malle gasten' 'Plezier beleven aan umult over 'verbod' orstvoeding Opduin Oude vergunning staat boortoren op wad toe (jrouden momenten Texelstroom helpt transatlantisch schip ;rvolg van pagina 1 Reijnders vergalt dagje toeristen TEXELSE ^7C0URANT Bouwwerk zichtbaar vanaf Texel WLTO-project Gras/Klaver Maanmeditatie Van Lubek eerste in eindstand crossloop Opgeven voor eilandcompetitie Lessen yoga Nachtwedstrijd op golfbaan Brouwer en Goënga in Zwitserland ton ver sserie. temidden door Eric van DE KOJ immissies die zich bezighou- il het. beheer van zeezoog- n hun ecologie. Hi] zit namens ind in het Wetenschappelijk van de Internationale Walvis- lommissie (IWC) dat recent slingen deed over de walvis- is vice-voorzitter van het lomité van het Verdrag MS dat gericht is op de be ng van kleine walvissen in de en Oostzee en hij is voorzit ten trilaterale zeehonden- $ie die namens Nederland, 'd en Denemarken beheers- i voor de gewone en grijze Jen in de Waddenzee heeft opgesteld. Daarnaast is hij voorzitter van eveneens een commissie van zeehondenexperts van de Internatio nale Unie voor het Behoud van Na tuur en Natuurlijke Hulpbronnen (IUCN) en hi) is lid van de werkgroep Ecologie van Zeezoogdieren van de Internationale Raad voor Zee- onderzoek (ICES). 'In die organisatie zijn ook werkgroepen ingesteld die advies geven over visquota' Reijnders zit specifiek als weten schapper in de diverse organisaties. Ti|dens de laatste bijeenkomst van de walvisvaartcommissie was hij be trokken bij het recente advies om onder strenge voorwaarden even tueel een beperkte jacht op walvissen te heropenen. Dat veroorzaakte in Nederland de nodige politieke op schudding. Reijnders: 'Persoonlijk ben ik geen voorstander van walvis- ders uit Den Burg is benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van (Foto Jeroen van Halltim) eklopt en feitelijk onjuist'. Dat commentaar van Henriëtte iuden van hotel Opduin in De op een artikel in De Telegraaf injdag. Onder de kop 'Hotel edt geven borstvoeding' melding gemaakt van het laar André en Monica Winkel- lit München die met hun kin- Claire en Jean voortijdig uit ersterrenhotel zijn weggelo- leden was dat Monica de drie den oude Jean geen borst- ng mocht geven in het hotel- irant. De familie pakte de kof- en vertrok naar een ander We zijn als een stel melaat- reggestuurd', aldus Winkel- mlie had het volgens het artikel nkelijk prima naar de zin. Dat Jerde tijdens het derde diner tonica bezig was haar kind te- n van 220 andere eters de geven. De maitre van het haar weten dat dit niet de was en dat zij het voeden anders moest doen, werd dat de familie het vervolgen, apart zittend in den Ouden: 'De meeste heb ik met de kop boven het Natuurlijk verbieden wij geen Ik heb zelf drie kinde- weet dat borstvoeding prima willen alleen met dat dit ge- van andere etende omdat we weten dat niet ie- er prijs op stelt. De maitre daar op vriendelijke wijze en mijn man heeft aan- dat ze verder konden eten in de brasserie. Dat hebben ze ook gedaan en de zaak leek gesust. De volgende dag - woensdag - bleek dat ze wilden vertrekken hoewel ze tot en met zondag hadden geboekt. We hebben daar niet moeilijk over ge daan, de kosten van het diner niet in rekening gebracht, het gebruikelijke afscheidscadeautje gegeven en op verzoek van Winkelman zelfs het adres van een advocaat gegeven. Later werden we door journalisten gebeld waaruit bleek dat Winkelman de pers had ingelicht. Voor zover bekend was er maar één krant die het onderwerp de moeite waard