Vakantiekrant 3esteed geld voor elderse veerhaven an nieuwe haven' Grote verschillen na eerste onderdeel triatlon onbemand betalen Architect mag aan slag met tekenen hulppost Toenemende druk huisartsenpraktijken Cjroen ThwartsJexels tn het harL, kennend onderzoek ProCensus ftroomstoring Izuiden Texel Watersnood 1578 Concours Hippique Stockcars Uitbreiding Teso Zoektocht naar vermiste man Politie en woningstichting akkoord Dronken bromfietser Moltzer nu ook deken in Hoorn Vier mille voor ANGO TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER ;hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 dat beschikbaar komt voor ssingen aan de veerhaven in elder kan beter worden geïn- ird in een nieuw aan te leg eerhaven ten noordoosten huidige marinehaven. Dat el wordt gedaan in een on- k dat bureau ProCensus in cht van een aantal Helderse isaties en de gemeente Den heeft opgesteld. rkennend onderzoek Overeen boeg, dat eind vorige week epresenteerd, zet de mogelijk- voor verplaatsing van de veer- en uitbreiding van de civiele en op een rijtje. Uit de inven- e komt naar voren dat een haven voor onder meer off- ;n visserij het beste ten noord van de marinehaven kan wor- irealiseerd. gecombineerd met ■uwe veerhaven, er nogal een kostenplaatje plannen hangt, stelt ProCen- er dat Rijkswaterstaat, eige- inde veerhaven, zijn geld in de nst beter beschikbaar kan stel- irde realisatie van de nieuwe ■ven en met al te veel meer in- it in de huidige veerhaven ivoerder Alex Cofino van Teso len dat de veerdienst welwil- lenover het voorstel staat, duidelijke scheiding aan- itósen aanpassingen die no- noor de komst van de nieuwe Wagenmaker en latere aan- m 'Aan de aanpassingen nieuwe veerboot doen we bncessies. Er ligt een afspraak Rijkswaterstaat en Teso dat en volgend jaar is aangepast, de veerboot er gebruik van kan 'Wat de Helderse veerhaven gaat het om verplaatsing van rte fuikwand, zodat de Dokter naker, die breder is dan de lengat en de Molengat, kan m in de fuik. Een toekomstige Bsing waar beter vanaf kan ngezien, is de vervanging van ijbrug. die net als de heftoren is afgeschreven. Volgens nsus is het beter het geld voor roangende installatie in de in- gvan de nieuwe veerhaven te het eens met de conclusie dat uwe veerhaven het beste ten losten van de marinehaven (omen. Pluspunten van de lost-locatie zijn volgens Pro dat Teso kan inspelen op een nevan het vervoer, dat verkeer naar het eiland met meer door derse binnenstad hoeft te rij- dat de vaartijden voor Teso ing kunnen blijven. 'Dat is voor belangrijke voorwaarde', al- ifino. De andere bekeken mo lden waren handhaving op de plek, verplaatsing richting de tager van de vaarwegmar- lienst in de marinehaven en Using naar de meer landin- ran het zuiden van Texel heb- i|dagochtend bijna twee uur stroom gezeten door een a"e storing in een 10.000 Volt- van het elektriciteitsnetwerk. meer de Prins Hendrikpolder Moor zonder stroom. De sto- n de middenspanmngskabel s volgens een woordvoerder hergieleverancier Nuon van tot 12.18 uur. Monteurs losten bleem op. i5 j| al waarts gelegen pleziervaarthaven 't Kuitje aan de oostoever van Den Helder. De laatste locatie komt in het rapport als minst geschikt uit de bus, omdat de boot dan langer zou moe ten varen. Verplaatsing naar de ma rinehaven wordt afgeraden, omdat de dienstregeling dan afhankelijk zou worden van activiteiten van de Ko ninklijke Marine. De mogelijkheid om op de noord- oost-locatie een geheel nieuw haven terrein in te richten, spreekt de veer dienst aan. Teso verwacht in 2015 een groei van 20 procent in het ver voer ten opzichte van 2003. Het hui dige veerhaventerrein is op termijn niet meer toegesneden op die toe name en op het beoogde nieuwe ter rein kunnen naar eigen inzicht nieuwe opstelstroken en parkeerruimte wor den ingericht. De verplaatsing moet ook een einde maken aan de ver keersoverlast in de binnenstad, die volgens ProCensus nu al als onaan