Kleurrijk boeren onder de duinen op hoeve Dordrecl- 'Toch zou ik niet willen ruilen met een grote boer' 8 Medaille mariniers voor vredesmissie Concours Hippique in 1969 .TEXELSE COURANT' Fluitkwartet in kerk De Koog Weinig Texelaars in strandloop Defne Karapinar wint watertrappen Tennistoernooi De Cocksdorp zrz Sportverleden nr Dienstwoning Voordeelland Fietswegenwacht zoekt mensen VRIJDAG 16 JULI 2004 'Dit is het mooiste plekkie van Texel. Duinen voor de deur en het café op de hoek.' Corrie Witte (42) van hoeve Dordrecht aan de Zanddijk in Eierland lacht als ze dat zegt. Zij en echtgenoot Kees Piet (48) zijn de laatste agrariërs op het eiland die nog in een stolp boeren. De moderne tijd klopte aan de deur met een mestzak en een computer, maar verder lijkt het alsof op Dordt, zoals de boerderij in de volksmond genoemd wordt, de tijd even heeft stilgestaan. Het is geen vetpot op het zand onder de duinen, maar 'boer zijn is toch het mooiste dat er is?' De grond is schraal, de gebouwen zijn oud, de inkomsten mager, maar het plekje aan het doodlopende stuk van de Zanddijk achter café De Slufter is geweldig. Op deze dag is de bestrate dreef royaal omzoomd met geurend geel walstro Op de uitlopers van de duinen staan kleine brem struiken, bloeit de kamperfoelie en lichten de gele bloempjes van het paardebloemachtige muizeoor op tussen de wuivende grashalmen. Op het erf is Corrie met haar kleine oppasneefjes bezig de kippen te voe ren. Het toom is al net zo bont als de bermen. Kippen in allerlei maten en allerlei kleuren en verschillende ha nen die als 'broeders samenleven'. 'Eieren zoeken doe ik met meer.'zegt Corrie lachend 'Daar is geen begin nen aan. Ze leggen overal en als er kuikens van komen zie ik ze wel op het erf verschijnen. Er kunnen er ai- tijd nog bij en de hanen gaan vanzelf wel een keer in de soep. Wat jij, jon gens?' Dit laatste tegen haar neefjes, die instemmend knikken. Hoe komt ze aan zo'n zooitje ongeregeld? 'Ah joh, dat gaat vanzelf. Er wordt hier geregeld wat gedumpt door mensen die nog één of twee kippen hebben en er vanaf willen. Ja, ze vragen het wel eerst hoor. Het is hier een beetje een kippenbejaardenhuis Alles slijt hier zijn ouwe dag,' zegt ze met vro lijk twinkelende ogen. Corrie Witte-Witte - ze hoefde niet aan haar nieuwe naam te wennen na haar trouwdag - was het boerenleven gewend voor ze door Kees Piet aan de haak werd geslagen. Ze werd ge boren op boerderij De Voorzorg in polder Waalenburg. De boerderij ligt aan een doodlopende weg, een stuk het land in 'Net als hier weer, er was voor mij niks vreemds aan een stuk van de bewoonde wereld te zitten. Maar als je denkt dat we hier afgele gen zitten, heb je het mis. We zitten nóóit met zijn tweeën om de koffie 's middags. Er komt altijd volk, het is hier net zo'n zoete inval.' Met smaak vertelt ze over die keren dat ze ingesneeuwd zaten. 'Het weg getje hier loopt wat rond en ligt in een mum dicht. Meestal zijn de gewone wegen dan nog wel begaanbaar, maar moet ie om bij ons te komen te voet vanaf het Sluftercafé door de sneeuw ploeteren. We waren nog maar net getrouwd toen het al raak vroeger je kwam uit school, deed je ouwe kleren aan en moest meehel pen. De meiden net zo goed als mijn broer.' Corrie werkte na de huishoud school dertien jaar als agrarisch me dewerker bij haar vader op De Voor zorg. 