Durper organist al veertig jaar vaste waarde Kerk is nog net niet mijn tweede huis Sponsorfietstocht naar Tropenmuseum tes Oefenen op concert voor Texelse TEXELSE 2 COURANT Agenda P-mate Website Chi Neng DJ Maurice in De Wijsneus Hoogwater te Oudeschild \\/at ik zeggen wou... Regels Vogelexcursie TEXELSE^COl DINSDAG 24 AUGUSTUS 2004 De beuk erin. Geen overlasten her rie, geen gelal langs de straat, niet buiten het potje piesen en met met je tentje zonder vergunning onder een boom. Kortom vervelend we zen doe je thuis maar en anders zul je het weten! De bedragen op het boetebord/e dat regelmatig wordt gepubliceerd liegen er met om. Nou zal ik niet zo gauw de portemonnee hoeven trekken voor al die opge somde ongewenstheden, maar één ervan zit me behoorlijk dwars. De boete op wildplassen. Ben ik daar dan zo vóór? Nee, helemaal niet De geursporen van wildplassende mannen zijn ons vrouwen al eeu wenlang een doorn in de neus. En het gemak waarmee zij zich op ie dere plek ongegeneerd van overtol lig water ontdoen, terwijl wij..., en fin, dat weten we allemaal. Hier speelt natuurli/k ook een stukje ja loezie mee. Sinds kort is er echter uitkomst. Bi/ de drogist zag ik hem liggen, de P-mate, plastuit, Urinelle en hoe hii verder ook heten mag. Het was even oefenen, vooral om de luiste houding te vinden. Er was gelukkig een gebruiksaanwijzing bij: schouders naar achteren, benen gestrekt en heupen naar voren. Voor mannen misschien een na tuurlijke houding, maar voor de vrouwelijke anatomie minder een voudig. Maar na enig doorzetten en een paar mislukkingen was ik klaar voor de grote wereld. Kilometers langs het strand, uren over de kale Hors, wijd weg in de Slufter, wie doet me wat, dacht ik blij. Met de P-mate in de hand kun je door het ganse land. Vergeet het maar. Niet over Texel. Vijftig euro en, excuses voor het grove taalgebruik, geen gezeik! Net nu de techniek ook ons vrouwen door de P-mate de moge lijkheid biedt om staand te urineren, gewoon daar waar het uitkomt, net nu we met meer veel te lang naar een geschikt bos/e hoeven te zoe ken, nu mag het niet meer Een stukje onrecht van de bovenste plank. Het lijkt me gezien onze eeu wenlange achterstand dan ook niet meer dan redelijk dat vrouwen voorlopig vri/gesteld worden van die wildplasboete. We hebben nog wat in te halen Pien Verberg In het artikel over de Chi Neng Qi Gong-cursussen van Esther Schilling is een foutje geslopen in het website adres. Het moet zijn www.chineng optexel.nl in plaats van www. chingengoptexel.nl. Tijdens het Sea and Streetfestival dat vrijdag en zaterdag in De Koog wordt gehouden, draait de bekende DJ Maurice in feestcafé De Wijsneus. DJ Maurice is sinds 1997 verbonden aan de Après Skihut en scoorde grote hits met de verzamel-CD's die hij hiervoor maakte. Hij draait snel achter elkaar veel verschillende muziekstijlen, zo dat alle bezoekers in korte tijd hun fa voriete muziek voorbij horen komen. Dit jaar behaalde DJ Maurice een notering in de top-10 met zijn remix van Heb je even voor mij van Frans Bauer. Voor een uitgebreidere agenda verwijzen we naar de (gratis) Vakantiekrant die in de zomer maanden iedere vrijdag ver schijnt en naar onze website www.texelsecourant.nl. Dinsdag 24 augustus In De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur de hervormde kerk te bezichtigen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was, is het orgel niet te bespelen. Op vakantiecentrum De Krim wordt van 13.00 tot 15.00 uur bingo voor kinderen gespeeld. Bingo voor volwassenen volgt om 20.30 uur. In theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim begint om 19.00 uur een disco voor kin deren. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een con cert van mannenkwintet 'La Notte'. De toegang is gratis; na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de kos ten. In Cinema Texel draait om 13.30 uur de ondertitelde versie van Shrek 2, om 14.00 uur de Neder landse versie van Shrek 2, om 16.00 en 21.30 uur King Arthur, om 16.15 en 21.45 uur I Robot, om 19.00 uur Spider-Man 2 en om 19.15 uur Mean Girls. Woensdag 25 augustus Voor kinderen van 9 tot en met 12 laar begint in EcoMare om 14.00 uur het programma 'Zeehond bin nenstebuiten'. Hierin wordt verteld over het leven van de zeehond en wordt een kijkje genomen achter de schermen van de opvang. Deelname kost €4,50, opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. In de Schuilhut in De Koog is van 19.30 tot 20.30 uur de bibliotheek geopend. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een open bridgedrive. In Cinema Texel draait om 13.30 uur de ondertitelde versie van Shrek 2, om 14.00 uur de Neder landse versie van Shrek 2, om 16.00 en 21.30 uur King Arthur, om 16.15 en 21.45 uur I Robot, om 19.00 uur Spider-Man 2 en om 19.15 uur Mean Girls. Donderdag 26 augustus In de hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een (Duits ge sproken) dia-avond over Texel. Toegang €1,20. Di. 24 Wo. 25 Do. 26 Vr. 27 Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di. 31 1.04 en 2.00 en 3.40 en 5.40 en 7.20 en 8.24 en 9.24 en 10.30 en 14.20 u. 15.20 u. 17.10 u. 18.54 u. 20.05 u. 21.36 u. 22.14 u. 23.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 29 augustus op om 06.44 uur en gaat onder om 20.39 uur; 30 augustus volle maan. Johan Ran achter het orgel in de katholieke kerk in De Cocksdorp. Onzichtbaar voor velen, maar wel duidelijk aanwezig. Een mis, een koor en orgelmuziek. Ze lijken zo vanzelfsprekend met elkaar verbonden. Ook in de rooms-katholieke kerk aan de sta tige Molenlaan in De Cocksdorp, waar elke kerkdienst wordt opgeluisterd door de klank van het orgel. Onzichtbaar voor de geloven wordt het klavier op het balkon achter in de kerk al veertig jaar be speeld door Cocksdorper Johan Ran (57), die ook het koor dirigeert. Een verdienste waarvoor binnen de gemeenschap veel waardering bestaat. Om het jubileum te geden ken wordt 4 september, aanvang 19.30 uur, een eucharistieviering gehouden. Aansluitend is er ter ere van Ran een receptie in het Eierlandsche Huis. In de deuropening van de kerk loert een toeriste nieuwsgierig naar binnen en luistert naar de koormuziek. Het is dinsdagavond, de vaste repetitie avond van het Durper koor. Wie de muzikanten wil zien, moet naar bo ven, waar de vocalisten op het be scheiden koor staan te repeteren. Ze zijn weliswaar maar met z'n zevenen, het zojuist ingezette Gloria galmt door de kerk. Terwijl zijn vingers de toetsen beroeren en hij met zijn voe ten het pedaal bespeelt, zingt Ran uit volle borst mee. Met zo'n bescheiden koor hebben ze in De Cocksdorp elke stem nodig. Het is weliswaar nog maar augustus, maar om op 4 sep tember goed voor de dag te komen, moet er serieus worden geoefend. Want Ran weet als geen ander dat een goede uitvoering staat of valt met de voorbereiding. Het was zijn inmiddels overleden broer Cor die tot veertig jaar geleden in de Durper kerk het orgel be speelde. Cór Ran beschikte over veel muzikaal talent en toen hij de kans kreeg om een studie te volgen aan het Instituut voor Katholieke Kerkmu ziek in Utrecht, het katholieke conser vatorium, vertrok hij van Texel en trad zijn jongere broer in zijn plaats. 'Het was op 13 september 1964', toont Johan Ran een muziekboek dat hij op die dag van zijn broer kreeg. Het maken van muziek zit dus bij Ran in de familie. 'Mijn vader, de jongste van twaalf kinderen, begon al op jonge leeftijd piano te spelen. Maar toen er een radio in huis kwam, zeiden zijn broers en zusters: "Hou op met dat gepingel". Want radio was toen veel interessanter. Pa heeft het altijd jam mer gevonden dat hij niet verder kon gaan met piano. Zingen deed hij wel. net als mijn moeder in een koor. Door mijn vriendjes belandde ik bij Willeke van Heerwaarden, die accordeon speelde. Op een gegeven moment, het was in 1958, was er een accor deon over en die kon ik voor een zacht prijsje overnemen. Ik heb een aantal jaren les gehad bij Jan Visser, in de Warmoesstraat waar nu de Blauwe Rafel zit. Een muziekschool was er nog met. Later ben ik ook piano