vaardbaar kan worden omschreven. Het verkennend onderzoek presen teert drie opties voor ontsluiting van de nieuwe veerhaven. Er kan een nieuwe weg via de Balgzanddijk naar Kooybrug worden aangelegd, er kan een nieuwe weg komen naar Zuid poort die aansluit op de bestaande weg langs de oostzijde van het Lees verder pagina 5 Werd Texel wel of niet getroffen door de watersnoodramp die Nederland teisterde op Goede Vrijdag 1578? Het vermoeden bestond altijd van wel, maar zekerheid was er met. Sinds kort is dat wel het geval, nu Maarten 't Hart uit Den Hoorn een akte heeft gevon den die dateert van 13 januan 1595, waaruit blijkt dat de stormvloed van 28 maart 1578 catastrofale gevolgen had voor het eiland. Pagina 3 Het Concours Hippique, dat zondag plaatsvindt bij manege Akenburg, krijgt dit jaar een 'olympische' ope ning. Het hippische spektakel heeft een eigen olympische ploeg samen gesteld die bestaat uit vijf ruiters, uit gedost in de olympische kleuren. Pagina 5 Tijdens de trainingen op zaterdag moesten de coureurs van elders nog behoorlijk wennen aan de baan en maakte menigeen op weinig zacht zinnige wijze kennis met de van staal plaat gemaakte boarding. Maar een dag later hadden ze de smaak te pak ken en stuurden ze hun stockcars met hoge snelheden door de boch ten. Pagina 7 De snelste zwom er minder dan een kwartier over, de langzaamste bracht ruim een half uur door in het koude maar rustige water van de Wadden zee, waardoor al in het eerste onder deel grote verschillen ontstonden. Eén deelnemer staakte voortijdig de strijd, nadat hij kort na de start zijn zwembrilletje had verloren. In totaal volbrachten 79 individuele deelne mers en 21 trio's de Texelse kwarttriatlon, die zaterdag voor de eenentwintigste keer werd gehou den. Jan Blokland uit Almere won met overmacht. Op de twintigste plaats eindigde Willem van Taten- hove, die daarmee de snelste Texelaar was. Een uitgebreid verslag staat elders in deze krant. (Foto Joop Rommetsi Kustwacht, politie en marine zijn zaterdag gestart met een uitge breide zoekactie naar een vermiste man. De 77-jarige Aad van der Park uit Den Helder wordt sinds zater dagochtend vermist. Hij verliet in verwarde toestand zijn woning aan de Langestraat en sindsdien is niets meer van hem vernomen. Volgens zijn zoon Hans van der Park, die op Texel woont, vreest de familie voor zijn leven. 'Hij heeft niets mee genomen. Geen geld, geen sleutels, helemaal niks. Bovendien zijn er sig nalen dat hij zichzelf wat wil aan doen', aldus de verontruste zoon. De uitgebreide zoekactie, waaraan ook de familie deelnam, heeft vooralsnog niets opgeleverd. Ook de veerboten van Teso en het terrein van de boot- dienst werden afgelopen weekend afgezocht, omdat de man mogelijk de boot naar Texel zou hebben geno men. Volgens een woordvoerder van de politie werd ook maandag nog Aad van der Park. naar hem gezocht en staat hij inmid dels geregistreerd als vermist per soon. Aad van der Park is ongeveer 1,80 meter lang, heeft grijs haar en draagt een groenbruimg jack op een donkerbruine broek en een donker overhemd met ruit. De politie ver zoekt mensen die Van der Park heb ben gezien contact op te nemen met het bureau in Den Helder, via tel. 0900-8844. De politie Noord-Holland Noord en de Stichting Wonen Texel hebben gisteren hun ja-woord gegeven aan de bouw van de gezamenlijke hulpverleningspost op het terrein van de Eyercoogh aan de Pontweg. De twee partijen stemden tijdens een vergadering van de voorberei dende stuurgroep in met de voort gang van het project. Het ja-woord van de politie en de Stichting Wonen Texel (SWT) bete kent dat de realisatie van het 'rood- wit-blauwe gebouw' opnieuw een stap dichterbij is gekomen De ge meenteraad, verantwoordelijk voor het brandweergedeelte in het toe komstige gebouw, zette vorig maand met een krappe meerderheid al het licht op groen om door te gaan met het kanjerproject. De gemeente, de politie en de SWT hebben