstellingen van haar eigen tweede Water huishoudingsplan. De provincie betaalt vijftig procent van de kosten van een project tot een maximum van €100.000. In aanmer king komt iedereen met een goed plan dat één of meer van de ge noemde doelen nastreeft. In de prak tijk zullen dat de natuur- en water- beherende instanties zijn die in Noord-Holland op deze terreinen pro fessioneel actief zijn. Voorwaarde is ook dat het plan 'multifunctioneel'is, wat wil zeggen dat met alleen de waterhuishouding ten goede komt, maar ook de natuur of het landschap. Aanvragen kunnen tussen 1 augus tus en 1 september worden inge diend bij het subsidieloket van de provincie. Het subsidieloket is te vin den via website www.noord-hol land.nl. Meer informatie is te krijgen bij de provincie, postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. 023-5143143. Monique de Jong (18) uit Den Burg heeft in Heerhugowaard het kappers diploma behaald. Ze voltooide de opleiding, die normaal dne jaar duurt, in twee jaar en scoorde ondanks haar hoge studietempo goede cijfers. De Jong is werkzaarti bij Kapsalon Henn. 'Marktgericht denken en doen' was het thema van het werkbe zoek dat ledenraad, bestuur en di rectie van Agrifirm donderdag aan Texel brachten. Aanleiding was de ingebruikname van de nieuwe ves tiging van de agrarische coöpera tie aan het Meijertebos, die van daag wordt geopend. De vestiging van kantoor en distri- butieafdeling voor kunstmest, vee voeder, gewasbeschermingsmid delen en andere producten voor professionele afnemers toont vol gens vestigingsmanager Nico Kikkert aan dat Agrifirm toekomst ziet in de land- en tuinbouw op Texel en daar aan een belangrijke steen wil bijdra gen. 'Dit is een depot waar agrarisch Texel trots op kan zijn.' Het bedrijf is ondergebracht in bestaande gebou wen van de Coöperatieve Aardappel Bewaarplaats (CAB), het coöpera tieve bedrijf dat - nu steeds meer landbouwers zelf over koel-, bewaar en sorteervoorziemngen hebben - ruimte over hield. Overigens wordt de opslag en verwerking van aardappels bij de CAB wel op de huidige wijze voortgezet. De verhuizing van Agrifirm uit de Waalderstraat werd ook mogelijk doordat de opslag, ver werking en overslag van graan over bodig wordt, nu het graan direct van het land of na een kortstondige op slag per schip naar de fabriek aan de overkant wordt vervoerd. Voor de komst van Agrifirm naar Meijertebos werd een deel van de schuur ver bouwd tot kantoor en werden andere aanpassingen verricht. De combinatie van aardappel bewaarplaats en distributiebedrijf biedt volgens Kikkert grote voorde len, onder meer de uitwisselbaarheid van medewerkers. 'We zijn een coöperatie, maar zitten wel in een concurrentiepositie en moeten dus opereren als een commercieel be drijf.' Dat betekent onder meer dat veel veevoer, kunstmest en bestrij dingsmiddelen rechtstreeks vanaf de leverancier van de overkant op het boerenerf worden afgeleverd. Alleen voor kleinere hoeveelheden komt men naar Agnfirm. In verband met de efficiëntie kunnen alleen rekening houders er terecht, hobbyisten kun nen hun benodigdheden (tot 200 ki logram) bij de Weikoop halen, die over een uitgebreid assortiment be schikt. Naast distributie van agrari sche benodigdheden houdt Agnfirm zich bezig met agrarische bemid delingen, onder meer in poot- aardappelen, graan en andere producten Een snelle stijger vormen uien, waarvan dit jaar, na het goede resultaat in 2003, zo'n dertig hectare is uitgezaaid. Werkbezoek De nieuwe vestiging oogstte goed keurende reacties van ledenraad, bestuur en directie van Agrifirm, waarvan de Texelse vestiging deel uitmaakt. Het gezelschap nam 's morgens