ieerlijk dat onze wieg op Texel stond' Texelaars spreken vrijuit ver wonen op 'hun' eiland Zee rondom 'Texel gewoon het mooiste wat er is Harde wind zit landhopper dwars 5 w Ineke Noordhoff - - TV WM "A X ISTAITX84 Zelfs nummerbord in teken aan eiland .TEXELSE COURANT- >v v; t. LEVEN OP DE WADDENEILANDEN Holle weggetjes !l Derde plek Stark in Koudekerken Man mishandeld DINSDAG 10 AUGUSTUS 2004 ht én vond de vrijheid en het J(j( iur. Net als zijn drie ooms, jeger met het scheepje De ieuw voor Teso een dienst lielden tussen De Cocks- n Vlieland. Maar in de afge- twintig jaar kwamen er meer toeristen en veran- de sfeer. Tegenwoordig hij de deur van zijn stuurhut Vriendschap vaker dicht, e, dan komt eerst het kindje: lij even kijken? Dan volgt iven later komt mama ook. het weet zitten ze aan je ■aiiemoeien zich ermee.' nig iel één van de ontboezemingen Boon in Zee rondom, leven op Ideneilanden, een bundel in- van journaliste Ineke raff met bewoners van Texel, I, Terschelling. Ameland en nonnikoog, die vrijdag in ndel Het Open Boek werd ge leerd. De schipper van het ar Vlieland leeft van het over ran toeristen, maar spreekt ver zijn broodwinning, of lijkt ader geval te doen, en dat is de charmes van het boek. en van nu zijn consumenten; in hetzelfde als op de wal. Vroeger kwamen mensen voor het eiland en zochten ze een plek om droog te slapen. Nu willen ze een zonvakantie met een sauna en mag netron. Is het geen mooi weer, dan is hun vakantie mislukt. Dat raakt kant noch wal. Ik denk dan: Ga lopen, kijk om je heen. De McDonald's-menta- liteit komt snel. Mensen willen niet meer in een kippenhok logeren en ze varen het liefst achter getint glas naar Vlieland.' Boon roept de eerste jaren dat hij met De Vriendschap voer in herinnering, een tijci die hij 'één groot feest' noemt. 'We legden de boot vast op Vlieland, gingen mee met de truck over de Vliehors naar het Posthuis. Dan aten we een broodje op de dijk, ouwehoerden wat en gingen aan het einde van de middag pas terug.' La ter werd het gestoomlijnder, 'maar daardoor ook meer werk'. 'Afgelopen seizoen had ik wel het idee: Er hoorde toch nog iets bij? In het voorjaar, het begin van het seizoen, is het oude gevoel er nog wel op ontdekkingsreis te zijn. Dan moet je uitvinden of de zandbank is veranderd en waar de zeehonden zitten. Aan het einde van het seizoen zit alles op je nek; het nieuwe is eraf. de zorgen drukken zwaarder.' Hardop mijmerend vraagt Ier Ine*e Noordhoff overhandigt het eerste exemplaar van haar boek 'Liefde over i'aan Sil Boon. Dat gebeurde tijdens een zee goed bezochte presentatie, vrij- lef Open Boek, waar belangstellenden zelfs op de stoep stonden. De schrijfster interviewd door boekenschrijver Gerrit-Jan Zwier, zelf een groot liefhebber van hij zich af of hij zijn werk nog lang zal doen: 'Misschien moet ik eens iets anders gaan doen. iets in de bloem bollen, zoals opa. De hele dag lekker alleen op het land. Om aanspraak zit ik niet verlegen. Als ik hier achter de dijk mijn vinger in het water steek, sta ik in contact met de wereld.' Ook de andere geïnterviewden in het boek lijken geen blad voor de mond te nemen. Zo vertelt Jan Driehuis, die in Utrecht opgroeide en in 1965 een aanstelling als onderwijzer op de Jozefschool kreeg, dat zijn echt scheiding, in de jaren tachtig, erg moeilijk lag bij het bestuur van de school. 'Dat merkte ik opnieuw toen ik schoolhoofd wilde worden. Ze zei den ineens: "Er ontbreekt een dimen sie aan je vakmanschap.'" Dat de omgeving de scheiding niet accep teerde. voelde hij als een vernede ring. 'Ze probeerden mijn huidige vrouw zelfs te verbieden om langs de school te lopen.' Ook de problemen die hij als schoolhoofd in De Waal ondervond, blijven niet onbesproken. 