Dorpsstraat decor van nieuw culinair festijn Lucht in op kermis ondanks regen toge onderscheiding voor NlOZ-directeur Raad wil contact met Texelaar verbeteren Onderzoek naar vroeger tappen spoedig van start Weverstraat i fcAHLaii j) COURANT Promotie dorp en Texels product PvdA wil meer aandacht ramp Ellen op Radio 2 Zeehondje dood Twee paviljoens in Strandtent Top 50 Communicatie hoge prioriteit VERVOLG VAN PAGINA 1 elaardijopleiding) alsnog een nbestemming vraagt voor zijn d. Logies met ontbijt blijft dan )eli|k, evenals het inrichten van kantoorruimte van maximaal vijf- nerkante meter volgens de rege- voor de uitoefening van een be- 'aan huis. Volgens Verschoor zal letting in een woonbestemming ter een waardedaling van om- eks €100.000,- tot gevolg hebben »j gaat ervan uit dat ook deze emmingswijziging verzet zal op- >en, ede mogelijkheid is dat het pand reet voor een flink deel (minstens 9 procent) tot kantoor wordt ge kt, met een duidelijke uitstraling todanig. Volgens het college zal echter nog wel enkele jaren du- voordat Verschoor als makelaar de slag kan. Gedogen van het >ngebruik voor zo'n lange periode et mogelijk. Daarnaast heeft Ver tor volgens de gemeente verlan- 5 (tijdelijke woonbestemming r drie jaar en de aanleg van zes 'eerplaatsen) waaraan redelijker wijs niet kan worden voldaan. Ook het idee van Verschoor dat hij in Den Burg-west een kavel koopt en dat Weverstraat 101 als woning wordt verkocht, is geen haalbare kaart Mediation De gemeente heeft nog geprobeerd het conflict door mediation (bemid deling) tot oplossing te brengen, maar dat liep op niets uit omdat buur vrouw Wiegmans de gewone rechts gang gevolgd wil zien. Via haar juri disch adviseur heeft zij laten weten dat het voorstel tot mediation op een nogal vreemd moment komt, name lijk nu de rechtbank heeft uitgespro ken dat het pand inderdaad strijdig wordt gebruikt en het duidelijk" is dat de gemeente de plicht heeft handha vend op te treden De gemeente heeft de familie Ver schoor nu laten weten dat het pand voor 1 januari 2005 in overeenstem ming moet worden gebracht met de kantoorbestemming en als zodanig ook moet worden gebruikt. Tevens moet een eind komen aan de ver strekking van logies met ontbijt. Als niet aan deze lastgeving wordt vol daan, is na genoemde datum een dwangsom van €150,- per dag ver schuldigd, wat kan oplopen tot maxi maal €50.000.- TF YF1 CC VRIJDAG 16 JULI 2004 vond het een goed plan van de raad om de communicatie te verbeteren, maar ze maakte wel de kanttekening dat raadsleden individueel ook in staat moeten zijn burgers goed ant woord te geven op vragen. Frans Vis- man (D66) zei dat de raad ook naar zichzelf mag kijken als het gaat om communicatie. De raad heeft in haar Programmaplan de doelstelling opgenomen dat Texelaars, organisaties en bedrijven uiterlijk in 2007 allemaal tevreden moeten zijn over de kwaliteit van dienstverlening door de gemeente. Tegen die tijd moeten de drie doel groepen ook tevreden zijn over de wijze waarop ze worden betrokken bij besluitvorming. Wethouder Corry Heijne gaf een voorzet door een en quête over het nieuwe parkeerbeleid aan te kondigen. Ze hoopt op die manier de nodige reacties te krijgen vanuit de bevolking, voordat het nieuwe beleid wordt vastgesteld. 