Op Strenderpop iedereen even familie van elkaar 2 S Agenda teso TEXELSE COURANT \\/at ik zeggen wou. 'Jacobskruiskruid sluipmoordenaar' Sommeltjes Mijn idee... Wat ik zeggen wou. Raadhuis (29) Linedance Wat ik zeggen wou. Raadhuis (28) Open dag bij volkstuinders Beroepsopleiding voetreflexologie Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COU Critici bekritiseerd 'Wel hoge kwaliteit Texels lamsvlees' DINSDAG 17 AUGUSTUS 2004 Lekker weer, een ontspannen sfeer, gezelligheid, een drankje en vooral popmuziek waren zaterdag de ingrediënten voor een bijzonder geslaagde editie van Strender Pop, dat zonder wanklank verliep. Vanaf de inmiddels vertrouwde opening door Jug Bros tot het swingende eind van Cafiar passeerde een breed scala aan muziek de revue, met als bijzonder onderdeel een Afrikaans getint optreden van de jembeegroep Sertgbe. Toen vrijdag bij de opbouw van het festivalterrein rond de Strender muziekms de regen de overhand had, was de organisatie er nog niet gerust op. Maar een telefoontje naar weer man Ed de Bruijn leerde dat de lief hebbers zich geen zorgen hoefden te maken. 'Honderd gulden als er drie druppels vallen', zou de Texelse luchtverkeerleider hebben gezegd. Met een beetie fantasie zijn het er dne geweest, maar meer zeker niet. Bij aanvang scheen de zon volop en zochten de festivalgangers een plek|e op de traditionele grijze bankjes op het grasveld, met de bar binnen handbereik. Met opgewekte muziek van eigen hand zette Ewout Adnaans met zijn Jug Bros de toon voor een even geolied als ontspannen festival. De al oudere, maar nog zeer vitale, rotten werden afgelost door Junior's Playgroundeen popgroep waar de gemiddelde leeftijd rond de zestien ligt. Hun repertoire omvatte populaire punk-rock, aanzienlijk harder dan hun voorgangers. De rockers hadden de avond tevoren een optreden gehad in strandpaviljoen paal 9, wat nog te horen was aan de stem van zanger Martes Brons. Derde band die het podium betrad was Sonar, dat een klein half uurtje vulde met soft rock, wat een beetje deed denken aan ver vlogen jaren. Soms meerstemmige nummers die op een paar uitzonde ringen na tot stand zijn gekomen in een stacaravan aan de Staart, waar het merendeel Texelse Amsterdam mers in het weekend repeteert. 'We treden hier voor het eerst op en het is ons goed bevallen. Heel leuk en relaxed. We komen graag volgend jaar terug.' Afrikanen Weer heel anders klonk de akoesti sche rock-pop van gitarist Adam Ricketts en toetsenist José de Bloois, beiden ook verdienstelijke zangers. Echte luistermuziek die past op een festival als Strenderpop. De al eerder genoemde Martes Brons keerde te rug in de formatie Whatever, die vol gens het programma tweedimen sionale rock 'n' roll ten gehore bracht. Typisch een optreden waarnaar de één ademloos luisterde en anderen Slagwerker Rob Ran van rockformatie Sonar slaat enthousiast op zijn drumstel. Hij was één van de vele muzikanten die optraden op Strenderpop. Ongeveer twee weken geleden heb ben wij, op aanraden van vrienden, het weiland van onze paarden ont daan van een charmant aandoende, maar gevaarlijke plant; het Jacobs kruiskruid. In de jaren '70 werd hij veel gezien in de tuin, omdat hij zo vrolijk en lang prachtige gele bloemetjes draagt. Je vindt deze plant vaak op schrale (zand)grond. Jaarlijks gaan er tientallen grazers dood aan de gevol gen van het eten van deze zo on schuldig uitziende 'gele sluipmoorde naar'. Waarom is Jacobskruiskruid zo gevaarlijk? Het bevat een tal van sterk verslavende en giftige stoffen zoals strychnine, heroïne, cocaïne en morfine. Grazers laten ze over