jftouw woningen west n oost stuk dichterbij 'Ze is zó lief, daarom houd ik zoveel van haar' estemmingsplan Den Burg een feit rand paal 17 in teken Latin Houseparty (jouden momenten Strandleven 'Vrouweneiland' sappig stuk over bestuurders Geknip%<f .TEXELSE Strandrace Raad steunt kokkelvissers COURANT NOU LORT ON5 EEM5 K'JKENWflfift Runnen W'i HEEN? HET NflRKT6TRRND, EVENEMENTEN- ;STRRN0, VLIEGERSTRBHD, PRRTV 6TRRNO, RFGE5LOTEN 5TRHND000„ \HR0R PRP IK WÏD I I iZU/EntlÈNC^ ?h -4DQT KfiN RLLEEN VflNNRtUl j mtl "3 TOT U UUR AT omrooN cofc Q io~o>- zoov Sociaal gebaar Zomerhuisje mag naar achtertuin Expositie van L. Iwan de Vries Danceparty rond Costa VRIJDAG 30 JULI 2004 en project dat jarenlang heeft legen in korte tijd alsnog tot nd kan worden gebracht. Het verhaal van bestemmings- Den Burg, dat dinsdagavond ig door de gemeenteraad is lesteld. Aan een deel van de aren tegen het plan, dat in lap zeven bestemmingsplan- vervangt, is tegemoetgeko- anderen konden niet of deels den worden gesteld. il een vergelijk te komen met de 50 bezwaarmakers hadden naren en bestuurders de afge weken veel gesprekken ge- In veel gevallen tot tevreden- lan de raadsleden, maar over aar onderdelen was nog discus- let name de bezwaren van be- rsvan de Wilhelminalaan en de «laan. die moeite hebben met jouwmogeli|kheden die het «bestemmingsplan de locaties Ie Stichting Wonen Texel, de ikruimte van fysiotherapeut De en tandarts Zethof en de ga an P. Koper biedt Ter plaatse twee lagen worden gebouwd, loor de omwonenden schen- ran hun privacy en woongenot Maar volgens het college bij aanpassing van de bouw- ijkheden getornd aan be de rechten van de eigenaars. het uitgangspunt van het mmingplan juist is om de be de rechten te respecteren. Een ma voor raad en college Hoewel de politiek geen gehoor gaf aan het verzoek van de 21 bezwaar makers, kunnen ze volgens de raads leden hoop putten uit een brief die de eigenaars van de panden aan de be woners hebben geschreven. Daarin staat dat als anders wordt gebouwd dan nu, eerst met de bewoners in overleg zal worden getreden en dat ze schending van overlast en privacy voor de buurt willen voorkomen. 'Ik zou die brief maar goed bewaren', adviseerde onder meer Frans Visman (D66), die meende dat de ontvanger er rechten aan kon ontlenen. Op de vraag van Joop Groeskamp (Texels Belang) of dat ook het geval is als het onroerend goed van eigenaar veran dert, kon burgemeester Geldorp niet anders dan aangeven dat de brief in dat geval geen garantie geeft. 'Tenzij de eigenaar hem als aanhangsel aan de akte toevoegt.' Den Burg West De lobby die bewoners van de Beatrixlaan en de Keesomlaan voer den tegen de voorgenomen hoog bouw in Den Burg West, is gedeelte lijk succesvol geweest De woningen direct achter de huizen aan de Beatrixlaan en het geplande bouw blok achter de familie Kaczor hebben in het plan de aanduiding Wo klasse 1 gekregen, wat betekent dat hier slechts een beperkte bouwhoogte mogelijk is. Een tweede blok, waar over al afspraken met een projectont wikkelaar zijn gemaakt, blijft klasse 2 en mag dus wel in twee lagen worden gebouwd. Een succesje was er ook voor Jan Duin, die tot zijn tevreden heid zag dat met alleen de schapen- boet en het varkenskot als zodanig zijn bestemd, maar dat twee be staande kolken in het plan worden geïntegreerd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de kolk, die deels op zijn terrein ligt, zou verdwijnen, maar toen de plantekst staande de vergadering nog eens goed werd bestudeerd, bleek dat die kolk toch behouden blijft. Een discussie over het al dan niet opnemen van het beoogde terrein voor de jeugdherberg, had als resul taat dat alleen de WD tegen de be stemming groepsaccommodatie en horeca was. Frans Visman (D66), die tijdens de vorige behandeling nog twijfel uitte, stemde er nu mee in. 