Klein takje prikkelt verwondering SÜP tifS Jammer dat wethouder niet op de hoogte was -Texelse Miss Universe body fitness Ringsteekwedstrijd in 1975 weewielerzuil voor 50-jarige ude en nieuwe tenniskampioenen .TEXELSE J CoURANT Misverstand rond Olmen Hoeve Wat ik zeggen wou. Kunst Jozefschool wint slagbaltoernooi Bredanaar ziet af van zorgboerderij Sportverfeöte/i i|ftig jaar wordt, kan op zijn ver- ag een Abraham in de tuin ver- iten. Vrienden en familie van en Hoogenbosch van de beth Hoeve aan de Westerweg >n het anders aanZe lasten een meters hoge zuil in elkaar, met jp de motorfietsen, brommers, fietsen en andere tweewielers die Hoogenbosch in zijn leven heeft be reden, met daarbij opgetekend de bijbehorende belevenissen. Iemand met duidelijk artistieke gaven felici teerde de jarige op een breed en fraai versierd spandoek dat in de tuin was geplaatst. (Foto Gerard Tim de clubkampioenschappen il van tennisvereniging Heri werden bijna alle titel- >rs onttroond. Vivian Kareis len Plag waren in het ge- dubbel de enigen die op een geslaagde greep naar :ht deden. |itbelkampioenschappen waren meerd over twee weken. Zowel fc dames als in de mix stonden ivoorrondes op het programma, Ie kunnen vaststellen wie in de Jpioenspoule mochten strijden lel kampioenschap. De spelers Ich met wisten te plaatsen, gin- Joor naar lagere poules, waarin in programma werd afgewerkt, opzet zorgde ervoor dat leder- ien gelijk aantal wedstrijden ie en tot het laatst toe bij het betrokken bleef, In de lagere 5 waren de spelers aan elkaar tgd, zodat daar de spannend- Bdstrijden te bewonderen wa- iterkste damespoule moest de sing net als vorig jaar vallen in irtij tussen titelhouders Ditte lorp en Petra Harman en oppo- n Ria Zoetelief en Els Ooyevaar. lief en Ooyevaar speelden ge- intreerd. Dat leverde niet direct tst op, want na een ruime over- in de eerste set (6-2) kwamen lorp en Harman sterk terug (3- de derde en beslissende set waren Zoetelief en Ooyevaar net even beter (7-5), zodat zij zich nu een jaar lang kampioen mogen noemen. In de mix kwam het door de wedstrijdleiding gehanteerde sys teem het best tot zijn recht. Vooral in de tweede poule bleken de tegen standers aan elkaar gewaagd. Het setgemiddelde moest er de eind rangschikking bepalen. In de kamploehspblilë KbrTtféfnuo' Vivian Kareis en Jeroen Plag. hoewel min der makkelijk dan verleden jaar, de titel prolongeren. Het was alweer de vijfde achtereenvolgende maal dat zij hierin slaagden. De tweede plaats was voor Petra Harman en Leo Saai. Het herendubbel was minder groot van opzet. De zes koppels werkten Met een goed gevoel was ze naar huis gegaan. In een gesprek met wethouder Nel Eelman en een ambtenaar had Marleen Kooger uit De Waal in maart gesproken over de laatste rafels in haar plannen voor kinderopvang in de Olmen Hoeve aan het Hogereind. Ze was in de overtuiging dat het allemaal wel goed zou komen. Een paar dagen lag er een brief van de ge meente op de mat. De bouwver gunning werd geweigerd. Woensdag boog de gemeentelijke Bezwarencommissie zich over de kwestie, omdat Kooger bezwaar had aangetekend tegen de onverwachte weigering. De gediplomeerd kleuter leidster wil samen met Janine Bakker en Margret Rijk een professionele opvang beginnen voor maximaal twaalf kinderen van nul tot vier jaar en daarvoor moet een deel van de stolp boerderij worden verbouwd. Tijdens de zitting bleek dat een mis verstand in de communicatie en de politieke druk op de afdeling Vergun ningen en Handhaving om efficiënter te werken ten grondslag lagen aan het voorval. Volgens een woordvoer der van het college was één dag voor het gesprek tussen de wethouder en Kooger ambtelijk al besloten de bouwvergunning te weigeren. Bij wethouder Eelman was dat de dag erna nog niet bekend toen ze met Kooger om tafel zat. 