Srondig verbouwde Fontein klaar voor gebruik We hebben het zoals we het graag wilden hebben ietswegenwacht Texel begonnen 'Kruidenboter werkt op de lachspieren rvangende fiets voor kapot rijwiel Wind krijgt vat op hekwerk G^knip^Cf Noodcamping besluit seizoen Voetbalfan TEXELSE y COURANT 1 mm r^r~TI I (jit eten op Te el j Cursus Chi Neng €11.000,-, worden gedragen door de Stichting Duurzaam Texel. Dat wil met de fietswegenwacht, die voor zover bekend de eerste in het land is, Texel promoten als fietseiland. Het project wordt gesteund door de VW. De fietswegenwacht is volgens Bloksma voor dit jaar bewust nog kleinschalig opgezet om eerst te be kijken hoe het loopt. 'Als je te uitge breid begint, loop je het risico te ver zuipen in de kinderziektes. Maar als het loopt, willen we het volgend jaar uitbreiden en mogelijk ook ter plekke banden plakken.' Gedacht wordt eveneens aan de mogelijkheid om vermoeide fietsers op te halen of om bagage te vervoeren. Het promoten van Texel als fiets- eiland is voor de verhuurbedrijven een van de redenen geweest om mee te doen. Vooraf hadden ze de nodige vragen, omdat de onderlinge concur rentie en de eigen bedrijfsvoering ook in het spel waren. Een van de vragen was naar welke reparatiebedrijven kapotte fietsen zouden worden ge bracht. Van der Linde: 'In De Cocks- dorp zit er maar een, dus dat is niet zo lastig, maar in De Koog heb je er vijf. Dan is verstandig om ze bij toer beurt telkens bij een ander af te leve ren.' Mensen met een eigen fiets be talen voor de service een eigen bijdrage van €5,- (exclusief reparatie kosten). Voor huurders van fietsen is de service gratis. De Fietswegen- wachtbus heeft overigens alleen da mes- en kinderfietsen aan boord voor de tijdelijke vervanging. Herenfietsen zitten met in de collectie. Volgens Bloksma is dat bewust gedaan om ruimte te sparen in de bus en kunnen mannen ook goed gebruik maken van een damesfiets. Met 662 overnachtingen was het een betrekkelijk rustig jaar voor de noodcamping, die na vier weken open te zijn geweest maandag 16 augustus is gesloten. Hiertoe werd besloten na overleg met de Rec- ron-afdeling Texel en de VW, waar uit bleek dat dit jaar geen verlen ging nodig is. Beheerder Nico Erwich kan terugkij ken op een relatief rustige periode. Waren er in de fraaie zomer van 2003 Texelaar Dennis Huizmga stond on langs centraal in de rubriek Abonnee van het populaire weekblad Voetbal International. De 26-jarige voetbalfan werd in het bewuste julinummer het hemd van het lijf gevraagd. Zo wilde de redacteur onder meer weten welke clubs in binnen- en buitenland tot zijn favorieten behoren, wie hij de beste spelers vindt en wie hij graag zou ontmoeten. 'Met Hans van Breukelen zou ik graag over het EK 1988 spreken en vragen hoe hij met het succes is omgegaan', zo ant woordt Huizmga. Zelf was hij tot zijn negentiende als voetballer actief. De meeste tijd stond hij onder de lat, hetgeen zijn voorkeur voor keepers verklaart. nog 1616 overnachtingen aan de Westerweg, dit jaar bleef de teller ste ken bij 662. Het betrof 405 Nederlan ders, 102 Duitsers en 165 personen met een andere nationaliteit. Opval lend was dat Erwich dit jaar makke lijker en sneller dan anders mensen kon doorverwijzen naar andere cam pings en kampeerboeren. Voor 800 kampeerders wist hij elders een plekje te vinden, wat aangeeft dat het doorverwijzen en bemiddelen een belangrijke functie is van de nood camping. In 2003 hielp hij zelfs 1003 mensen aan een kampeerplaats nieuwe centrale hal wordt komend schooljaar onder meer gebruikt voor activiteiten met meerdere groepen of zelfs de hele school. In de oude hal was dat niet mogelijk. Ook kunnen kinderen er in groepjes werken en er is ruimte om toneelvoorstellingen te doen. Euro De verbouwing heeft ongeveer één miljoen euro gekost. De gemeente, eigenaar van het schoolgebouw, stelde €885.000,- beschikbaar voor het gebouw. De extra kosten be taalde De Fontein uit eigen middelen en reserves van de voormalige PCO- vereniging Texel (de huidige school- naar binnen hebben staan kijken hoe het zou worden.' De officiële