Vakantiekrant (j foen 'Zwartrjexels tn het harL, V/yf miljoen euro oor zorg op Texel' Koninklijk lintje Willem van Leersum 'Persoon op wie je niet tevergeefs beroep doet' Rokend en ronkend crossen door de bocht Ronde van Zuidema TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Verschijnt wekelijks tfm 27 augustus tteuwe decentralisatie van rijk rmiste pup duikt op Petten Strenderpop Fietsenstalling m Freek de Jonge Uniformpet ontvreemd Extra crossloop Man aangehouden na mishandeling De politie aan de ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11903 v DINSDAG 17 AUGUSTUS 2004 rEX ELSE»1 COURANT shijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 De Ronde van Zuidema gaat donder dag 26 augustus in de herkansing. De jaarlijkse wielerwedstrijd van De Cocksdorp stond voor afgelopen donderdag op de agenda, maar werd afgelast vanwege regen. Volgens de organisatie gelden op de nieuwe da tum dezelfde spelregels als voor af gelopen donderdag. Inschrijven is mogelijk vanaf 18.30 uur bij de fietsenverhuur in de Kikkertstraat. De eerste categorie gaat om 19.00 uur van start. Deelname is gratis en elke deelnemer ontvangt een hennnering. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Gratis bijlage TEXELSECOURAjNT Advertenties voor de Vakantiekrant van 27 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 18 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. zorg, maatschappelijk onder ling of het toekennen van [ieningen als rollators. Het is ireep uit een keur aan zorgt- die over minder dan ander- lar een verantwoordelijkheid de gemeente worden. Texel aar verwachting vanaf 2006 reer vijf miljoen euro extra strijk verwachten om de kos- an de diverse zorgvoorzie- nvoor haar rekening te kun- emen. randering is het gevolg van de eWet Maatschappelijke Onder- ng die volgens plan op 1 januari van kracht moet worden. De e wet. die tal van verantwoor dden op zorggebied van de ierheid naar gemeenten over- wordt gezien als de grootste dering op het gebied van wel de afgelopen twintig jaar. amen mensen die 'niet meer in ajn zelfstandig aan de samen- deel te nemen' krijgen ermee ken. Bestaande wetten als de oorziening Gehandicapten, de nswet en delen van de Alge- Wet Bijzondere Ziektekosten worden onderdeel van de e wet. Alleen de kosten van inge verpleging en verzorging ensen met ernstige en langdu- nij iperkmgen blijven na 2006 nog de AWBZ vallen. De rest gaat aar de nieuwe wet. die volgens die wet onder de iële) hoede van de gemeente i, zijn onder meer de onder- ig van mantelzorgers, maat- lelijke opvang en het treffen «meningen voor ouderen, ge spten, chronische psychiatri- atiënten, mensen met psychi sche of psychologische problemen en jongeren met problemen. De nieuwe wet heeft ook betrekking op het instandhouden van voorzieningen als zwembaden, clubhuizen en het leefbaar houden van een omgeving- Aanpassingen die in woningen moe ten worden aangebracht voor men sen die daar behoefte aan hebben, komen volgens Wet Maatschappe lijke Ondersteuning eveneens onder gemeentelijk regime. Volgens een woordvoerster van de gemeente stelt het rijk vanaf 2006 in totaal vijf miljard euro beschikbaar aan gemeenten. Op basis van eer dere rijksuitkeringen is berekend dat Texel zo'n vijf miljoen euro daarvan kan verwachten. Het geld wordt uit gekeerd via het gemeentefonds dat nu jaarlijks ongeveer twaalf miljoen euro uitkeert aan de gemeente. Daar mee bestaat zo'n veertig procent van het gemeentefonds straks uit geld voor de uitvoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. De vijf miljoen is ook een aanzienlijk deel op de totale begroting van de gemeente Texel die nu ruim 44 miljoen euro is. De gegevens kwamen ter tafel tijdens een presentatie van de nieuwe wet aan de leden van de commissie Wel zijn. De politieke partijen krijgen een vinger in de pap bij de nieuwe wet. omdat gemeenten zelf moeten bepa len welke voorzieningen vanaf 2006 nog worden voorgoed. 