li mets Vakantiekrant Cjroen ZwartsJ~exel s 'in het harL Openbare verkoop oncertvleugel dreigt jrovincie hamert op lestrijding zieke iep A 'Hoogte appartementen ten koste van woongenot' \eel belang bij hervatting Pak van gemeentebode zat Piet Roeper als gegoten Vakantiekrant TEXELSE^COURANT Strandslag Paal 17 Klachten over wachttijden hoorzitting Strender bedrijven Loodsendorp b Varende ijsboer Texelse dealer vast in Alkmaar Protestanten IJlst doen beroep op Jaap Vlasblom istrument dupe problemen WST 'Basketplaats' £..J1 C/ntu ^jsurz -Jné i a bzt bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij, parfumerie INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bericht 15 SEPTEMBER 1887-NR. 11890 a VRIJDAG 2 JULI 2004 EXELSE^COURANT rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Een aantal bewoners van de Beatrixlaan en de Keesomlaan ver zet zich tegen de voorgenomen hoogte van enkele te bouwen woonappartementen in Den Burg- West. Het gaat om twee woon blokken die een goothoogte krij gen van 7,5 meter en een nokhoogte van 10 meter. Het betreft de families Jimmink, Van Hoorn. Van der Vis en Kaczor, die hun grieven dinsdagavond uitten tijdens de hoorzitting over het bestemmings plan Den Burg. Ze zijn teleurgesteld dat er in het nieuwe plan weinig is overgebleven van de groenstrook achter hun huizen. Raadsvrouw Xandra Wentink-Quelle zei namens de familie Kaczor dat een woonblok zelfs op 45 meter afstand van hun woning komt. Ze vrezen verlies van zon, uitzicht en privacy door de bouwmassa van twee blokken voor sociale woningbouw achter de be staande woningen. 'Een grote in breuk op het woon- en leefgenot.' Het grootste bezwaar betreft de bouwhoogte Verwezen werd naar een discussie die werd gevoerd in mei 2002 over Den Burg West. Daarin stelde de raadscommissie Grondge bied dat een goothoogte van 4,5 meter en een nokhoogte van 9 me ter een 'maximale hoogte is die met instemming van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) voor het hele gebied is vastgesteld'. De bezwaarmakers benadrukken niet tegen de bouw van sociale woningen te zijn, maar voelen zich wel gedu peerd door de hoogte, waarmee in hun ogen voorbij wordt gegaan aan eerdere besluitvorming. Ze geven aan dat een goothoogte van drie meter gangbaar is, en dat 4,5 meter (verge lijkbaar met het notariskantoor) al aan de hoge kant is. Wellicht door de theoretische aanpak van de juriste reageerde de raadscommissie Grondgebied niet kritisch op het ver wijt over de hoogte, terwijl dat voor de buurt juist zwaar weegt. Om een en ander toch duidelijk te maken, willen de betreffende families de raadsleden alsnog benaderen. 'Dit is toch belachelijk', uitte Marcel Wernand, inspreker tij dens de hoorzitting over bestem mingsplan Den Burg, zijn frustra tie over het feit dat hij urenlang moest wachten alvorens hij zijn zegje mocht doen. En dat terwijl juriste Xandra Wentink-Quelle van de tegenpartij (Jur Schui- ringa en Jacomien Bas) van com missie voorzitter Piet Standaart al aan het begin van de vergadering haar verhaal kon afdraaien, zodat ze met de laatste boot naar Den Helder kon. Daardoor hoeft ze haar cliënten met onnodig op kosten te jagen, verklaarde Standaart. Ook andere inspre kers mopperden over de lange wachttijden. Het pleit ervoor dat de gemeente in het vervolg een tijdschema maakt, waaruit insprekers kunnen afleiden om streeks welke tijd ze worden ver wacht. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE "VoilRAXI Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Het land naast bungalowparken De Noordel en De Toes waar de volks tuintjes liggen komt bij een meerder heid van de politieke partijen in aan merking als het nieuwe bedrijven terrein voor Oosterend. Pagina 5 Den Hoorn is altijd een loodsendorp gebleven. Abe Zijm en Krijn Hopman hielden jarenlang de traditie in ere. Na hun pensioen neemt Jan Willem van Duijn het stokje over. Pagina 8 De ijsboeren van Het Mannehuus noemden hem liefdevol De Dictator. En wel eens gehoord van de beruchte Ademabocht? Ynte Adema begon in 1962 als lichtmatroos op de grote vaart en zwierf als vijftienjarige al de wereld rond en kwam op Texel te recht als ijsboer. Pagina 9 De politie in Alkmaar heeft dinsdag middag een Texelaar opgepakt die wordt verdacht van het dealen van drugs. Een oplettende agent zag omstreeks 14.00 uur dat drie mannen voor het bureau aan het Mallegats- plein iets aan elkaar overhandigden. Omdat het om 'bekenden' van de politie ging. werd besloten ze op grond van de opiumwet te fouilleren. Een 16-jarige inwoner van Den Burg bleek elf kleine plastic zakjes, ook wel bolletjes genoemd, bij zich te heb ben. Deze bevatten vermoedelijk he roïne. De protestantse gemeente IJlst heeft een beroep uitgebracht op Jaap Vlasblom, predikant van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn. Of hij daadwerkelijk ingaat op het verzoek om in Fries land te gaan werken, staat nog niet vast. Een dominee heeft drie we ken bedenktijd nadat hij is beroe pen. Uiterlijk zondag 11 juli moet de in Den Hoorn wonende Vlasblom zijn besluit bekend ma ken. Het beroep komt niet als een volsla gen verrassing. Vlasblom heeft al enkele gesprekken gevoerd met le den van de kerkenraad in Ijlst, Hij werkt sinds augustus 1998 op Texel. De protestantse gemeente in IJlst heeft zo'n 1300 leden en is (net als de Waddengemeente met Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp) een voormalige Samen op Weg-ge- meente, waarin hervormden en gere formeerden elkaar hebben gevon den. De gemeente Waal, Koog. Den Hoorn telt ongeveer 540 leden (Advertentie) concertvleugel, waarvoor de ■Ise bevolking halverwege de O negentig gezamenlijk twin- uizend gulden bijeenbracht, gt openbaar te worden ver- it. De vleugel gaat onder de er als de Welzijnsstichting T) failliet gaat. politieke partijen zagen er isdagavond geen brood in om 000.- uit te trekken voor de llijdende WST. Burgemeester en ouders hadden de partijen afge- n op het verzoek in te gaan, at een faillissement volgens hen wendbaar is. Henny Festen anLinks) was geschrokken van Ibnef van de WST waarin wordt ihreven dat de vleugel onder de ir gaat als de stichting failliet Itverklaard. 'Kan de vleugel bui- le boedel worden gehouden? :ou onfatsoenlijk zijn om die te apen.' Ook Roelie Bakker (Texels ng)vond alertheid geboden. Vol- voorzitter Ruud Nooij van de is een openbare verkoop niet de orde. Hij verwacht dat de iinsstichting voorlopig nog niet stzal gaan. Of het mogelijk is de jel voor die ti|d alsnog aan een re instantie over te dragen, weet et. 