Freek de Jonge na ertig jaar 'gelouterd' )od baby hield cabaretier van Texel Zwemclub oefent voor nieuw evenement Pool, Schuijl en Van Strien winnaars modelracen heidstrechters zaalvoetbal omen bijeen Medische vakken op HBO-niveau Hathayoga op Hoge Berg voorzieningen Gymnastieklessen GVT van start Extra training Budovereniging ïtAfcLbfc j) COURANT irr rblijf op Texel was als een intal journey voor hem en ouw, vertelde cabaretier e Jonge donderdag en vrij hei begin van zijn voorstel- lan het publiek in Klif 12. Tij en vakantie in 1974 stierf, en onverwacht, hun drie En oude baby. Nota bene op md waar het kind een jaar was verwekt. Sindsdien r] ze Texel gemeden. was direct gezet. Freek de ;an zijn publiek onbedaarlijk :hen, maar in zijn voorstellin- hij evenzeer aan tot naden- I deed hij dertig jaar geleden jn toenmalige kompaan Bram en. Samen trokken ze fel ten gen het onrecht in de wereld, vond het in 1978 te gek voor dat er, alsof er niets aan de is, zou worden gevoetbald in iië, waar tegenstanders van iring werden gemarteld en en riep Nederland in de rakende actie Bloed aan de I iet wereldkampioenschap te j ;n Ook nadat hij solo verder iaan. bleef De Jonge op pro- j de wijze aandacht vragen jenlopende wantoestanden. ;te jaren slaat de dominees- Jflhter beduidend minder wild heen, alsof hij de overtuiging rloren dat de wereld nog kan gered Zijn voorstellingen zijn lijker geworden en in zijn elende conferences gaat het ir om wie goed is en wie fout Irak trok hij die lijn door. Zo ver- i Jonge, die dit jaar zestig iver de optredens die hij re- voorde Nederlandse militai- ik verzorgde en waarmee hij over zich afriep van veel lige) bewonderaars, dievon- hij zich veel duidelijker had uitspreken tegen de oorlog we sommigen hem zelfs be lden van 'verraad'. Net als robeerde hij, in een wijdlopig iet veel symboliek, zijn pu- lelijk te maken dat het mak- im je overal tegen af te zet- ndat het veel belangrijker is 'urven twijfelen. Niet alleen anders opvattingen, maar die van jezelf, telkens weer. De onverwachte ontboezemingen over het verlies van hun drie maan den oude baby, zoveel jaar geleden, die helemaal pasten in De Jonges persoonlijke benadering en zijn ken nelijke drang naar zelfonderzoek, hakten er stevig in. Flier en daar klon ken gefluisterde kreten van ontzetting en het leek wel even te duren voor dat de toeschouwers weer hardop durfden te lachen. De cabaretier hielp zijn publiek ontspannen met enkele smakelijke anekdotes over eerdere ervaringen op Texel, waar hij als acht jarige voor het eerst vakantie vierde. Hilarisch was zijn vertelling over De strijd om de man en de vrouw, 'een soort stoelendans, waarbij de man de stoel was'. Zijn vader had bescha digde kniebanden aan het spel over gehouden toen na het stoppen van de muziek twee vrouwen zich op zijn schoot stortten, vertelde De Jonge. Toen hij vertelde zich niet méér te herinneren dan dat de strijd zich af speelde op een veldje bij een kerk, 'misschien in Den Burg', riep de halve zaal dat het 'in Den Hoorn' moest zijn geweest. Texel De cabaretier to.ont zich een dag na zijn tweede en laatste voorstelling best bereid nog wat meer over zijn band met Texel te vertellen. Een uit gebreid interview zit er niet in, want Freek en Hella de Jonge hebben nog andere verplichtingen en willen met al te laat aan de thuisreis naar Muider- berg beginnen. Maar de verslaggever is welkom om aan te schuiven aan de ontbijttafel in Bij Jef (het echtpaar logeert in Hostellerie Keijser, waar mee het Hoornder restaurant één bedrijf vormt). Af en toe een hap ne mend uit een kom yoghurt met muesli vertelt De Jonge zijn verhaal. 