'Ik vond het boerenwerk heerlijk en zat graag onder de koeien, maar zeven dagen in de week melken geeft je met veel vrij. Jij trouwt met een boer, zei mijn vader altijd. Ik dacht het met, zei ik dan, ik doe een ambtenaar. Die is om vijf uur klaar en heeft de krant dan al gelezen. Maar ja, het liep anders. Maar melken doe ik hier niet. Ik dacht: daar begin ik hier niet weer aan, anders zit ik er altijd aan vast. En dat heb ik zo gehouden ook. Wel het andere boerenwerk, op de trekker rij den. voeren, beesten verzorgen, al les En mijn tuin. Kees Piet vindt een bloementuin niet veel, maar ik ben er dol op. Eerst een bloementuin, an ders kom ik niet op Dordt, heb ik als voorwaarde gesteld', lacht ze en Kees Piet lacht mee. we geen idee in. Nou heb ik alleen deze twee nog. Voor eigen gebruik en voor de kalveren.' 'Ik zei: ruim die rotzooi toch op, elke keer moet je voor twee koeien die machine weer aanzetten, maar hij kan het niet laten.' vult Corrie aan. Geen stamboekvee en toch een goede melkgift? 'Kees Piet: 'Daar kun je helemaal niks van zeggen Als je zo'n topbeest koopt, moet hij toch eerst weer wennen op jouw bedrijf. Die dingen kunnen behoorlijk kies keurig zijn afgesteld en dan zijn ze zo van de melk af. Zie maar dat je ze er weer aan krijgt. Het zegt niet altijd wat. Ik had helemaal geen slechte koeien, want het is ook met zo dat ik alles maar aankocht. Maar ik heb er gewoon aardigheid in om beesten te hebben. Het ziet er toch leuk uit met al die kleurtjes?' Het ziet er inderdaad leuk uit, vooral als ze weerspiegelen in de grote kolk waarin ze afdalen voor een slok gratis welwater. Horens fier op de kop. Een bijna vergeten was. De schuifauto van de gemeente was tot het café gekomen en ze over legden of ze Kees Piet en Corrie ook gelijk maar even zouden bevrijden. Ach, zeiden ze in 't café, laat die twee maar zitten, die zijn net getrouwd en zitten nog niet op bezoek te wachten. Een paar jaar later was het weer zo ver. Even een paar dagen geen volk, dachten we. Nou mooi met. ledereen dacht dat-ie ons moest komen red den. Mijn vader en moeder kwamen door de sneeuw met eten aan sjouwen, Jantje Zoetelief, die hier al tijd met voer op het erf kwam, kwam met een struik boerenkool aanzetten en Maarten Veeger kwam dwars door het land evengoed om een bakkie. Dat zijn mooie dingen.' Corrie voelt zich op de boerderij als een vis in het water. 'Hoe was dat Kees Piet, kleinzoon van het kinder rijke gezin Witte van Sint Marcus, zijn vader was er één van zeventien, is geboren en getogen op hoeve Dordrecht. In 1988 volgde hij zijn va der op en in 1991 haalde hij zijn bruid naar de boerderij De kudde koeien van Kees Piet is al net zo bont als het toom kippen van zijn vrouw en de aanwas van de veestapel ging al net zo. Van deze boer een koe en daar nog een overgebleven exemplaar, een eigen stier en de kudde breide uit zonder stamboekpapieren of wat. 'Ik denk dat ik de boer ben met de meeste kleurtjes,' zegt hij. Er staan nog twee melkkoeien op stal. Buiten lopen twintig zoogkoeien en de rest is mestvee. 'We hadden problemen met het celgetal en om alles weer goed te krijgen moet je eigenlijk je hele stal vernieuwen. Daar hadden T? 3 'V -v F tv '/:A' Kees Piet en Corrie Witte met de tweeling Christina en Martina: 'Als je denkt dat we hier afgelegen zitten, heb je het mis. (Foto 0 aanblik. 'Dat staat toch mooier dan bij die kale Rabo-koeienl' zegt de boer. Desgevraagd verklaart hij: 'Rabo- koeien zijn koeien die in de met veel geleend geld gebouwde loopstallen noodzakelijkerwijs onthoornd moes ten worden.' Rond Dordrecht - de boerderij kreeg zijn naam omdat de eerste eigenaar indertijd uit de stad Dordrecht kwam - ligt dertig hectare, voornamelijk grasland. Voor de koeien en voor de honderdvijftig schapen tellende kudde. 