gaan spelen. Mijn broer speelde op het kerkorgel en leidde het koor. Toen hij vertrok en ik het kerkorgel ging bespelen, betekende het automatisch dat ik ook het koor ging begeleiden. Als het mogelijk is, zing ik ook zelf mee. Daar moet het muziekstuk zich wel voor lenen, want als de zang ver wegloopt van wat ik moet spelen, en ik moet ook nog op de rest letten, dan wordt zingen te moeilijk. Met acht zangers kun je niet heel veel werken zingen, maar we kunnen ons aardig redden.' Spoeling dun Gemiddeld wordt er eens in de veer tien dagen een kerkdienst gehouden. Eens per maand leidt de pastor de mis, de andere keer verzorgt de ge meenschap zelf een commune. 'Die regelmaat houden we aan omdat het ter kerke gaan anders teveel zou ver wateren.' Ran dwingt respect af door vrijwel altijd aanwezig te zijn. 'Er kan natuurlijk iets zijn, maar als het schema van de kerk ruim te voren bekend is, dan pas ik mijn eigen pro gramma er op aan. Lukt het een keer echt niet, dan kan Hans Boom mij vervangen.' Zelf treedt Ran ook wel eens op als vervanger, bijvoorbeeld in de hervormde kerk. 'Weet je wat het is, bij organisten is de spoeling gewoon dun. Er zijn niet zo gek veel mensen die achter het orgel willen kruipen. En een kerkdienst zonder orgel, dat kan eigenlijk met. Het geeft een meerwaarde. Ik wil wel de verant woording voor het muzikale gedeelte van de commune. Anders zou het bijvoorbeeld kunnen gebeuren dat dezelfde liederen steeds terugkeren. Een beetje afwisseling kan geen kwaad, ook niet voor het koor. Het is leuk als je met elkaar iets nieuws doet. Als dat lukt, dan geeft dat voor iedereen voldoening, zeker als je na afloop van de mis een compliment krijgt.' 'Het leuke van kerkmuziek is ook dat elke tijd van het jaar z'n eigen liede ren heeft, denk maar aan Pasen en Kerstmis. Ik speel ook wel tijdens een bruiloft of een begrafenis. Mijn werk gever, schildersbedrijf Graaf, geeft mij daarvoor de lengte. Op zulke momenten kan het gebeuren dat ik bij wijze van speken zo van de ladder in de kerk stap. Het is wel eens gebeurd dat ik achter het orgel de overall nog aan had. Of dat ik in mijn dagelijkse kloffie de kerk in stap. Iemand heeft zich daarover wel eens verbaasd. 'Waarom niet?', zei ik dan. 'Al heb ik een mooi pak aan, achter het orgel ziet toch niemand me.' Duidelijk is dat Ran gehecht is aan het orgel in de Durper kerk, waarvan hij de geschiedenis goed kent. 'Het is een klein pijporgel, gebouwd door Van Assendelft. Waarschijnlijk was het voor een schuilkerk. Dat waren kleine kerken, maar voor deze kerk, waar het sinds 1893 staat, is het groot genoeg.' Niet alle registers hoe ven altijd open wat betreft Ran, die liever wat ingetogen speelt. 'Alleen als de kerk heel vol is, dan zet ik er eentje extra open of gebruik een wat scherpere toon. Ik speel liever wat rustiger, omdat ik het idee heb dat als het orgel te hard klinkt, de mensen beneden in de kerk steeds luider gaan zingen of zelfs schreeuwen om het orgel te overstemmen. Dat is niet de bedoeling.' Durpermarkt Behalve musiceren tijdens kerkdien sten, speelt Ran ook op donderdag avonden, tijdens de Durpermarkt. 'Ik doe dat samen met Gerhard Smeenk op viool, en Jan Beijert op gitaar. We spelen kamermuziek en doen dat al jaren. Muziek uit de Barok en de Re naissance, maar moderne muziek is ook leuk. We doen dat in de kerk, want dat is een fijne ruimte om mu ziek in te maken. Eerst speelde ik daarbij op het orgel, maar omdat Gerhard en Jan mij dan niet zagen, hebben we een piano aangeschaft en die beneden in de kerk gezet. Het is heel leuk om te doen, maar de don derdag is wel vrijblijvend. Als het zo uitkomt slaan we ook wel eens een keertje over. Er zitten ook nog de nodige repetitieavondjes aan vast. Want je wilt ook wel eens iets nieuws instuderen. Op vrijdagavond, ik vind het een mooie stimulans.' Alsof dat nog niet genoeg is, speelt Ran al vanaf 1967 zijn partijtje mee bij KTF. 'Dat is heel wat anders. Ik ben dat gaan doen omdat ik ook graag met meerdere mensen muziek wil ma ken.' En eens in de vijf weken bege leidt hij de weeksluiting in verzorgingshuis De Gollards en het Verpleeghuis. 