een kijkje in het bedrijf en er waren toespraken van onder meer vissenjvoorman Ben Daalder, die schetste welke invulling zijn branche geeft aan het thema marktgericht denken en doen. Rob Baan, veredel aar en kweker van kruidengewassen, hield een praatje over de verkoop van kruiden aan horeca en topkoks. Er waren presentaties van de PR-com- missie van de landbouw en de vere niging die zich bezighoudt met de promotie van echt Texelse producten 's Middags waren er bedrijfsbezoeken aan kaasboerderij Wezenspyk van Anton en Janine Witte en het akkerbouwbedrijf Nieuw Breda van Arnold en Annemiek Langeveld. Hier was onder meer een diepspitmachme van Henk Broek man te zien, een draineer- en egaliseermachine van de firma Duinker en presenteerde AB Trans port uit Oudeschild zich. Op beide bedrijven waren kritische geluiden te horen. Zo stelde Anton Witte dat het streven naar verbreding van land bouw er met toe moet leiden dat agransche ondernemers die streek gebonden bedrijvigheid starten in el- kaars vaarwater komen. Arnold Langeveld signaleerde dat nu de ren dementen onder druk staan boeren op allerlei manieren hun bedrijf over eind proberen te houden. Door verbreding, verdieping en vergroting, maar ook door de kosten te drukken, waardoor inkoopcombinaties ont staan, die het bestaan van Agrifirm kunnen ondermijnen. Ledenraad, bestuur en directie van Agrifirm nemen tijdens hun werkbezoek een kijkje op kaasboerderij Wezenspyk. TRYPI CC n VRIJDAG 25 JUNI 2004 Berman en voor piano als begelei dend instrument bij Colin Carr en Jerome Lowenthal. Ze concerteert geregeld met de Wit-Russische vio list Sergei Fedosjeenko. Binnenkort verschijnt hun eerste CD. Daarnaast treedt ze op met dwarsfluitiste Barbara Langendijk, met wie ze al in 1998 een CD uitbracht. Als docente is Keijser verbonden aan het Instituut Creatieve Ontwikkeling in Assen. Samen spelen Paananen, Beerkens en Keijser muziek van Haydn, Schumann en Verleur Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd, als bijdrage in de kosten. raket die aangedreven door ren lucht een afstand van vele allen meters overbrugt. Het waarschijnlijk, maar leerlin- an OSG De Hogeberg bewe- eze week dat het mogelijk is. naterraketproject vormde de ting van de natuur- en kundelessen van de groepen der leiding van docent Ger leve. anschouwelijk maken van na- unde is fantastisch om te doen. ren laten beleven wat de link is n theorie en praktijk, daar ligt ave" 'Jee ABN/Amrogebouw aan de Parkstraat. s® W om zonder overlast voor de J® 13 betonpalen in de grond aan svei mgen. eling was dat de machinerie al te eerste boot naar het eiland 'orden vervoerd, maar dat werd Wie later doordat het materieel Wns niet meer aan boord bleek 11 ssen, Op het moment dat alles Weverstraat had bereikt en de id- Ofionthoud konden werklieden In de loop van de middag aan de slag met de mortelschroefboormachine op het bouwterrein van had kunnen draaien. 'Want als hij op de klinkers had moeten draaien, had je dat inderdaad goed kunnen zien aan de straat.' Tijdens de werkzaam heden op het terrein was later te zien dat het mogelijk was het onderstel van de machine in de lucht te laten draaien. Volgens de gemeente woordvoerder had de ambtenaar echter alert ingegrepen. 