HEMA Vakantiekrmt Jachthaven kan drukte niet aan Cjroen 'ZwartsJ~exelshet harL, Kotters ingebouwd door pleziervaartuigen dagelijks vernielingen trandhuisjes De Koog Broers Van Rijsselberghe wereldkampioen surfen Verschijnt wekelijks tfm 27 augustus a )ndanks afsluiting strand: TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Natuureiland Texel ekomst weigert 'dronken' controleur Muziek in Stayokay Indicatie zorg Els de Jager op hoogste top van Europa Vechtpartijen Professor Keesom Drukke tijd ambulance erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 (-jrtu ZmrL-Jrxfli t* ba bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 13 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 4 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11899 DINSDAG 3 AUGUSTUS 2004 COURANT De 15-jarige Dorian van Rijsselberghe was oppermachtig in zijn leeftijds klasse, Juniors, voor deelnemers tot zestien jaar en met een zeilopper- vlakte van 8.5 vierkante meter. Op de eerste wedstrijddag, maandag, won hij direct de eerste manche. Daarna werd het kampioenschap geteisterd door windstilte en ging de opzet om tot en met vrijdag dagelijks twee tot dne races te varen in rook op. Woens dag waaide het wel flink en dat werd aangegrepen om er maar liefst vijf te houden. Lees verder pagina 7 itrandhuisjes bij De Koog zijn inds begin juli bijna dagelijks doelwit van vandalen. Tot grote tratie en ergernis van de ex- anten worden bijna iedere dag jes opengebroken, ruiten tikt en spullen verbrand. In de it van donderdag op vrijdag Jden maar liefst dertig huisjes in nacht vernield. De schade liep s duizenden euro's. De politie (vrijdagmiddag een verdachte een 16-jarige inwoner van icht. De jongen kon worden gehouden, doordat hij zijn mo ttelefoon in een van de huis- ïad verloren. >re nacht wordt er wel wat ver- Kleine dingen melden we al niet meer Als er alleen een raam is Irapt denken we: nou het is van- it meegevallen', aldus Gerard lelief. Hij exploiteert de strand jes ten zuiden van de Badweg, en paal 20 en 19,5. 'Bij ons is het ar erger dan vorig jaar. We heb- al diverse ernstige vernielingen jd, maar die van afgelopen week inde ergste.' Van dertig huisjes len ruiten vernield, deuren inge- en spullen vernield. 'Je moet het met een glimlach ondergaan, s word je overspannen. Als je imhoop ziet, word je echt droe- vertelt Zoetelief. ndervindt naar eigen zeggen nog profijt van de nieuwe verorde- die is ingesteld en waardoor een (van tien meter rond de strand- s tussen middernacht en zes ochtends verboden gebied is nachtelijke strandbezoekers. (mij maakt het geen verschil. Ik het wel een stap voorwaarts dat er wordt nagedacht, maar het is controleerbaar. Als de dorps- ïten mensen aantreffen tussen imsjes, worden ze bovendien al maar weggestuurd. Eigenlijk den ze een bekeuring moeten krij gen, want ze plegen een overtreding.' Hoewel hij weinig heil ziet in de nieuwe verordening, heeft Zoetelief wel waardering voor het optreden van politie en gemeente. 'Ze doen er alles aan om het goed aan te pakken. De politie heeft perfect werk gedaan en de wethouder is zelfs op het strand geweest De bedoelingen zijn goed, maar hoe denken ze een paar kilometer strand in bedwang te kun nen houden?' Heterdaad Zijn collega Jan van der Star van strandbedrijf Noorderbad, dat de ex ploitatie voert van de huisjes noorde lijk van de Badweg, van paal 20 tot 21, is zelf bijna elke nacht op het strand aanwezig. 'Ik moet wel. Door al die vernielingen word ik gewoon gedwongen om bijna vierentwintig uur per dag te werken.' Ook Van der Star wordt bijna dagelijks geconfron teerd met vernielingen. Hij doet wél aangifte van iedere vernieling. 