rttriatlon bijna rfect verlopen Olympische' opening Concours Hippique triatleet Hem van Tatenhove beste 1 Ir nieke stoomspuit publiekstrekker Kop-staartbotsing Pontweg ïftfi Veerhaven Zeeverkeerspost voor Waddenzee op Terschelling RST in actie voor Tesselhuus Bontcouture mag geen bord plaatsen ibXtL5b j) CouraNT Eigenaar pand Herenstraat krijgt geen vergunning Video aan boord moet toerist naar Den Helder lokken Gemeente grijpt naast dwangsom Recreatief opstal wordt kantoor Linedance in De Bijenkorf I stortten VERVOLG VAN PAGINA 1 g samengesteld antieke ours Hi, de deelnemers zich zaterdagmiddag m het koude maar rustige water van de Waddenzee. n tijdens het laatste onderdeel 'illem van Tatenhove het even ir. Maar tot zijn geluk bleef hij jwaard van groot lichamelijk imak, waardoor hij na 1 kilo- ir zwemmen, 40 kilometer ennen en 10 kilometer hardlo- als snelste Texelaar in de ntwintigste kwarttriatlon over ïish ging. en wel eens sneller geweest, ik ben tevreden', vertelde de r,eTexelse kampioen na afloop, zwemmen was volgens ver- itmg en ook het fietsen ging best I. Hardlopen is gewoon niet mijn -deel. Ik doe het veruit het minst, n in de laatste drie maanden triatlon train ik erop. Nu de ik onderweg even kramp te n,maar het bleef gelukkig weg.' nhove finishte in 2.14.31 uur. fentie van andere Texelaars had hij niet. Hij was ruim twaalf mi nuten sneller dan de nummer twee. Rob Teisman. De enige andere eilandgenoten, Gerard Timmerman en Geert van der Steeg, eindigden in 2.45.14 respectieveli|k 2.53.49 in de achterhoede. Allemaal eindigden ze ver achter de toppers. Veruit de beste was Jan Blokland uit Almere. Bij het zwem men moest hij twaalf seconden toe geven op drievoudig winnaar Frans van Heteren uit De Kwakel (15.51 om 15.39 minuten), maar in het vervolg nam Blokland snel afstand. Hij fietste met een gemiddelde snelheid van veertig kilometer per uur en won met zijn tijd van 59.22 minuten bijna drie minuten op Van Heteren. Bij het hard lopen kwam daar nog bijna een mi nuut bij. Blokland zegevierde uitein delijk in 1.53.43 uur en was daarmee 3,34 minuten eerder dan zijn oppo nent, die volgens eigen zeggen zijn dag niet had Henk Elbertsen uit Breezand, die beslag op de derde plaats legde, was zelfs bijna zes mi nuten langzamer. In totaal versche nen tachtig deelnemers aan de start voor het individuele klassement. Slechts één van hen, René Oosterhof uit Zeewolde, bereikte de eindstreep niet. Hij verloor kort na de start zijn zwembrilletje en raakte daardoor zo gedemoraliseerd, dat hij de pijp aan Maarten gaf. Estafetteteams Veel Texelaars waren actief in estafetteteams. Er verschenen acht tien trio's aan de start, naast drie teams van de overkant. Gezien het aantal wielrenners en hardlopers op het eiland hadden het er misschien nog wel meer kunnen zijn, maar zwemmers zijn nu eenmaal schaars. Wielrenner Robert Boersen en hard loper Remco Nagtegaal dreigden af te moeten zeggen voor de wedstrijd toen hun zwemmer ruim een uur voor de start door een misverstand verhin derd bleek, maar zij slaagden er nog in een vervanger te vinden in de per soon van Colinda Vlaming. Ondanks een gebrek aan voorbereiding reali seerde Vlaming toch nog een tijd van 20.54 minuten, waarmee ze haar team, dat vorig jaar nog won, een positie in de middenmoot bezorgde. Boersen en Nagtegaal haalden in het vervolg nog flink wat concurrenten in, waardoor het trio op de derde plaats eindigde Veel indruk maakte Wouter Dogger. Duidelijk was dat de slanke maar breedgeschouderde Texelaar heel wat uurtjes per week in het water doorbrengt, want al na 14.37 verliet hij de koude maar rustige Wadden zee bij