'Informatieavonden leveren toch vaak met de juiste gegevens op.' In het Programmaplan wordt de herin-rich ting van het centrum van Den Burg als ander voorbeeld genoemd waar bij onder meer bewoners en onder nemers goed moeten worden betrok- De Dorpsstraat in De Koog wordt van vrijdag 10 tot en met zondag 12 september het decor van een nieuw culinair evenement. Onder de naam Texel Culinair kunnen Texelaars en toeristen die dagen terecht bij diverse stands waar Texelse bedrijven kleine gerechten met veelal Texelse producten ser veren. Een werkgroep van de Stich ting Horecabelangen De Koog en Ondernemersvereniging De Koog Badplaats is bezig met de organi satie. Het nieuwe evenement moet een soortgelijke uitstraling krijgen als de Lamsvleesdag die twee weken gele den voor het eerst in Den Hoorn werd gehouden. Texel Culinair is geen ko pie van de Lamsvleesdag, maar een op zichzelf staand evenement waar over volgens Joke de Boer uit De Koog al een paar jaar wordt nage dacht. De Boer vormt samen met Dirk Koning, Anton van der Vis en Jan Wolter Timmerman de werkgroep die Texel Culinair voorbereidt. Ze hebben de hulp gekregen van oud-Texelaar Koos van der Ploeg, die in Den Bosch een van de organisatoren is geweest van het culinair evenement Bour gondisch Brabant. Het is volgens de organisatoren de bedoeling dat Texel Culinair, volledig geschreven Texel Culinair, proeven op sien Tessels, op termijn een zelfde bekendheid gaat krijgen als Bourgondisch Brabant of het Preuvenement in Maastricht. De organisatoren hebben met de VW af gesproken dat zij landelijk publiciteit voor het evenement gaat verzorgen. De Texelse ondernemers die mee doen. mogen zelf bepalen wat zij ser veren aan de bezoekers in de stands in de Dorpsstraat en op het dorps plein. Een culinaire commissie onder leiding van Timmerman van restau rant La Tienda houdt wel in de gaten dat de gerechten onderling op elkaar worden afgestemd. 'We willen op die manier voorkomen dat op meerdere plaatsen hetzelfde wordt aangebo den.' Het gebruik van Texelse pro ducten is een voorwaarde, zodat zo wel De Koog als het Texelse product wordt gepromoot. Er wordt daarvoor samengewerkt met de Vereniging Texelse Producten Promotie. De or ganisatie wil de te schenken wijn cen traal inkopen, zodat bezoekers met per stand een andere soort wijn krij gen. 'Want dan ben je wel klaar na drie of vier wijntjes', aldus Timmer man. De deelnemers kopen de wijn van de organisatie en wat overblijft, gaat terug naar de groothandel. Het is de bedoeling dat bestek, bordjes en glaswerk eveneens op elkaar wor den afgestemd om een uniforme uit straling te krijgen. Volgens Koning gaat de organisatie voor kwaliteit 'Het moet een bruisend culinair fes tijn worden en geen bierfeest.' De organisatie ontvouwde haar plan nen woensdagochtend tijdens een presentatie bij Oranjerie 't Vogelhuis. De aanloop van ondernemers was minimaal, maar dat bleek achteraf aan de uitnodigingen te liggen. Die waren onvoldoende gefrankeerd, waardoor ze te laat in de bus waren gevallen. De animo is er echter wel Tijdens een eerdere presentatie voor leden ondernemersvereniging De Koog Badplaats gaven ongeveer veertig ondernemers aan dat zij wel willen meewerken. Zij worden allen nog persoonlijk bezocht. Volgens de organisatie kunnen bedrijven buiten De Koog eveneens meedoen. Texel Culinair krijgt ook een cultureel tintje. Er wordt een Juttershoek inge richt waar Texelse verhalen worden verteld en vis gerookt. Er komen straatacts, muziek, krameïi waar Texelse producten worden verkocht en er wordt een zogeheten BUI Visser- hoek ingericht met aandacht voor de historie van De Koog en gerechten uit het receptenboek van de oud-bewo ner van het voormalige Witte Huis op het dorpsplein. Bezoekers betalen tijdens het evenement met Kogertjes die zij voor €1,25 per stuk kunnen kopen. Daarvan is €1,- bestemd voor de deelnemers De rest is voor de kosten van de organisatie en er gaat een deel naar het Tesselhuus. De entree van Texel Culinair is gratis De organisatie gaat uit van ongeveer tweeduizend bezoekers. De gemeente moet goed zijn voor bereid op een eventuele ramp op zee. Dat betoogde