'Het was een mandaatbesluit. De wethouder wist daar niks van en hoeft daar ook niks van te weten.' Met een mandaat besluit is een ambtelijke afdeling door het college gemachtigd in haar naam beslissingen te nemen. Gerard Weijers van de Bezwarencommissie noemde het vreselijk jammer dat de wethouder niet op de hoogte was van de afwijzing tijdens het gesprek. Hoewel een oplossing nabij leek te zijn, besloot de afdeling Vergunnin gen en Handhaving de aanvraag de finitief te weigeren. Volgens de collegewoordvoerder waren er on danks geregeld overleg toch nog meerdere gebreken in de plannen achtergebleven 'En het houdt een keer op met overleg. We moeten van de raad efficiënter werken, dus we moeten keuzes maken in de bedrijfs voering.' De gebreken zaten hem in het aantal benodigde parkeerplaat sen en de hoogte van de daklijst aan de achterkant van de stolpboerderij waar de professionele kinderopvang moet komen. Kooger wilde twee par keerplaatsen aanleggen, maar dat moesten er zeven worden van de gemeente. De Welstandscommissie vond dat de daklijst twee meter lager moest worden dan aanvankelijk op de bouwtekening was aangegeven. 'U was dus eigenlijk al bijna in de haven', concludeerde Frans Visman van de Bezwarencommissie. Het was voor Kooger niet moeilijk snel een aangepaste bouwtekening te verkrijgen, maar de consequentie van het genomen besluit was dat toch de gehele procedure voor de bouwvergunnmgsaanvraag moet worden overgedaan. Volgens haar levert dat drie maanden vertraging op. De nieuwe aanvraag is inmiddels ingediend bij de gemeente. De kos ten moeten worden betaald uit de leges. Om de kinderopvang mogelijk te maken in de karakteristieke stolp boerderij moet een artikel 19 lid 3 procedure op de Wet Ruimtelijke Or dening worden gevoerd. De planning is dat de kinderopvang in januari van start gaat. Kooger verbaasde zich tegenover de Bezwarencommissie over het aantal voorgeschreven parkeerplaatsen. 'De kinderopvang in Den Burg heeft 10 parkeerplaatsen voor 84 kinderen en wij moeten er 7 hebben voor 12 kin deren.' Volgens de college woordvoerder ging die vergelijking met op. omdat in de buurt van Het Zwin genoeg andere parkeer gelegenheid is en bij de Olmen Hoeve met. Kooger gaf aan dat ze de zeven plaatsen kunnen aanleggen, omdat er voldoende ruimte is op het erf. De Bezwarencommissie adviseert aan burgemeester en wethouders of zij de bezwaren gegrond of niet moet ver klaren. een halve competitie af. Jitze Beintema en Marcel Jansen, die vo rig jaar op de tweede plaats waren geëindigd, toonden vooruitgang en wonnen de titel. Leo Saai en Frans Stark legden beslag op de tweede plaats. De kampioenschappen werden tradi tiegetrouw afgesloten met een geza menlijke maaltijd. In september staat het laatste onder deel van de clubkampioenschappen, het enkelspel, op het programma. Beste Pien Verburg, deze brief is een reactie op jouw stukje Kunst in de Texelse Courant van 29 juni. Vroeger, toen ik eens een stukje over kunst schreef voor De Zaanlander, een re gionaal dagblad in, je raadt het al, de Zaanstreek, drukte de toenmalig hoofdredacteur me op het hart vooral te schrijven voor Tante Mien en Ome Piet. Ik vermoed dat jouw stukje zo'n stukje was dat hij graag had willen zien. Vooral met moeilijk doen, lekker populistisch, meezeurend met de meute.Vooral niets echt willen weten of vragen, want dan had je bijvoor beeld geweten dat mijn werk is aan gekocht door onder andere de ge meente Texel, in tegenspraak tot wat jij suggereerde. In mijn reactie op Irene Maas ging het echter met om mij persoonlijk maar om de boude beweringen van een tunnelvisionair die ik, omwille van de liefde die ik heb Terwijl Marcel Jansen serveert, is Jitze Beintema alert aan