vond, maar dat was wel de grootste van Nederland. De reacties lieten niet lang op zich wachten. Opduin kreeg tientallen merendeels afkeurende mailtjes van mensen die zich verontwaardigd toonden over het 'verbod' van borstvoeding. Som migen lieten weten dat zij plannen hadden voor een verblijf in het hotel, maar daar nu van afzagen. Henriëtte den Ouden heeft alle mailtjes direct beantwoord. Haar uitleg kwam erop neer dat Opduin het geven van borst voeding prima vindt, maar niet in het gewone restaurant omdat er gasten zijn die dat met waarderen. Vooral later kwamen er ook positieve mailtjes en steunbetuigingen, zodat in de rubriek Wat u Zegt in De Tele graaf van zaterdag kon worden ge meld dat verrassend veel mensen de directie van Opduin gelijk geven. En kele geciteerde meningen van lezers kwamen erop neer dat het geven van de borst een prachtig en natuurlijk gebeuren is, maar tegelijk iets intiems dat zich niet in een openbare ruimte hoort af te spelen. men dat de vlammen al uit de motor begonnen te slaan. Met behulp van een brandblusser die in allerijl bij fietsverhuur Bruining werd gehaald, wisten de toeristen het vuur zelf in de kiem te smoren. De brandweer, die even later ter plekke was, inspec teerde de motor. Een takelwagen van de firma Schoenmaker sleepte de auto weg. De oorzaak van de brand is met bekend. De toeristen kwamen later op de dag terug bij Bruining om de gebruikte brandblusser te vergoe den. (Foto Jeroen win Hottuml voor de ontspanning een laar Texel gekomen. Het uit- yan twee families uit Amster- n Almere kreeg zaterdag- if echter een andere wending van de wagens moeilijk be- doen. Op de Nikadel in De ierd duidelijk dat er echt iets met de motor, toen er op- ok onder de motorkap van- igon te komen. De bestuurder Volvo meteen het parkeerter- TM Vastgoed (de oude om er daarna achter te ko- In 'Gouden momenten' be schrijft verslaggeefster Ingrid de Raad de meest indringende momenten uit het huwelijk van echtparen die meer dan 50 jaar zijn getrouwd. De serie is op gezet door de Texelse Couant, in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. In deze, de zevende, aflevering het echtpaar Frans Haarsma (84) en Truus Haarsma-Witte (79) uit Den Burg. Frans is nog maar net in slaap als hij wakker schrikt van de bel Slaap dronken stommelt hij naar beneden en herkent in het donker de burge meester, vergezeld van een politie man. Hij weet wat dit betekent en pakt de zaklantaarn. Zwijgend lopen ze naar een viertal tenten waarop Frans één voor één de tenten open ritst en de heren bijlicht. Wel wat gê nant zo'n controle maar jongens en meisjes mogen nu eenmaal met bij elkaar in één tent slapen. Zoals ge woonlijk is er niets aan de hand en hij duikt zijn bed weer in. De aardappelstomer, de eerste op Texel, draait op volle toeren. Frans is dag en nacht in de weer om aardap pelen die de boeren over hebben, tot varkensvoer te stomen. Voor van daag is het genoeg en hij koerst op huis aan. Het is hun eerste jaar op hoeve Antwerpen en in de hokken zitten een paar duizend kuikens. Als hij de schuur binnenloopt, schrikt hij. Truus is met het eten bezig als Frans de keuken binnenstormt, 'Zet snel water op, de kuikens zitten koud!' Vliegensvlug zet Truus de ketels op en verneemt dat de hoofdkabel is doorgeploegd, heel Eierland zit zon der stroom. De kuikens, op zoek naar warmte, dreigen elkaar te ver drukken. Snel wordt de buurt gemo biliseerd en komt iedereen aan gesneld met warme kruiken om de kuikens van een wisse dood te red den. 