'Rijkdom boer af te lezen aan hoofd van de dames 2 35 jaar klederdracht en oude dansen Zingende zeelui op zomeravond Agenda teso Fietsdriedaagse Dansen op straat tijdens Hollands Festival Kunstroute in Durper tuin TEXELSE COURANT Hoogwater te Oudeschild Scheiding Arthur Ebeling in Worsteltent Crossloop ZDH DINSDAG 10 AUGUSTUS 2004 Dinsdag 10 augustus: Op de banen van tennisvereniging Heri Hodie in De Cocksdorp wordt tot en met donderdag een tennis toernooi voor de jeugd gehouden. Voor kinderen van 9 tot en met 12 |aar begint in EcoMare om 10.00 uur het programma 'Zeehond bin nenstebuiten'. Hierin wordt verteld over het leven van de zeehond en wordt een kijkje genomen achter de schermen van de opvang. Deelname kost €4,50. opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, is het orgel niet te bespelen. Op vakantiecentrum De Krim wordt van 13.00 tot 15.00 uur bingo voor kinderen gespeeld. Bingo voor volwassenen volgt om 20.30 uur. In theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim begint om 19.00 uur een disco voor kin deren. In Oosterend begint om 19.00 uur een ringsteekwedstrijd om het Texel kampioenschap. In de katholieke kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Maarten Elzinga (trompet) en Ton van Eek (orgel). De toegang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Om 21.00 uur begint in de kantine van de Sluftervallei nabij De Cocksdorp een optreden van de Texelse band Make me Smile. In discotheek J'elleboog in Den Burg begint om 21.00 uur een Black Jack Night. In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Two brothers (aanvang 13.30 uur), de Nederlandstalige versie van Shrek II (14.00 uur), de ondertitelde ver sie van Shrek II (16.00 uur), I, ro bot (16.15, 19.00 en 21.45 uur), Mean girls (19.15 uur) en Spider- Man II (21.30 uur). Woensdag 11 augustus: Op de banen van tennisvereniging Heri Hodie in De Cocksdorp wordt tot en met donderdag een tennis toernooi voor de jeugd gehouden. Tijdens de folkloremarkt in Den Burg zijn er van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 16.00 uur demon straties van dansgroepen van Texel, Schagen, Wieringen en Hoogwoud. Om 19.30 uur begint op het strand bij paal 28 (De Krim) een crossloop van Ateletiekverenigng Texel. In schrijven vanaf 19.00 uur in het paviljoen In de Schuilhut in De Koog is van 19.30 tot 20.30 uur de bibliotheek geopend. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een open bridgedrive. In Cinema Texel draaien de Nederlandstalige versie van Two brothers (aanvang 13.30 uur), de Nederlandstalige versie van Shrek II (14.00 uur), de ondertitelde ver sie van Shrek II (16.00 uur), I, ro bot (16.15, 19.00 en 21.45 uur), Mean girls (19.15 uur) en Spider- Man II (21.30 uur). Donderdag 12 augustus: Op de banen van tennisvereniging Di. 10 3.00 en 15.34 u. Wo. 11 4.10 en 16.25 u. Do. 12 5.15 en 17.35 u. Vr. 13 7.00 en 19.20 u. Za. 14 8.05 en 20.30 u. Zo. 15 9.05 en 21.20 u. Ma. 16 9.34 en 21.57 u. Di. 17 10.25 en 22.40 u. Heri Hodie in De Cocksdorpi de laatste dag van het te toernooi voor de jeugd gehot Voor kinderen van 9 tot en n jaar begint in EcoMare om i uur het programma 'Zeehond nenstebuiten' Hierin wordtvi over het leven van de zeehoi wordt een kijkje genomen ai de schermen van de op* Deelname kost €4,50, opga* inlichtingen bij EcoMare 317741. Tijdens de Durper Feestmail De Cocksdorp wordt de Ro van Zuidema verreden. Inschi kan vanaf 18.30 uur bij de liel verhuur in de Kikkertstraat, eerste categorie gaat om 1! uur van start. Deelname is gi elke deelnemer ontvangt een innering. In de hervormde kerk van De* begint om 20.00 uur een (Dut; sproken) dia-avond over Ti Toegang €1,20. In Cinema Texel draait om 1 uur de ondertitelde versie Shrek 2, om 14.00 uur de Ne landse versie van Shrek 2, 16.00 en 21.30 uur King Arthv 16.15 en 21.45 uur Robot 1, 19.00 uur Spider-Man 2 en 19.15 uur Mean Girls. Vrijdag 13 augustus: In De Cocksdorp is van 10.3! 13.30 uur de hervormde ka bezichtigen. In tegenstelling wat gebruikelijk was, is het o niet te bespelen. In Cinema Texel draait om 1 uur de ondertitelde versie Shrek 2, om 14.00 uur de Ni landse versie van Shrek 2, 16.00 en 21.30 uur King Arthv, 16.15 en 21.45 uur Robot 1 19.00 uur Spider-Man 2 i 19.15 uur Mean Girls. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 15 augustus op om 06.20 uur en gaat onder om 21.10 uur; 16 augustus nieuwe maan. Veerdienst Teso vaart dond» van 9.30 uur vanuit Texel tot' uur vanuit Den Helder met boten. Vrijdag zijn er halt diensten vanaf 6.30 uur Texel tot 20.00 uur vanuill Helder. Zaterdag gaat de boot om 8.30 uur in de va: 15.00 uur. Donderdag vei Teso geen wachttijden, vriji Den Helder van 8.00 tot 19.I wachttijden een half tot twi en op Texel van 8.00 tot 20, twee tot tweeëneenhalf uur. dag moeten reizigers vanuil Helder tussen 9.00 en 17.® rekening houden met een w tijd van een half uur, vanaf van 9.00 tot 15.00 uur even op een half uur. Meer informatie is verkrijgbaa Teso, tel. 369600, info@teso. http://www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenBJ Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant' Gerard Timmerman (hoofdredacteu) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 0 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze actvertentjecontracten en oanbtottotfl# toe zijn van toe pa sal ng do Regelon voor hel AcW )g wezen van do Stichting ROTA, gevestigd te AmE» zoals gedeponeerd bij do Kamer van Koophand#' briehen to Amsterdam onder nummer 411386* exemplaar van de Regelen voor het AdvertenJ* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar €33.65 32,10 (m» Per jaar €65,60 63,50 iww Bij verzending naar het buitenland 2 portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken v< afloop van de abonnementsperiode. De organisatie doet niet aan gele, groene of witte truien en alle deelne mers aan de Fietsdriedaagse die vol gende week wordt gehouden, ont vangen na afloop een herinnering in de vorm van een medaille. De Fiets driedaagse wordt van maandag 16 tot en met woensdag 18 augustus gehouden, deelnemers kunnen per avond kiezen of zij 10, 25 of 35 kilo meter afleggen. De eerste dag voert de route door de Prins Hendrikpolder in de richting van Den Hoorn, de tweede dag rijden de deelned Oudeschild, Spang en Driehuiz laatste dag voert de route Koog en de Dennen. De start' avond tussen 18.00 en 19.O0I het terras van De Lindeboom1 Groeneplaats, voorinschrijve' maandag van 10.00 tot 120 ook op het terras. Deelnan* €3,20 voor deelnemers ouder' jaar. Jongere deelnemers €1,80. Bij voorinschrijven €0,20 korting gegeven. De koele avonden na de tropische hitte van de dag verlokten mij vo rige week tot een flinke fietstocht. Doorgestoten tot de buurtschap Oost werd ik getroffen door een merkwaardig schouwspel een wei land met uitsluitend zwarte scha pen en even verderop een weiland met alleen maar witte. Waarbij aan getekend dat de witte zich ophiel den in het groene hart en de zwarte, als het ware buitengeworpen, even buiten de knusse cirkel. Zwart te gen wit, goed tegen kwaad, de schapen van de bokken geschei den, zoals dat in evangelisch jargon heet. Was dit toeval of had het iets te betekenen? Was hier misschien sprake van een geheimtaal die al leen op Oost wordt verstaan? Het hield me nog bezig toen ik al hoog en breed het Prins Hendrikhotel was gepasseerd en onderweg was naar de Schorren. Voor diverse Ooster ramen hingen aanplakbiljet ten voor behoud van het groene hart. maar ook waren er lege ven sters. Waren deze bewoners voor standers van de bouwplanlocatie van Koogeren Westerlaken (K&W) of was de poster gesneuveld bij het ramen lappen? Gezien het bijbels perspectief dat de gescheiden wei landen met witte en zwarte scha pen bij me opriep, heb ik 'Het biibeldriftig dorp' van oud-Oost- erender Nico Dros er eens op nageslagen. Gelezen over de ge heimzinnige meanders die de aard korst onder Oosterend doorklieven en ongetwijfeld ook het naburige Oost bereiken. Het stelde me niet gerust. Moeten we vrezen dat dit ogenschijnlijk zo vredige woonoord binnenkort door verharding van de standpunten over de nieuwbouw de messen gaat slijpen? Voor een verbitterde strijd tussen Groene Harters en K&W-ers? Of zijn de zwarte schapen gewoon van een hobbyboer en de witte van een stamboekfokker, ieder op hun eigen weitje? Gisteravond voerde mijn verontruste ziel mij nogmaals langs de buurtschap. Én wat denk je? Schapen verweid! De zwarte dich ter naar het hart gehaald Kan dit gezien worden als een begin van een Samen-op-Weg-bouwproces? Geen overkantse