'Muziek maken is ge woon leuk. De kerk is nog net niet mijn tweede huis, maar ik vertoef er heel graag. Het orgel is een heel fijn instrument. Tekst en foto Gerard Timmerman Ten bate van de actie 'Help een Pa poea naar school' wordt zaterdag 11 september een sponsorfiets tocht gehouden van Texel naar het tropenmuseum in Amsterdam. Dit is het herstel van de traditie om jaarlijks een fietstocht naar de hoofdstad (en terug) te maken ten bate van een goed doel zoals Amnesty International of Green peace. Het initiatief voor de tocht is geno men door Eddy Momberg, Frans Hopman en Jan Frederici, die inmid dels met Bart Weijdt zijn begonnen met het werven van deelnemers on der collega's, vrienden en kennissen. Verwacht wordt dat in elk geval een flink aantal leden van Tourclub Taxi 312000 zal meedoen. Maar er wordt alles aan gedaan om ook andere fiet sers bij het evenement te betrekken. Die hoeven niet bijzonder getraind te zijn, gezien de afstand van ongeveer negentig kilometer. De sterken onder hen kunnen ook de terugweg per fiets afleggen. Er zal een leuke en afwis selende route door Noord-Holland worden uitgezet, zoveel mogelijk bui ten de grote autowegen om. Starttijd/ startplaats is waarschijnlijk de boot van 8.00 uur, maar dat zal later be kend worden gemaakt. Dat het tropenmuseum aan de Linnaeusstraat in Amsterdam als doel van de sponsortocht is gekozen, heeft te maken met zakelijke bindin gen die medeorganisator en project ontwikkelaar Momberg ermee heeft Hij en zijn zoon Jurriaan (31) hebben de VOF Ekeko opgericht die sinds vier jaar beide restaurants van het museum pacht en exploiteert, nadat Jurriaan er voordien werkte als chef kok. Lang daarvoor had Momberg al andere contacten met het museum. Ooit volgde hij er samen met Jan Frederici een cursus Chinees. Los daarvan vindt Momberg het tropen museum dat onder meer een uitge breide verzameling kunst- en ge bruiksvoorwerpen uit Nieuw-Gumea (Papoea) in de collectie heeft, passen bij het goede doel. Deelnemers aan de fietstocht hebben gratis entree in het museum. Zij krijgen een gratis lunch in een van de restaurants en er Het Amsterdamse tropenmuseum, bestemming van de sponsortocht op 11 september. is gelegenheid te douchen en om te kleden. Er zal worden geregeld zal worden dat de fiets van degenen die alleen de heenweg fietsend afleggen, naar Texel wordt teruggebracht. Er wordt op gerekend dat de fietsers hun best zullen doen om sponsors geld uit de zak te kloppen in de vorm van een premie per kilometer of zo- Bot ven <in k/cnBuiten vtfinooofdelijkhevd vu de ttóactk Volgens de gemeente Texel zijn de uitgaansregels opgesteld om de leef baarheid te vergroten. De bewoners van De Koog hopen al vele jaren dat die regels nageleefd zullen worden. Nou, nee dus. Ik zal u even uit de droom helpen! Bovenaan de borden met regels staat: 'Lik op stukbeleid'. Beter zou zijn 'Lik me reetbeleid'. Ik zal u uit leggen waarom. Illegaal kamperen: op de parkeer plaats bij de Nikadel heeft enige da gen een busje gestaan. Ik ben er heen gefietst en vroeg ze hoelang ze ston den en of het beviel. Ze stonden er vier dagen en het beviel prima. Zo wordt er ook in het openbaar geplast, er is openbare dronkenschap en drin ken op straat is heel gewoon. Als de politie komt, mogen ze het nog wel even opdrinken - wat ik wel sportief vind. Overlast en lawaai: ik ben heel benieuwd hoeveel bekeuringen de politie heeft uitgedeeld voor overlast en lawaai - en dan alleen op de Ruijslaan. Ik hoop het aantal nog eens in de krant te lezen. Zelf heb ik uitgerekend dat het van 14 juli tot 14 augustus minstens 1400 bekeurin gen moeten zijn. En dan ga ik uit van maar een klein of groot bedrag. Voor de organisatie is het belangrijk tijdig te weten op hoeveel deelnemers on geveer kan worden gerekend. Be langstellenden moeten zich daarom vóór 1 september opgeven bij Frans Hopman, telefoon tijdens kantoor uren 362152, buiten kantooruren 315472. 