'Als het met de kippen fout gaat. heb je altijd nog gasten.' Met deze raad geving rijdt Frans naar Utrecht waar hij tachtig ledikanten weet te be machtigen Die zomer, als de kippen op het land bivakkeren, worden de hokken grondig geboend en vervol gens ingericht. Weldra is het een ko men en gaan van veelal Amsterdam mers die tegen betaling van één gulden per nacht overnachten. Aan de keuken grenst een ruimte die als kantine is ingericht, waar Truus niet alleen het het ontbijt, maar ook de warme maaltijden aan de gasten ser veert. Tussen de werkzaamheden door verzorgt ze de kinderen, vier in middels, die ook de nodige aandacht vragen. Ondanks de enorme drukte, beleven beiden veel plezier aan de soms malle gasten uit de Jordaan. Het is een gezellige tijd. Er waait een straffe wind om de plaats. 'Pappa mag ik mee?' Frans tilt de kleine jongen van de driewieler, zet hem in de jeep en rijdt naar het land. Hij draait zich om en bekijkt van een afstandje de hoeve, trots op wat ze de afgelopen zes jaar hebben opge- DINSDAG 24 AUGUSTUS 2004 Geen boortorens op het wad, be loofde het kabinet-Balkenende en ook de Raad van State deed in 2002 de uitspraak dat er geen boortorens op de Waddenzee mo gen staan. Niettemin staat er sinds kort eentje op het wad die bij hel der weer ook vanaf Texel goed zichtbaar is. Het Franse olieconcern Total heeft in de buurt van Vlieland een negentig meter hoge boortoren geplaatst voor exploitatie van het gasveld Zuidwal. Het gasveld is bijna leeg, maar Total koos ervoor toch nog een boortoren te plaatsen om ook het laatste beetje te exploiteren. De plaatsing ging vrij wel geruisloos, omdat Total gebruik kon maken voor een onherroepelijke vergunning uit 1985 die nog in de kast lag. Organisaties als de Wadden vereniging dienden geen bezwaren in, omdat zij wisten dat dat geen zo den aan de dijk zou zetten. 'De ver gunning is onherroepelijk', aldus Hans Revier van de Wadden vereniging 'Als het ministerie van Economische Zaken het boren ver biedt, kunnen ze een claim van het oliebedrijf tegemoet zien.' De Waddenvereniging voerde begin jaren tachtig een paar iaar strijd tegen de toenmalige vergunnmgafgifte, maar verloor die uiteindelijk. Het be drijf Petroland kreeg toen vergunning om de boren in Zuidwal en om er eventueel later putten bij te maken voor het geval dat nodig zou zijn. Op basis van het soepele regime uit de jaren tachtig verkreeg de Franse olie- maatschappij enige tijd geleden de vergunningen om de nieuwe boort oren te installeren. Mede vanwege het toen geldende regime kan de negentig meter boven het water uit stekende Ensco 72 juridisch met worden gezien als gezichtshinderlijk object. Voor de Raad van State was gezichtshmder in 2002 nog aanlei ding om de tijdelijke plaatsing van een soortgelijke toren boven Rottummeroog te verbieden, maar vanwege de oude bepalingen uit de jaren tachtig gaat die vlieger niet op voor de Ensco 72. Revier van de Waddenvereniging noemt de gang van zaken 'absoluut wrang', maar ziet er ook voordelen in. 