'Een deel van de mensen was wat vrijgevochten, een ander deel met. Dan is het al snel zo dat de ene helft van het dorp achter je staat en de andere helft niet. Zoiets kan in ieder klein dorp gebeuren, het is niet spe cifiek voor Texel hoor.' Dirk Roeper van hoeve Plassendaal verhaalt over zijn worsteling, met zichzelf en met zijn vader, die voor afging aan zijn beslissing om als natuurboer verder te gaan. Terloops gaat hij daarbij in op de Texelse men taliteit. 'Ik ben geen traditionele boer in hart en nieren zoals mijn vader. Misschien heb ik me vroeger onvol doende afgevraagd of ik wel boer wilde worden, ben ik te veel op de automatische piloot in het spoor van mijn vader getreden. Ik denk dat het gemakzucht was, Texelse gemak zucht; omdat er minder concurrentie is op het eiland kan het allemaal best een tandje lager. Daar word je ge makzuchtig van. Een aannemer bij voorbeeld "komt wel eens langs".' Theunis Piersma, die een baan als onderzoeker bij het NIOZ combineert met een hoogleraarschap in Gronin gen, besloot na veertien jaar op Texel te hebben gewoond het eiland weer te verlaten. Om meerdere redenen. 'Ik ben waddenonderzoeker. En als ik dan in mijn vrije tijd op Texel over de dijk liep, dan was dat zo ontzettend belastend. Altijd zag je die ecologi sche ellende. Het dringt zich aan je op. Je ziet een visser waarvan je denkt: Wat doet die nou? Of een zieke eidereend. Ik ben er zo bij be trokken geweest dat het aan alle kan ten pijn doet.' Daarnaast geeft hij toe wellicht te hoge verwachtingen te hebben gehad. 'Als ik nu terugkijk, realiseer ik me dat ik een romantisch beeld had van het leven op een waddeneiland. Ik verheugde me op het wonen in - hoe zal ik het noemen - een zeebiologisch intellectueel kli maat. Je kent de namen van mensen die iets voorstellen in die wereld. Ik had een voorstelling van leven tussen mensen waaraan je je kunt optrek ken. Maar dat trof ik niet op Texel. Wel was er de verrukking van het mogen werken in de Waddenzee.' Conclude rend wijt hij de 'mislukking' toch maar aan zichzelf. 'Ik heb geen enkel be zwaar tegen de Texelaars en het land schap is er ook best te harden - al zijn de wellanden net zo versjacherd als elders. Ik heb het er gewoon met ge vonden. Misschien heb ik niet ge noeg mijn best gedaan.' Wat overheerst zijn de liefdesverkla ringen die vrijwel elke bewoner voor 'zijn' of 'haar' eiland heeft. Terschellinger Frans Horjus, die als schipper op de bruine vloot alle Waddeneilanden goed kent, heeft zijn keuze gemaakt. 'Terschelling heeft een grotere variëteit aan natuur dan de andere waddeneilanden: een groot bos, duinen en polders. Schier monnikoog lijkt qua natuur het meest op Terschelling. De rest is anders. Ameland is kaler. Op Texel blijf ik meestal in de haven van Oudeschild, maar soms loop ik over de Hoge Berg naar Den Burg - een erg fraai stuk. Ik zou met direct op een ander eiland willen wonen.' Ook waddengids Wiepke Toxopeus kan goed vergelij ken, want als dochter van de laatste voogd van Rottum was ze één van de laatste bewoners van het kleinste Waddeneiland van Nederland. Ze woont al jaren in Den Hoorn, maar kent ook de andere eilanden goed. 'Vroeger vond ik Rottum beslist het mooiste eiland. Tegenwoordig denk «Sv. Hef omslag van 'Zee rondomwerd ontworpen door Zeno. de foto gemaakt door Toon Fey. ik daar genuanceerder over. De waddeneilanden hebben ieder hun eigen bekoring. Ik vind het leuk om af en toe op ieder eiland te komen. Het strand, het wad, dat verveelt nooit. Op Texel hebben we heel veel ver schillende landschappen Als je op de Pontweg rijdt, heb je niet direct het gevoel dat je op een eiland bent. Maar ga je gelijk linksaf dan voelt het al snel anders. Dat weidse van de Hors met die nieuwe dumtjes. dat is voor mij het meest eiland.' Kokkelvisser Dirk Schagen neemt de gelegenheid van het interview te baat en spreekt zich scherp uit over auto riteiten en wetenschappers die zijn beroep om zeep willen brengen. Maar hij toont zich ook een gevoelsmens, die zichzelf gelukkig prijst dat hij op Texel woont. Dat blijkt vooral aan het slot van het gesprek, wanneer echt genote Fenny een ballade opzet van het Visserskoor waarin Dirk al acht tien jaar zingt. Texel, je polders je dij ken, je luchten. Parel van goud Gou- denboltje, dat is ons eiland. 