'Schapen kosten niet veel, zijn sober en vragen geen huisvesting. En er zit een ooipremie op, da's weer leuk. Daarnaast heeft Witte nog achttien hectare bouwland bij hoeve 's Hertogenbosch aan de Muyweg. waarop hij bieten en graan verbouwt. Het is geen vetpot. De boerderij kan wel wat onderhoud gebruiken, maar de financiële middelen ontbreken. Kees Piet: 'We werken voor prijzen waar ook onze ouders mee werkten. Toen we in 1988-'89 begonnen, kreeg je tweehonderdvijfentwintig gulden voor een lam. Ik denk dat we nu de tachtig euro amper halen, terwijl de onkosten wel zijn gestegen. En toch gaan we door. Ondanks alle papieren en regels waar niks tegenover staat. Het verschil met vroeger is dat je toen geld had om iets te repareren als het kapot ging. En toch zou ik niet willen ruilen met een grote boer. Hoe gro ter we worden, hoe minder we verdie nen. Stoppen met boeren en te werk gaan? Nee, het boerenvak is toch het mooiste dat er is. We proberen een uitweg te zoeken. We zijn met veelei send. Doen zoveel mogelijk alles zelf, proberen de kosten zo laag mogelijk te houden en we geven niet meer uit dan noodzakelijk is.' Het is ook daarom dat Corrie een paar dagen in de week elders uit werken gaat. In de zomer in de aard beien bij de Reuze Aardbei en in de winter in de vaste planten bij de Rannen. 't Is wel druk,' geeft Corrie toe Maar ik doe dat liever dan kam peren-bij-de-boer op het erf te halen. Al die drukte, ik wil baas wezen op mijn eigen terrein Ik weet nog dat we vroeger thuis in de zomer de stal schrobden, scheepsluiken over de grup legden en daar met ons gezin bivakkeerden, terwijl de gasten in ons huis woonden. In een tent zitten ze natuurlijk niet in je huis, maar je moet eerst flink investeren in douches en wc's. En we zijn zelf helemaal niet van die knutselaars, dus... Ik ga liever uit werken. Ze vragen wel eens aan me: en wat doe je dan met je huishouden O, zeg ik dan, rotzooi is geduldig, als je thuiskomt ligt het er nog net zo. Daar ben ik gemakkelijk in, ik schuif het gewoon aan de kant.' De hond blaft instemmend. 'Ook een allegaar tje. Ik weet niet wat het is, maar in elk geval geen rasdmg. We hebben hem uit het asiel. Christina (de negi dochter, red.) wilde graag een Ik zeg tegen Kees Piet: ga mee uitzoeken, dan kom ik tei niet met de verkeerde thuis. Het echtpaar heeft drie li Jacob van elf jaar en de t, Christina en Martina. 'Toen ik De Voorzorg ging vertellen da tweeling op komst was, rold vader en mijn broer dwars auto heen van het lachen, l dat zo geinig was, weet ik nif ze kwamen niet meer bij. En nog: hoe moet dat, twee Maar het is allemaal goed gei Zoals de Wittes denken dat de boeren ook wel goed zé in de toekomst. 'Het blijft n> afwachten, maar we houi moed erin en zoals ik al zei: niet veeleisend en we pass aan.' Corrie In de rooms-katholieke kerk van De Koog verzorgt dinsdag fluit kwartet Djinja het zesde zomer avondconcert van de Raad voor het zomerwerk. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Wel wordt na afloop een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten. Mariniers van de Mok ontvingen gisteren een herinneringsmedaille voor hun deelname aan een VN-missie in Liberia. (Foto K1anncvoor1--chling) Mariniers van de Joost Dourlein- kazerne zijn gisteren onderschei den met de Herinneringsmedaille Vredesoperaties voor hun deel name aan de VN-vredesmissie UNMIL in Liberia. Commandant der Zeemacht vice- admiraal J. van der Aa reikte de me dailles uit aan boord van de Hr. Ms. Rotterdam in de marinehaven van Den Helder. De Rotterdam lag begin dit jaar drie maanden voor de kust van het West-Afrikaanse land. Aan boord van het amfibisch transport schip waren zo'n zestig mariniers van de Tweede Bootcompagnie van het Amfibisch Ondersteumngsbataljon en de Amphibic Beach Unit van de Mok. Met twee landingsvaartuigen onderhielden de mariniers het trans port tussen de Rotterdam en de kust. De Amphibic Beach Unit zorgde er voor dat de kust in orde was om aan land gebrachte goederen verder het binnenland in te vervoeren. De Rot terdam deed tijdens de missie dienst als hospitaalschip voor de militairen en medewerkers van de Verenigde Naties die in het door oorlog geteis terde Liberia waren. In het land zelf waren op dat moment nog geen ade quate medische voorzieningen opge bouwd. De mariniers redden met de landingsvaartuigen ook een groep van 220 Liberiaanse vluchtelingen toen hun schip op zee dreigde te ver gaan. Dat schip bleek later een oude veerboot te zijn die op Vlieland had gevaren In totaal werden gisteren tweehonderd mensen van de Konink lijke Marine en vijftien van de Konink lijke Landmacht onderscheiden. Met een harde zuidwestenwind en hoog water verwachtte de organisa tie van de woensdag bij paal 28 ge houden De Krimstrandloop weinig deelname. Met 38 atleten viel de be langstelling echter erg mee Opval lend was wel het kleine aantal Texe laars. Slechts zeven eilandbewoners waagden zich aan de cross. De loop over 1200 meter trók vijf jon gens en zes meisjes, onder wie geen enkele Texelaar. Met de wind in de rug was de start razendsnel. Dean Salwegter uit Dordrecht won afgete kend in 5.18 minuten. De nummer twee, Sten Stein uit Drachten, volgde hem op twaalf seconden Bij de meis jes was Eva Roorda, die al vaker meedeed, duidelijk favoriet. Ze stelde met teleur en won met grote voor sprong op de rest van het veld Gerben van Vilsteren en Emiel de Groot uit Zwolle hadden de uitleg over het parcours met helemaal goed begrepen. Zij dachten na 4 kilometer te finishen terwijl ze 8 kilometer wil den lopen. Ze moesten echter nog 2 kilometer noordwaarts en weer terug. Ze werden geklokt na 4 kilometer, maar liepen het restant ook nog. Jan Stuursma uit Kiel-Winderweer was duidelijk de sterkste in de wedstri|d over 8 kilometer. In een prachtige stijl torste hij tegen de wind in en zette hij een voor deze omstandigheden mooie tijd neer (34.25). Erik Dulfer uit Schiedam volgde op anderhalve mi nuut. Woensdag wordt opnieuw gelopen bij paal 28. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur, het startschot klinkt om 19.30 uur. De volgende loop van Atletiekvereniging Texel staat zondag op het programma en wordt gehou den bij paal 21 (start om 10.30 uur). Wie zolang niet kan wachten, kan vanavond (vrijdag) terecht in Den Hoorn, waar op het voetbalveld van ZDH om 19.30 uur het startschot van de duincross door De Bollekamer wordt gegeven.. Uitslagen 1200 meter - Jongens 1 Dean Salwegter (Dordrecht). 5 18; 2 Sten Stein (Drachten), 5 30; 3 Mike Hooft (Gouda). 5.41. 4 Elvis Salwegter (Dordrecht). 6 02; 5 Jasper Heil (Apeldoorn). 6 22 Meisies I.Eva Roorda (Drachten). 5.36; 2.Kelly Dulfer (Schiedam). 6.51 3.Amy Dulfer (Schiedam). 7 40,4.Lilian Gerdes (Twello), 7.52. 5 Lmda Hooft (Gouda). 8 46; 6.lsabel Gerdes (Twello), gestopt. 