opening is waarschijnlijk rond de herfst vakantie. Dan is ook de herinrichting van het schoolplein voltooid en het nieuwe 'waterobject' dat als kunst werk bij de ingang komt te staan klaar. De verbouwing werd uitge voerd door hoofdaannemer Tebo. Schilder Van der Gracht. IBS, Wester- laken, CVI, de verenigde loodgieters en tegelzetbedrijf Huisman werkten eveneens mee aan de verbouwing. Morgen gaan ouders en leraren aan de slag met de aanleg van een nieuwe fietsenstalling op het school plein. apotte fiets ter plekke repa- s er nog niet bij, maar fiet- unnen sinds gisteren wel een doen op de service van de 'e Fietswegenwacht die on- invoering van de Stichting aam Texel is opgezet. Met jus van Garage Rentenaar in tot en met donderdag 30 mber fietsers in de proble- le hulp geschoten. Jtswegenwachtbus, die wordt urd door André Tempel, werd middag gepresenteerd bij het ad langs de Sluftertrap. De bus komende zes weken dagelijks en uur 's morgens tot acht uur nds op pad om gestrande fiet sers te helpen. Mensen die een be roep doen op de Fietswegenwacht moeten aangeven waar ze staan en knjgen dan ter plekke van Tempel een vervangende fiets. De kapotte fiets gaat de bus in en wordt naar een fietsreparatiebedrijf in de buurt van het (logies)adres van de fietser ge bracht. Die kan het rijwiel na repara tie ophalen bij het betreffende bedrijf en de vervangende fiets daar dan weer inleveren. Fietsers worden de komende weken via kleine kaartjes attent gemaakt op de nieuwe service. De Nederlands en Duitstalige kaartjes, met onder meer het telefoonnummer van de Fietsenwegenwacht, worden uitge deeld bij het fietsloket van Teso in Den Fielder, de fietsverhuurbedrijven en logiesverstrekkers. Mensen die een fiets hebben gehuurd op het ei land wordt verzocht bij problemen te bellen naar hun fietsverhuurder. Men sen met een eigen fiets moeten bel len naar het nummer 312323. Achter dat nummer zit de telefooncentrale van Taxi 312000 in Den Burg die er voor zorgt dat het busje op weg gaat. Voor mensen die een eigen fiets heb ben, is de service nieuw. Voor men sen die een fiets huren, bestond er al een systeem waarbij fietsverhuurders zelf in actie kwamen als er onderweg problemen waren. Aan dat systeem verandert in principe niks, maar de bedoeling is dat het busje hen vooral in drukke periodes ontlast. 'Als we er zelf met aan toekomen, kunnen we nu het busje inschakelen', aldus fiets verhuurder Erwin van der Linde uit De Cocksdorp. Alle leden van de Ver eniging van Texelse Fietsenverhuur- ders doen mee aan het project. De kosten daarvan, ongeveer Verhuurders en andere betrokkenen namen gisteren officieel de nieuwe Fietswegenwachtbus in gebruik die de komende zes Wer het eiland rijdt. (Foto Joroon van Hattum) ftve centrale hal van de grondig verbouwde Fontein is ongeveer tweehonderd vierkante meter groot geworden. Personeel van de onder wie directeur Freek ten Klooster, was de afgelopen week aan het werk in het schoolgebouw om het in orde te hebben tmende maandag. ngen van protestants-chris- basisschool De Fontein in im lurg betreden maandag een og ïoeg nieuw schoolgebouw, kl :hool aan de Burdetstraat is mi in jaar grondig verbouwen klaar. 'Het voelt alsof we een e start maken', aldus direc- ijreek ten Klooster, rö dperk van nauwe gangen, een ingang en een te kleine cen- hal is voorbij. Kinderen en s die via de nieuwe entree de binnenlopen, betreden een e licht en fris ogende ruime i c§ie hal van ruim tweehonderd inte meter. Grenzend aan de ge ant van de hal zijn een nieuw sof okaal en twee nieuwe groep- r™ slokalen voor de onderbouw ge bouwd en aan de andere kant is de nieuwe docentenkamer, waar het personeel al langere tijd behoefte aan had, gekomen. Boven de nieuwe in gang is een nieuwe ruimte ingericht voor conciërge Ben Witte. De oude centrale hal aan de andere kant van het gebouw is omgebouwd tot twee nieuwe ruimten. Een daarvan is een instructieruimte geworden waar alle groepen gebruik van kun nen maken en de andere is tot 'hokje van alles' gedoopt. 