Meer overeenkomsten op Wadden dan verschillen 3 eó.60 Taalkundigen Jansen en Van Oostendorp: Texels gerstenat schenkt lekker weg Familieberichten Texel Vastgoed b.v. RVT .TEXELSE COURANT' 41 rJexelaartjes truitbedrijf Appels en pruimen ir ei DINSDAG 3 AUGUSTUS 2004 Onze Joop wordt vandaag I Vandaag, 3 augustus, ben ik, Cor Piet (Kees) 90 jaar geworden! Op zaterdag 7 augustus is iedereen welkom op de receptie van 15 30 - 17 30 uur in De Waldhoorn te Den Hoorn. C P Drijver Naalrand 37 1797 AN Den Hoorn INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4.80 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,60 (mcl. btw) F0T0-TEXELAARTJE plaatsing foto €12.50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN IM-Texelaartje op aanvraag Stamboekrammen arr/arr, zwoegervnj, 2, 3 of 4-ling, groei gemiddeld 369 gram dag, keuze uit 50 stuks. Tel. 310646 Te koop 2 x Spartamet, €150.- per stuk, €250.- in 1 koop. Bel! 06-30534833 A s. zaterdag in Question Plaza: feest met Leo Lood gieter en SkiHut DJ, gratis entree. Pluktuin/kwekenj Ane- moonè. Do.avond 5 aug. workshop bloembinden v.a. 19.30 uur met koffie, thee en verrassing. €7,50 Ingrid Uitgeest. Maaike- dumweg 10. De Koog, tel 06-22642220 Texel, een eiland om op te vreten... Ambachtelijke koek in de vorm van het eiland: Dikke Tesselaar. Boter Tesselaar, Tessel speculaas Texel Banket Service Ruud Boom, www.texelbanket.nl, tel. 313791. Leuke sieraden, tassen, shawls en huis- en tuin- decoraties. Audrey H&G, Burgwal 45, Den Burg. Zee rondom, Ineke Noordhoff in gesprek met bijzondere bewoners van de waddeneilanden Fees telijke presentatie vrijdag middag om 4 uur in Het Open Boek. Te koop pruimen, v.a. 3 kilo voor €4,-; kersen, rode bessen en prima aardap pels. L Huisman, Fruit- kwekenj De Veen, Kadijksweg 10, tel 06- 22030389. A s zaterdag in Question Plaza: feest met Leo Lood gieter en SkiHut DJ, gratis entree. Te koop 2 x Spartamet, €150,- per stuk, €250,- in 1 koop. Bel" 06-30534833. Wie heeft onze poes ge zien? Vermist sinds 29 juli Egaal grijze vacht, platte snuit, omg Vloedlijn Graag even bellen naar 313914 of mail naar: beekvans@tref.nl Te koop Suzuki Samoerai jeep SJ413, i.z.g.st., soft- top, 4 WD, bj. '88, km stand 96500, apk tot dec. 2004, vr.prijs €2750,-. Meer info. 314383 (IM-Texelaartje) „MOLENBUURT" Verkoop 's middags tussen 13.30 en 18.00 uur Kees Keyser Molenbuurt 3 De Waal (tussen De Waal en Oosterend) Te koop Paradiso vouw wagen, in goede staat €350,- Tel 319389 Smartlappenkoor opge let! Optreden Loodsmans duin op 7 augustus om 17,30 uur Vr. zoekt met spoed zelfst. woonruimte, omgeving Den Burg, 06-12922863. A s. zaterdag in Question Plaza: feest met Leo Lood gieter en SkiHut DJ. gratis entree Een avondje leuk stap pen? Begin eens met kap pen! Qnipp Kapsalon. Waalderstr. 15. tel. 312227, ook zonder afspraak! (IM-Texelaartje) DEZE MAAN& bij familiezak patat 4 kroketten of 4 frikandellen GRATIS BINNENBURG 13 TEL. 32 21 45 Ja, gezellig een uurtje bowlen in Bowling De Koogel. Tel. 317672. b.g.g. 317586. Verkoop van gebruikte bromfietsen Bruining, De Koog, (0222) 317333. De Koopman Koerier, voor bedrijf en particulier. Tel. 315001/06-20073394 Feestje, of plotseling visite? Feestpakket van Eetcafe Parkstraat 22. Ne gen warme borrelhapjes met currysaus. bacon- nugget, kipstick, bamibal, kip-nugget, partybal, nasibal, kaas- soufflé, hai fongbal €3,50 (9 happen met saus) Eetcafe Park straat 22, telefoon 314890. