staatssecretaris gedoogt iunitie in zee bij Vliehors erbeten strijd bij touwtrekken 'Je kunt lekker klauteren en klimmen' Klassiek spel tijdens Folkloremarkt College verbiedt wonen in voormalige praktijk ^©sssm ®i bföKUgfó&oQ UIER HOG EEN STRPEl -j\ OODE KRRHTEN] ^HÖÖ HRtlENS DE UlSTORlSCRE BEDWlflï INBIN06V€ Van Gennip begon actie Waddenhaven RNtOOM GO650 Tb' 07 - 200<f Paardenhouderij mag niet aan Genteweg komen Liefdewerk, oud papier TEXELSE J COURANT Mf Olympisch schaatskampioene ine van Gennip heeft vanmorgen m startschot gegeven voor de ge- gi enlijke actie van de christelijke /ofl organisatie Dorcas en EcoMare, eg rbij mobiele telefoons worden e< zameld en verkocht voor het de doel. Van de opbrengst van de io' foontjes (ongeveer €3,50 per n Igaat 55 procent naar Dorcas en ds irocent naar EcoMare. Wie een de e'oruikte mobiele telefoon heeft es en, kan deze inleveren bij Mare of bij Het Olijfblad, Wever- at 60 in Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 «stuur de beleidsvisie van de h'ing Jachthavens overneemt 'zowel Waddenhaven Texel als mdere eilander passantenhavens at van belang, omdat de provin- Noord-Holland, Friesland en Wgen gezamenlijk een water beleid moeten ontwikkelen als atking van de nieuwe Planologi- Kernbeslissing Waddenzee In het huidige ontwerp van de staat dat het aantal ligplaatsen de watersport in het Wadden- ebied beperkt moet blijven tot maar de passantenhavens wil- at de overheid dat aantal loslaat. ,a' 'Het beste is als er helemaal getallen worden genoemd. Het ligplaatsen reguleert zichzelf De vijf passantenhavens hopen "0 te zijn gegroeid van in totaal "aar 1460 ligplaatsen om met VRIJDAG 23 JULI 2004 B en w hebben het plan om op het adres Genteweg 1 bij Oosterend een IJslandse paardenhouderij te beginnen van de hand gewezen. Reden is dat genoemd huis een woonbestemming heeft, zodat er geen bedrijf mag worden geves tigd. De verzoekers, waarvan de namen niet bekend zijn gemaakt, waren van plan de woning voor dit doel aan te kopen. Ze hebben meer kans op medewerking als ze hun paarden houderij vestigen op een perceel met agrarische bestemming, maar in dat geval zal eerst moeten worden beke ken of het bedrijf als volwaardig agra risch kan worden aangemerkt. In de paardenhouderij worden paar den in pension gehouden en worden cursussen gegeven aan mensen die hier met hun paard vakantie willen houden, waarbij samenwerking zal worden gezocht met hotels en pen sions, zodat het bedrijf een duidelijke recreatieve kant heeft. 'Je kunt hier lekker in de touwen klimmen en naar een hoog punt in het kraaiennest gaan', zegt de 7- jarige Dim Dros terwijl hij volop aan het spelen is. Samen met een hoop andere kinderen was hij dinsdag avond te vinden bij het nieuwe speelwrak bij de passantenhaven in Oudeschild. Provinciebestuurder Hans Schipper was er speciaal voor het eiland geko men om de nieuwe kinderspeelplaats officieel te openen Schippèrgaf aan dat een gedeputeerde normaal met door de provincie trekt om speel plaatsen te openen, maar voor Texel maakte hij graag een uitzondering. Hij benadrukte dat de nieuwe speel- name in de zomer geen capaciteits problemen meer te hebben. Waddenhaven Texel moet volgens de beleidsvisie over zes jaar zijn ge groeid van 250 naar 350 ligplaatsen voor passanten. Schipper zegde Nauta toe mee te zullen werken aan die uitbreiding als het zo ver is. In het concept-Ontwikkelingsbeeld Noord Holland is de Waddenhaven aange wezen als stedelijk gebied waar di verse ontwikkelingen mogelijk zijn. De provincie houdt de mogelijkheden open voor een uitbreiding van 150 lig plaatsen Concrete plannen liggen er volgens Nauta nog met op tafel. De naastgelegen jachthaven van Water sportvereniging Texel, die soms wordt gebruikt voor overloop als de passantenhaven vol ligt, moet vol gens de visie gehandhaafd blijven op 200 ligplaatsen De Waddenhaven telde vorig jaar 21 000 bootover nachtingen, tegen 20 000 in 2002. Nauta: 'Dit jaar is het nog een stuk minder, want ook wij zijn sterk weersafhankelijk. Maar sinds dinsdag ligt de haven weer vol.' nsie hoeft geen aparte ver- ing