'Beter kan ik het niet onder woorden bren gen. Het voelt zo bevoorrecht om op zo'n mooi eiland geboren te worden. We genieten hier zo. Op de fiets, op het strand, in de Slufter als de lams oor bloeit. Als ik in de stad ben, en iemand loopt een tijdje achter me aan, word ik al onrustig. Dan voel ik me met veilig. Fenny en ik zeggen vaak tegen elkaar: "Wat is het toch heerlijk dat onze wieg op Texel stond." En dat meen ik echt.' Zee rondom, leven op de Wadden eiland is geschreven door Ineke Noordhoff (48), die als journalist onder meer voor de Volkskrant, Trouw en het Nieuwsblad van het Noorden werkte. Het boek is ver schenen bij uitgeverij Atlas en kost €16,50. Joop Rommets VERVOLG VAN PAGINA 1 den gereden. Hij kreeg bijval van Schaatsenberg. Frans Visman (D66), Van der Spek en Joop Groeskamp (Texels Belang) vonden dat fietsers op de paden moeten kunnen blijven, onder de voorwaarde dat met alle paden voor hen toegankelijk zijn en dat mountainbikes er niet mogen komen. Visman vond dat paarden niet meer op de weggetjes moeten komen, terwijl Groeskamp en Van der Spek daar minder moeite mee had den. Oosterbaan waarschuwde er ook voor dat het plan met te 'popperig' moet worden. Volgens hem gaat het onder meer die kant uit als de weggetjes volgens plan wor den voorzien van 31 naambordjes. Burgemeester Geldorp kon zich vin den in zijn voorstel om dan liever fol ders op te stellen waarin de namen van de nieuwe weggetjes komen te staan. Hoe duur het project gaat kosten, maakt de gemeente nog met bekend. Het is de bedoeling dat ongeveer tien procent voor rekening van de ge meente komt en dat de rest via sub sidies van de overkant wordt verkre gen. Daar wordt momenteel aan gewerkt. De uitbreiding van de holle weggetjes is in handen van een pro jectgroep met vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en agrarische natuur- veremgmg De Lieuw. De leiding van de projectgroep is in handen van de gemeente. De projectgroep opereert namens de Gebiedscommissie Texel. Om de aanleg van de nieuwe paden mogelijk te maken moet de gemeente bij de provincie een artikel 19 lid 1 procedure op de Wet Ruimtelijke Or dening voeren. De zware variant van de procedure is nodig, omdat het Hogeberggebied een agrarische be stemming heeft. De gemeente ver wacht dat de procedure eind dit jaar is afgerond, zodat het plan in 2005 kan worden uitgevoerd. Tegen die tijd moet ook meer duidelijk zijn over de subsidies. Het project wordt daarna, vanwege de grootte van het bedrag, openbaar aanbesteed. Volgende week woensdag 18 augustus houdt de gemeente een informatieavond over de plannen voor bewoners en belanghebbenden. Die begint om 20.00 uur op het raadhuis aan de Groeneplaats. De stukken liggen vanaf maandag 16 augustus ter in zage op het gemeentehuis. lingvan Ruud Engelberts uit ïendam om zwemmend en évan Den Helder naar Texel volgens naar Vlieland, Ter- ng, Ameland en Schier- ;oog te gaan, is mislukt. De fan Den Helder naar Texel zondag probleemloos en s schema, maar de over- an het Eierlandse gat moest afgeblazen omdat het te Omdat het volgens het iricht de komende dagen aaien, ziet het er naar uit dat intuur ook niet voor een be- ideel zal slagen. Engelberts