het al gemeen staan omdat ze instinctief lij ken te weten dat het niet goed voor ze is. Maar als het land waarop ze staan afgegraasd is en er verder mets meer te eten valt, beginnen ze aan deze plant. Als het verwerkt zit in hooi of kuil herkennen ze het niet meer en eten ze het ook. Ze raken er verslaafd aan en de gifstoffen die ze binnen krijgen worden opgeslagen in de le ver. Dit vergiftigingsproces verloopt vrij traag en je zult er als eigenaar weinig van merken.Totdat er lever- cirrose ontstaat en het dier ineens ziek wordt. Zodra dit stadium is aan gebroken is er al geen redden meer aan en sterft je geliefde pony of paard, maar ook je koe of schaap binnen een aantal dagen onherroepe lijk. Enkele cijfers: Een boer in het Drenthse Anderen verloor twee jaar geleden 239 koeien, hij had hooi ge kocht dat vol Jacobskruiskruid zat. In Bergen op Zoom raakte een boer 130 melkkoeien kwijt en in Groot- Brittannië doodde het Jacobskruis kruid naar schatting jaarlijks 6500 paarden!! Toen deze cijfers bekend werden heeft de Britse overheid strenge maatregelen genomen. Ook in Nederland is aangedrongen op actie, onder anderen door de NLTO, maar tot nu toe zonder echte resul taten. Wel verspreidt de provincie Drenthe een folder waarin wordt ge wezen op de gevaren van het Jacobskruiskruid. Handschoenen! Als je besluit je wei land te ontdoen van Jacobskruiskruid is het belangrijk dat je daarbij goede werkhandschoenen draagt aange zien de gifstoffen via je huid je lichaam binnen dringen en je dus op die manier vergiftigd kan raken! Het is overigens niet heel moeilijk te ver wijderen, gewoon voorzichtig met wortel en al uit de grond trekken. Wij hebben 400 kg van ons land gehaald (ca. 1 hectare). Sinds ik het weet zie ik het op verschillende weilanden bloeien en daarom leek het me goed om dit onder de aandacht te brengen omdat ik vermoed dat veel mensen, net als ik in eerste instantie, helemaal geen weet hebben van de gevaren van het Jacobskruiskruid. Op Texel groeien trouwens ook een flink aan tal neefjes van het Jacobskruiskruid, die allemaal even giftig zijn: klein kruiskruid, kleverig kruiskruid, bos- kruiskruid en duinkruiskruid Ze staan beschreven in het faunaboekje van Texel. Meer informatie kun je trou wens ook vinden op www.gd- dieren.nl Marieke Mast Jacobskruiskruid. Zo eens in de zoveel tijd loop ik het sommeltjespad. Het is.niet hele maal voor mi/ aangelegd, meer voor dat spul van onder de één meter, maar volgens diverse therapeuten is het voor volwassen mensen goed om ergens nog iets van het kind in zich te bewaren Nu ben ik altijd al dol op sprookjes geweest, dus voor mij was dat nooit zo vreselijk moei lijk. Het pad is vernuftig aangelegd, vol kronkels en bochten, vol egels, spinnen, vlinders, konijnen en pad destoelen En uiteraard sommel tjes. Mannetjes die 's nachts te voorschijn komen en er allerlei geheimzinnige werkzaamheden op na houden. Ik heb er nog nooit één gezien, maar denk dat ze, hoewel klein van stuk, ontzettend sterk zijn Ik vermoed ook dat ze, in tegenstel ling tot wat openlijk beleden wordt, kwaadaardig van karakter en be hoorlijk zelfdestructief zi/n. Hoe is het anders te verklaren dat er keer op keer dingen vernield of verdwe nen zijn? Onthoofde sommeltjes, kapotgeslagen vlinders, een spin met een gestripte poot, egels waar steeds de stekels vanaf worden gehaald, kompleet ontpote mieren, konijnen waar keer op keer de oren vanaf geslagen zijn, een kapot ei in een spiegelnest op vier meter hoogte, en ga zo maar door. Gezien de kracht die nodig is om één en ander te slopen, lijkt het mij dat kleuters er met