Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, indbouw en jagers erwerpen plan GS lortservice brengt exel in beweging Hovestad weer in de lucht na ongeluk Vakantiekrant de GRIEK Texelse Media Eelman en Boom kampioen ringsteken Tuinwallen m Fietswegenwacht Politie gebruikt voor eerst AED TEXELSE^COURANT tSei$ fV/w/ qief naar honderden Texelaars y de pomp Te hard geklopt Drankrijder Cursus reiki TEXELSE^ COURANT BEZORGER m/v nzenreservaat van 2.500 hectare 1ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11904 fEXELSE VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2004 COURANT hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Boeren in het Hogeberggebied moe ten de totale beheersver-goedmg krij gen voor de instandhouding van de tuinwallen die aan hun land grenzen. Schapenhouder Piet Bakker van de Waddel greep de informatieavond over de aanleg van vijf nieuwe holle weggetjes in het gebied aan om een nieuw pleidooi te houden voor het op orde brengen van de regelingen voor de beheersvergoedingen. Pagina 6 Een kapotte fiets ter plekke repare ren is er nog met bij, maar fietsers kunnen sinds gisteren wel een be roep doen op de service van de nieuwe Fietswegenwacht die onder aanvoering van de Stichting Duur zaam Texel is opgezet. Met een bus van Garage Rentenaar worden tot en met donderdag 30 september fiet sers in de problemen te hulp gescho ten. Pagina 7 De Texelse politie heeft dinsdag avond voor het eerst een AED in gezet bij eerste hulp aan een 47- jarige Texelaar die onwel was geworden op het fietspad langs de Pontweg. Voertuigen van de poli tie zijn sinds vorige maand uitge rust met Automised Externe Defi- brillatoren om zo snel mogelijk hulp te kunnen verlenen aan men sen met een hartfalen als de am bulance nog niet ter plekke is. Toen de politie de man aantrof op het fietspad, ademde hij volgens een politiewoordvoerder niet. De AED adviseerde, nadat hij was aangeslo ten, om twee elektrische prikkels toe te dienen. Daarna ging de drie aan wezige agenten over op hartmassage en mond-op-mondbeademing. Am bulancepersoneel nam de reanimatie even later over Volgens de woord voerder werd de ademhaling en de bloedsomloop van de man weer op gang gebracht en nadat hij was ge stabiliseerd, werd hij overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De man maakte het gisteren naar omstandigheden goed. Een AED bestaat uit een kastje, ka bels en twee zogeheten paddies die op de borst worden geplakt. Voordat de AED aangeeft of er prikkels moe ten worden toegediend, analyseert hij eerst of er nog een hartslag aanwe zig is. Met het toedienen van een elektrische prikkel wordt het hart gereset, waardoor de stilgevallen pompfunctie weer op gang kan ko men. De Texelse politie is voorzien van vier AED's en het afgelopen jaar opgeleid in het omgaan met de ap paratuur. (Advertentie) (fnn nrt.-7"Wi ia b* ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gratis bijlage KOMCLETE WONINGINRICHTING FESTIVAL'TEXEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. juwers, jagers en natuur- zijn fel gekant tegen plan- n de provincie voor een re- van 2.500 hectare aan de nt van het eiland voor over ride grauwe ganzen en en. De Texelse organisaties dat eerst het probleem van merende grauwe ganzen jjpgelost. Maar een woord- ir van de provincie acht de oot dat Gedeputeerde Sta ir 1 oktober toch besluiten dooggebied voor ganzen - ;n proef van één jaar aan te waarna het mogelijk een lente status krijgt. incie staat onder druk. Minis- rman van Landbouw, Natuur dselkwaliteit heeft besloten ór 1 oktober in Nederland hectare voor de opvang van iterende grauwe ganzen en l£ >n moet worden ingericht. Op ^•an een verdeling moet er in Holland 5.500 hectare op- jbied worden aangewezen. 