Vechtpartijen verstoren itgaansleven De Koog Bloed groep 5 exelse werkte in Chileense kinderopvang Ik ben mezelf daar ink tegengekomen Gratis camera voor bestolen KNRM 'Schietpartijen zijn er heel gewoon eveiligingsmedewerker neergestoken .TEXELSE COURANT" Vernielingen Zwemdiploma's De Zalm helpt gestrand jacht Melroy Hin sterk in wedstrijd voor veebeoordelaars EcoMare geeft boekje uit over Texels ontstaan litgaansleven in De Koog werd ,pen weekend opgeschrikt vechtpartijen. Vrijdagnacht ten drie personen gewond bij vechtpartijen en zaterdag vie- telfs twee gewonden bij een iartij. Volgens stappers hing looral zaterdagavond een rige sfeer in de badplaats, [on al merken dat er rottigheid iomen. Er hing een vervelende aldus een Texelaar die niet :ijn naam in de krant wil. Maar ms Paul van Dijk van disco- De Toekomst was de sfeer .00 uur goed. irste vechtpartij op vrijdagavond ond m een horecabedrijf in de sstraat. Daar kreeg een bezoe- en 25-jarige man uit De Koog, harde slag in het gezicht. Hij Hjhierbij ernstig gewond aan een ;n liep een gebroken neus op. ilachtoffer werd overgebracht iet ziekenhuis in Den Helder. De werd niet gepakt. Kort daarna I ond een vechtpartij op straat, bij twee Texelaars van 27 en 32 jaar rake klappen kregen. Het twee tal, afkomstig uit Den Burg, werd aan gevallen door een groep jongeren die kort tevoren betrokken was bij de be dreiging van de vriend van het duo. Volgens een politiewoordvoerder was de groep vermoedelijk uit op wraak, want de Texelaars werden op straat verrast. Beiden raakten gewond aan het gelaat en moesten zich onder doktersbehandeling stellen Priem Ook zaterdag was het onrustig in De Koog. Daar ontstond 's nachts een incident in discotheek De Toekomst waarbij met glazen werd gegooid. Kort na twee uur werd een groepje mannen de toegang tot dezelfde dis cotheek geweigerd, omdat na dat tijdstip geen nieuwe bezoekers meer in de Texelse horeca mogen worden binnengelaten. De uitgaanders pro beerden zich met grof geweld een weg naar binnen te banen, waarna een vechtpartij ontstond. Daarbij pro beerden zowel de portiers van de dis cotheek als dorpswachten de vech tersbazen tot bedaren te brengen. Een beveiligingsmedewerker uit Dedemsvaart liep steekwonden op. Volgens een getuige zou de man met een priem in onder andere zijn rug zijn gestoken. Hij zette niettemin de ach tervolging in op een van de verdach ten en kreeg op de Badweg assisten tie van een 36-jarige uitbater van een café in De Koog, die eveneens steek wonden opliep. De dorpswacht werd zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis, waar hij gisteren nog steeds op de intensive care verbleef, maar wel bui ten levensgevaar was Het andere slachtoffer is op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis gegaan om zijn steekwonden te laten behandelen. De politie hield drie mannen aan, af komstig uit Duitsland, van 17, 19 en 29 jaar. De incidenten waren gisteren onder werp van bespreking tijdens het over leg tussen gemeente, politie, justitie en horeca. Volgens Van Dijk verloopt de samenwerking en communicatie tussen de verschillende instanties uitstekend. 'Maar tegen dit soort idi oten is geen kruid gewassen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 kocht, zodat ze beter over het kunnen patrouilleren, maar die is staan ook machteloos. Er is lts één die het zo vervelend dat hi| na werktijd in zijn vrije tijd iaat met patrouilleren op het Straks raken wij die klus op kwi/t door deze ellendeDat te ver, zegt hij dan.' Volgens Ier Star is het dit jaar opvallend boverlast rond paal 19,5, waar huisjes voor hotel Opdum be- minder is. 'Het lijkt wel dat de ren zich meer over de camping reiden en niet meer alleen op ngerenterrein van Kogerstrand i De overlast daar is minder rden.' Sluitingstijden ss Zoetelief wordt het tijd dat er nagedacht of Texel wel op de jweg is. 