'In 1952 was ik voor het eerst op Texel. We gingen met de trein, de fiet sen waren vooruit gestuurd. Na aan komst in Oudeschild gingen mijn broer en ik op zoek naar onze fiets. Met een reguutje. waarvan het num mer correspondeerde met het num mer op onze fiets. Zoals tegenwoor dig de parkeerplaats is gevuld met auto's, zoveel fietsen stonden er toen. Helemaal achteraan de rij ston den twee fietsen die we niet herken den als die van mijn ouders. Maar het nummer klopte wel. Het was mijn vaders manier om ons een cadeau te geven. Geen nieuwe fietsen, natuur lijk, daar was het de tijd niet naar. Twee opgelapte tweedehands karre tjes, maar toch...' Kampeerboerderij Het uitje was bedoeld voor de plaat selijke Christelijke Jongemannen Ver eniging. 'Voor jongens van een jaar of zestien. Daar was ikzelf te |ong voor, maar als predikant gaf mijn vader lei ding aan dat gezelschap en hij nam zijn vrouw en kinderen mee. We lo geerden in een kampeerboerderij Waar die stond, weet ik met meer. Ik weet nog wel dat Bram Charité, een gewichtheffen er rond liep. Ik heb daar in mijn vorige voorstelling over verteld. Charite had eigenlijk bij de Olympische Spelen in Helsinki moe ten zijn. Hoe dat zat, daar heb ik geen idee van, maar hij was op Texel. Ik neem aan dat hij in dezelfde kampeerboerderij logeerde, maar het kan ook zijn dat dat mijn eigen ver haal is geworden.' Erg veel herinnert hij zich sowieso niet meer van de vakantie. Wel van de sfeer. 'We fietsen vooral. In het café kwamen de christelijke jongemannen niet. Ik weet dus nog van De strijd om de man en de vrouw. En we gingen naar het strand. Daar stonden toen nog allemaal bunkers. Bij het zwem men dreigde mijn broer een keer te verdrinken. Hij kon door mijn moeder uit het water worden gezeuld. Zelf ben ik heel erg met de fiets gevallen. Toen ik van een hoog duin reed, zag ik te laat dat er een T-splitsing kwam. Mijn hele zijkant lag open.' Dramatisch Als volwassene was De Jonge in 1973 voor de tweede keer op Texel. Het werd een mooie vakantie en daarom kozen hij en echtgenote Hella het eiland een jaar later opnieuw als bestemming. 'En toen kwam die dra matische gebeurtenis. Toen we bij hotel Opdum arriveerden, waar we logeerden, lag ons kindje dood in zijn wagen.' Zijn vlotte verhaal stokt, er lijkt een traan in zijn oog te wellen. 'Ik wil er nu niet teveel over zeggen. Wie wil weten wat er gebeurd is, kan dat binnenkort lezen. Ik heb onze ervarin gen opgeschreven. Ze zijn onderdeel van een roman, Door de knieën, die volgende week uitkomt.' De dood van het kind deed de band met Texel voor lange tijd breken. 'We Na dertig jaar verwerkten Freek en Hella de Jonge hun verdriet op Texel. zijn nog één keer geweest, om het grafje te bezoeken, maar op de één of andere manier belandden we op de verkeerde begraafplaats Daarna durfden we eigenlijk niet echt meer.' Afgelopen week keerde het echtpaar De Jonge voor het eerst terug. Op initiatief van de cabaretier, die ko mend najaar een serie van vijftien te levisieprogramma's voor de VPRO verzorgt. 