'We hebben eerst de artikel 19-procedure gevoerd, dus moeten nu ook de be stemming aanpassen.' Als dat niet zou gebeuren, zal dat volgens burge meester Geldorp zeer waarschijnlijk tot een claim van Stayokay leiden. Bezwaarmakers Jan Moens liet na afloop blijken dat hij zijn pijlen nu op de provincie zal richten. Zodra ook de provincie het bestem mingsplan heeft goedgekeurd, kun nen de plannen voor woningbouw in Den Burg West en de nieuwe wijk De Volmolen aan de oostkant van start gaan. Datzelfde geldt ook voor be stemmingsplan Den Hoorn-'t Zoute- land, dat eveneens bij hamerstuk werd vastgesteld. zomerse klanken klonken '«dag vanaf het terras van hcafé De Buren, waar een Latin eparty werd gehouden. Een ment dat werd georganiseerd tiatief van Michael Driessen van olonist en Mark Ropke van café uren, die de tot dusver wat klein- iger feesten wilde uitbouwen tot iolwassen evenement dat zo'n duizend toeschouwers trekt. Tijdens de voorverkoop zag het er woensdag naar uit dat het aantal van acht honderd dat nodig is om uit de kos ten te komen, wel zou worden ge haald. In de loop van de dag hadden waren er al vijfhonderd kaartjes over de toonbank gegaan. Zo gebeurde het dat over de hoofden van de bad gasten bij paal 17 vanaf een uur of drie 's middags, salsa-achtige klan ken schalden, vermengd met een stevige beat. Pas toen de zon een flink eind was gezakt, trok het publiek naar het afgeschermde en met palm bomen versierde terras, waarbij vooral DJ Roog, de hoofdact van de avond veel belangstelling trok. (Foto Gerard Timmerman) VERVOLG VAN PAGINA 1 hstel: 'Met het organiseren van senement op dat eiland waren 'een eind gevorderd. Het liet zich aal gunstig aanzien en de pro- ïFriesland had de door ons ge lde subsidie al toegezegd. Toen rand leek, kwam de wethouder Wfiportzaken met het bezwaar dat ge P Ameland al meer dan vol ui" de sportevenementen zijn. Hij jen iniet meewerken en de rest van ve» emeentebestuur sloot zich daar in De Amelander WV gaf toen idvies om de WV op Texel te deren. Zo kwamen we uiteinde- 5A ihet gemeentebestuur van Texel subsidieverzoek voldoet met aan de voorwaarden voor incidentele subsi dies voor evenementen en activitei ten, omdat het geen Texelse organi satie betreft of een organisatie die voor Texelaars werkt. Andere subsidiemogelijkheden heeft de ge meente niet. De organisatoren had den nog even hoop dat zij gebruik konden maken van het geld dat de provincie Friesland voor het evene ment op Ameland had toegezegd, maar die vlieger gaat met op, omdat het geld moet worden besteed aan een evenement binnen Friesland. *it'. Voorwaarden •verleg met organisatoren, WV, fatiestichting. Rijkswaterstaat et afwegen van de voor- en na- "van de race op Texel, besloot *ge in principe toestemming fen, onder voorbehoud dat het van vijf kilometer (dat over het maar ook over de camping "strand zou lopen) zorgvuldig «orden bepaald. Ook het natio- Park zou positief moeten advi- o en de race zou met strijdig 'en zijn met de Habitat- en Vogel- 'io. De bedoeling van de Top ■4 Group was om bij de eerste _°P Texel met meer dan 500 tot 'deelnemers toe te laten. In la- '5,en zou het aantal kunnen uit jen tot ongeveer 3500, zoals in •leningen gemeente weigert financieel bi| 9on, is het evenement in elk voor dit jaar van de baan. Het De kokkelvissers die met ingang van volgend jaar niet meer mogen vissen op het wad, hebben steun gekregen van een meerderheid van de gemeenteraad. Op initiatief van het CDA werd dinsdagavond een motie aangenomen waarin het col lege wordt aangespoord op te ko men voor de vissers. 