50 overtredingen per dag, een mini maal aantal. Eenmaal ben ik bij de politie gaan klagen. Die vertelde mij dat zij er niets aan konden doen en dat ik me maar bij de burgemeester moest melden. Dat heb ik gelijk ge daan, maar ik kreeg haar niet te pak ken, Wel werd ik later door de voorlichtster van het gemeentehuis teruggebeld, maar die wist nergens van. Als excuus vertelde ze dat ze niet van Texel kwam en dus niet op de hoogte was. In oktober komt er nog een overleg met de burgemees ter en ze heeft beloofd dat er wat aan de overlast wordt gedaan. Dat kan alleen als de RST meewerkt, want als die aan de kant blijft staan komt er geen oplossing. En die oplossing is er, want die heb ik samen met enkele buurtgenoten herontdekt. Henk de Rooij, De Koog. Leden van de Vogelwerkgroep Texel kunnen zaterdag 28 augustus deel nemen aan een excursie naar het Lauwersmeer. Er wordt vertrokken met de boot van 8.00 uur, de deelnemers worden rond 18.00 uur op het eiland terug verwacht. Deelnemers dienen zelf een lunchpakket mee te nemen. Aanmelden (rijders en meerijders) kan bij Gerrit Visch, tel. 318881 In De Cocksdorp wordt van Zuidema verreden Insct kan vanaf 18.30 uur bij def< verhuur in de Kikkertstra eerste categorie gaat om uur van start. Deelname is elke deelnemer ontvangt ei m innering. In Cinema Texel draait om uur de Nederlandse vera Shrek 2, om 14.15 uur Pan de prairie, om 16.00 en 21. King Arthur, om 16.15 en 19 I Robot en om 19.15 enü The village. Vrijdag 27 augustus In De Koog wordt vandi morgen het Sea Street gehouden. In bijna alle c den van 10.00 tot 4.00 uuil op. Het feest wordt om 21J geopend aan de Nikadel n vuurwerkshow, In De Cocksdorp is van 10| 13.30 uur de hervormde J bezichtigen. In tegenstel wat gebruikelijk was, is f niet te bespelen. In Cinema Texel draait uur de Nederlandse vei Shrek 2, om 14.15 uur Pd de prairie, om 16.00 en 21| King Arthur, om 16.15 en 1ST I Robot en om 19.15 en2 The village. om ieuv iet !St« S d an de idei Veerdienst TESO zet weekeinde geregeld eei boot in. De veerdienst dan ieder half uur een afvi wel vanaf Texel als var Helder. Dat gebeurt dor van 9.30 tot 16.00 uur van 6.30 tot 20.00 uur. danks worden vrijdag wat tot twee uur verwacht. Doi worden alleen aan de Den Helder wachttijden half uur verwacht. Meer informatie over de veU^ is te verkrijgen via tel. 3f Jncj website www.teso.nl. do Dtari trol xela c >rogr; en k( contr ideo Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijds Redactie: Wamnoesstraat 45 1791 CNI tuk Postbus 11 1790 AA Den Bu Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelseco Gerard Timmerman (hoofdreda Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis St tv's leid Iter n or nusi data eeu Bulten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 -13 Advertenties en abonnement Spinbaan 6 1791 MC Den ft Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten on too zi]n van toepais'ng do Regelen voof wezen van de Stichting ROTA, zoaio gedeponeerd bt| de Kam» bncken te Amsterdam onder exemplaar van de Regeion voor het wordt op uw verzoek kosteloos Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33.65 32,10 Per jaar 65.60 Bij verzending naar het buit portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 w afloop van de abonnements Liefst 21 Texelaars treden op met BigBand Texel tijdens het 'A Meezing Concert' dat op zaterdag 25 septem ber op vakantiecentrum De Krim wordt gehouden. Tijdens die dag tre den ook de Jostiband en kinderen van Jeugdgroep Oosterend op om geld in te zamelen voor de nieuwe auto van de Texelse Reede. Afgelo pen zaterdag oefenden de Texelse zangers en zangeressen alvast een hele dag met de bigband, onder lei ding van Jan Kühne, in het KTF ge bouw. Voor de meesten is het optre den met de bigband f dvoe stap. De een stond naif) 'J^n op het podium, terwi moest overschakelen oi ander genre. Desp nieuwe auto is georganl Stichting GereG€ld ie de ®-co, feresl over t geer ikomei oven we o

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2