'We werden Foto Jeroon van Hottum) meter gaten geboord en op het mo ment dat de boor omhoog kwam met de grond, werd het zojuist geboorde gat via een pijpleiding in de boor met een gevuld met beton, die werd aan gevoerd vanuit een betonmolen. Veenbaas en Vermeulen hoefden daardoor niet te heien of te trillen om de funderingspalen van het nieuwe bankgebouw aan te brengen. jt Jussi Paananen, docent aan jj 'exselse muziek- en dans- ivori 01 tr edt dinsdag 29 juni sa- met muziekvrienden Jeanny keus (cello) en Carmen Keij- ?'ano) op in de doopsgezinde ie Den Burg. Het is het tweede ''avondconcert in de serie die jde "georganiseerd door de Raad let Zomerwerk van de Tex- kerken. Roland geboren Paananen be- 5-jarige leeftijd met viool- Hij studeerde in zijn vader- atr" aan het conservatorium van it" "°;2ijn docent was Zoja Isto- l us' W de Oekraïne, bij wie hij in af' ^'Ploma Uitvoerend Musi- eré praalde. Paananen volgde met S?S j7[al'striikkwartet masterclas ss iHagai Shaham uit Israël, het «"J"0, het PlhtlPudasquintet New Helsinki Quartet. Sinds laren woont hij in Nederland, I'es geeft op de muziekscho len van Texel en Den Helder. Beerkens begon met lessen in ritmiek en vervolgens cello en piano. Ze stu deerde cello bij Frans van der Grinten en piano bij Barbara Grajewska aan het conservatorium in Maastricht. Na enkele jaren besloot ze verder te stu deren aan het Sweelinck Conserva torium in Amsterdam. Haar docent was Elias Arizcuren, bij wie ze in 1988 afstudeerde. Na haar studie richtte ze een pianotrio op en was ze jarenlang lid van het cello-octet Conjunto Iberico, waarmee ze veel reisde en enkele CD's opnam. Ze werkt nu als cellodocent bij de muziekscholen van Bloemendaal en Amstelveen. Met Jussi Paananen deelt ze haar liefde voor de kamermuziek. Samen gaven ze vele concerten. Carmen Keijser studeerde piano in Duitsland, de Verenigde Staten en Amsterdam, bij de Franse pianiste Damèle Dechenne, bij wie ze haar studie in 1994 afrondde. Ze volgde masterclasses piano solo bij Boris De 20-jarige Leandro van Karsen uit Den Burg is aan het Friesland Col lege geslaagd voor het CIOS, in de richting 'ortho-bewegings-agogisch werk'. Hij verwierf daarnaast aante keningen voor zwemleider en hap tonomie. Van Karsen gaat zich verder bekwamen in het werken- met ver standelijk gehandicapten. mijn hart', vertelt Scheeve, die bij Fokker, Rijkswaterstaat en ECN erva ring heeft opgedaan met meten, tes ten en opleiden en die sinds ander half jaar docent is op de scholen gemeenschap in Den Burg. Hij noemt het raketproject een aanloop naar bewegingsleer. 'Er zijn twee mogelijk heden om je te verplaatsen: je zet je af tegen de vaste wereld, óf je pakt iets beet en smijt het van je af, zodat je zelf een zetje de andere kant op krijgt. Deze raketten smijten water weg en maken zo hun aandrijfkracht.' Wat het project uit oogpunt van on derwijs volgens hem interessant maakt, is dat kinderen probleem oplossend moeten denken en dis cussiëren. Bijvoorbeeld over vragen zoals: hoeveel water moet er in de fles, bij welke lanceerhoek komt de raket het verst, hoe groot maak je de vleugeltjes en waar monteer je ze en wat is de beste vorm van de neus? 'Kinderen zijn onbevangen en heb ben vaak originele ideeën. Het is een plezier om te zien wat ze allemaal verzinnen bij het bouwen van raket ten.' Dat blijkt bij de lanceringen waarvan de verslaggever getuige is. De scho lieren komen aandragen met de meest fantastische projectielen, de één nog kleurrijker dan de ander, soms zelfs professioneel gespoten. De kern wordt gevormd door een lege frisdrankfles, waarvan de ope ning wordt geplaatst op een lanceer- inrichtmg. Deze is ontworpen en ge maakt door Scheeve zelf, die veel tijd in de voorbereiding heeft gestoken. Via internet kwam hij op idee voor wat hij zelf 'een kruising tussen een Fok ker 50 landingsgestel en een Grolsch- beugelfles' noemt. De meeste onder delen bleken voorhanden bij Frans Stolk Mechanisatie in Den Burg en Smit Engineering in Den Hoorn. Het resultaat is een apparaat waar mee Scheeve naar