Blote billen en bier tijdens solexrace Nieuwe weggetjes mogen Hogeberg niet aantasten Vakantiekrant Cjvoen Tjwartsjexeh in het harL, Raad laat zich uit ver meningspeiling Jfp Partijen eens met uitbreiding paden aadhuis opnieuw aan orde Nieuwe weggetjes Hogeberg mms Verschijnt wekelijks t/m 27 augustus aterscooter mag Waddenzee mits Jnnen de perken ul Aangehouden i» Vechtersbaas Fietsster raakt bewusteloos Diefstal van kentekenplaten Zingende zeelui Eilandhopper m NlOZ-publicaties Putdeksel verwijderd Agenten beledigd TEXELSES'COURANT SUPER DE BOER de waddenkrant M XL jm Gemeente kan aanschrijven bij slecht zicht erf ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11901 DINSDAG 10 AUGUSTUS 2004 r E X E LS E WCOll RANT rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg nd litieke partijen praten van voor het eerst in het open- over de uitslag van de igspeiling over de locatie van lieuwe raadhuis die op don- ig 10 juni werd gehouden. Het ;e wil van de partijen weten of lee akkoord gaan tijdens de olgende raadsvergadering «sluit te nemen over een de- :ve locatie. gebeurt tijdens de raads- nssie Werkwijze Raad die van- J om 20.00 uur in het raadhuis Tijdens de raadsvergadering 6 juni stond een discussie over slag ook al op de agenda, maar illefad besloot toen unaniem de be lling door te schuiven naar 10 itus, zodat het beladen onder- eerst in een rustiger vaarwater omen. sot 'an de aandachtspunten wordt les stwaarschijnlijk de vraag of er aan communicatie is gedaan n overheid en bevolking Voor 'exelaars leek het eerder dit jaar errassing te zijn dat de raad op tober 2003 had besloten dat er ieuw raadhuis wordt gebouwd, rveel mensen ontstond daarna «Je over het feit dat nieuwbouw iljoen euro gaat kosten. Uit de ïte die de Texelse Courant in t( nder de bevolking hield, bleek lekwart tegen nieuwbouw was. iquéte leverde 1749 (geldige) jestuurde formulieren op van tweepersoonshuishoudens, ngerekend een 'opkomst' was ongeveer 35 procent. Op de formulieren werd 1319 keer procent) keer de voorkeur uit- ■oken voor verbouw van het ge raadhuis aan de Groene- ht :e! >en 407 keer (23,6 procent) de ;eur voor nieuwbouw, de vraag wat de uitslag van de igspeiling van de gemeente invloed moet hebben op de ekeuze voor een nieuw raad- Met een opkomstpercentage 6.6 procent bleef de peiling on- e vereiste 40 procent die vol de raad nodig was om van een kvtnde uitslag te kunnen spreken. Ie 2809 personen die hun me- uitbrachten, stemden er 1912 rocent) voor het voormalige A- veld van SV Texel en 317 (11,2 pro cent) voor de ijsbaan. Er werd 580 keer (20.7 procent) een blanco/ongel dige stem uitgebracht. Ook bij de enquête van de Texelse Courant ging de voorkeur uit naar het Texelveld aan de Haffelderweg. Het is eveneens de vraag hoe het opkomstpercentage van 26,6 pro cent moet worden afgezet tegen het opkomstpercentage van 53,3 pro cent voor de gelijktijdig gehouden Europese parlementsverkiezingen. In de aanloop naar de verkiezingen had den diverse brievenschrijvers het idee geopperd dat Texelaars die te gen nieuwbouw waren wel Europees zouden moeten stemmen en de meningspeiling aan zich voorbij zou den moeten laten gaan, zodat het verschil in opkomst een signaal zou worden. Voor de Europese verkiezin gen brachten in totaal 5488 Texelaars een geldige stem uit. Dat betekent dat 2679 van hen wel Europees stemde, maar niet aan de menings peiling meedeed (5488 min 2809). In totaal deden 7764 (73,4 procent) per sonen van de 10573 opgeroepen Texelaars niet mee aan de menings peiling, waardoor de peiling en pas sant uitliep op een historisch diepte punt in de anders hoge opkomstper centages op het eiland. Volgens een woordvoerster van de gemeente kan het niet meedoen aan de peiling echter niet automatisch worden uitgelegd als een stem tegen nieuwbouw. 