11 iben hun oog laten vallen op >n in Waterland, Zeevang en ien definitieve begrenzing is it vastgesteld, maar ruwweg 3torn het gebied dat zich uit- an Waalenburg tot en met De Dijkmanshuizen. Het meren- im 1750 hectare, is in gebruik land of natuurgebied, de res- oppervlakte voor akkerbouw, -lanwijzing mogen in dit gebied ganzen, smienten, maar ook brand- en rietgans niet wor- rjaagd of bejaagd. Ter com- evan schade krijgen de eige- >f beheerders van de grond ministerie van LNV een ver- g van de schade. In principe ze nu ook in aanmerking voor zo'n schadevergoeding, maar moe ten ze aantonen dat ze er alles aan gedaan hebben om schade te voor komen, wat veel tijd kost en admini stratieve rompslomp geeft. Rigoureus Toen een delegatie van de provincie maandag op het eiland was om de plannen te bespreken met vertegen woordigers van onder meer de WLTO-afdeling Texel, de Wildbeheer eenheid Texel en Agrarische Natuur- vereniging De Lieuw gaven die aan dat er voorlopig met over te praten valt. Reden is dat een toenemend aantal overzomerende grauwe gan zen steeds meer schade aan land bouwgewassen veroorzaakt. Om de populatie in te dammen mochten het afgelopen voorjaar weer eieren wor den geprikt en bovendien kunnen ja gers bij schade in aanmerking komen voor een ontheffing voor het afschie ten van ganzen. Dit heeft wel enig effect, maar om de populatie rigou reus in te dammen willen de boeren en jagers de bestrijding van ganzen liever voortvarender aanpakken. Maandag gaven zowel de jagers als de landbouwers ambtenaren van de provincie te verstaan dat eerst het probleem van de overzomerende gan zen uit de wereld moet. alvorens er aan het reservaat voor de overwinte rende ganzen kan worden gesproken. Als de aanwijzing inderdaad per 1 oktober een feit is, betekent het dat de jagers twee weken vóór aanvang van het jachtseizoen in hun vrijheid worden beperkt. Ten dele, want de jacht op bijvoorbeeld hazen en fazan ten mag gewoon doorgaan, mits dit geen verstoring van de ganzen geeft. Lees verder pagina 5 en op Texel kunnen meer >rt gaan doen. Sportservice luurt binnenkort ruim acht- d mensen van 55 tot 65 jaar Burg een brief waarin ze uitgenodigd om mee te an een nieuw project. Sport- richt met name op Texe- ie nauwelijks meer iets aan loen. «9, it nieuwe project wil Sport- die groep meer in beweging Het gaat om het zogeheten (er Actief Leefmodel (GALM- dat een paar jaar geleden jksuniversiteit Groningen werd ten op diverse plekken in het it succes is toegepast. Vol- onme Joling van Sportservice n er op zich op het eiland een emoren actief, maar er is toch 4 ivri| grote groep ouderen die eer aan sport doet of nooit sdaan. rs die zich aanmelden, krijgen en fitnesstest waarbij, onder ding van een arts, wordt ge- hoe het met onder meer de de lenigheid en de bloed- gesteld Als dat in orde is, ze meedoen aan een pro- tvan tien weken waarbij we en uur wordt gesport. De les- irden gegeven door Betsie 'en uit Den Burg, die het af- mijn fiets is stuk!' of fonds?' gelopen jaar een zogeheten GALM- opleiding heeft gevolgd voor het pro ject, De sporten, onder meer badminton, tennis en volleybal, wor den aangepast aan de doelgroep. Het gaat er allemaal rustig aan toe en er wordt gebruik gemaakt van zachte ballen. Joling: 'Ik heb nu al een paar keer gehoord van mensen die je er over aanspreekt dat ze wel mee willen doen, maar dan denken ze dat ze het niet kunnen. Dat is niet zo. De spor ten worden aangepast aan de doel groep. Mensen zien nu de Olympi sche Spelen en denken dan dat ze dat ook moeten kunnen, maar dat is een verkeerd beeld.' Sportservice richt zich in eerste instantie op inwo ners van Den Burg. Als het project daarna is opgestart en loopt, worden in tweede instantie ook Texelaars van 55 tot 65 uit de andere dorpen bena derd. Volgens Joling is die keuze be wust gemaakt op basis van andere ervaringen met het GALM-project. 