'Ra men stuk, deuren open, spullen eruit gegooid en in brand gestoken. Er gebeurt iedere nacht wel wat. Vanaf 5 juli is het al aan de gang.' Begin juli betrapte hij twee vandalen op heter daad. Die werden aangehouden op kampeerterrein Kogerstrand, nadat zij door de duinen waren gevlucht. 'Er werd een gestolen radio bij die gas ten teruggevonden, maar evengoed duurde het twee dagen voor ze be kenden. Toen werden ze opgehaald door de marechaussee, want die jon gens zaten in het leger.' Volgens Van der Star worden de meeste vernielingen gepleegd aan het begin van de avond en rond vijf uur 's nachts. 'Dan stoppen de dorps wachten en is ook de politie met meer actief in De Koog. Dan begint de el lende.' Hij heeft veel waardering voor de dorpswachten. 'Die doen hun werk goed. Ik heb zelfs een auto voor Lees verder pagina 5 Voedsel en Waren Autoriteit 'A, voorheen de Keuringsdienst Waren) heeft in diverse tcazaken het afgelopen week- gecontroleerd of de regels op gebied van leeftijdsgrenzen d worden nageleefd. Omdat een regionale controle betrof, gisteren niet worden gezegd of beveel boetes er op Texel zijn edeeld. Volgens Paul van Dijk discotheek De Toekomst was van de controleurs dronken, VWA spreekt dit tegen. TO Van Dijk meldden de contro- szich zaterdagnacht om 2.10 uur e ingang van De Toekomst. Hier- ■erd hen de toegang geweigerd. TO de uitbater omdat een van de Iroleurs 'duidelijk beschonken en zich agressief gedroeg'. Ook 'eit dat het al twee uur geweest en dat er dus niemand meer naar len mocht, was reden voor Van en mede-exploitant Nico idmann de inspecteurs te weige- Dit volgens Van Dijk na overleg de politie. 'Juist een controleur ft een voorbeeldfunctie en dient daar naar te gedragen. Ze zijn (Foto Gerard Timmerman) Doordat er in de jachthaven geen plaats meer is, krijgen veel pleziervaarders een ligplaats toegewezen in de Rijkshaven. elke dag welkom, mits ze nuchter zijn. Want als het op schenken van alcohol aan jeugdigen neer komt, heeft De Toekomst de zaken goed op orde.' Van Dijk voegt eraan toe dat ook inspecteurs het recht hebben om zich 'te laten vollopen' 'Maar dan wel buiten werktijd.' Navraag bij de keuringsdienst levert een andere versie op. 'Het klopt dat de inspecteurs zijn geweigerd, maar na tussenkomst van de politie zijn ze toch naar binnen gegaan. Van het gerucht dat een inspecteur dronken was, klopt uiteraard niets.' Van Dijk bevestigt later dat ze, in de conster natie van de steekpartij elders in het dorp, inderdaad alsnog binnen zijn geweest. Verspreid over de regio Kop van Noord-Holland zijn 58 inspecties uit gevoerd, waarbij 9 schriftelijke waar schuwingen zijn uitgedeeld en 12 bekeuringen. Hoeveel daarvan op Texel zijn gevallen, kon de woord voerster van de VWA niet zeggen. Bleef de bezetting van de jachtha ven in Oudeschild tot half juli door de matige zomer ver beneden de maat, dankzij het fraaie weer van de laatste wekeri is Waddenhaven Texel bezig aan een inhaalrace. Vanaf afgelopen woensdag is de capaciteit van de haven zelfs con tinu overschreden en moesten tientallen pleziervaartuigen wor den afgemeerd in de Rijkshaven. Drukke tijden dus voor havenmees ter Nik Smit en zijn assistenten, die de aankomende schepen naar nog vrije plaatsen in de passantenhaven dirigeren. Is deze haven vol, wat al vroeg op de dag het geval is, dan worden de jachten doorverwezen naar de nog vrije plekken van Watersportvereniging Texel. Als ook daar alles bezet is, gaat in de recreatiehaven een verbod om in te varen van kracht en meren de dan nog aankomende schepen af langs de kotters en andere bedrijfs- vaartuigen of langs de vrije kade ruimte. Al dagen lang is dat het geval. Gister middag waren Smit en de zijnen druk in de weer om de binnenstromende scheepjes te verdelen over de Rijks haven. Zelfs zodanig, dat Smit amper de tijd heeft om de verslaggever te woord te staan. 