r I Vakantiekrant ërhoging OZB stuit politieke weerstand everstraat 101 moet eer kantoor worden Cjroen '2warL-Jexel s tn het harL, Gemeen spel Olympische winnaars in Klif 12 College enthousiast over 'historisch' gebouw Mantje Vakantiekrant /i eristenbelasting onder druk veente moet handhaven van rechter lOwfcr de pomp Geen extra geld voor duurder speelterrein Vijftien keer kerkelijke hulp aan Texelaars Snelheidscontrole Jan de Leeuw a Texel Culinair Visserskoor zingt op haven Koger vandaal aangehouden TEXELSE ^COURANT IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11894 VRIJDAG 16 JULI 2004 chijnt dinsdag en vrijdag roerend Zaakbelasting moet idjaarnietverderdanalleen natig worden verhoogd, zo- nog geen extra geld nodig asten van kanjerprojecten te Die boodschap kregen neester en wethouders dins- ond mee van de gemeente- let plan om de toeristen- ng met vijf cent extra te ver staat onder druk. alitiepartijen Texels Belang. WD keerden zich tegen het van het college om de OZB Krocent extra te verhogen bo le trendmatige verhoging van rocent (inflatiecorrectie). Het i wil de inkomsten uit de extra int gebruiken om de lasten van jouw van de OSG, de geza- e hulpverleningspost, een 9raadhuis, de aanpassing van ziek- en Dansschool en een mderkomen voor de maquette Reede van Texel te financie- gemeente heeft jaarlijks €1,4 nodig als van alle kanjer- len de lasten moeten worden I. Daar is nu overigens nog iprake van. De boventrend- jZB-verhoging is een onder in een dekkingsplan dat het ivorig jaar opstelde om jaar- i benodigde €1,4 miljoen te il in. S| er voor de meeste projecten ■^en lasten hoeven te worden vonden Piet Standaart Belang) en Jan Koolhof (CDA) ieso met nodig de 2 procent volgend jaar te gaan heffen Vond het ook geen probleem uitvoering van de kanjer- in naar achteren zou worden ven. 'Ga er eerst maar voor Beide partijen zijn overigens initie tegen meer dan trend verhogingen van de OZB. Dat ik voor de WD, waar evenmin s klonk voor de twee procent Maria van der Spek herinnerde lege eraan dat haar partij vo- jj Ind Weverstraat 101 (de voor- burgemeesterswoning op k met de Julianastraat) is is het bestemmingsplan van urg een kantoor. Kees Ver en Birgit Kuip gebruiken jouw echter grotendeels als 9 en verstrekken er ook lo et ontbijt. Buurvrouw Janny lans van Weverstraat 99 nam ee geen genoegen, omdat It dat zij in haar woongenot aangetast. B en w verklaar baar bezwaar ongegrond, de Alkmaarse rechter oor anders. meenden dat aan de kantoor- tming genoeg recht wordt ge ils slechts enkele vertrekken dmimstratieve werkzaamhe- irden gebruikt en beschouw- !k de ruimte die Birgit Kuip (t voor intakegesprekken bij wtmassagepraktijk als kan buurvrouw accepteerde dat imdat daarmee de bestem- voorschriften werden overtre- rechtbank gaf haar gelijk en Me dat de gemeente beter had moeten onderzoeken in hoeverre het pand werkelijk als kantoor wordt gebruikt. De ruimte voor intake gesprekken kan niet als kantoor wor den beschouwd. Ook had aandacht besteed moeten worden aan het feit dat het huis wordt gebruikt voor lo gies met ontbijt, wat in een 'echte' woning wel mag, maar in een kan toorpand met. Rekening houdend met de uitspraak van Alkmaar moet het college nu met een dwangsom optreden tegen de familie Verschoor. Makelaar Een mogelijkheid is dat Kees Ver schoor (die begonnen is met een Lees verder pagina 5 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg rig jaar had ingestemd met een één malige boventrendmatige verhoging van 1 procent, maar wel onder de voorwaarde dat er jaarlijks naar de verhoging zou worden gekeken. Het college had de OZB aanvankelijk in eens vier jaar achter elkaar met 2 pro cent extra willen verhogen. Van der Spek stond er ook nog eens op dat de kanjerprojecten gefaseerd worden uitgevoerd en niet allemaal tegelijk. Die mening werd al eerder kenbaar gemaakt door een meerderheid in de raad. Oppositiepartijen PvdA, Groen- Links en D66 hadden geen moeite met de 2 procent extra. Volgens Arthur Oosterbaan (GroenLinks) moet de OZB wel extra omhoog, omdat de uitkering van het rijk volgend jaar la ger wordt, terwijl uitvoering van de kanjerprojecten voor zijn partij een absolute voorwaarde is. De houdbaarheid van het raadsbe sluit om in 2005 de toeristenbelasting met 5 eurocent extra te verhogen is onzeker. Standaart sloot niet uit dat Texels Belang mogelijk terugkeert op dat plan. CDA en WD zijn mordicus tegen. De verhoging, door de raad bekrachtigd tijdens de begrotings vergadering van 28 oktober 2003, is onderdeel van het dekkingsplan voor de kanjerprojecten. Als het doorgaat, stijgt de toeristenbelasting in 2005 van €0,70 naar €0,77 (2 cent trend matig en 5 cent extra) per persoon per nacht. Logiesverstrekkers zijn niet gelukkig met dat besluit. Oosterbaan vond het goed om de toeristenbelasting te verhogen voor de kanjerprojecten, maar had er moeite mee toeristen voor bijvoor beeld een nieuw raadhuis te laten meebetalen. 