Vlinder gevallen van eweld en vernieling 1 5 tikel AD slecht gevallen in De Koog Strandwachten tijdelijk in agrarische schuur Kokkelaars mogen acht miljoen kilo opvissen .TEXELSE COURANT' ME l BOOR GR IE MEE ,D'R 15 VflRRVORD HMK6 HUNDIG GLR5 HEFFEN W1 DE SPORTHRL' URflGT ER VflNRF) WAT ER ILrZlT7'?! [öJ^feL PHtOOH goes G) 2.0 -08 - 2ÖOV Senioren in beweging otviswedstrijd Huis vergde twee bouwaanvragen Sportservice Lege batterijen goed voor €450,- Cursus Engels SV De Koog speelt oefenwedstrijden (Reservaat Ringsteken Grote partij kokkels in Waddenzee VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2004 suggestie dat Texel 'feest- esteiland nummer één is' het Algemeen Dagblad de nte en andere deelnemers it zogeheten zomeroverleg zich in het harnas gejaagd, hen die aan het artikel had- eegewerkt herkenden vrij- ts van hun eigen, genuan- commentaar', schrijft de nte. 'Het komt vaker voor ndelijke) media vooral op ie uit lijken te zijn.' De be nen hebben hun lesje ge in zullen nieuwe verzoeken pers om mee te werken :ich neer leggen. Dat onder- V-zender SBS, die naar aan- van het AD-artikel op Texel ;omen filmen. mwoordigers van gemeente, horeca, bewoners en anderen maandag het vierde en laat- leroverleg. In tegenstelling tot gestieve sfeer in het AD, werd het overleg de sfeer in het sleven als 'vriendelijke en ge- imschreven. Maar het artikel foto van kamperende jonge- bierkratten in het AD ver volgens het overleg het nega- =eld over De Koog. Volgens de [Tiers aan het zomeroverleg al jarenlang steeds beter en n steekpartijen zoals afgelo- ner tot de uitzonderingen, wat de gemeente blijkt uit cijfers politie en ervaringen van be- en. Overigens wil burgemees- lorp de klachten over overlast jatelliseren. 'Waar de ene be- n ioorheen slaapt, ligt de ander iele nacht wakker van.' Dat it signalen van bewoners van de Ruyslaan, Epelaan en omgeving. De burgemeester wil hieraan aan dacht blijven besteden. Het afgelo pen weekend nam Geldorp persoon lijk een kijkje in De Koog, in het bijzonder bij het toezicht door de dorpswachten en de manier waarop het uitgaande publiek huiswaarts keerde. Voor volgend seizoen wil de burgmeester meer toezicht in de woonwijken realiseren. Wellicht is het daarvoor nodig extra budget aan de gemeenteraad te vragen. Dorpswachten Tijdens een extra vergadering con cludeerde de horeca dat mensen snel geneigd zijn het gunstig effect van allerlei maatregelen te vergeten. Over de toegevoegde waarde van twee dorpswachten tijdens de afgelopen weken, werd tijdens het zomer overleg positief geoordeeld. 'De dorpswachten in hun oranje jacks zijn zichtbaar aanwezig. Ook beschikken ze over mountainbikes om in de stra ten in de richting van het jongeren- terrein van camping Kogerstrand te surveilleren. De dorpswachten waren vaak te zien in de omgeving van de Kamerstraat, maar kunnen niet overal tegelijk zijn. Volgens de politie zijn er dit jaar min der gevallen van geweld en vernieling dan vorig jaar. Dat het met de openbare orde in het uitgaansleven de goede kant op gaat, blijkt volgens de gemeente ook uit het aantal aanhoudingen. Waren dat er in 2003 nog 52, dit jaar heeft de politie 50 personen in de kraag ge grepen. 21 van hen werden in de laat ste twee weken aangehouden. Het grote aantal aanhoudingen is volgens de gemeente te danken aan de korte lijnen tussen politie, dorpswachten en horecaportiers in de Dorpsstraat. De politie heeft de indruk dat er van de aanhoudingen een preventieve werking, uitgaat. Het aantal meldin gen over agressie en vernielingen is kleiner dan vorig jaar. 