4 kilometer - 1 Gerben van Vilsteren (Zwolle), 17.08, 2 Emiel de Groot (Zwolle), 17.38. 3 Markus Wall|asper(Oelde. Duitsland) 18.23; 4 Leon Broekhof (Brummen), 19.49; 5 Kevin van Diermen (Spakenburg). 19.57.6,Floris Heil (Apeldoorn), 20.21, 7 Jelmer van Vilsteren (Zwolle), 20 37; 8 Laurien Bakker. 23.32; 9 Harry van Berkel (Soest). 24.4110 Gerrit de Groot (Zwolle), 24.55 8 kilometer -1 Jan Stuursma (Kiel-Windeweer), 34.25,2.Erik Dulfer (Schiedam). 35.52, 3.Coen Schoonheden (Oudkarspel), 35.57; 4 John Wassenaar (Lisse), 36 35; 5.Sander Gerdes (Twello), 36 40; 6.Piet Bakelaar. 39.34; 7 Friedhelm Beckmann (Kassei, Duitsland), 42.30; 8.Rinus Kooger. 43.019 Niels Halsema. 43 28, 10.Kees Heil (Apeldoorn). 44.08; H.Lydia Verweij. 47 21, 12,Antje Hoffrogge (Salzbergen, Duitsland), 48 54; 13.Karei Voogt (Barendrecht). 48 56. 14 Bram van Diermen (Spakenburg), 49.43; 15 Evelien Schoo (Neder- horstden Berg), 52.19.16.Cees Timmer. 53 57; 17. Ruud Meedendorp. 53.58. Djinja bestaat uit Janneke de Haan, Njola Korver, Imme Wassink en Djoeke Wisman. De vier fluitisten hebben alle vier gestudeerd bij Eugénie van der Grinten in Alkmaar en zijn thans als docent verbonden aan een muziekschool Zij hebben veel ervaring opgedaan met het spe len in diverse orkesten, onder andere bij semi-professionele harmonie-or kesten en jeugdsymfomeorkesten, waaronder het Hogeschool Harmo nie-orkest en het Noordhollands Jeugdorkest. Djinja concerteert sinds de oprichting in 2001 op allerlei po dia. Een succesvol optreden was ter gelegenheid van de Van Foreest- In zwembad Molenkoog werd woensdag met 6.45 minuten het Texel kampioenschap watertrap pelen gewonnen door Defne Kara pinar. Op de tweede plaats eindigde Donny Noorlander (6.30), derde werd Dervis Karapinar (5.40). De komende weken worden een waterspelletjes middag gehouden, een pannenkoe kenrace, het Texels kampioenschap bommetje en een Olympische dag. Donderdag begint om 14.00 uur een watermodeshow. Op de banen van tennisvereniging Heri Hodie bij het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt zaterdag 24 juli een open tennistoernooi gehou den. Opgeven kan voor enkel- en dubbelspel (heren, dames en mix) tot vrijdag 23 juli. Aan de hand van de opgaven wordt een programma sa mengesteld. Deelnemers kunnen daarbij hun voorkeur uitspreken of ze 's morgens, 's middags of 's avonds willen spelen. Voor de finales, die en week later worden gehouden, kan geen rekening met deze voorkeur worden gehouden, deelnemers die nen zich dan aan de wedstrijdindeling aan te passen. Deelname kost €7,-* per persoon voor het enkelspel en €9,- per team voor het dubbelspel. Er wordt op kunstgras gespeeld en het is mogelijk rackets te huren. Opgeven kan bij het Eierlandsche Huis, tel. 316507, of per e-mail wvanbeek® texel.com. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het Concours Hippique van 1969. publieklezing in de Laurenskerk in Alkmaar. Verder verzorgt het kwartet muzikale intermezzi en achtergrond muziek bij feestelijke gelegenheden. Op Texel speelt het kwartet werken van onder anderen Reicha, Bertho- mieu en Bozza. Raoul en Dimitri Helleman gaan een dienstwoning maken boven hun win kel 'Voordeelland' aan de Heems- kerckstraat in Oudeschild. Volgens het huidige bestemmingsplan kan dat niet, maar volgens het nieuwe wel. Vrijstelling volgens artikel 19 is daar om geen probleem. De Stichting Duurzaam Texel is op zoek naar mensen die tussen 20 au gustus en 30 september de fiets wegenwacht willen bemannen. Deze service is een samenwerkingsver