'Naast dat bruine vlootschip is nog voldoende plek', onderbreekt hij het gesprek. Terwijl de schippers in de haven naar een plek worden verwezen, ziet het bui tengaats nog wit van de zeilen en voeren zeilschepen een race om zo snel mogelijk binnen te lopen. 'Want ze weten best wel dat het hier druk is, zoals trouwens in elke andere waddenhaven. Wie het eerst binnen is, krijgt het lekkerste plekje, denken ze Over het algemeen loopt het prima en houden de schippers zich goed aan onze aanwijzingen, maar er zit natuurlijk altijd wel eens een eigen wijze tussen. Maar de sfeer is goed en we krijgen geen klachten. Geef mij maar deze drukte, veel beter dan het voorseizoen, toen het veel te rustig was. Ik hoop dat we het nog een paar weken volhouden zo.' Compli cerende factor is dat de scheepjes worden afgemeerd naast kotters. Zoals dit keer naast de TX8, die dinsdagmorgen vroeg de haven zal verlaten. Smit 'Daar moeten we dus rekening mee houden.' Jook Nauta, voorzitter van de stich ting Waddenhaven Texel, voelt zich door de huidige situatie gesterkt in zijn pleidooi voor verruiming van de capaciteit van de jachthaven. Hij wijst er op dat ook de provincie Noord- Holland een voorstander is van uit breiding. Probleem is dat er nu geen ruimte is voor het afmeren van pleziervaartuigen. Nauta benadrukt echter dat het een signaal betreft en dat de situatie niet nijpend is. 'Het plaatsgebrek is niet structureel, maar doet zich een aantal weken per jaar voor.' Waterspeelplaats Recreanten op de haven, onder wie menig Texelaar, weten de nog maar net opgeleverde waterspeelplaats inmiddels goed te vinden. Het terrein van de haven dat tot voor kort een verlaten aanblik bood. biedt nu een levendige aanblik, waar jong en oud zich vermaken. Ook de barbecue (met acht plekken) blijkt in een be hoefte te voorzien. 'Recreatie in op tima forma', constateert Nauta. Dat de voorzieningen vrij en gratis toe gankelijk zijn, heeft het bestuur en de havendienst volgens Nauta veel waardering opgeleverd Het is waarschijnlijk een unicum. De broers Adriaan en Dorian van Rijsselberghe zijn afgelopen week bij de wereldkampioenschappen surfen bij Oostende allebei als beste uit de bus gekomen in hun leeftijdscategorie. Tweemaal werd na afloop de Nederlandse vlag ge hesen, tweemaal klonk het Wilhel mus. Dat gebeurde naderhand nogmaals voor de oudste van de kayokay hostel Panorama aan de 'TOweg vindt vrijdagavond een redbn plaats van de band Factor Oeze band speelt een afwisse- I repertoire van zomerse, dans muziek. Het optreden begint om uur, de toegang is gratis In 'and met de beperkte parkeer de wordt bezoekers aangeraden fis fiets te komen. "tieTexelse Courant van dinsdag dli vermelde samenwerking tus- Jhuiszorg Kop van Noord-Hol- i fTKN) en het Regionaal Indica- «Saan (RIO) betreft alleen het RIO 1 van Noord-Holland. Texelaars 'eri voor indicatiestelling contact men met het RIO Texel-Wie- Jh. via de GGD Den Helder, tel. 8-671540. broers, Adriaan, omdat hij ook 'overall' de beste was. Het betrof in België de wereldkampi oenschappen Formula Experience. een klasse voor surfers met wat goedkoper materiaal dan waarover het nogal selecte gezelschap van de professionals beschikt. Het omvang rijke deelnemersveld bestond uit bijna honderd surfers, afkomstig uit twaalf landen. De meesten van hen kwamen uit Frankrijk en België, maar ook Amerika en Polen kenden flink wat vertegenwoordigers. De Texelse broers hadden zich consciëntieus voorbereid. De laatste weken trainden ze voornamelijk op de Noordzee, ook bij de wereldkam pioenschappen het terrein waarop werd gevaren. Om te acclimatiseren streken ze een week voor het begin neer in Oostende. 