eigen zeggen wil lekeurige flessen snel en veilig kan lanceren, want de veiligheid van de leerlingen staat voorop Daarom moesten de leerlingen bij de lance ring een afstand houden van tien meter. Eerst werd de raket ongeveer voor de helft gevuld met water, waarna deze op de inrichting werd gemonteerd. Vervolgens voerden de leerlingen met een fietspomp, die via een slang met de raket was verbon den, de druk op tot zeven bar. Ten slotte werd afgeteld en bij nul aan een touw getrokken, waarna de raket werd gelanceerd. Aanvankelijk ge beurde dat op de ijsbaan, maar om dat het op het oude hoofdveld van SV Texel rustiger en dus veiliger was, werd daar naartoe uitgeweken. Lange tijd stond het afstandsrecord met 65 meter op naam van groep 2g, maar donderdagmiddag werd dat verbroken door het team van Martin van der Linden, Marleen de Vries en Ruud van Boven van 2c, wier raket bij meting 67 meter bleek te hebben af gelegd. Een spoor van water achterlatend verdwijnt de raket met een enorme snelheid uit het zicht. Marianne Vermuë uit de Prins Hendrikpolder is in Den Helder ge slaagd voor de ROC-opleiding VIG. Zij is werkzaam in het verpleeghuis in Den Burg. geconfronteerd met dat apparaat en we hebben erger voorkomen.' De Parkstraat was de gehele dag afge sloten vanwege alle werkzaamheden. Beton Nadat de rijplaten van Werner Dros waren neergelegd en de machines op hun plaats stonden, kwamen de werklieden voor een tweede verras sing te staan. Het beton dat Rab had aangemaakt was het door het opont houd niet meer bruikbaar. Omdat Rab in de middag al een andere klant had, duurde het uiteindelijk tot half drie voordat de eerste van de 43 beton- palen kon worden aangebracht. Voor de werknemers begon daarna een race tegen de klok omdat het mate rieel de volgende dag aan de over kant werd verwacht. In de loop van de avond konden de werknemers beginnen met inpakken van het ma terieel. Met de mortelschroefpaalmachine zijn in één doorlopende handeling zo wel gaten geboord als gevuld. Eerst worden tot een diepte van 3,5 tot 5 Met een fietspomp wordt de luchtdruk in de raket opgevoerd tot 7 bar. mortelschroefpaalmachine klaar stond om de dieplader te verlaten, reed net de werknemer van de ge meente voorbij. Hij bepaalde dat er eerst rijplaten in de Parkstraat moes ten worden gelegd, voordat de ma chine verder naar de plaats van be stemming mocht rijden. 'Hij kwam precies op tijd om hem staande te houden', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'De zware kraan had anders flinke schade aan de klin kers kunnen veroorzaken.' Volgens werklieden had dat wel mee gevallen, omdat mortelschroefpaal machine alleen rechtdoor had hoe ven rijden in de Parkstraat. Op het moment dat hij de bocht had moeten maken naar het bouwterrein, zou de machine zichzelf met palen een stukje de lucht in hebben gedrukt, zodat het onderstel los van de grond uur-en scheikunde leraar Ger Scheeve bevestigt samen met een leerling de raket op Iaceerinrichting. (Foto's Garo/d Timmarman} ilderr zo'n beetje tegelijkertijd arkstraat inrijden. De ene op fiets, de ander met een 43 eegende mortelschroefpaal- line. De ene was toevallig een enaar van de gemeente die econclusie trok dat de straat- ars het zwaar te verduren kon- krijgen en daarop de ander, ars Funderingstechnieken BV emmer, ogenblikkelijk som- ■de het 43 ton zware voertuig Heggen. oorval leidde dinsdag tot een til horten en stoten voor de irerscombinatie van Klaas aas en Elko Vermeulen die in ikslraat bezig is met de nieuw en ANB/Amro. De aannemer jhet Friese bedrijf een 22 me- ge mortelschroefpaalmachine

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9