Vakantiekrant Cjroen \/warL-Jéxe/in het itbreiding Den Burg legt de gemeente geen windeieren 'olitiek houdt vast an nieuw raadhuis Groep dolfijnen duikt op in Waddenzee 'Geen sprake van dat metalenhandel Spigt ermee stopt' Vakantiekrant nordeelland Verschijnt wekelijks tfm 27 augustus ijstaart d wonen: €275,- per m2 O^der de pomp Ouderen krijgen gewoon maaltijd Jongen gewond na aanrijding Terug op eiland m Cees Duinker Valpartij fiets Kijken naar onveiligheid' TEXELSE^COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 2004 Do voorschriften voor het inzamelen van oude metalen, zoals hier bij Carta Spigt, worden aangescherpt. schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.95 rs van een stukje grond voor irijstaande woning in Den Vest en Oost gaan €275,- per inte meter betalen. Voor een ijstaande woning geldt in Den Oost een meterprijs van In Den Burg West betaalt 175,- en voor een rijtjes- of e woning geldt een lagere Srijs. Als eerste komen in aan- ng mensen die zich bij de ente op de wachtlijst hebben zetten. Deze lijst wordt mo- iel geactualiseerd. Burg West is ruimte voor 50 gen, 12 rijen tussenwoningen isidieerde huurwoningen), 6 lopwoningen, 34 vrijstaande gen al dan niet met praktijk en twee locaties voor maat- pelijke doeleinden, eventueel ienstwoning. Aan de oostkant >t dorp zijn plannen uitgewerkt 15 woningen, 24 rijen tussen- gen, 25 benedenwoningen (ge lieerde huurwoningen), 14 inder-een-kap woningen, 10 jgeheten kopwoningen en 15 ppartementen (op de eerste en aantal percelen rekent de inte een symbolisch bedrag, treft huurwoningen die door de ig Wonen Texel worden ge- .waarvoor €58.000,- per kavel 'orden betaald. iloitatie van vooral Den Burg egt de gemeente geen wind- Als het project naar verwach- 2014 kan worden afgesloten, :ht de gemeente een positief lat van €6.304.000,-. De op- it uit grondverkopen wordt >t op ruim €7,5 miljoen. Aan de int verwacht de gemeente >.375,- over te houden. Hier de grond naar verwachting I.075,- op. Overigens betreft dit het gebied dat de gemeente al heeft uitgewerkt en waarvan alle grond in 2007 zal zijn verkocht. Projectontwikkelaar USP Vastgoed BV uit Hoorn krijgt van de gemeente de eerste kooprechten van 27 bouwkavels. De toezegging is een tegenprestatie voor het afstaan van grond in het toekomstig bouwgebied aan de Kadijksweg, waar USP grond in bezit had Door de ruil houdt de gemeente de regie over de bouw in dit deel. De bedongen prijs voor de kavels staat volgens de gemeente 'in relatie tot de huidige marktprijzen'. USP betaalt bijvoorbeeld 100.000,- voor een perceel voor een vrijstaande woning. Hoeveel mensen bij de gemeente staan ingeschreven voor een kavel kon een woordvoerder gisteren niet zeggen, maar het moeten er honder den zijn, van wie menigeen al vele jaren staat ingeschreven. Om te kij ken of al deze geregistreerden nog steeds gegadigden zijn, worden deze mensen komend najaar benaderd. Verder wordt gekeken of er doublures zijn, zodat de gemeente straks over een actuele lijst beschikt. Om te be palen wie er het eerst in aanmerking komt, gaat de gemeente uit van een puntensysteem. Van invloed is bij voorbeeld of een koper een huur- of koopwoning achterlaat. Ook de duur van de inschrijving speelt een rol. Wie zich dus nog moet aanmelden, maakt voorlopig weinig kans. De verwachting is dat als de provin cie in maart 2005 het bestemmings plan heeft goedgekeurd, in augustus van dat jaar met de bouw kan wor den gestart. De invulling in beide ge bieden verloopt in fasen. Den Hoorn Wie een lapje grond wil kopen voor een twee-onder-een-kap woning in Den Hoorn, betaalt €175,- per vier- Lees verder pagina 5 Metalenhandel v/h Kobus Spigt aan de Ruigendijk blijft vooralsnog gewoon in bedrijf en het