'We hebben het er in het be- wel over gehad, maar ik heb begrepen dat het met bon ton is om nu nog spullen te gaan verkopen.' De vleugel is sinds 2000 eigendom van de Welzijnsstichting. Hij werd in 1995 op initiatief van Harry de Graaf voor twintigduizend gulden door de bevolking gekocht van het NIOZ. De Graaf had in een column in de Texelse Courant geschreven dat Ed Stiekema, die toen net de exploitatie van hotel De Lindeboom had overge nomen, het verdiende om een echte concertvleugel in huis te hebben. Dankzij hem was het hotel aan de Groeneplaats weer in Texelse handen gekomen en de vleugel zou eraan moeten bijdragen dat De Lindeboom weer de sociaal-maatschappelijke en culturele betekenis van oudsher zou krijgen. De Graaf droeg het beheer en eigendom eind februari 2000 over aan de WST, omdat hij zelf niet meer toekwam aan de zorg over de vleu gel. In november 2002 werd het in strument door de WST gestationeerd bij hotel Den Burg van Hans en Hanny Eshuys Bij de Lindeboom stond hij mede door de verbouwingen in de weg. De vleugel wordt regelmatig gebruikt bij muzikale evenementen op het eiland. Stiekema zegt het ab surd te vinden als de vleugel zou worden verkocht. 'Hij is van de Texelaars. Het is een onvoorstelbaar iets dat hij zou worden weggegeven.' Beeld uil het verleden: gemeentebode Plet Roeper deelt tijdens de begrotmgsvergadering van 1994 moties uit aan de toenmalige gemeenteraad. een(e ruimde deze week karakteristieke iepen bij de begraafplaats aan de Hoge- M erg de besmetting daar is, kon de gemeente niet aangeven. (Foto Goraru rim.vor.mni il kan geen eiland zijn als het om de bestrijding van de iep- Ie.' Met de nodige overre- iskracht probeerde een iepen- undige van de provincie ■d-Holland de leden van de :uc missie Grondgebied er maan- avond van te overtuigen dat lemeente de bestrijding toch rter hand moet nemen. de provincie veel aan gelegen Texel de begin dit jaar gestaakte iktebestrijding hervat. Ze heeft de komende drie jaar iVC 66 .500,- in de pot zitten om de jrl erigoureus aan tè pakken en de van dat geld is voor Texel be id, omdat zo'n beetje de helft van zieke iepen in Noord-Holland Ïns de provincie op het eiland politieke partijen voelt er niks voor de bestrijding te herstarten, mede om dat de bestrijdingskosten vorig jaar met een paar ton werden overschre den en omdat bestrijding een heilloze weg lijk te zijn. Het bezoek dat de iependeskundige bracht aan de raadscommissie in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend, veranderde vooralsnog weinig aan de mening van de politieke vertegen woordigers. 'U maakt mij niet lekker met die zes ton', aldus Jan Koolhof (CDA). Hij zette zijn kanttekeningen bij het argument dat Texel zonder bestrijding een besmettingshaard wordt voor wel-bestrijdenden ge meenten aan de overkant, omdat de iepsprintkever tot elf kilometer ver kan vliegen. 'Ik geloof nooit dat die Lees verder pagina 3 'Eindelijk een Texelaar', zeiden be zoekers van het raadhuis wel eens als ze Piet Roeper tegen het lijf lie pen. Met dat compliment sloegen ze bij gemeentebode de plank mis, want tussen de ambtenaren zijn er zat die ook veel over het eiland weten. Toch vervulde de duizend poot in het gemeentehuis door zijn hartelijke en dienstbare manier van doen een ambassadeursfunctie. Gisteren, bij zijn officiële afscheid, werd de man die 1500 huwelijks voltrekkingen verzorgde, benoemd tot buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand en mag hij dus zelf huwelijken voltrekken. In zijn 34-jarige loopbaan in het raad huis groeide Roeper zowel binnen als buiten de gemeentelijke organisatie uit tot een begrip, een man bij wie het bodepak letterlijk en figuurlijk als ge goten zat. Zijn beroep kent veel dis ciplines. Als hoofd van de huishoude lijke dienst gaf hij leiding aan een ploeg van negen mensen, die zorg den dat het de ambtenaren van de kelder tot de hoogste verdieping aan niets ontbrak. Dat alles schoon was, iedereen op tijd z'n koffie kreeg, dat er kopieen werden gedraaid, de post gebracht en tal van andere zaken werden