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Voor een feestje groot of klein moet u in Bowling De Koogel zijn Tel. 317672, b.g.g. 317586 Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor 1,25 per dag 12.50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600 Plukt ui n/kwekerij Ane- moonè, vele soorten bloe men om zelf te plukken. Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, Ingnd Uitgeest. Maaikeduinweg 10, De Koog, 06-2264 2220. Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lange- reis. Tel 06-53690708 Hier groeien 400.000 glazen Texels blorl Texel Brouweri I eicrt/o I wetenschappers delen het dialect van Texel en Vlieland stal in bij het West-Fries, dat in de Kop van Noord-Holland it gesproken. Dat van de andere Waddeneilanden wordt ,et Fries of Stadsfries gerekend. Toch hebben ze ook veel een en vormen de 'Waddendialecten' tot op zekere hoogte scala van Friese en Hollandse elementen: 'het Schier- nikoogse dialect is heel Fries, dat van Texel ligt dichter bij 45lVest-Fries, en de meeste dialecten op de tussenliggend ei- i Sp jr e 0.W dag 8.0 irtü ntc ras: n ind- 8.0 Zo; i8( haf en liggen er zo'n beetje tussenin'. Dat schrijven Mathilde ien en Marc van Oostendorp in Taal van de Wadden, het iende deel in de popujair-wetenschappelijke serie Taal in en land, dat sinds kort in de boekwinkels ligt. Jen zijn interessante gebieden nensen met belangstelling voor Je zijn, in meer of mindere mate, leerd, waardoor taalveran- d® gen op het vasteland minder worden overgenomen en een langer bewaard kan blijven. Ie andere kant staan de bewo- op allerlei manieren in contact lda! Ie bewoners van andere eilan- m het vasteland, waardoor het ibruik toch onder andere invloe- ,mo1 staat. De bevolking op zowel Vlieland, Terschelling, Ameland :hiermonnikoog verdiende oor- n_ ikelyk (een deel van) haar brood visserij en handels- en walvis- beroepen waardoor gemakke- intacten werden gelegd met m- van andere gebieden. rs iwoordig is dat nog veel sterker ival, nu het toerisme op alle ei- n de belangrijkste bron van in- ten vormt. 'De overeenkomsten n de Waddeneilanden zijn altijd r geweest dan de verschillen', uderen Jansen en Van Oosten- dan ook. Overigens waren ook verleden al veel contacten van nde aard. Uit huwelijksregisters dat in de achttiende en negen- leeuw veel 'gemengde huwe- plaatsvonden. Op Terschelling dat tussen 1801 en 1811 een enf. 9 Fries verleden Jeeste historici gaan ervan uit dat W6, irspronkelijke bewoners van de leneilanden Friezen waren, wat leeds in de taal hoorbaar is. 'In ialecten van de Nederlandse eneilanden vinden we nog klanken en zinsdelen die it Friese verleden herinneren', ven Jansen en Van Oostendorp, ireeks 1300 onderwierpen Texel ieland zich aan de Hollandse waarna de taal op beide eilan- iteeds 'Hollandser' werd, 'al zijn g steeds wel duidelijk Friese in- en aan te wijzen', overeenkomsten heeft het sook met het West-Fries. Maar iozeer zijn er verschillen, wat eens geldt voor de dialecten van uizen en Wieringen. 'Voor deze sen rond de Zuiderzee en de denzee zijn de contacten over altijd belangrijker geweest dan ver land: al eeuwenlang hebben iwoners van dit gebied elkaar in taalgebruik beïnvloed. Zo het Texels een groot aantal den die met bekend zijn in de van West-Friesland, maar bij- «eld wel op Urk en Wieringen. 'f: Jetreft de uitspraak komen bij- leeld de karakteristieke West etweeklanken ai en oi (kaike of voor "kijken") met op Texel De overeenkomsten zijn vooral eden in de morfologie (woord- ing), aldus Jansen en Van v endorp. ida Oud-Texelse van de Wadden Is voor een be- !