inzamel- werk gaat gewoon door. Dit naar aanleiding van een memo van de gemeente waarin staat dat eige naar Carla Spigt met haar dienst verlening stopt. Vrijwel dagelijks rijdt de metalen handel over Texel om bij bedrijven en particulieren oude metalen en huis houdelijk afval, zoals oude fietsen, grasmaaiers en parasols op te halen. Voor particulieren is deze dienstver lening kosteloos, omdat de ge meente hiervoor jaarlijks een vergoe ding van €23.000,- uitkeert uit het Reinigingsrecht, geld dat dus door alle Texelaars betaald. Verder houdt Spigt zich bezig met de inname van oude auto's. Probleem is dat de mi lieu-eisen zijn aangescherpt, wat voor„ de metalenhandel aan de Ruigendijk problemen zou kunnen opleveren. Maar zeker is dat nog met. Nadat de provincie vorig jaar de nieuwe eisen kenbaar had gemaakt, vertelde Carla Spigt de gemeente dat het met uitgesloten is dat ze er op korte termijn mee moet stoppen. 'Maar er is nog niets zeker. Waar schijnlijk volgende week komt hier een ambtenaar van de provincie om de zaak te bespreken. Wie schetst mijn verbazing toen ik deze week werd gebeld door een journalist, die reageerde op een memo van de ge meente waarin stond dat mijn bedrijf ging sluiten. Te krom voor woorden. We stoppen zeker niet.' In hetzelfde memo, dat openbaar is en gericht aan de leden van de raadscommissie Grondgebied, staat dat de gemeente de overeenkomst met Spigt voor het ophalen van metalen bij particulieren is opgezegd. 'Derhalve dient een al ternatief te worden gecreeerd. De meest in aanmerking komende keuze is naar ons oordeel het inrichten van een depot op het terrein van De Ham ster', aldus het memo. Spigt: 'Dat betekent dat particulieren dus voortaan zelf hun oude materialen moeten wegbrengen. Maar hoe moet bijvoorbeeld een bejaarde zijn spul letjes naar Oudeschild krijgen?' Toen het memo maandag tijdens de commissievergadering werd uitge reikt. weigerde voorzitter Piet Standaart het op de agenda te zet ten, met de mededeling dat de zaak nog in behandeling is. Spigt: 'Die brief had natuurlijk nooit in de openbaar heid mogen verschijnen. Nu denken mensen dat wij er mee stoppen.' In dat laatste geval is de kans groot dat een overkants bedrijf de autowrakken moet ophalen, wat zeer waarschijn lijk tot een kostenverhoging zal lei den. meenteraad komt niet terug besluit over nieuwbouw van meentehuis. Dat bleek dins- jdens de commissie Werk- raad, waarin Frans Visman als enige de besluitvorming overdoen. Hij vond dat een stelling voor hem en de vele s die wel voor Europa stern- naar niet deelnamen aan de igspeiling. Ook de enquête e Texelse Courant, waarin wart zich tegen de nieuw- uitsprak, bracht de raad niet dere gedachten. In de eerst- ide raadvergadering kiest de het oude Texelveld hoogst- •chijnlijk als bouwlocatie. 'bouw van het raadhuis was oed besluit, zo vonden vrijwel icties, alleen was de politiek er geslaagd de achterliggende lenten over te brengen aan de ing, zo oordeelde de raadsle- let heeft volgens hen ontbroken idegen informatie. Of dat wer- iet geval was, trok commissie- tter Henny Festen (GroenLinks) fel. Ze toonde een dikke stapel "tyri/zen zijn nog geen ^mpn/zen. artikelen uit de Texelse Courant, al lemaal over het gemeentehuis. 'Wat had er dan beter gemoeten?', vroeg ze de commissieleden. Texelaars waren op het verkeerde been gezet, constateerde Maria van der Spek (WD), die verwees naar de informatieavond over het gemeente huis in de Burg. de Koninghal. 'Men sen hebben dat ervaren als een informatieavond, en hadden de in druk dat de hoorzitting later zou vol gen.' Maar de volgende bijeenkomst bleek geen hoorzitting te zijn, maar een commissievergadering, waarin de insprekers voor een voldongen feit werden geplaatst en waarin duidelijk werd dat de raad al een voorkeur had. Dat de raad vervolgens op 28 okto ber besloot tot een meningspeiling over alleen de locatie, viel bij velen verkeerd. 