Dijkmanshuizen, meer dan een hele minuut eerder dan de nummer twee. Een andere wedstrijdzwemmer, Simone de Wit. kwam door na 16 14 en legde daarmee een mooie basis voor de eerste plaats van haar trio, dat verder uit wielrenner Gauke van Lingen en hardloper Martien Witte bestond. Witte voelde zich zelfs een beetje ongemakkelijk, want hij be vond zich na twee prachtige tussen tijden van zijn teamgenoten in de kopgroep, midden tussen de indivi duele deelnemers. De Texelaar weerde zich echter kranig en liep de tien kilometer in 41.56 minuten. De eindtijd van het trio, 1.59.00, was uit stekend. Alleen Blokland en Van Heteren waren sneller. Een ander opvallend trio was dat van zwemster Erna Tromp-Tuinema, die een team vormde met haar wiel rennende dochter Marleen en hard lopende zoon Hendrik. 'Moeder Co', zoals het trio heette, eindigde in 2.30.08 op de achttiende plaats. Hekkensluiters waren in 2.45.21 José Huisman, Ruud Bakker en Theo Schraag, die zich het team '173 jaar jong' noemden. Bijna perfect Organisator Wil Braam en zijn mede werkers konden terugkijken op een bijna perfect verlopen wedstrijd. On danks de wisselende vooruitzichten pakten zelfs de weersomstandighe den vrij gunstig uit. Het wielrennen was behoorlijk zwaar, maar doordat de wind uit het noordwesten kwam. viel de golfslag op de Waddenzee erg mee. Enige vrees hadden ze gehad voor hachelijke situaties op de Hoofdweg, bij de opgang naar het autocrossterrein, waar de MAB zater dag en zondag een evenement voor stockcars hield en deelnemers en bezoekers voor drukte zorgden. 'Maar ze hadden wat extra mensen neergezet om het verkeer te regelen en dat ging prima.' Uitslagen 1.Jan Blokland (Almere), 1.53.43, 2 Frans van Heteren (De Kwakel). 1.57.17.3 Henk Elbertsen (Breezand). 1 59 40,4 Peter Post (Lekkerkerk), 2.01.52. 5Jan van Splunter (Westerland), 2.03.54; 6 Martijn Tas (Utrecht). 2.06.35, Texelaars. 20.Willem van Tatenhove. 2.14.31; 44.Rob Teisman. 2 26.38; 71.Gerard Timmer man, 2.45.14; 75.Geert van der Steeg. 2 53 49 Estafetteteams 1 Simone de Wit, Gauke van Lingen. Martien Witte. 1.59 00; 2 Natascha van der Vis, Jordy Vinke. Lutz Lohse. 2.01.02; 3.Colinda Vlaming. Robert Boersen. Remco Nagtegaal, 2 01.16; 4 Guido Betsema. Niels Jimmink, Jan Flederus, 2.04.55; 5 Wouter Dogger, Ruben van Vliet. Colinda Brouwer, 2.05.28, 6.Rien Brouwer. Menno Goënga. Jan Zijm. 2 07.24; 7.Marjan Hogerheijde, Richard Koopman. Sjoerd Groeskamp. 2 14.49; 8 Bettma Löscher, Jessica Gisbergen, Na tascha van der Vis, 2.16.56. Tekst en foto's Joop Rommets Willem van Tatenhove ging in de De Ruyterstraat in Oudeschild als snelste Texelaar over de finish. Concours Hippique, dat zon- plaatsvindt bij manege Aken- krijgt dit jaar een 'olympi- opening. Het hippische [takel, georganiseerd door rereniging Tussen Wad en heeft een eigen olympische die bestaat uit vijf ruiters, uitgedost in de olympi sche kleuren. Zij zullen een figuur rijden en het vaandel onthullen. 'We proberen ieder jaar weer iets an ders te verzinnen voor de opening en hebben nu gekozen voor een olym pisch thema', vertelt Henk Spigt van de organisatie. De vijf ruiters zullen niet alleen de opening verrichten, maar later in het programma, om 15.00 uur, zullen zij proberen zich te kwalificeren voor een 'nieuw olym pisch nummer': het onder de man ringsteken. Gewapend met steeklans gaan zij zoveel mogelijk ringen ste ken. Het concours, dat om 13.00 uur van start gaat. kent een afwisselend pro gramma met verschillende wedstrijd onderdelen en demonstraties. Vast onderdeel is de strijd om de Zilveren Zweep, de wisselbokaal die de ge meente Texel beschikbaar stelt voor de