geregeld. Hij was ook de man die zorgde dat plechtigheden, van een trouwerij tot de komst van de koningin, volgens het boekje verlie pen. Volgens het boekje van Piet Roeper dan, want enige eigenzinnig heid is deze nuchtere Texelaar met vreemd en met overleg had hij met zoveel op. Liever regelde hij het zelf, dan kwam het wel goed. Daarmee trapte hij wel eens iemand op de tenen, maar zo was het nu eenmaal. Roeper kon ook op zijn strepen staan. Zo presteerde oud-burge meester Van Rappard het eens om tijdens de viering van 5 mei, waarvan de organisatie tevoren was doorge sproken met Roeper, op het laatste moment een aanpassing te eisen. Roeper pikte dat niet en liet dat dui delijk weten. Maar hij loste het tac tisch op. 'Dan moet u na afloop zelf maar helpen afwassen', zei hij. Daar paste de burgemeester voor, de plechtigheid verliep zoals vooraf af gesproken. Vliegveld Betrokkenheid is een andere eigen schap. Als er buiten werktijd een be roep op hem werd gedaan, dan was hij daar met te beroerd voor. Daarin ging hij ver. Bijvoorbeeld toen een Texelaar, die maandag een verre reis zou maken, hem op zaterdag in pa niek belde dat zijn paspoort was ver lopen. Roeper toog naar het gemeen tehuis om nog diezelfde dag een geldig paspoort voor de man te rege len. Als thuis de telefoon ging en het betrof gemeentezaken, dan smeet de bode de hoorn met op de haak. Zelfs werd hij gebeld voor zaken over het vliegveld. Zo rinkelde eens vroeg in de morgen de telefoon in huize Roe per en vroeg een piloot wat voor weer het op Texel was. Hij zette zijn voe ten op het koude zeil en keek uit het raam. Geroemd werd hij voor de wijze waarop hij met mensen omging. Van hoogwaardigheidsbekleders tot moeilijk hanteerbare mensen. Want ook die kwamen wel eens verhaal halen op het gemeentehuis. Zoals enkele jaren geleden een man op rol schaatsen. die perse de burgemees ter wilde spreken 'Als u me nodig hebt, sta ik achter de deur', gaf hij Joke Geldorp een veilig gevoel An dere keren leidde hij dat soort lieden tactvol en met overwicht naar buiten. Bewoners van het Maartenhuis had den zijn speciale belangstelling. Hij kreeg twee gehandicapten zelfs zo- Lees verder pagina 3 Dunken, driepunters maken of tegen een persoonlijke fout oplopen op de Groeneplaats. Het lijkt met onmogelijk in de toekomst. De politieke partijen staan met onwelwillend tegenover een idee van Jaap Vlaming om een basket balveld aan te leggen op de Groene plaats. Vlaming lanceerde het idee woensdagavond tijdens de raads commissie Welzijn. Volgens hem past zo'n veld tussen de bomen, hoeft de aanleg niet al te veel te kosten en kan de baan in de winter ook als ijsbaan worden gebruikt. Hij noemde het zonde om niks te doen met het plein in afwachting van alle discussies over de hennnchting van het centrum van Den Burg. De partijen zagen wel wat in het idee, met name omdat de amb tenaren dan minder overlast hoeven te hebben van het voetballen tegen het raadhuis. Mahan Merkelbach (CDA) plaatste de kanttekening dat er wel be hoefte moet zijn aan een basketbal veld. Ze herinnerde aan het recent ge houden basketbaltoemooi voor de jeugd dat mislukte omdat er nauwe lijks belangstelling voor was. 'Mis schien zijn er meer mensen die iets met voetballen willen Op het moment dat de vraag aan de orde kwam wie er actie zou ondernemen, bleef het even stil in de raadzaal Vlaming beloofde daarop de plannen verder te zullen uitwerken. Wethouder Annie Hin zei graag gebruik te maken van zijn kennis. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1