'Laat die extra op brengst dan ten goede komen aan toeristische zaken als de haven en de nieuwbouw voor de maquette.Kool hof vond dat de gemeente beter eens kan kijken naar de tariefsverlaging die Teso begin deze maand heeft door gevoerd 'Dat kan een voorbeeld zijn voor de gemeente Texel.' Met een hoop trucs en vals spel sla gen ze erin hun Griekse opponenten te verslaan en de Olympische Spelen te winnen. Maar nadat ze worden ontmaskerd, moeten burgemeester Bas, Kloio, mevrouw Tulband en tante Ko - die samen de Texelse de legatie vormen - alsnog hun medail les inleveren. Dat is, kort gezegd, het verhaal in het nieuwe stuk van De Vantasjes, dat gistermiddag in een uitverkocht Klif 12 z'n première be leefde. De medewerkers van het Hoornder theater hadden er weer een hoop werk van gemaakt. De voorstel ling, die ruim een uur duurde, blonk uit door vrolijkheid, humor, elkaar snel opvolgende handelingen en de mi miek van de inmiddels welbekende helden, waaraan niet alleen jonge kin deren maar ook volwassenen veel plezier beleefden. Ook voor de kle ding, ontworpen door Wil de Leeuw, waren er complimenten. Fraai was vooral de klassiek Grieks aandoende kleding, die opvallend genoeg maar heel even te zien was in een soort flashback van Klojo en consorten. Het stuk wordt de komende weken iedere donderdag opgevoerd en be gint om 17.00 uur De toegang be draagt €3,50. De toeschouwers kun nen na afloop eventueel blijven zitten voor een diner. Iedere vrijdag is er in Klif 12 een avondvullend programma met cabaret, sketches en muziek, van onder meer de eigen groep GF- 05-11 en van Anyway, een Texels zangtrio dat bestaat uit Irisa-bella Bakker, Ruthie Vazana en Anne-ke Brons Een kaartje voor deze optre dens kOSt €8,". (Foto Jcop Somm#is) B en w werken graag mee aan de plannen van Mantje Schoenen BV voor de bouw van een winkelpand aan de Binnenburg op de plek waar nu nog het ABN/AMRO-gebouw staat. Het wordt op prijs gesteld dat Mantje het gebouw wil uitvoe ren in de stijl van het gebouw van de Rotterdamsche Bank dat hier vroeger stond, zodat het een stukje dorpsverfraaiing betekent. Omdat ook een deel van Kantoor straat 13 (bij eetcafé De Vliegende Koe) bij de nieuwbouw wordt betrok ken, komt een verbinding tot stand met het pand van Mantje in de Hoger- straat. Zo ontstaat één grote winkel waarin alle bedrijfsactiviteiten van Mantje worden samengebracht. Het betekent uitbreiding van de bruto vloeroppervlakte voor detailhandels doeleinden met 210 vierkante meter. Om de plannen te kunnen uitvoeren is wijziging van het bestemmingsplan door toepassing van de artikelen 11 en 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening nodig, want het bestaande pand heeft een kantoorstemming en het aansluitende terrein een horeca- bestemming. De nokhoogte (10,40 meter) en goothoogte (7.70 meter) komen overeen met die van het his torische bankgebouw, maar gaan de voorgeschreven maxima te boven. De afwijking is gering, zodat b en w daar geen punt van willen maken. Architektenburo Louis Uriot kreeg van Sandor Mantje opdracht een ontwerp te maken dat qua omvang, gevelindeling en versiering doet den ken aan het statige bankgebouw dat hier voor 1968 stond. Het huidige lage en modern uitgevoerde bankge bouw staat gedeeltelijk op een kelder die bij de nieuwbouw in stand blijft en zelf iets wordt vergroot. Om genoeg winkelruimte krijgen, worden twee verdiepingen toegevoegd. De nieuw bouw moet begin volgend jaar zijn beslag krijgen. (Tl ■college, eerst een zoon en nu f kind\ Het bankgebouw zoals het er tot 1968 stond. De nieuwbouw van Mantje zal In dezelfde stijl worden uitgevoerd. Ook de hardstenen stoep en de palen komen terug. Het college voelt er niets voor de Stichting Waddenhaven Texel extra geld te geven voor de uitvoering van het aan de haven grenzende kinderspeelterrein. Het bestuur had om €13.000,- gevraagd omdat de aanleg duurde uitpakt dan was geraamd. Centraal op de speelplaats staat een 37 meter lang 'speelschip' met aller lei klim- en klautermogelijkheden. Het