'We gaven de Texelaars een kruimel om over te beslissen, terwijl we over de inhoud van de taart al hadden besloten. Die inschat tingsfout reken ik me aan', zei Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'De meningpeiling is teleurstellend verlo pen', erkende ook Alfred Schaatsen- berg (PvdA) mets met het resultaat te kunnen. Piet Standaart (Texels Be lang): 'De burgers hebben een signaal afgegeven, maar de onderbouwing is niet duidelijk.' Oosterbaan: 'Er is wer kelijk niet uit op te maken wat ze be doeld hebben.' Visman dacht daar anders over. 'Al die mensen die met voor de locatie hebben gestemd, hebben een signaal afgegeven. Wat doen we daar mee? Kunnen we met nóg een keer verkiezingen uitschrij ven en de hele kwestie goed onder bouwen? Daarmee geven we een duidelijk signaal af naar de bevol king.' Schaatsenberg: 'Nieuwe ver kiezingen lossen niets op. Als raad moeten we een besluit nemen en er met omheen blijven draaien', ver klaarde PvdA'er waarom zijn fractie, net als de anderen niet, op zijn schre den terugkeerde. Lees verder pagina 5 Enkele tientallen witsnuitdolfijnen werden gisteren waargenomen in de Waddenzee aan de zuidoostkant van Texel. Jaap Eelman wist ze vast te leggen op videobeeld. (Foto's Jaap Eelman) Texel heeft gisteren hoogst opmer kelijk bezoek gehad van een groep witsnuitdolfijnen die de Wadden zee waren ingezwommen. Volgens schattingen gaat het om enkele tientallen dolfijnen. Zowel bioloog Arthur Oosterbaan van EcoMare als dolfijndeskundige Kees Camphuijsen van het NIOZ noe men het zeer bijzonder dat dolfij nen het wad opzoeken. Oosterbaan kon op basis van video beelden van cameraman Jaap Eelman vaststellen dat het om wit snuitdolfijnen ging. Dat was onder meer te zien aan opvallende lichte vlekken achter de rugvin en de ro buuste vormen van de dieren. Het is volgens hem uitgesloten dat het bruinvissen waren, die wel vaker voorkomen bij de kust. 'Ik heb dit nog nooit meegemaakt', aldus Ooster baan. Volgens Camphuijsen is het hoogst ongebruikelijk dat witsnuit dolfijnen de Waddenzee opzoeken. 'Het zijn dieren die juist op open zee leven.' De aanleiding is niet duidelijk aan te geven. Camphuijsen sluit niet uit dat ze achter een grote school haringen zijn aangegaan. De laatste tijd worden ook veel Jan van Genten langs de kust waargenomen, die eveneens van haringen leven. Hij gaat er vanuit dat de dieren in ieder geval op zoek waren naar voedsel. De witsnuitdolfijnen werden ook waargenomen door drie opvarenden van het zeilschip Van Riebeek. 'We dachten eerst dat het bruinvissen waren, maar dat was het toch niet', vertelt Kees de Waal, één van de drie Ouderen die gebruik maken van Tafeltje Dekje blijven gewoon hun dagelijkse maaltijden ontvangen. Dat maakte wethouder Annie Hin woensdagavond duidelijk tijdens de raadscommissie Welzijn. Roelie Bakker (Texels Belang) merkte op dat onder ouderen veel onrust is ontstaan over de vraag of zij nog wel te eten krijgen door de plannen van de gemeente om mogelijk te breken met de keuken van Zorgcentrum Texel waar de maaltijden van Tafeltje Dekje nu worden bereid. Burgemees ter en wethouders kijken uit naar an dere leveranciers, omdat Corbis Plus (de voormalige Thuiszorg) de prijs van de maaltijden wil verdubbeien en daar heeft het college geen trek in. Volgens Corbis Plus is de kosten verhoging echter nodig, omdat er kostendekkend moet worden ge werkt en omdat de keuken wordt verbouwd. De Stichting Welzijn Ouderen Texel, namens de gemeente verantwoordelijk voor de warme maaitijdvoorziening, betaalt nu €4,55 opvarenden Hij was gisterochtend samen met collega's Wolf Zwart en Frits Stakelbeek op weg van Den Oever naar Oudeschild toen ze mid den in de groep terecht kwamen, 'Overal waar je keek, zag je er wel een paar boven het water uit springen. We geven alle drie les aan de Zee vaartschool in Rotterdam en we heb ben ook op de grote vaart gezeten. We zijn dus wel wat gewend, maar dit hadden we hier niet verwacht.' De mannen hadden een fototoestel aan boord, maar werden teveel in be slag genomen door het schouwspel om aan het maken van foto's te den ken. 