'In De Koog zijn 's i zo'n tweeduizend mensen veertigduizend die er op Texel verblijven. Dat is vijf procent. Die le veren zo'n één tot twee procent op van de inkomsten. Maar hoeveel toe risten blijven er weg van Texel door dit soort akkefietjes? Veel kroegba zen denken dat ze meer omzet kun nen maken als ze hun tent langer openhouden, maar dat is niet zo. Het verzadigingspunt is na ongeveer vier uur stappen bereikt. Dus als je de jeugd eerder binnen wil hebben, dan is de enige remedie om de sluitings tijden te vervroegen. Misschien wil negenennegentig procent van de jeugd dat misschien ook wel', stelt Zoetelief. Hij verwijst naar Spanje, waar vandalen en onruststoker fikse boetes krijgen en worden geweerd. 'Als ik aangifte doe en die vandalen worden opgepakt, dan komen ze rechtstreeks vanaf de politie naar het strand en beginnen me te jennen. Of ik met weer de politie moet bellen. Je moet je afvragen of je zulke toeristen hier wilt hebben.' In zwembad Molenkoog werd vrijdag door 28 deelnemers de tweede les periode afgesloten met de examens voor de zwemdiploma's A, B en C. Op 3 september wordt voor het laatst dit seizoen afgezwommen. De geslaagden zijn: Diploma A: Cindy Betsema, Jeffrey Boersen, Brian Booy, Jurre Daalder, Jelle van der Duim, Wessel van Hen gel, Willemijn van Holland, Chinook Rijk, Antara Saai, Maurijn SCholtanus, Wiep Smit, Bloeme Spilker, Jelmer i-oïo-onaernemer Donaia de Vrind (links) overhandigt de waterdichte camera aan lVim Grisnigt van de KNRM. vastgelegd. Grisnigt: 'We moeten het hebben van giften en legaten en dan is het belangrijk om ook een beetje promotie te maken voor het redding- werk.' Grisnigt becijferde dat voor de aankoop van de camera (winkel waarde €400,-) de bijdrage van veer tig Redders aan Wal (donateurs) no dig zou zijn. 'Dat geld kunnen we nu aan andere nuttige zaken besteden.' Vorige week was de stemming nog bedrukt bij de KNRM, waar dieven onder meer een splinternieuwe wa terdichte camera uit het boothuis wegnamen. Maar sinds afgelopen maandag staan de gezichten van de redders van station De Cocksdorp een stuk vrolijker. Dit dankzij Donald de Vrind van fotozaak Combi Texel, die gratis en voor niets een nieuwe. waterdichte camera beschikbaar stelde. De ondernemer besloot tot het gebaar nadat secretaris/penning meester Wim Grisnigt bij hem kwam om een nieuwe camera te bestellen. De Vrind aarzelde met en schonk de vrijwillige redders spontaan een digitaal fototoestel. Het toestel gaat mee aan boord van de Beursplein 5, zodat reddingen kunnen worden Reddingboot De Zalm heeft maandagmiddag hulp geboden aan een jacht uit Sneek, dat was vastge lopen in het vaarwater van De Bollen. De redders van station De Koog haal den een vrouw, twee kinderen en een hond van boord Bedoeling was dat de Dorus Rijkers uit Den Helder het negen meter lange scheepje dat op weg was naar Oudeschild gistera vond vlot zou trekken en naar Texel zou brengen. Zaterdagmiddag verleenden de Koger vrijwilligers met de wipper- ploeg assistentie aan de ambulance. Dit nadat een meisje ter hoogte van paal 19 haar enkel had gebroken. Vlaming, Olivier Verschoor, Sofie Verus, Roos Wijker en Eline Waerts. Diploma B: Oliver Bamford, Yorgo Helleman, Annet Hin, Mattijs Lap, Ica Nagtegaal, Joshua Nooy, Isabelle Schulze, Erwin Veeger. Diploma C: Vera Schouten, Lisa Schouten, Femmie Kamp. Via het MRT-zwemmen werd het di ploma behaald door: Joey Mets, Björn Stevens (A), Gerard Bakker, Mitchel Kampstra, Sjoerd Koopman, Marijn Langeveld, Anne Geertje van Tatenhove (B) en Jeffrey Garritsen (C). Op de foto van Bert Koning wordt het jacht 't Tupke binnengesleept in de haven van Oude schild. Als je bloed geeft, hoor je bij een bijzondere groep mensen: de Mensen die iets van zichzelf geven om anderen te redden! Sanquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) www.sanquin.nl