li mets Vakantiekrant hontouren Dokter Wagemaker al duidelijk zichtbaar' 'Onveilig gevoel in loger uitgaansleven' Cjrocn Timrtrjexeh in het harL, Verschijnt wekelijks tfm 27 augustus ■xtra toezicht in woonwijken Beach-lnn bij tien beste strandpaviljoens Vakantiekrant Woning bij bedrijfsloods an aangehouden ia mishandeling Zeiljacht slaat lek op wrak Twaalf maanden voor neersteken vriendin broer Feestelijke dienst Texel in '14-'18 Texels ongeval in Breezand TEXELSE^COURANT Fietspad Grensweg m Tafeltje Dekje /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg glsing van de sectie aan stuurboordzijde van het schip. Deze vormt de kop van het wdendek voor auto's, met daarbij de ingang voor de fietsers. Foto van het stuurhuis in aanbouw. De uitstekende delen vormen de zogeheten brug- vleugels. het Roemeense Galatz zijn de uwers van Teso's vlaggenschip kter Wagemaker al een eind lorderd. Inmiddels is op de werf Damen begonnen aan de mon- je van het salondek, is het ium (op het panoramadek) in ibouw en zijn de contouren van schip al een heel eind zicht- ar. Zo'n 300 tot 400 man werken onaf gebroken aan de vervanger van de Molengat. 'Het gaat ontzettend snel', vertelt Rint de Vries, die namens Teso toezicht houdt op de bouw. Dat de werkzaamheden voor het oog nu zo snel vorderen, komt doordat de 112 secties waaruit de veerboot is opge bouwd en die elk ongeveer 35 ton wegen, elders op de werf zijn ge maakt, waarna ze op het schip wor den gemonteerd. Doordat de salon uit betrekkelijk eenvoudige secties bestaat, die samen een soort over kapping vormen, verloopt de mon tage hiervan bijzonder snel. Het schip heeft inmiddels ook de uiteindelijke lengte van 130 meter bereikt en de romp heeft de definitieve vorm gekre gen, Alleen de zogeheten kopsecties van het fietsendek zijn nog niet op hun plek, omdat daar eerst de anker spillen moeten worden gemonteerd. Hoewel het atrium er nog niet op staat, is dit wel in elkaar gelast. Momenteel worden de twee secties gestraald en geverfd, waarna ook deze onderdelen op hun plaats kunnen worden ge bracht, Ook de stuurhuizen zijn in verre staat van gereedheid. De Dokter Wagemaker In aanbouw, gezien vanaf de bakboordzijde achter. Duidelijk zicht baar Is het kopeind van de romp, waarbij duidelijk het verschil in breedte Is te zien. De kop heeft dezelfde breedte als de Schulpengat, om onder de brug te passen. Het terug springende deel Is de extra breedte van vier meter van het nieuwe schip. iroio's reu- Behalve het monteren van de secties, wordt op tal van andere fronten aan het schip gewerkt. Zo worden er ka bels door het schip getrokken, zijn een groot deel van de pijpen ge plaatst en werken andere ploegen onder meer aan de isolatie van het schip, de centrale verwarming en ventilatie en wordt er geschilderd. Zoals het zich nu laat aanzien, ver wacht De Vries dat het schip half no vember te water kan worden gelaten en kan het begin december naar Ne derland worden versleept, om in Vlissingen te worden afgebouwd. Het is de bedoeling dat de Dokter Wagemaker op 1 juni op Texel wordt afgeleverd. noemde jongerenscouts heb- zaterdag het Koger uitgaans- tn verkend en daar 'geen veilig loei aan overgehouden'. Dat rd vooral veroorzaakt door het irsteken van een dorpswacht ir De Toekomst en een vecht- itij in een andere discotheek, k werd de groep geconfron- ird met een agressieve taxi- ssagier. wordt gemeld uit het zomer- irleg, dat vertegenwoordigers van jemeente, politie en beveiligings- dewerkers, ondernemers en roersmaatschappijen maandag ir de derde keer voerden. Het 'on- gevoel' is opvallend, want lelfde groep jongeren begaf zich ie weken geleden ook al in het laansleven in De Koog en om- reef de sfeer toen nog als 'goed', gemeester Geldorp heeft na over- met bewoners van onder meer de islaan, Kamerstraat en Epelaan, woensdag plaatsvond, besloten en met 21 augustus twee extra pswachten in te huren. Zij moeten cifiek toezien op de openbare e in de woonwijken. Dat is het van de overlast in de vorm van aai en vernielingen, die ten op to van vorig jaar niet alleen is toe- romen, maar ook 'veel versprei- wordt ondervonden. Dat komt doordat de jongeren 'zeker met en op het jeugdkampeerterrein' tn, maar ook elders in De Koog en «w hebben uitgesproken dat bij bedri|f Speciality Oils van De Wit de Laagwaalderweg bij De Waal bedrijfswoning mag worden ge- wd. Daarvoor moet wel een arti- J1-procedure worden gevoerd, dat het bebouwingsvlak (nog) niet A-status heeft die recht geeft op woning bij een bedrijf. '9-jarige man uit Grave is dins- in De Koog aangehouden we- 15 het mishandelen van een 17- Je longen uit Amersfoort. Het ditoffer liep over de Ruyslaan in achting van de