te hebben op de Wet itreiniging oppervlaktewater ïaar schietoefeningen boven hietrange op de Vliehors. Dat uit een woensdag gepubli- je uitspraak van de Raad van T jn een zaak die de Wadden- liging had aangespannen. ssecretaris Melanie Schultz van en van Verkeer en Waterstaat Defensie op 30 maart dit jaar ijijedoogbeschikking te hebben |(j( ,nd voor het terechtkomen van iedelen in zee tijdens schiet ingen. De Wet verontreiniging Jivlaktewater stond in de belang- pg, omdat die in juli 2003 mede tot de vernietiging van de ie milieuvergunning voor de trange door de Raad van State. Kjogste rechtscollege in Den oordeelde toen dat Defensie erzuimd een aparte vergunning Wet verontreiniging oppervlak- er aan te vragen. Dat moest, jt vrijgekomen munitie in zee ns de Raad van State met an ion worden gezien als afval, laddenvereniging stapte naar de van State, nadat Defensie in gg 0 alsnog de missende vergun nmg had aangevraagd bij de collega's van Verkeer en Waterstaat. De vere niging vond dat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat handha vend moest optreden tegen staatsse cretaris Cees van der Knaap van Defensie, omdat hij in de ogen van de organisatie de Wet verontreiniging oppervlaktewater aan zijn laars lapte. De Waddenvereniging greep het ge wraakte ontbrekende deel in de milieuvergunning aan om de militaire schietoefeningen boven de Vliehors alsnog stil te leggen. De milieu organisatie achtte het niet aanneme lijk dat Verkeer en Waterstaat op korte termijn een vergunning zou ver lenen en ze vond ook dat het minis terie voorbij ging aan de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen, doordat niet werd onderzocht of het vrijkomen van afvalstoffen uit munitie signifi cante gevolgen heeft voor de kwali teit van het oppervlaktewater van de Waddenzee Het beroep van de Waddenvereni ging kreeg iets van een achterhoede gevecht, doordat Verkeer en Water staat de gedoogbeschikking ver leende tussen het moment dat de organisatie naar de Raad van State stapte en het voorkomen van de zit ting in juni. Een verzoek van de vere niging om haar beroep tegen het met- handhavend optreden van de staats secretaris ook te zien als een be zwaar tegen de gedoogbeschikking van maart werd afgewezen door de Raad van State, waardoor de be schikking verder buiten beschouwing wordt gelaten. Wel oordeelde het rechtscollege dat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat terecht niet handhavend had opgetreden te gen haar college van Defensie, om dat er concreet uitzicht was op legalisatie doordat Defensie de mis sende vergunning alsnog had aange vraagd Tijdens de zitting bij de Raad van State kaartten vertegenwoordigers van Verkeer en Waterstaat aan dat onderzoek naar vervulling door mu nitie niet nodig was, omdat in 1993 al door het Rijksinstituut Kust en Zee (RIKZ) is bewezen dat militaire acti viteiten op de Vliehors niet tot een aantoonbare verhoging van metaal gehalten in water, zwevende stof deeltjes en wadpieren heeft geleid. Benadrukt werd dat van de Schiet- range nog minder munitie in de Wad denzee komt dan van het militaire gebied op de Vliehors dat in 1993 werd onderzocht. ilkinderen. vrouwen als mannen to ten gisteravond op de Diek in Hoorn om het Texels kampioen- ip touwtrekken. De belangstel- «as enorm. Niet alleen werd het ,0! Iperk - een door aannemer 'f* m Bakker over tientallen meters orte dikke laag zand - omringd T honderden toeschouwers, ook trijders zelf verdrongen zich om e' te doen. Uiteindelijk vond de nisatie de ruimte voor zestien is. gelijkelijk verdeeld over vol- ior wassenen en kinderen. Vijf teams moest de deelname worden ontzegd, omdat het gevaar bestond dat de wedstrijden anders veel langer dan de geplande twee uur zouden duren. Hoewel het plezier van het meedoen voorop stond, werd er verbeten strijd geleverd en waren de meeste wed strijden ongekend spannend. Illustra tief was de finale, waarin de favorie ten mannen van metselbedrijf VooRuyt op onverwacht heftige te genstand stuitten van de vrouwen van Vermeulen Bikes. De wedstrijd duurde vele minuten. De mannen trokken uiteindelijk