'Maar het mooiste zou zijn als op een gegeven moment in elk dorp een GALM-groep ontstaat.' Het bewegingsproject wordt groten deels gefinancierd door de provincie Noord-Holland en de gemeente. Het is opgenomen in de gemeentelijke nota Texel breed in de Sport die een paar jaar geleden werd vastgesteld en waarbij geld werd vrijgemaakt voor het project. De fitnesstest is gra tis en voor de deelname aan de tien- wekelijkse lessen betalen deelne mers volgens Joling een kleine bijdrage. De lessen worden gegeven op maandag- en woensdagmiddag en dinsdag- en woensdagavond in de Lees verder pagina 5 De politie heeft een 44-jarige man uit Mook aangehouden die dinsdag nacht de voordeur heeft vernield van een hotel aan de Kamperfoelieweg in De Koog. Om 1.30 uur had hij het raam ingeslagen. Toen hij op het bu reau vertelde dat hij het niet opzette lijk had gedaan, maar te hard had geklopt, liet de politie hem gaan. De man beloofde de schade te vergoe den. René Hovestad (links) in zijn nieuwe zweefvliegtuig. Naast hem schudt Michel Borsje, de 10.000ste bezoeker van het luchtvaartmuseum, de hand met vrijwilliger Bram van Dijk. (Foto Gerard Timmerman) Reinair, het zweefvliegbedrijf van René Hovestad, is weer in de lucht. Vier weken nadat zijn toestel total loss raakte bij een botsing op het luchtvaartterrein beschikt hij weer over een nieuw vliegtuig. Een opsteker voor Michel Borsje uit Uden, die als 10.000ste bezoeker van Luchtvaartmuseum Texel en Texel 1940-1945, een zweefvlucht cadeau kreeg. Op 22 juli werd het vliegtuig van Hovestad buiten zijn schuld aange reden door een rondvluchtoestel, waarbij een deel van de vleugel af brak. Er volgde vier moeizame we ken, waarin hij zijn bedrijf noodge dwongen moest sluiten. 'Het gaat me aan het hart dat de verzekering het herstel van mijn oude toestel te duur vond, maar ik ben wel blij dat deze maatschappij de zaken voor mij zo spoedig en netjes heeft afgehandeld.' Toen duidelijk was dat hij voor een nieuw toestel in aanmerking kwam, viel het oog van Hovestad op twee vliegtuigen in Oostenrijk. 'Ik ben in de auto-gestapt en er naar toe gereden.' Het ene bleek niet geschikt te zijn, maar het Scheibe Falke-vliegtuig dat een zweefvliegclub in Linz te koop aanbood, bleek precies wat de Texelaar zocht. 'Eigenlijk precies zo eentje als mijn oude. Met dit verschil dat van het vorige toestel met meer aan onderdelen was te komen, terwijl van mijn nieuwe vliegtuig, waarvan er in Duitsland 1000 zijn gemaakt, volop onderdelen verkrijgbaar zijn.' De tweezitter met een spanwijde van 15,5 meter, een vrijwel nieuwe 65 pk Limbach-motor en een maximaal gewicht van 580 kilogram is ge bouwd in 1973. Hovestad deed er 8,5 uur over om het vliegtuig van Oostenrijk naar Texel te vliegen 'Prachtig om over het Donaudal te vliegen. Onderweg be landde hij in slecht weer. 'Ik zag be neden een landingsstrip liggen, dat was in Sinsheim. Eenmaal aan de grond, bleek het vliegveld al gesloten. Maar vanwege het slechte weer, mocht ik blijven,De vraag is of zijn auto nu nog in Oostenrijk staat. 