|k deel gebaseerd op de tiental- iterviews die Jansen In de loop iren heeft afgenomen. De oud- ie (een dochter van Gelein Jan- samensteller van onder meer het Is woordenboek) deed aanvan- onderzoek naar de dialecten op 'addeneilanden. maar heeft zich deweg gespecialiseerd. 'Op alle eilanden wordt steeds min- lalect gesproken. Op Vlieland is bijna helemaal, verdwenen, op Ameland spreken zelfs veel iren nog in dialect. Voor een roek naar taalverandering is atuurlijk veel interessanter.' Een reden zich vooral op het ands te richten, was dat de dia- n op de Waddeneilanden vooral roken talen zijn. Om er toch een beeld van te krijgen, is het no- sel interviews af te nemen, wat arbeidsintensief is, waardoor om praktische reden handi gs zich te specialiseren. Voor doctoraalscriptie vergeleek Jan iet Amelands met het Midslands, 'PTerschelling wordt gesproken, £t Stadsfries. Nu bereidt ze als (onderzoeker in opleiding) een (schrift voor over dialectverlies "alectbehoud op Ameland. Ze jW' di| haar onderzoek begeleid iejc Marc van Oostendorp, die als 3tt 'hndig onderzoeker net als zij ;(j Baam is op het Meertens Insti- .j, 'n Amsterdam. nt is: it? Jot( ISO jgs jne ett >yü !ui? leid 3d'; ;ort r8 5ct n? is? Het idee voor het boek, dat voor een breed publiek van bewoners van de eilanden en hun gasten is geschre ven, werd bij de uitgever aangedra gen door Van Oostendorp en Jansen zelf. Twee jaar geleden verschenen in de serie Taal in stad en land al dertien delen, waaronder een door Van Oostendorp geschreven boekje over het Rotterdams Andere delen gingen over onder meer het Amsterdams, Fries en Stadsfries, Leids, Oost-Bra bants en Stellmgwerfs. De serie be staat inmiddels uit twintig boeken, die allemaal een vergelijkbare opzet ken nen, met hoofdstukken over klanken, woorden en woorddelen, zinsbouw en een woordenlijst. Jansen en Van Oostendorp schrijven daarnaast over de geschiedenis van de Waddeneilanden en 'de identiteit van de eilandbewoner'. Voor hun in formatie namen ze extra interviews af, bovenop die Jansen al voor eer der onderzoek had afgenomen. Op Texel werd gesproken met Gelein Jansen en Nico Dros, die ook meer dere malen worden geciteerd als '57- jarige Inwoner van Den Burg, Texel' en '48-jarige oud-Texelaar'. Herkenbaar is dat Jansen en Van Oostendorp opmerken dat bij som mige buitenstaanders nog steeds het beeld van 'totale geïsoleerdheid' be staat. 'Men zou op de eilanden altijd een beetje "achterlopen" op trends van de vastewal; er zou sprake zijn van grootschalige inteelt en mis schien ook wel van kneuterigheid.' Een vertekend beeld, volgens de schrijvers: 'Toch zijn de eilanders al tijd in contact geweest met mensen uit de hele wereld, en als je weet waar je op moet letten, hoor je nog overal eilanders praten, of je nu in Amster dam loopt of in Parijs.' Reisverslagen Al uit reisverslagen van de negen tiende eeuw blijkt dat bezoekers meestal werden aangesproken in de Nederlandse taal en in de loop van de tijd zijn de eilanders zich 'steeds meer gaan gedragen als andere Nederlan ders'. Voor sommige plaatselijke tra dities, en ook voor het dialect, had dit negatieve gevolgen, volgens de schrijvers, al bleef ook 'de hang naar het eigene' bestaan, wat resulteerde in het oprichten van lokale verenigin gen en musea. Als voorbeeld van de 'golf van bewustwording' noemen ze voor Texel de afdeling dialect van de Historische