Semeente zoekt andere keuken Tafeltje Dekje ('ik 'Niet gekomen om lekker te zeilen z 'orgcentrum moet prijs verdubbelen Iproep om ervaringen iet agressie te mailen 5 2#i (ZOÜ^PlFsoip GENOEG ZÜN ?1 moo RPRS FLIKKER 3E ER GEWOON, 'w/'V neVOeV m .TEXELSE J" COURANT" orgen over geweld in De Koog Geen schaken 'Medische hulp slecht bereikbaar' T MOET UIT DE LENGTE OF DE BREEDTE x Fin lob Schraalhans is keukenmeester Capoeirafestival voor goed doel College wil geen betonpad op Hogeberg Wél lichtmasten op tennisbaan Vrijstelling voor rijwielstalling 'De Eilander' testcentrum voor Nacra J^edrijvigheid VRIJDAG 6 AUGUSTUS 2004 ziet ernaar uit dat de warme (tijden voor Tafeltje Dekje over etijd niet meer in Zorgcentrum worden bereid. Volgens lis Plus, de overkoepelende tschappij, moet de keuken in- gj|>end moet worden verbouwd noet voortaan kostendekkend den gewerkt. Hierdoor zal de van de rrtaaltijden tenminste lubbelen. De gemeente ver- ht voor de meerkosten te zul- jpdraaien en wil daarom geen durig contract met het zorg- nim afsluiten. varme maalti|dvoorziening ge- Btonder verantwoordelijkheid van dichting Welzijn Ouderen Texel 3T), die voor het bezorgen van raaltyden op jaarbasis een bij- evan €20.000,- krijgt, waarmee ikosten voor de vrijwilligers wor- ergoed. De gebruikers betalen schappelijke betrokkenheid met de ouderenzorg op Texel. Maar omdat het bereiden van maaltijden aan men sen buiten het zorgcentrum (extra muraal, red.) niet onze verantwoorde lijkheid is, vinden we dat deze dienstverlening voortaan tegen kost prijs moet gebeuren Probleem op Texel is dat we dagelijks maar 100 maaltijden voor extern gebruik (Tafel tje Dekje, red.) bereiden, terwijl dat er in overkantse centra al snel 400 tot 500 zijn. Daardoor ligt de kostprijs per maaltijd hier een stuk hoger Als we de verhoging niet zouden doorvoe ren, dan betekent dit dat we de maal tijden deels financieren met AWBZ- geld dat is bestemd voor het zorgcentrum.' Schutte tekent daarbij overigens aan dat ook bij de voorge nomen verdubbeling van de kostprijs nog met alle kosten zijn door berekend. Voor intern gebruik bereidt het zorgcentrum dagelijks 190 maal- Schutte betwijfelt of de temperatuur van het eten op basis van de huidige verspreidingsmethode altijd hoog genoeg is om aan de strenge richtlij nen van de HACCP te voldoen. 'In dien in de toekomst warme maaltij den thuisbezorgd moeten worden, vraagt dat waarschijnlijk ook om een aanvullende investering in het distributiesysteem Alternatief Volgens het college van b en w zijn er ook andere manieren om de maaltijdvoorziening in stand te hou den. Gewezen wordt op de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, waardoor de gemeente vanaf 2006 direct verantwoordelijk wordt voor voorzieningen zoals de maaltijd voorziening 'Dit biedt de gemeente mogelijkheid om op efficiënte en fi nancieel verantwoordelijke wijze met de beschikbare middelen om te gaan, 65,- per maaltijd. Eind decem- 502 liet Zorgcentrum Texel de ente weten dat de tarieven van aaltijden omhoog zullen gaan. luken voldoet niet meer aan de van deze tijd. De vernieuwing Ie keuken, waarin ook maaltijden en bereid voor de bewoners van rargcentrum, brengt een forse itermg met zich mee. Het Col- Bouw Ziekenhuisvoorziening verleent alleen toestemming de verbouw van dat deel van de ten waarin de maaltijden voor l|e Dekje worden bereid als voor me van de maaltijden een lang- contract wordt afgesloten of vergelijkbare intentieovereen- stmet een minimale looptijd van aar. Het gaat in totaal om circa 30 maaltijden. Kostprijs >re verandering is dat de maal- fistraks kostendekkend worden rekt Momenteel koopt de )T de maaltijden in voor €4,55. kon omdat we nooit alle kosten len doorberekend', zegt Rob utte, manager van Corbis itair. 