'Ze kwamen vanaf de richting van het Marsdiep en gingen onze zeilboot voorbij.' Volgens het blad De Vleet van EcoMare leven er ongeveer 12.000 witsnuitdolfijnen in de Noord zee. Jaarlijks spoelen er gemiddeld één of twee aan op het eiland. Vol gens Camphuijsen zijn recent ook witsnuitdolfijnen waargenomen bij Westkapelle. per maaltijd. Bijna driehonderd Texelaars maken gebruik van de Ta feltje Dekje-maaltijden uit de keuken van het zorgcentrum. Daarvan zijn er 190 voor intern gebruik en honderd voor mensen die buiten het zorg centrum wonen. Volgens wethouder Hin wordt er over een paar weken verder gesproken met de Stichting Welzijn Ouderen over de maaltijd voorziening. Een 14-jarige jongen uit het Duitse Hucheswagen is dinsdagavond ge wond geraakt bij een aanrijding op het Gerritslanderdijkje. De jongen, die aan het fietsen was, werd geraakt door een 20-jarige automobilist uit Schipluiden. Het gebeurde terwijl de man de jongen aan het inhalen was. De jongen reed slingerend over de weg. Hij kwam ten val en liep verwon dingen op aan een arm en zijn hoofd Hij moest zich daarvoor onder be handeling van een dokter laten stel len. Zijn laatste Texelse tentoonstelling beleefde hij vijftig jaar geleden tijdens de Kerstdagen van 1953. Samen met Toon de Haas en wijlen Sijp Dros stond de 19-jarige Evert Bolt toen drie dagen in de voormalige kleuter school aan de Schoolstraat in Oosterend. Sinds gisteren heeft de nu 70-jange oud-Texelaar een nieuwe Texelse expositie van schildenjen en sculpturen in Tusse de Banke in Den Burg. Pagina 4 Zoals het een goed boekhouder be taamt, is Cees Duinker uitstekend voorbereid op het interview met de Texelse Courant. Tot de tanden be wapend met knipselboeken, fotoal bums en belangrijke documenten uit zijn carrière neemt hij het woord en barst er een stortvloed aan woorden los. Vijfentwintig jaar in het vak heeft dan ook heel wat stof tot praten op geleverd. Pagina 6 Een 56-jarige vrouw uit Italië is gister ochtend gewond geraakt bij een val partij op de Lancasterdijk. De vrouw fietste met haar man over de weg, totdat de sturen van hun rijwielen in elkaar kwamen. De vrouw liep enkele schaafwonden op, waarvoor ze even naar de dokter moest. De WLTO wil dat er breed wordt ge keken naar diverse vormen van on veiligheid die met agrarische activi teiten samenhangen. Ze heeft daarvoor contact gezocht met de plaatselijke afdeling van verkeers- orgamsatie 3VO. Er wordt onder meer gedacht aan het afsluiten van wegen en het plaatsen van tijdelijke borden tijdens de bietencampagne. De landbouworganisatie heeft dat laten weten tijdens overleg met burge meester Geldorp naar aanleiding van het ongeval op de Postweg. De bur gemeester heeft de WLTO gevraagd een inventarisatie te maken van plaatsen waar de veiligheid kan wor den verbeterd door bomen te kap pen. (Advertentie) ifTeca tarp Tilth I* bé barL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gratis bijlage Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Auch mit deutschem Text Gratis bijlage T F.ELSE - COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 27 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 18 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1