PvdA'er Alfred Schaatsenberg tijdens de behan deling van het Programmaplan 2005. Als voorbeeld noemde hij de gifvaten die eind vorig jaar bij het schip Andinet overboord sloegen. De PvdA miste het onderwerp in de rubriek veiligheid van het pro grammaplan. Onverstandig volgens Schaatsenberg. omdat de gemeente zich daardoor te afhankelijk opstelt van hulp van de overkant als er wat gebeurt. De wijze waarop instanties de eerste dagen na het ongeval met de kustvaarder hadden gehandeld, was in zijn ogen met goed gegaan. Volgens de PvdA kan een ramp met bijvoorbeeld een olietanker 'desas treus' uitpakken voor zowel de natuur als de toeristische economie. ken. Het is de bedoeling dat het college al binnen een paar maanden een plan voor verbetering presen teert, zodat de raad het plan tegelij kertijd met de begroting voor volgend jaar kan vaststellen Schaatsenberg kreeg alleen bijval van Arthur Oosterbaan (GroenLmks). Hij wees de collega-raadsleden erop er niet al teveel op te vertrouwen dat anderen 'de kastanjes uit het vuur komen halen' als er wat gebeurt bij het eiland. De andere partijen vonden het niet nodig apart aandacht te be steden aan omgaan met een ramp in het programmaplan, omdat dat op regionaal en landelijk niveau al is ge regeld. Burgemeester Joke Geldorp adviseerde partijen toch nog eens na te denken over het voorstel van Schaatsenberg. Ze wees erop dat de minister van Verkeer en Waterstaat verantwoordelijk is voor de behande ling van calamiteiten die verder dan één mijl uit de kust plaatsvinden, maar dat binnen die mijl de verant woordelijkheid van de gemeente be gint 'Dat ontslaat u met van de plicht om na te denken over een ramp Cor Ellen Is zaterdagochtend te ho ren in het programma Plaza op Ra dio 2. Ellen wordt geïnterviewd over zijn expositie van flessenpost in het Maritiem en Jutters Museum Het gesprek wordt tussen tussen 7.30 en 8.00 uur uitgezonden. Als het warm is. willen kermister reinen nog wel eens een verlaten in druk wekken. Maar een beetje regen weerhoudt mensen er niet van naar de kermis te gaan Niet dat het volk gistermiddag meteen massaal was toegestroomd op de kermis in De Koog, maar er waren ondanks de re gen toch redelijk wat mensen op de attracties afgekomen Zowel kinde ren als volwassen kunnen er dit jaar de lucht in. Volwassenen kunnen zich enkele tientallen meters omhoog la ten schieten aan een paar stevige elastieken tussen twee palen (de bungee) en voor kinderen staat er een beach jumper waarbij ze aan elastie ken enkele meters hoog kunnen springen. Bezoekers wier maag daar na niet ergens tussen de ribbenkast was blijven hangen, konden ook te recht voor diverse versnaperingen en andere attracties De kermis, die wordt gehouden op de parkeerplaats aan de Nikadel, duurt tot en met zon dag. Foto Jeroen van Hattum) april vorig jaar door koningin Beatrix geopend, en het predikaat 'Konink lijk', ontvangen bij het 125-jarig be staan in 2001'Het op samenwerking gerichte beheer en exploitatie van de onderzoeksschepen en de kwaliteit en inzet van de medewerkers heeft ertoe geleid dat het NIOZ voor zee- en zeegaand onderzoek de spin in het web is. De internationaal voor aanstaande positie blijkt uit het grote aantal medewerkers uit diverse lan den die op Texel verblijven om deel te nemen aan het grensverleggend onderzoek.' In het bijzonder noemde Geldorp npg de wijze waarop De Leeuw de bete kenis van de onderzoeken van het NIOZ onder de aandacht van het brede publiek weet te brengen. 