toch het hardst. De derde prijs werd veroverd door een team van de boerderijcamping van Jacob Lap uit De Hemmer. Bij de jeugd won Vermeulen Bikes. De tweede prijs was voor Daniël Kamp, een gezelschap dat in de groeps- accommodatie van Jonkersbergen logeerde, derde werden de Hoornder Dummies. plaats een nieuwe toeristische trek ker moet worden en maakte er ook geen geheim van graag naar Texel te komen. De wachtende kinderen kon het met schelen dat er een gedepu teerde met een schaar in zijn handen stond en Schipper vond zelf eigenlijk ook dat dat niet het belangrijkste was. Spelen, daar ging het om en dat konden de kinderen ook meteen gaan doen nadat hij officieel een lint had doorgeknipt. Zowel Texelse kinderen als kinderen van passanten in de Waddenhaven wisten het speelwrak meteen goed te vinden. Overdag was er al volop ge speeld en 's avonds mocht het hele maal echt. Al rap zaten de kinderen bovenin de toestellen en een paar wisten ook meteen het bovenste puntje van het kraaiennest te berei ken. De 11 -jarige Jacobiene van Sta veren en de 10-jarige Amber Eiken boom, die met hun ouders in de passantenhaven lagen, hadden dikke pret op de glijbaan van het achterste gedeelte van het speelwrak. 'Klim men in de glijbaan vind ik nog wel het leukst', vertelt Jacobiene met een lichtelijk verhit hoofd in het voorbij gaan. De dames weten meteen al te melden dat ze het 's avonds het leukst vinden, 'Overdag lopen er toch meer kleinere kinderen rond.' De 12- jarige Jasper Foederer heeft het eveneens prima naar zijn zin. Vooral het achterste gedeelte vindt hij het leukst. De 5-jarige Berry Amsmg staat boos te kijken. Oma Henny Amsing vindt dat het tijd is om te gaan, maar Berry wil nog helemaal niet ophouden met spelen. En ook zus Lisanne wil best nog wei even doorgaan. 'Alles is leuk hier.' De 7-jarige Dim weet het ook al zeker; hem zien ze vaker op de nieuwe speelplaats. 'Als mijn zusje zeilles heeft, kan ik hier mooi gaan spelen.' Woensdag speelden leerlingen van het Calamian Institute of Music op de Groeneplaats tijdens de Folkloremarkt. Foto jrmon var hum Gedeputeerde Hans Schipper wordt tijdens de opening van de nieuwe kinderspeelplaats bijna omver gelopen door kinderen die willen gaan spelen. (Foto Jeroen van Hattum) Ze zijn getalenteerd, spelen in wis selende samenstellingen en ver blijven een week op Texel. Tot en met dit weekend musiceren leerlin gen viool en cello van het Galamian Institute of Music uit Haarlem op het eiland. Vanavond treden ze op in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Woensdag verzorgden leerlingen van het instituut een optreden tijdens de Folkloremarkt op de Groeneplaats. De vertrouwde muziek voor de de monstraties oude dansen werd voor een keer afgewisseld met de klas sieke klanken van onder meer Sou venir de Florence van Tchaikovsky. Eigenlijk had de particuliere muziek school, net als een jaar geleden, Frankrijk op het oog voor de tweede editie van haar Zomermuziekfestival. Frankrijk ging niet door, maar Texel bleek een waardig vervanger. 'Het is in vier dagen tijd gelukt om hier on derdak en diverse optredens gere geld te krijgen'vertelt docent Gra ham Summersbill. Dinsdag werden ouderen in De Gollards getrakteerd op een optreden en gisteravond werd er gespeeld in de tuin van Paul de Grave aan de Grensweg. Zijn zus Marion is betrokken bij het Galamian Institute of Music. De in 2002 opgerichte muziekschool dankt haar naam aan de in 1981 over leden vioolpedagoog Ivan Galamian. Docente Skye Carman had les van hem en van Galamian's weduwe kreeg zij toestemming zijn naam aan het instituut te verbinden. De school geeft les aan leerlingen die beroeps musici willen worden en leerlingen die andere beroepsambities hebben, maar wel heel goed zijn op een strijk instrument. Summersbill: 'Het zijn leerlingen die te goed zijn voor bij voorbeeld een jeugdorkest en tussen wal en schip dreigen te vallen als ze niet naar het conservatorium gaan.' Het opmerkelijkste optreden van de week had plaats op het politiebureau in Den Burg. Summersbill: 'We zaten te oefenen in de tuin van De Merel, toen er opeens een agent aan kwam zetten. We dachten eerst dat iemand had geklaagd over geluidsoverlast, maar het bleek Nico Drenth te zijn die kwam luisteren. Hij vond het zo mooi dat hij ons uitnodigde om eens op het bureayj te komen. We hebben uitein delijk allemaal in een cel mogen mu siceren.' In totaal deden vijftien leer lingen mee aan het Zomermuziek festival. 