projectontwikke laar maar Texelse aannemers met gevoel voor het eigene? Misschien wordt het toch nog wat met die Ooster bouwplannen. Pien Verberg De Dansgroep Oude Dansen tijdens een gastoptreden in De Vest in Alkmaar m 1980. In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg nabil Den Burg treedt zondagmiddag de bekende gitarist Arthur Ebeling op. Ebeling is een allround rhytm'n blues gitarist met een geheel eigen stijl. Hij neemt op zijn geheel eigen wijze het publiek mee op een muzikale ontdekkings reis vol verrassingen. Zijn muziek is een succesvolle mix van rhytm'n blues, rock 'n' roll en countryblues, en dat alles overgoten met een jazzy sausje Ebeling stond op podia in heel Europa en speelde in de Verenigde Staten, Brazilië en de USSR. Hij ver zorgde het voorprogramma bij arties ten als Taj Mahal. Buddy Guy, Ann Peebles en Joan Armatrading Het concert in De Worsteltent begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Bij Er was op minder deelnemers gere kend, maar ondanks het warme weer verschenen vrijdag toch 96 deelne mers aan de start van de vierde crossloop van ZDH. Kelly Dulfer won de miniloop over 1 kilometer in 3.09 minuten. De 4 kilometer jeugd werd gewonnen door Kevin den Hartigh uit Puttershoek (17.17) en de 4 km man nen door Jan Stuursma uit Kiel Windeweer (14.08) De 8 km voor mannen werd gewonnen door Coen Schoonheden uit Den Burg (29.42), de 8 km voor veteranen door Jan Krenk uit Lutjebroek (30.43). Bij de vrouwen over 4 kilometer kwam Heike Bienstein met 16.24 minuten acht seconden tekort om haar parcoursrecord te verbreken. De volgende crossloop gaat vrijdag op 19.30 uur van start op het terrein van ZDH aan de Witteweg. Inschrij ven kan vanaf 19.00 uur. Dansende stelletjes op straat vorm den zaterdagavond een ongebruike lijk beeld in de Binnenburg. waar de gezelligheid zich bij restaurant De Smulpot tijdens deze zomerse avond buiten afspeelde. Artiesten die elkaar in vlot tempo afwisselden tijdens het Hollands Festival hadden al snel in de gaten dat het zingen in de buitenlucht een stuk prettiger was dan binnen in de warme cafés. Gezellig was het wel op de diverse locaties, maar van een grote drukte kan niet worden gespro ken. Volgens menig bezoeker zouden meer bezoekers het evenement heb ben bezocht als de organisatie er vooraf meer ruchtbaarheid aan had gegeven. Feit was ook dat geen ar tiesten van naam waren geboekt. (Foto GoranJ Timmerman) Kunst van uiteenlopende vormen is te zien in de tuin aan de Kikkertstraat 8a, waar Lisha Nelissen, Christiane Barranquet uit Urguay en Amara Valencia uit Chili een expositie heb ben ingericht. In hun 'Tuin der Kun sten' toont Nelissen door haar in albast uitgehouwen uilen, maar ook werken van brons, waarvan ze beel den en sieraden vervaardigt. Er zijn schilderijen van Valancia en er is brons van Barranquet. De kunstwer ken hebben een plekje gekregen langs de route door de tuin, de sie raden zijn tentoongesteld in een ge bouwtje achter in de tuin. Behoud van een oude traditie en deze doorgeven aan het nage slacht. Maar vooral omdat het zo leuk is om te doen. Aldus de be langrijkste drijfveren van de Dans groep Oude Dansen, die komende woensdag tijdens de folklore het 35-jarig bestaan viert. Naast de monstraties van de Texelse dan sers, zijn ervan 11.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur op de pleinen in Den Burg demonstraties van dansgroepen uit Schagen, Wieringen en Hoogwoud. Begrippen als Mazurka, IJspolka, Spaveta of Slufterwals behoeven voor een kenner van oude dansen geen toelichting. Ze staan op het re pertoire van de Dansgroep Oude Dansen, waarvan de leden zo'n der tig dansen uit het hoofd kennen. Een traditie die teruggaat tot halverwege de negentiende eeuw. Anno 2004 tre den gemiddeld zo'n twaalf paren op tijdens de demonstraties die nu al 35 jaar lang worden gegeven. Onder meer tijdens de folklore, de Durpermarkt. in De Gollards en het Verpleeghuis, waar ze vooral in die twee laatste locaties altijd een dank baar publiek ontmoeten. Maar de dansgroep is ook regelmatig buiten Texel te zien. Bijvoorbeeld op dans- festivals aan de overkant en er zijn zelfs gastoptredens geweest in het buitenland. De eerste verre reis was al in 1967, toen de dansgroep nog niet zelfstandig was, maar nog onder de vleugels zat van de toen net op gerichte folklore. Reisbestemming was toen Berlijn. Rijkdom Kostuums vormen een onmisbaar onderdeel van de optredens van de dansers. Vooral de dames moeten uitgebreide voorbereiding treffen, al vorens ze de dansvloer op kunnen. Alleen al de kappen, waaronder een kanten, vaak geborduurd mutsje zit, met een oorijzer van goud of zilver en dito haarspelden. 