'Houdt rekening met wa tero verlast paadjes m m Hoge opkomst info-avond weggetjes Geld beheer tuinwalk moet naar boeren gaa 1982: sterkste man van Texel 'Grofvuil tijdig aanmeldt .TEXELSE couRANT Sport verleden Strippenkaart kinderopvang \Yat ik zeggen wou. Texelhoeve Nachtelijke overlast Jeu de Boulesclub voldoet alsnog aan veiligheidseisen Pleidooi Bakker Hogeberggebii •- - Brandveiligheid in Toekomst en Danze VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2004 Houdt rekening met wateroverlast op de Hogeberg, probeer een toe name van zwerfvuil te voorkomen en ban geen fietsers of ruiters op de holle weggetjes. Dat waren en kele suggesties en waarschuwin gen die de gemeente woensdag avond kreeg van zo'n veertig be woners en betrokkenen van het Hogeberggebied tijdens een infor matieavond over de onverharde buurtweggetjes. De gemeente wil de acht bestaande weggetjes aanvullen met vijf nieuwe met een gezamenlijke lengte van zo'n anderhalve kilometer. De bestaande weggetjes hebben nu een gezamen lijke lengte van ruim vijf kilometer. De nieuwe weggetjes moeten het Hoge berggebied aantrekkelijker maken voor wandelaars. Het plan is opgezet door een werkgroep van de zogehe ten Bestuurlijke Gebiedscommissie Texel met vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer. Natuurmonumen ten. agrarische natuurvereniging De Lieuw en de gemeente die de regie heeft. Piet Standaart, die een huis bij het Eikebossie heeft, vroeg Staatsbos beheer om bij de aanleg van de nieuwe weggetjes te letten op water overlast. Als voorbeeld noemde hij het bestaande Hogebergwegje over de Hogeberg dat door de onderlig gende leemlaag regelmatig onder water staat. 'In de winter kan er zelfs tot een halve meter water staan.' Hij vreesde dat hetzelfde gebeurt bij het nieuwe Doolhofwegje dat eveneens over de Hogeberg is gepland. Vol gens hem zou het beter zijn het nieuwe weggetje in oostelijker rich ting te schuiven. Erik van der Spek (Staatsbosbeheer) liet weten dat bij de plannenmakerij rekening is gehou den met wateroverlast en dat er aan afwatering wordt gedaan. 'En het is met erg als er een tijdje water op een pad staat, zolang je er maar niet in wegzakt.' Dat laatst is volgens Standaart echter wel het geval bij een lemen ondergrond. 'Die wordt zacht en dan zak je weg.' Volgens hem zou het verstandig zijn als Staatsbos beheer eerst bij het Hogebergwegje bekijkt hoe ze de afwatering goed kan aanpakken, voordat het nieuwe Doolhofwegje wordt aangelegd. Voorzitter Frans Hopman van Wieler vereniging Texel wilde weten in hoe verre fietsers, mountambikers en rui ters van het Hogeberggebied gebruik kunnen blijven maken. Volgens Van der Spek zijn de huidige weggetjes openbare wegen en blijven ze dat. De vijf nieuwe paden worden echter geen openbare wegen. Meerdere aanwezigen van de informatieavond drongen erop aan de weggetjes toe gankelijk te houden voor fietsers en ruiters. 'Ik zie soms een enkel paard over de weggetjes lopen met een paar meiden erop en ik vind het vei- Jacques Dijt vond dat ook paard en wagens op de weggetjes moeten kunnen blijven komen, zoals het al tijd geweest is. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers vond ruiters op de smalle paden geen goed idee. maar een incidentele fietser zou wel mogelijk moeten blijven. De politieke partijen waren vorig week verdeeld over de vraag of fietsers en ruiters op de weggetjes toegang mogen blijven hebben Tuinwallen Langs de nieuwe paadjes moeten nieuwe tuinwallen verrijzen. Van der Spek antwoordde op een vraag van schapenhouder Martin Kikkert dat aanwezigen had moeite met de plan nen om bordjes bij de weggetjes te zetten. Wel was er steun voor de ge dachte dat de historie van de paden duidelijker zichtbaar moet zijn voor bezoekers. Zowel Harry Wuis. Jac ques Dijt als Johan Reydon gaven uiteenzettingen over het ontstaan van de paadjes, die boeren vroeger ge bruikten om van en naar Den Burg te gaan. Bakker vulde aan dat al jaren lang ten onterechte de term holle weggetjes wordt gebruikt. Die bena ming is meer van toepassing op uit gesleten paden in Limburg Volgens Dijt, voorzitter van de Historische Vereniging, zou het historisch gezien beter zijn om in het Hogeberggebied van buurtweggetjes te spreken. Een paar bewoners uitten hun zorg voor toename van zwerfvuil als er meer wandelaars komen. Zij zeiden regelmatig troep in de tuin te vinden als de wind verkeerd staat en waar schuwden voor het in de hand wer ken van een soort verloedering. Voor zitter Kees Dros van de Stichting Duurzaam Texel pleitte ervoor via publiciteit en educatie bezoekers van het Hogeberggebied bewust te ma ken van het unieke karakter. Op die Het Slmgerwegje in de richting van het kerkhof van Oudeschild. liger dat ze daar rijden dan elders op de openbare weg', aldus schapen houder Piet Bakker van de Waddel. 'En mijn vrouw is zo'n beetje de enige die over het Middelwegje fietst en het zou fijn zijn als dat zo kan blijven.' Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het kampioenschap om de sterkste man van Texel in 1982 het de bedoeling is dat de zoden daarvoor op andere plaatsen worden gewonnen 'In de begroting is geld om ze aan te voeren. Als we ze ter plekke moeten steken, kunnen we een verqoed^nq^qeven. Een aantal Dat iemand met een flink lichaams gewicht en superbrede schouders met automatisch de sterkste man van Texel is, werd duidelijk in de zomer van 1982, toen De Koog Promotion eind juli het kampioenschap voor de sterkste man van Texel organiseerde Acht uit de kluiten gewassen Texelaars gingen op het terrein aan de Nikadel de strijd aan met elkaar. Rode hoofden, trillende spieren, oer- kreten en op elkaar geklemde tanden waren het gevolg. De acht nog wat zenuwachtige deelnemers begonnen met het onderdeel accu tillen en dat leverde volgens de verslaggever met een al verkrampte gezichten op. Scheidstrechter was Gerard du Pne, die in 1981 de titel Sterkste man van Nederland behaalde. De deelnemers moesten onder meer een accu die aan een ketting met handvat hing zo lang mogelijk met gestrekte armen vooruit in de lucht te houden. Onbe twist winnaar op dit onderdeel was Jan Vlier, die het één minuut en 14 seconden volhield. Het onderdeel bankdrukken was voor René Giljoe van Fitnesscentrum Texel een 'thuis- wedstnjd'. Bij deze trainingsmethode wist hij een gewicht van 55 kilogram vanaf de borst liefst 33 keer omhoog te drukken. Aardig onderdeel was het bandgooien, waarbij Hans Mosk de autoband 18 meter en 51 centimeter ver gooide. Spectaculair intermezzo vormde een poging van Du Prie om de acht ton zware showtruck van De Koog Promotion vooruit te trekken, en poging die overigens mislukte, wat werd geweten aan het gladde gras. Trillende armen en spieren waren te zien toen de Texelse krachtpatsers zich aan een rekstok moesten optrek ken, uiteraard zonder de grond te raken. Hier waren 'zwaargewichten' zoals Hans Mosk en Guus Hoep met in staat het lang vol te houden. 