Schilder De Vries schuwt experiment niet Deluge neemt afscheid in stijl 'Fucking goed dat het zo eindigt' 2 Geknip^O E Agenda teso TEXELSE COURANT Texelse wol in 'hanging baskets' 3 Visserskoor op Hollands Festival Dichten in het zand Vroeger Mijn idee... Hoogwater te Oudeschild TEXELSE™COUR Vraaggesprekken met Texelaars in boekvorm Chansons in De Worsteitei DINSDAG 3 AUGUSTUS 2004 'Je moet af en toe iets anders pro beren, anders roest je vast.' En: 'Mislukken is niet erg, daar leer je van. Het is een kwestie van uithui len en opnieuw beginnen.' Het zijn twee typerende uitspraken voor schilder L. Iwan de Vries, die sinds afgelopen weekend werk expo seert in restaurant de Texelhoeve in de Kogerstraat in Den Burg. Zijn tentoonstelling valt op door de enorme variatie. Bijna geen enkel schilderij lijkt op een ander en ook de stijlen en gebruikte technieken zijn steeds weei anders. 'Sommige beginners zijn heel resultaatgericht. Die willen meteen bij de eerste poging dat het goed gaat. Maar een schilderij kan niet altijd luk ken', vertelt De Vries. Hij heeft recht van spreken. Sinds het begin van de jaren tachtig, toen hi) lessen volgde bij Frans Voskuil, is de bewoner van Zuid-Haffel een fanatiek schilder Vooral de laatste paar jaar is hij erg productief. 'Een gebrek aan tijd was altijd mijn grote probleem. Ik heb een grote tuin, die nogal wat onderhoud vergt. Maar tegenwoordig schilder ik steeds meer. Hoe meer ie het doet, hoe meer je het wil doen. Wat wel helpt, is dat het zo nu en dan lukt.' De meeste van de twaalf doeken die in de Texelhoeve hangen (en waarvan de oudste uit 1988 dateert en de jongste van een paar maanden gele den), hebben op de één of andere manier betrekking op het eiland waar hij woont. Een dorpsgezicht van De Waal, boerderijen in het glooiende landschap van Zuid-Haffel, kotters op een stormachtige zee en de Eierlandse vuurtoren zijn te bewon deren. Maar de technieken en stijlen Als de plaatsen Harrogate en Darley in het Engelse Yorkshire dit jaar de Entente Florale Com petition winnen, zou dat kunnen zijn dankzij de wol van het Texelse schaap. Wol van de 170 schapen van John Hemingway wordt gebruikt als ondergrond in de honderden bloemenmandjes ('hanging baskets') in beide plaatsen en vervangt daarmee het traditionele mos. Hemingway, schapenhouder, plantenteler en lid van de Harrogate Bloom Committee, ziet grote voordelen in het gebruik van wol. 'Wol werkt isolerend, door de lanoline houdt het goed water vast, het ziet er natuurlijk uit en bevat geen plantenzaden, wat bij mos vaak wel het geval is. Bovendien is wol natuurvriendelijker, want doordat mos lange tijd nodig heeft om weer aan te groeien, is het ge bruik daarvan een grote aanslag op de heidevelden.' Voor het opvullen van de mand jes - waarin met name petunia's, geraniums, fuchsia's en lobelia's het goed doen - gebruikt Hemingway de wol van volwas sen dieren die met wordt gebruikt voor spinnerijen. Als winnaars van de Britain in Bloom-competitie van 2003 strij den Harrogate en Darley samen in de Entente Florale Competi tion, waaraan tien Europese lan den deelnemen, leder land kan twee steden kandidaat stellen, één van meer dan 10.000 Inwo ners en één van minder dan 10.000 inwoners. Voor Neder land is dit jaar Enschede uitver koren voor deelname. De steden worden in juli en augustus door een internationale jury bezocht, de prijsuitreiking vindt plaats op 10 september in Aix-les-Bains in Frankrijk. tuigen van mi| Enthousiast geeft de Texelaar een rondleiding 'Vroeger werd de grond door een bollenboer drie steek