'Uit een blanco stem kun je wel iets lezen, bijvoorbeeld dat ze het niet eens waren met beide locaties.' Het college liet vorig jaar berekenen dat nieuwbouw 13 miljoen euro zou kosten en verbouw 12,5 miljoen euro. Verbouw zou een lastig verhaal worden, omdat een deel van de Groeneplaats en het achterlig gende park zijn aangewezen als rijks- archeologisch monument. De her inrichting van de Groeneplaats staat vanavond nog niet op de agenda van de commissie. De raadsleden had den dat onderwerp eind juni tijdens de commissie Grondgebied even eens doorgeschoven naar de com missie Werkwijze Raad van van avond. Volgens de woordvoerster kan over de herinrichting beter wor den gesproken als eerst duidelijk is wat met het raadhuis gaat gebeuren. Coureur Willem Anton Schapen geniet tijdens de sotexrace van een bierstop. Op de inzet is te zien hoe Bonne Klein-Woolthuis het parcours m zijn blote billen aflegt (Foto's Getart Timmerman) Hilarische taferelen tijdens de solexrace die zaterdagmiddag in Den Burg werd gehouden, ter opluistering van het Hollands Festival. De organi serende vereniging Steeksleutelje 9 had voor de deelnemers een par cours uitgezet met divers hindernis sen, onder meer een smalle brug over een bak met water en een wip. En er waren meerdere bierstops ingelast, want al dat geraas op zo'n hete zo merdag maakt wel dorstig. Hier moesten de coureurs zo snel moge lijk één of meerdere glazen bier naar binnen werken. De rijders gingen getooid in leren lassen, klompen en pothelm, maar ter verhoging van het ludieke element waren er ook andere uitdossingen, zoals een koeienpak en andere varianten. Net als bij de auto cross werden ook premies uit geloofd, bijvoorbeeld twee kratten pils voor degene die als eerste in z'n blote billen over de Groeneplaats reed. Bonne Klein-Woolthuis schroomde met en liet de broek direct zakken. Uiteindelijk werd deze Texelaar tot winnaar van de race uit geroepen. Niet omdat hij de rondes het snelst reed, want geklokt werd er niet, maar wel omdat hij met zijn capriolen de meeste aandacht trok. - recooters mogen op de Wad- Mee varen, zolang ze niet harder B8 kilometer per uur gaan. Dat xirdde burgemeester Joke Gel- jsteravond tijdens de commis- Srondgebied op vragen van Stam naar aanleiding van de ingrijke zoektocht naar twee e waterscooters die een paar i geleden vermist waren ge- op de Waddenzee. De heren i gestrand op de Vliehors nadat muit Oudeschild waren vet- o voor een tocht over de Wad- ie. Stam vroeg zich af of water- tos daar überhaupt wel mogen Geldorp maakte duidelijk dat ooters zowel langs de Noord- te de Waddenzee niet mogen of vertrekken vanaf de kust, maar dat er een uitzondering geldt voor de haven van Oudeschild. Een bestuurder is strafbaar als hij daarna harder dan 18 kilometer per uur gaat varen. Waterscooters mogen ook met in de beschermde delen van de Schorren komen. De twee Duitse watersporters hebben, nadat ze wa ren teruggevonden, volgens Geldorp onder meer een 'warme ontvangst' van de politie genoten. De aanleg van nieuwe holle weg getjes in het Hogeberggebied mag niet leiden tot aantasting van be staande waterlopen en kolken in het gebied. Die boodschap gaven diverse politieke partijen gistera vond aan het college bij de bespre king van de plannen om de be staande holle weggetjes aan elkaar te koppelen met nieuwe paden. 