'Nee. Het toeval wilde dat ik op het vlieg veld in Linz een jongen tegen het lijf liep die net verkering had met een meisje uit Nijmegen. Hij zei dat als ik die kist kocht, hij mijn auto naar huis zou rijden. En zo gebeurde het.' Het is inmiddels traditie dat de 10.000ste bezoeker van het luchtvaartmuseum een rondvlucht krijgt aangeboden door Reinair De 16-jange Brabander die het geluk had woensdag precies op het juiste tijd stip de balie te passeren zag zijn jongensdroom werkelijkheid worden. 'Vroeger wilde ik piloot worden Over talent beschikt Borsje volgens Hovestad zeker. Nadat de vlieg- instructeur het toestel op 400 meter hoogte had gebracht, gaf hij de stuur- knuppel over aan zijn passagier. 'Tot dat we de landing inzette, heeft Michel de besturing vrijwel zelf ge daan. Een hele prestatie, zeker om dat het de eerste keer was dat hij in een vliegtuig zat.' Het zweeftoestel heeft nu nog een Oostenrijkse registratie (OE-9067), maar na het vliegseizoen krijgt het een Nederlands nummer. Bij die schilderbeurt hoopt Hovestad ook de naam van een sponsor op het vlieg tuig te kunnen plaatsen. 'Ik ben nog op zoek.' Een 51-jarige automobilist uit De Koog die woensdagavond te diep in het glaasje had gekeken, liep bij een routinecontrole van de politie rond half elf in de Duinroosstraat tegen de lamp. Op het bureau blies de man 520 ug/l, terwijl tot 220 is toegestaan. Hij kreeg een proces verbaal. In reikipraktijk De Witte Lelie in Oosterend wordt zaterdag 28 augus tus van 10 00 tot 15.00 uur een cur sus reiki 1 gegeven. Een cursus reiki 2 (het op afstand energie doorgeven) volgt in overleg. Voor aanmeldingen en inlichtingen RiaTrap, tel. 318219 of 06-12647553. (Advertentie) Het indrukwekkende vierspan van Frans en Emmy Bakker was goed voor de publiekspnjs. (Foto's Gemrd Timmerman) Koetsier Rein Eelman en steekster Anneke Boom zijn woensdag avond winnaar geworden van het Texels kampioenschap ringsteken. Tijdens de finale op de Groene- plaats veroverden ze de Jan Agter Bokaal. De dagprijs was voor Gerrit en Jannie Westerlaken en de prijs voor het schoonste geheel ging naar het vierspan van Frans en Emmy Bakker. Rijendik stonden de mensen langs de hekken op de Groeneplaats op het schouwspel aan zich voorbij te zien trekken. Nadat de paardenmenners en hun charmante steeksters de af gelopen zomer alle dorpen op het eiland hadden aangedaan, voltrok de eindronde zich volgens traditie in Den Burg. Duidelijk zichtbaar was dat de deelnemers zich hadden ingespan nen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Glanzend gepoetste paar den verkeerden in topconditie, de rij tuigen zagen er piekfijn uit, evenals in traditionele kostuums gestoken koet siers en passagiers. Anderen hadden een vrolijk clownspak aangetrokken en zelfs Pipi Langkous (de combina tie José Graaf en Anne Sprenkeling) reed rond. Onderweg naar Den Burg had hun pony Mieke koliek gekregen, het dier was te ziek om mee te doen Maar van hun buurman kregen ze een andere pony te leen, zodat ze alsnog mee konden doen. Ze werden tweede bij de publieksprijs. De derde publieksprijs was voor Rianne Broek man en Noortje Duin en hun Shetlandpony Spooky. 'Hij blijft maar gaan, die verkeert in topconditie sprak spreekstalmeester Gerard Kriek zijn bewondering uit voor het kleine paardje dat van geen ophou den wist. Schrik Behalve op de prachtige combinaties met hun al even fraaie berijdsters, waren de ogen gericht op de lans van de steekster, die drie ringen aan de spies moest zien te prikken. Geen eenvoudige taak, zoals later ook de toeristen ondervonden die naast de Lees verder pagina 5 Ljnti Twirt Jitrli ia brl bart. Wij zijn met spoed op zoek naar die voor ons de krant wil bezorgen in de omgeving Westerweg Hier wonen ongeveer 45 abon nees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1