'Guus wist zich één keer boven de ijzeren stang te heffen en Hans lukte het achtmaal', schreef de verslaggever. Giljoe kwam als laatste aan bod en moest opponent Rien Mosk, die 18 keer haalde, voorbijstreven om op dit onderdeel eerste te worden. Giljoe verhief zich schijnbaar moeiteloos 20 keer boven de stang, bleef toen han gen en vroeg of het 'zo genoeg' was. Hij stopte bij 22 keer. Andere onder delen waren het zo ver mogelijk ach terover gooien van een gewicht van 15 kilogram (Mosk gooide met 6.40 meter het verst) en ijzerbuigen, waar bij staven van 12 en 14 millimeter dikte werden gebogen. Deelnemers hadden daarbij volgens het verslag 'het schuim op de mond'. Giljoe kwam hierbij als winnaar uit de bus. Nadat Du Prie had laten zien hoe hij in één minuut een oude damesfiets tot een partij schroot degradeerde, mochten de Texelaars aantreden voor de kruiwagenrace, waarbij ze met een zak zand van 75 kilogram op de nek met een kruiwagen zo snel mogelijk een parcours moesten af leggen, waarna de zak in de kruiwa gen werd geworpen waarin al twee zakken van 75 kilogram lagen Buitelingen waren het gevolg, win naar werd Peter Franssen De vier sterksten kwamen uit op het onder deel worstelen, waarbij ze moesten proberen de tegenstander op de grond of buiten de ring te krijgen. Hierbij kwam Giljoe als winnaar uit de bus. Zo'n 2300 bezoekers waren daarvan getuige. Voor ouders die incidenteel een probleem hebben met de opvang van hun kinderen introduceert Kindercentrum 't Zwin een strip penkaart. De Buitenschoolse Op vang (BSO) door Catalpa aan de Slingerweg is bestemd voor kinde ren van 4 tot 13 jaar. Met de introductie van de strippen kaart zegt Catalpa te voorzien in een groeiende behoefte aan meer flexibi liteit bij het gebruik maken van de buitenschoolse opvang. Voorouders die hun kinderen tijdens school vakanties. na schooltijd, op woens dag- of vrijdagmiddag of tijdens een studiedag voor school niet zelf kun nen opvangen, biedt de strippenkaart uitkomst. Dat kan zijn voor een uur, een dagdeel of een hele dag. Bij de BSO-strippenkaart is geen sprake van een contract en geldt een vaste prijs binnen een tevoren vastgestelde geldigheidsduur. De kaart bestaat uit vijf strippen en kost €35,-. De afname van één uur buitenschoolse opvang staat gelijk aan één strip. Daarnaast is rekening gehouden met de nieuwe Wet Kinderopvang die op 1 januari 2005 van kracht wordt. De kosten van de strippenkaart kunnen dan via de belasting deels worden terug- verkregen. Meer informatie over de strippenkaart, de aanschaf en het gebruik is verkrijgbaar bij Lydia Blok van Kindercentrum 't Zwin, tel. 315958. De sterkste Texelaars van 1982. Geheel links scheidsrechter Gerard du Prie, daarnaast René Giljou (eerste prijs), Hans Mosk (tweede) en Peter Franssen (derde). Je moet wel lef hebben om na 27 jaar in een toch al verzadigde Texelse horecamarkt een compleet nieuwe formule met een nieuw interieur en ook een nieuwe naam neer te zetten. Je moet wel lef hebben om 'uit je iso lement te durven treden' (Texelse Courant van 13 augustus) en bereid te zijn suggesties, op- en aanmerkin gen en opbouwende kritiek te ont vangen. Feedback dus. Je moet wel lef hebben als je durft beweren dat je producten vers zijn en veelal van Texelse bodem. Je hoeft helemaal geen lef te hebben om onder de dekmantel van de krant je kritiek te spuien, feitelijk onjuiste beweringen te doen en een zeer sug gestief artikel te schrijven. Het is im mers anoniem Lef of laf. Een wereld van verschil. Carla Roeper-Hoogenbosch, Restaurant Texelhoeve, Den Burg. zorgvuldig met de omgeving moeten omgaan. Hij refereerde daarbij aan de Mokbaai, waar volgens hem al nau welijks meer rotzooi ligt. 