op kunnen worden aangekeken Ook roken zij niet en drinken geen bierWie zit er dan rond de picknicktafel en smijt zijn lege sigarettenpakjes kwistig in het rond? Wie slaat zijn bierflesjes ka pot op een prachtige stenen vhegenzwam en zodat dit sprookjesattribuut met een veld van glasscherven omringd is? Het is te hopen dat kabouter Spillebeen hier met hopla met beide beentjes in de lucht van zijn paddestoel valt en zeker niet dat het een overkantse kabouter is, die daarna de nodige doktershulp ontberen moet. Iedere keer worden de spullen door vrijwil ligers weer geduldig gerepareerd en komen de leuke aandachtstrek kers hoger te hangen. Een kleuter heeft onderhand een verrekijker nodig om de lieveheerstbeesties langs een stam te bekijken. Ik neem mijn petje af voor de vnjwilligers die iedere keer nog weer de moed op brengen om voor de zoveelste keer de zaken te repareren en iets nieuws te knutselen. Het pad voor ziet zeker in een behoefte. Als ik verwachtingsvolle kinderen blij zie komen aanhuppelen en kort daarna beteuterde gezichtjes zie bij de ont dekking van een gesloopte egel, denk ik dat we met zijn allen krach tig ten strijde moeten trekken tegen vernielzuchtige, rommelsmijtende en bierdrinkende sommeltjes die helemaal niet op het pad thuisho ren met hun waardeloze mentaliteit. Pien Verberg Voor mi| persoonlijk hoeft een nieuw raadhuis niet, maar dat is hier met van belang. Het gaat mij om de manier waarop een besluit wordt genomen, dat niet gedragen wordt door het merendeel van de bewoners die ver tegenwoordigd worden door de ge meenteraad. Blijkbaar is men als ge meenteraad vergeten dat men democratisch is gekozen door de in woners van de gemeente en met door Texelse schapen die domweg achter elkaar aan lopen. De gemeente (ge meenschap) bestaat uit alle inwo ners, waarvan de stemgerechtigden bepalen wie hun belangen op demo cratische manier mogen (moeten) verdedigen. Als ik het artikel in de Texelse Cou rant van 13 augustus goed begrijp, is Frans Visman van D66 de enige in de raad die beseft wat democratie in houdt, want naar het schijnt wil de rest van de raad mets weten van in menging door de burgers. Want dat kon wel eens lastig zijn, getuige de enquête van de Texelse Courant. Men houdt zich liever van den domme (we begrijpen het signaal van de burgers met), dan dat men de toe gegeven fout probeert te herstellen. Naar mijn gevoel getuigt dit van min achting. In begrijp dat men een be slissing moet nemen, maar een goed beslissing kan pas worden genomen na het democratisch horen van de inwoners. Het gaat ons tenslotte al lemaal aan. Overigens moet mij van het hart dat ik vind dat de uitspraak van Arthur gezellig een praatje aanknoopten en een pilsje of frisje dronken, kenmer kend voor het festival. Opmerkelijk was dat er maar één optreden was waarbij de bar een klein half uur lang geen enkele klant had Alleen al de opkomst, waarbi| de Texelse muzi kanten van jembeegroep Sengbe zich vergezeld wisten van drie echte Afrikanen in traditionele gewaden, was indrukwekkend. Nóg fraaier werd het toen ze begonnen te spe len op hun zelfgemaakte marimba instrumenten, die dankzij de verster king een prachtig geluid voort brachten waar zelfs de meest en thousiaste rocker stil van werd. Hun spel werd aangevuld met jembemuziek van de groep van Sascha de Herder. In combinatie met de gitaar een met-alledaags optreden dat in combinatie met de bijzondere uitstraling de aandacht langdurig op zich wist gericht en waarvoor menig een het fototoestel te voorschijn haalde. Swingend Ter afwisseling bracht Flat Broke al ternatieve punk, waarbij de bassist zijn spel even moest staken omdat een wesp hem in de vinger had ge stoken. Weer anders waren de reggae van Trenchtown en de reggea van Flux, inmiddels een bekend ge zicht op Strenderpop. Vaste gasten zijn ook zangeres Suzan Vlaming en gitarist Marco Paagman, die met MNS akoestische muziek brachten. Covers van onder meer Rory Gallag her en ZZ Top werden gespeeld door de bluesrockers van Thirsty Work, met achter de drums mede-organisa tor Biem Vlaming, die met volle teu gen genoot van het festival. 