'We deden dit uit maat- mrkers van Zorgcentrum Texel zijn in de keuken bezig met de bereiding van de warme maaltijden voor Tafeltje Dekje. IFoto Gerard T/miverman tijden. Ook als Tafeltje Dekje niet meer vanuit het zorgcentrum wordt voorzien, gaat de verbouwing van de keuken voor intern gebruik door. Koelvers Wethouder Annie Hin, verantwoorde lijk voor het welzijn van ouderen, heeft Corbis laten weten dat de ge meente met is staat is een langdurig contract aan te gaan met het zorg centrum. Argument is dat de ge meente zich met zo'n overeenkomst minstens tien jaar bindt, maar daar mee ook verantwoordelijk is voor een veel hogere kostprijs per maaltijd. Volgens wethouder Hin kan een der gelijk hoge bijdrage niet van de ge bruikers worden gevraagd en draait de gemeente dus op voor de meer prijs. Bijkomende factor is dat de maaltijden vanuit de nieuwe keuken mogelijk koelvers worden geleverd, wat betekent dat de gebruikers de maaltijden zelf moeten verwarmen. Om dit moment worden de maaltij den warm bezorgd. Overigens be staat er ook straks een mogelijkheid om de koelverse maaltijden die in het zorgcentrum worden bereid warm bij de mensen thuis te krijgen. Maar waarbij uiteraard de zorgbehoefte van burgers voorop staat. Indien een deel van de middelen wordt geïnves teerd in een keuken van het zorg centrum, beperkt dit ons in andere mogelijkheden. Terwijl er ook andere manieren zijn om de maaltijd- voorziening in stand te houden.' De wethouder wijst erop dat er een ontwikkeling gaande is dat zorg centra elders in het land wegens te hoge kosten geen eigen keuken meer hebben, maar gebruik maken van een grote, centrale keuken. De ge meente heeft Corbis Plus inmiddels laten weken geen tienjarig contract te willen afsluiten, maar geeft wel aan de maaltijdvoorziening door de SWOT in stand te willen houden. De wethouder wil binnenkort met betrok ken partijen om de tafel om te kijken hoe de gemeente kan omgaan met de verantwoordelijkheid die voort vloeit uit de Wet Maatschappelijke ondersteuning Momenteel wordt gekeken welke alternatieve mogelijk heden er zijn voor de maaltijd voorziening. 1 chten over vechtpartijen in De 3,11 ig maken ouders van uitga- 9^ ers er niet geruster op. Jan ïVJ Ier Timmerman, vader van de arige stapper die het afgelopen kend in het gezicht werd ge- |en en onder meer een neus J heeft de indruk dat een kleine eP zich regelmatig schuldig «t aan geweld. Hij doet een °ap op mensen die ook met Jssie in De Koog in aanraking geweest hun ervaringen via e- naar hem op te sturen, zodat beter beeld ontstaat over het 'eld. roerman vertelt dat zijn zoon 'agavond in café Le Berry in ge- was met een paar vrienden, er achter hem tumult ontstond *i'n het gezicht werd gestompt. lfakzijn neus en verloor - in ieder al tijdelijk - het licht uit een oog. échten eerst dat hij de pech had ja'lig op de verkeerde plek te maar later hoorden we dat het ^aakactie betrof.' Volgens Tim- 'an is zijn zoon een jaar geleden by een incident betrokken ge- waarbij hij rhet een glas in het •^bt is geslagen. 'Dat is toen bij- ■9d Maar nu moesten ze hem Neer hebben.' l6ns Timmerman is in beide ge- s(a Ek' ld Til ■j vallen aangifte gedaan, en toen be kend werd dat het een doelbewuste actie was, zelfs een aanvullende aan gifte. De incidenten staan volgens Timmerman met op zichzelf. 'In het uitgaanscircuit hoor ik dat steeds dezelfde groep zich schuldig maakt aan geweld. Geen Texelaars, maar wel veelplegers die regelmatig op het eiland zijn. De politie doet de vecht partijen in De Koog af als incidenten, maar ik heb de indruk dat er in al ,die incidenten een overeenkomst zit en dat het geweld dus structureel is. Dat is heel slecht voor De Koog. In de jaren tachtig had je hier ook zo'n geweldsexplosie. Toen reageerde de politie met snelrecht en werd krach tig ingegrepen. Zo'n beleid mis ik nu.' Om een beter beeld van de agressie in De Koog te krijgen, roept hij uitga anders die hiermee in aanraking zijn gekomen of hun ouders op hun erva ringen te mailen naar het adres ouders@texel.com De wekelijkse schaakavond in De Twaalf Balcken gaat komende maan dag niet door. In het café treden dan artiesten op in het kader van de Horizontoer. Jan Wolter Timmerman roept ook mensen die problemen hebben ondervonden bij het verkrijgen van medische hulp op hun ervaringen per e-mail naar hem op te sturen (ouders@texel.com). Aanleiding zijn de verwondingen die zijn zoon vrijdagnacht in De Koog opliep, nadat hij in het ge zicht was geslagen. 