diep gespit, waarna de bollen konden worden geplant Later werd het land diep- geploegd op akkers van ruim tien meter breed De voren die ont stonden, waren voor de afvoer van het overtollige hemelwater No het ploegen werden de bedden dwars over de akkers op 1.40 meter af gestoken. Van die breedte was één meter voor het bed zelf, dat geharkt en gerold werd. Daarna werden de bloembollen erin ge plant Het zand van het volgende bed werd over de bollen heen gestrooid met een ovérschietvork of - bi| zeer droge grond - met een plantschop In een later sta dium is men overgegaan op de methode om bollen op lange re gels te planten en in te ploegen Het planten gebeurde ook daar- bi| nog eerst met de hond. Later kozen de boeren voor de twee- ripge plantmachme Tegenwoor dig gebruiken ze de vier-rijiae plantmachine en de oversteex- machine.' 'Mislukken is niet erg, daar leer je van', vindt schilder L Iwan de Vries. lopen nogal uiteen. Opvallend zijn de schildenjen die het Zeemanskerkje en de hervormde kerk van De Koog als onderwerp hebben. De werken wor den gekenmerkt door bijzondere kleuren en zijn opgebouwd uit een groot aantal vlakken, waarvan som mige in elkaar overlopen, maar an dere ook bijna los van elkaar zijn te zien. Voor beide doeken maakte hij veel gebruik van een palletmes. 'Het heeft wel iets van het kubisme, maar dan in een zachtere vorm. Je zou het soft cubisme kunnen noemen', glim lacht hij. Heel anders is een stilleven, dat er nogal natuurgetrouw uitziet. De Vries vond het 'ongelooflijk spannend' om te maken. 'Fijn schilderen, noemen ze Den Burg staat zaterdag in het teken van het Hollands Muziekfestival, 's Middags zijn er op de pleinen in het dorp optredens van vaderlandse ar tiesten, 's avonds vanaf 22.00 uur is het Nederlandstalig lied live te horen in alle cafés. De organisatie heeft het uitgaanders die verschillende arties ten willen horen en zien gemakkelijk gemaakt De muzikanten verhuizen van café naar café, zodat de bezoe kers verschillende optredens aan zich voorbij zien trekken. De entree is gra tis. 's Middags vanaf 15.00 uur wordt op de Groeneplaats een solexrace gehouden, om 20.30 uur begint een optreden van een uur van het Oude schilder Visserskoor, dat allerlei zeemansliedjes ten gehore brengt. Een gedicht van maximaal twee re gels van ten hoogste 56 lettertekens. Dat is waarnaar Maarten Nijman, chauffeur en eigenaar van de Vliehors Express, op zoek is. Het gedicht zal in de linkerachterband van de Vliehors Express worden gesneden en tussen 1 oktober 2004 en 1 okto ber 2005 zo'n vijf miljoen keer in het zand van de Vliehors worden afge drukt. Na een jaar is de band aan vervanging toe en zal Nijman op zoek moeten naar een nieuwe tekst. Gedichten kunnen tot 15 september worden gestuurd naar de Vliehors Express, Dorpsstraat 125, 8899 AE Vlieland of naar e-mailadres vliehorsexpres@hetnet.nl. Inzenders dienen duidelijk naam, adres, tele foonnummer en eventueel e-mail- adres te vermelden en geven Vliehors Express het recht het gedicht te ge bruiken. Onderzoek naar vroeger stappen komend najaar van start. Als het zo merseizoen ruimschoots voorbij is dus. Komisch is dat de Stichting Alcoholpreventie het onderzoek naar mogelijkheden om het uitgaan naar een vroeger tijdstip te brengen zelf ook laat begint. Intussen moe ten we sluizen aanleggen voor taxi- molesterende jongeren, werken met drankverboden, mishande lende dronken types arresteren en strandhuisjes en reddingboot be waken. De horeca klaagt al jaren over de steeds latere en dientenge volge kostbaarder en onaangena mer