'Echt te gek. Eén grote familie, dit was meer dan we hadden verwacht.' Liefheb bers van rock, maar dan het populaire genre, kwamen aan hun trekken bij Lömp, waarna Cafiar voor het tweede jaar de afsluiting mocht verzorgen. Zodra geluidsman Rikus Kloosterhuis de schuivenvoor deze jonge pop muzikanten had opengezet, stroomde de groene dansvloer vol en kreeg Strenderpop een swingende finale en kon het publiek op een be schaafd tijdstip huiswaarts keren. (Foto Gerard Timmerman) Oosterbaan dat hij (en zijn medestan ders) capabel genoeg zijn om zelf te beslissen, nogal naar hoogmoed ruikt, waarbij de burgers verder niet serieus worden genomen. Maar be denk, zoals reeds vele malen eerder is gebleken: hoogmoed komt voor de val, waarbij ik hoop dat dat ook bij de volgende verkiezingen het geval zal zijn. Frans van der Reyken, Den Burg. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end houden de Harbour Linedansers vrijdag een dansavond in samenwer king met de Eastender Honeybee Hoppers. De avond begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Ondergetekende was in de De Koninghal aanwezig bij de eerste hoorzitting over het gemeentehuis. Een zitting die niets voorstelde; men sen werden gehoord en vervolgens hoorde je nooit meer iets. 'We nemen het mee', werd er gezegd. Maar mee waar naartoe, ik weet het niet. De animo om hierna nog een commissie vergadering over dit onderwerp te bezoeken, is uiterst gering. Je krijgt het gevoel dat de kaarten allang ge schud zijn. De Texelse Courant houdt een en quête. En bij de verkiezingen voor het Europees parlement mogen de Texelaars aangeven waar het ge meentehuis moet komen. En meer niet. Een overduidelijke uitslag is het resultaat. Het volk heeft gesproken. Er volgt een lange stilte. Dan komt er weer een raadsvergadering (waar het publiek niets mag zeggen). Het pu bliek laat het afweten en sommige raadsleden snappen dit niet. Nou, ik wel, en velen met mij. Van de week sprak mij er nog iemand over aan het hij eindigde met 'Al komt het ge meentehuis op de Razende Bol, het zal mij inmiddels worst wezen. Ze doen toch wat ze zelf willen.' Ik kan mij dit soort reacties heel goed voor stellen. Verreweg demeeste door ons gekozen bestuurders hebben geen boodschap aan het volk. Zij horen zichzelf veel te graag en luisteren is schijnbaar erg moeilijk. De Texelaars zijn er klaar mee. Waarom nog ener gie in deze zaak steken? Zonde van de tijd. De Texelaars hebben een sig naal afgegeven, zij hoeven geen on derbouwing te geven over nieuw bouw of verbouw. Dat was de taak van de raad en b en w. Zij hebben daarin gefaald en volharden daarin door op hun standpunt te blijven staan. Ik noem dit 'de arrogantie ten top.' Menno Stam, Den Burg. Volkstuindersveremging Den Burg houdt zaterdag 21 augustus een open dag op haar complexen. Tussen 11.00 en 15.00 uur kunnen belang stellenden een kijkje nemen bij de tuinen aan het Wezenland (achter de AOT-garage), de Slingerweg achter het zwembad, aan de hoek van de Pontweg en de Westerweg en in de Mars (aan de Buytengors bij het hou ten bruggetje). De entree