'De komende maanden kunnen be zoekers van het waddengebied zien hoe hinderlijk zo'n boortoren aanwe zig kan zijn. Dit kan het verzet tegen installaties aan de kuststrook stimu leren. Tegen die nieuwe stellages valt wel weer ouderwets te strijden bij de rechter.' Het kabinet nam recent het besluit gasbonngen in de Waddenzee onder voorwaarden weer toe te staan. Zij deed dat op advies van de commissie-Meijder die in haar rap port Ruimte voor de Wadden een pleidooi hield voor gasboringen op stelde. De Tweede Kamer praat op dinsdag 9 november over dat kabinetsstandpunt. De boortoren van Total blijft in ieder geval de komende drie, vier maanden in de Waddenzee staan. Het overgebleven gas uit het gebied waar ooit Nederlands enige vulkaan heeft gelegen, wordt met een pijpleiding vervoerd naar Harlïngen. Als het veld leeg is. wordt de Ensco 72 weer afgebroken. Agrarische ondernemers die geïn teresseerd zijn in het WLTO-pro- ject Gras/Klaverzijn vrijdag 10 september vanaf 13.00 uur welkom bij een demonstratie op het bedrijf van M. Hin, Spangerweg 36. Door heel Noord-Holland worden acht demonstraties gehouden om geïnteresseerden kennis te laten maken met de voordelen van het inzaaien van gras en klaver. In de wortels van klaver zijn bacteriën actief die de stikstof binden. Daar door hoeft minder kunstmest te wor den gebruikt, wat niet alleen kosten besparend werkt, maar ook minder belastend is vor het milieu. Het pro ject Gras/Klaver begon in 2001 en speelt in op de veranderende mine- ralenwetgeving van na 2005. De af gelopen jaren hebben deelnemers aan het project op het eigen bedrijf percelen grasland ingezaaid met kla ver, waarbij ze werden begeleid door de DLV-adviesgroep en WLTO Ad vies. Naast de bijeenkomst aan de Spangerweg. worden er demonstra ties gegeven in Starnmeer. West woud, Grootschermer. Egmond aan de Hoef, Wieringerwerf, Schagen en Hoogwoud. In De Aleph aan Weverstraat 54 In Den Burg wordt zondagavond een vollemaanmeditatie met mantra-zin- gen gehouden. Dat begint om 20.15 en duurt tot 21.30 uur. Ingrid van Lubek is eerste gewon nen in het eindklassement van de acht kilometer bij de crosslopen die ZDH afgelopen seizoen hield. Van Lubek had een totaaltijd van in totaal 1 uur, 32 minuten en 20 se conden. Laurien Bakker pakte het goud in het eindklassement bij de vier kilometer voor vrouwen (eindtijd 0.58,25 mm). Jaap Witte zegevierde op de vier ki lometer voor mannen (0.44,06 min), Christa Lap won de crosslopen van vier kilometer voor de jeugd (0.53.09 min) en de eindoverwinningen in de éen kilometer miniloop voor de klein sten en de acht kilometer voor vete ranen ging naar de familie Dulfer uit Schiedam. Erik Dulfer won met een totaaltijd van 1.34,59 min bij de ve teranen en de miniloop ging met een eindtijd van 38 minuten naar Kelly Dulfer. ZDH hield vrijdagavond de zesde en laatste crossloop van het seizoen. Emma Veeger won daarbij de mini- loop in 3.35 min. Christa Lap pakte de zege op de vier kilometer jeugd in 18.02 min Jaap Witte was de sterk ste op de vier kilometer mannen met een tijd van 14.57 min. Laurien Bak ker was de snelste op de vier kilome ter vrouwen met 19.15 min en de acht kilometer ging naar Patrick Poos in een tijd van 32.41Wil Schermer won de acht kilometer veteranen in een tijd van 32.41 min. In totaal hebben 456 mensen meegedaan aan de crosslopen. Gemiddeld waren er 76 deelnemers per loop. Schipper Peter Lock loodste woensdagnacht met de Texelstroom het transatlantisch schip de Mazu van zijn broer Gijs en zijn vrouw Linda de haven van Oudeschild binnen. (Foto Jeroen van Hattum) bouwd. 