'Om wat uit te proberen heb ik mijn impresariaat gevraagd een paar voorstellingen te organiseren. Ik ben toen zelf met Klif 12 gekomen. Ik heb de ambitie om in alle zalen te hebben gespeeld die er in Nederland zijn en Klif 12 ontbrak daar nog aan. Bovendien leek het me ook in thera peutische zin goed.' Verwerken Het verblijf op Texel werd een sentimental journey, waarin hij en zijn vrouw eindelijk de kans kregen hun verdriet te verwerken. Via de huidige eigenaar werden de De Jonges in contact gebracht met het echtpaar Wuis, de toenmalige hoteliers van Opduin. 'Zij hebben ons toen erg geholpen, maar we hebben daarna nooit meer contact gehad. We wisten met eens of ze nog wel leefden. Pas nu kwamen we erachter dat ze leeftijdsgenoten zijn en dat mevrouw Wuis in die tijd zwanger was. Een maand nadat wij ons kindje verloren, kregen zij het hunne. Heel wonderlijk. Zij hebben dat altijd met zich meege dragen. Ze vertelden dat als ik met mijn hoofd weer eens in de publici teit opdook, zij aan die gebeurtenis werden herinnerd. Het aardige was dat Wuis in zijn kantoor allemaal luchtfoto's had hangen uit de jaren zeventig, zodat we konden zien hoe Texel er in die tijd uitzag.' Voor Freek en Hella de Jonge werd het zo lang uitgestelde bezoek aan Texel daardoor om nooit te vergeten. 'Het is goed dat we zijn terug geweest Het was louterend. Ik denk zeker dat we nog eens komen.' Tekst en foto Joop Rommets /ooravond van het begin van «oetbalcompetitie is er ko- irijdag een bijeenkomst voor voetbalscheidsrechters. De iring wordt gehouden in Ons Genoegen en begint om ir. Aanwezig zijn onder meer iheidsrechterszaken de heer 9 jgem en hoofd competitie- Kauwen, beiden van de af- ■est 1 van de KNVB. Om tegemoet te komen aan de eis dat alternatieve therapeuten mini maal op HBO-niveau medisch ge schoold moeten zijn, verzorgt de School voor Voetreflexologie een opleiding medische vakken voor al ternatieve therapeuten. Deze oplei ding start op 18 september en be staat uit drie weekenden op Texel en 34 vrijdagochtenden in Alkmaar. De totale duur van de opleiding is ander half jaar. Een vooropleiding van me dische vakken op MBO-mveau is vereist. Voor meer informatie: tel. 319708 of www. voetreflexologie. com. Voor Yogacentrum De Hoge Berg aan de Schilderweg begint het nieuwe seizoen op dinsdag 24 augustus. Mariëlle Glorie geeft lessen op dins dag- en donderdagavond om 19.00 en 20.30 uur en - dit seizoen voor het eerst - ook op dinsdagochtend. Deze Ïieleden namen het voorals kennisgeving aan. Volgens Jvoerster moet in eerste in- rorden bekeken welke juridi- nsequenties de wet met zich igt, maar daarna moeten er zes worden gemaakt over de welke voorzieningen men- recht hebben. De gemeente 3^kelijk van de vraag of de vijf ixtra wordt gelabeld of los in jiieentefonds komt. Als het jelabeld mag het geld alleen worden besteed, in het an- !aJ zou de gemeente het extra theorie overal voor kunnen in. De Tweede Kamer moet luiten of het geld wel of niet ilabeld. e heet het dat de nieuwe wet Bdzaamheid, maatschappe- cipatie en leefbaarheid van igevingen' moet bevorderen, 'aktijk komt het neer op een 0ing van het kabinet. Vooruit- PP de nieuwe wet is vanuit de [meerdere keren aangedron- oprichting van een nieuwe Welzijnsorganisatie die zich op wonen, zorg en welzijn, jeuwe organisatie zou een Vrectie moeten krijgen en een fhoudend orgaan. Met de van de zogeheten raam- naar budgetsubsidies voor ^fteer clubs en verenigingen gemeente eerder ook al een Iwet richting de nieuwe