'Het lukte hem daarna niet contact te krij gen met de Centrale Huisartsen Post in Den Helder (tel. 321143, red.), die buiten kantoortijden de schakel is met de dienstdoende arts. Mijn zoon heeft vrij lang ge probeerd iemand aan de lijn te krijgen. Toen dat niet lukte, heeft hij maar 1-1-2 gebeld, zodat er een ambulance kwam, wat ach teraf overigens ook wel nodig bleek. Een vriendin van hem, die laatst 's nachts haar pols had gebroken, kreeg ook al geen arts te pakken. En gistermorgen (dinsdag, red.) stond er een vrouw bij het politiebureau in De Koog die medische hulp zocht en hier maar met in slaagde. Daar staat ook niets aangegeven. Ik krijg hierdoor toch de indruk dat de bereikbaarheid van medische hulp, die volgens mij van cruciaal belang is, te wensen over laat.' RHTQON GOE5 0 06- O 8 - lOOLf Voor de vierde keer wordt van avond (vrijdag) en morgen op meerdere locaties op het eiland een capoeirafestival gehouden. Het evenement wordt georgani seerd door Menno Siebinga, die vorige maand nog wereldkampi oen werd in escrimaeen andere (uit de Filippijnen) afkomstige vechtsport. Hij heeft de opbrengst bestemd voor goede doelen in Bra zilië en Mexico. Het festival, dat ongeveer tachtig deelnemers uit heel Nederland trekt, onder wie tien leraren, bestaat uit meerdere onderdelen. Vanavond be gint om 20.00 uur bij zwembad Molenkoog een demonstratie, waar bij ervaren beoefenaars enkele spec taculaire uitingén laten zien van capoeira, een uit Brazilië afkomstige combinatie van dans en vechtsport. Het gezelschap verplaatst zich na afloop naar De Koog, waar rond 22.00 uur een demonstratie begint op het pleintje voor discotheek De Toe komst. Zaterdag om 14.00 uur wordt voor een training een hard stuk strand uit gezocht tussen de palen 19 en 20. Vanaf 16.00 uur worden de deelne mers begeleid door de opzwepende klanken van een band. Om 18.00 uur begint een les sambadansen bij Molenkoog. Vanaf 22.00 uur is er een exotisch feest in Beachcafé De Bu ren bij paal 17, met een salsaband, DJ Sanday, sambadansers en een limbocompetitie. Ook zijn er we derom demonstraties capoeira. Deelnemers zijn nog welkom. Een les sambadansen kost €7,50. Wie aan het hele festival wil meedoen, inclusief lessen capoeira en martial art trix (een andere vechtsport), betaalt €35,-. Or ganisator Siebinga is voor opgave en informatie bereikbaar via tel. 315331 of 06-14401898. B en w willen met dat Marian Ran het 224 meter lange pad naar haar wo ning aan het Skillepaadje laat verhar den met beton. De door Ran ge vraagde aanlegvergunning is daarom geweigerd. Het college vindt beton geen gezicht in deze landschappelijk fraaie omgeving, maar wil wel mee werken aan een verharding van alleen de rijsporen met klinkers. Het huidige pad (dat niet alleen wordt gebruikt om de woning te bereiken maar ook ten dienste staat van de pachter van het aan SBB toebeho rende land) bestaat grotendeels uit puinverharding, die volgens de aanvraagster in slechte staat ver keert Andere bestrating dan beton zou door de regen worden wegge spoeld, doordat het pad loopt over een sterk hellend deel van de Hoge berg. Door te weigeren dat betonstroken worden gelegd maakt het college gebruik van haar bevoegdheid om bij het verlenen van een aanleg vergunning voorwaarden te stellen in het belang van landschappelijke waarden. Vooral in dit geval is dat geboden, omdat het Hogeberg- gebied bijzonder karakteristiek is. Als de aanvraagster zich neerlegt bij deze overweging en besluit om in plaats van beton rijsporen van klin kers aan te leggen, moet ze een nieuwe aanvraag indienen. Nico Erwich van Stappeland BV wil de openluchttennisbanen bij de overdekte karting in De Koog op knappen en aantrekkelijk maken voor gebruik gedurende het hele jaar. Hij wil daarom tien licht masten plaatsen, alsmede een kantine-unit van 10 x 2,70 meter als was-, kleed- en consumptiegele genheid. Het college vindt de masten geen probleem, maar wil geen kantine-unit omdat die buiten het bebouwingsvlak staat en dus strijdig is met het be stemmingsplan. Stappeland BV heeft in het verleden de tennishal verkocht aan Johan Meeldijk, die er een kartingbaan in maakte. Door een ju ridische procedure heeft Stappeland weer de beschikking gekregen over de tennisbanen in de openlucht en wil deze zo snel mogelijk weer geschikt maken voor gebruik. Erwich zou de kantine-unit niet nodig hebben gehad als hij nog over de hal had beschikt. Dat hij de hal heeft verkocht, kan voor het college