band tussen de Vereniging van Fiets- verhuurders, de VW, Garage Renten aar en Taxi 312000. Mensen die panne krijgen met een huurfiets kun nen de fietsverhuurder bellen, die in de meeste gevallen de fietswegen wacht zal inschakelen. In deze geval len zijn de kosten voor de fiets verhuurder. Mensen met een eigen fiets bellen een centraal nummer en betalen ter plekke een bijdr €5,- en reparatiekosten. De wacht is bereikbaar van 11 22.00 uur. Dit |aar wordt een j zes weken gehouden, maar bedoeling dat de wegenwa gend jaar het hele seizoen in Mensen die tegen onkosten fietswegenwacht willen mee tussen 20 augustus en 30 sej beschikbaar zijn, in bezit van bewijs B en goed de weg wel nen contact opnemen met Vries, tel. 312000. Handig zij teressante dingen over de or weten te melden, strekken tol veling. streekwedstrijd. De 'kleine ruiters' werden geinstrueei Jac. Schoorl, wiens naam duikt bij de verrichtingen Waddenruiters en die annoï 'ome Jaap' nog steeds veelt heid geniet in de Texelse p: wereld. Koetsiers met 'landbouwtuig: voor luxe rijtuigen' streden or veren zweep, een door de ge beschikbaar gestelde erep' beste prestatie werd geleve de 12-jarige ruinvos Zampa dom van P. Beers sr. en geme P. Beers jr. Omdat het dier n lang genoeg op Texel was, o echter buiten mededinging! den voor de |ury de prijs toe nen aan de nummer twee, de Don Quichot van Jan Kiljan jr. meester Sprenger overhand! ereblijk en maakte samen nu een ere-rondje. Naderhand heer Kiljan de zweep echtere de heer Beers.' Het Concours werd in 1969 geken merkt door een omvangrijk pro gramma, zo blijkt uit het verslag, dat het openingsartikel van de krant vormde. De ochtend stond in het te ken van een 'officiële premiekeuring, uitgeschreven door de afdeling Noord-Holland van de VLN'. Fokker eigenaars die één of meer prijzen verwierven waren onder anderen J. Kiljan jr., C.J. Swaerts, N.A. Swaerts en A.J. Goeman. 'Zoals gewoonlijk' trok het middag programma de meeste toeschou wers. zo'n duizend in getal Te zien waren uiteenlopende wedstrijden, demonstraties en een spel. Tally-Ho, uitgevoerd door de ponyclub De drumband Margaretha Sinclair, die onder leiding stond van W.J. Gombert en KI. Modder, verzorgden twee 'exercitie-shownummers'. Hoog tepunt was het carrouselnummer, uitgevoerd onder leiding van K. du Burgemeester Sprenger overhandigde de zilveren zweep aan J. Kiljan jr., Quichot nummer twee werd in het concours voor 'eenspannen landbouwtuig luxe rijtuig'. Links op de foto P. Beers ir„ die de beste prestatie leverde, maat dedinging meedeed. iroioaicfei' 'Het jaarlijkse hoogtepunt van hippische sport op Texel', oor deelde de verslaggever in de Texelse Courant van dinsdag 22 juli 1969 over het Concours Hippique, dat drie dagen eerder op de speel weide aan de Emmalaan in Den Burg was gehouden. Het was een geslaagde editie. 'Weliswaar ont braken sterk tot de verbeelding sprekende hoogtepunten, maar de paardensportdag was toch een zeer onderhoudend evenement, waarvan vooral veel toeristen heb ben genoten.' Het concours be staat een kwart eeuw later nog steeds en vindt zondag plaats bij manege Akenburg. Porto, dat een 'vrucht van langdurig oefenen' werd genoemd en 'diepe indruk' maakte. 'Mens en dier de monstreerden hier een hechte team geest, die het karakter had van dres suur.' Ook 'zeer aansprekend' was het optreden van ponyclub De Kleppertjes, net terug uit Bobeldijk, waar werd deelgenomen aan een

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8