'Wat ziet hij toch, het lijkt wel rook.Hij laat alles voor wat het is en neemt een spurt dwars door het land. Als hij hijgend het erf oprent, slaan de vlammen al uit het dak. Kort sluiting in de schuur is er de oorzaak van dat op 30 april 1957 hoeve Ant werpen volledig in de as wordt ge legd Het is een verschrikkelijk mo ment. Waar nu camping De Driehoek ligt, stond eens hoeve Antwerpen. Een half jaar na de brand verhuist het echtpaar naar pension 'Ons Huus' tegenwoordig 'De Waalerburght' waar zij tot 1982 bedrijf en pension runnen. De Texelstroom heeft haar oude taak weer even opgepakt. Onder leiding van Peter Lock loodste de loodsbotter in de nacht van woens dag op donderdag een transatlan tisch zeejacht de haven van Oude schild binnen. Voor Lock was het met zomaar een jacht dat werd binnengeloodst. Het was de veertien meter lange Mazu waarop zijn broer Gijs met zijn vrouw Linda de afgelopen weken vanuit New York de oversteek over de Atlan tische Oceaan maakte. Het binnen loodsen was niet alleen een familie- aangelegenheid, maar ook nood zaak. De Mazu had onderweg motor problemen gekregen, waardoor ze niet meer op eigen kracht een haven zou kunnen binnenvaren. Met de Texelstroom werd het transatlantisch jacht laat in de avond opgewacht bij de verkenningston van het Schulpen- gat. Nabij het Marsdiep werd een sleepverbinding gemaakt, waarna de Texelstroom ervoor zorgde dat de Mazu veilig in Oudeschild kwam. Rond drie uur in de nacht lag het transatlantisch jacht afgemeerd aan de kade van de noorderhaven. Schip- In sporthal Ons Genoegen wordt vanaf dinsdag 7 september weer de eilandcompetitie volleybal gespeeld. Nieuwe teams kunnen zich inschrij ven in de klassen dames, gemengd en heren. Teams die vorig jaar heb ben deelgenomen, hoeven zich niet opnieuw in te schrijven. De wedstrijd leiding kan ook bemiddelen voor teams die op zoek zijn naar spelers. Inschrijven, uitschrijven en het door geven van naamswijzigingen kan tot uiterlijk maandag 30 augustus, liefst via e-mail info@tevoko.nl, of telefo nisch: 310565 of 06-51533259. Arien en Miriam van Erkelens starten dinsdag 31 augustus met nieuwe yogalessen in De Aleph aan Wever straat 54 in Den Burg. Er wordt op diverse niveaus les gegeven. Voor meer informatie of opgave: tel. 319449, jacht, maar als ik daarom gevraagd wordt kan ik wel een wetenschappe lijk advies uitbrengen of het mogelijk is walvisvangst te bedrijven zonder dat de populatie in gevaar komt. Ove rigens wordt er nu al, ondanks het moratorium op de walvisjacht, veel op walvissen gejaagd. Het is beter om dat goed te regelen in een streng en waterdicht beheersplan.' Bij Alterra is Reijnders momenteel betrokken bij onderzoek naar het toe komstige windmolenpark dat bij Egmond aan Zee voor de kust moet komen en hij werkt in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit aan een groot schalig onderzoek naar voedsel- gebruik door zeehonden in de Wad denzee en Noordzee. Bekeken wordt wat de dieren eten, hoeveel en waar ze het vandaan halen. 'De kardinale vraag is of het om vis gaat die daar door met beschikbaar is voor de visserman. We beki|ken of dat vaak gehoorde verhaal klopt dat de zee honden "hun" vis opeten.' Voor het onderzoek bij Egmond, in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, is met name bekeken wat het windmolenpark voor te verwach ten invloed heeft op bruinvissen die in dat gebied leven. Met hydrofonie zijn een jaar lang gegevens verza meld. Reijnders houdt zich ook bezig met de jaarlijkse juni- en augustus- tellingen van zeehonden in het Waddengebied. 'Het iseen boeiende en ook zeer drukke baan, maar ik heb gelukkig een stel goede medewer kers en collega's om me heen en een goed thuisfront. Anders red je het niet.' per Gijs Lock was blij met de hulp. 