Vakantiekrant Jroegtijdig einde aan verregende autocross leumend publiek :iet glibberpartij olf van inbraken iverspoelt eiland Cjroen TwarL- Jexeh in het harL, Grote zoekactie naar vermiste waterscooter nee Klein Griekenland TEXELSE^COURANT ZWEMKRANT WADDENEILANDEN SUPER DE BOER Koeienkeuring terug u Minder kanker Laatste optreden van Deluge Veertien reddingeenheden in actie Subsidie voor landschap Bromfietser (17) overlijdt na botsing trekker Strandpaviljoens hele jaar open? 4 iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11897 'erts uikl DINSDAG 27 JULI 2004 rEXELSE^COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg (frru Z*arL jrir/i la ké kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mit deutichem Text Gratis bijlage TEXELSt ^COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 6 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 28 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 (Advertentie) (Advertentie) Een slordige €60,- per rund kosten de koelenkeuringen de organisatie van de Landbouwdag, het evenement dat donderdag z'n twintigste verjaardag viert. Bij een aantal van 43 koeien, komt dat neer op een totaalbedrag van €2580,-, in z'n geheel te beste den aan uiteenlopende veterinaire maatregelen. Desondanks zijn de or ganisatoren zeer ingenomen met de terugkeer van de keuringen, die ze ven jaar geleden voor het laatst wer den gehouden. Pagina 2 Kanker komt op Texel minder vaak voor dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de verrassende cijfers van het Integraal Kankercentrum Amsterdam, dat alle gevallen van kanker in deze regio bijhoudt. Pagina 5 In discotheek J'elleboog wordt vrij dag 30 en zaterdag 31 juli voor de vierde keer het Texel Hardcore Fes tival (Texelfest) gehouden. Op dit fes tival zal voor de laatste maal Texels hardcoretrots Deluge te horen zijn. Deluge toerde door heel Europa en vergaarde veel naamsbekendheid in de internationale hardcorescene met nummers als Spot in the shadow en een split-CD met de Amerikaanse band Fordirelifesake. Naast Deluge wordt op Texelfest op getreden door Death Pact, Domina- tor, Malkovich, Omission. MM en de Texelse formaties Higherside en Another Day (voorheen Throw Away Heroes). Beide avonden beginnen om 21.00 uur, de toegangsprijs be draagt €2,- per avond. weken geleden kreeg het «eekend voor stockcars al linke buien te maken, zondag regen na een droge start al met bakken uit de hemel en de eerste Texelse autocross tijdig worden beëindigd. Om- ten groot deel van de toe- lers nog eerder op zoek gegaan naar een dak boven loofd, werd de prijsuitreiking isteld tot over drie weken, leer de tweede cross op het iramma staat. lomer zou een kleine inzinking istjen, maar voor Texel waren de uitzichten nog niet zo slecht. De msatoren maakten zich dan ook weinig zorgen, toen ze zich 's och tends al om half acht op de baan in Eierland meldden. 'Het was lekker weer. Ik had een shirt en korte broek aan', vertelt Klaas-Pieter Zuidewind, wedstrijdleider en voorzitter van de organiserende MAB-club. Maar gaandeweg de ochtend dreven er meer wolken vanuit de Noordzee over en toen de cross even na het middaguur begon, zag het er al be hoorlijk dreigend uit. Maar doordat de echte buien vooralsnog uitbleven, viel er aanvankelijk behoorlijk wat spek takel te beleven voor de naar schat ting tweeduizend bezoekers, die met volle teugen genoten. Vooral de jeugdcrossers, tussen de twaalf en achttien jaar oud, leverden veel strijd. Marlt Tuitman uit Oudeschlld sneed de bocht zó scherp aan, dat ze de controle over haar auto verloor en hard over de kop sloeg. Ze zal 's avonds ongetwijfeld last hebben ge had van spierpijn, maar bleef op het oog verder ongedeerd. Dat gold niet voor de auto, die rijp was voor de sloop. Spectaculair was ook de bot sing die ontstond nadat de steekas van een wiel van Peter Koorn afbrak. Hij kon de auto niet meer op de baan houden en nam in een wilde glijpartij ook Chris Boersen mee. Beiden knal den tegen de boarding, waarna de baancommissarissen met de gele vlag wapperden, ten