winnaar van de open klasse. Wet houder Corrie Heijne zal deze prijs na afloop van het onderdeel uitreiken. De jeugd kan het in een touwtrek wedstrijd opnemen tegen de paarden van Frans Bakker. Speciaal voor het hippische spektakel heeft ponyclub De Kleppertjes een sprookje ingestu deerd, onder leiding van Ina Schrama. Dé grote publiekstrekker is volgens Spigt de stoomspuit van Wormerveer. Deze uit 1901 stam mende brandspuit wordt getrokken door twee paarden en zal op het ter rein van Akenburg ook daadwerkelijk in actie komen. Voor deze gelegen heid zal brandweercommandant Dick Jongeneel een brandje stichten, dat vervolgens door de stoomploeg met de op kolen gestookte stoomspuit wordt geblust. Gedurende de middag zijn er doorlopend demonstraties van de boogschutters. De entree be draagt één euro, kinderen mogen gratis naar binnen. Programma 13.00 uur opening. 13 15 uur limietklasse; 13.30 uur stal Rozenburg; 13 45 uur; Friezen voor de showwagen; 14,00 uur: ponyrubriek; 14 15 uur. open klasse. 14.30 uur: touwtrekken. 14.45 uur show Friezen; 15.00 uur- demonstra tie nngrijden; 15 15 uur sprookje Sneeuwwitje. 15 45 uur- damesrubriek, 16.00 uur: brandweer anno 1887, 16.30 uur: tweespannen. door een tweespan getrokken stoomspuit komt zondag in actie tijdens het Hippique op manege Akenburg. tl-Hollands kanaal of er kan een re weg worden aangelegd naar Javelijnweg. waar vervolgens een webrug over het Noord-Hollands sl zou moeten komen, zodat het ter daarna verder kan rijden over ProCensus spreekt geen lelijke voorkeur uit voor een van lenanten, maar zet de voor- en Jelen op een rijtje. Teso geeft de Aeur aan de laatste variant, om- |daarmee een koppeling met de tee binnenstad behouden blijft, kover de ontsluiting moet nog in J breed kader worden gesproken moeten politieke uitspraken Jworden gedaan', aldus Cofino (w'jst erop dat er ook bekeken t worden welke Impact onder ['de PKB Waddenzee en de Vo- O" Habitatrichtlijnen hebben. de ontsluiting moet eveneens [oplossing worden bedacht voor |®geheten 'plofzone' rond de ^'«opslagplaatsen van de Ko ninklijke Marine. In alledrie de varian ten loopt de nieuwe weg door die plofzone. ProCensus stelt voor scher men langs de nieuwe weg te plaat sen, zodat verkeer beschermd is als er een munitieopslagplaats zou ont ploffen. Een rechtstreekse aansluiting van Den Helder op de A7 blijft vol gens ProCensus onontbeerlijk om een betere aan- en afvoer van verkeer buiten Den Helder te krijgen. Het verkennend onderzoek werd verricht in opdracht van de Helderse Ondernemersvereniging, de Haven en Scheepvaartvereniging, de ge meente Den Helder en het Europees stimuleringsprogramma Kop en Munt. Bedoeling is dat het leidt tot nadere stappen om een definitieve oplossing te bedenken voor het Helderse ha ven- en verkeersvraag-stuk. Het ProCensus-onderzoek is de eerste in een rij van al gedane havenonder- zoeken die een duidelijke combina tie maakt tussen uitbreiding van de Helderse zeehaven en verplaatsing van de veerhaven. Er wordt gespro ken over een middellange termijn van tien tot twintig jaar waarin de plannen moeten worden verwezenlijkt. Een nieuwe centrale zeeverkeers post op Terschelling gaat in de toe komst de Waddenzee bij Texel in de gaten houden. Bestuurders van de Waddeneilanden en minister Karla Peijs van Verkeer en Water staat hebben gisteren op Ter schelling een intentieverklaring getekend om op dat eiland een hypermoderne centrale zeever keerspost voor de gehele Wadden zee te vestigen. Tegelijkertijd werd daarbij vastgelegd dat de Eierlandsche vuurtoren defini tief geen bemanning meer krijgt. Bui ten Terschelling blijft alleen de