Vereniging, waarin een klein groepje dialectsprekers Texelse woorden en uitdrukkingen verzamelt De instroom van 'import' is volgens Mathilde Jansen en co-auteur Mare van Oostendorp een belangrijke oorzaak van de teruggang van het dialect, ook op Texel. (Foio Joop Romn»ts) en bespreekt, en het in 1993 versche nen Tessels woordenboek 'Op korte termijn zal er een nieuw woorden boek Texels-Nederlands verschij nen', aldus de schrijvers, die kenne lijk goed geïnformeerd zijn Samen met de bewustwording van de waarde van het eigen dialect gaan op Texel volgens de schrijvers ook de bredere belangstelling voor eigen tra dities, het instandhouden en nieuw aanleggen van tuunwallen en de sub sidies voor het restaureren en bewa ren van schapenboeten en monu mentale panden. Over Ouwe Sunderklaas, dat in ver schillende varianten op alle Wadden eilanden wordt gevierd, schrijven Jansen en Van Oostendorp dat het nog meer dan voorheen een feest is geworden van de eilanders. 'Voor buitenstaanders die niet op de hoogte zijn van de laatste nieuwtjes binnen de Texelse gemeenschap is er weinig van te begrijpen, maar dat is dan ook niet de bedoeling. Bij dit feest willen de eilanders het liefst onder elkaar zijn. Men heeft het liefst dat Ouwe Sunderklaas buiten het weekend valt, zodat de "overkanters" zich niet laten zien. Hoewel een en keling het Sunderklaasfeest wel zag als een toeristische attractie die geld in het laatje zou kunnen brengen, is het voor de meerderheid van de eilanders altijd een feest geweest waarbij de eilanders weer even "on der elkaar" waren.' Minder dialect Ondanks een toenemende bewust wording van de eigen identiteit en incidentele tekenen van herstel wordt er steeds minder dialect gesproken op de Waddeneilanden (al vormt Ameland misschien een uitzonde ring). Dat ligt volgens de onderzoe kers ten dele aan de opkomst van het toerisme, waardoor veel eilanders in de zomermaanden vaak gedwongen zijn hun eigen taal in veel situaties te verruilen voor het Nederlands, Duits of Engels. Maar nog belangrijker is de 'import' die de laatste jaren op de eilanden is komen wonen, 'waardoor lang niet alle kinderen nog twee ouders hebben die dialect met elkaar spreken. Als een dialect met of nau welijks meer thuis gesproken wordt, worden de overlevingskansen voor dat dialect kleiner'. Op Vlieland en Schiermonnikoog is het al groten deels verdwenen, maar ook voor Texel, het eiland dat de meeste toe risten ontvangt, ziet het er in dat op zicht niet gunstig uit.de oudste generaties spreken het nog wel, de middengeneratie spreekt Nederlands of een dialect dat daar dicht tegen aan ligt, terwijl de jongeren al hele maal geen dialect meer spreken. Het ziet ernaar uit dat de dialecten van de andere Waddeneilanden eenzelfde toekomst te wachten staat Ook in dat opzicht is er kennelijk meer dat de dialecten op de Wadden bindt dan scheidt... Taal van de Wadden telt 124 pagina's en bevat enkele illustraties, waaron der een foto van een 'beursie' op de Groeneplaats. Het is een uitgave van SDU Uitgeverij en kost €12,50. Voor stedelingen die geen agrarische achtergrond hebben is vaak onduide lijk wat er in het boerenland groeit en wat er van de producten wordt ge maakt. Een probleem dat ook de landbouw bekend is en waarvoor de, PR-commissie een oplossing heeft gevonden. Op steeds meer plekken langs fietspaden staan borden in het land waarop tekst en uitleg over de gewassen wordt gegeven. De pane len die zondag op een akker van