Ziekenomroep hoort u iet voor de microfoon' Bas Tromp Klok met verhaal voor Groen wangsom tegen wonen onder juiste vergunning Waddenruiters vieren jubileum xelse omroepen samen halve eeuw oud Spannende autocross in 1960 Zwart Onbeantwoorde vragen over raadhuis Sportverleden TEXELSE y C0URANT Ilse Pastoor 5e op NK mountainbike Redactioneel commentaar Besturen is niet eenvoudig, net als het doorgronden van sommige be slissingen van de raad. Dat leert de besluitvorming over het raadhuis. Politici riepen dinsdagavond om het hardst dat gebrek aan communi catie er de oorzaak van is waarom zoveel Texelaars maar niet inzien dat verbouw van het raadhuis een heilloze weg is en nieuwbouw de enige optie. Gebrek aan communicatie op Texel? Zeker als het op politiek gevoelige onderwerpen aankomt, zit de lokale journaille op het puntje van de stoel om elke opmerking van onze gemeenteraadsleden te noteren. Elk argu ment verscheen in de krant en ook de gemeente deed op de informatie pagina nog een duit in het zakje. Met zoveel alerte media en publiciteit lijkt het meer op een overdaad aan informatie dan een gebrek. De vraag is of Texelaars wel altijd even bereid zijn om die informatie op te nemen en waarom ze pas wakker werden toen het ai te laat was. Zeker is dat de politiek nagelaten heeft essentiële informatie naar buiten te brengen. Zoals een onderbouwing van de ontoereikende werkomstandigheden, waarom aanpassing daarvan in het bestaande gebouw zoveel gaat kos ten en wat de gevolgen zijn van de aanwezigheid van archeologische waarden in het centrum, die zowel door voor- als tegenstanders als ar gument worden gebruikt. En, waar velen zich druk over hebben gemaakt, er is nog onduidelijk wat er met de Groeneplaats gaat gebeuren. Menig een zou vrede met nieuwbouw hebben hebben gehad, als dan tenmin ste het oude gebouw van de Groeneplaats verdwijnt. Gebeurt dat in derdaad, welke kosten brengt dat met zich mee, komen er winkeltjes en horeca, of woningen? Allemaal open vragen die voor veel onzekerheid hebben gezorgd en het wantrouwen jegens de plannen hebben vergroot. Uit voorgaande valt te concluderen dat niet (alleen) een slechte com municatie ervoor heeft gezorgd dat het merendeel van de Texelaars zich absoluut met kan vinden in de besluitvorming over het raadhuis, maar dat ook de loskoppeling van de herinrichting van de Groeneplaats en de nieuwbouw slecht is gevallen. Omstreden of niet, de ontkoppeling heeft er wel toe geleid dat er een besluit is genomen en dat nu de discussie over het centrum van Den Burg kan losbarsten. Met gemengde gevoelens wordt vooruitgekeken naar de wijze waarop de raad de Groeneplaats wil gaan invullen. Om een teleurstelling te voorkomen, werd om het hardst geroepen dat de communicatie met de bevolking ditmaal optimaal moet zijn. Een extern bureau mag dit klusje klaren. Maar dat is nog geen garantie dat het pro ces vlekkeloos verloopt, zo leerde de aanpak van nationaal park de Dui nen van Texel, dat voor het verkeersplan ook een extern bureau inscha kelde, wat tot veel verzet leidde. Het staat of valt met de opdracht- formulenng. Als die inhoudt dat naar een tevoren bepaalde invulling moet worden toegewerkt, is het project bij voorbaat kansloos. Met de keus voor nieuwbouw heeft de gemeenteraad de nek ver uitge stoken. De tijd zal leren of de politici terecht de mening van de meeste Texelaars hebben genegeerd. Korte termijn effect is dat het vertrouwen in het bestuur een flinke deuk heeft opgelopen en de desinteresse in de politiek gegroeid, zoals bleek uit de povere belangstelling tijdens de commissievergadering. De raad zal alle zeilen moeten bijzetten om de burgerij straks wél naar de Groeneplaats te krijgen. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik In de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de eerste autocross In 1960. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 2004 aantal bedrijven doneerden een bij drage voor de klok. Tromp is dankbaar voor het cadeau. 'Ik vind het prachtig en emotioneel doet het ook wat dat mensen zo met je bezig zijn.' De klok wordt volgens Boon en Tromp inmiddels al door veel mensen gebruikt om even naar de tijd te kijken als ze voorbij gaan. 'Hij past ook goed in het decor. Vandaar dat diverse mensen zich afvroegen of hij er al niet veel langer had gestaan.' Doordat de klok 's nachts verlicht is, kan hij vanuit een groot deel van de Kikkertstraat gezien worden. Ook vanaf het terras van De Rog. Boon lachend. 'Ik zag laatst meteen dat het half drie was toen ik van het terras af kwam.' Tromp is inmiddels weer in staat om de restauratie van oude klokken opnieuw ter hand te nemen. Hij verwacht binnenkort ook weer met stratenmaken te kunnen begin nen. een dwangsom die kan op- itot€100.000,- wil het college Texelaars dwingen hun huis 9' .flaten of een huisvestings- unning aan te vragen. Ettelijke ngen om hen daartoe op nor- wijze te bewegen, zijn mis- Beiden reageerden niet op se brieven en aanmaningen et afgelopen jaar zijn verzon- jaat om de bewoners van een nde Binnenburg in Den Burg en uis in de Parnassiastraat in De die zich hier vestigden op res- ivelijk 14 april en 11 juni 2003. in kregen een brief met een aagformulier voor een huisves- ergunning. Daarop kwam geen e waarop ze een herinnering n. Toen ook dat niets opleverde igen ze in oktober ieder een itekende brief met de medede- at het college een eind aan de ning wilde maken. Laatste middel ik dat niet heeft geholpen zegt age te moeten aannemen dat huizen in strijd met de istingsregels in gebruik zijn Tien, zodat ze ontruimd moeten in waarbij als uiterste datum 1 ler 2004 is bepaald. Als ze er anog inzitten moeten ze €100,- tg betalen, wat kan oplopen tot '9i naai €100.000,-. ree kunnen overigens alsnog uisvestingsaanvraag indienen, jgen de vergunning als ze de s tien jaar tenminste zes jaar ebroken ingezetene zijn ge- van de gemeente of de afge- dne jaar ingezetene van Texel leweest en bewoner van een lermanente bewoning bestemd Of ze moeten economisch ge in zijn aan Texel, wat inhoudt minstens een jaar een vaste hebben of een onderneming n die tenminste het minimum jplevert. ewoner van het pand in de nburg heeft altijd op Texel ge- d. De andere heeft alleen op gewoond van 23 november lot 19 september 2002 en heeft iier op 11 juni vorig jaar weer tigd In het raadhuis taxeert lat het niet uitgesloten is dat de rergunning krijgen als ze deze tgen, maar omdat ze dat laat- eigeren wonen ze illegaal en het college genoemde harde maatregel 'om de geloofwaardigheid van de huisvestingsverordening ge stand te doen'. De nieuwsgierige redactie van de Texelse Courant zocht de nalatigen op om te vernemen waarom ze zo hardnekkig de gemeentelijke aan schrijvingen hebben genegeerd. De man uit de Parnassiastraat zei in de veronderstelling te verkeren dat een vriendin waarmee hij geen contact meer heeft, de zaken met de ge meente bevredigend had geregeld. Hij stapte alsnog naar het raadhuis en kreeg daar een aanvraagformulier vooreen huisvestingsvergunning. Of hij die vergunning zal krijgen is twij felachtig omdat hij niet geheel vol doet aan de voorwaarden om als economisch gebonden te worden beschouwd. Hij werkt al lang in de Texelse horeca, echter niet meer dan