is gratis. Leden van de tuindervereniging zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven over tuinieren. Vlinderdeskundige Cees Maas is aanwezig in de vlinder tuin in de Mars om te vertellen over onder meer vlinders en waard- planten De School voor Voetreflexologie houdt in september en in januari beroepsopleidingen tot voetreflex therapeut. Eén groep komt op maan dag bijeen in Alkmaar, een andere groep in het weekend op Texel. Er wordt gewerkt aan verschillende vak ken, waaronder meridianenleer, mas sage, bewustwording en sociale vaardigheden. Bij voetreflexologie wordt er vanuit gegaan dat het hele lichaam wordt weerspiegeld op de voet(zool) en dat door het masseren van deze corresponderende zones lichamelijke klachten kunnen vermin deren of verdwijnen. Vrijdag 27 au gustus wordt van 18.30 tot 20.00 uur Dinsdag 17 augustus: In De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, is het orgel niet te bespelen. Van 18.00 tot 19.00 uur kan bij het terras van De Lindeboom in Den Burg gestart worden voor de tweede dag van de Fietsdrie daagse. In de gereformeerde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van Tim Fletcher (bandoneon) en Arnaud Rosdorff (piano). De toegang is gratis; na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Op vakantiecentrum De Krim be gint om 20.30 uur een bingo avond. In Cinema Texel draait om 13.30 uur de ondertitelde versie van Shrek 2, om 14.00 uur de Neder landse versie van Shrek 2, om 16.00 en 21.30 uur King Arthur, om 16.15 en 21.45 uur I Robot, om 19.00 uur Spider-Man 2 en om 19.15 uur Mean Girls. Woensdag 18 augustus: Van 13.00 tot 15.00 uur wordt op vakantiecentrum De Krim bingo voor kinderen gespeeld. Alle deel nemers krijgen een pannenkoek. Van 18.00 tot 19.00 uur kan bij het terras van De Lindeboom in Den Burg gestart worden voor de derde en laatste dag van de Fiets driedaagse. In Den Burg begint om 19.00 uur de finale om het Texel kampioen schap ringsteken. In de Schuilhut in De Koog is van 19.30 tot 20.30 uur de bibliotheek geopend. In het raadhuis begint om 19.30 uur een informatieavond over de aanleg van nieuwe holle weggetjes in het Hogeberggebied. Om 19.30 uur begint op het strand bij paal 28 (De Krim) een crossloop van Ateletiekverening Texel. In schrijven vanaf 19.00 uur in het paviljoen In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een open bridgedrive. In Cinema Texel draait om 13.30 uur de ondertitelde versie van Shrek 2, om 14.00 uur de Neder landse versie van Shrek 2, om 16.00 en 21.30 uur King Arthur, om 16.15 en 21.45 uur I Robot, om 19.00 uur Spider-Man 2 en om 19.15 uur Mean Girls. Donderdag 19 augustus: Voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar begint in EcoMare om 14.00 uur het programma 'Zeehond bin nenstebuiten'. Hierin wordt verteld over het leven van de zeehond en wordt een kijkje genomen achter de schermen van de opvang. Deelname kost €4,50, opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Vanaf 21.00 uur speelt popgroep Make Me Smile in strandpaviljoen Paal 12 op het Jan Ayeslag. Dl. 17 10.25 en 22.40 u. Wo. 18 11.06 en 23.20 u. Do. 19 11.35 en 23.37 u. Vr. 20 11.54 en 23.50 u. Za. 21 12.35 en - u. Zo. 22 0.07 en 12.55 u. Ma. 23 0.46 en 13.40 u. Di. 24 1.04 en 14.