besloten gezamenlijk als op drachtgever van de nieuwbouw op te treden. Architectenbureau BBHD uit Schagen krijgt van hen de opdracht om op basis van het programma van eisen een definitief ontwerp en een bestek voor de hulppost te maken. BBHD maakte eerder al een voorlo pig ontwerp, waarbij de nieuwe on derkomens voor de brandweer, de politie, de ambulancedienst en di verse medische voorzieningen wer den samengebracht achter een schuin oplopende groene dijk. Het is de bedoeling dat brandweer, politie en ambulance aan de Pont- weg-zijde van het gebouw komen en dat de medische voorzieningen aan de woonwijk-zijde komen. Bij het gedeelte voor de medische voorzie ningen wordt de kar getrokken door de SWT, die het stokje heeft overge nomen van Corbis Plus (de voorma lige Thuiszorg), dat zich eerder dit jaar terugtrok uit het project. In het medi sche gedeelte worden onder meer nieuwe praktijkruimtes voor Texelse huisartsen gevestigd. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt geprobeerd de bouw van het hulpverleningsgedeelte en het medi sche gedeelte gelijk te laten verlopen Vorige maand opperde de gemeente 6-jarige jongen uit Oosterend toe nacht van zaterdag op zon- i de lamp toen hij op zijn "tof door de Dorpsstraat reed Plek waar dat met was toege- De politie slaagde er op de e' in hem aan te houden, 13 hij zich moest onderwerpen Waastest. Hij bleek 445 ug/l 'n zijn adem te hebben, ruim tobele van wat is toegestaan. De druk op de Texelse huisartsen neemt toe. Nu het hoogseizoen is losgebarsten en de Medische Post in De Koog gesloten blijft, zoeken toeristen hun heil bij de reguliere artsen. Een telefonische rondgang langs de praktijken op het eiland leert dat het aantal vakantiegan gers dat een huisarts bezoekt in de afgelopen week al fors is geste gen. Hoewel de toename voorals nog niet tot problemen heeft ge leid, is de verwachting dat tijdens de drukste periode de medische zorg aan toeristen wél in het ge drang komt. Eerder dit jaar besloten de Texelse huisartsen, die het bestuur vormden van de Stichting Medische Post De Koog, de stekker eruit te trekken. Daarmee kwam na elf jaar een eind aan de medische voorziening, die negen weken per jaar geopend was tijdens het hoogseizoen. Jaarlijks werden tussen de 2400 en 3100 va kantiegangers geholpen. Hoewel de artsenpost dus beslist bestaansrecht had, bleef het een schip van bijleg. Teneinde de voorziening te kunnen blijven exploiteren, deed de stichting vergeefs een beroep op ziektekos tenverzekeraar Univé en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Univé kwam terug op een eerder toe gezegde garantstelling en TVl voelde zich met verantwoordelijk voor het exploitatietekort van de stichting. 'Als die het laten afweten, dan houdt het op', liet de voorzitter van de stichting, Jacquelien Dros, destijds weten. De artsen vreesden grote problemen voor het seizoen, omdat het aantal patiënten dat per dag geholpen kan worden beperkt is. In de eerste week van de vakantie constateerden alle praktijken een toename in het aantal patiënten. De aantallen liepen per praktijk uiteen. 'Wij hebben dit weekend zestig toe risten gezien. Dat is allemaal extra. Er zit ergens een maximum en ik ver wacht dat we dat zeker zullen berei ken tijdens de drukste periode', aldus Van Hattem. Volgens de huisarts kun nen volgens de norm slechts drie passanten per dag worden behan deld, voor noodhulp. Op Texel is dat aantal lang niet toereikend. Deson danks hebben de artsen geen extra maatregelen genomen om de toene mende drukte op te vangen. Dat was vooraf al aangekondigd. 