vuur toren op Schiermonnikoog voorlopig bemand. Het is volgens Verkeer en Waterstaat de bedoeling dat de be manning op de nieuwe centrale zee verkeerspost via moderne verbindin gen en datatransmissie een visueel beeld krijgt van wat er elders op de Waddenzee gebeurt. In de praktijk gebeurt dat nu ook al bij de Eier landsche gronden, omdat de radar van de Eierlandsche vuurtoren staat doorgeschakeld naar dé Brandaris. De vuurtoren bij De Cocksdorp wordt al ruim anderhalf jaar niet meer be mand. Het tekenen van de intentieverklaring betekent dat de eilanden in ieder geval een rol blijven spelen bij de veiligheid op de Waddenzee. Rijks waterstaat had eerder het plan geop perd om de centrale zeeverkeerspost mogelijk op de vastewal te bouwen, wat de nodige onrust en onzekerheid had veroorzaakt op de eilanden. Peijs liet bij de ondertekening weten dat de veiligheid op de Waddenzee centraal staat en zelfs verder moet worden versterkt Zij hoopt dat te bereiken door te investeren in de nieuwe zeeverkeerspost. Namens Texel was burgemeester Joke Geldorp aanwe zig op Terschelling. De Recreatie Stichting Texel (RST) houdt komende week en recreatief programma met uiteenlopende ac tiviteiten ten bate van het Tessel huus, het vakantiehuis voor gehan dicapten in De Koog. Hoogtepunt van de actieweek is de estafetterace per fiets die van cam ping Kogerstrand, via camping Om de Noord naar camping Loodmans- duin in Den Hoorn voert en weer te rug naar De Koog. Aan deze race wordt deelgenomen door kinderen en bedrijfsleiders van de RST, die zich per afgelegde kilometer laten spons oren. Deelnemende kinderen doen na afloop mee met de ballonnen wedstrijd. Wiens ballon de grootste afstand aflegt, wint een weekend Kogerstrand Bontcouture Martin Karlas aan de Burgwal krijgt geen vergunning van het college om een verwijs bord te plaatsen op de hoek Park straat/Burgwal. Op advies van de commissie Bezwaarschriften heb ben burgemeester en wethouders bezwaren tegen de weigering ver worpen. Volgens de commissie voldoet de plaatsing met aan de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) en de vorig jaar vastgestelde Regeling Uit stalling voor centrum Den Burg. Die bepaalt dat uitstallingen en reclame borden alleen voor de eigen winkel mogen staan en dan niet verder dan de eerste goot in de bestrating De vergunning werd op basis van de APV geweigerd, omdat het reclame bord schade aan de weg zou kunnen toebrengen, een gevaar zou kunnen opleveren voor het verkeer, een be lemmering voor de buren zou kunnen worden en een rommelig beeld zou kunnen veroorzaken. Met name het laatste wil het college tegengaan in het centrum van Den Burg. J. Dogger kaartte namens de winkel bij de Bezwarencommissie aan dat de omzet sterk is gedaald sinds ze het bord heeft moeten weghalen. Ook liet ze weten dat ze al jarenlang precariorechten betaalt aan de ge meente. Volgens de commissie heeft ze dat laatste betaald voor het ge bruik van gemeentegrond, maar kan het betalen niet leiden tot het verle nen van een vergunning voor een reclamebord. De commissie vindt het wel jammer dat in de vorig jaar vast gestelde regeling voor het centrum geen overgangsbepaling is opgeno men voor borden die al jarenlang op straat stonden. Volgens de commis sie heeft het echter geen zin meer zo'n bepaling alsnog op te nemen, omdat de nieuwe regeling al een jaar geldig is en er niet meer met terug werkende kracht kan worden vastge steld wie nog in aanmerking zou ko men voor een overgangsregeling. De commissie acht het onwaarschijnlijk dat de levensvatbaarheid van de win kel in het geding komt doordat het verwijsbord met meer op straat