DINSDAG 3 AUGUSTUS 2004 Melroy Hin uit Spang heeft bij provin ciale veebeoordelmgswedstrijden in Midden-Beemster een finaleplaats behaald. Hij moest zijn kunnen tonen in een sterk deelnemersveld van ruim honderd jonge veehouders. Onder hen acht Texelaars, die zich terdege hadden voorbereid en al wekenlang geregeld bij elkaar waren gekomen om te oefenen. Na een schriftelijke ronde volgde 's middags in de finale nog een mondelinge toelichting. Hin (een zoon van Theo Hm) behaalde daarbij voldoende punten voor een tiende plaats. De geschiedenis van Texel vanaf 150.000 jaar geleden tot nu is on derwerp van een boekje dat afge lopen week is uitgekomen bij EcoMare. Het werkje, Texels ont staan getiteld, telt slechts achttien pagina's, maar is desondanks zeer informatief. Zowel de ijstijden, de kustvorming als de geschiedenis van de bewoning komen erin aan de orde. De informatie is dezelfde als in de expositie Leven op een eiland, die EcoMare 'permanent' heeft mgencht. Het boekje is geschreven door con servator Arthur Oosterbaan. Hij richt zich op een breed publiek, dat hij in heldere bewoordingen uitlegt hoe het er in het Saalien (voorlaatste ijstijd), Eemien (warme tussenperiode), Weichselien (laatste ijstijd) en Holo- ceen (huidige periode) moet hebben uitgezien. Jammer is dat de uitgever kennelijk heeft verzuimd de tekst na te lopen op slordigheden. Er staan nogal wat tikfouten in. Een storende is de bewering dat mensen ongeveer 35.000 jaar geleden werktuigen van brons en voorwerpen van aardewerk gingen maken, terwijl dat 3500 jaar geleden het geval was. Erg aardig zijn de afbeeldingen van de veranderingen die de kust in de afgelopen 150.000 jaar onderging. Deze zijn afkomstig van computer animaties, eveneens op de expositie te zien. Daarnaast bevat het boekje illustraties van Texelse bewoners door de eeuwen heen, gemaakt door Fred Marschafl. Texels leven kost €2,50 en is verkrijgbaar bij EcoMare. Pnscilla Trouerbach: 'Ik ben mezelf daar flink tegengekomen. eigen zak. Verder is er een 'pot' met donaties en giften van derden en kan voor hulpmiddelen voor de kinderen een beroep worden gedaan op het Lilianefonds. 'Ik heb nu gezien dat het geld van het Lilianefonds ook echt goed terechtkomt. Wekelijks kwam er een vrouw van het fonds en kregen we geld overhandigd als we de bon nen van aangeschafte goederen kon den overleggen.' Trots vertelt Trouerbach dat ook op Texel geld is ingezameld voor 'haar' opvang. 'Omdat ik regelmatig train op de sportschool stuurde ik ook die mailtjes over mijn reis. Daar is toen spontaan besloten om via een fiets- actie geld in te zamelen. Dat heeft bijna veertienhonderd euro opgele verd. Hartstikke leuk natuurlijk.' Kin deren waarvan de ouders de bijdrage met betalen, worden evengoed toe gelaten 'Je kunt dat die kinderen met ontzeggen. In de casa kunnen ze helemaal zichzelf zijn. Veel kinderen zouden anders niet buiten komen en de hele dag maar in huis zitten of in bed liggen.' Ondanks alle ellende zijn veel Chilenen volgens de Texelse positief ingesteld. 'Ze kunnen echt genieten van een goed moment, zon der te denken aan de zorgen van morgen. Wij nuchtere Hollanders kij ken veel meer naar de problemen in de toekomst.' Gevaarlijk Tijdens haar vrijwilligerswerk in de opvang woont Trouerbach bij Anita Goossens. 'Dat was voor mij een mooie tussenweg. Ik wilde niet in een gastgezin, omdat je daar echt geleefd wordt en op mezelf was toch wel gevaarlijk De beruchte La Legua- wijk staat in Santiago bekend om zijn drugs- en geweldsdelicten. 'Je kunt daar met zomaar 's avonds over straat. Dat doen de Chilenen zelf ook met. Je moet goed je verstand ge bruiken en alert zijn. Zelfs overdag is het met overal veilig Vooral in de nachtelijke uren zijn regelmatig scho ten te horen. 