uren waarop gewerkt moet worden, over de agressie en de te ruglopende omzet wegens 'voor drinken'. Ouders zijn al heel lang met gelukkig met de vroege uurtjes waarop hun uitgaande kroost huis waarts keert en het daarop vol gende gat dat tot in de voormiddag in de dag geslapen wordt ten koste van een geregeld gezinsleven. Zelfs uitgaande stappers geven te ken nen dat het uitgaan wat hen betreft ook best vroeger mag beginnen. Blijft de vraag waarom ze dan met afspreken om massaal om negen uur naar de kroeg te trekken. Lijkt me toch een koud kunstje. Het on- derzoek, dat pas in het voorjaar van 2006 concrete maatregelen moet gaan opleveren, gaat naar verluidt ruim éénentwintigduizend euro kosten. Kan dat niet goedkoper en vooral sneller? Als we al weten dat horeca, politie, ouders en een groot deel stappers van mening zijn dat een vroeger uitgaansuur gewenst is, kan direct al een stuk kostbaar onderzoek overgeslagen worden om gelijk met de knelpunten te be ginnen. Raddraaiers hebben we al veel te lang een stem gegeven door het steeds weer opnieuw bestrijden van de gevolgen van hun rottigheid. Gelukkig dat er met het lik-op-stuk- beleid een begin is gemaakt om eigen verantwoordelijkheid aan de mondige jeugd terug te geven. Er ligt een uitdaging voor Texel, nu bekend is dat wij niet kunnen leren van projectervaringen elders. Straks haalt het eiland weer het lan delijk nieuws. En dan met meer als veel te duur geworden vakantie bestemming, maar als voorbeeld van een plaats waar het gezellig uitgaan is. Pien Verberg dat. Je probeert alles wat je afbeeldt heel precies uit te schilderen en af te werken. Zonder de verfklodders die je op gewone stillevens vaak ziet. Mooi werk. maar je moet oppassen dat je het met dood schildert. Het moet blijven leven Het mag ook geen foto worden, want dan kun je net zo goed een fototoestel gebruiken.' Toch maakt De Vries af en toe gebruik van een camera. Of hij maakt een vlugge schets, om een landschap vast te leggen dat later onderwerp van een schilderij wordt. 'Als geheugensteuntje, meer met. Het gaat er met om iets zo precies moge lijk na te schilderen. Je zet land schappen naar je hand. Voorwerpen die met in je schilderij passen, laat je weg. Maar ik begin soms ook uit vrije impressie te schilderen, zonder voor beeld. Soms heb je dat, dan moet je zomaar schilderen.' Hij wijst naar een schilderij waarop het kerkje van De Waal nog net herkenbaar is. 'Dit heb (Foto Joop Bonmots) ik in één middag geschilderd Met ons groepje schilders van de TEEVA (een gezelschap amateur-kunste naars dat af en toe samenwerkt, red.) zijn we op die plek buiten gaan zitten en aan het werk gegaan. Dan schil der je uit de losse pols en probeer je in een paar uur klaar te zijn.' Een schilderij van de molen van Het Noorden oogt erg korrelig. De tech niek die hij ervoor gebruikte, heet gesso en heeft als kenmerk dat de eigenlijke schildering wordt gemaakt op een al eerder aangebrachte ruwe ondergrond, vaak een mengsel van bijvoorbeeld verf en zand. De lijst om het schilderij zit vol butsen. 'Ik ge bruik vaak oude lijsten Ik wilde deze eerst opknappen, maar later dacht ik: ik doe het toch niet. Ik vond de kleu ren en dat rafelige van de lijst wel bij elkaar passen. Ik vind het wel mooi, maar als iemand het schilderij wil kopen maar er een andere lijst om wil, vind ik dat ook best.' In Agraaf, een veertiendaags landbouwblad voor West-Nederland, ditmaal veel aandacht voor Texel. Naast een groot verhaal over Mieke en Marcel Witte van Concordia, die als eersten het Waddengoudcertificaat voor schapenhouders mochten ont vangen, staat in het blad een pagina groot vraaggesprek met oud- bloembollenteler Kees Kok uit Den Hoorn. Dit in verband met de tentoon stelling over het bollenvak in het Agra risch en Wagenmuseum in De Waal. Kok vertelt over het vele handwerk en hoe hij vroeger zijn kuubskisten zelf van juthout timmerde. Ook de huidige situatie komt aan de orde. 