'Die ruimte heb ben we maar bestemd voor alles wat nu nog met kunnen voorzien', zegt Ten Klooster lachend. Bedoeling is dat de ruimte op termiin onder meer wordt gebruikt voor de begeleiding van kinderen met beperkingen die (Foto Joroon van Hattum) naar het regulier onderwijs in plaats van het speciaal onderwijs gaan. 'We houden er rekening mee dat het in de toekomst toch meer die kant uitgaat. Die kinderen hebben meer begelei ding nodig en dan hebben we in ie der geval alvast de ruimte waar we die begeleiding kunnen geven.' Lokalen De school is door de verbouwing gegroeid naar in totaal elf leslokalen, waarvan tien permanent en één tijde lijk. In het tijdelijke lokaal, een voor- marmoleumvloer vervangt. Alleen in de gang tussen het oude en nieuwe deel is een welhaast onverwoestbare tegelvloer blijven liggen De lambri sering van de lokalen is eveneens goudgeel en op ooghoogte zijn fel gekleurde oranje, groene of rode lij nen aangebracht die eveneens terug keren in de nieuwe centrale hal. 'Op die manier willen we de school één geheel laten zijn', aldus Ten Klooster 'Het gebouw bestond eerst toch nog uit verschillende delen, maar dat is nu niet meer zo. Voor sommige leraren zijn de felle kleuren wel even wennen geweest, maar de kinderen vinden het mooi.' De nieuwe kleuren waren afgelopen schooljaar al te zien na de oplevering van de nieuwe centrale hal. Nieuw is dat die hal nu eindelijk eens helemaal leeg is. Door de verbouwing stonden er herhaaldelijk allerlei spullen gepar keerd en ook de nieuwe docenten kamer stond vaak volgestouwd met materiaal dat tijdelijk van zijn plek moest. Hoewel de verbouwing afzien was, heeft iedereen zich volgens Ten Klooster er toch goed doorheen ge slagen. 'Het scheelt ook dat je weet waar |e naar toe werkt. Maar het is lastig als je net een rekenmethode aan het uitleggen bent en er begin nen weer werkzaamheden.' Naast de opknapbeurt zijn de les lokalen onder meer voorzien van elk vier computeraansluitingen, zodat het aantal computers in de klas kan groeien. Boven de docentenkamer is een nieuwe ruimte gekomen voor de servers en er zijn daar een paar werk plekken voor het personeel ingericht. Het gebouw is aan de buitenkant verder voorzien van nieuwe kozi|nen en een nieuwe laag verf, in de docentenkamer is ook een nieuwe keuken aangelegd en de gehele elek trische installatie is vervangen. De raad). 'We kunnen de komende jaren voorlopig geen nieuwe investeringen meer doen, maar we hebben het ge bouw nu wel zoals we het graag wil den hebben. In het oorspronkelijk bestek waren de muren bijvoorbeeld gewoon wit, maar met de kleuren heeft het toch wat extra's.' Leerlingen haalden in mei met diverse acties een bedrag van €7,000,- op dat eveneens in de school werd geïnvesteerd. Er werden onder meer lampen voor aan het plafond van gekocht. De samenwerking met de gemeente, die als eigenaar de bouw begeleidde, was het volgens Ten Klooster prima. Ook over de extra investeringen die de school op eigen kosten deed, was volgens hem goed te overleggen. De directeur moet binnenkort nog wel aan de slag over een aangevraagde investering voor de inrichting van het negende, tiende en elfde klaslokaal. Die aanvraag werd recent door de gemeente afgewezen. 'We hebben dat nu zelf voorgefinancierd, maar ik vermoed dat er ergens een procedure verkeerd is gelezen, want we hebben er recht op.' De school gaat maandag van start met 260 leerlingen. Dat aantal groeit in de loop van het schooljaar naar 285 als kinderen die vier zijn gewor den naar groep één gaan. De nieuwe kinderen worden opgevangen in het nieuwe kleuterlokaal 'Daar beginnen we dit jaar voor het eerst met een vierde kleutergroep. Eerder werden nieuwe kinderen aan bestaande groepen toegevoegd, maar die wer den daardoor op het laatst wel erg groot.' Kinderen en ouders mogen maan dagochtend eerst door de school wandelen om te zien hoe alles is ge worden, voordat de lessen beginnen. 