het net. De twee wonnen het dubbelspel bij de heren. (Foto Robbed van den Bent) VRIJDAG 2 JULI 2004 De Jozefschool is gisteren de win naar geworden van het jaarlijkse slagbaltoernooi op de ijsbaan aan de Emmalaan in Den Burg. Het eerste van de acht afgevaardigde teams van de school sleepte de overwinning in de wacht en het tweede team werd derde. De tweede plaats ging naar het eerste team van de Thijsseschool. In totaal deden 250 kinderen uit de groepen zeven en acht van de Jozef school, de Thijsseschool en de Bruin vis mee aan het toernooi. Zij waren verdeeld over 21 teams. De Lubertischool was verhinderd, omdat de kinderen op kamp waren Volgens de organisatie verliep het allemaal goed en werd er sportief gespeeld. Het toernooi was oorspronkelijk een week eerder gepland, maar moest uitgesteld worden vanwege het slechte weer. De Akker, de Daalderschool, de Drijverschool, Durperhonk, de Strijbosschool. de Kompasschool en de Vrije School hielden maandag 21 juni op het landje achter De Akker het slagbaltoernooi. Daar won het eerste van De Akker in de finale van de Strijbosschool. De school uit Mid- den-Eierland had kinderen uit groep vijf en zes in de gelederen om tot een volledig team te komen, maar dat wist zich wel kranig te weren op het veld. Derde werd het eerste van Durperhonk. Stefan Driver van De Akker had pech. Doordat hij aan zijn enkel geblesseerd raakte, moest hij de finale aan zich voorbij laten gaan. De hoofdprijs op het toernooi in Oosterend was een wisselbeker die oud-leraar Jan Driehuis van Durperhonk vorig jaar beschikbaar e*e/se Jolanda Beuving ihler links naast iemand van de organisatie) werd in Duits- groepen tot Miss Universe in body fitness. De oud-Texelse heeft haar leven ge wijd aan de sport, waarvoor ze hard traint en strenge diëten volgt, om haar lichaam in de gewenste vorm te houden Ze runt samen met partner Marcel Honingh een sportschool in Uithoorn en doet geregeld mee aan wedstrijden in binnen- en buitenland. In 2000 werd ze Nederlands kam pioen en als eerste Nederlandse krachtsporter behaalde ze de A-sta tus van de overkoepelende sport organisatie NOC'NSF. 'Dat is de zelfde status als bijvoorbeeld de zwemmers Pieter van den Hoogen- band en Inge de Bruijn hebben.' Vo rig jaar werd ze benoemd tot bonds coach body fitness. Meer informatie over Jolanda Beu- ving en haar sport staat op de websites www.missfitness.nl en www.jolandabeuving.nl. Mister Universe 2004 verbonden. Beuving, die haar jeugd op Texel doorbracht en tegenwoordig in Mijd recht woont, begon ooit met fitness omdat ze rugklachten had en haar spieren wilde versterken, vertelde ze vorig jaar in een interview met de Texelse Courant (van 28 februari). Body fitness heeft haar voorkeur bo ven 'gewone' fitness. 'Het verschil is dat je bij body fitness een atletisch lichaam moet hebben, maar je mag de spierbundels met te veel zien. Het mag niet te hard en droog zijn Je moet ook een behoorlijk vetpercen tage hebben.' da Beuving is uitgeroepen tot Universe 2004 in haar tak van body fitness. Dat gebeurde n grote uitverkiezing, die af- en week in Heidelberg in land werd gehouden. Het was een mooie dag voor de 35- jarige oud-Texelse, want de iury vond dat ze samen met landgenoot Yorick Bakker bovendien het mooiste duo van de show vormde. Aan deze uit verkiezing was de titel Pairs Miss and De expositie van Encka Voortman is te zien in galerie Point of View, een voormalig strandhuisje in de achtertuin van haar woning aan de Schoudieck. 