'Door de malaise hebben veel telers moeite om het hoofd boven water te houden. Toen ik tien jaar geleden stopte, was de situatie net zo. In latere jaren ging het weer bergopwaarts, maar nu is de handel weer in elkaar gezakt. Er is in de bloembollenteelt in feite altijd sprake van zeven magere en zeven vette jaren.' 'Het doet me fucking goed dat het zo eindigt', schreeuwde Auke Vermeulen, zanger van Deluge zaterdagnacht tijdens het slot- optreden van Deluge, dat de band gaf op het vierde Hardcorefestival dat zaterdag en zondag in de J'elleboog werd gehouden. Heftige optredens werden afgewisseld met rustige en beleefde gesprek ken op straat. Want hardcore is een stijl van uitersten. Voor Deluge, de Texelse band die tien jaar geleden werd opgericht, een platencontract in de wacht sleepte, optredens had in binnenr en buiten land en diverse CD's opnam, was het afscheid even heftig als de opkomst tien jaar geleden. Een keihard optre den, met stampende gitaren, beu kende drums en de voor hardcore kenmerkende schreeuwende en voor buitenstaanders onverstaanbare zang, in vergelijking waarmee zelfs het stemgeluid van Deep Purple en Joe Cocker maar soft klinkt. Waar de muzikanten als beesten tekeer gin gen, speelden zich op de dansvloer dito taferelen af. Jongelui die van het ene op het andere moment verander den van rustige toeschouwers in wilde 'dansers', die heftig zwaaiend en springend op leeftijdgenoten afstormden, om vervolgens even wild te worden teruggeworpen op de dansvloer. Dit alles wonderwel zon der ook maar één blessure. Sommi gen klommen op een balk om zich op de menigte te storten en zich al crowdsurfend over de massa te be wegen. Anderen werden opgetild en meters verder weer veilig neergezet. De keiharde muziek en de wilde ta ferelen ten spijt, viel van agressiviteit niets te bespeuren. Stuk voor stuk vriendelijke jongelui die tijdens de pauze in alle rust een praatje met el kaar maakten. Ook geen rondvlie gend bier, zoals bij optredens bij Nor maal gebruikelijk is. Een moeder van een meisje dat zich ergens in het ge drang bevond, wilde de spannende verhalen wel eens met eigen ogen beki|ken. 'Het ziet er heftig uit, maar het gaat allemaal heel beschaafd Ze vertelde hoe haar dochter voor school zelfs een analyse van de Texelse hardcorekrmg had gemaakt. 'Hardcore is een manier van leven. Geen drank, drugs en dat soort za ken Gewoon plezier maken.' Deluge Dat laatste gebeurde in overvloed, bij het optreden van Deluge, maar ook bij andere bands op het tweedaagse festival, waar naast een paar Texelse bands ook overkantse formaties op traden. Het zorgde niet voor een propvolle discotheek, maar over be langstelling had de Texelse organisa tie zeker met te klagen. Na vier edi ties is de bekendheid van het tweejaarlijkse festival behoorlijk ge groeid en zijn er heel wat liefhebbers die er speciaal voor naar het eiland komen. De optredens duren met al te lang, wat ook heel begrijpelijk is. 