'Want dan neem je toch de verantwoordelijkheid op je en wij willen het probleem niet meer oplossen', aldus Dros. Voorals nog zijn alle vakantiegangers die zich bij de huisartsen meldden geholpen, maar gevreesd wordt dat in de pe riode van eind juli tot half augustus toeristen langer moeten wachten of zullen worden doorverwezen naar de eigen huisarts. Eduard Moltzer. IFoto archie' Texelse Courant) Pastor Eduard Moltzer van de RK parochie Texel wordt een echt West-Friese deken. Hij is per 1 sep tember benoemd tot deken van het dekenaat Hoorn. Hij was al deken van het dekenaat Noordkop, dat een fusie is van de vroegere deken aten Den Helder en Schagen. Dat betekent dat Moltzer de zorg krijgt over een aanmerkelijk groter ge bied, met in totaal 101.467 katho lieken, waarvan er 2.871 op Texel wonen. Moltzer neemt de plaats in van deken Mathieu Wagemaker (36), pastor in Medemblik. die per 1 september in treedt in de Orde der Benedictijnen en dus 'pater' wordt. Bisschop Jozef M. Punt, net terug uit Irak, liet Moltzer op 21 juni bij zich komen om hem te vragen Wagemaker op te volgen. Hij deed dit nadat hij een delegatie van pastores en bestuurders van het dekenaat Hoorn had gepolst. Moltzer stemde zonder veel aarzelen in. Wel iswaar is hij als 'waarnemend' be noemd. alles wijst erop dat de func tie een permanent karakter zal krijgen. De standplaats van Eduard Moltzer blijft Texel en de aandacht voor zijn eigen parochie aldaar zal volgens ei gen zeggen met minder worden. De extra beslommeringen die het tweede dekenaat voor hem oplevert, kan hij behartigen door wat minder beschikbaar te zijn voor assistentie van de drie collega-zielzorgers in Den Helder en 't Zand. De benoeming is zondag tijdens de wekelijkse Eucharistieviering bekend gemaakt aan de parochianen in het gebied. Zondag 22 augustus kan vanaf 10.30 uur, na afloop van de Eucharistieviering in de H. Martinus- kerk in Medemblik, afscheid worden genomen van pastor Wagemaker en kennis worden gemaakt met deken Eduard Moltzer. nog de mogelijkheid dat de bouw in twee fase zou plaatsvinden, omdat de SWT pas later was ingestapt. Met een inhaalslag zou dat moeten wor den overbrugd, zodat het hele pand toch in één keer kan worden ge bouwd. De gemeente, de politie en de SWT gaan de komende tijd ook op zoek naar een extern projectmanager, die vanaf half augustus verder leiding geeft aan de realisatie van het rood- wit-blauwe gebouw. Het is de bedoe ling dat het definitief ontwerp in het najaar klaar is, zodat de bouw in het voorjaar van 2005 kan worden aan besteed. Op basis van het definitief ontwerp moet ook duidelijk worden hoeveel de deelnemende organisa ties elk gaan betalen. De gemeente betaalt de kosten van het gedeelte voor de brandweer, de ambulance dienst, de kantine en een instructie ruimte. Voor de brandweer is de ge meente sowieso verantwoordelijk, de andere gedeeltes heeft ze er later bij genomen. Het gedeelte voor de am bulance wordt voor een kosten dekkende huurprijs aan de ambu lancedienst verhuurd De jaarlijkse ANGO-collecte heeft op Texel ruim €4090.- opgeleverd. Zes tig collectanten gingen tussen 6 en 13 juni de deuren langs. Het geld wordt besteed aan verbetenng van de leefomstandigheden voor mensen met een functiebeperking. Teso gaat vooruitlopend op de komst van de nieuwe boot haar verkoop capaciteit in Den Helder vergroten. Er komen in het najaar drie nieuwe verkooppunten waar automatisch een kaartje kan worden gekocht. Er kan worden betaald met pin, betaal kaarten of de Teso-pas. 'In de spits is er vaak een klein piekje en dat ho pen we zo te verminderen', aldus Teso-woordvoerder Alex Cofino. Naast de automatische verkoop punten blijven er vier bemande verkooppunten. De huidige verkoop hokjes worden een stukje richting hotel Landsend opgeschoven, zodat er ruimte ontstaat voor de drie auto matische verkooppunten. De veer dienst hield begin december 2002 al een proef met onbemand betalen. Het onbemand betalen is alleen mo gelijk voor personenwagens. (Advertentie) Qrta "^mrtrjmh It ba bm_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Gratis bijlage TEXEISE ^COURAVT Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. „ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11893 DINSDAG 13 JULI 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1