'Ik ben het er met mee eens dat er verloedering ontstaat.' Het is de bedoeling dat de aanleg van de nieuwe weggetjes volgend jaar van start gaat. Voordat het zover is moeten burgemeester en wethou ders eerst een artikel 19 lid 1 proce dure op de Wet Ruimtelijke Ordening voeren om vrijstelling te knjgen op het huidige bestemmingsplan. Vooraf gaand wordt eerst artikel 6a proce dure op dezelfde wet gevoerd. Hoe veel geld met het project gemoeid is, laat de gemeente vooralsnog in het midden omdat het nog moet worden aanbesteed. Wel verwacht ze een aanzienlijk deel van de kosten via subsidies aan de overkant te kunnen dekken. Op vragen van Gerard Ca- dée van de werkgroep Landschaps- zorg en bewoner van het gebied liet Van der Spek weten dat er geen behoefteonderzoek vooraf is ge gaan aan de nieuwe paden. Cadée en anderen vonden dat er beter eerst iets aan de bestaande situatie in het gebied kan worden gedaan, voordat er wat nieuws wordt opgestart. 'Het blijft altijd een moeilijk verhaal om uit te leggen dat er vaak meer geld is voor nieuwe dingen dan voor be staande', aldus Van der Spek na af loop. 'Maar als we die nieuwe dingen met aanpakken, krijgen we ook dat geld met.' (Foto drcMI Teteise Courant manier zou vervuiling tegengegaan kunnen worden. Dick Drijver van De Lieuw vond dat het al een stuk beter gaat dan twintig jaar geleden. Men sen zijn zich volgens hem veel be- wuster geworden van het feit dat ze 'Kan het Hogeberggebied 's nachts niet worden afgesloten?' Cock Eschweiler ontving gelach uit de zaal op zijn vraag aan wet houder Nel Eelman, maar de on dertoon was serieus. Volgens Eschweiler, die grenzend aan het gebied woont, is het bijna elke nacht raak met overlast door groepen die in het donker door het Hogeberggebied trekken. 'Prikkeldraad en tuinwallen wor den daarbij kapot getrapt en laatst waren ze 's nachts om twee uur zelfs vuurwerk aan het afste ken.' Eschweiler, die zijn bed was uitgaan om de daders op te spo ren, trof een groep met een lei ding die dacht ze wel vuurwerk mochten afsteken. Hij vroeg zich af in hoeverre er 's nachts wordt gecontroleerd. Mensen van Staatsbosbeheer of Natuurmo numenten had Eschweiler in ie der geval 's nachts nog nooit gezien in het Hogeberggebied. Volgens Erik van der Spek van Staatsbosbeheer is de aanpak van de ordeverstoring meer een taak van de politie dan van de terreinbeheerders. Volgens wet houder Nel Eelman was het ook meer een zaak om de overlast bij de politie aan de kaak te stellen, maar ze gaf wel meteen aan dat er niet zomaar een extra blik agenten kan worden openge trokken om in het Hogeberg gebied rond te lopen. Een nach telijke afsluiting is volgens haar onmogelijk. Het clubgebouw van de Jeu de Boulesclub aan de Slingerweg in Den Burg voldoet niet aan de brandveiligheidseisen die in de op 10 december 2002 afgegeven bouwvergunning waren gesteld. Onder andere ontbreken nood verlichting en een brandslang haspel, zo bleek bij een controle in juni van dit jaar. Ook was iets mis met de vluchtwegen. Het college wil dat deze voorzieningen alsnog worden getroffen, maar is bereid daarvoor wat extra tijd te geven. Het bestuur vond het aanbrengen van genoemde voorzieningen over dreven, gezien de aard van het ge bruik van het gebouw en de hoge kosten.Van gemeentewege werd in een gesprek uitgelegd dat het gaat om niets minder dan minimale eisen, zoals neergelegd in het Bouwbesluit 2000 en dat het met mogelijk is om daarvan ontheffing te krijgen De ge meente wil strikt zijn in de handha ving van veiligheidseisen. 