'De kokkelvisserij hoort bij Texel, het moet toch mogelijk zijn dat deze mensen hun brood blijven verdienen', betoogde een strijdvaardige Jan Koolhof, die de indruk had dat de regering de sector gebruikt als com pensatie voor de gaswinning. Hij zei over informatie te beschikken, 'ook van biologen', dat de kokkelvissers geen schade toebrengen aan het wad. Die opmerking kwam hem op een kruisverhoor van Arthur Ooster- baan (GroenLinks) en Ene Hercules (PvdA) te staan. Ze konden het name lijk met geloven. 'Wie is die bioloog dan wel?' Maar de CDA'er weigerde een naam te noemen. v\As\, Kinnesinne en roddels op de Wad den of politieke onmacht? Die vraag stelt Margo Andriessen, verslaggeefster van Binnenlands- bestuur.nl, een blad voor ambtena ren en bestuurders bij de overheid, naar aanleiding van de recente pu bliciteit over het functioneren van de raad, het college van ben wen de burgemeester in het bijzonder. Onder de kop Vrouweneiland schreef ze een soapachtige repor tage over de Texelse bestuurders, haar eerste artikel in een drieluik over vrouwelijk leiderschap in het openbaar bestuur. Om over de Texelse situatie te schrij ven, legde de verslaggeefster van het doorgaans serieuze blad haar oor te luister bij de lokale en regionale pers, sprak ze met burgemeesters en wet- houders, oud-gemeentesecretaris Piet Zoon en bezocht ze een verga dering van de gemeenteraad. Het resultaat is een kleurrijke, hier en daar wat erg sterke, beschrijving van de politieke verwikkelingen op het ei land, die wordt gelardeerd met pittige citaten die ze optekende uit mond van Texelaars, die ze ondanks haar kortstondige bezoek al jaren lijkt te kennen. 'Ik voel me niet door de bur gemeester overvleugeld', zegt Nel. Voor Annie ligt het simpel: 'Ik zie het als een 'concernmodel' met een Raad van Bestuur. Die Raad heeft een voorzitter, dat is de burgemeester, die doet meestal het woord. Ik heb mijn eigen commissie.De kritiek op de burgemeester vinden ze onzin. 'Poli tiek is beeldvorming', weet Come, 'probeer daar maar eens vanaf te ko men Nel: 'Ze heeft zich veranderd. Het verhaal dat ze het allemaal alleen kan. klopt niet. We weten allemaal dat ze dat niet zou redden. Andriessen laat de roddels over de burgemeester met onbesproken. Zo gaan er nu de verhalen dat ze dron ken in de sloot heeft gelegen en dat ze lesbisch is.'Misschiendenkt Edo Kooiman van het Noord-Hollands Dagblad (nu van de Kabelkrant, red.) 'komt het ook wel door het strenge handhavingsbeleid van de burge meester. Vroeger werd er nooit gelet op overtredingen door het eigen volk. Maar Joke is strengze ziet mets door de vingers. De oppositie wil er geen vrouwenprobleem van maken, dat is hier niet aan de orde. Zijn vrou welijke collega-raadslid denkt er iets anders pyer. 'Al die kritiek op de burgemeester komt Jbist ook ortidtfrte een vrodWis.' Eendrachtig trekt de raad vervolgens naar de kroeg Na het eerste rondje druipen de meeste raadsleden af, richting bed. Een klein clubje vrouwen blijft over Ze trekken flink van leer tegen de kritiek op de burgemeester 'Wat zou het dat Joke dominant is? Als ze een man was geweest, had iedereen dat doodgewoon gevon den Ze zit hier toch niet om aardig gevonden te worden I Ze is gewoon hartstikke goed Dronken en lesbisch Niemand op Texel wil de politieke relletjes in verband brengen met het feit dat dit B en W een vrouwencollege is. De raadsleden niet, de journalisten ook niet. Het politiek bestuur is vrouwelijk, de directeur van de WV (de andere machtspositie op het eiland) ook. Texel ls tole rant' zeggen ze allemaal. 'Er is hier veel import, we zijn gewend aan verschillen.' Bij vrouwen in de top van het bestuur draait het volgens de verslaggeefster vooral om de voorwaarden. Na een rondje Texel is het haar wel duidelijk. 