Basiseducatie Aantrekkelijk aanbod voor senioren Cursistenbegeleiding Nooit te oud om te leren: Van Geert Mak tot e-mail DOE ER WAT AAN! TWEEDE TAAL (NT2) Beheersing van de Nederlandse taal vormt de basis voor integratie in Nederland Begrijpen wat geschreven staat, woorden kennen, in staat zijn te zeggen en te schrijven wat je wilt, kunnen begrijpen wat de ander zegt; dat is niet alleen van belang voor een goede schoolcarrière, maar ook voor een volwaardig functio neren in de Nederlandse samenleving en voor het "&WMbemachtigen van een plaats op de arbeidsmarkt Mensen die nieuw in Nederland aankomen en anderen die de taal minder goed beheersen kunnen lessen in Nederlands als tweede taal (NT2) volgen NT2 is met name bedoeld voor mensen die in Nederland een opleiding willen volgen of willen gaan werken. Het vak Nederlands als tweede taal heeft twee functies. Allereerst gaat het om het leren van de Nederlandse taal aan mensen die een andere moedertaal hebben. Daarnaast gaat het erom de deelnemers lessen te laten volgen in andere vakken waarbij Nederlands de instructietaal is. Bijvoorbeeld wereldoriëntatie in het basisonderwijs, natuurkunde in het voortgezet onder wijs of gezondheidskunde in het beroepsonderwijs. - s: -g .a - f Moeite met Leien, Schrijven, nettenen Steeds meer wordt bij het aanleren van de taal gebruik gemaakt situaties die dicht bij hus liggen: thuis, opvoeding, gezondheidszorg, gemeentelijke diensten wonen, winkelen, geld (consument zijn), school, beroep of vrijwilligerswerk. We werken met duidelijke structuren, in kleine stapjes, met veel oefenmomenten en veel herhaling. Door deze manier van werken bouwen we aan vertouwen vertrouwen waarbij veiligheid en zekerheid van groot belang zijn. Nederlands als tweede taal (NT2) is een vak binnen Educatie voor buitenlandse volwasse nen Afhankelijk van de vooropleiding in het land van herkomst en het niveau is het moge lijk om aan een intensief traject of deeltijd-traject deel te nemen Zowel bij de intensieve cursussen als de cursussen in deeltijd behoren zelfstandige studie-uren die in het studiecen trum gevolgd worden. De soort cursus en het niveau van de cursist zijn bepalend voor het aantal studie-uren. Vraag voor meer informatie onze folder NT2 aan. U leert wat u belangrijk vindt. De krant lezen. Een briefje schrijven. Rekenen met geld. De kinderen voorlezen. Ondertitels op TV lezen. Formulieren invullen. Internet gebruiken. En nog veel meer Hoe leert u? U krijgt les in een kleine groep. U werkt in uw eigen tempo. U krijgt les op uw eigen niveau. In een gesprek met u wordt een programma afgesproken. Waar en wanneer zijn de lessen De lessen zijn overdag en 's avonds. U volgt de lessen in Den Helder, Schagen of op Texel. U kunt elk moment beginnen. Wat kost het? De cursus kost 40 per |aar, zonder lesmateriaal NEDERLANDS ALS Taal reken werkplaats Een taal reken werkplaats is een plaats waar onder begeleiding van een docent gewerkt wordt aan vaardigheden op het gebied van lezen, luisteren, spreken, schrij ven, en/of rekenen. In een gesprek wordt een programma afgesproken. Er wordt individueel gewerkt maar ook in groepen. Instroom altijd mogelijk Deze werkplaats kan tevens een opstap zijn voor het traject 'Toeleiding tot de arbeids markt'. Traject toeleiding tot de arbeidsmarkt De cursus is een voorbereiding op onge schoold werk,maar het kan ook een voor bereiding zijn op een assistent opleiding binnen het MBO Deze opleiding is