'Gemeenten bepalen straks bijvoorbeeld of ie mand wel of geen recht heeft op een rollator. Dat kan dus per gemeente gaan verschillen.' De presentatie was een eerste opzet om de politieke partijen vertrouwd te maken met de naderende wet. De Lees verder pagina 5 s? b, een teefje van een half jaar leeft baasje Rene Heiligers uit rend flink laten schrikken. Tij- ai sn wandeling donderdag inde nnam de labrador-retriever de verdween spoorloos. Waar irs ook zocht, nergens was het e te vinden. Totdat haar buur- lie haar hielp bij het zoeken dat een groep toeristen op het hondje had meegenomen, deed Heiligers navraag, maar is dook het dier op, totdat een )S bij Teso vertelde dat enkele 4' irs van trikes die dag naar de <o: int waren vertrokken. De rendse informeerde bij de ambulance in Den Helder en bij Tntrum voor vermiste huisdieren vastewal werd ingeseind en ook de Texelse Courant kreeg het verzoek voor een opsporingsbericht. Precies 24 uur na de verdwijning kwam het verlossende telefoontje. Eén van de trikers, 70-jarige dierenvriend én oud- Texelaar, had het hondje gevonden en zich erover bekommerd. Het was echter met bij hem opgekomen om de politie op Texel te waarschuwen, pas de volgende dag in Petten meld den ze zich in een dierenasiel. Daar bleek dat de hond een chip had, waaruit de herkomst van het dier kon worden afgeleid. Zodra Heiligers het goede nieuws hoorde, nam ze de boot, waarna ze haar viervoeter korte tijd later weer in de armen kon slui ten. Lekker weer, een ontspannen sfeer, gezelligheid, een drankje en vooral popmuziek waren zaterdag de ingre diënten voor een bijzonder geslaagde editie van Strender Pop. dat zonder wanklank verliep. Vanaf de inmiddels vertrouwde opening door Jug Bros tot het swingende eind van Cafiar passeerde een breed scala aan mu ziek de revue, met als bijzonder on derdeel een Afrikaans getint optreden van de jembeegroep Sengbe. Pagina 2 De nieuwe fietsenstalling aan de Kogerstraat heeft niets aan de over last van geparkeerde fietsen veran derd. 'Er is mets gewonnen. Anders stonden de fietsen dne njen dik tegen het hekje, nu staan ze in de stalling. Ik vind het een erg draconische maatre gel van de gemeente voor een relatief korte periode', aldus buurtbewoner Klaas Smidt. Pagina 3 Hun verblijf op Texel was als een sentimental journey voor hem en zijn vrouw, vertelde cabaretier Freek de Jonge donderdag en vrijdag bij het begin van zijn voorstellingen aan het publiek in Klif 12. Tijdens een vakan tie in 1974 stierf, volslagen onver wacht, hun drie maanden oude baby. Nota bene op het eiland waar het kind een jaar eerder was verwekt. Sinds dien hadden ze Texel gemeden. Pagina 5 Luchtvaartmuseum Texel is zaterdag voor het eerst in haar bestaan gecon fronteerd met diefstal. In een onbe waakt ogenblik werd uit een glazen- vitrine de pet gestolen van een paspop met Duits legeruniform. Museummedewerker Bram van Dijk is zeer verbolgen over de diefstal. 'We hebben dat uniform in bruikleen dus het is zeer vervelend dat die pet is gestolen. Worden we weer met onze neus op de feiten gedrukt, dat ook hier zoiets kan gebeuren.' Volgens Van Dijk moet de diefstal zijn ge pleegd door twee personen of een heel lang iemand. 'Het is een dichte vitrine met een opening aan de bo venzijde waar net een hand doorkan. Inmiddels is die gleuf dichtgemaakt.' De museummedewerker denkt dat een verzamelaar de Duitse uniform pet als collectors item heeft ont vreemd. De waarde van het museum stuk is onbekend. De bewaking in het museum is verscherpt. (Advertentie) Burgemeester Joke Geldorp speldt, onder het toeziend oog van Lia van Leersum, de koninklijke onderscheiding op bij Willem van Leersum. (Foto Jeroen van Hatium) Zijn kinderen en kleinkinderen wa ren aanwezig en ook de burge meester had al een paar keer na drukkelijk zijn kant uitgekeken, terwijl ze een toespraak hield. Op dat moment begon het bij Willem van Leersum te dagen dat er iets stond te gebeuren. Voor hij het al lemaal goed en wel besefte, stond hij al bij Geldorp die hem namens de koningin benoemde tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Van Leersum (61) werd zaterdaga vond onderscheiden tijdens de vie ring van het gezamenlijke vijftigjarige bestaan van Radio Texel en zieken omroep De Lichtboei. Dat gebeurde in de tuin van radiomedewerkers Jan en Wijkie van den Berg. Van Leersum is de afgelopen jaren een van de di verse drijvende krachten van de lo kale radio geweest. Geldorp roemde hem als 'een dienstbaar en beschei den persoon op wie men nooit tever geefs een beroep doet.' Daarnaast kaartte ze