Wet ^Wappelijke Ondersteuning. ^Pkidgetsubsidie, officieel per ^P2003 ingevoerd, moet het gemeente helderder worden (•■Reende subsidie juist is be- OTNat er met meer dan nodig *w*9egeven. Maandenlang had hij getraind om mee te kunnen doen aan de IJsselmeermarathon tussen Sta voren en Medemblik die afgelopen zaterdag werd gehouden. Peter Haker werd echter op het laatste moment uitgeloot en moest zijn geluk maar ergens anders beproe ven. En dat deed hij. Samen met acht andere leden van Zwem- en Poloclub TX'71 belegde Haker zaterdag een zwemtocht over de Waddenzee. Haker zwom een af stand van 9 kilometer van het NIOZ- haventje naar het surfstrand bij Dijk manshuizen en de andere leden legden 3.5 kilometer van de haven van Oudeschild naar het surfstrand af. Volgens Haker werd met de tocht bekeken of het mogelijk is volgend jaar vanuit de zwemclub zelf een zwemmarathon op de Waddenzee te organiseren. Samen met Marco Witte heeft hij dat plan opzet. Het antwoord luidde na afloop ja. 'Maar dan wordt het wel een recreatieve tocht. Het wordt geen tocht in wedstrijd verband, want daar komt dan heel veel bij kijken. In het verleden zijn er al tochten geweest tussen Den Hel der en Texel of Den Helder en de Ra zende Bol. maar die zijn om organi satorische redenen later weer gestopt. Als het een recreatieve tocht wordt, kunnen we dat regelen vanuit de zwemclub Haker, die vorig |aar wel meedeed aan de zwemtocht over het IJsselmeer, dook om tien over drie het water in. Een uur en driekwartier later arriveerde hij bij Dijkmanshuizen. Het was de bedoeling dat de andere acht zouden aanhaken als hij bij Oudeschild voorbij kwam, maar dat duurde te lang. 'Het eerste stuk was nog dood tij en pas later had ik het tij mee', aldus Haker. De andere zwem mers waren Colinda en Kim Vlaming. Jolanda van Strien, Lucie Burgman, Maarten Dijker, Jeroen Stapersma en Edwin Zwaneveld. Zij deden een klein uur over de afstand. De negen zwem mers werden begeleid door drie volg- bootjes. Haker: 'Een aantal mensen heeft zich al aangemeld om volgend laar ook met boten mee te varen.' Het is de bedoeling dat belangstellenden volgend jaar kunnen meedoen aan zowel de 3,5 als de 9 kilometer. bijeenkomst duurt van 9.30 tot 10.45 uur. Er worden lessen hathayoga ge geven, waarmee door fysieke oefe ningen en ademtechnieken wordt geleerd lichamelijke en geestelijke spanningen los te laten. Deelname kost €6,- per les, per tien lessen vooruit te betalen. Voor meer infor matie: tel. 315782, of website www.yogacentrumdehogeberg.nl. Alle lessen van Gymnastiek Vereni ging Texel gaan vanaf maandag 23 augustus weer van start. Daarbij wordt bestaand rooster gevolgd. Nieuwe leden kunnen zich melden bij aanvang van de les en twee weken (lessen) vrijblijvend proeven van de sfeer binnen de vereniging. Alle les sen worden gehouden in de Beatrixzaal in Den Burg en gegeven door Nico Stoter, met uitzondering van de laatste drie uur op donderdag en vrijdag. Deze lessen worden ver zorgd door Abdou Bahrini. Meer in formatie is beschikbaar op de website www.turnentexel.nl. MAANDAG. 