'Dan lag ik in bed en hoorde schieten. Op een bepaald moment wist ik al dat één schot een waarschuwingsschot van de politie was en als er meerdere schoten klon ken het weer raak was. Ik heb vaak op televisie gezien dat. er weer een grote partij drugs in beslag was ge nomen vlak bij ons in de buurt.' Dat zij bij de Belgische missionaris woonde, bood haar een beetje extra bescherming. 'Amta komt overal in de wijk en omdat Chilenen heel ka tholiek zijn, hebben ze respect voor haar Dat was dus ook wel goed voor mij.' Echt onveilig heeft ze zich niet gevoeld. Terug Het afscheid was hartverwarmend. 'Die mensen zijn straatarm en toch hebben ze dan een cadeautje voor je. De moeders hielden allemaal een toespraakje en ook de leidsters wa ren heel lovend.' Het kan nog een paar jaar duren, maar de Texelse is vast van plan nog eens terug te gaan. 'Ik wil er beslist nog eens heen. Kij ken hoe het dan is. Of ik er ook weer ga werken, laat ik van de omstandig heden van dat moment afhangen.' Ze kijkt terug op een geweldige ervaring. 'Het was echt met altijd leuk, maar ik ben blij dat ik het heb gedaan. Ik heb zoveel mooie momenten meege maakt. Geluk zit in de kleine dingen. Bijvoorbeeld als je even rustig zit en de hand van een kind vasthoudt. Op zo'n moment voelde dat zo goed, dat ik er bijna van moest huilen. Je bouwt een enorme band op met de kinde ren.' Van tevoren reageerde haar omgeving terughoudend op haar beslissing om naar Chili te gaan. Zelf was ze vastbesloten. 'Ik had nergens anders willen zijn. Ik ben blij dat ik mijn gevoel achterna ben gegaan.' Trouerbach gaat op zoek naar een organisatie die vrijwilligers uitzendt. 'De meeste zijn commercieel. Dan moet je een fiks bedrag betalen om vrijwilligerswerk te mogen doen, ter wijl het evengoed al duizenden euro's kost.' Via het ministerie van Buiten landse Zaken komt ze in contact met de Stichting Missie Jongeren, een organisatie die jonge mensen wil aan spreken op een inzet voor een betere wereld. Hoewel de stichting op reli gieuze leest is geschoeid, wordt daar met al te zwaar aan getild. 'Ik ben wel katholiek opgevoed, maar doe er niks lacht dat ik het wel aan zou len. Dat ik op de een of andere ier alle armoede en ellende de mensen daar zou kunnen 'erken. Dat viel tegen. Ik ben elf flink tegengekomen.' Pris- Trouerbach (25) werkte bijna Inaanden als vrijwilligster in linderdagopvang in Chili. In de La Legua, een van de meest chte buurten van de stad iago, maakte zij mee welke teling de moeders van gehan- )te kinderen dagelijks moeten maken. In een cultuur waar - oede, werkeloosheid en ge- loverheersen. En waar de Chi li desondanks kunnen genie van een enkel gelukkig lent en met een positieve isinstelling de toekomst tege- tgaan. wee weken terug uit Santiago is ■5-jarige inwoonster van Den nnog volop bezig de opgedane Men te verwerken. Want de tóen dat zij in Chili verbleef, heb- ndruk gemaakt. 'Ik denk dat ik 'eranderd. Ik heb meer oog ge en voor gehandicapten en heb lichtbij meegemaakt dat er nog fen zijn die zich zonder tegen- 'atie onvoorwaardelijk inzetten anderen. Het kan dus nog op die Ik was dat in mijn wereldje n|et tegengekomen.' et voltooien van haar studie so- wetenschappen aan de Vrije tfsiteit van Amsterdam besluit eibach op reis te gaan en haar te verbreden. 'Ik ben al eerder 'leizen na een studie, maar dat Puur voor de lol een maandje 'Men in .Australié en Nieuw- and. Nu wilde ik graag naar Zuid- nka en daar iets nuttigs doen.' Missie 'Slstaat vast dat ze naar Chili wil. ■and intrigeerde mee. Ik was heel hoe ze het leven daar heb- °Pgepakt na het dictatoriaal be- 3van Pinochet. Maar ik wilde niet rals een toerist in bus of trein alle toeristische plekjes reizen. I(,e het land en de mensen leren en met hen leven.' dagogische opleiding hebben ge volgd, zetten zich met hart en ziel in voor de kinderen. Ze werken er puur uit idealisme', vertelt Trouerbach. 