de familie De Lugt in Eierland werden geplaatst, vormen de overtreffende trap. Bier is voor velen een aanspre kend onderwerp en dat het gerst langs de Hoofdweg voor de bereiding wordt gebruikt, spreekt tot de ver beelding. In samenwerking met Agrifirm, de Texelse Bierbrouwer en de firma De Lugt werden drie borden neergezet, waarvan de boodschap niet aan duidelijkheid te wensen over liet. Cor de Lugt, die tachtig hectare gerst teelt en in z'n eentje goed is voor één schip vol, is één van de akkerbouwers die participeren in de nieuwe mouterij die in de Eemshaven is gebouwd. Ook Agrifirm en Bavaria hebben geïnvesteerd in dit bedrijf, waar gerst wordt gemout dat wordt gebruikt voor bier dat wordt geëxpor teerd. De mout die de basis vormt voor de speciaalbieren die in de voor malige zuivelfabriek worden gebrou wen, wordt in Lieshout gemaakt, waar het gerst voor de Nederlandse markt wordt verwerkt. Maurice Diks van de Texelse Bierbrouwerij vertelde met zonder trots dat de afzet van Texels bier op het eiland flink in de lift zit. Inmiddels verkoopt het bedrijf per jaar zo'n 200.000 liter speciaalbier op Texel, een hoeveelheid die naar ver wachting nog flink zal groeien. Plaat sing van de borden, die zijn ontwor pen door Gertha Wessels. werd mede mogelijk dankzij het Europese subsidiefonds Leader Plus. Ook el ders op Texel worden soortgelijke borden geplaatst. Terwijl akkerbouwer Cor de Lugt (rechts) en brouwer Maurice Diks van de Texelse Bierbrouwerij een biertje schenken, laten de drie informatieborden In het perceel gerst langs de Hoofdweg aan duidelijkheid niets te wensen over. (Foio Gerard Timmerman) Ons actuele woningaanbod: www.texelvastgoed.nl Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 I790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 mfo@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr P Kuip Czn. Tel. 31 20 II dhr. J.P. Coutinho Tel. 31 46 6S dhr. M R. Trap Tel. 31 92 42 ONROERENDE GOEDEREN TAXATIES HYPOTHEKEN ASSURANTIËN TE KOOP m DEN BURG Noordwester 86 Leuk gelegen middenwoning met voortuin op een perceel eigen grond van 106 m2 gelegen. Indeling" hal/entree met toilet, trapopgang en toegang tot berging, woonkamer met open keuken en toegang tot de tuin. Op de verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met 2e toilet, douche, wastafel en wasmachine-aan sluiting. In de tuin bevindt zich tevens nog een buiten berging Voorzien van cv-mstallatie en laminaatvloer. Het geheel is redelijk onderhouden en pnma geïsoleerd Aanvaarding in overleg TE KOOP in DEN HOORN Herenstraat 2 Gelegen in het hart van het dorpscentrum een vrijstaand karakteristiek herenhuis. Perceelsgrootte area 154 m2 onder- en bijgelegen eigen grond. Indeling: nante hal/entree met trapopgang, woon kamer en suite, slaapkamer/kantoor, keuken met originele kelder, bijkeuken met douche en toilet en deur naar de tuin. Verdieping: ruime overloop, 4 royale slaapkamers, badkamer met douche, ligbad en wastafel, een dakterras en een vlizotrap naar de grote beloop- bare zolderverdieping De woning heeft de karakteristieke elementen behouden zoals de glas-m-lood ramen, schuif deuren met geslepen glas en een imposante granieten hal /entree Het woonhuis wordt verwarmd doormiddel van een HR cv-installatie (2000) Dit goed onderhouden herenhuis is voor zijn leef tijd (1929) in pnma conditie, de woning is geren oveerd in 1979 Aanvaarding per direct. AnnffesloUn bi j:

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3