aan dat Van Leersum op diverse andere terreinen voor ande ren vrijwillig actiefis. Hij is onder meer nauw betrokken bij de Texelse Rede voor verstandelijk gehandicapten aan de Haffelderweg, vervulde diverse functies voor de Gereformeerde Kerk en was actief voor de voormalige CVO-school (de huidige protestants- christelijke Fontein) in Den Burg. Voor Radio Texel is Van Leersum al jarenlang met name de motor achter het regelen van grote locatie-uitzen dingen van de Ronde om Texel, de Wampex, de autocross, de kwart triatlon en de Texelrace. Daarnaast werkt hij mee aan diverse reguliere uitzendingen als Onder de Toren, Texel Actueel, Even bijpraten met en Vlaswiek. Hij werd eind 1989 vrijwilli ger bij Radio Texel, nadat hij en zijn vrouw Lia op uitnodiging van toen malige vrijwilligers Henk en Trea van Leeuwen een keer op bezoek waren geweest bij de radio. Van Leersum kreeg een techniekopleiding van Jeroen Haak en ging aan de slag bij het sportprogramma Sport Lokaal en het muziekprogramma Country Time. 'Ik heb voor Sport Lokaal eerst zo'n twee jaar techniek gedraaid, voordat ik er achter de microfoon kroop', al dus Van Leersum. Hij ging zich al snel met de grote locatie-uitzendingen bezig houden om wat meer stroom- leiding aan te brengen in de voorbe reidingen. Hij stak zich daarbij soms tot over zijn oren in het werk om ai- les goed voor elkaar te hebben. 'Voor een uitzending van de kwarttriatlon hadden we een aantal jaar geleden een paar honderd meter kabel over de dijk gelegd van Dijkmanshuizen naar de dichtstbijzijnde boerderij, zodat we verbinding hadden op het strand. Met mobieltjes werd toen nog niet gewerkt. Eerst werkte het alle maal en later opeens niet meer. Had den schapen op de dijk de kabels doorgebeten. Ik heb toen een kilome ter nieuwe kabel gehaald bij Schoorl, heb die uitgerold langs de weg zodat de schapen er niet meer bij konden en we hadden gelukkig net op tijd weer verbinding.' Van Leersum zorgde er ook voor dat de kerkdien sten van diverse kerken live via de lokale radio kunnen worden uitgezon den Het afgelopen jaar moest hij om gezondheidsredenen tijdelijk een stap terug doen bij de radio. Zowel de kinderen als enkele vrijwil ligers moesten er de afgelopen da gen nog even aan trekken om Willem en Lia van Leersum naar het feest van de radio te krijgen. De twee waren afgelopen weekend bij hun familie in Zwolle. Omdat een kleinzoon had gezegd dat hij graag op zondag de autocross wilde zien, gingen ze zater- middag terug naar het eiland. De rest van de familie vertrok daarna ook naar Texel om 's avonds onverwacht bij de onderscheiding weer op te duiken. Het seizoen was eigenlijk al afgelo pen. maar atletiekvereniging Texel houdt woensdag een extra crossloop op het strand bij paal 28 (De Krim). De start is om 19.30 uur. inschrijven kan vanaf 19.00 uur in het paviljoen. De regen van een paar weken gele den was in geen velden of wegen meer te bekennen. Onder ideale weersomstandigheden deden zo'n honderdvijftig coureurs zondag mee aan de autocross op het terrein van de MAB aan de Hoofdweg in Eierland. De races werden bijge woond door ongeveer tweeduizend bezoekers. De oveiwinningen gingen naar Pablo Brandenburg (Formule 1 Robert Grisnigt (rodeo), Jasper Braam (vier-cylinder) en Jimmy de Smidt (junioren). Ernstige ongelukken deden zich op de baan niet voor en ook het aantal wagens dat over de kop ging of in de sloot belandde was niet echt hoog. Wel werd er veel schade gereden en kwamen uit me nig wagen de rookwolken. Meer over de cross elders in deze krant. (Foto Jeroen van Hattum) De politie heeft zondag een 41-ja rige Nijmegenaar aangehouden die in een woning in de Kogerstraat in Den Burg een vrouw had mis handeld. De man was, zonder dat daar enige reden toe was, de woning binnenge drongen. Hierbij had hij een raam in de toegangsdeur vernield waarbij hij gewond was geraakt. Eenmaal bin nen sloeg hij de bewoonster in het gezicht. In afwachting van de komst van de politie hield een huisgenoot de verdachte in bedwang. Agenten heb ben de man aangehouden. In ver band met zijn verwondingen is de Nijmegenaar overgebracht naar het ziekenhuis in Den Helder. Hij ver keerde in geestelijke nood en is op genomen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1