'Er zijn tijdens de vakantie heel wat kinderen geweest die door de ramen malig onderkomen van de Buiten schoolse Opvang op het schoolplein, wordt opnieuw groep acht gevestigd. Vorig schooljaar zaten de oudste leer lingen daar ook al en dat beviel goed. De kinderen gaven hun eigen ruimte toen de naam de Puberboet en die blijft gehandhaafd. Het naastgelegen noodlokaal van de voormalige Regenboogschool wordt komend schooljaar ingezet als overblijfruimte en lesruimte voor eveneens groep acht. In het oog springend aan het ver nieuwde gebouw zijn de nieuwe kleu ren. Nagenoeg het hele gebouw is voorzien van een nieuwe goudgele kunsthars gietvloer die de oude van de nieuwe centrale hal een jaar geleden aan het begin van het nieuwe (Foto archief Texelse Courant) VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2004 xMsm Tegenover de Maartenskerk in Oosterend staat Eetcafé de Kroon prins, 'huiskamer van het dorp', zoals de nieuwe uitbater eerder omschreef. We nemen plaats op het terras met uitzicht op de be roemde moerbeiboom, zwaluwen boven ons hoofd en merels onder de tafel. Het is met erg druk, maar gezellig. Er wordt met darts gewor pen en van de pooltafel klinkt het tikken van de ivoren ballen Veel mensen uit het dorp, hoewel ook verschillende gasten de weg heb ben weten te vinden. De kaart biedt behalve interessante gerechten leuke oude foto's van het dorp. We kiezen twee voorgerech ten, stokbrood en een salade. Ver der lamskoteletten, poon, scha penhaasjes en een vegetarische taart. Zonder vragen komt er voor ieder een extra couvert en een bordje. De salade is lekker en vers, bijzonder van smaak met stukjes zachte geitenkaas en duindoorn dressing. Ook het stokbrood is knapperig vers. maar de kruiden boter zo keihard dat het op de lach spieren werkt. Het hoofdgerecht ziet er bijzonder smakelijk uit. De lamskoteletjes zijn heerlijk met de portsaus, de schapenhaasjes in een bad van saus met champig nons smelten haast op de tong. De gebakken poon is zoals poon hoort te zijn, zoals je in een vissersdorp mag verwachten. De gebakken aardappeltjes zijn lekker gekruid en de patat is erg goed. Maar zoals in veel gelegenheden is ook hier het vegetarisme een ondergeschoven kindje. De taart is niet vers, het bladerdeeg is taai van het opwarmen, wat niet eens vol doende gedaan is: de taart is van binnen koud De bediening is vlot en vriendelijk. Een opmerking over de vegetari sche taart wordt direct aan de keu ken doorgegeven, waarop excuses volgen en een rondje van de zaak. Een tip: probeer gerust het Kerre- kebier, waarvan een stuiver per glas ten goede komt aan het onderhoud van eerder genoemde Maartens kerk. Een lekker straf bruin bier. Beoordeling: Behalve de vegetari sche taart is eigenlijk al het eten heerlijk. De gebakken aardappeltjes zijn bijzonder lekker, de salade met duindoorn een aanrader. De sfeer is gezellig en gemoedelijk. Afgere kend: €80. 05 (twee keer voorge recht, vier keer hoofdgerecht, drankjes, koffie) Een eiland met zoveel restaurants en eetcafés. Maar waar kun je nou lekker eten en niet te duur? Een gezelschap van vier volwasse nen gaat wekelijks ergens op Texel uit eten. In deze rubriek doen ze verslag van hun ervaringen en geven ze een beoordeling. Deze week: Eetcafé de Kroonprins De bij en tijd en wijle soms stevige Spinbaan in Den Burg. Het hek tui- windstoten kregen gisteren vat op melde op straat waar het een tijdje in een ongeveer vijftien meter lang hek- de weg lag voor passerend verkeer, werk van Bouwbedrijf Duin aan de <fo.»o cot*, Esther Schilling start dit najaar in De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg met drie basiscursussen Chi Neng Qi Gong. De eerste begint op donderdag 26 augustus om 20.30 uur. In zes lessen van anderhalf uur worden de basisoefeningen aange leerd van deze Chinese meditatie methode. De eenvoudig aan te leren oefeningen, waarmee het zelfhelend vermogen wordt gestimuleerd, zijn geschikt voor iedereen, ongeacht leeftijd of gezondheidstoestand. Na de basiscursus kunnen mensen thuis verder aan de slag. Schilling geeft op maandagavonden vanaf 20.30 uur vervolglessen in zaal Artaban van het Maartenhuis. Privé-lessen zijn ook mogelijk. Voor meer informatie of op gave: tel 319417 of website www. chingengoptexel.nl.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7