'Houdt ze intact', sprak Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Ga een kolk met dempen, maar leg een weg getje eromheen als het nodig is en |(l gnacht werd een 19-jarige in- van Midden-Beemster opge- wegens vernieling en beledi- De jongen had enkele ilingen gepleegd en tegen de ns loon van een dorpswacht ge- onder het uiten van beledigin- Zijn evenoude vriend kreeg tons een proces-verbaal, omdat klitte de aanhouding van zijn la belemmeren. Vijf nieuwe paden wil de gemeente in eerste instantie laten aanleggen in het Hogeberggebied om de acht be staande holle weggetjes beter aan elkaar te koppelen. Tussen het Lage Kruuskewegje en het Middelwegje komt een nieuw stuk van 350 meter dat de naam Henneboeswegje krijgt. Tussen het Middelwegje en het Slingerwegje komt een nieuw pad van 80 meter met de naam Henneboe. Het Panoramawegje en het Hogebergwegje worden aan el kaar gekoppeld met een nieuw stuk dat Galgenlandwegje gaat heten, tus sen het Hogebergwegje en het Dool hof komt het nieuwe Doolhofwegje en het Doolhof en Brakenstem wor den met elkaar verbonden via het nieuwe ruim tweehonderd meter lange BrakesteinwegjeLater wil de gemeente ook nog een verbinding laten aanleggen tussen het Hoge Kruuskeweg en de Veense Langweg (Kruiswegje) en een verbinding tus sen de Veense Langweg en de Mars- weg MarswegjeMet de boeren zijn afspraken gemaakt over de aanleg. (Tekening Staatsbosbeheer) voor waterlopen hebben ze bruggetjes uitgevonden.' Het CDA en de WD stonden op hetzelfde stand punt. Jan Koolhof (CDA) pleitte er voor dat rekening wordt gehouden met de historie en aardkundige waar den van het gebied. Maria van der Spek (WD) vond ook dat tuinwallen die langs de nieuwe weggetjes zijn gepland op ouderwetse wijze moeten worden aangelegd. De gemeente heeft plannen ontwik keld om aan de acht bestaande holle weggetjes (het Doolhof en het Skillepaadje met meegerekend) vijf nieuwe paden toe te voegen met een gezamenlijke lengte van ongeveer anderhalve kilometer. De acht be staande paden, die een gezamenlijke lengte van 5170 meter hebben, moe ten op die manier beter aan elkaar worden gekoppeld, zodat er meer rondwandelingen in het gebied kun nen worden gemaakt en er een door gaande wandelroute tussen Den Burg en Oudeschild ontstaat. Histo rie ligt met ten grondslag aan de nieuwe weggetjes volgens een woordvoerster van de gemeente. 'We hebben in de eerste plaats naar de ligging gekeken.' Op het CDA na konden alle partijen zich gisteravond vinden in de plan nen. Koolhof wees het voorstel niet af, maar vond dat beter eens wat geld kan worden besteed aan agrariërs die actief zijn in het Hogeberggebied 'Zij zorgen ervoor dat het goed wordt onderhouden.' Burgemeester Gel dorp wees hem erop dat dat onmo gelijk is, omdat Brussel geen overheidssteun aan individuele be drijven toestaat. Alfred Schaatsen- berg (PvdA) omarmde de komst van de nieuwe weggetjes, omdat ze vol gens hem mooi aansluiten bij de Gouden Driehoek die bij Oudeschild moet ontstaan. Dat is het plan om fort De Schans, het toekomstige maquettegebouw aan de haven en het Maritiem en Jutters Museum meer aan elkaar te koppelen, zodat toeristen worden gestimuleerd ze straks alledrie in éen lijn te bezoeken. Fietsen De vraag of fietsers en paardrijders moeten worden toegestaan op de holle weggetjes bleef steken in een discussie. Koolhof vond dat de weg getjes toegankelijk moeten blijven voor fietsers en paardrijders. Ooster baan was faliekant tegen, omdat de weggetjes volgens hem door paardrijders en fietsers aan gort wor- Lees verder pagina 5 Een 26-jarige inwoonster van Zoeter- meer kwam zondag op door onbe kende oorzaak ten val op de Vuurtorenweg. De fietsster viel op haar hoofd en raakte bewusteloos. De gewaarschuwde traumahelikop ter bleek met nodig, waarna de vrouw per ambulance naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder werd gebracht. Een 16-jarig meisje uit Den Hoorn raakte vrijdag gewond toen zij op de Pontweg onderuit ging toen haar brommerwiel de berm raakte. De Texelse liep snijwonden aan haar