teken dat de race was stilgelegd. In de Formule 1 - klasse maakte Dirk Barends op soort gelijke wijze kennis met de omhei ning. Glijbaan Toen het eenmaal goed begon te re genen, veranderde het circuit binnen de kortste keren in een glijbaan, waarover de deelnemers glibberend en in een laag tempo hun weg zoch ten. Sommigen toonden zich ware stuurkunstenaars en zorgden ervoor dat ze kort na het ingaan van de bocht dwars op de baan kwamen te staan, waardoor ze als het ware rechtdoor konden rijden naar het an dere eind van de bocht, om vervol gens op dezelfde manier het rechte eind op te manoeuvreren. In de ro deo-klasse waren er rijders met sterke auto's die op minder ortho doxe wijze de bocht namen. Ze ge bruikten de boarding als een soort stootkussen, waartegen ze tot stil stand kwamen, waarna ze hard op trekkend en een boog van modder water achter zich latend hun weg vervolgden. Dat kon dit jaar voor het eerst, omdat de MAB de sloot die de baan en de dijk waarop de toeschou wers zitten afgelopen voorjaar dicht gooide en een van stalen platen ge maakte boarding construeerde. Op die manier moest worden voorkomen dat coureurs om de haverklap onder steboven in de sloot kwamen te lig- is het afgelopen weekend spoeld door een golf van in ert In de nacht van vrijdag op (dag werd ingebroken bij vier ijven en organisaties bij De isdorp, van zaterdag op zon- sloegen de inbrekers hun slag n reeks zaken in Den Burg. aders zijn te werk gegaan vol- wat in politiekringen bekend als de Bulgaarse methode, !)i| de slotplaat wordt omgebo- :n de cilinder van de deur in één iging wordt gebroken. Een ra- snelle aanpak, die aan de over- veel wordt toegepast en waar- sroutineerde inbrekers zich in korte tijd toegang verschaffen stpand en net zo snel weer met '9 wit vertrekken. Maar ook een or ode die niet in alle gevallen Sue s' al was, bijvoorbeeld bij één van wels van Kees de Waal in Den 'Ze hebben hier het cilinders- sknakt, maar omdat ik ook nog ouderwetse schuiven heb, on ze de deur niet open Toen Son ze een ruitje ingeslagen. Ik dat daardoor de buurvrouw ker is geworden en ze op de 'zijn geslagen. Bij mij zijn ze niet geweest.' klere zaken lukte dat wel. Bij- teeld bij groente- en fruithandel 'aminebron aan de Kogerstraat, fs Kassa werd gelicht. Eigenaar "n Etten vérmoedt dat de inbre- t'ldens hun werk zijn gestoord, kleingeld lag door de hele zaak "A Hi' 9een a'te ho9e ver" Zifting van een eventuele straf dedader(s). 'Ik hoop dat hij hier i.l leen heeft gebroken.' Een ander "dat ongewenst bezoek kreeg, restaurant De Texelse Luwte in "'srmoesstraat. 'Erg vervelend, 'loch vind ik het wel knap zoals "lebben gedaan', vertelt exploi ter Buisman, die zo'n 87 euro "is. 'De kassa zat op slot, maar "reten ze hem zonder bescha diging open te krijgen.' Ook namen de dieven een koffertje mee, met daarin enkele messen. Ook bij restau rants aan de Gravenstraat werd inge broken, alsmede in bedrijven aan de Waalderstraat. de Parkstraat en de Kogerstraat. In een aantal gevallen bleef het bij een poging, maar ook werd een raam of een deur gefor ceerd. Een nacht eerder richten inbrekers zich op de omgeving van De Cocksdorp. Onder meer het gebouw van de KNRM moest het ontgelden Hier werden onder meer twee came ra's meegenomen, werd een greep in de kassa gedaan en eigenden de die ven zich zelfs twee pilsjes toe. Het inbrekersgilde bezocht ook bedrijven aan de Volharding en de Krimweg. Om hoeveel schade het exact gaat, kon de politie gisteren nog niet zeg gen Twee mannen die zondag- Vele reddingboten, douanevaar tuigen, een helikopter en twee trucks hebben zaterdagnacht meegedaan aan een zoekactie naar twee Duitse toeristen die om 15.00 uur met hun waterscooter uit de haven van Oudeschild waren vertrokken en vele uren later nog niet waren teruggekeerd. Uiteinde lijk dook het verkleumde duo ruim na middernacht op in de haven van Vlieland. Net aangekomen op Texel waren twee Duitse dames hun mannen bin nen de kortste keren alweer kwijt. De twee heren uit Dusseldorf waren kort na aankomst in Oudeschild op de