Badweg, toen hij Wing een klap kreeg van de ver ste, die achter hem liep. Het "toffer liep daarbij een blauw oog De verdachte rende weg, maar Unde Dorpsstraat worden aange ven door twee beveiligings- dewerkers, die hem vervolgens "droegen aan de politie. De man *9 een proces-verbaal. op het eiland. Veel klachten komen van de Boodtlaan, vooral door stop pende taxi's en jongeren die er op vervoer wachten. Veel bewoners melden dat de situatie 'ondraaglijk' is. Vandalisme Na 'aanvankelijke aanloopproble men' zijn 'goede afspraken' gemaakt over het patrouilleren van dorps wachten op het strand. De samen werking werd 'goed' genoemd in het overleg, wat niet wil zeggen dat het vandalisme al een halt is toegeroe pen. 'Geconstateerd wordt dat ver nielingen op het strand vaak ge pleegd worden buiten de uren dat er extra toezicht is. De kritische uren zijn tussen 4.00 en 6.00 uur. Nu doet de dorpswacht twee keer een ronde over het strand. In onderling overleg wordt bezien of aanpassing van de afspraken nodig is. Dit zal echter niet ten koste mogen gaan van de afge sproken prioriteiten het toezicht in de Dorpsstraat, op de taxistand plaats en in de Brink/Ruijslaan.' De politie roept slachtoffers van ver nielingen 'nogmaals' op 'altijd' aan gifte te doen. 'Van verschillende zij den wordt aangegeven dat er veel vernielingen zijn. Op zich zijn er ook veel vernielingen, maar uit de cijfers van de politie blijkt met dat het meer is dan vorig jaar.' De afgelopen we ken zijn zeventien personen aange houden voor uiteenlopende zaken. De toegenomen agressie wordt door verschillende deelnemers aan het zomeroverleg 'een zorgelijke ontwik keling' genoemd. Wat precies de oorzaak is, blijkt moeilijk te achterha len. Gesignaleerd wordt 'een toe name van gedrag dat voortvloeit uit drugsgebruik'. Duidelijk is volgens de gesprekspartners wel dat het 'een landelijk beeld is dat nu blijkbaar overslaat naar Texel'. Taxistandplaats Als gevolg van de ongeregeldheden van afgelopen zaterdag is de ge plande proef bij de taxistandplaats met doorgegaan. Bedoeling is nu deze komende zaterdag alsnog te houden. Daarbij wordt uitgaans publiek door middel van hekken die een sluis vormen naar de standplaats geleid. Twee extra dorpswachten zien toe op een snelle en efficiënte afvoer, terwijl hun collega's moeten voorko men dat taxi's elders in het dorp tot stoppen worden gedwongen. De speciale borrelbus, die uitgaans publiek naar de noodcamping en Den Burg brengt, vervoerde afgelopen zaterdagnacht slechts 55 personen. Om de herkenbaarheid van de halte plaats en de bus zelf te vergroten, worden extra maatregelen genomen Concreet worden genoemd een bord bij de halteplaats aan de Nikadel, bij de in aanbouw zijnde Lidl, en het 'be ter herkenbaar' maken van de bus. Jan Hoek en llonka Jacso van Beach-Inn met de nominatie voor de beste tien strandpaviljoens van Nederland. Strandpaviljoen Beach-lnn bij paal 21 is genomineerd voor de verkie zing van de beste strandtent van Nederland. De strandtent van Jan Hoek en llonka Jacso heeft inmid dels een plaatsje in de Strandtent Top Tien 2004. Een jury die onder meer let op origi naliteit, ligging, aankleding, muziek aanbod en prijs-kwaliteitsverhouding heeft Beach-lnn en negen andere bedrijven geselecteerd uit alle strand paviljoens langs de Nederlandse kust De verkiezing is een initiatief van Zandhap.nl, die een informatieve website over het strand beheert en bij de verkiezing samenwerkt met Vmites. Deze jury bestaat uit culinaire recensenten en ervaringsdeskun digen. Beach-lnn sprong eruit van wege de ligging, de service en het eten dat werd geserveerd. Niet ge noemd door de jury is de strand opgang van betonplaten, die mede dankzij de inspanning van Hoek op kosten van de gemeente is aange bracht. Via internet kan het Nederlandse pu bliek tot en met 31 augustus bepa len welke van de tien geselecteerde bedrijven dit jaar de beste strandtent van Nederland wordt. Er kan worden gestemd via www.zandhap.nl, www.ilProsecco.nl of via de website van Beach-lnn (www.beach-inn.nl). In dat laatste geval maken deelnemers kans op een reis naar Venetië. Vier reddingboten, een bergings- en een rondvaartuig kwamen dinsdagavond in actie nadat het Belgische zeiljacht Prime Time op de Noordzee ter hoogte van de Eierlandsche strekdam was vast gelopen en lekgeslagen. Het zeiljacht van een meter of dertien lengte stuitte op de restanten van een oorlogswrak, circa drie mijl ten oos ten van de zogeheten EG-boei. Daar bij liep de bodem van het vaartuig ernstige schade op en maakte het Reddingwerkers proberen met man en macht om het zinkende zeiljacht drijvende te hou den. (Foto KNRM, flemco G««f) jacht zwaar water. Rond 19.30 