geen argument zijn om de unit door middel van een vrijstelling buiten het gebouw toe te staan, want dat zou een vorm van eigendoms planologie zijn Wat betreft de lichtmasten is de voor waarde gesteld dat deze geen ver blindend of hinderlijk licht in de om geving mogen veroorzaken Ze moeten worden voorzien van armaturen, die hun licht scherp be grensd alleen op de tennisbanen rich ten. Voor de bouw van een overdekte fiet senstalling achter het raadhuis is een artikel 19-procedure nodig, omdat hij komt op een plek die buiten het bebouwingsvlak ligt en het bestem mingsplan op dit punt geen vrijstellingmogelijkheid biedt. De stal ling is nodig omdat als gevolg van de vestiging van het uitzendbureau Start en het Centrum voor Werk en Inko men meer medewerkers per fiets naar het raadhuis komen, waardoor een tekort aan stallmgruimte is ont staan. De rijwielstalling is demontabel en kan dus worden verplaatst als het nieuwe raadhuis wordt gebouwd. Met de overname van cata- maranzeilschool De Eilander door Renco Klijnsma uit Dreumel (bij Tiel) waait er een frisse wind door de bedrijfsvoering bij paal 33. 'Ik ben hier niet alleen naar toe geko men om lekker te gaan zeilen. Over vier tot vijfjaar moet het bedrijf zijn uitgegroeid tot een volwassen zeil- school, dat ook arrangementen or ganiseert waarbij het cata maranzeilen een onderdeel is van het programma', zegt Klijnsma. Een ondernemer die een catama- ranschool overneemt, maar op het moment van de aankoop zelf nog nooit op een catamaran had gevaren. Dat lijkt een wel erg avontuurlijk be sluit van de man die in spijkerbroek en trendy zonnebril meer de uitstra ling heeft van iemand uit de televisiesoap Baywatch dan een za kenman met een langetermijnvisie. Maar zodra de nieuwkomer het woord tot de verslaggever richt, ver andert die indruk snel. 'Achter alles wat we hier doen zit een filosofie', legt hij uit. Dat het niet alleen maar mooie praatjes zijn, blijkt uit de zeven fonkel nieuwe catamarans die op het strand liggen te pronken en die sinds kort eigendom zijn van de catamaran- zeilschool Ze zijn van het merk Nacra. Een raceboot van het type F(ormule) 18, vier van het type Nacra 570 en twee Nacra 500 'We worden een testcentrum voor Nacra', legt Klijnsma uit, die de boten onder aan trekkelijke condities heeft gekocht van importeur Jan de Boer 'Het is een wisselwerking Nacra is een dy namisch merk en Texel is synoniem voor catamaran varen. Zeilers die geïnteresseerd zijn in een nieuwe boot, kunnen hier proefvaren. Maar ook als ze een nieuw roer of andere onderdelen willen uitproberen, kun nen ze dat bij mij doen. Zo maken wij reclame voor Nacra en De Boer maakt reclame voor ons bedrijf Behalve geroutineerde zeilers, kun nen als vanouds ook de starters er terecht. Aan plannen geen gebrek. 'We gaan bijvoorbeeld opstapdagen houden, waarbij mensen kennis kun nen maken met de sport. Maar ook clinics onder leiding van topzeilers en cursussen. Dit jaar zit dat er nog niet in, omdat we daarvoor te laat zijn in gestapt. Maar volgend jaar zeker.' Voor wie het catamaranzeilen wil le ren, zijn er op freelancebasis twee gediplomeerde instructeurs aanwe zig. Maar zelf gaat Klijnsma ook zo snel mogelijk de benodigde diplo ma's halen, zodat hij de zeilschool op zijn eigen papieren kan runnen. Klijnsma ziet voor zijn bedrijf nadruk kelijk twee doelgroepen 'De recrea tieve zeilers, die puur voor de lol ko men en de zakelijke markt. Denk maar aan groepsarrangementen. We willen bijvoorbeeld overkantse bednj- ven naar Texel halen, waarbij het catamaranzeilen een onderdeel van het programma is.' Belangrijk middel om deze arrangementen tot een suc ces te maken is gastvrijheid. Dat is een specialiteit van zijn meewer kende vrouw Tineke. Behalve catamarans heeft de zeilschool ook kano's. Geen gewone, maar geavan ceerde. waarop ook een klein zeil kan worden geplaatst en die als een soort waterfiets kunnen worden voortbe wogen. Bij ongunstige weersomstan digheden kunnen ze als een alterna tief programma voor de groeps activiteiten worden gebruikt. --37s3 Renco Klijnsma van zeilschool De Eilander, met op de achtergrond de zeven nieuwe catamarans van het merk Nacra. (Folo Gerard Tu

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5