'Niet voor niets zeiden ze vroeger: Aan het hoofd van de dames kon je de rijkdom van de boer aflezen', vertelt 'tante' Door Schrama, die vanaf de oprichting in 1969 lid is van de vereniging en 35 jaar later met partner Piet bij tijd en wijle nog steeds van de partij is. 'Ik ben er destijds door de folklore bijge haald vanwege de kostuums. Ze von den dat ik zo goed kon naaien.' De Texelse klederdracht van 1850 tot 1900 lijkt op de Westfriese, maar er zijn ook verschillen. De dames gaan gekleed in een jack met schoot, een halsuitsnijding met daarin een witte bef, een stijl die men in Noord-Hol land niet ziet. De bovenrok is geheel gevoerd, met daaronder een ge streepte onderrok en een witte onder rok, met daaronder nog eens zoge heten driekwart kanten broek. De Lisha Nelissen geeft twee bezoekers van de Tuin der Kunsten in De Cocksdorp uitleg over haar bronzen kunstwerk Familie. (Foto Gerard Timmerman) danseressen zitten dus stevig in de kleren. Nog niet genoemd is de gra naten ketting om de hals en de met granaten versierde gouden sieraden. Vrouwen dragen een geborduurde of kralen gebreide tas met zilveren beu gel. Ook voor de mannelijke dansers gelden strakke kledingsvoorschriften. Zoals een zwart pak met slipjas en lange broek, zwarte kousen en zwarte schoenen met zilveren ges pen. Op het hoofd een hoge hoed met zilveren gesp, die door notabe len en loodsen werd gedragen. Hier mee onderscheidden deze zich van de boeren. Avondje uit De fraaie klederdracht maakt de dansdemonstraties tot een bijzonder vermaak, dat altijd goed is voor veel bekijks. Schrama: 'We zijn naar Frankrijk geweest, naar Denemarken, drie keer naar België.' Het zijn reizen waarover binnen de vereniging nog steeds wordt nagepraat. Datzelfde geldt voor uitwisselingen en optre dens in Nederland, bijvoorbeeld in het chique Hilton Hotel in Den Haag. Maar ook het optreden in De Vest in Alkmaar in 1980 staat de dansers nog scherp voor de geest. 'En vorig jaar zijn we uitgenodigd in Middelburg, een prachtig festival', vertelt voorzit ter Rein Buijsman, zelf al tientallen jaren lid van de dansgroep. Niet al leen de optredens, ook de wekelijkse repetities die nu in Odysseus worden gehouden behoren tot het pro gramma. 'Daar leven we elke week naar toe Het is voor iedereen een avondje uit. Dansen en gezellig met elkaar. En Ruud en Annie Buijsman, die de lessen verzorgen, zoeken steeds naar nieuw materiaal. We be schikken over een heel breed reper toire, ik ken bijvoorbeeld wel 32 dan sen uit mijn hoofd. De meeste zijn walsen, maar we dansen ook polka's en de Mazurka. Door de jaren heen fluctueert het aantal leden wel eens, maar doorgaans staan we wel met twaalf paren op de vloer.' De leden lijst telt in totaal 40 leden, de dansers worden begeleid door accorde onisten Maartje Visser en Jan Bakker en violist Gerhard Smeenk. Voor hen en de dansers wordt woensdag tus sen de ochtend en middagoptredens door, een maaltijd gereserveerd. Er wordt gedanst op vier locaties, de Groeneplaats, bij de bioscoop, in de Gollards en bij Albert Heijn, waarbij de dansgroepen elkaar als een caroussel afwisselen. Het Oudeschtlder Visserskoor had zaterdagavond geen gebrek aan be langstelling toen het een uitvoering gaf op de Groeneplaats in het kader van het Hollands Festival. Meer dan duizend loensten en Texelaars luis terden naar bekende en minder be kende, maar in elk geval makkelijk in het gehoor liggende zeemans- en andere liederen die met stoere kracht ten gehore werden gebracht Mede door weinig formele toelich ting van de dirigent was de sfeer vrijblijvend en ontspannen, ledereen bleef tot het eind en velen bleven ook daarna nog zitten, wat in de hand werd gewerkt door het zwoele weer en het mede daardoor aange name gezelligheid op de terrassen. Voor herhaling vatbaar, vonden ve len. (Folo Hony do Gnial)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2