negen maanden per jaar terwijl dat een vol jaar zou moeten zijn. De be woner van de Binnenburg, ook werk zaam in de horeca, zei dat hij zich met bewust was van enige nalatigheid, maar dat hij naar het raadhuis zou gaan om de kwestie te bespreken. Beiden toonden zich verrast over het collegebesluit om met een dwang som tegen hen op te treden. Van de gemeente zelf hadden zij daarover nog niets vernomen. Op de hellingen rond Snowworld in Zoetermeer is Ilse Pastoor zondag als vijfde geëindigd tijdens het NK mountainbike. Ze deed mee in de categorie funklasse dames. Door een fout van de organisatie reden de da mes in plaats van de gebruikelijke 60 minuten, 90 minuten, waarmee de deelneemsters in verband met de extreme hitte niet blij waren. Deson danks zette de jeugdige Pastoor een prima prestatie neer. Onder aanvoering van Bart Boon rechtszamelden Cocksdorpers geld In voor een stationsklok als cadeau voor Bas Tromp die maan denlang zeer ernstig ziek was. tf0,0 j,,^ ,a„ Sommige Cocksdorpers waren er al met enig verwondering langs ge lopen. Stond daar nou een nieuwe klok bij Bas Tromp in de voortuin of was het een klok die er al jaren stond, maar die ze nu pas voor het eerst hadden opgemerkt? Het eer ste is het geval. Sinds eind juni siert een fraaie stationsklok de voortuin van klokken maker Tromp aan de Kikkertstraat. Het is een klok met een verhaal. Tromp kreeg hem van een groep vrienden, kennissen, dorpsgenoten en Durper ondernemingen die hem op die manier beterschap wilde wen sen. Tromp was maandenlang geveld door een ernstige bacterie-infectie. Hij is inmiddels voor een groot deel herstellend. Onder aanvoering van Bart Boon werd geld ingezameld om de stationsklok te kopen. 'We hebben hem per minuut verkocht', vertelt Boon. 'We wilden Bas zo een blij vende herinnering geven in plaats van een aantal bossen bloemen, die later toch in de container verdwijnen. Het is een herinnering aan het feit dat het goed met hem is afgelopen en je kunt het ook symbolisch zien, dat de tijd doorlooptVia schilder Gerrit Wessels werd de karakteristieke klok aangeschaft. Meijert Boon verzag hem van een stevige betonnen voet en Gerrit Vlaming zorgde ervoor dat het uurwerk werd aangesloten op het lichtnet. Zo'n veertig personen en een Rijveremging De Waddenruiters viert op 23 oktober het 75-jarig bestaan met een grote reünie, waarvoor alle (oud)leden, (oud)bestuursleden en (oud)instructeurs zijn uitgenodigd. Het jubileum van de in 1929 opge richte vereniging wordt samen ge vierd met ponyclub De Kleppertjes, die in 1961 werd opgericht. Veel Texelaars zijn voor korte of langere tijd lid geweest van beide veremgm- gen en leden van de Kleppertjes stapten vaak na hun achttiende over naar de Waddenruiters. De reünie in manege Akenburg is dus nadrukke lijk bedoeld voor (oud)leden van beide verenigingen. Van 15.00 tot 21.00 uur zal onder het genot van een hapje en een drankje volop gelegen heid zijn herinneringen op te halen en het foto- en filmmateriaal uit het ar chief van de vereniging te bekijken. De huidige leden van de vereniging zullen zich presenteren in een fees telijk middagprogramma. Deelname aan de reünie kost €20,- (tot 14 jaar €15,-). Opgeven kan door het verschuldigde bedrag over te maken op rekeningnummer 332517446 ten name van M. Bakker, Den Burg, onder vermelding van naam en adres. Na ontvangst van de betaling wordt een uitnodiging ver stuurd, die dient als toegangsbewijs. Ook huidige leden dienen zich vooraf aan te melden. Meer informatie: tel 317261, of website www.wadden ruiters.com. bochten kreeg hij plotseling een opmepper van zijn collega.' Het publiek vergaapte zich aan 'de wonderlijkste vehikels'. 