15 45-16 30 uur Jongens groep 1 16.30-17.45 uur E.T. jong talent 17.45-19.15 uur E.T. jongens B 19 15-20.30 uur E.T meisjes A+B en jongens A 20.30-21.30 uur Dames Maandag DINSDAG 15.45-16.30 uur 16.30-17.15 uur 17.15-18.15 uur 18.15-19.15 uur 19.15-20.15 uur 20.15-21.15 uur Peuters 3 jaar Meisjes groep 1 Meisjes groep 3 Meisjes groep 4 Meisjes groep 6 Meisjes vanaf V O. 2 WOENSDAG 15.30-16.45 uur Jong talent 16.45-18.45 uur E.T. Jongens B Ombouw pauze 19.00-21.00 uur E.T Meisjes A +B jongens A DONDERDAG 16.15-17.00 uur Meisjes groep 2 17.00-18 00 uur Meisjes groep 5 18.00-19.00 uur Meisjes groep 7+8 19.00-20.00 uur VO 1 20.00-21 00 uur Dames Donderdag Leden van de zwemclub namen zaterdag in de Waddenzee een voorproefje op plannen van Peter Haker en Marco Witte om vanaf vol gend jaar een zwemmarathon langs de oostkust van Texel te houden. (Foto Jomon van Hattum) VRIJDAG 15 45-16.30 uur 16.30-17 30 uur 17.30-18.30 uur 18.30-19.30 uur 19 30-20 30 uur 20.30-21.30 uur Terug van vakantie stonden de meeste modelracers zaterdaga vond weer rond de kartbaan bij Den Burg. Dertig coureurs wilden graag weer punten scoren voor de competitie. Het ging er spannend aan toe. Om half negen precies ging het licht op groen en schoten de auto's van Jan Dupon. Daan Grisnigt, Yvar Pool en Raymond Witte weg. Dupon reed het snelste en won de race, tweede werd Pool, op de voet gevolgd door Grisnigt. In de tweede manche van deze klasse zag het toegestroomde publiek de bolide van Dupon met meer verschijnen, hij was met tech nische problemen uitgevallen. Pool ging er vandoor met de overwinning. Witte werd tweede en Grisnigt we derom derde De laatste manche werd wederom gewonnen door Pool met 22 rondjes, precies gelijk aan de vorige manche. Tweede werd Grisnigt met Witte op de derde plaats. Overall winnaar van de avond in de elektroklasse werd Pool met in totaal 65 gereden ronden. Tweede werd Grisnigt, net voor Witte. Na de zoemende electromotortjes kwam het geluid van de brandstof motoren. Deze motortjes gebruiken een brandstof die bestaat uit een mengsel van methanol en olie. In de eerste manche was het heel span nend. Lange tijd waren er veel positiewisselingen voorin het veld. Carlos Huysman, Adri van Rossum, Peerke Reijnders, Mare Schuijl en Patrick Bakker gingen allemaal voor de felbegeerde eerste plaats. Met autootjes die aardig aan elkaar ge waagd zijn ontstond een mooie strijd. Deze werd na de vijf minuten durende plaats was voor Elmar Huysman, gevolgd door Jan Jacob de Jong en op de vijfde plaatst pas de winnaar van de eerst manche, Bakker. Bakker liet het er met bij zitten en ging in de derde manche weer vol voor goud. De overige deelnemers dachten er echter precies hetzelfde over en zo ontstond weer een spannende strijd. Reijnders had de smaak goed te pak ken en nam de leiding in de wedstrijd op zich. De gebroeders Dennis en Patrick Bakker volgde samen met Schuijl op de voet en streden om de tweede plaats. Reijnders profiteerde hiervan en zette het volledige veld op een rondje achtstand. Schuijl werd uiteindelijk tweede, gevolgd door res pectievelijk Patrick en Dennis Bakker. Schuijl nam met 78 gereden rondjes de avond overwinning mee naar huis, achter hem volgde Reijnders en Carlos Huysman. In de eerste manche van de stockcar klasse ging Jeroen Huizmga er met de eer van door, Jos Smit volgde vlak daar achter en Wouter van Strien ein digde als derde In de tweede manche kon Huizinga de eerste plaats niet behouden en eindigde hij als vierde. Wouter van Strien was oppermachtig in deze manche en won overtuigend. Gerrit van Strien werd tweede, op een ronde gevolgd door Smit. De derde manche was verreweg de spannendste van de stockcars. Wouter en Gerrit van