'En van het weekend zijn we met z'n zeventienen. We hebben ook twee studenten geneeskunde die van de week eerst stage moesten lopen.' Het optreden vanavond in de doops gezinde kerk begint om 20.00 uur. Er worden onder meer werken van Schubert, Brahms. Joplin en Sjosta- kovitsj gespeeld. ■erjeugdige team van coach Jos Berbée gaf geen meter cadeau, maar viel toch niet in de prijzen. <Foto Joop Rommm) danige haken en ogen aan te zitten dat het 'niet wenselijk' werd geacht. Hoop... Tijdelijke vrijstelling (zoals die wordt gegeven aan woningzoekenden die permanent in een recreatiewoning willen wonen) zit er ook niet in, om dat die alleen wordt gegeven voor recreatieve opstallen en niet voor zonder vergunning verbouwde en in gebruik genomen verblijven. Eric Hercules voelt zich zeer 'onbe haaglijk'. 'Als raadslid begrijp ik best hoe het college tot zijn besluit is ge komen, maar als gewone burger heb ik het gevoel dat hier iets onrecht vaardigs gebeurt, vooral omdat Jacob Blaauwboer weg moet, wat mij en ook de buurt zeer aan het hart gaat. De procedure moet nog worden afgehandeld en ik heb nog steeds hoop dat een oplossing wordt gevon den die meer voldoening geeft'. Een ander probleem is dat Hercules een deel van zijn huis zonder vergun ning heeft ingericht voor zijn bedrijf Complot, dat zich bezig houdt met communicatieadvies, kunst en vorm geving. Daar kan echter een mouw aan worden gepast, omdat wordt voldaan aan de regels voor de uitoe fening van een bedrijf aan huis. Vrij stelling kan alsnog worden gegeven. De praktijkruimte van de voorma lige dokterswoning Julianastraat 9 is zonder vergunning veranderd in een woning die al geruime tijd als zodanig wordt verhuurd. Het col lege heeft besloten daar een eind aan te maken, omdat legalisering niet mogelijk is. Het betreft het gebouw van Eric Her cules, die al met de verhuur van de voormalige praktijkruimte begon voordat hij lid werd van de Texelse gemeenteraad. Dat dit niet mocht, is volgens eigen zeggen geen moment bij hem opgekomen. Hij heeft er dan ook nooit een geheim van gemaakt. Achtereenvolgens maakten twee stellen van de woonruimte gebruik De tegenwoordige huurder is Jacob Blaauwboer, die dus moet vertrek ken. Oplossing Al eerder bogen b en w en de beroep schriftencommissie zich over de kwestie. Deze procedure werd onder broken om te trachten door onder zoek en overleg tot een oplossing te komen. Op verzoek van Hercules is bekeken of de praktijkruimte kan worden aangemerkt als bedrijfs woning en of de ruimte verhuurd zou kunnen worden in de vorm van kamerverhuur. Geen van beide alter natieven bleek haalbare kaart. De bestemmingsregels zijn duidelijk. Julianastraat 9 heeft een woon bestemming en de praktijkruimte is een bijgebouw dat niet bewoond mag worden. Omdat het hoofdge bouw geen bedrijfsbestemming heeft, is een bedrijfswoning onmoge lijk. En verhuur onder het mom van kamerverhuur kan ook niet, omdat ook dat strijdig is met de regels die voor bijgebouwen gelden. Ook is nog bekeken of legalisatie mogelijk is door de bestemming van het bijge bouw te wijzigen, zodat het een hoofdgebouw wordt. Dat zou beteke nen dat er een extra woning bij de woningvoorraad komt, wat volgens het college bij huidige aantallen wo ningen binnen het contingent niet kan. Buiten het contingent om gaan, zoals bij binnendorpse woningbouw plannen. kan ook niet. omdat niet wordt voldaan aan de daarbij gel dende voorwaarden die onder meer zijn gericht op verbetering van de ruimtelijke structuur. Verder is nog bekeken of de hoofdbebouwing kan worden uitgebreid, zodat het bijge bouw onderdeel wordt van de wo ning en als zodanig kan worden ge bruikt, maar ook daar bleken zo-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5