'Hel ge kleurde wagens, maar ook gnjs- grauwe Bovendien maakt de verslaggever melding van 'portieren met zwaar dik touw dichtgebonden'. 'Alle versieringen zijn verdwenen, al leen aan de motor is extra zorg be steed. Die mag het onder geen be ding begeven. Maar toch gebeurde dat wel eens. Dan sprong de coureur uit de cabine en morrelde wat en als hij dan geluk had, sprong hij weer in de kar en wierp zich in de strijd.' Onder de vijfentwintig deelnemers, die streden om een prijzengeld van 'enkele duizenden guldens', waren twee Duitsers en twee Texelaars. Eén van hen was Jan Kaan uit Oude- schild, de ander werd gepresenteerd als 'de grote onbekende' Hij ver scheen tijdens het openingsrondje in de baan in een witte overall en was voorzien van feestneus en baard. 'We mogen het nu wel verklappen, ach ter deze vermomming was Jan Grisnigt verborgen.' Beiden leverden verwoed strijd. In de derde manche (er kwamen steeds vijf auto's in de baan die tien ronden reden) maakte Grisnigt op spectaculaire wijze zijn opwachting. Terwijl de motor van or ganisator R Oud het vlak na de start begaf, draaide de Texelaar ronde na Texel en ziekenomroep De loei vieren een bijzonder Beide omroepen, gehuis- mder de oude Buureton in de ïstraat, zijn dit jaar gezamen- ftig jaar oud. Radio Texel viert 15-jarig bestaan en De Licht- s 35 jaar oud geworden. ing Lokale Omroep Texel en ing Ziekenomroep De Lichtboei de officiële namen van beide Bporganisaties. Hoewel ze al jaar 'samenwonen' in de hui- tudio onder de Buureton in Den in gezamenlijk de programma's adio Texel verzorgen, zijn het op r nog steeds twee afzonderlijke isaties. De Lichtboei heeft ook iltijd haar eigen frequentie op en een eigen bestuur, 'ee jubilerende omroepen na- )egin 1989 hun intrek in de stu- e Lichtboei kwam uit de biblio- waar ze jarenlang in de kelder lehuisvest. De Stichting Lokale ep Texel was een bundeling van e radiomedewerkers en ether piraten die eerder actief waren onder de naam Weekend Radio Texel. Op 12 mei 1989 werd de eerste geza menlijke uitzending gehouden onder de huidige naam Radio Texel. Oud medewerker Peter Agter liet als eer ste zijn stem door de ether schallen in het programma Goedemorgen Texel. Hoewel de vrijwillige samenvoeging niet zonder slag of stoot verliep en diverse medewerkers in de eerste jaren met slaande deuren vertrokken, is vijftien jaar na de eerste uitzending geen sprake meer van 'stammen strijd', vertelt bestuurslid Carla Schrama. De programma's van de Lichtboei vormen een vast en geïn tegreerd onderdeel van de program mering van Radio Texel, waar weke lijks 28 uur lokale radio wordt gemaakt. Daarnaast is er nog een keur aan extra uitzendingen als het Cabaret-café, raads- en commissie vergaderingen en de verslaggeving van grote evenementen als de auto cross, de Wampex en de Ronde om Texel. 'Het programma Onder de To ren op de woensdagavond is nog van de Lichtboei, net als Symphonica op maandagavond en Vlaswiek op zon dag. Ook de uitzendingen van de kerkdiensten komen voort uit De Lichtboei', vertelt presentatrice Roelie Bakker die voorzitter is ge weest van beide omroepen. Van de voormalige piraten heeft Noud Ellen nog steeds een programma met vooral Nederlandstalige muziek op de zondagmiddag De eerste programma's van De Licht boei werden eind jaren zestig opge nomen in de huiskamers van de fa milie Noorlander (Thijsselaan) en Arensman (Emmalaan). De organisa tie ging aanvankelijk door het leven als bejaardenomroep, maar dat werd na een paar jaar veranderd in zieken omroep. omdat de PTT anders geen muzieklijnen (via telefoonlijnen) voor het uitzenden van de programma's beschikbaar wilde stellen. 