'Maar we hebben ook steeds goed gegeten. En om tien uur 's avonds lagen we in bed', ver telt Adriaan van Rijsselberghe Adriaan (rechts) en Dorian van Rijsselberghe hoorden na een consciëntieuze voorberei ding allebei het Wilhelmus voor zich spelen. tFoto Joop Rommtts) Els de Jager heeft zondagochtend rond 11.00 uur de 5642 meter hoge top van de Elbruz bereikt. Dat ge beurde na een succesvolle beklim ming, die de 56-jarige Hoornder af gelegde in gezelschap van dertien andere bergbeklimmers en drie Russische gidsen. Aldus meldt haar vader, (professor) Kees de Jager, die gisterochtend door schoonzoon Ben Bakker telefo nisch op de hoogte werd gebracht. Bakker zelf haalde de top niet door een ernstige vorm van hoogte ziekte. De groep bereikte zaterdagavond het basiskamp in de Kaukasus, in het zuiden van Rusland, dat op 4500 meter hoogte lag. In de sneeuw wer den de tenten opgezet om er de nacht door te brengen. Ben Bakker kreeg na aankomst hevige last van hoogteziekte. Die begon met sterke hoofdpijn en werkte door in de rest van het lichaam. Hoewel de speciaal daarvoor bedoelde medicijnen enige verlichting brachten, genas hij niet, zodat het onverantwoord werd ge acht verder te gaan. Besloten werd dat hij in het basiskamp zou achter blijven, waarop de rest van de groep zondagochtend om 5.00 uur de tocht naar de top begon. Na zes uur klim men werd het hoogste punt van Eu ropa bereikt. 'Een in alle opzichten adembenemende ervaring', rappor teerde De Jager, die in uitstekende conditie verkeerde. De afdaling leverde geen moeilijkhe den op. Tegen de avond was de groep weer terug in het basiskamp, waar de leden al om 18.00 uur in hun slaapzakken kropen om bij te komen van de vermoeienissen. De volgende ochtend ging de groep verder om laag. Tegen de middag werd het Bak- sandal-bereikt, volgens De Jager 'een van de langste en mooiste dalen in het Kaukasusgebergte'. De tocht stond onder leiding van een zeer er varen vrouw, die al de toppen van de Mount Everest en de K2 en de noord wand van de Eiger in Zwitserland beklommen heeft. Het uitgaansleven in De Koog werd afgelopen weekend opgeschrikt door vechtpartijen. Vrijdagnacht raakten drie personen gewond bij twee vecht partijen en zaterdag vielen zelfs twee gewonden bij een steekpartij. Vol gens stappers hing er vooral zater dagavond een broeierige sfeer in de badplaats. 'Je kon al merken dat er rottigheid zou komen. Er hing een vervelende sfeer', aldus een Texelaar die niet met zijn naam in de krant wil. Maar volgens Paul van Dijk van dis cotheek De Toekomst was de sfeer tot 2.00 uur goed. Pagina 5 Dit jaar is het precies een eeuw gele den dat een van de beroemdste in woners die Texel ooit heeft voortge bracht cum laude promoveerde in de wis- en natuurkunde. Willem Hendrik Keesom promoveerde in 1904 aan de Universiteit van Amsterdam op de dissertatie Isothermen van mengsels van zuurstof en koolzuur. Pagina 6 Een Duitse wielrenster raakte zondagmiddag gewond nadat zij een noodstop moest maken voor een los lopend hondje. De vrouw reed met een groepje fietsers over de Rand weg, toen zij plotseling met de vier voeter werd geconfronteerd. De toeriste vloog over de kop en be landde met haar gezicht op het asfalt. Met enkele gebroken tanden en ver wondingen aan het gezicht werd de onfortuinlijke fietsster per ambulance naar een huisarts gebracht. De am bulance rukte dezelfde middag ook uit na een valpartij op de Stenen plaats en 's avonds nadat iemand in Oudeschild door een ruit was ge gaan Maandagavond verleende de ambulance assistentie nadat een bezoeker van de jachthaven aan een glijpartij op een steiger een hoofd wond had overgehouden. (Advertentie) (Advertentie)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1