'Op het strand bleef het, mede door surveilleren per auto door dorpswachten, 's nachts rustig: vrijwel geen vernielingen van strandhuisjes.' Burgemeester Gel dorp ziet dan ook geen aanleiding voor nieuwe maatregelen. Taxi's Het experiment met dorpswachten op de taxistandplaats is met erg uit de verf gekomen Op de bewuste zaterdagavonden was het aanbod van passagiers met groot Volgens een taxibedrijf viel dat wel mee, maar vertrok het uitgaansvolk heel geleide lijk, waardoor de afvoer gladjes ver liep. Mogelijk wordt het experiment volgend jaar herhaald Hielden de jeugdscouts aan het steekincident een onveilig gevoel over, ditmaal waren de |ongeren vrij positief. Wel zagen ze hoe sommige jonge bezoekers de leeftijdscontrole met polsbandjes en identiteitskaarten probeerden te omzeilen. Hier zal extra op worden gelet. Verder wordt er scherper op toegezien dat cafés en disco's werkelijk om 2.00 uur op slot gaan, zodat men er nog wel uit kan, maar met meer naar binnen. Nu het aantal jonge kampeerders op Kogerstrand is afgenomen, is de grootste drukte in het uitgaansleven voorbij. Tot eind augustus worden nog een paar drukke weken ver wacht, maar de topdrukte is achter de rug. bootjes met in totaal veertien aan boord verlieten zaterdag uur de haven voor de derde wedstrijd van het seizoen. Het looi rustig zomerweer en er oed gevangen. Er werden 29 aan de haak geslagen, met :amenlijke lengte van 676 cen- Danny Saalmink, met 7 jaar jste deelnemer, wist met vijf (124 cm) alle andere vissers te ,n. Tweede werd Ruud de (3 vissen, 118 cm). Hij ving talingen en een bot en kreeg de prijs voor de grootste vis dag. Peter Thielemans ein- op de derde plaats. Hij ving alingen en een steenbuik (87 ste bootwedstrijd van het sei- ordt gehouden op zaterdag 4 k iber, van 14.00 tot 17.00 uur. zal de winnaar van de Jan kaal 2004 bekend worden kt Oplettende passanten zal het niet zijn ontgaan dat aan de Westerweg een stukje landinwaarts een nieuwe wo ning is verrezen. Eigenaar is Adrie Mantje, die het oude optrekje heeft laten slopen en voor nieuwbouw koos. Ook administratief ging dit met helemaal zonder slag of stoot. Een eerste bouwvergunning die hij in diende, wees de gemeente af omdat deze volgens het college niet strookte met de uitgangspunten in het be stemmingsplan buitengebied, waar bij met name werd gesteld dat het bijgebouw te groot was. Mantje te kende bezwaar aan en leverde uitein delijk een nieuwe, aangepaste bouw tekening in die wel genade vond bij de gemeente. Het wekte daarom ver bazing dat op de agenda van de commissie Bezwaarschriften die vol gende week bijeenkomt, het bezwaar van Mantje tegen de eerste, gewei gerde bouwaanvraag op de agenda staat. 'Dat bezwaar is ingetrokken', liet Mantje gisteren weten. jw (spiegelzaal) van sporthal moegen in Den Burg. Joling Is het de bedoeling om jaar te starten met de lessen, sstesten worden waarschijn- iktober of november gehou- moeten eerst de reacties die len op de brieven mventarise- de mensen die niet reageren, allemaal een persoonlijk be- Dat hoort ook bij het project blijkt dat mensen dan vaak sl mee willen doen.' Joling is zoek naar vrijwilligers die mee [oeken willen afleggen. Het ngsproject is opgezet om de Iheid van senioren te verbete- om de sociale contacten te leren. De lessen worden elke ifgesloten met een rondje kof- rbij nagepraat wordt. Een bijdrage aan de landelijke ac tie van de Stichting Batterijen (Sti- bat) voor het inleveren van lege batterijen heeft de familie Polman uit Den Burg een reischeque van €450,- opgeleverd. 