'Als je motor het niet meer doet, mag je vaak een haven niet meer in. Van daar dat we zijn uitgeweken naar Texel. En het doet je wat als je na weken varen je familie zo ziet.' Het was voor het eerst sinds de intocht van het Duyfken in 2002 dat Texelstroom weer een schip de haven van Oudeschild binnenloodste. De in 1906 gebouwde botter deed tot 1959 dienst als loodsbotter, waarvan 22 jaar in het district Texel Gijs en Linda Lock vertrokken op zondag 11 juli uit de haven van New York. In de buurt van Newfoundland hield de motor het voor gezien, waar door de rest van de tocht zeilend moest worden afgelegd. De twee kwamen daarbij onder meer in een afgezwakte versie van de cycloon Alex terecht. 'Die was inmiddels een depressie geworden, maar we heb ben er zeven dagen last van gehad. Eerst als depressie en later hebben we het staartje gehad Ik ga de weer- rapporten opvragen, want het is uniek dat je dat zo meemaaktRis kant was een deel'dat over het Ka naal moest worden gezeild. Op het moment dat de Mazu in de druk be- Josje Eelman en Casper van Zuile- kom wonnen zaterdag de nacht wedstrijd die op par 3-baan van de Texelse golfbaan werd gespeeld. De 36 deelnemers speelden de eerste negen holes nog in de avondzon, maar na zonsondergang werd het allengs donkerder, totdat uiteindelijk de lichtgevende ballen tevoorschijn gehaald moesten worden. Kleine lichtjes aan de vlaggenmasten en olielampen op de afslagplaatsen moesten de golfers helpen zich te oriënteren, maar de afstanden bleven moeilijk te schatten en er werd regel matig geroepen of de baan vrij was. De spelers waren per paar ingedeeld. Beiden mochten op iedere hole af slaan waarna met de bestliggende bal verder werd gespeeld Daarbij werd om beurten een slag gedaan. Winnaars Josje Eelman en Casper Van Zuilekom eindigden met 43 stablefordpunten net voor Ed Eelman en Lise Van Zuilekom (42 punten) Als varen verkeerszone kwam, viel de wind weg en stak er dikke mist op. Met behulp van de radar ging het echter goed. Voor Lock was het met de eerste keer dat hij een grote tocht op zee maakte. Net als broer Peter volgde hij een zeevaartopleiding en hij was stuurman op de grote vaart. Voor zijn uit Taiwan afkomstige vrouw was het wel de eerste keer dat ze de transatlantische overtocht maakte Hetzelfde gold voor de in de jaren negentig gebouwde Mazu (de naam van een Aziatische beschermgodin van zeelieden en vissers). Lock: 'De eerste eigenaar is in 1989 begonnen met de bouw om er later de wereld mee rond te zeilen. Maar hij is later voor de kust van Canada aan een hartaanval overleden toen het schip nog niet was afgetimmerd. Ze is daarna overgenomen door een an dere man, maar die is ook overleden. Ik ben de derde eigenaar en vond dat dit schip een transat-lantische over steek verdiende. Ik heb nog contact met beide weduwes, want ik zou ze laten weten hoe het gegaan is.' Workum wordt voorlopig de nieuwe ligplaats van de Mazu. derde eindigden Piet Schuijl uit Den Burg en Pauline Wierenga (40) Neary's werden geslagen door Pauline Wierenga. Aad Smit en Kevin van Zuilekom. Rien Brouwer en Menno Goënga volbrachten in Zwitserland de Grand Raid Cristalp, die bekend staat als een van de zwaarste mountainbiketochten ter wereld. De Grand Raid Cristalp is 131 kilome ter lang en bevat verschillende zware beklimmingen, sommige zo steil dat de fiets op de schouder moet worden genomen. Brouwer eindigde in een tijd van 11 uur en 32 minuten als 906de. Menno Goënga deed er iets langer over (11 uur en 49 minuten) en eindigde als 960ste De winnaar, Fahrni Ludovic uit Ponts-de-Martel, eindigde in een tijd van 6 uur, 25 mi nuten en 57,8 seconden.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7