'Mensen moeten tegen zichzelf beschermd worden B en w zijn echter welwil lend wat betreft gelijkwaardige voor zieningen die dezelfde veiligheid op leveren. Daarbij hebben ze aange geven dat genoegen wordt genomen met transparante verlichting die ver wijst naar uitgang en nooduitgang, het aanbrengen van twee stuks knopcilinders (een apparaat waar mee een deur van binnenuit in één handbeweging kan worden geopend) en het installeren van een schuim- blusservan zes kilo. Deze voorzienin gen moeten binnen tien weken wor den getroffen. Als dat met gebeurt zal met een dwangsom worden opge treden. Wat betreft de club zal het zover niet komen. Namens het bestuur liet Gerrit Spanhaak ons weten dat tijdig aan de eisen zal worden voldaan Boeren in het Hogeberggebied moeten de totale beheersver goeding krijgen voor de instand houding van de tuinwallen die aan hun land grenzen. Schapenhouder Piet Bakker van de Waddel greep de informatieavond over de aanleg van vijf nieuwe holle weggetjes in het gebied aan om een nieuw plei dooi te houden voor het op orde brengen van de regelingen voor de beheersvergoedingen. Boeren krijgen nu slechts een ge deelte van de beschikbare gelden voor het beheer van de tuinwallen. De gemeente geeft jaarlijks geld aan zo wel boeren, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer voor de tuinwallen. Daarnaast is er een situatie ontstaan, waarbij de ene boer in het Hogeberg gebied wel een bijdrage krijgt, maar anderen weer niet. Ook is er naar schatting zo'n anderhalve kilometer tuinwal waar helemaal niemand een onderhoudsvergoeding voor krijgt. Bakker pleitte ervoor eens te bekijken hoeveel geld er in totaal beschikbaar is voor de tuinwallen en dat vervol gens volledig te verdelen onder alle boeren die ervoor in aanmerking ko men. 'Dan krijg ik misschien wat min der, maar een ander krijgt dan ten minste ook wat.' Hij vond gehoor bij wethouder Nel Eelman (Grondge bied) en Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. Eelman beloofde de opmerkingen van Bakker mee te nemen bij de aanstaande evaluatie van de zogeheten rol/ral-regeling waarin de beheersvergoedingen voor tuinwallen zijn opgenomen. Volgens Van der Spek zou waarschijnlijk nie mand bij Staatsbosbeheer het erg vinden als de totale beheers vergoeding naar de boeren gaat. Wel zou nagezocht moeten worden hoe dat juridisch zou moeten worden ge regeld. Voor de nieuwe tuinwallen die langs de nieuwe holle weggetjes moeten komen, is het volgens Van der Spek de bedoeling dat alle beheersvergoedingen al naar de be treffende boeren gaan, zodat ze deels een alternatief inkomen hebben. Schapenhouder Martin Kikkert pleitte ervoor de vergoedingen ook meteen te verhogen. Hij kreeg bijval van Bak ker die opmerkte dat de beheers vergoeding sinds 1989 niet meer trendmatig is verhoogd. Eelman be loofde dat eveneens mee te nemen bij de evaluatie van de rol/ral-rege- ling. Dick Drijver van agrarische natuurvereniging De Lieuw was het ermee eens de vergoeding te verho gen, maar wel zou goed bekeken moeten worden wat haalbaar is. Hij wees erop dat steun aan boeren al snel wordt gezien als staatssteun en dat dat niet door Europa wortf cepteerd. 