waterscooter gestapt, voor een tochtje dat hen via de zuidkant van Texel en Vlieland, achter de Richel langs, via Inschot en Scheurrak weer terug naar Oudeschlld moest bren gen. Ze waren vanaf de haven van Vlieland inderdaad onder de Richel langs in de richting van Inschot ge varen. Maar vervolgens zagen ze een boei over het hoofd en voeren op volle snelheid op een zandbank. Mede door het afgaand tij lukte het hen niet om het 350 kilogram zware gevaarte vlot te krijgen. Slechts ge kleed in wetsuit en met een redding- vest om beschikten ze niet over zeek aarten, gsm of noodsignalen, zodat ze het thuisfront met op de hoogte konden stellen van hun gedwongen verblijf op de zandplaat of hulp kon den inroepen. Toen ze om 21.00 uur nog niet terug waren, sloegen hun echtgenotes alarm, waarna een grootscheepse reddingactie op gang kwam. Daaraan namen behalve de twee Texelse reddingboten, ook red ders van stations in Callantsoog, Den Helder, Den Oever en Vlieland deel, alsmede twee douanevaartuigen en een Lynx helikopter van de Konink lijke Marine, om de zee af te speuren. Trucks werden ingeschakeld om op het strand en de Vliehors naar de vermisten te zoeken. In totaal waren veertien reddingeenheden actief en werd de Texelse vuurtoren bemand door Jaap Groen. Het Kustwachtcentrum stond op het punt het zoekgebied tot voorbij Vlieland uit te breiden, toen de haven meester van Vlieland om 00.45 uur meldde dat de waterscooter met twee verkleumde mensen aan boord was binnengelopen. De onfortuinlijke watersporters werden opgevangen in het boothuis van Vlieland, waar ze een warme douche en droge kleren kregen. De volgende morgen zijn de twee met de Vlielander reddingboot Graaf van Beylandt teruggebracht naar de haven van Oudeschild, morgen In alle vroegte werden aan gehouden, zijn weer in vrijheid gesteld. Van hun betrokkenheid bij de inbraken en vernielingen is volgens de politie vooralsnog niets gebleken. Onduidelijk is ook of de inbraken bij De Cocksdorp en in Den Burg door dezelfde daders zijn gepleegd. Aanvragen voor de subsidieregeling Landschapselementen van de pro vincie Noord-Holland, kunnen nog tot 1 september worden ingediend. De subsidie is bedoeld voor het instandhouden van landschapsele menten als knotbomen, duinrellen, elzensingels en hakhoutbosjes. Extra aandacht is er dit jaar voor 'fijnmazige ecologische verbindingszones' ais rietkragen, moerasstroken en natuur lijke oevers. Meer informatie is te ver krijgen bij Landschap Noord-Holland, tel. 0251-662244, of via de website www.landschapnoordholland.nl. Op deze website is ook het aanvraag formulier te vinden. De 17-jarige Mariëlle Bonne uit De Cocksdorp is zaterdag overleden, nadat ze met haar brommer op een voorlader van een tractor was ge botst die werd bestuurd door een 41-jarige Texelaar. De Cocksdorpse reed omstreeks 9.45 uur over het fietspad langs de Postweg in de richting van De Cocksdorp. Op dat moment verliet de trekker het aan de weg gelegen erf. Normaliter heeft de bestuurder zijn voorlader - een hefvork aan de voorzijde van de trekker, waarmee kisten uit het land worden gehaald - op de hoogste stand, zodat niemand er tegenaan kan rijden. Maar op het moment dat de trekker het erf verliet, was de vork nog bezig omhoog te gaan. Toen de voorlader een hoogte van 1,20 tot 1,50 meter had, reed het eimd door zeiltjes, capuchons en paraplu's trotseerden veel toeschouwers eerst nog de regen... maar toen auto's zelfs stapvoets rijdend de grip op de baan verloren, was de lol er snel af en verliet de ene na de andere liefhebber de tribune. fToto, gen en de race moest worden stilge legd Die opzet is uitstekend ge slaagd, zo bleek ook twee weken geleden tijdens het raceweekend voor stockcars, ook al omdat een botsing met de boarding er bijna even spectaculair uitziet. Overigens ge beurde het ondanks het voorzichtige rijden in de regen nog steeds dat auto's in de sloot in de blnnenbocht belandden. Klei Toen het niet meer ophield met rege nen, de auto's allemaal waren voor zien van een dikke laag kiel en steeds meer op elkaar