van plan op korte termijn luwe poging te doen zodat melding van de nooit eerder lomen tocht in het World ss Book of Records op zich ichten. voor deze vorm van eiland- 9, ontstond in april vorig jaar igelberts op de veerboot naar tond en zich verbaasde over safstand tussen het eiland en Ie wal: 2400 meter. De 41-ja- xfuctmanager (die de zwem- hobby beoefent, zwemles- ift en lid is van de Reddings van Leidschendam) zag bij li het bestuderen van zeekaarten dat ook de afstanden tussen de andere eilanden niet groot zijn. Je zou dus van Den Helder naar Schiermonnik oog kunnen gaan door van eiland naar eiland te zwemmen. En als voor het oversteken van de eilanden zelf een mountainbike zou worden ge bruikt, zou het allemaal op eigen spierkracht gebeuren. Geen risico's Riskant mocht het niet worden. Engelberts nam zich daarom voor om de poging te doen in augustus als de watertemperatuur het hoogst is en bij een windkracht van ten hoogste drie. De oversteken zouden plaatsvinden bij dood tij tussen eb en vloed, zodat hij de eerste helft van de tocht de stroom van de ene kant en de tweede helft van de andere kant zou hebben en dus niet een groot eind de Noord of Waddenzee zou opraken. De over steken zouden plaatsvinden tiidens de eerste laagtij van de dag, dus zou per dag maar één oversteek worden gemaakt. Verder werden begelei dende boten geregeld met vol doende reddings- alarmerings- en communicatiemiddelen. De beroeps vaart diende zoveel mogelijk geme den te worden en er was toestem ming nodig van diverse instanties omdat de zwemmer zou doordringen in defensie- en natuurgebieden. De overnachting zou op de diverse eilan den plaatsvinden. Op Texel zou dat hotel Molenbos zijn. Windkracht zes De eerste oversteek verliep dus naar wens. Na een overnachting in Lands End en uitgezwaaid door zijn vrouw ging Engelberts zondagochtend om half negen te water en zette minder dan anderhalf uur later voet op de zuidpunt van de Texelse Hors. Hij was begeleid door een boot van de Helderse reddingsbrigade die ook zorgde voor het vervoer van de mountainbike. Op dezelfde manier zou de volgende dag het Eierlandse gat worden bedwongen, maar dat ging dus niet door. Met zijn bike op het strand bij paal 33 aangekomen zag Engelberts op zijn windmeter wat hij al vreesde: windkracht zes. Door deze kracht stonden er golven die hinder en weerstand opleverden en die het visuele contact tussen zwem mer en volgboot verhinderden. De zwemmer liet zich toen met de rub berboot van de Texelse Reddings brigade naar het buureiland brengen en ook de volgende oversteken zou den varend gebeuren. Donderdag is Engelberts in elk geval op Schier monnikoog waar hij volgens het plan via Engelsmanplaat heen zou zwem men. De eilandhopper heeft de tocht voor eigen rekening georganiseerd. Ondanks het feit dat maar één over- 3ft*.vX ks) in de rubberboot van de reddingbrigade op weg naar Vlieland. (Folo Harry do Graaf) steek zwemmend is gemaakt is het toch een sportieve prestatie gewor den, want met een mountainbike alle eilanden in de lengte oversteken waarbij nogal wat slecht berijdbaar strand moet worden getrotseerd is geen peulenschilletje. Voor vermel ding in het Guinnes Book is het he laas niet bijzonder genoeg... Simon Stark uit De Cocksdorp heeft een derde plaats behaald bij tractorpullwedstrijden in Koude kerken aan de Rijn. Stark reed in de specialklasse met de 1750 PK tel lende The Magie. Zijn zoon Bert werd in dezelfde klasse vierde met de 1250 PK tellende The Chaotic Express. Zij moesten een ge wicht van 25 ton over een baan van honderd meter lengte slepen. Beiden wisten hun materieel niet schadevrij te houden. Simon hield een doorge brande spoel over aan de wedstrijd en Bert kampte met een kapot