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 22 augustus op om 06 32 uur en gaat onder om 20.55 uur; 23 augustus eerste kwartier. In Cinema Texel draait oml uur de ondertitelde versa Shrek 2, om 14.00 uur delf landse versie van Shrek J 16.00 en 21.30 uur King 16.15 en 21.45 uur I Robt 19.00 uur Spider-Man 2i 19.15 uur Mean Girls. Vrijdag 20 augustus: In De Cocksdorp is van 10,1 13.30 uur de hervormde kl bezichtigen. In tegenstelliif wat gebruikelijk was, is ha niet te bespelen. In de hervormde kerk van C begint om 20.00 uur een (Dul sproken) dia-avond over| Toegang €1,20. In dorpshuis De BijenkJ Oosterend houden de Hl Linedansers en de Eas Honeybee Hoppers een avond. Deze begint om 20.: de toegang is gratis. Om 18.15 uur begint in sJ Ons Genoegen een bijeen van de zaalvoetbalscheidj ters. In Cinema Texel draait om| uur de ondertitelde versi Shrek 2, om 14.00 uur de ij landse versie van Shrek l 16.00 en 21.30 uur King Arttï 16.15 en 21.45 uur I Robo| 19.00 uur Spider-Man 2 i 19.15 uur Mean Girls. Veerdienst Teso vaart done van 9.30 uur vanuit Texel tol uur vanuit Den Helder me; boten. Vrijdag zijn er ha diensten vanaf 6.30 uur Texel tot 20.00 uur vanw Helder. Zaterdag gaat de ti boot om 8.30 uur in de vai 15.00 uur. Donderdag vei Teso van 09.00 tot 15.00 Den Helder wachttijden vt half uur. Op Texel is dat he; tussen 10.00 en 19.00 uur. moet in Den Helder van 9 20.00 uur op wachttijden v uur tot anderhalf uur word rekend en op Texel van 19.00 uur twee uur. Zaterda ten reizigers vanuit Den tussen 8.00 en 15.00 uur ri houden met een wachttijd v half uur, vanaf Texel van 13.00 uur eveneens op uur. Meer informatie is verkrijgtMf Teso, tel. 369600, info@teiT http://www.teso.nl. et dt x Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Dei Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourai Gerard Timmerman (hoofdredacte Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 e Advertenties en abonnementen Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze odvertentieconfroeten en o anted" too zi|n van toepassing de Regelen voor hetM wozon van do Stichting ROTA. gevestigd te zoals godeponoefd bij do Kamer van Koophw brteksn te Amsterdam ondor nummer exemplaar van de Regelen voor het Adv** wordt op uw verzoek kosteloos toegezondén Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 €32,10 ft Per jaar 65,60 63,50 Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementspenod Wie zijn toch die vier volwassen per sonen achter de rubriek Uit eten op TexelDie vraag kreeg de redactie naar aanleiding van hun stukjes over bezoeken aan verschillende restau rants op het eiland. Daarin vertellen ze over hun ervaringen, geven hun mening en een oordeel. Een aantal le zers vindt het niet sportief dat ze wel kritiek mogen geven over het eten, de bediening, de prijs of andere zaken, maar dat ze niet hun namen onder het stukje zetten. En eigenlijk is dat taboe in de Texelse Courant, die immers geen anonieme ingezonden stukken een informatiebijeenkomst gehouden op het adres Spoorstraat 26 in Alkmaar. Voor meer informatie: tel. 319708 of www.voetreflexologie. oom. plaatst. De identiteit van hel wél bij de redactie beken omdat door het bekend mi hun namen het verrassingse loren zou gaan, is voor are gekozen Afgesproken is wel dra de rubriek ten einde lo viertal zich alsnog bekendir verantwoording zal aflegger Dat ook recensenten kritiek! ss Vt verduren, bleek na hun bet de Texelhoeve. In reactie op wering dat de lamsfilet vanë koop stukje lam was, eigenaresse weten dat het lijk van een hoog kwalite» lamsvlees is'. Verder moetl het hart dat de soep wél ve er voor vegetariërs volop l maar dat ze wel even naar' rechten moeten vragen. W dem van de schalen met e'< baar is komt volgens haar of de bakken vol zijn het voe< voldoende wordt gekoeld er 'dakje' boven de gekoelde wettelijk voorschrift is. te 3! ie Da ia tc el

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2