staat. Volgens haar kan ook de economi sche situatie ten grondslag liggen aan de omzetderving. De wat verderop gelegen modezaak Weversend lag eerder al met de gemeente overhoop over het plaatsen van een reclame bord in de Weverstraat De winkel loste het probleem toen creatief op door overdag een fiets, met een verwijsbord aan de bagagedrager, tegen een lantaarnpaal te parkeren. Tpyri nr r- DINSDAG 13 JULI 2004 Takelbedrijf Schoenmaker haalde beide wagens weg van de Pontweg na het ongeval. (Foto Joroon van Hattum/ Bij een kop-staartbotsing op de Pont weg zijn vrijdagmiddag twee auto's beschadigd geraakt Een 24-jarige vrouw uit Den Burg reed ter hoogte van de kruising met de Van der Sterrweg achter op de wagen van een 57-jarige man uit Emmen in. De man had moeten remmen voor een automobilist voor hem die afsloeg. De eigenaar van het pand Heren straat 54 in Den Hoorn komt niet in aanmerking voor een huisves tingsvergunning. Burgemeester en wethouders hebben zijn bezwaren tegen de weigering een vergun ning af te geven op advies van de commissie Bezwaarschriften afge wezen. Volgens het college is er geen sprake van een economische of een maat schappelijke binding die vereist is om een huisvestingsvergunning te krij gen De man moet er een hebben, omdat Herenstraat 54 onder de koopprijsgrens van €272.268,13 valt. Van maatschappelijke binding is sprake als iemand minimaal zes jaar achter elkaar ingezetene van de ge meente is geweest of de voorgaande tien jaar tenminste zes jaar ingeze tene is geweest De man komt voor economische binding evenmin in aanmerking, omdat zijn inkomsten uit Een nieuwe veerhaven ten noord oosten van Den Helder, waardoor er geen bootverkeer meer door de Helderste binnenstad hoeft te trek ken. Het klinkt de marinestad als muziek in de oren, maar er kleeft ook een nadeel aan die ideeën. Toeristen van en naar Texel komen dan niet meer langs Cape Holland, waardoor de kans groot is dat het bestaan van het attractiepark aan ze voorbijgaat. Om dat euvel op te los sen, stelt bureau ProCensus in haar verkennend onderzoek naar de ver plaatsing voor om promotievideo's van Den Helder en Cape Holland aan boord van de veerboten te gaan ver- De gemeente heeft op zichzelf juist gehandeld door het opleggen van een dwangsom om te bereiken dat illegaal geplaatste containers en een schaftkeet op het Beach Park in de Koog zouden worden verwij derd. De containers waren strijdig met het bestemmingsplan en ston den er dus illegaal. De gemeente had echter niet de Vereniging van Eigenaren van het park mogen aanschrijven, omdat deze niet de overtreder was. De containers zijn in 1991/1992 neergezet door de vorige eigenaar Dutch Livingstone. De dwangsom die is opgelopen tot het maximum van €27.000,- hoeft dus niet te worden betaald door de Vereniging van Eigenaren. Aldus blijkt uit het oordeel van de Raad van State bij wie de Vereniging van Eigenaren in beroep was gegaan, nadat de Alkmaarse rechtbank de gemeente in het gelijk had gesteld. Het college gaat ermee akkoord dat de familie Eijzinga op het adres Pijpersdijk 2 bij De Koog een re creatief opstal verandert in kan toorruimte en elders op het erf een nieuw recreatief opstal bouwt. Ook uitbreiding van de woning wordt toegestaan. Eijzinga runt vanuit de woning een internetbedrijf en heeft daarvoor meer ruimte nodig. Die kan worden gevonden in de zomerwoning die te gen de woning aanzit. De gemeente lijke regelgeving laat een en ander toe, zij het na een artikel 11 - en een artikel 19-procedure. Om de nieuwe zomerwoning te kunnen bouwen moet het bestaande bebouwingsvlak De vrouw had volgens de politie te laat in de gaten