'Ik voelde me af en toe een beetje lullig. Kom even vijf maanden kijken en ga dan weer lekker terug naar de wes terse wereld om geld te verdienen. Maarzo voelden zij dat gelukkig met Het was ontroerend om te zien hoe blij ze waren met mijn hulp.' Ingestort In de eerste twee weken van haar verblijf in Chili gaat Trouerbach voor namelijk mee op huisbezoek met Anita Goossens. Veel gehandicapte kinderen zijn aan bed gekluisterd en kunnen met naar de opvang komen. Regelmatig bezoekt Goossens deze gezinnen om een luisterend oor en eventuele andere hulp te bieden 'Dat bekijken. 'Meestal doen de vrijwilli gers dat na de werkperiode, maar in mijn geval mocht dat eerder. Ook omdat het toen mooi weer was in het zuiden van het land Na die vakantieperiode begint zij met de werkzaamheden in de dag opvang. Van maandag tot en met donderdag worden in Casa de Acogida, zoals de dagvang heet, zo'n vijftien kinderen opgevangen tussen 10.00 en 18.00 uur. In totaal staan er vijftig kinderen ingeschreven. Ze krij gen er eten en aandacht en er wor den pedagogische activiteiten onder nomen. Hoewel de opvang is bedoeld voor kinderen, komen er ook ouderen met een geestelijke handi cap. 'Er is ook een jongen van 39, Paolo, die formeel met gehandicapt is, maar op z'n minst erg simpel is. Die vindt het fijn om er te komen Het is voor hem ook een bescherming. Als hij de straat op zou moeten, zou hij beslist in het drugsmilieu terecht komen, omdat er dan misbruik van hem gemaakt zou worden', vertelt Trouerbach. Naar eigen zeggen was zij vrij snel ingeburgerd. 'Ik had van tevoren al een cursus Spaans ge volgd op de universiteit en kon de kinderen goed verstaan, ondanks dat het Spaans in Chili tot het slechtste ter wereld behoortDagelijks helpt de Texelse bij de activiteiten met de kinderen, de schoonmaak van het pand en het verschonen van luiers. 'Juist door de kinderen had ik heel snel het gevoel dat ik geaccepteerd werd. Die reageerden net zo enthou siast als ik binnenkwam als bij de andere tia's.' De leidsters worden tia genoemd, wat tante betekent in het Spaans. Armoede Door de grote werkeloosheid heerst er veel armoede in de wijk waar de dagopvang is gevestigd. 'De ouders wordt gevraagd om een vrijwillige bijdrage van duizend peso's Dat is ongeveer €1,40. Daarvan worden alle kosten betaald en krijgen de kinde ren ook te eten. Maar voor veel ge zinnen is zelfs dat nog teveel. Je ziet vaak dat een heel gezin moet leven van de uitkering die een gehandicapt kind krijgt.' Initiatiefneemster Goos sens vult regelmatig het tekort bij uit meer aan. Daar maken ze geen punt van. Ze zetten zich evengoed voor je in om een geschikt project te vinden.' Via de contacten van Missie Jon geren komt de Texelse uiteindelijk terecht in de kinderopvang van Amta Goossens, een 70-jarige Belgische missionaris die al vele jaren in Chili veldwerk verricht en vijf jaar geleden een dagopvang startte voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapte kin deren in de achterstandswijk La Legua in het stadsdeel San Joaquin. De opvang wordt geheel gerund door vrijwilligers. 'Vijf jonge Chileense meisjes, waarvan er enkelen een pe- waren heel heftige weken. Mensen die in zulke oude, vervallen huizen wonen. Moeders die te maken krijgen met geweld door hun echtgenoot en kinderen die door hun ouders in de steek zijn gelaten omdat ze gehandi capt zijn. Hoewel het best wel wes ters is in Chili, is er veel armoede en ellende Na die eerste weken raakt de oud studente in een flinke dip. 'Er kwam zoveel op me af en ik had geen tijd gehad om te acclimatiseren. Ik trok het met meer.' In overleg met de or ganisatie neemt ze twee weken vrijaf om door Chili te reizen en het land te De kinderen en de tia's (achteraan) poseren op de binnenplaats van de opvang.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5