'fo!o Jvmvn Haltum) Het was een klein dor takje aan een boom dat eigenlijk nauwelijks op viel op de foto. Totdat haar oog erop viel en ze er allerlei nieuwe afbeeldingen in zag. Het verras sende resultaat toont Ericka Voort man in Point of View, een galerie in een voormalig strandhuisje in de achtertuin van haar woning aan de Schoudieck 61 in Den Burg. Even snel een blik naar binnen wer pen in het voormalige strandhuisje werkt niet. Dan is de galerie van Voortman een ruimte waar met hout omlijste groene afbeeldingen met al lemaal dezelfde zwarte lijntjes tegen de wand hangen. Rustig de tijd ne men en eens goed naar de afbeeldin gen kijken, levert onverwachte inzich ten op en doet een beroep op de fantasie. De zwarte lijntjes van de dorre tak blijken per werk op verschillende manieren te zijn gerangschikt waar door diverse vormen ontstaan De hals van een mens is te zien. een krab duikt op uit de lijnen, mensen lopen tegen een storm in of lijken een potje met elkaar te bakkeleien. 'Maar je kunt er ook opgeheven armen in zien of handpalmen', aldus Voortman. 'Het is oneindig. Je kunt je blijven verwonderen over alle figuren die je ziet en dat vind ik het leuke ervan. Het was een takje van een boom in een park in Hilversum die ik vorig jaar op de foto heb gezet. Ik vond het een mooie plaat vanwege de groene kleur van het water bij de boom. Tijdens het scannen viel het takje me op. Het was maar een klein stukje van de foto.' Voortman printte het takje ver groot uit op glossy papier en stelde afbeeldingen telkens op een andere manier samen Het is de eerste keer dat ze een ex positie houdt in het voormalige strandhuisje in de achtertuin van haar woning. In het huisje is bewust een rustige ambiance gecreëerd, zodat mensen er ongedwongen en op hun gemak naar de werken kunnen kij ken. In de ene hoek staat een pot thee. in de andere wat informatie, er ligt fijn zand op de grond en de geur van wierook hangt door het hele huisje. Voortman, die sinds anderhalf jaar op Texel woont, exposeerde al eerder op het eiland met onder meer de expositie Stier op Stal in hoeve De Nes van de familie Witte aan de Nes- weg. Van huis is uit ze docente drama. Ze is van plan om de drie maanden een nieuwe seizoensgebonden expo sitie in het huisje in te richten. De huidige expositie heeft de naam The truth has many faces meegekregen, omdat er zoveel te zien is in dat ene dorre takje. De expositie is op dins dagen. woensdagen en zaterdagen te bezichtigen tussen 10.00 en 17.00 uur. Daarnaast is het ook op afspraak mogelijk. Bezoekers hoeven volgens Voortman geen schroom te hebben om de tuin binnen te wandelen. 'Als de poort open staat, is iedereen wel kom.' voor het vak, even moest nuanceren. En jij dacht: even een lekker stukkie schrijven waar de burgermanzin van gaat snorren! Tante Mien en Ome Piet. here I come. Angst, dat snuift mijn gevoelige zielsaandoening op. Ordinaire angst voor het onbekende. Als je werkelijk mijn stukje had begre pen kun je er het volgende uit con cluderen: - dat er een doordacht kunstbeleid moet komen, inclusief criteria ten aanzien van de kunstenaars: - dat er andere mogelijkheden onder zocht moeten worden ten aanzien van de financiering, bijvoorbeeld bij de provincie, - dat het goed is dat er een gemeentegalerie is voor en door de burgers, kortom dat er zeker ook ruimte moet zijn voor verenigingen, amateurs, etc.; - dat er meer voor nodig is om jezelf kunstenaar te noemen dan er geld aan te verdienen. Ineens blijkt mijn stukje meer te be vatten dan zelfs ik had kunnen be vroeden Het beweegt jou in elk ge val om een stukje te wijden aan de vooroordelen die er over kunstenaars bestaan. Hier wil ik op reageren door er zelf een paar aan toe te voegen: kunstenaars zien er altijd onverzorgd Ben Wermenbol uit ziet af van zijn plannen om een zorgboerderij voor ouderen op Texel te realiseren. De Bredanaar heeft de indruk dat de en apartig uit, drinken over het alge meen stevig of snuiven en slikken in elk geval, verslijten meer dan gemid deld minnaars en minnaressen