bedoeld voor anderstali ge volwassenen die NT2 niveau 1 hebben voor lezen en schrijven en niveau 'Op weg naar 2' voor luisteren en spreken Tijdens de intake wordt bepaald naar welke sector van het mbo u wilt (Techniek, Zorg en Welzijn, Economie of Landbouw. Er kan een vakkenpakket samengesteld worden met de volgende vakken: Nederlands, Sociale vaardigheden beroe- penoriëntatie, Rekenen, Maatschappijoriëntatie (MO), Digitale (computer)vaardigheden, Engels. Ook kan er een taalstage gedaan worden. Als cursist van de sector Educatie van het ROC Kop van Noord-Holland maakt u kennis met de diverse cursistenbegeleiders. Het doel van cursistenbegeleiding is: elke cursist op maat gesneden begeleiding bieden zodat de cursus of het traject met zo min mogelijk vertraging en met goede resultaten afgesloten kan worden. Waarom? Omdat het voor u en voor ons belangrijk is dat u de cursus of opleiding kiest die het beste aansluit bij uw interesse, uw niveau en uw toekomstplannen. De cursistenbegeleiding biedt begeleiding op drie terreinen: 1. Begeleiding bij het vaststellen van het onderwijs dat gevolgd gaat worden In de praktijk ziet dit er als volgt uit: bij de inschrijving voor een cursus of traject krijgt u een uitnodiging voor een intakegesprek. Tijdens het intakegesprek bepaalt de intaker samen met u welke cursus of welk traject er gevolgd gaat worden, op welk niveau en in welk tempo dit gedaan wordt en of er eventuele problemen of hiaten opgelost kunnen worden Er wordt een intaketoets afgenomen 2. Begeleiding tijdens deelname aan de onderwijstrajecten Elke cursist heeft een aantal keer per jaar een gesprek met de mentor en /of trajectbegelei der. De mentor informeert de cursist over praktische zaken als boeken, lesroosters en absentie. De trajectbegeleider houdt de resultaten en het functioneren van de cursist bij. De trajectbe geleider geeft hulp bij de aanpak van de studie en helpt bij het oplossen van problemen. Bi| eventuele leerproblemen verwijst hij de cursist naar de remedial teacher Deze stelt eerst vast wat het probleem is, maakt een individueel oefenschema en begeleidt de cursist bij de uit voering daarvan. 3. Begeleiding bij het vinden van werk of andere bezigheden, scholing elders Als laatste bestaat voor elke cursist de mogelijkheid om na het beëindigen van een cursus of traject bij de sector Educatie, via de trajectbegeleider, een keuze voor een cursus, traject of werk elders te maken Basiseducatie legt in allerlei opzichten de basis. Het is bedoeld voor volwassenen die moeite hebben met lezen schrijven en rekenen. We bieden het onderwijs aan in twee programma's: ONDERWIJSDIENSTENCENTRUM Ondanks goede begeleiding op de sector, kan het gebeuren dat de leerresultaten tegenvallen of dat een cursist vragen op het gebied van beroepskeuze heeft. Er is dan behoefte aan nader onderzoek. De trajectbegeleider kan een cursist op elk moment in het cursusjaar doorverwijzen naar het Onderwijsdienstencentrum voor een gesprek of een aantal tests, bijvoorbeeld voor een persoonlijkheids-, capaciteiten-, loopbaan- of dyslexie-onderzoek. Voor NT2-cursisten is een aangepast onderzoek naar taalleerpro blemen mogelijk. Als u op een bepaald moment ergens vastloopt of even een steuntje in de rug nodig hebt, kunt u altijd een beroep doen op uw mentor of trajectbegeleider. U staat er niet alleen voor! U ziet het: wij bieden uitgebreide cursistenbegeleiding zodat ook u naar volle tevre denheid een cursus