mlaat- spruitstuk. In het algemeen klasse ment om het Nederlands kampioen schap staat Simon Stark met The Magic op een derde plaats achter tractorpullers Jack Steine en Ronnie Toonen, die gedeeld eerste staan. The Chaotic staat op de vierde plaats. De Starken hebben nog een paar wedstrijden voor de boeg om alsnog het landskampioenschap in de wacht te slepen. Zaterdag rijdt Team-Stark in Stede Broec. The Chaotic wordt dan voor de gelegen heid bestuurd door dorpsgenoot Herm van Beek. Bij een schermutseling in De Koog tussen een aantal jongeren raakte vrijdagnacht een 21-jarige inwoner van Haaften gewond. De man ging verhaal halen nadat zijn vriend een duw had gekregen van iemand. Daarop werd hij door verschillende jongens geslagen en liep hij een snee in zijn achterhoofd op. Ook zijn kle ren kwamen niet ongeschonden uit de strijd. Een portier van een horecabedrijf kon een van de daders aanhouden, een 15-jarige jongen uit Gouda. Hij werd aan de politie over gedragen en een nacht in de cel ge zet. Ingeborg en Volker Herold, samen al tachtig jaar op Texel, bij het opmerkelijke nummerbord van hun auto. (Foto Gerard Timmerman, Toen Volker Herold uit Starnber- germehr bij München verliefd werd, brak een spannende periode aan. Wat zou ze van Texel vinden? Hij kwam er al vanaf z'n dertiende en wilde per se elk jaar één keer een vakantie op het eiland door brengen. Zou z'n aanstaande echt genote Ingeborg dat ook willen? Gelukkig wel. Al 35 jaar komt zij elk jaar naar Texel, hij inmiddels al 45 jaar. Elke Texelaar op vakantie zal het een keer hebben meegemaakt. Dat wordt gevraagd naar de herkomst en de vragensteller met verbazing kennis neemt van het antwoord. Wie op zo'n mooi eiland woont, gaat toch niet ergens anders op vakantie? Zeker omdat zovelen zulke afstanden afleg gen om er te komen. Zoals Volker en Ingeborg Herold, die er zo'n duizend kilometer voor over hebben. En dat terwijl ze op amper een uur rijden van het fraaie Tirol zitten. 'We zijn gewoon aan verslaafd aan Texel, net als onze kinderen, die ook alweer hun kroost meenemen naar het eiland.' Ze zijn op elke uithoek van het eiland geweest, hebben alles gedaan wat er maar te doen valt, beschikken over een veelheid aan kaarten, waarvan sommigen al museale waarde heb ben, en hebben hier een uitgebreid netwerk van vrienden en kennissen. Hun 25-jarige bruiloft werd uiteraard op het eiland gevierd en toen ze gis teren 36 jaar getrouwd waren .namen ze er hier een lekker glaasje op. Volker: 'Texel is gewoon het mooiste wat er is. Er is natuurlijk heel wat ver anderd in die vijfenveertig jaar dat ik er kom. Veel meer toeristen bijvoor beeld, die veel langer blijven Vroeger, in de hippietijd zat De Koog ook wel vol, maar dat was maar een periode, zonder vandalisme en zo. Dat was anders dan nu. Het is ook langer druk. Maar we zijn met het eiland meegegroeid en daardoor merk je de veranderingen niet zo. Eén van de grote voordelen van de groei is de komst van de dubbeldeksboten, We hebben vroeger wel twaalf uur voor de boot gewacht En dan hadden we er ook al een reis van twee dagen opzitten.' Ze zijn inmiddels de trotse eigenaar van een appartement in complex 't Kerckeland aan de Schumakersweg, waar ze zo'n 230 dagen per jaar ver blijven. 'Van een tweede huis kun je dus amper meer spreken.' Niet alleen omdat ze er vijf gratis overtochten aan overhouden, beschikken ze elk over een aandeel van Teso. 'Als het even kan, dan bezoeken we ook de aandeelhoudersvergaderingen.' Hoe ver de adoratie voor het eiland gaat. blijkt als het nummerbord van hun auto ter sprake komt, waarin ze de letters TX hebben laten opnemen. Het cijfer 84 verwijst naar het num mer van hun appartement.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5