en zeker gezien dit laatste feit wordt er altijd met een zekere jaloezie naar zo'n kunstmaker gekeken. Maar eigenlijk was het een ode aan je nichtje, het jongetje met de traan, al je vrienden en vriendinnen die bloemenaquarellen en stenen eend jes maken en last but not least Van Gogh. Of heb ik het, met m'n tere kunstenaarshart, verkeerd begre pen? Ineens dringt het tot me door: je bent het zelf die gewone, mooie dingen maakt die tenminste iedereen kan begrijpen. Niks mis mee. lekker doorgaan. Caroline Serton, beeldend kunstenaar, Oudeschild. gemeente het nut en de noodzaak van zijn plannen niet inzien. Hij is er ook verbolgen over dat, naar zijn zeggen, twee ondernemersplan nen bij de gemeente zijn zoek geraakt. Wermenbol ontvouwde vorig jaar het idee om vervallen stolpboerderijen of bedrijven in het buitengebied ge schikt te maken voor bewoning door meerdere oudere mensen. Zij elkaar zo kunnen steunen, met in een isole ment hoeven te geraken en geza menlijk een huishouden kunnen run nen. Wermerbol stelde, aan de hand van gesprekken met oudere Texe laars. dat er behoefte was aan een dergelijk initiatief. Het zou volgens hem meteen een manier zijn om te voorkomen dat stolpboerderijen in het buitengebied staan te verpiet eren. In een brief schrijft Wermenbol dat hij van de gemeente het advies had gekregen eerst maar een boer derij te kopen en daarna te komen praten over de benodigde vergunnin gen 'Maar er is nog helemaal geen wetgeving voor een zorgboerderij in een stolp, dus het kan nog vijf tot twaalf jaar duren. Ze denken zeker dat ik een bedrijf zo lang leeg wil la ten staan.' Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het Texels kampioen schap ringsteken in 1975. rustig draven van het paard Suzanna zorgden ervoor dat het grootste aan tal ringen van de lijn werd gehaald Tweede werd het echtpaar D. Keijser met het paard Bea en derde de heer Willy Zijm en mevr. J. v.d. Zwaag-Zijm met het paard Noordster.' Voor de kampioenen waren er bloemen en een beker, de andere deelnemers De 'ringrijderij' was onderdeel van de folklore, die wekelijks op woensdag in Den Burg werd gehouden. De or ganisatie was 'weer' in handen van de Vereniging Vrienden van het Paard, destijds één van de twee men verenigingen op het eiland. De be langstelling van het publiek was wat minder dan in voorgaande jaren, 'waarschijnlijk een gevolg van het hete weer'. Elf combinaties deden mee aan de wedstrijd, die van commentaar werd voorzien door Joh. C. Roeper, 'die daarbij een groot aantal op paarden betrekking hebbende Spreekwoor- Jaap Lap en Maria Witte en hun paard Suzanna werden de winnaars van het Texels kam- den en gezegden ten beste gaf. Of pioenschap hngsteken van 1975. fuo^wtTMaumd kregen alleen een boeket. Net als nu werd ook een toeristen ronde gehouden. 'Na afloop van de kampioensstrijd mochten de dames uit het publiek instappen om het in een speciaal wedstrijdje ook eens te proberen. Er bleek heel wat talent onder te zitten, want de resultaten waren weinig slechter dan die van de Texelse kampioenscandidaten.' De winnaars van de eerste drie prijzen kregen 'een aardige attentie', waar onder een Texels schapenkaasje. Hebben ringstekers tegenwoordig in een hele competitie van zeven wedstrijden de kans om punten te scoren voor het Texels kampioen schap, in vroeger tijden moesten de deelnemers één topdag beleven wilden ze in aanmerking komen voor de titel. In 1975 wonnen Jacob ('Jaap') Lap uit Den Hoorn en Maria Witte van hoeve Dordrecht, meldde de Texelse Courant van vrijdag 8 augustus van dat jaar. de strijd erg spannend was. blijkt niet uit het verslag 'Vlot sturen van de heer Lap, welgemikt prikken door mevrouw Witte en (met te vergeten!)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7