'Er kan altijd een beroep op u worden gedaan om hierover te vertellen, bij voorbeeld op bijeenkomsten voor nieuwe inwoners van Texel of op de druk bezochte open dagen van het NIOZ.' Ook maakt de scheidend di recteur deel uit van het zogenaamde Lmdeboomberaad, een klankbord groep voor het gemeentebestuur, 'bestaand uit vertegenwoordigers van belangengroeperingen, vooraan staande ondernemers, wetenschap pers en andere prominente Texe laars'. Onderscheiding Het onderscheiden van De Leeuw gebeurde op voordracht van het be stuur van het NIOZ en werd volgens Geldorp 'door een zevental facultei ten, organisaties en instellingen, zo wel nationaal als internationaal on dersteund'. Dat hij werd benoemd in de Orde van de Nederlandse Leeuw is bijzonder, want deze van 1815 da terende Orde is exclusief van karak ter, hoger in rang dan de Orde van Oranje-Nassau en 'voor bijzondere verdiensten voor de samenleving van zeer exceptionele aard', waaronder voor 'buitengewone bekwaamheden in de wetenschappen en kunsten', aldus het gemeentebestuur 'Waar schijnlijk heeft uw naam ertoe bijdra gen dat u deze onderscheiding kreeg', grapte Geldorp in haar toe spraak. trend is in het belang van alle betrok kenen, zo menen b en w en anderen die met deze problematiek te maken hebben. Het project heeft tot doel alle betrokkenen voor deze opvatting te winnen. Dat zal gebeuren in drie fa sen, gedurende drie jaar. Begonnen wordt met het peilen van bestaande behoeften en ideeën bij opvoeders, uitgaande jongeren, horeca en jeugd werk, alsmede het opzoeken van knelpunten. De tweede fase voorziet in doelgerichte preventie, waarbij de aanpak afhankelijk is van de bevin dingen in de eerste fase. Dan komen maatregelen aan de orde die op Texel wenselijk en haalbaar zijn, gericht op de vervroeging van het uitgaanspa- troon. Het is met mogelijk om bij dit project te leren van ervaringen elders, want voor zover bekend is Texel de eerste gemeente die serieuze plannen heeft voor vervroeging van het uitgaanspa- troon. Een van de zes pasgeboren zee hondjes van EcoMare is woensdag overleden. Het paar dagen oude dier tje zwom volgens een woordvoerster aanvankelijk vrolijk rond. totdat ze er opeens slecht uit begon te zien. De dierenarts constateerde dat het dier, ondanks goede zorgen van de moe der, ondervoed en onderkoeld was geraakt. Ingrijpen van de dieren verzorgers met warmtelampen, vloer- warming en zoutoplossingen tegen uitdroging mocht met meer baten. 'Het gebeurt in de natuur en ook bij ons, maar het komt gelukkig met vaak voor.' Weekblad Nieuwe Revu en jonge renomroep BNN hebben strand paviljoen Paal 19 en beachcafé De Buren bij paal 17 opgenomen in hun Strandtenten Top 50 die deze week wordt gepubliceerd in het blad. Paal 19 hebben ze een 18de plek toegewezen en De Buren neemt de 41 ste plaats in op de lijst. Volgens de opstellers is Paal 19 'de leukste strandtent van Texel die qua sfeer doet denken aan strandtenten op het Schevemngse Noordzeestrand'. Nieuwe Revu en BNN vinden het pa viljoen van binnen de uitstraling van een sfeervolle bruine kroeg hebben, de bediening is vriendelijk en er is een lekker terras aan zee. Het publiek bestaat uit toeristen, jongeren van Kogerstrand en Texelaars. De Buren wordt omschreven als de plaats voor 'de échte feestjes op het eiland'. De zaak richt zich volgens Revu en BNN op een 'Bloemendaal- publiek', maar is toch een beetje fout met de palmboompjes die er staan opgesteld. Het publiek wordt om schreven als 'wat oudere jongeren die met echt trendy zijn en toeristen die De Koog wel hebben gezien'. Texel-trainer Johnny Rep krijgt van het weekblad de gelegenheid om te vertellen dat hij Paal 19 een leuke zaak vindt met een relaxte Texelse sfeer. Stichting Alcoholpreventie be komend najaar met een onder- li naar mogelijkheden om het aan op Texel naar een vroeger tip te brengen, in combinatie andere maatregelen die zijn :ht tegen alcoholmisbruik, on- len onveiligheid. B en w heb- zich inmiddels akkoord ver- rd met dit onderzoek, dat in het rjaar van 2006 concrete maat- ;len moet opleveren die gedra- worden door de horeca, op- ders en andere betrokkenen, ironder de stappers zelf. onderzoek kost €21.160.