of traject bij de sector Educatie kunt volgen en... met goed resul taat kunt afronden! Naar het buitenland gaan wordt pas echt leuk als u de taal beheerst U kunt dan immers contact maken met de mensen daar. Genieten van hun gastvrijheid. U kunt moei teloos de weg vragen naar uw hotel en zon der blikken of blozen uw bestelling opgeven in een restaurant. U gaat een (vakantie-)land heel anders bekijken als u de taal spreekt Bij het ROC Kop van Noord-Holland kunt u conversatiecursussen volgen in een groot aantal vreemde talen Er zijn cursussen voor beginners die nog helemaal geen kennis hebben van een vreemde taal, maar er zijn ook cursussen voor mensen die al over (een beetje) basiskennis beschikken. Tenslotte zijn er ook cursussen voor gevorderden. Maar welke cursus u ook kiest, bij alle conversatie cursussen staat het aanleren van spreek-, lees- en luistervaardigheden centraal. Als u niet weet welk niveau u kunt gaan volgen, dan kan via een intakegesprek met de docent het niveau bepaald worden. Cursusduur: Alle conversatiecursussen omvatten 20 lessen van 1,5 uur per week. Duits beginners I Waar Harenkarspel Wanneerdo.avond van 19.00 - 20.30 uur Start 4 november 2004 Kosten 155 (incl. boeken) Engels beginners I Locatie Schagen Wanneerdi avond van 18.30 - 20.00 uur Start 2 november 2004 Kosten 1 75 (incl. boeken) Engels beginners II Waar Schagen Wanneerma.avond van 19.45 -21.15 uur Start 1 november 2004 Kosten 175 (incl. boeken) Engels beginners III Waar Schagen Wanneerdi.avond van 19.00 - 20.30 uur Start 2 november 2004 Kosten 175 (incl. boeken) Basiskennis PC U wilt wat meer weten van de computer, hoe de verschillende programma's werken en hoe U met dit apparaat om kunt gaan. Na het volgen van deze cursus bent U goed op de hoogte. Internet U wilt ook graag internetten naar bijvoorbeeld de Seniorenwebsite of naar andere voor u interessante sites. Ook e-mailen naar bijvoorbeeld uw kleinkinderen of vrienden. Na deze cursus kunt u dit zonder problemen. Computerworkshops U wilt ook wel eens een e-mail sturen aan uw (klein)kind? U wilt leren hoe u een foto moet scannen, uitnodigingen kunt maken voor een feestje, adreslabels maken Kortom, u wilt meer uit een computer halen? Dan is deze cursus wat voor u! Engels U hebt wel een klein beetje kennis van de Engelse taal maar u wilt uw spreekvaardigheid van de Engelse taal verbeteren U kunt dit in een ontspannen sfeer leren deze wintermaanden. Kunstgeschiedenis U reist wel eens en komt dan de prachtigste oude gebouwen tegen Wie heeft ze gebouwd en waarom zo? U bezoekt graag een museum, bent geïnteresseerd in kunst en cultuur. Dan is deze cursus wellicht iets voor u? Onder leiding van een deskundige docent behandelen we verschillende perioden uit de kunstgeschiedenis De cursussen worden gegeven in Schagen en Den Helder. De kosten zijn laag omdat de gemeenten Schagen en Den Helder een bijdrage leveren. De prijzen lopen uiteen van 10 voor een workshop (incl. materiaal) tot 120 voor een cursus van 15 weken van 3 uur. Ze starten op verschillende tijdstippen in het jaar (septem ber, oktober, november) Wilt u precies weten wat de duur, de kosten en de startdatum zijn, kom dan naar onze open avond in Schagen (31 augustus van 19 00 - 21.00). Of informeer telefonisch bij onze vesti ging in Schagen of Den Helder. Tot ziens! heldere, toegankelijke manier. Wanneer Start Kosten ma.middag van 13.00 -14 30 uur 1 november 2004 1 75 (incl. boeken) Frans beginners