'Niet te geloven dat die oude batte rijen nog zoveel waard zijn!', vertelde de familie die op de actie attent was gemaakt door advertenties en de lege batterijen had ingeleverd bij Albert Heijn. Welke bestemming de reischeque krijgt, is nog niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk besteden ze de cheque aan hun eerste skivakan tie. Stibat kent elke maand meer dan honderd reischeques toe. Via com mercials op televisie vestigt de Stich ting regelmatig aandacht op de ac tie. Bovendien staan advertenties met informatie over de actie, de mleverpunten en de prijswinnaars in diverse tijdschriften, omroepgidsen en kranten. De informatie is ook te vinden op de website van Stibat (www.legebatterijen.nl). De actie loopt tot het einde van dit jaar. Docente Lida Wels begint maandag 13 september met een cursus Engels voor gevorderden. In deze cursus staat conversatie centraal en wordt aan de hand van teksten van uiteen lopende aard in een informele sfeer gewerkt aan grammatica en aan lees vaardigheid. De lessen worden ge houden op maandagmorgen van 11.15 tot 12.30 uur. Voor inlichtingen telefoon 314600. De strandbewakers van het U- trechts Studenten Werkkamp zul len in de seizoenen 2005-2006 wor den gehuisvest in een deel van het pand Pontweg 151. Deze vrij staande agrarische schuur van K. Hin van de Nieuwlanderweg zal daartoe worden verbouwd. Door een vrijstellingsprocedure volgens artikel 17 van de Wet op de Ruim telijke Ordening wordt het niet- agrarische gebruik van de schuur planologisch mogelijk gemaakt. De Utrechtse 'badmeesters' die be last zijn met de bewaking van de stranden Paal 9,12,15 en 17, waren al geruime tijd op zoek naar een on derkomen. Vele jaren zaten ze 's zo mers in 'Scholleboe' van Joh. Bakker aan de Westerweg, maar nadat Bak ker was overleden kwam daar een eind aan. Sinds 2003 zitten de bewa kers in de jeugdherberg De Eyer- coogh maar ook dat is geen perma nente situatie omdat dit gebouw moet plaatsmaken voor het nieuwe hulpverleningscentrum. De meest voor de hand liggende en planolo gisch correcte oplossing zou zijn dat de bewakers worden ondergebracht in een van de groepsverblijven op Texel, maar geen van de betrokken exploitanten had daar trek in. Er kwam althans geen reactie op de oproep die het college tot hen richtte. De studenten gingen toen zelf op zoek, wat het afgelopen voorjaar leidde tot de 'ontdekking' van de schuur van Hin aan de Pontweg. Deze is ideaal gelegen (op honderden meters afstand van woon- en recreatiebebouwing en betrekkelijk dicht bij de strandslagen waar ge waakt moet worden) en kan op niet al te kostbare wijze voor zijn nieuwe bestemming geschikt worden ge maakt. Het geheel stenen gebouw verkeert in goede staat, is voorzien van een betonnen vloer en voldoende nooduitgangen en er zit zelfs al een douche en een wc in. Bij de verbou wing moet onder meer een keuken worden gemaakt. Ondanks het tijde lijk karakter zal de aanpassing wel moeten voldoen aan dezelfde (brand)- veiligheidseisen als gelden voor regu liere groepsverblijven. Het college heeft nadrukkelijk gesteld dat de vrijstelling voor het gebruik als logiesgelegenheid voorde badmees ters niet langer dan twee jaar geldt Wat betreft de huisvesting na afloop van deze periode kan het nieuwe beleid inzake de gebruiksmogelijk heden van vrijkomende agrarische gebouwen soulaas bieden Als de gemeenteraad zou besluiten dat deze gebouwen voor het onderbren gen van personeel gebruikt mogen worden, zou dat een oplossing zijn Het is niet de bedoeling dat de aan passing van de schuur voor rekening van de gemeente komt. Het Utrechts Studenten Werkkamp zal daar dus zelf voor moeten zorgen, wat de vraag oproept of het voor hen aan trekkelijk is te investeren in een ge bouw dat slechts twee seizoenen gebruikt mag worden. Mr. Wiet van Utenhove (erelid, honorair bestuurs lid en adviseur van het werkkamp) die zich heeft ingespannen om gemeen telijke toestemming te knjgen voorde huisvesting van de badmeesters in de schuur, kon daarop nog geen antwoord geven. 