- Het ige hoopt dat de helft van dit ag wordt betaald door het Minis- van Justitie uit de pot voor inaliteitspreventie De rest wordt kelijk omgeslagen over ge nie, politie en de Texelse afdeling Koninklijke Horeca. De afgelopen decennia is het tijdstip waarop het uitgaanspubliek de horeca opzoekt steeds verder de nacht ingeschoven ('omdat het eer der nog met gezellig is'). Dat brengt diverse negatieve effecten met zich mee. Op andere plaatsen dan de horeca wordt steeds meer voor- gedronken, zodat men al met teveel alcohol op op stap gaat. De horeca moet in steeds kortere tijd de nood zakelijke omzet maken, met duurder en onaangenamer nachtwerk Mede door massaal gedwongen vertrek uit de lokaliteiten is er veel onrust, agres sie, vandalisme en hinderlijk gedrag op een steeds later tijdstip in de nacht. Dan doet zich ook een moei lijk te verwerken vervoerspiek voor die op zichzelf een oorzaak is van onrust en waar de politie de handen aan vol heeft. Het ombuigen van deze neerwaartse woonde kantoor aan de Weverstraat. /Foto Harry do Graaf/ De gemeenteraad wil op korte ter mijn de communicatie met de bur gers verbeteren. Alle partijen in de raad vinden dat één van de hoog ste prioriteiten voor de komende tijd. De raadsleden vinden het jam mer dat ze regelmatig met teleur gestelde of onwetende Texelaars worden geconfronteerd. Het col lege gaat er een plan voor opstel len. De manco's in de communicatie spit sen zich in hoofdlijnen op twee pun ten toe. Brieven die Texelaars aan de gemeente sturen, worden regelmatig buiten de gestelde termijnen beant woord en raadsleden merken regel matig dat de bevolking niet goed weet waar ze mee bezig zijn of al hebben besloten. 'Als ik kijk naar de gang van zaken rond de menings peiling over het raadhuis en het rood- wit-blauwe gebouw, dan moeten we rap een verbeteringsplan aan brengen', aldus Arthur Oosterbaan (GroenLinks) tijdens de raadsver gadering van dinsdagavond 'Het is echt belangrijk dat wij goed commu niceren. Dit zijn zaken die je met al leen aan de media kunt overlaten.' Door zelf de regie in handen te ne men, hoopt de gemeenteraad beter duidelijk te maken wat zij doet. Raadsleden ontdekten eerder dit jaar tot hun verrassing dat het veel Texelaars was ontgaan of met veel had uitgemaakt dat ze op dinsdag 28 oktober 2003 tot de bouw van een nieuw raadhuis hadden besloten. Dat gebeurde tijdens de vaststelling van de begroting voor 2004. Dat besluit was toen overigens de opening van de Texelse Courant van vrijdag 31 oktober. De onbekendheid kwam naar voren, toen de onvrede begon te ontstaan over de dertien miljoen euro die met nieuwbouw is gemoeid De raad wil de communicatie verbe teren door de bevolking beter bij ont wikkelingen te betrekken en brieven op tijd te laten beantwoorden. Beide voornemens staan vermeld in het zogeheten Programmaplan 2005, waarin de raad op hoofdlijnen de prioriteiten voor volgend jaar op pa pier heeft gezet. Als mensen niet bin nen de gestelde termijnen antwoord krijgen, moeten ze wat de raad betreft in ieder geval op de hoogte worden gehouden van de stand van zaken. 'Laat het even weten als het wat lan ger duurt', aldus Alfred Schaatsen berg (PvdA). Burgemeester Joke Gel dorp merkte op dat beantwoording bij de ene afdeling meer tijd in beslag neemt dan bij de ander. 