handen op. Dorpswachten betrapten afgelopen weekend een 18-jarige jongeman uit Baanbrugge op heterdaad toen hij in de Kaapstraat twee kentekenplaten van een auto ontvreemdde. De jon gen werd overgedragen aan de poli tie en aangehouden. In dezelfde nacht werden ook twee Texelse jon geren van 16 jaar, afkomstig uit Den Burg en De Waal, in de Parnas- siastraat betrapt op de vernieling van een auto. Ook zij trokken met geweld een nummerbord van een gepar keerde auto. Losse nummers 0,95 Het Oudeschilder Visserskoor had zaterdagavond geen gebrek aan be langstelling toen het een uitvoering gaf op de Groeneplaats in het kader van het Hollands Festival. Pagina 2 De poging van Ruud Engelberts uit Leidschendam om zwemmend en fietsend van Den Helder naar Texel en vervolgens naar Vlieland, Terschel ling, Ameland en Schiermonnikoog te gaan, is mislukt. Pagina 5 Onderzoekers van het Koninklijk Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) zijn verantwoordelijk voor maar liefst twee publicaties in het jongste nummer van het weten schappelijke tijdschrift Nature Pagina 7 Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een put deksel uit de Gasthuisstraat verwij derd en deze voor de deur van een belendende berging neergezet. Hierdoor ontstaat op straat een ge vaarlijke situatie. Pepperspray moest er vrijdag aan te pas komen om een doorgedraaide Texelaar tot bedaren te brengen. De 31-jarige Cocksdorper werd rond 4,17 uur aangehouden op de Bad- weg in De Koog, maar verzette zich hevig bij zijn aanhouding en bele digde de agenten. Na de inzet van pepperspray kon de man naar het bureau worden afgevoerd, waar hij door ging met het uiten van beledi gingen en bovendien spuugde naar de dienders. Hij krijgt een proces verbaal^ (Advertentie) (jesta b bet ktrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE LVadcfenvereniging Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Laje Kruiiweeeiie AmbjeMpajdje «*<yur HojeKruusk ewejje Meneboesvejie Midddaej Pjnoraniceue marierpijripw *'vS^ G^liertindwejie I Slinjerseiie J Hoje Berjoejie i DoolhoJwejjf v»wöS8r "*.x s V-Brahenstdneetie r Q r- TÉ" Particulieren kunnen door de ge meente worden aangeschreven bomen te verwijderen als deze het uitzicht van het erf op de openbare weg teveel hinderen. Dat kan op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Burgemeester Joke Geldorp ant woordde dat gisteravond tijdens de raadscommissie Grondgebied op vragen van oud-wethouder Cor Dros. Dros wilde, naar aanleiding van het dodelijke ongeval op het fietspad langs de Postweg, weten in hoeverre de gemeente situaties met een be perkt uitzicht kan aanpakken. Hij re fereerde aan het feit dat op de plaats van het ongeluk inmiddels de bomen zijn gerooid, maar dat er nog diverse plekken zijn waar het uitzicht vanaf het erf slecht is. Geldorp benadrukte dat particulieren in eerste instantie wel zelf verantwoordelijk zijn voor hun eigen omgeving en tuin. Naar aanleiding van het ongeval heeft de burgemeester inmiddels een ge sprek gehad met vertegenwoordigers van de WL.TO over het verbreden van erftoegangswegen en het rooien van bomen. Daarbij kwam onder meer aan de orde dat de gemeente in de recent gewijzigde APV het kappen van bomen heeft versoepeld, zodat er lang niet altijd meer op een kap- vergunning hoeft te worden gewacht. Kortgezegd moet alleen voor monu mentale bomen en bomen met een stamomtrek van meer dan 47,12 cen timeter op een hoogte van 1,3 meter vanaf de grond vooraf nog een kap- vergunnmg te worden aangevraagd. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE Advertenties voor de Vakantiekrant van 20 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 11 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1