Strien kwamen goed weg bij de start. Huizinga herstelde goed en ook Smit kwam gaande weg de wedstrijd steeds meer vooraan rijden. Uiteinde lijk moest Gerrit van Strien nog rijden voor wat hij waard was op de eerste plaats om Smit voor de blijven. Dit lukt hem met een voorsprong van race gewonnen door Bakker. Schuijl zat daar slechts 4.150 seconde ach ter. Reijnders werd derde. In de tweede manche kon de top van het veld van de eerste manche met goed meekomen. Schuijl was echter een uitzondering en reed zijn bolide maar liefst 27 keer over de startlijn. Reijnders reed voor wat hij waard was maar kon Schuijl met bijhouden en eindigde als tweede. De derde 3.332 seconde bij de finish. Derde werd Huizinga dit nog net Wouter van Strien had ingehaald. Wouter van Strien had deze avond 1 rondjes meer gereden als Smit en wist daar mee wel net de meeste punten te verdienen. Huizinga werd derde. Volgende week is er weer model racen, de clubavond begint na slui ting van de kartbaan om 20.00uur. Budoveremging Shima start komend seizoen met een extra lesavond voor de judoka's en karateka's. Nu Texelaar Nico Waerts gediplomeerd karate-jitsuleraar is geworden biedt dat mogelijkheden om de lessen uit te breiden. Zo'n veertig judoka's trainen iedere donderdagavond onder leiding van ludoleraarHenk Rozenhart. De jeugd komt eerst aan bod en daarna is er een les voor volwassenen. Met name tijdens de jeugdles raakt de mat over vol. 'Als er steeds nieuwe leerlingen bijkomen, houdt dat ontzettend op voor de groep. Je moet toch extra tijd investeren in een nieuw lid en dat gaat ten koste van de andere jeugd', aldus voorzitter Jan Keesom. Daarom wordt op de maandagavond van 18.00 tot 19.00 uur een nieuw lesuur geïntroduceerd dat speciaal is be stemd voor nieuwe jeugdleden. 'Het wordt een budoles, waar zowel jonge karateka's als judoka's de grondbe ginselen leren. Na verloop van tijd stromen zij door naar de reguliere les sen', licht Waerts toe. Hij zal de maandaglessen verzorgen. Het uur erna, van 19.00 tot 20.00 uur, is be stemd voor de volwassen karateka's die extra willen trainen voor wedstrij den of examens. Ook oudere judo leden zijn hier welkom voor een extra training De reguliere karatelessen op vrijdagavond worden gegeven door trainer Henk van der Salm uit Den Helder. 'Nu gaan we wekelijks over met een klein groepje om op de woensdag in Den Helder te trainen. De club draagt bij in de reiskosten, maar dat is voor ons een dure grap. Het is veel goedkoper om die extra training op Texel te houden', aldus Keesom. Door een bijdrage uit de Raboton werd Shima in de gelegen heid gesteld zelf leraren op te leiden. De 49-jarige Waerts, in het dagelijks leven zelfstandig ondernemer, was de eerste die afgelopen seizoen slaagde voor het diploma tot leraar A. Komend seizoen wil de eerste dan- houder opgaan voor de vervolg opleiding. Tegelijkertijd begint judoka Martin Rozenhart aan een opleiding tot judoleraar. Hij zal op den duur zijn vader Henk opvolgen Het nieuwe budoseizoen start op maandag 30 augustus. Meer informatie is te ver krijgen via tel. 315640. Jongens groep 2 +3 Jongens groep 4 en 5 Jongens groep 6 en 7 Jongens groep 8 Jongens groep VO 1 en IIBrugklas Jongens V.O.3 en ouder Nico Waerts gaat de extra uren op maandagavond verzorgen (Foto Louisa van dor Shhs) TCYCI CC C DINSDAG 17 AUGUSTUS 2004

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5