'Het is deksels mot steun te vinden.' Sch Het instandhouden van de sd houderii kwam meermalen ren tijdens de informatieavi goed bezocht werd door zo'n bewoners en belangstellends Bakker vroeg zich af hoe he met de plannen die anderli geleden werden gelanceerd een provinciale verkiezings: jeugdherberg Panorama. Ve woordigers van de provincn tieke partijen maakten zich toj voorde instandhouding vandi penhouderij, maar na de avon er volgens Bakker nooit meeri de plannen vernomen. Eelman wordt er nog steeds o gedachten gewisseld als er ciebestuurders op het eilan maar is het instandhouden schapenhouderij een zeercor materie. Voorzitter Kees Dros Stichting Duurzaam Texel gal de problematiek onderdeel is den van het project meei ruimtegebruik van Duurzaair Een werkgroep meervoudig gebruik is aan het invents welke organisaties zich allem zighouden met het Hog gebied, zodat ze gezamenlijkl optrekken. 'Maar dat hebben, niet helemaal op het netvlie gende maand gaat de werkgi excursie naar een gebied in land waar een soortgelijke pro tiek als op de Hogeberg speel bekijken wat daar voor oploi bestaan. Gerard Cadée van de wet Landschapszorg en bewoner. Hogeberggebied stoorde ziet dat de gemeente wel aan o gaat met nieuwe holle we; maar dat er geen oplossing! den gevonden voor de sc houderij. 'Er hangt zeker erg; geldbuideltje voor die paden, doet niks met wat moeilijk is.' Eelman moet de aanleg van de worden gezien als onderdeel totaalplan om het Hogeberi duurzaam in stand te hout aanleg van de nieuwe wegi volgens haar geen nieuw pla plannen om het voortbestaa schapenhouderij te stimulei de achtergrond schuift. Uitgi van de nieuwe weggetjes is delen in het Hogeberggebie gestimuleerd. Ook moet b wandelaars makkelijker won Oudeschild naar Den Burg te len. Wél grof vuil langs de weg dumpen, maar niet tijdig de gemeente hiervan in kennis stellen. Dan moet je niet gek opkijken als de rommel niet wordt op gehaald. Zoals recentelijk in de Lieuwstraat in Den Burg, waar buurt bewoners het plantsoen hadden op geknapt en het afval in het plantsoen bij de familie Vonk voor de deur had den gedropt. Doordat dit niet was gemeld bij de gemeente bleef de hoop liggen. 'Terwijl wij de hele dag tegen deze vuilnisbelt zitten kijken', vertelt de vrouw des Een woordvoerder van de ge; vertelt dat het is misgegaan het grofvuil vóór maandag 1E bij de gemeente moet zijn meld, zodat het dinsdag in vuilroute kan worden meege 'Het is voor ons ondoenli|k on dag op elke plek te kijken of mei ligt.' De brandweer heeft geen aanmer kingen op de brandveiligheid van discotheek Toekomst Dance Fac tory, de dienstwoning boven de Toekomst en in discotheek Danze (voorheen De Metro) in De Koog. Bij een nachtelijk controlebezoek op 6 augustus door twee ambtena ren werden geen tekortkomingen of gebreken geconstateerd. Toch zullen binnenkort opnieuw contro les worden uitgevoerd, onder an dere in het weekend van het Sea en Streetfestival. Bij het brandveiligheidsonderzoek werd er vooral op gelet of het maxi mum toelaatbare aantal bezoekers van het bedrijf niet werd overschre den, of de vluchtwegen vrij waren en of de transparantverlichting, d en brandwerende deuren goa tioneerden. Ook werd gekeke vluchtdeuren van binnenuitg* konden worden, of de voorge ven blusmiddelen aanwezig w bij de inrichting gebruik is van brandveilig materiaal en< het opleveren van de gebouw* veranderingen waren aang* zonder dat de gemeente/bra? daar van wist. Aanleiding van het onderzo* een klacht dat in de Toekomst matig het maximaal toelaatba tal bezoekers werd overschre* controleurs kwamen tot een te stelde conclusie. De disco maj maal 909 personen toelaten eerste controle om kwart vfl stond de teller op 826 enö twee was dat 869, waarbij o controleurs vast stelden ditd de werkelijkheid was.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6