'Het is zó heftig, dat hou je gewoon niet lang vol', vertelde Vermeulen, wiens band bij het laatste optreden alle re gisters open trok en die met zonder toegift mocht vertrekken. Het af scheid betekent een streep onder Deluge, de band met een eigen, her kenbare stijl, die menig andere Texelse hardcoreband inspireerde. Het heeft er aan bijgedragen dat de animo voor hardcore op het eiland het landelijk gemiddelde ruim over stijgt. Dat Deluge geschiedenis is, betekent niet dat de bandleden mu zikaal achter de spreekwoordelijke geraniums gaah zitten. Onder een andere naam, die ze zaterdag nog niet bekend wilden maken, beginnen ze muzikaal aan een tweede leven, waarbij ook de stijl zal veranderen. Dinsdag 3 augustus: Op de Nikadel in De Koog begint om 19.00 uur een voorstelling van Circus Renz Belly Berlin. In de Maartenskerk in Oosterend begint om 20.15 uur een concert Arthur Kerklaan (trompet) en Alexander Prins (orgel). De toe gang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Om 21.00 uur begint in de kantine van de Sluftervallei nabij De Cocksdorp een optreden van de Texelse band Make me Smile. In discotheek J'elleboog in Den Burg begint om 21.00 uur een Tropical Party. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter III (aanvang 13.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Shrek II (aanvang 14.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Two Brothers (16.00 uur), Spider- Man II (16.15 en 21.45 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter III (18.45 uur), de ondertitelde versie van Shrek II (19.30 uur) en The day after tomorrow (21.30 uur). Woensdag 4 augustus: Op de Nikadel in De Koog begint om 19.00 uur een voorstelling van Circus Renz Belly Berlin. In discotheek J'elleboog in Den Burg begint om 21.00 uur een avond met de BNN Drive-in-show. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Harry Potter III (aanvang 13.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Shrek II (aanvang 14.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Two Brothers (16.00 uur), Spider- Man II (16.15 en 21.45 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter III (18.45 uur), de ondertitelde versie van Shrek II (19.30 uur) en The day after tomorrow (21.30 uur). Donderdag 5 augustus: Op de Nikadel in De Koog begint om 19.00 uur een voorstelling van Circus Renz Belly Berlin. In Den Hoorn begint om 19.00 uur een ringsteekwedstrijd om het Texels kampioenschap. In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Two brothers (aanvang 13.30 uur), de Nederlandstalige versie van Shrek II (14.00 uur), de ondertitelde ver sie van Shrek II (16.00 uur), I, ro bot (16.15,19.00 en 21.45 uur) en Spider-Man II (21.30 uur). Vrijdag 6 augustus: In de tuin van Time Visser (Schil derend 124 in Den Burg) begint vandaag een verkoopexpositie van kunstvoorwerpen. Tot en met zondag geopend van 12.00 tot 19.00 uur. Op de Nikadel in De Koog begint Dl. 03 11.36 en - u. Wo, 04 0.16 en 12.05 u. Do. 05 0.34 en 12.44 u. Vr. 06 0.55 en 13.25 u. Za. 07 1.20 en 14.00 u. Zo. 08 1.46 en 14.25 u. Ma. 09 2.00 en 14.50 u. Di. 10 3.00 en 15.34 u. Aan hel strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 8 augustus op om 06.08 uur en gaat onder om 21.24 uur; 8 augustus laatste kwartier. om 19.00 uur een voorstelliu» Circus Renz Belly Berlin. In het Eierlandsche Huis n Cocksdorp begint om 19.oo een kinderdisco. De mogelijtj bestaat eigen CD's te draaie In Stayokay-hostel Panoram; de Schansweg bij Den Burg de band Factor 12 zomers dansbare muziek. Aanvang uur; de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Nederlandstalige versie van brothers (aanvang 13.30 uur Nederlandstalige versie vans II (14.00 uur), de ondertitelde sie van Shrek II (16.00 uur), bot (16.15, 19.00 en 21 45 Mean girls (19.15 uur) en Sp