'We willen een zo eenvoudig mogelijk, maar natuurlijk evengoed veilig onderkomen maar snappen best dat voor ons dezelfde voorschriften gelden als voor anderen. We gaan de komende tijd met het bestuur, de eigenaar en andere be trokkenen bekijken of het haalbaar is'. Een combinatie-juniorenteam van SV De Koog speelt zaterdag vanaf 16.00 uur thuis tegen SVW B2. Zondag speelt De Koog 1 thuis tegen SVO, aanvang 14.00 uur. Volgende week zaterdag speelt het nieuwe tweede elftal van De Koog thuis tegen Bak huizen (16.00 uur). Dinsdag 31 au gustus speelt De Koog 1 in Den Burg tegen Texel 2. ERVOLG VAN PAGINA 1 ling Natuurmonumenten (NM) il is wél voorstander van het igebied voor ganzen, omdat Ira opvanggebied naast de tare in De Eendracht, als een ie aanvulling wordt gezien. [NM vindt wel dat hiervoor ''ak op het eiland moet be- |Momentèel is dat duidelijk met I Overigens tekent NM daar- dat zowel de WLTO als de lan- KNJV, de overkoepelende eremging, wél akkoord zijn met de aanwijzing van 80.000 reservaatgebied in Neder- dat de plaatselijke organisa- een ander standpunt inne- lordvoerder van de provincie, lanks een belofte van de pro per een persbericht, vond dat stie onvoldoende nieuws be- *R er een persbericht aan te 'Het probleem van de over ride ganzen is natuurlijk reëel noet goed worden aangepakt. Maar als daardoor de aanwijzing van het overwinteringsgebied niet door zou gaan, ontstaat een groter pro bleem. In zo'n reservaat komen de boeren namelijk veel sneller in aan merking voor schadevergoeding dan daarbuiten. Want dan ligt de bewijs last voor schade bij de boer. Die moet veel nadrukkelijker aantonen dat er vreterij in z'n gewassen zit We pro beren hier in goed overleg uit te ko men, maar op een gegeven moment moet er wel een knoop worden door gehakt. We gaan de kwestie nog voorleggen aan het Provinciaal Over leg Landbouw, maar daarna nemen GS een besluit. Door het voor één jaar als proefgebied aan te wijzen, hoeven er nu geen tijdrovende proce dures te doorlopen en kan het opvanggebied per 1 oktober worden ingesteld. Vanaf 1 oktober 2005 krijgt het dan een permanente status. Be doeling is dat het gebied van 1 okto ber tot 1 april als opvanggebied fun geert, met de daaraan verbonden beperkingen voor de jacht en het fi nanciële voordeel voor de landbou wer. Buiten die periode mogen de (overzomerende) ganzen wél worden verjaagd. VERVOLG VAN PAGINA 1 koetsiers mochten plaatsnemen. Al rijdend over het plaveisel trilden de wagens soms behoorlijk, wat het richten er met makkelijker op maakte Een dame raakte even van slag toen het paard een onverwachte bewe ging maakte. 