'Tilt u maar niet te zwaar aan dat 'ziekenomroep', want u zult het ons niet voor de mi crofoon horen zeggen', meldt een programmablad uit 1975. Bewoners van bejaardenoorden Irene, Sint Jan en De Gollards en bejaarden woningen in Den Burg konden de uit zendingen via de kerktelefoon beluis teren. Eerst werd er een uur per week radio gemaakt, later twee. De pro gramma's hadden al vanaf het begin een religieus karakter. In 1970 nam De Lichtboei haar intrek in de nood- muziekschool aan de Parkstraat en later volgde de verhuizing naar de bibliotheek aan de Drijverstraat. 'Vanaf toen zijn we ook begonnen met het maken van live-uitzendin gen', vertelt Ed Combé die de eerste technicus van De Lichtboei was. De Stichting Lokale Omroep Texel werd officieel in 1983 al opgericht door journalisten Harry de Graaf en Ronald den Boer. 'Maar daarna zijn ze nog zes jaar met alle voorbereidin gen bezig geweest', aldus bestuurs lid Wies van Beek. Er moest onder meer een zendmachtiging worden verkregen, waarvoor de omroep moest voldoen aan diverse wettelijke voorwaarden. In eigen beheer werd in 1988 de ruimte onder de Buureton ingericht als studio, zodat op 12 mei de start van de uitzendingen van Radio Texel kon worden gemaakt. Piet Hoogerheide zorgde mee voor de technische inrichting van de stu dio. 'Tijdens uitzendingen zat hij toen ook nog wel eens te solderen onder het mengpaneel', aldus hoofd tech niek Matt van Beek. Net als vijftien jaar geleden heeft Ra dio Texel nog steeds een horizontale programmering. Doordeweeks is er elke dag uitzending van 18.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en zondag wordt de hele dag radio gemaakt. De vrijdagavond is bestemd voor de jon geren die ook een eigen studioruimte hebben. 'We hebben in de loop der jaren veel eigen kweek gehad', aldus Van Beek. 'Je ziet er telkens weer nieuwe jongeren bijkomen.' De lokale omroep telt op het moment zo'n ze ventig vrijwilligers. 'Maar er zijn in de loop der jaren veel Texelaars betrok ken geweest bij de radio.' Radio Texel gaat er vanuit dat ze een luister dichtheid van gemiddeld zo'n tien procent heeft. Een bureau, dat in 1994 onderzoek deed naar de luister cijfers, kwam uit op 7,1 procent. 'En dat is eigenlijk nog steeds wel zo', aldus Schrama. 'We weten ook te voldoen aan de regels van het Com missariaat van de Media dat je min stens zeventien uur per week aan in formatieve programma's moet uitzenden. Dat heeft lang met elke lokale omroep in Nederland.' hl BeekMatt van Beek, Roelie Bakker en Carla Schrama bil het mengpaneel in de studio van Radio Texel. (Foto Jemen van Houumi 'Het is in de geschiedenis nog niet eerder voorgekomen, dat op Texel een auto-cross werd georgani seerd. Maar zondag gaat het toch gebeuren', meldde de Texelse Courant van zaterdag(l) 16 juli 1960. Het evenement was kenne lijk niet zomaar tot stand gekomen. 'Het bestuur van de MAB-club is reeds geruime tijd geleden begon nen met de voorbereidingen, en de verzoeken die tot het gemeentebe stuur zijn gericht zijn allemaal haarfijn besproken.' De cross be staat nog steeds. Zondag wordt er één gereden op het circuit in Eierland. Kennelijk verleende de MAB hand- en spandiensten, maar was de organisa tie uitbesteed. In de aankondiging werd 'de heer P Oud' genoemd, 'zelf ook cross-rijder en bekend door de ritten in Winkel'. In het verslag, dat verscheen in de Texelse Courant van woensdag 20 juli van dat jaar, valt ook de naam NACOW, de Nederlandse Autocross Organisatie Winkel. Hoe dan ook, de organisatoren hadden hun taak serieus opgevat. 