'Gemeente werken heeft geen problemen. Bij Grondgebied is veel vertraging, maar. daar heb je te maken met soms in gewikkelde procedures.Ze vond het wel een kwestie van fatsoen dat men sen in ieder geval bijtijds worden geïnformeerd over de stand van za ken als er nog geen antwoord kan worden gegeven. De burgemeester l.dr. Jan W. de Leeuw is bij zijn ;heid als directeur van het Ko- [lijk NIOZ benoemd tot Ridder de Orde van de Nederlandse yw. Het is voor het eerst dat inwoner van Texel werd ge- erd in deze Orde, die hoger in I is dan de Orde van Oranje- ssau. Het bijbehorende lintje dhem woensdagmiddag in de oquiumzaal van het instituut op orntje opgespeld door burge- »ster Joke Geldorp, die zijn kzaamheden 'van een zeer tptioneel karakter en niveau' mde. ifscheid nemende directeur was onomstreden. Binnen het insti- stond hij bekend als iemand die g zijn eigen koers voer en zich te veel gelegen liet liggen aan ■re meningen. De ondernemings- (0R), die de belangen van het oneel behartigt, had in het verle- geregeld aanvaringen met hem. eeuw werd onder meer verwe- lat hij autoritair was en informa- chterhield. Zo bleef de directeur ennen dat hij afspraken had ge kt over de aanschaf van een w schip voor de wadden toen de il over een brief beschikte die het ndeel bewees. Een andere grief dat hij zelf optrad als voorzitter werkgroepen die de directie sten informeren, waardoor de ire leden zich niet vrij voelden mening te ventileren. Drie jaar den besloot de OR de directeur langer als officiële gesprekspart- te erkennen en in het vervolg tstreeks in contact te treden met lestuur, de hoogste baas van het tuut. Opvallend is in dit verband ens betrokkenen ook dat de OR »n tijd lang onderbezet was, vol- shen omdat ze geen zin hadden te laten ringeloren door De jw. De nieuwe OR, die na verkie- en aantrad op 1 juli, de dag van ifficiéle afscheid van de directeur, el weer voltallig. Ook de echtgenote van prof.dr. Jan de Leeuw (links) werd in het huldeblijk betrokken door burgemeester Joke Geldorp. In het midden de scheidend NlOZ-directeur zelf. (Foto Joop Romntets) schrift Nature. 'De kwaliteit en bete kenis van uw werk wordt zowel nationaal als internationaal erkend en gewaardeerd', aldus Geldorp, die hem niet alleen een 'toponderzoe ker', maar ook een 'uitstekend we tenschappelijk manager' noemde. Op de afscheidsceremome werden alleen maar mooie woorden gespro ken door een lange rij collega-weten schappers uit binnen- en buitenland en anderen die nauw met hem heb ben samengewerkt Zo prees prof.dr. Charles Buys, vice-voorzitter van NWO, De Leeuws verdiensten om het werk van het NIOZ onder een breder publiek bekend te maken en zei prof.dr. Loes van Vloten (voorzitter van het bestuur van het NIOZ) dat het NIOZ onder De Leeuws leiding 'een sterk merk' is geworden. Voordat burgemeester Geldorp de verraste De Leeuw ridderde, gaf ze een overzicht van zijn grote verdien sten. Ze noemde hem een 'eminent en bevlogen wetenschapper met een indrukwekkende staat van dienst' De Leeuw, die in 1993 samen met de hele vakgroep mariene biogeoche- mie van de Technische Universiteit Delft naar het NIOZ verhuisde en in 1996 directeur werd, was eerder werkzaam aan de universiteiten van Utrecht en Delft. Hij verrichtte 'grens verleggend onderzoek' naar de pro cessen die zich afspelen in zeeën en oceanen en de invloed hiervan op het klimaat op aarde. Meer dan 450 van zijn artikelen werden gepubliceerd, waarvan een twintigtal in het toon aangevend wetenschappelijk tijd- Hoogtepunten Ook voor De Leeuws rol als directeur had de burgemeester veel lof. Ze memoreerde dat hij het NIOZ door een financieel moeilijke tijd heeft ge loodst en als internationaal vermaard instituut 'op de kaart heeft gezet'. Hoogtepunten waren de grootscha lige uitbreiding en vernieuwing, op 4

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5