'Schrik met mevrouw, de koetsier weet wat hij doet', stelde Kriek de toeriste gerust Opvallende verschijning was een fraai geschil derde boerenwagen, waar tijdens de publieksronde een heel stel kinderen op was geklommen. Voor het Texels kampioenschap wist Anneke Boom alle ringen te raken, terwijl koetsier Rein Eelman feilloos de wagen bestuurde. Met 41 punten werden ze Texels kampioen. Tweede werden Lisanne de Leeuw en Petra Noppert met 39 punten en derde Jan Schaap en Alma Stendert. Bij de strijd om de dagprijzen kreeg Henk Spigt hulp van een toeriste uit Oldenzaal, die feilloos de drie ringen aan de stok reeg. Gerrit en Janme Westerlaken werden met 15 punten winnaar, waarna drie combinaties met elk 14 punten de strijd om de tweede plaats moesten uitvechten. Mant Visser, die reed met Willem Goënga. plukte alle ringen mee en eindigde als tweede, gevolgd door Jos Waterman en Biem Trap. Voor Frans Bakker, die met een vierspan reed, was het een hele prestatie om de lange aanspanning in het juiste spoor te leiden. Deze manoeuvres maakten het steken extra moeilijk voor dochter Emmy, die er van de 15 ringen toch nog 13 aanprikte. Ze ein digden op de vierde plaats. Dames in Texelse kostuums die het publiek vroegen naar de meest favoriete aan spanning, kregen te horen dat het vierspan van de familie Bakker zon der meer de mooiste was. De schuur Pontweg 151 IFoto Hst, oe Graaf) Koetsier Rein Eelman en steekster Anneke Boom tonen de zojuist veroverde Jan Agter Bokaal. De grote hoeveelheid kokkels in de Waddenzee heeft het mogelijk ge maakt dat de kokkelsector dit jaar toestemming heeft gekregen om maar liefst acht miljoen kilo kok kelvlees uit het water te halen. Dat is de strekking van een brief van minister Cees Veerman (Land bouw) op Kamervragen van Groen- Links. Twee Kamerleden van die partij had den moeite met de hoge vangstquota die het ministerie op basis van de Natuurbeschermingswet heeft ver leend aan de Producentenorganisatie Kokkelvisserij. Volgens de minister is er geen sprake van een extra grote vangst, zoals de Kamerleden zich afvragen, maar is de hoeveelheid van acht miljoen kilo op te vissen kok kelvlees gerelateerd aan de totale hoeveelheid in de Waddenzee. Door een goede broedval ligt er dit jaar zo'n 44,5 kilo kokkelvlees. Daarvan heeft het ministerie 24 miljoen kilo gereserveerd voor scholeksters en kokkels in het sublitorale deel (onder water) zijn gereserveerd voor eider- eenden. Hoe groot die hoeveelheid is, meldt het ministerie met. Eerder was er in totaal 18,6 miljoen kilo ge reserveerd voor zowel scholeksters als eidereenden. Volgens Veerman moet de hoge vangsthoeveelheid ook niet worden gezien als goedmakertje voor de kokkelsector. Het kabinet heeft aan gekondigd dat mechanische kokkel visserij vanaf volgend |aar verboden is in de Waddenzee. De Tweede Ka mer neemt daar op dinsdag 9 novem ber een besluit over als zij vergadert over de Waddenzee (rapport van de commissie-Meijer). Een aantal par tijen heeft moeite met het kokkel- besluit van het kabinet Een Kamer lid van de WD heeft al laten weten dat het langdurige onderzoek naar de gevolgen van mechanische kokkel visserij (het EVA-II onderzoek dat deels op Texel door Alterra is verricht) wat hem betreft 'met wetenschappe lijk heeft aangetoond dat kokkelvis serij schadelijk voor het milieu is'. De Kamer wacht op een uitspraak van het Europees Hof dat zich waar schijnlijk in september buigt over de vraag of kokkelvisserij in de Wadden zee mag worden verboden. Volgens Veerman wijkt de te bevissen bodem oppervlakte ondanks de hoge vangst hoeveelheid niet veel af van voor gaande jaren. De effecten van beroe ring aan de bodemfauna en de wijzi ging van het slibgehalte wegen volgens hem niet op 'tegen het be lang van de kokkelvissers om dit laat ste seizoen nog mechanisch op kokkels te kunnen vissen.' De Wad denvereniging. Vogelbescherming Nederland, Wilde Kokkels en het NIOZ hebben bezwaar aangetekend tegen de vergunning.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5