uur werd alarm geslagen, waarna een armada van schepen uit de omgeving te hulp schoot, waaronder de reddingboten Beursplein 5 en De Zalm van Texel en de Graaf van Bylandt en Huibert Dijkstra van Vlieland. Assistentie verleenden ook de Typhoon van rederij Noordgat en rondvaartschip Nothern van Vlieland. Op het moment dat de eerste red dingboot ter plaatse was, hadden de vier opvarenden hun reddingsvlot al geactiveerd. Toen de Beursplein 5 arriveerde, lag het achterdek van het schip al onder water en wilde de be manning overstappen in het vlot. Ze werden door de reddingwerkers snel van boord gehaald, samen met enige persoonlijke bezittingen. In de tus sentijd waren meerdere pompen aan boord gebracht en werd geprobeerd de gaten te dichten met onder meer kussens. Omdat het jacht nog vast lag op het wrak, werd gewacht op hoger water. Hierna werd het schip, drijvende gehouden door meerdere schepen, naar de ponton van De Vriendschap bij De Cocksdorp ge sleept. Aldaar namen duikers de schade in ogenschouw en bleek ver der slepen naar de haven van Oude- schild geen haalbare optie. De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 38-jarige Texelaar ver oordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De man stak 30 maart in een pizzeria in Den Burg de vriendin van zijn broer met een mes in de rug. De rechtbank acht poging tot zware mishandeling bewezen. De man had voor zijn daad een flinke hoeveelheid alcohol gedronken. Ver volgens toog hij naar de pizzeria, waar de vrouw werkte. Hier stak hij haar, één keer. Dat de vrouw er geen ernstig letsel aan heeft overgehou den, is volgens de rechtbank niet te danken aan haar zwager. De steek partij is terug te voeren op een arbeidsconflict tussen de man en zijn broer, wiens vriendin werd neer gestoken. De Texelaar is volgens deskundigen enigszins verminderd toerekenings vatbaar. Ook achten zij de kans op herhaling aanwezig. Dit nam de rechtbank mee in de straf. Deze be staat naast de twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, uit een proeftijd van twee jaar. De straf komt redelijk overeen met de eis van offi cier van justitie S, Preenen van twaalf maanden cel, waarvan vier voorwaar delijk. In de Maartenskerk in Oosterend begint zondag om 19.00 uur een feestelijke dienst, waar Marius Trap bekende lofliederen zal zingen. Voor ganger is Rinus Kuiper, de dienst heeft als thema Psalm 121Ik hef mijn ogen op naar de bergen, vanwaar zal mijn hulp komen? Jur Tuinema be speelt het orgel. Het ziet ernaar uit dat de warme maaltijden voor Tafeltje Dekje over enige tijd met meer in Zorgcentrum Texel worden bereid. Volgens Corbis Plus, de overkoepelende maatschap pij, moet de keuken ingrijpend moet worden verbouwd en moet voortaan kostendekkend worden gewerkt. Pagina 5 Nederland was in de Eerste Wereld oorlog (1914-1918) neutraal en dus bleef ook Texel letterlijk buiten schot. Veel mensen denken daarom dat zich in deze periode geen gebeurtenissen van ingrijpende aard voordeden. Dat niets minder waar is, bewijst het boek Texel in de Eerste Wereldoorlog. Pagina 6 Een 36-jarige vrachtwagenchauf feur uit Oudeschild raakte donder dag rond 7.30 uur betrokken bij een aanrijding in Breezand. Hijzelf kwam met de schrik vrij, maar een 40-jarige vrouw uit Anna Paulowna moest met diverse kneuzingen worden opgenomen in het Gemini Ziekenhuis. Het ongeluk ontstond toen de Oude schilder over de Balgweg reed, van uit de richting van Den Helder, en op een kruising geen voorrang kreeg van de vrouw uit Anna Paulowna, die van uit de Lovinkstraat kwam. De man remde en week uit om een aanrijding te voorkomen, maar dat mocht niet baten. De personenauto werd ge raakt en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De vrouw raakte daar bij bekneld en moest door de brand weer uit haar auto worden bevrijd. (Advertentie) ij rut ZgerLrJfxrli la bal hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gratis bijlage drogisterij, parfumerie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Auch mit deutschem Text Advertenties voor de Vakantiekrant van 20 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 11 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Omwonenden van de Grensweg zijn niet gelukkig met de wijze waarop de gemeente en Staatsbosbeheer een fietspad langs de Grensweg wil aan leggen. Gedacht wordt aan een fiets pad van drie meter breed, aan de oostkant van de weg (de zijde van de recreatieparken) waarvoor verschil lende grondeigenaars een strook van hun eigendom moeten afstaan. Pagina 3 LflERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11900 EXELSE VRIJDAG 6 AUGUSTUS 2004 COURANT

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1