Man II (21.30 uur). Om de drukte de baas te kun ,e zet TESO in en rond het w einde geregeld een extra btx De veerdienst verzorgt dan half uur een afvaart, zowel v Texel als vanuit Den Helder gebeurt donderdag en maai van 9.30 tot 16.00 uur, vrijdat 6.30 tot 20.00 uur, zaterdag 8.30 tot 15.00 uur en zondag 14.30 tot 20.00 uur. Automo: ten moeten desondanks reke houden met wachttijden. Dis dragen donderdag in Den K tussen 8,00 en 15.00 uur e Texel tussen 11.00 en 20.00 mogelijk een half uur. Vrijdag nen ze op Texel tussen 8.0 20.00 uur en in Den Helder tu 8.00 en 21.00 uur oplopen to derhalf uur. Zaterdag bedraa geschatte wachttijd in Den H tussen 7.00 en 17.00 uur andi uur en op Texel tussen 8.0 18.00 uur een half uur. Zo: moet in Den Helder tussen 81 14.00 uur mogelijk een haf worden gewacht en op Texel sen 14.00 en 20.00 uur eet Maandag moet in Den Helde sen 9.00 en 16.00 uur en op tussen 10.00 en 17.00 uurm lijk een half uur worden ge\t Nadere informatie kan vvo verkregen via tel. 0222-3696 e-mail info@teso.nl. De veero heeft ook een eigen we! www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Denf Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourarè ibi flstc V ;h fik< vi irs m Gerard Timmerman (hoofdredacter Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr nl be be Op a) onze advertentiecontraden en oantvednj lofl zijn van toepassing de Regelen voor hol AM wezen van de Stichting ROTA. gevestigd to Arf zoals gcdoponoord t»i de Kamer van Koophardt brieken to Amsterdam onder nummer 4119S& exemplaar van de Rogeion voor het Advert er» wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. ie Abonnementsprijzen 2004: Per half |aar 33,65 32,10 Per jaar 65,60 63,50 wr Bij verzending naar het buitenlands portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode Wilde taferelen op de dansvloer, tijdens het afscheidsoptreden van Deluge tijdens het hardcorefestival in de J'elleboog. (Foto Gerard Timmerman) Uitgeverij Atlas in Amsterdam heeft boekhandel Het Open Boek in Den Burg uitgekozen om Zee rondom, leven op een wadden eiland te presenteren. Het boek bestaat uit interviews met achttien bewoners van alle eilanden, die frank en vrij over hun leven vertel len. Het is een gemêleerd gezelschap Texelaars dat uitgebreid aan het woord komt: schipper van het veer naar Vlieland en jutter Sil Boon, schoolmeester Jan Driehuis, kok kelvisser Dirk Schagen, natuurboer Dirk Roeper (van hoeve Plassendaal), NIOZ-onderzoekerTheunis Piersma en waddengids Wiepke Toxopeus, die haar leven op Texel vergelijkt met de jeugd die ze op Rottum door bracht. Het boek is geschreven door journaliste Ineke Noordhoff. Zij werkte onder meer voor de Volks krant, Trouw en het Nieuwsblad van het Noorden. Ze wordt bij de presen tatie geïnterviewd door Gerrit Jan In restaurant De Worsteltent Smitsweg nabij Den Burg is de voorstelling Het is nooit het deugt niet, van Pouderoyen te zien. DJ: tragikomische cabaretliedjes» leven, de liefde, drank, drugs dood, met veel gevoel voort en een vaak messcherpe irons na De Liefde en de kroeg het t programma van Pouderoyf wordt begeleid door Onno Kuip accordeon (jarenlang t Dimitri van Tooren en bekf cajunband 'Louisiana Rads Ronald de Jong op coit (speelde samen met Arthur E Maarten Veldhuis, Peter Sc# vele anderen). De voorstelling' om 14 00 uur, de toegang is? A Zwier, auteur van Mijn wa® andere boeken De plechtighe* Open Boek vindt vrijdag 6 34 plaats en begint om 16® Belangstellenden zijn welkod is KI VI d K >P e

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2