dat de Emmenaar was geremd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide auto's raakten fors beschadigd. Ver keer van en naar de boot ondervond enig hinder, maar de Pontweg raakte niet versperd door het ongeval. activiteiten op het eiland onder het vereiste minimum van €12.279,24 blijven. De man, die winkelplannen heeft, heeft bij de commissie Be zwaarschriften aangegeven naar ver wachting binnen drie jaar winst te maken, maar dat biedt volgens het college onvoldoende grondslag om de vergunning te verlenen. De man had eerder bij de gemeente een totaalverzoek ingediend voor bouwkundige aanpassingen in het pand en om er te kunnen wonen. Het college reageerde daarna wel op de planologische verzoeken, maar niet op het woonverzoek. Volgens de bezwarencommissie bleef het col lege op dat punt in gebreke, omdat het verzoek niet volledig werd beant woord, maar had de man er niet zon der meer vanuit mogen gaan dat de huisvestingsvergunning wel zou wor den verleend. Het telde voor de com missie ook mee dat de man op de hoogte was van de Huisvestings verordening. Doordat zijn verzoek geen details of bijzonderheden be vatte over zijn plannen, kon er vol gens de commissie geen volledig afweging worden gemaakt. tonen. Op die manier zouden toeris ten die naar Texel gaan geprikkeld moeten worden ook het attractiepark en de marinestad eens te bezoeken. ProCensus oppert eveneens de ge dachte een kleinere passagiersboot (waar geen auto's op kunnen) te la ten varen, waarmee toeristen dag trips kunnen maken van Texel naar Den Helder 'Dit betekent tevens een vermindering van de parkeerdruk rond het themapark.' Teso-woord- voerder Alex Cofino vindt het te pre matuur om zich al uit te laten over het idee voor promotievideo's. Hij maakt een voorbehoud bij het idee een klei nere boot dagtrips te laten maken. 'We hebben nu al een frequente veer- verbinding met voldoende capaciteit waarvan gebruik kan worden ge maakt. Bovendien maakt het een verschil of je met slecht weer op een grote boot of een kleine boot zit Dit hoger beroep is door de RvS ge grond verklaard voor zover het de oplegging van de dwangsom betreft en de gemeente moet de proces kosten en griffierechten betalen, in totaal €992,- Het college laat nog onderzoeken of Dutch Livingstone kan worden aan gesproken, maar dat lijkt geen haal bare kaart. Omdat Dutch Livingstone geen eigenaar is, kan dit bedrijf moei lijk met een dwangsom worden be wogen iets te verwijderen dat inmid dels in andere handen is overgegaan. Bovendien is het doel van de actie inmiddels evengoed bereikt: de con tainers zijn recentelijk door de huidige eigenaar verwijderd. Ze staan tijdelijk op een andere plek op het terrein in afwachting van een voorlopige bouwvergunning. Het is de bedoeling uiteindelijk een permanent receptie gebouw te zetten op de plaats waar de containers stonden. Het college wil aan de daarvoor benodigde wij ziging van het bestemmingsplan meewerken als de buren akkoord gaan. worden uitgebreid en er is groen licht nodig van de provincie. Probleem is verder nog dat met meer dan tachtig vierkante meter aan bij gebouwen mag worden gebouwd voor de uitoefening van een beroep aan huis. De huidige gezamenlijke oppervlakte aan bijgebouwen is ech ter groter, maar de familie Eijzinga is voornemens dat te corrigeren door het slopen van twee gebouwtjes. In samenwerking met de Eastender Honeybeehoppers houden de Har bour Linedansers uit Oudeschild vrij dag een linedance-avond in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend. De avond begint om 20.30 uur en is gra tis toegankelijk.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5