probleem is dat in en rond dit schip volgens wettelijke richtlijnen een zone voor valdemping nodig is met een zand bed van 30 centimeter dikte. Het Hoogheemraadschap gaat daarmee niet akkoord, omdat het zandbed het waterkerend vermogen van de dijk nadelig beïnvloedt. Het zand gaat stuiven en is niet homogeen genoeg. De valdemping moet daarom be staan uit fijn grind, maar bij voorkeur uit kunstgras. Het bestuur van De Stichting Kerken en Minima Texel heeft vorig jaar in vijftien si tuaties financiële hulp geboden aan Texelaars die in nood verkeer den. De stichting schonk in totaal €5.386, en verstrekte voor €8.248 aan renteloze leningen. Volgens voorzitter Harry Ran is het aantal vergelijkbaar met voorgaande jaren. Kerken en Minima ontving vo rig jaar €2.973,- uit bijdragen en €1.868,- uit collectes van de deelne mende katholieke, hervormde en gereformeerde kerken. Sinds 1 juli is ook de doopsgezinde kerk aangeslo ten bij Kerken en Minima. De Stich ting ontving €6.369,- uit andere col lectes en er werd voor €4.667,- afgelost op leningen. Daarnaast kreeg de stichting €2.500,- uit de Raboton en €2.500,- van Steun stichting De Gollards, waardoor de giften in 2003 aanzienlijk hoger wa ren dan in voorgaande jaren. Kerken en Minima biedt hulp aan mensen als dat uit andere bronnen niet mogelijk of ontoereikend is. le dereen die op het eiland woont, kan daarvoor aankloppen bij het secreta riaat op Spangerweg 10 bij De Waal. Waddenhaven wil graag kunstgras, mede omdat dit nog andere voorde len biedt. Het ziet er leuker uit, om dat allerlei kleuren mogelijk zijn. De vorm van het speelschip kan met een blauwe baan worden geaccentueerd, de binnenkant wordt bruinrood Bo vendien hoeft niet te worden ge vreesd voor het verwaaien of over gooien van zand en grind naar het aangrenzende gras, de haven en schepen. Kunstgras is voor de kinde ren extra veilig en vraagt weinig on derhoud. Mede omdat de gemeentelijke bij drage in het havenproject al eens eerder is opgetrokken, wil het college niet opnieuw over der brug komen. 'Het betreft hier zaken die met een goede voorbereiding en bijbehorend overleg vooraf bekend hadden kun nen zijn, zodat deze noodzakelijke kosten binnen de begroting van het project (€86.000,- opgevangen had den kunnen worden'. De politie heeft maandagavond op de Pontweg nabij De Koog vijftien be stuurders betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 113 kilometer per uur, op een stuk waar 80 de limiet is. De controle werd verricht met een onopvallende auto met videoapparatuur. Losse nummers 0,95 Prof.dr Jan W. de Leeuw is bij zijn afscheid als directeur van het Konink lijk NIOZ benoemd tot Ridder in de Órde van de Nederlandse Leeuw. Het is voor het eerst dat een inwoner van Texel werd geridderd in deze Orde. die hoger in rang is dan de Orde van Oranje-Nassau. Het bijbehorende lintje werd hem opgespeld door bur gemeester Joke Geldorp, die zijn werkzaamheden 'van een zeer ex ceptioneel karakter en niveau' noemde. Pagina 5 De Dorpsstraat in De Koog wordt van vrijdag 10 tot en met zondag 12 sep tember het decor van een nieuw cu linair evenement. Onder de naam Texel Culinair kunnen Texelaars en toensten die dagen terecht bij diverse stands waar Texelse bedrijven kleine gerechten met veelal Texelse pro ducten serveren. De Stichting Hore- cabelangen De Koog en Onderne mersvereniging De Koog Badplaats organiseren het. Pagina 5 Het Oudeschilder Visserskoor geeft zaterdag het traditionele concert op de haven van Oudeschild. Er wordt een programma van zeemanslie-de- ren gezongen. Tevens brengt het koor enkele liederen ten gehore die op de nieuwe CD komen die volgend voor jaar verschijnt. Het concert is gratis toegankelijk en begint om 19.30 uur. De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in de Parnassiastraat in De Koog een 21-jarige man uit de badplaats aangehouden wegens vandalisme. Getuigen hadden gezien dat hij vernielingen had gepleegd in een telefooncel in de Dorpsstraat, Ook had hij een volle vuilcontainer omgegooid, waardoor de inhoud over de weg rolde. De man bleek on der invloed van alcohol te verkeren. Hij is voor nader onderzoek overge bracht naar het politiebureau. (Advertentie) Cf'm ia bat bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: GRATIS BIJLAGE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Auch mit deutschem Text Advertenties voor de Vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 21 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1