'De re clame is niet alleen gemaakt op ons eiland. Ook op het vaste land treft men de reclamebiljetten op de zuilen en gebouwen.' Plaats van een handeling was een ter rein in Waalenburg, dat werd bevolkt door naar schatting tweeduizend be zoekers, die vol verwachting op het nieuwe evenement waren afgeko men. 'Op de dijk had men een schit terend uitzicht op het parcours. Een baan, met balen stro afgezet, lag voor ons. Wat zou het worden?' Na een 'met erg rooskleurig begin', met veel regen, knapte het weer op en kregen de toeschouwers 'een spectaculaire autocross' te zien. Ook de verslaggever had zich kenne lijk prima vermaakt, want zijn sfeer volle reportage zit vanaf de eerste zinnen barstensvol spanning en sen satie. 'Het was bijna drie uur toen de eerste rijders zich voor de start ge reed maakten. Het rode stoplicht moest overschakelen op groen en dan mochten de rijders vertrekken. Gespannen keek het publiek toe hoe de eerste start zou zijn. Het terrein was nu nog gunstig, dat zou zeker anders worden. Daar sprong het licht op groen en wég trokken ze. Nu de kans om voor te komen. De rijders gaven elkaar geen streep voorrang. Eindelijk wist in deze rit de heer P Hakhof uit Winkel in de eerste gele deren te komen. Maar op een der ronde. 'Op een goed moment dach ten we dat zijn vehikel aan de auto- hemel toe was. Grote vlammen braakten uit zijn voertuig. Maar Jan ging onverschrokken door. De brand blust blijkbaar zichzelf.' In een even beeldend beschreven herkansingsrit kwamen Kaan en Grisnigt tegen elkaar uit. Al snel moesten de eerste rijders de strijd staken, waarna de twee Texelaars en de Duitser Bob Kleingeld elkaar de overwinning betwistten. 'In zijn wa gen D 88 wist deze buitenlander zich danig te weren. Totdat hij op een der gevaarlijke bochten bleef steken. De twee Jannen gingen nu tegen elkaar. Maar Texels grote Onbekende heeft weer malheur. Vlak bij de finish blijft hij steken. Ondertussen heeft de sportieve rijder Kaan de Duitser een opmepper verkocht, zodat deze weer de baan op is geschoten: zodoende weet deze als tweede uit te njden. Kaan is nummer 1 in deze rit. Hier door komt hij ook in de halve finale.' Voor de finale zou Kaan zich, on danks taai verzet, niet kwalificeren. 'Kaan geeft geen streep voorrang. En juist als de spanning ten top stijgt is het weer zijn motor, die hem laat zit ten. Er gaat een jammerlijk gehuil op uit de duizenden toeschouwers. Texel komt niet in de finale.' De cross werd gewonnen door Mr. P. Schneider uit Alkmaar, die daarvoor moest afrekenen met concurrenten C. Lont uit Den Oever, J Talens uit Alkmaar. I. van der Wal uit Rozenburg en A. Keppel uit Anna Paulowna. Ze leverden hevige strijd Diverse wagen moesten uit de sloot worden gehaald 'of zaten zo vast dat de tractor even zijn best moest doen'. De middag verliep echter zonder ongelukken. 'Het Rode Kruis kon de spalken inge pakt laten.' Na de laatste ronde werd de winnaar gehuldigd door Miss Texel, mejuffrouw Lenie Witvliet. 'Met een glimlach en een kus hing zij de bloemendecoratie om de hals van de strijder.' De prijzen werden 's avonds uitgereikt in hotel De Lindeboom Texel. eerste en enige autocross 17 juli. Eerste en laatste autocross op Texel. 24 juli Burgemeester De Koning opent sportveld te Oosterend. 22 juli. Mlaa Texel en Miss bedeest te Oosterend gekozen. 9 sept. Jac. Vlaming kampioen wiel rijder van Texel. Kennelijk niet op tijd klaar om het verslag te illustreren, werd deze foto bewaard voor het Jaaroverzicht, opgenomen in de Texelse Courant van 31 december 1960.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7