'En met die voorwaarden - een open en gevarieerde omgeving, waarin het gewoon is dat vrouwen maatschap pelijke verantwoording dragen - zit het wel goed op Texel en kunnen de vrouwelijke eilandbestuurders sla gen. Dat klinkt als een compliment, waarbij moet worden aangetekend dat het jammer is dat Andriessen haar verhaal voor publicatie niet heeft laten nalezen op feitelijke onjuisthe den. Dan zouden foutjes zoals dat Texel 14 raadsleden heeft (zijn er 15) en jaarlijks 45.000 toeristen ontvangt (verwarring met het aantal bedden) er uit zijn gehaald. Verder kan de redac tie (van de Texelse Courant) zich met aan de indruk onttrekken dat de schrijfster alleen die citaten heeft gebruikt die bij haar interpretatie pas ten. Zo vertelt ze bijvoorbeeld in geu ren en kleuren over de aanvaring van de pers met de burgemeester in het verleden, maar is een opmerking van onze zijde dat dit op Geldorps initia tief uiteindelijk tot een periodiek en nuttig overleg tussen de pers en het college van b en w heeft geleid met meegenomen in het verhaal Voor wie het artikel in z'n geheel wil lezen, staat er op de website van de Texelse Courant (www.texelsecou- rant.nl) een link naar de website van Binnenlandsbestuur.nl Het artikel is te vinden door het kopje archief aan te klikken en daarna het woord vrouweneiland in te vullen. Circus Renz Belly, dat vanaf vandaag tot en met 9 augustus voorstellingen geeft in De Koog, heeft honderd vrij kaarten voor sociaal zwakkeren be schikbaar gesteld De gemeentelijke sociale dienst heeft de kaarten inmid dels uitgedeeld aan uitkeringsge rechtigden die het circus willen be zoeken. De familie Van Tiel-Witte wil de wo ning De Ruyterstraat 47 en de er bij horende zomerwoning De Ruyterstraat 46a slopen en vervan gen door nieuwbouw. De zomer woning die nu nog naast het hoofd gebouw staat, zou daarbij worden verplaatst naar het achtererf. Dat laatste is volgens het thans gel dende bestemmingsplan niet mo gelijk, maar wel volgens het nieuwe plan dat over ongeveer een half jaar in werking treedt. Het col lege is bereid daarop vooruit te lo pen met een artikel 19-procedure. B en w stellen wel nadere eisen aan vooral het zomerhuisje (recreatief opstal), in het belang van een goed aanzien en privacy. Zo'n opstal mag volgens het bestemmingsplan een oppervlakte hebben van maximaal 55 vierkante meter, bij een goot- en nok- hoogte van respectievelijk drie en zes meter Het college vreest dat als een huisje met deze afmetingen wordt gebouwd er privacyproblemen ont staan voor de buren. Ze willen daarom een plat dak en een goot- hoogte die gelijk is aan die van de bestaande garage. Ook moet worden gezorgd voor afschermende beplan ting. Alleen onder die voorwaarden kan de procedure worden gevoerd. L. Iwan de Vries exposeert vanaf za terdag werk in restaurant Texelhoeve in de Kogerstraat in Den Burg. De tentoonstelling van de Texelaar be staat uit acryl- en olieverfschilderijen. Veel van zijn werk is 'Texels' van aard. DJ's van jongerenzender BNN verzor gen vanavond (vrijdag) een zoge noemde Costa! Dance Party in disco theek Question Plaza in Den Burg. De diskjockeys draaien vanaf 21.00 uur met alleen 'de beste muziek', maar geven ook prijzen weg 'in originele decor settings' van de populaire tv- serie. Ook is er een optreden van de Costa! Chicks. Bezoekers moeten minimaal zestien jaar oud zijn. De entree bedraagt €5,-. Oosterbaan op zijn beurt weigerde in te stemmen met de motie. 'Hoe eer der er wordt gestopt met de kokkelvisserij, hoe beter. Het is jam mer voor de sector, maar de balans slaat door naar de natuur. Op termijn kan er op bepaalde plekken mis schien wel aan kleinschalige kokkelvisserij worden gedaan.' Hij doelde op meer handmatige visserij, waarbij de schelpdieren in Texelse restaurants als exclusiviteit worden geserveerd. Een dergelijke kleinscha lige visserij genereert volgens Joop Groeskamp (Texels Belang) onvol doende broodwinning. Omdat de motie van het CDA in zijn ogen te laat was ingediend en te oppervlakkig was, stemde Texels Belang blanco. Ook de WD plaatste kanttekeningen, maar