I Waar Schagen Wanneerdo.avond van 20.15 - 21.45 uur Start 4 november 2004 Kosten 170 (incl boeken) Frans beginners II Waar Schagen Wanneerdo avond van 18.30 - 20.00 uur Start 4 november 2004 Kosten 1 70 (incl. boeken) Frans gevorderden Waar Wanneer Start Kosten Schagen di.avond van 18.30 - 20.00 uur 2 november 2004 135 (excl. boeken) Grieks beginners I Waar Wanneer Kosten Schagen do.avond van 20.15 - 21.45 uur 4 november 2004 145 (incl. boeken) waar stnagen Wanneer di avond van 18.45 - 20.15 uur Start 2 november 2004 Kosten 145 (incl. boeken) Italiaans beginners II Waar Schagen Wanneerdo.avond van 20 15 - 21.45 uur Start 4 november 2004 Kosten 160 (incl boeken) Italiaans beginners III Waar Schagen Grieks beginners II Waar Schagen Wanneer: ma.avond van 20.15 - 21.45 uur Start 1 november 2004 Kosten 145 (incl. boeken) Grieks beginners III Waar Schagen Wanneerma.avond van 18.30 - 20.00 uur Start 1 november 2004 Kosten 145 (incl. boeken) Wanneer Start Kosten do.avond van 18.30 - 4 november 2004 1 35 (excl boeken) Spaans beginners I Waar Schagen Wanneerwo.avond van 18.30 - 20.00 uur Start 3 november 2004 Kosten 145 (incl. boeken) Spaans beginners II Waar Wanneer Start Kosten Schagen do.avond van 18.30 - 20.00 uur 4 november 2004 165 (incl. boeken) Het doel van deze cursus is kennismaken met en inzicht verkrijgen in kunst en cul tuur. De cursus is bestemd voor volwasse nen die geïnteresseerd zijn in kunst erk tevens hun algemene ontwikkeling willen vergroten. Voor het volgen van deze cur sus is geen specifieke voorkennis gewenst Locatie Schagen Dagdeel donderdagmorgen Tijd van 09.00 - 11.30 uur Startdatumdonderdag 28 oktober 2004 Duur 20 lessen van 2,5 uur incl. pauze Kosten 280 (incl. lesmateriaal) Spaans gevorderden Waar Schagen Wanneerwo.avond van 20.15 - 21.45 uur Start 3 november 2004 Kosten 145 (incl. boeken) Turks beginners I Waar Schagen Wanneerdi.avond van 20.15 - 21 45 uur Start 2 november 2004 Kosten 180 (incl. boeken) Turks beginners II Waar Schagen Wanneer di.avond van 18.30 - 20.00 uur Start 2 november 2004 Kosten 190 (incl. boeken) Turks beginners III Waar Schagen Wanneerdi.avond van 18 30 - 20.00 uur Start 2 november 2004 Kosten 135 (incl boeken) Inhoud bouwen in neostijl de nieuwe eenvoud in de muziek (Bach) doorbraak van gevoel in de literatuur het realisme in de schilderkunst van de negentiende eeuw Impressionisme de Romantiek de beweging van de jaren tachtig en het gevoel het Expressionisme in de literatuur het expressionisme in de muziek Surrealisme Cobra: opnieuw beginnen Pointillisme Kubisme Bauhaus U bent iemand die heel goed weet dat je nooit te oud bent om te leren. Voor u hebben wij dan ook een aantrekkelijk en breed aanbod samenge steld van interessante cursussen. Wat dacht u van: Literatuur Dat prachtige boek van Leon de Winter, Jan Wolkers of Geert Mak dat u net gelezen heeft, behandelen wij tijdens deze cursus. U komt meer te weten over de schrijver en de achter grond van het boek. Wat is er leuker dan praten over een goed boek met mensen die dat ook graag doen en dit onder leiding van een deskundig docent Achtergronden bi) de actualiteit U leest de krant en kijkt het nieuws. De ontwikkelingen binnen de Europese Unie, de actuele problemen in het Midden Oosten, de Islam, het interesseert u allemaal. En eigenlijk zou u wel meer over de achtergronden willen weten Deze cursus biedt u die informatie op een

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6