gingen lijken en ook Ed de Bruijn vanuit de verkeerstoren op het vliegveld op korte termijn geen verbetering kon voorspellen, besloot wedstrijdleider Zuidewind na overleg met zijn assistenten de duur van de manches te verkorten. In plaats van tien ronden hoefden de coureurs er nog maar zes te rijden. Maar toen zelfs de meest verstokte en goed voorbereide crossliefhebbers het onder hun zeiltje of paraplu niet lan ger droog hielden en naar huis gin gen, besloot Zuidewind tot drasti scher maatregelen. Hij schrapte de finales en liet de punten die in de drie verreden manches bij elkaar waren gereden optellen. De coureurs met het beste gemiddelde werden tot winnaars uitgeroepen. 'Erg jammer, maar het was niet anders. Dat von den de rijders ook. Ik heb tenminste geen negatieve reacties gehoord. Zij willen over drie weken natuurlijk weer crossen. Er waren nu al zoveel auto's met grote schade.' Uitslagen Formule 11 .Siem-Pieter de Porto, 2.Kees Pol senior 3.Arjan Koorn. Rodeo-klasse: 1 .Hans Amout; 2. Jeroen van der Sar; 3.Bert Uitgeest. 4-cilinder vrije klasse 1 Rob Slik. 2.Jasper Braam; 3 Ronald Witte. Jeugdklasse. l.Dave Pastoor; 2.Jimmy de Smidt; 3.Barry Koning. Moeten de exploitanten van strand paviljoens de mogelijkheid krijgen om hun bedrijf óok 's winters te ex ploiteren, zodat ze hun gebouw niet langer telkens moeten afbre ken? Dit is een van de onderwer pen die aandacht krijgen in de ge meentelijke strandnota waarmee het college volop bezig is. De nota moet tegen het eind van dit jaar worden vastgesteld. In septem ber buigt de raadscommissie Grond gebied zich erover en worden ook workshops voor betrokkenen geor ganiseerd Die betrokkenen zijn on der andere de strandexploitanten die recentelijk via hun organisatie Vere nigde Strandexploitanten Texel een 'visie' naar buiten hebben gebracht met voorstellen inzake het gebruik van het strand. Daarin staat onder meer dat de paviljoens de mogelijk heid moeten krijgen voor een jaar- rond exploitatie, met de aantekening dat een paviljoen dat in de winter blijft staan dan ook werkelijk in bedrijf moet zijn, zodat strandbezoekers er terechtkunnen. Tal van andere zaken komen in de visie aan de orde, zoals de wenselijk heid om strandhuisjes toe te laten waarin ook overnacht kan worden, aanleg van een kleine boulevard of herstel van het wandelpad over de buitenste duinenrij tussen De Buteriggel en het pad van Opduin, uitbreiding van het parkeerterrein bij de Badweg, douches bij alle officiële strandslagen, strandremiging die niet alleen voor rekening komt van de exploitanten, beter toezicht op de veiligheid en verbetering van de kwa liteit van de naaktstranden in de vorm van bebouwing met toiletten en mo gelijkheden voor detailhandel Het college beschouwt de visie van de exploitanten als welkome bijdrage aan de discussie over de nota en gaat na welke elementen eruit overgeno men kunnen worden. Wat betreft de jaarrondexploitatie van strandpavil joens is de eerste reactie dat dit even tueel bij Paal 20 (Badweg) zou kun nen worden toegestaan slachtoffer er met haar brommer te genaan. Ze is met een trauma helikopter naar het VU in Amsterdam overgebracht, waar ze aan het begin van de middag aan de gevolgen van inwendige verwondingen overleed. Het ongeval gebeurde op hetzelfde onoverzichtelijke punt waar vorig jaar op 10 juli een 16-jarige scooter bestuurder tegen een auto botste die van het erf reed. De bromfietser liep toen verscheidene verwondingen op. Ook wordt melding gemaakt van ten minste één geval waar een botsing tussen een trekker en een voorbijgan ger door een stuuringreep op het nip pertje kon worden voorkomen. Re den voor de ouders van de jongen de gemeente in een brief op de onover zichtelijke situatie te wijzen en aan te dringen op maatregelen. De familie kreeg toen het onbevredigende ant woord dat 'de eigenaar zou overwe gen om de inrichting overzichtelijk te maken', waarmee onder meer werd gedoeld op het snoeien van de bosschages, die ook zaterdag het zicht beperkten.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1