schaarde zich er uiteindelijk, net als D66, wel achter, waardoor de motie met zeven tegen drie stemmen (van PvdA en GroenLinks) werd aan genomen. Het college zal in Den Haag bepleiten dat er een overgangs regeling komt, waarin de sector bin nen zeven jaar op een vorm van kokkelvisserij moet overstappen die geen natuurschade veroorzaakt. In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is op gezet door de Texelse Courant, in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. In deze vierde aflevering het echtpaar Arie Ellen (81) en Jannie Ellen-Van den Berg (77) uit Oosterend. Een deel van de door oorlogsschade gehavende vissersvloot ligt in de ha ven. te wachten op noodzakelijke re paraties. Ook aan de kotter van Arie Ellen wordt nog gesleuteld. De mast staat er weer op, maar het zal nog enige tijd duren voordat er weer ge vist kan worden. Noodgedwongen brengt Arie, die vanaf zijn dertiende in het familiebedrijf meedraait, zijn tijd aan de wal door. Net als veel andere jongens van zijn leeftijd heeft hij moe ten onderduiken. Nu de roes van de bevrijding voorbij is, wil hij toch wel weer eens aan de slag Verveeld slen tert hij over de kade, tot hij tegen een oude motorfiets aanloopt en deze voor een leuk prijsje op de kop weet te tikken. Nu hij toch niet zo veel om handen heeft, kunnen ze er wel even- tussenuit. 'Heb je alles?' Jannie knikt en trekt de zelfgemaakte rugzak om haar schou ders Met een geleende broek van Arie aan, alléén voor op de motor fiets, klimt ze achterop Nu nog de oorkapjes op - waar een molton- dweil al niet goed voor is - en het avontuur kan beginnen. Ze hopen te kunnen overnachten bij familie en goede vrienden, die ze allemaal gaan opzoeken Via alternatieve routes toeren zij rich ting Zuid-Holland, waar Jannie van daan komt. Arie heeft als klein jonge tje in Haarlem gewoond, de stad waarheen zijn Texelse vader in een voor de visserij slechte tijd tijdelijk was verhuisd. Als de magen begin nen te kriebelen, zoeken ze een rus tig plekje op. Jannie pakt het jam potje margarine dat zij zorgvuldig verpakt heeft tussen het zakje zout en de voedselbonnen uit de zijtas. On dertussen snijdt Arie met een zakmes een paar plakken bloedworst voor op het brood, dat ze met smaak veror beren. De tocht gaat verder naar Rotterdam, Hellevoetssluis, Berkel en Roderijs, om via Utrecht en de Vel- uwe in Amsterdam uit te komen. De dagen vliegen om en voor ze het weten start Arie de motorfiets voor de laatste rit, die naar IJmuiden gaat. naar ome Klaas, de vaste kolen- leverancier van de kotters. Ze zijn er met helemaal zeker van of ze hem daar wel aantreffen. 'Geen zorg', zegt Arie, 'als ome Klaas met thuis is, gaan we naar het Leger des Heils Ze hebben geluk, ome Klaas ontvangt hen met open armen en biedt het stel voor de laatste nacht onderdak. Geen enkele andere vakantie kan die tocht van toen evenaren, waarin ze familie en vrienden gezond en wel weer terugzagen. Vooral het bezoek aan haar tante in Utrecht, die haar echte moeder zo goed gekend heeft, maakte veel los bij Jannie. Flarden Geen enkele vakantie is te vergelijken met de tocht die Arie en Jannie Ellen vlak na de oorlog per motor maakten. (Foto Edo Kooiman) van herinneringen, die door de vele verhalen die ze samen ophalen weer bovenkomen. Een stukje dierbaar verleden. Arie en Jannie trouwen in 1949 Jannie zorgt er vanaf dat moment voor dat het contact met al deze mensen in stand blijft, ledereen is altijd van harte welkom op Texel. Arie heeft daar veel waardering voor Nu hij als gevolg van een operatie wat vergeetachtig is ge worden. kent hij met iedereen meer bij naam. 'Maar de naam van mijn vrouw onthoud ik wel hoor, we zijn al zo lang bij elkaar en ze is zó lief, daarom houd ik zoveel van haar.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5